Cine este Titus Corlatean, surpriza de la Ministerul Justitiei

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2012, 21:57 Actualitate | Politic


Titus Corlatean
Foto: AGERPRES
 documente
(01 Mai 2012) PDF, 235KB
Titus Corlatean a fost propulsat in poltica la virf de Adrian Nastase. El a lucrat la capitolul politica externa al programelor de guvernare ale ultimilor ani (fie ca au efective - pentru guvernul de coalitie PDL-PSD, sau potentiale - cel al opozitiei), insa postul de ministru de externe a parut sa ii scape printre degete. Cristian Diaconescu a fost, in 2008, preferat in defavoarea lui Corlatean. Acum, presedintele comisiei de politica externa al Senatului devine ministrul Justitiei - o surpriza pe care a explicat-o Victor Ponta prin faptul ca Romania are nevoie de abilitatile de diplomat ale lui Titus Corlatean la Bruxelles.

Corlatean a fost recent in centrul unei controverse majore legata de posibila extradare a lui Omar Hayssam. In noiembrie 2011, Traian Basescu il acuza pe Corlatean ca blocheaza semnarea acordului de extradare cu Siria.

Titus Corlatean a lucrat in Ministerul de Externe in perioada 1994-2001, iar in ultimii patru ani ai activitatii sale a fost adjunct al ambasadorului roman la Strasbourg, pe langa Consiliul Europei.

In 2001, la 32 de ani, a devenit consilier pe probleme de politica externa al premierului Adrian Nastase. “Din această postură am fost direct implicat in discuțiile privind eliminarea vizelor pentru românii care călătoresc în Uniunea Europeană, în negocierile politico-diplomatice pentru aderarea la NATO şi la Uniunea Europeană", spune Corlatean in prezentarea de pe site-ul personal.

Intre 2003-2004, Titus Corlatean este numit secretar de stat pentru romanii de pretutindeni. Ulterior, au aparut acuzatii privind activitatea sa in aceasta functie, dar ele nu au fost niciodata probate. In 2004 a devenit deputat PSD, iar in activitatea sa se inscrie si initiativa unei legi privind sprijinul romanior de pretutindeni, adoptata de Parlament in noiembrie 2007.

In 2007 candideaza la legerile europene pe lista PSD si devine eurodeputat.  Referitor la activitatea sa, la sfarsitul mandatului, un site care evalua activitatea membrilor PE - parlorama.eu - il punea pe un loc codas si ii acorda nota 0 pentru activitatea sa parlamentara.

Corlatean era cel mai prost plasat dintre eurodeputatii romani, aflandu-se pe locul 916 din 920. Prin urmare, el l-a acuzat pe autorul studiului de reavointa si amatorism. "Nu stiu ce sa zic ca e: ori facatura, ori lipsa crasa de profesionalism. O minima documentare l-ar fi ajutat pe domnul acesta sa constate ca eu am fost prim-vicepresedintele Comisiei Juridice din PE, am fost coraportor la o serie de rapoarte extrem de importante", spunea Corlatean la vremea respectiva pentru Gandul.

In 2008 devine senator si, in ciuda faptului ca a lucrat la capitolul de politica externa al programului de guvernare, pentru postul de sef al siplomatiei a fost preferat Cristian Diaconescu, la acea vreme membru PSD. Corlatean a trebui sa se multumeasca cu functia de presedinte al comisiei de politica externa din Senat.

Titus Corlatean este născut in 11 ianuarie 1968, la Medgidia, judetul Constanta. Este căsătorit, sotia sa fiind, potrivit prezentarii de pe site-ul personal, logoped la una dintre școlile speciale din București pentru copii cu dizabilități sau situații deosebite, si au o fiică născuta în 1996 – Diana






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9137 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Dle Corlatean, (Marţi, 1 mai 2012, 22:05)

    Daniel [anonim]

    intrebarea mea este..

    Va face Nastase inchisoare?
    • +16 (16 voturi)    
      Garanţie (Marţi, 1 mai 2012, 22:30)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      De ce zâmbea Năstase după votul din Parlament în discuţia cu Predoiu? Răspunsul îl aveţi în desemnarea acestui pupincurist năstasian. Cine riscă să spună că Năstase va face puşcărie? Hai, da-ţi cu voturile.
  • +12 (12 voturi)    
    Care diplomatie. (Marţi, 1 mai 2012, 22:17)

    mircea [anonim]

    Eu cred ca a facut multe gafe si incalca grosolan legea.Nu respecta studiile facute de ingineri,considerandu-i inferiori ca pregatire comparativ cu el.Sa exprimat in acest sens si va trebui sa o dovedeascain inginerie,pentru-ca juridic sa facut de ras la schimbarea lui Geoana.
  • +12 (12 voturi)    
    O numire buna (Marţi, 1 mai 2012, 22:41)

    vasile [anonim]

    Se putea mai rau decat Corlatean la Justitie, putea fi direct Adrian Nastase. Ponta are dreptate ca e nevoie de Corlatean la Brusel, dar uita sa mentioneze ca e mai necesar la Bucuresti pentru salvarea mentorului iubit.
  • +10 (10 voturi)    
    Bombonel (Marţi, 1 mai 2012, 22:44)

    U [anonim]

    Ce se va intampla cu dosarele lui Bombonel oare???
  • +10 (10 voturi)    
    Asta , profesional, e (Marţi, 1 mai 2012, 23:12)

    mihai_42 [utilizator]

    un zero barat dar Ponta are dreptate, are nevoie de el ca sa ii abureasca pe cei de la Bruxelles despre cat de bine functioneaza justitia in noua guvernare USL.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce inteleg din citat (Marţi, 1 mai 2012, 23:32)

    Cornel [anonim]

    "o surpriza pe care a explicat-o Victor Ponta prin faptul ca Romania are nevoie de abilitatile de diplomat ale lui Titus Corlatean la Bruxelles."
    este ca nu trebuie sa avem justitie ci sa para ca avem. Este nevoie de cineva care sa prezinte cioara moarta vopsita ca si papagal veritabil vorbitor.
  • +1 (3 voturi)    
    Cum scapam de toti? (Marţi, 1 mai 2012, 23:53)

    Cum scapam de toti? [anonim]

    Acum guverneaza USL, se pregatesc Dan Diaconescu, Becali, Vadim s.a. care din lipsa alternativelor vor ajunge in mod cert la guvernare. Sincer nu intrevad alta solutie pentru asanarea clasei politice romanesti decat FORTA. Daca prin miscari de strada poti eventual sa alungi si sa tii hienele departe de putere pentru un timp cea mai mare problema este ce pui in loc... Pentru ca puterea nu va fi revendicata de elite, ci tot de politruci hoti si/sau incapabili. De ce oare suntem blestemati sa alegem numai dintre rele? Cum putem scoate la suprafata intelectualii adevarati? Cum putem scapa de "raia" asta numita "clasa politica" si de filmul prost numit "guvernare" care parca ni se repeta cu obstinatie de catre un operator tembel care spera ca in acest fel, la momentul X personajul lui favorit sa reuseasca sa supravietuiasca?
    • +4 (4 voturi)    
      PRIN UNITATE (Miercuri, 2 mai 2012, 0:52)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui Cum scapam de toti?

      Intr-un singur mod : PRIN UNITATE in promovarea dreptatii si a moralei in aceasta tara. Trebuie sa ne dam mana, sa scoatem la suprafata adevaratele valori ale Romaniei si sa le incredintam viitorul acestei tari. Este nevoie de o noua miscare social-politica in Romania, una din care sa nu mai faca parte decat cei care iubesc cu adevarat acesta tara.
      Crede-ma prietene ca nu este imposibil de realizat asta. Si nu stiu de ce dar am senzatia ca undeva deja se coace ceva de genul asta
  • +2 (2 voturi)    
    corlatean (Miercuri, 2 mai 2012, 7:23)

    caineanuion [anonim]

    tote drumurile duc la Nastase Adrian! guvernul "Ponta" trebuie citit Nastase! Sunt deciziile lui Adrian Nastase!
  • +2 (2 voturi)    
    ..sustinut de iliescu... (Miercuri, 2 mai 2012, 9:58)

    rroama [anonim]

    ..sa nu uitam ca omu' e tigan...