Ministerul Dezvoltarii nu a identificat nici un responsabil in cazul fondurilor europene suspendate temporar de Comisia Europeana. Singurul vinovat: “mecanismul national de verificare”

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 16:30 Actualitate | Esenţial

Dupa 47 de zile de la suspendarea platii a 800 milioane euro de catre Comisia Europeana pentru Programul Operational Regional, Ministerul Dezvoltarii nu a depistat nici un vinovat. Singura problema identificata de ministerul condus de Elena Udrea este “mecanismul naţional de verificare”. Pe 2 august, presedintele Traian Basescu a declarat ca “nu se absorb bani europeni in primul rand din cauza functionarilor”. Ministerul mai are la dispozitie 15 zile pentru a remedia situatia, pentru a evita blocarea pe un termen mai indelungat al fondurilor.
  • Ministerul a explicat intr-un raspuns oficial ca au fost realizate demersuri pentru a responsabiliza autoritatile de management care se ocupa de programele finantate din fonduri europene si ca au fost realizate cateva propuneri de modificare a legislatiei.

Pe 20 iunie, Comisia Europeana a anuntat suspendarea temporara a platilor in valoare de 800 milioane euro in cadrul Programului Operational Regional gestionat de AM POR, institutie din subordinea Ministerului Dezvoltarii. Autoritatile de Bucuresti au primit de la Comisia Europeana un termen de 2 luni pentru a remedia problemele, pentru ca suspendarea sa nu se transforme intr-o pierdere a finantarii.

HotNews.ro a solicitat Ministerului Dezvoltarii sa mentioneze in mod concret masurile luate pentru a remedia situatia si sa nominalizeze persoanele responsabile pentru suspendarea temporara a platilor. Ministerul sustine intr-un raspuns oficial ca niciun angajat al Autoritatii de Management al Programului Operational Regional nu este vinovat pentru suspendarea temporara a platii a 800 milione euro si ca vinovat este “mecanismul naţional de verificare”. „Aşa cum s-a mai spus, au existat unele disfuncţionalităţi de sistem la nivelul mecanismului naţional de verificare şi nu culpe ale personalului AMPOR”, mentioneaza ministerul Dezvoltarii.

Cat despre masurile luate pentru a remedia situatia, ministerul a explicat ca au fost propuse modificări şi completări ale legislatiei; ca procesele verbale de control au fost finalizate şi transmise pe circuitul intern de aprobare; a fost aprobata OUG 66/2011 care responsabilizeaza Autoritatile de Management.

Vezi mai jos raspunsul integral al Ministerului Dezvoltarii
aug 05 2011 Raspuns Hotnews rap audit


Ministerul Dezvoltarii mai mentioneaza ca in cursul acestei saptamani Guvernul a decis sa defineasca in mod clar responsabilitatile institutiilor de control pentru contractele finantate din fonduri europene. Astfel ca Autoritatea Naţională de Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice va verifica anuntul de licitatie si documentatia de atribuire a contractelor inainte ca licitatia sa fie derulata si va da un aviz de legalitate.

In timpul licitatiei, procedurile vor fi verificate de Unitatea de Coordonare şi Verificare a Achiziţiilor Publice (UCEVAP) din cadrul Ministerului Finanţelor Publice. Dupa incheierea licitatiei si dupa semnarea contractului, responsabilitatea va fi a autoritatilor de management a programelor finantate din fonduri europene. Autoritatile de Management vor avea posibilitatea de a aplica si corectii financiare.

Istoricul cazului fondurilor UE suspendate la Ministerul Dezvoltarii:
Citeste si



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1420 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Iar mecanismul national e facut de capre (Vineri, 5 august 2011, 16:34)

    Ciucu [anonim]

    ...nu de functionari si sefii lor care dau cu pixul
    • 0 (0 voturi)    
      nu e reformat sistemul :)) (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:34)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ciucu

      nu e reformat sistemul :))
  • +8 (8 voturi)    
    Vinovat e mortul... (Vineri, 5 august 2011, 16:49)

    Moartea-n vacancy [anonim]

    ... c-asa-i in tenis
  • +8 (10 voturi)    
    fonduri europene (Vineri, 5 august 2011, 16:58)

    dorina [anonim]

    sa mai taie madam udrea niste zeci de ha.de padure pentru telegondole spre nicaieri,poate se ,,lumineaza,,ca in afara de pantofiori,posetele si...decoltee generoase,ma indoiesc sincer ca poate altceva.
    • +1 (1 vot)    
      lol (Sâmbătă, 6 august 2011, 8:36)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui dorina

      Pai da ce-ai vrea sa stie...la ce pregatire are, e chiar prea mult...
  • +7 (9 voturi)    
    nu au gasit nici un psd-ist ratacit prin minister (Vineri, 5 august 2011, 16:58)

    radu [anonim]

    Nu au gasit nici un psd-ist ratacit prin minister pe care sa arunce vina.

    Solutia de rezerva este: "Natia este de vina!"

    Succesuri!
  • +6 (8 voturi)    
    oh (Vineri, 5 august 2011, 16:59)

    bango [anonim]

    sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu!
  • +8 (8 voturi)    
    Nastase (Vineri, 5 august 2011, 17:05)

    ovidiutzu [anonim]

    Nastase e de vina ca a finalizat negocierile cu UE !!!!! Daca nu chiar nu aveau ce mai imparti/fura si eram si noi mai linistiti in saracia noastra! Sa cerem inapoi spagile date de Nastase
  • +2 (6 voturi)    
    Nu mai e Tariceanu?! (Vineri, 5 august 2011, 17:51)

    costica [anonim]

    Sigur asa a spus Dna Udrea??!
    Poate e Tariceanu, el e vinovatul, de aproape 3 ani, pentru toate matrapazlacurile portocalii ......

    Asta cu "mecanismul" e tare!
    Pana acum, ne tot imbrobodeau ca de vina e sistemul, de parca sistemul era reprezentat de extrateresti !!!!
    Nu de portocaliii lor asezati bine mersi pe scaune bine platite si duduind a incompetenta de la o posta....si pana la Brusselles....
  • +5 (5 voturi)    
    vinovatu' (Vineri, 5 august 2011, 18:11)

    +++ [anonim]

    chestia cu verificarea e hilara...cand intrebi cine e vinovat pe cel care avea in raspundere si gestiune contractele normal ca ala iti raspunde ca e vinovat sistemul...pentru ca lucrurile sa fie ca in Kafka...verificarea ceruta de comisia europeana o fac "neste" vecini de guvernare de buna credinta...:)))..de la finante...:))))
    io zic ca daca vin expertii comisiei aici ( vezi OLAF) si nu e departe lucrul asta daca continua asa treaba in dorul lelii...o sa le ia cam 2-3 zile sa scrie o tona de neregularitati despre toti por-ii si amporii.
  • +6 (6 voturi)    
    Da' ce fac? (Vineri, 5 august 2011, 18:35)

    Margrethe [utilizator]

    Doar nu ministrii fac proiectele europene, nu ministrii le aproba, nu ministrii le supravegheaza.

    Atunci ministrii ce fac (In afara de taierea de panglici inaugurale si de bagatul in fata la pozele pentru presa) ?

    Formula clasica: daca e de lauda, e meritul sefului. Daca e de rau, e vina subalternilor. De parca pe subalternii aia ii angajeaza si-i evalueaza sfantu' duh.

    Politicul si-a bagat coada peste tot si roadele sa vad, iar functionarii sunt aia care trebuie s-o incaseze totdeauna pentru ca - nu-i asa? - ei nu candideaza, deci n-au ce pierde. Ei sunt vinovatii de serviciu. Poate ca ar fi bine sa fie lichidat cu totul, intreg corpul functionarilor publici, pentru ca, din cate se vede, ei sunt un soi de plaga infecta, care mananca resursele statului de pomana.
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 5 august 2011, 18:46)

    Sa furati bine! [anonim]

    Vinovat e sistemul implementat de mafia Basescu-Udrea: ce nu se poate fura, nu se absoarbe.
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Vineri, 5 august 2011, 21:47)

    ady [anonim]

    atunci demisia frate..demisia ministrului..ar fi o decizie inteleapta..
  • +2 (6 voturi)    
    Nu e corect! (Vineri, 5 august 2011, 22:21)

    Ion_Roaita [anonim]

    Pai cum sa-l pui pe acelasi om si arbitru si jucator in acelasi timp? God, where are you? Angajam pe cineva strain de minister/partid/tara/ normal ca solutia se stie, dar nu se vrea aplicata, pai ori vrem sa rezolvam problema ori ne facem ca o rezolvam! Numai strainii pusi in posturi manageriale pot face ca treaba sa mearga in tara asta, luati exemplu de la Carol I, dobitocii dracu`!
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia (Sâmbătă, 6 august 2011, 8:56)

    gheorghe [anonim]

    Coruptia, corupția, corupția.....