CE intrerupe platile pentru infrastructura de transport din Romania si cere verificarea tuturor contractelor incheiate

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2011, 20:07 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana a intrerupt platile pentru Axa 2 a Programului Operational Regional (POR) -Imbunatatirea infrastructurii regionale si locale de transport-, din cauza deficientelor constatate, si a cerut autoritatilor romane sa verifice toate contractele de lucrari incheiate cu beneficiarii Axei 2, informeaza Mediafax.

Comisia Europeana a comunicat Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului Raportul preliminar al misiunii de audit efectuata in Romania in perioada 28 martie - 1 aprilie 2011, avand obiect verificarea mai multor proiecte finantate in cadrul Axei 2 a POR, respectiv reabilitarea DJ 701 limita jud. Dambovita-Gratia-Poeni-Silistea-Scurtu Mare-Slavesti-Ciolanesti-Zambreasca-Dobrotesti, beneficiar CJ Teleorman, reabilitare DJ 506 Cervenia-Vitanesti-Babaita, beneficiar CJ Teleorman, modernizare sistem rutier pe DJ 101B, DN 1 Snagov- Gruiu, beneficiar CJ Ilfov, si modernizarea infrastructurii de acces la zonele turistice cu potential demonstrat ale judetului Buzau, beneficiar Parteneriat UAT CJ Buzau- UAT Comuna Mereni.

Ca urmare a deficientelor constatate, Comisia Europeana a transmis MDRT decizia de intrerupere a platilor intermediare pentru Axa 2 pana la indeplinirea masurilor cerute.

"Comisia Europeana a propus autoritatilor romane sa verifice toate contractele de lucrari incheiate de beneficiarii Axei 2 (124 de contracte de lucrari adjudecate). Dupa aceasta etapa de verificare care se va desfasura in lunile iulie-august 2011, autoritatile romane vor transmite Comisiei Europene concluziile verificarilor si propuneri de actiune. In urma reverificarii procedurilor de achizitie publica, pot fi propuse corectii financiare cuprinse intre 2% si 100% din valoarea proiectelor gasite cu deficiente", se precizeaza intr-un comunicat al ministerului Dezvoltarii.

In acelasi timp, CE a cerut Romaniei sa eficientizeze sistemul de management si control in domeniul achizitiilor publice, sistem in care ANRMAP si UCVAP sunt institutii nationale responsabile, mai arata ministerul.

La sfarsitul lunii mai, ministrul Dezvoltarii si Turismului, Elena Udrea, a declarat la emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata de ProTV, ca in cazul MDRT s-au constatat nereguli in derularea procedurilor la patru proiecte pe Axa 2, ea precizand ca se asteapta raportul oficial.

Udrea a subliniat ca dupa aprobarea proiectelor, banii pleaca de la minister catre autoritatile locale, beneficiari care organizeaza licitatii. Ea a precizat ca, de multe ori, la acest nivel fie nu exista experienta in organizarea de licitatii, fie multe licitatii sunt "vizibil" directionate spre anumite firme.

Presedintele Traian Basescu a declarat la RRA, la 26 mai, ca au fost facute verificari la unele proiecte locale din fonduri UE, constatandu-se nereguli, ceea ce inseamna ca exista riscul ca banii sa fie returnati.

Presedintele a spus ca exista probleme in implementarea unor contracte cu fonduri europene, atunci cand ele sunt transferate de la ministere la nivelul autoritatilor locale.

"Pentru ca sunt la Radioul public, transmit un semnal administratiei publice locale: atentie la banii de la MDRT, Ministerul Agriculturii, Ministerul Muncii - respectati procedurile pentru ca deja sunt semnale foarte puternice", a spus presedintele.

El a spus ca s-au facut verificari prin sondaj la 13 proiecte, dintre care in 10 cazuri au fost constatate nereguli dupa ce ministerul transferase contractele la nivel local. "Trebuie sa stie toti ca vor plati", a mai spus presedintele.

MDRT gestioneaza un program operational de 4,3 miliarde euro, fiind primul minister in ceea ce priveste atragerea fondurilor europene, cu contracte pentru 3,8 miliarde euro si sume intrate de 830 milioane euro.

Update: Banii pentru platile din Axa 2 a POR "nu sunt pierduti in acest moment", fiind vorba despre o sistare temporara a platilor pana cand Comisia Europeana primeste de la autoritatile romane "raspunsurile soclicitate", a declarat luni pentru Mediafax un purtator de cuvant al Executivului UE.

"Comisia Europeana a acordat Romaniei un termen de doua luni pentru a oferi informatii despre aceste fonduri si despre managementul acestor fonduri, iar la sfarsitul acestei perioade, in functie de concluziile trase pe baza raspunsurilor oferite de partea romana, Comisia va decide ceea ce se va intampla in continuare. Acest lucru inseamna ca banii nu sunt pierduti in acest moment. Este vorba despre o sistare temporara a platilor pana cand Comisia primeste raspunsurile soclicitate", a declarat, luni, Ton Van Lierop, purtator de cuvant al CE.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6434 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    invitatie (Luni, 20 iunie 2011, 20:29)

    mosh [anonim]

    dragnea si umflatul ala de la Buzau si citi or mai fi sunt invitati la dans.Altii care se simt in vizor, fuga la psd , platiti o cotizatie si va inscrieti la psd+pnl=usl, singura structura, sper, din tara care inca mai apara borfasii. Intre timp borfasii vor incerca sa-si instraineze averile, atentie DNA.
    • -7 (19 voturi)    
      ? (Marţi, 21 iunie 2011, 0:50)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui mosh

      "Altii care se simt in vizor, fuga la psd..."
      De ce nu si la PD-L? E vreo diferenta?!
      • +9 (13 voturi)    
        pt ca (Marţi, 21 iunie 2011, 9:50)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

        spre deosebire de voi, noi vrem sa curatam pdl-ul de astfel de specimene.
        voi va plangeti de politie politica mereu. stapanitii sanatosi :)
  • +15 (15 voturi)    
    Bagati pe ei! (Luni, 20 iunie 2011, 21:13)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca nu se mai poate, si fara bani si fara infrastructura!
    • +2 (2 voturi)    
      Autonomie locala= furt si baroni locali (Marţi, 21 iunie 2011, 11:12)

      Supraveghere mai atenta a primarilor [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      E o situatie care se va repeta in intreaga Romanie in cazul in care primariile vor organiza licitiatiile de capul lor, fara control si monitorizare de la nivel central.
      La fel cum s-a intamplat in Teleorman (PSD Dragnea), Ilfov sau Buzau, unde dupa ce ministerul a dat ok pt proiecte si a trimis banii, cei de la nivelul administratiei locale si-au frecat mainile si s-au apucat de hotie prin licitatii trucate.

      Avem prea multe judete, asta e clar, ar fi bine sa fie putine si supravegheate mai atent.
      In clar, in loc sa fie ministerul singur cu ochii pe mii de primarii din Romania, ar fi cel putin 8 echipe de la judetele mari cu ochii pe primarii din regiunea respectiva, ar fi mai greu de furat si de facut rapoarte false pt UE.

      In cazul de fata e clar ca se vor pierde niste bani la care aveam dreptul, de la cateva milioane la zeci sau chiar sute de milioane si va fi un scandal enorm in toamna, cu implicatii penale pt PSD Dragnea.
      Sa stiti ca nu e intamplator ca Ponta a anuntat ieri ca 'din toamna' incepe o noua tentativa de a rasturna guvernul Boc, se vrea o vuvuzela politicianista pt a nu se observa coruptia si anechetele penale ce vor urma inevitabil.
  • +17 (19 voturi)    
    vor plati?! Cand ??!! La Sfantu' asteapta..... (Luni, 20 iunie 2011, 21:24)

    costica [anonim]

    "Trebuie sa stie toti ca vor plati", a mai spus Presedintele.
    Plateste Papa de la Roma.... NU va plati nimeni niciodata... platesc in schimb amaratii de romani incompetenta si coruptia generalizata din Romania de 20 de ani...
  • +4 (8 voturi)    
    ce zice prezidentul.... (Luni, 20 iunie 2011, 21:29)

    ionica [anonim]

    Presedintele a zis : -trebuie sa stie toti ca vor plati! Pai stim cu toti ca vom plati, de aceea ii si votam pe acesti pungasi,ce atata tevatura...
  • +21 (21 voturi)    
    DJ 101C (Luni, 20 iunie 2011, 21:59)

    Adrian C. [utilizator]

    Am o casa la tara intr-un sat din comuna Ciolpani, Ilfov pe unde trece DJ 101C, care a fost complet refacut anul trecut, cu bani de la UE. Insa anul acesta s-a stricat deja!

    Probabil contractul s-a data pe sub mana si s-a mai si taiat din materiale si din cauza asta a iesit prost.

    Imi poate spune cineva unde as putea semnala faptul ca lucrarile sunt de proasta calitate?

    Multumesc.
    • +10 (10 voturi)    
      la Dumnezeu de sus..... (Marţi, 21 iunie 2011, 9:26)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      sper sa nu va deranjeze raspunsul, nu e deloc o ironie, din pacate......ar trebui ca Dumnezeu sa-si deschida salon de audiente numai pentru reclamatii pentru drumurile din Romania....
  • +8 (12 voturi)    
    h (Luni, 20 iunie 2011, 22:19)

    Titi [anonim]

    pdl+psd+pnl+udmr= coruptie
    • +12 (16 voturi)    
      + (Luni, 20 iunie 2011, 23:18)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Titi

      +PC+TOATE PARTIDELE+Romania :)
  • +3 (7 voturi)    
    sursa? (Luni, 20 iunie 2011, 23:22)

    maximus [anonim]

    este vreun comunicat oficial al vreunei institutii pe tema asta? unde?
  • +2 (10 voturi)    
    audituri la MDRT ???!!!! (Luni, 20 iunie 2011, 23:37)

    lili [anonim]

    "In acelasi timp, CE a cerut Romaniei sa eficientizeze sistemul de management si control in domeniul achizitiilor publice, sistem in care ANRMAP si UCVAP sunt institutii nationale responsabile, mai arata ministerul.:

    Comisia Europeana a propus autoritatilor romane sa verifice toate contractele de lucrari incheiate de beneficiarii Axei 2 (124 de contracte de lucrari adjudecate). Dupa aceasta etapa de verificare care se va desfasura in lunile iulie-august 2011, autoritatile romane vor transmite Comisiei Europene concluziile verificarilor si propuneri de actiune."

    Mai pe romaneste, asa cum CE a facut acest audit(auditul e REGULA, nu exceptie pentru CE), la fel si MDRT TREBUIA sa faca audituri.....ma indoiesc insa ca si MDRT face auditurile asa cum trebuie, dovada este asta !!
    Magariile si incompetenta si coruptia sunt generalizate in Romania.....
    Asta ne mai lipsea.....la performanta pe care Romania o are in domeniul fondurilor europene....
  • +9 (13 voturi)    
    traiasca usl.... (Marţi, 21 iunie 2011, 8:46)

    adrcov [utilizator]

    mi se pare mie sau toate consilile judetene cu probleme sunt conduse de pesedisti?astept cu interes dezbateri pe aceasta tema la antena 3.sau tot udrea o fi de vina si aici?
    • -6 (6 voturi)    
      se pare ca da.... (Marţi, 21 iunie 2011, 9:47)

      lili [anonim] i-a raspuns lui adrcov

      numai ca buba este la MDRT care are responsabilitatea de a face AUDITURI, exact cum face cei de la CE..... Ce face MDRT din Romania in acest sens?! NU face nimic....De ce nu au descoperit auditurile de la MDRT aceste matrapazlacuri si altele cate or mai fi??!!!! Cred ca peste tot daca ar lua la verificat ar gasi asemenea situatii cei de la CE.... D-aia suntem unde suntem, incompetenta si coruptia sunt la ele acasa in Romania....si a-propos, credeti ca regii asfalturilor agreati de PDL, alde Umbrarescu si Casuneanu sunt mai curati??!!!
      • -2 (2 voturi)    
        ati dat MINUSURI.... (Marţi, 21 iunie 2011, 10:33)

        costica [anonim] i-a raspuns lui lili

        dar observatia e corecta. La MDRT exista un departament de AUDIT, niste oameni bine platiti care au aceasta responsabiliatte. Cum isi fac treaba ?! De ce CE descopera aceste matrapazlacuri iar cei de la Departamentul AUDIT din MDRT nu reusesc deloc ?! GHICI ???!!!!! Si a-propos, de ce spunea Dl Basescu: CINE plateste ??!!!! Astia de la departamentul AUDIT platesc in vreun fel?! NU.
        • 0 (0 voturi)    
          ...pe DREPT... (Marţi, 21 iunie 2011, 13:26)

          petrica [anonim] i-a raspuns lui costica

          Pai stai ca nu inteleg cum vine logica asta ? Faptul ca auditul de la minister nu e eficient inseamna ca au dreptul sa fure ?
          Adica de asta furam, ca nimeni nu ne verifica ?
          "Noi nu am mai fura, dar ministerul e de vina ca nu ne pazeste sa cadem in pacat !"
          • +1 (1 vot)    
            Nu au dreptul sa fure... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:10)

            costica [anonim] i-a raspuns lui petrica

            dar RESPONSABILITATEA celor care trebuie sa faca acele audituri, pentru care sunt bine platiti, exista!!! ! Vezi ca CE cere ca: "In acelasi timp, CE a cerut Romaniei sa eficientizeze sistemul de management si control in domeniul achizitiilor publice, sistem in care ANRMAP si UCVAP sunt institutii nationale responsabile, mai arata ministerul."

            Adica au si astia din autoritatile centrale multe bube-n cap... dupa raspunsul tau desfiintam si politia si procuratura si judecatorii si toate institutiile de control si ordine din tara asta, ca romanii vor fi cinstiti de maine cu PDL la putere ?! aiureli....
      • +2 (4 voturi)    
        @lili manipulezi pe fata bre (Marţi, 21 iunie 2011, 14:43)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Buba nu este la MDRT.Nu incercati sa dati vina pe Udrea ptr fapte comise cu ani in urma.Toate contractele sunt de pe vremea lui Tariceanu si Nastase.Nu-mi vine sa cred cum vreti sa dati vina pe Udrea ptr hotiile lui Rizea,Dragnea sau ala de la Buzau.Audituri s-au facut ptr contractele facute in mandatul ei.Ptr contractele de dinainte s-au facut sau nu audituri de cei care raspundeau de aceste contracte la vremea aceeia.Nu vreti sa recunoasteti ca usl este cancerul din Romania.Din cauza lor sunt blocate sute de milioane de euro care ne ajutau foarte mult in economia acestei tari.NU-I SUPORT pe usLasi.Plang pe umarul nostru cand datorita hotiilor lor am ajuns in halul asta.
        • -1 (3 voturi)    
          Fanatism grotesc (Marţi, 21 iunie 2011, 15:35)

          Sore [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

          Fanatici sunteti astia cu PDLul. Cum sugereaza careva ca vreun mahar din PDL e vinovat de ceva, cum sariti sa-l faceti "uslas". Daca respectivele contracte s-au semnat pe vremea lui Tariceanu, inseamna ca asta se intampla in 2008 (daca s-o fi semnat atunci si nu pe vremea Guvernului PDL-PSD). Autoritatea de Management pentru POR (la fel ca toate celelalte AM), are obligatia sa trimita misiuni de monitorizare si de audit pe durata derularii contractului si a realizarii investitiei (auditul nu se refera la verificarea cererii de finantare, ci la respectarea contractului in derulare, atat din punct de vedere tehnic, cat si din punct de vedere financiar). Ori lucrurile astea (realizarea lucrarilor si derularea contractului) s-au intamplat, ghici cand, dupa ce s-a semnat contractul, adicatelea cam de cand e PDL la guvernare.
          • +2 (2 voturi)    
            Deturnatorii adevarului usLas (Marţi, 21 iunie 2011, 15:19)

            Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Sore

            Asadar,dupa mintea ta de usLas,vinovat ca Dragnea,Rizea,ala de la Buzau etc care au furat zeci de milioane de euro iar din cauza lor sunt blocate aproape un miliard de euro,fiind vitale ptr economia tarii,este Udrea/!
            • 0 (0 voturi)    
              Da (Marţi, 21 iunie 2011, 19:04)

              Sore [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

              Vinovati pentru ca au "furat" sunt aia care au "furat" (am folosit ghilimele pentru ca obisnuiesc sa fiu mai precaut cu datu' verdictelor, furtul nefiind singura neregula posibila in acest caz). Insa pentru faptul ca li s-au aprobat cheltuieli facute in contradictie cu legea si li s-au rambursat sumele respective (asa functioneaza programele astea, stii? CJ cheltuie bani de la el, iar dupa aia i se ramburseaza ce a cheltuit, DACA I S-A APROBAT CHELTUIALA), pentru ca nu au fost "executati" de autoritatile romane si pentru ca s-au sistat, de catre CE, platile pe o axa, fiind afectati toti beneficiarii de pe axa respectiva, de vina este... (hai sa nu zic Udrea, ca vad ca te enervezi si nu stiu cum stai cu sanatatea) Autoritatea de Management pentru Programul Operational Regional din cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului (desi am o vaga banuiala ca si AMRMAP si Autoritatea de Audit din cadrul Curtii de Conturi au o mare parte de vina).
    • -1 (3 voturi)    
      Amice... (Marţi, 21 iunie 2011, 12:24)

      vic [anonim] i-a raspuns lui adrcov

      Comisia Europeana a facut auditul la 3 judete,aleator alese probabil si la toate au constatat nereguli...Deci, 100% din jud controlate...Crezi ca la cele conduse de PDL-isti si celelalte partide e totul OK? :)) Deschide ochii! TOATE pertidele sunt pline de corupti!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e bine formulat (Marţi, 21 iunie 2011, 14:59)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui vic

        USL este in metastaza de atatia corupti, PDL se mai poate trata.Hai sa facem o comparatie.Cazul Ridzi....ea a furat mai putin de 100.000 euro,este cercetata,s-a autosuspendat din pdl.Cazul Pasat la fel.La usl ce se intampla/Sa nu cumva sa fie vreunu cercetat s-au audiat la DNA ca este politic,este mana lui Basescu.Acum CE ne-a spus ca Dragnea,Rizea sau ala de la Buzau au cam furat banii.Sa vedem pe cine o sa mai dea vina usLasii.Am citit un comentariu in care se spunea ca MDRT e devina.O mai mare minciuna si manipulare ca asta n-am vazut.E vinovata Udrea ca astia au furat zeci de milioane de euro( bani europeni) cu ani in urma/
        • -1 (1 vot)    
          povesti portocalii... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:05)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Rammy

          fura toti.... si PSDeii si PDLeii si PNLeii...regii asfaltului, alde Umbrarescu si Casuneanu oamenii de casa ai PDL nu fura?! au ajuns miliardari cinstit ?! Las-o balta... la fel, sotul dnei Udrea, dl Cocos sa nu-mi spui ca a ajuns milionar in Euro prin munca cinstita !!! Povesti... fura toti cat pot din banul public... in Romania banul public este al nostru al tuturor, ca pe vremea lui Ceausescu numai in vorbe, in realitate este al celor care sunt la guvernare, atat in adminsitratia centrala cat si locala....
    • -1 (3 voturi)    
      alo !!! (Marţi, 21 iunie 2011, 13:00)

      val [anonim] i-a raspuns lui adrcov

      Ai citit comunicatul MDRT ??!!! "CE a cerut sa se eficentizeze sistemul de management si CONTROL al achizitiilor publice" !!! Adica activitatea ANRMARP si UCVAP !!! Pai sti mataluta cine e sefa la ANRMARP !!!! Nu cumava pupila iubitei tale ministrese ??!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      sa traiasca toti! (Marţi, 21 iunie 2011, 13:56)

      Zorro [anonim] i-a raspuns lui adrcov

      Pentru ce s-a intamplat la nivelul unui judet, responsabilitatea apartine Consiliului Judetean. Insa pentru ca s-a ajuns sa se sisteze platile pe o axa pe un program operational, trebuie sa raspunda autoritatea de management pentru programul respectiv si ministerul in cadrul caruia functioneaza autoritatea respectiva. Si revenind la judete... aveti cumva idee de la ce partid este Presedintele CJ Ilfov (judet mentionat si el in comunicatul CE?
  • +4 (4 voturi)    
    PSD,partid de escroci in frunte cu Bombonel (Marţi, 21 iunie 2011, 10:36)

    Colette [utilizator]

    Nu le crapa obrazul de rusine? As vrea sa-i mai va cum apar pe sticla si ne impartasesc din principialitatea lor politica si nu numai!!! Un politician cu functia lui Dragnea intr-un partid mare care se vrea la putere si a fost la putere atatia ani, niste presedinti de consilii judetene - functii mari la nivel local - si dupa tot acest scandal inca mai sunt in functii? Nu si-au dat demisia de onoare??? Dar la PSD nici Severin nu si-a dat demisia, nici acum cand nu mai are imunitate, dar unul la acel Rizea - Ferari sau cum era poreclit...PSD = partid de escroci in frunte cu 'tatucul' Bombonel! Si PNL fura, dar parca mai cu perdea...sau sa mai avem rabdare?
  • +1 (1 vot)    
    auditurile celor de la MDRT.... (Marţi, 21 iunie 2011, 10:58)

    costica [anonim]

    http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/cum-am-recrutat-eu-pentru-stat-148720.html

    Pai, uite cum sunt recrutati cei ce lucreaza in institutiile statului roman, povesteste in Capital George Butunoiu unul dintre cei mai cunoscuti head-hunteri din Romania.... Asta a-propos si de discutiile alea despre un viitor management privat in companiile de stat falimentare din economia romaneasca......
    NO COMMENT!!!

    Merita sa cititi.....
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Marţi, 21 iunie 2011, 13:06)

    ..... [anonim]

    Oare nu e mai simplu ca acel judet care e prins ca a furat sa isi puna pofta iincui vro 5 ani de la fonduri Europene ??De ce sa sufere alte judete ca in anumite judete se fura??Poate asa cei din judetel X nu o sa il mai voteze de N ori pe acelasi presedinte de CJ pt ca primesc o plasa de faina la alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    ministerul n-a mincat usturoi (Miercuri, 22 iunie 2011, 16:30)

    Geffox [anonim]

    Ministerul nu poate sa spuna: "am dat banii si nu m-a interesat mai departe". Acolo sint si bani de la buget (de obicei un 15%) si ministerul are autoritatea sa controleze. De ce n-o face ?
    Cine a trait in Romania stie raspunsul.