UPDATE Ministrul Educatiei: 89,75% dintre elevii din tara au fost inscrisi la ora de Religie, pana la ora 18:00

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2015, 15:56 Actualitate | Esenţial

Copii care se inchina, in timpul orei de Religie
Foto: Captura YouTube
Dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca ora de Religie este optionala si o urmeaza doar cei care se inscriu, 89,75% dintre elevii prezenti in scoala au fost inscrisi de parinti sa faca Religie la scoala, potrivit unei noi raportari intermediare transmise HotNews.ro de ministrul Educatiei. Pana la ora 18:00, Ministerul Educatiei a inregistrat in sistemul electronic 2.123.645 de cereri pentru religie, potrivit ministrului Sorin Cimpeanu. In ceea ce priveste optiunile parintilor care acum isi inscriu copiii in clasa pregatitoare pentru anul scolar 2015-2016, peste 90% si-au inscris copiii si la Religie - este vorba despre copii care in septembrie vor incepe clasa pregatitoare cu optionalul religie ales.
Situatia centralizata intermediara a inscrierilor la optionalul Religie, in ultima zi de inscrieri, pana la ora 18:00, este urmatoarea:
- numarul de cereri de inscriere la religie inregistrate in sistem: 2.123.645
- numarul cererilor de inscriere, raportat la numarul de elevi: 89,75%
- Inscrierea in clasa pregatitoare in anul scolar 2015-2016: 138.663 de cereri depuse, dintre care 129.582 cereri de inscriere si la optionalul Religie, adica 93,45%

Cel mai mic numar al inscrierilor este in judetul Caras-Severin (80,4% elevi inscrisi la optionalul Religie), urmat de Constanta (80,6%). La polul opus, cele mai multe cereri de inscriere la optional au fost inregistrate pana acum in Dambovita - 97%, potrivit datelor partiale comunicate de ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu.

Comunicarea anterioara a ministrului Educatiei a fost pentru ora 12:00. Situatia intermediara pana la acea ora arata ca 88,06% dintre elevii prezenti in scoala fusesera inscrisi la Religie, adica pana la acea ora in sistemul electronic fusesrea introduse 2.082.476 de cereri pentru religie. In ceea ce priveste optiunile parintilor care acum isi inscriu copiii in clasa pregatitoare, situatia la ora 12:00 era urmatoarea: 93,45% dintre copiii inscrisi la clasa pregatitoare fusesera inscrisi de parinti si la Religie, in anul scolar 2015-2016. Cu alte cuvinte, 93,45% dintre copiii de 6 ani care incep in septembrie clasa pregatitoare o sa faca optionalul Religie.

Potrivit raportarii intermediare realizate de Ministerul Educatiei, pe baza cererilor de inscriere introduse in sistemul electronic pana astazi, 6 martie, ora 12:00, au fost depuse 137.293 de cereri de inscriere in clasa pregatitoare, dintre care 128.300 cu optiunea de studiere a Religiei.
  • Amintim ca judecatorii Curtii Constitutionale au decis in noiembrie ca Ora de Religie este Optionala pentru elevi si ca face Religia in scoala doar cine depune cerere de inscriere
  • Ministerul Educatiei a anuntat ca elevii care vor sa faca Religia la scoala in continuare in semestrul acesta pot sa depuna cerere de inscriere pana astazi, pe 6 martie
  • Nu trebuie sa depuna solicitare elevii care nu vor ora de Religie, pentru ca aceasta disciplina este optionala
  • Urmatorul pas, dupa inscrierea celor care vor religie, este ca Ministerul Educatiei sa stabileasca unde pune ora de Religie in ziua de cursuri, astfel incat sa nu interfereze cu programul normal al elevilor - atata vreme cat Religia este optionala pentru elevi
Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
22610 vizualizari
  • +15 (49 voturi)    
    intra in calcul si copiii din Bulgaria/ Ungaria? (Vineri, 6 martie 2015, 16:01)

    mnicku [anonim]

    ma indoiesc de veridicitatea raportului.
    • +14 (34 voturi)    
      sa facem socoteala! (Vineri, 6 martie 2015, 17:54)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      "fanii" otv, tarafTv, ghitaTv + cei ce casca gura la "abces in rect", "ma-ma-maruta", banciu, un sou pacatos, mireasa (sau ginere) pentru fiul sau...cam iese procentajul... De aceea au succes escrocii cu metoda accidentul, taxe inventate pentru te miri ce nimicuri.
      Nici eu nu ma asteptam sa fie atit de multi prosti...
      • +8 (26 voturi)    
        Dacă s-ar (Vineri, 6 martie 2015, 19:27)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        fi uitat la emisiunile lui Banciu, nimeni nu şi-ar fi înscris odrasla/odraslele la ora de religie ! Şi bine ar fi făcut ! Înţeleg să se predea istoria religiilor, nu imbecilizarea copiilor cu idioţenii de genul: cum să-ţi faci cruce când treci pe lângă o biserică !
        • -3 (5 voturi)    
          dda (Sâmbătă, 7 martie 2015, 6:46)

          danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

          Mari caractere mai sunteti....ati ramas sub 10 % atei si v-am spus astea insa voi sperati sa fiti mai multi. Slava Domnului ca inca 90% din tara asta crede inca in Bunul Dumnezeu. Voi o sa va convingenti insa va fi prea tarziu. 'Bunatatea' 'voastra va naste niste mici monstri.
        • -9 (11 voturi)    
          Posibil să nu ştii ce vorbeşti (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:34)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui AlisCuPar

          Tare mi s-a acrit de toţi susţinătorii aceştia înverşunaţi ai predării istoriei religiilor. Majoritatea am certitudinea că vorbesc cloar pe lângă subiect şi o fac doar aşa, fiindcă le place cum sună sau au o imagine vagă a conceptului. Şi aş fi curios să ştiu câţi dintre ei au deschis cartea omonimă a lui Mircea Eliade. I-aş îndemna însă la un simplu exerciţiu de gândire. Ce influenţă cred dumnealor că ar avea predarea la o clasă de copii de 14-15 ani a unor lecţii despre satanism, voodoo, ori alte religii sud americane ori tribal-africane, suficient de consistent reprezentate numeric pentru a nu putea fi ignorate de o materie cum e istoria religiilor ? Ce v-ar plăcea să vedeţi făcând copiii voştri : cruce când trec prin faţa unei biserici sau sacrificat găini şi pisici negre prin cimitire ?
          • +3 (5 voturi)    
            ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:54)

            tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            Dane, ti-am dat minus pt ca esti pe langa subiect, chiar daca esti bine intentionat! Se preda religia ortodoxa, nu istoria religiilor, aia ar fi fost faina si cand eram in liceul am citit cele 3 carti de 2 ori pentru ca mi se parea fascinant ce a scris Eliade! Deci wake up, spune Tatal Nostru de 5 ori si fa 60 de matanii cu bataie :)!
          • +1 (1 vot)    
            Complet fals (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:49)

            XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            Esti asa de pe langa, incat nici nu stiu cu ce sa incep ...
            Suficient de consistent reprezentate numeric, voodoo si satanism ... de unde pana unde ? Sunt insignifiante statistic. Voodoo nu este o religie propriu-zisa, este o serie de practici religioase cu elemente comune, despre care copiii afla oricum destul de multe din filme. Dupa cum afla oricum, si la istorie, din istoria tuturor popoarelor care practicau sacrificii.
            In al doilea rand, faptul ca studiezi istoria religiilor nu inseamna ca bagi asa, totul intr-un an. Daca se consid
        • -3 (5 voturi)    
          ma bucur f. mult........... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:17)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

          ce moace flescaite ati facut , cand ati vazut procentajul, voi credeati ca sunteti multi, cat legiunea dracilor din turma de porci...ha...ha...voi habarnaveti despre ce vorbesc......da e f. bine, ati luat-o rau de tot in bot.
          ..
      • -22 (40 voturi)    
        ROMÂNIA ESTE O ȚARĂ CREȘTINĂ! (Vineri, 6 martie 2015, 19:35)

        haimă [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Măi omule, percepe odată, că asta este decizia majorității$ Degeaba de campania anti-religie, religia a fost aleasă de majoritatea covțrșitoare a părinților. Și o mare parte din cei 10 % care nu a ales studierea religiei, sunt adventiști sau Martorii lui Iehova sau Musulmani...

        Așa că ar fii bine să terminați cu această campanie secularistă: ROMÂNIA ESTE O ȚARĂ CREȘTINĂ!
        • +12 (16 voturi)    
          asta este adevarul (Vineri, 6 martie 2015, 20:28)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui haimă

          Da, acesta este adevarul.
          90% au semnat cererea. Nu i-a fortat nimeni.
          Asta este o masura a ceea ce este poporul roman. Ca cei mai multi au semnat cu convingere, ca alti de rusine, ca alti de lene, ca alti de frica...
          Asta este poporul roman, si trebuie sa mergem inainte.
          Sunt sigur ca ne asteapta vremuri mai bune, semnele sunt clare, justitia face treaba frumoasa.
          Speram sa se investeasca in educatie mai mult in anii urmatori.
          • +5 (5 voturi)    
            Un juma' (Vineri, 6 martie 2015, 22:21)

            AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui kax

            de plus. " Speram sa se investeasca in educatie mai mult in anii urmatori.", aici cu totul de acord !
        • +8 (18 voturi)    
          Deocamdata...doar cre(s)tina. (Vineri, 6 martie 2015, 20:41)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui haimă

          .
        • +20 (40 voturi)    
          Esti varza (Vineri, 6 martie 2015, 20:52)

          Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui haimă

          Faptul ca majoritatea decide ca pamantul e plat si are 7000 de ani, nu-l face nici plat, nici de 7000 de ani. Bininteles, daca nu cumva suntem o tara de Chuck Norrisi :-)

          Oricum, acum stim cati romani sunt prosti, fara nici un dubiu.
        • +9 (25 voturi)    
          ? (Vineri, 6 martie 2015, 20:57)

          uzu [anonim] i-a raspuns lui haimă

          vere ... cand cineva iti spune crede si nu cerceta inseamna ca nu are nici un argument sa iti demonstreze ca ceea ce iti spune e adevarat.

          de doua mii de ani prostimea e dusa de nas.
          intelectualii religiosi sunt mai degraba agnostici. un om cu capul pe umeri nu va crede nici ca in iad e un cazan cu zmoala in care arzi nici ca in rai e o pajiste cu flori, nici ca daca lucrezi duminica te va arde scaraotky in zmoala ...
        • +1 (1 vot)    
          S-o crezi tu (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:00)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui haimă

          Majoritatea celor care nu gandesc si-au inscris copiii pentru ca asa li s-a dat de inteles ca vor autoritatile, iar romanii nu se opun autoritatii, nu pe fata - se prefera mica smechereala. Iar dintre cei care gandesc, multi si-au inscris copiii fie pentru ca e o ora la care poti sa iei 10 fara sa faci nimic, si astfel sa iti cresti media, fie pentru ca nu erau siguri despre ce se va intampla cu copiii lor, daca nu se inscriu.
          Si a nu se intelege ca pe mine ma deranjeaza - religia mi se pare o tampenie, desi nu toti credinciosii mi se par tampiti. Am intalnit si eu personal oameni inteligenti care cred in dumnezeu. Nu pentru ca nu vad aiurelile, dar prefera sa treaca peste, sa isi spuna ca nu au inteles ceva, orice, care sa ii ajute sa isi pastreze credinta. Pur si simplu pentru ca e mai placut sa crezi ca, intr-un moment greu, poate te ajuta cineva, si ca atunci cand pierzi pe cineva drag, nu e pentru totdeauna.
          Copiii oamenilor desptepti oricum nu vor fi indobitociti, iar pentru ceilalti ... nu vad care e paguba - de ce nu mi se pare o paguba, spun asta intr-un comentariu de mai jos.
      • -13 (27 voturi)    
        Proasta este... (Vineri, 6 martie 2015, 20:38)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        ... mămițica mneavoastră. Eu nu ma uit la posturile mentionate si cu toate astea, ce sa vezi, am semnat pentru ca fetita noastra sa urmeze orele de religie. A se slabi!
        • +11 (21 voturi)    
          N-am înţeles: (Vineri, 6 martie 2015, 22:35)

          AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          v-aţi înscris fetiţa la ora de imbecilizare pentru a slăbi?! Vă cam joacă feste gramatica limbii române ! Ştiu, d'le: să te slăbesc pe matale ! Nu vreau să te slăbesc ! Rămâi gras !
        • +5 (11 voturi)    
          atitudinea spune totul (Vineri, 6 martie 2015, 23:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          probabil sunteti adanc patruns de spiritul crestin cand scrieti asemenea comentarii. din pacate aschia nu sare departe de trunchi, deci slabe sperante si pentru fetita...
        • +4 (4 voturi)    
          ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:56)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          Te exprimi ca un adevarat crestin! Te legi de mamele altora din prima :)), dar cand te duci la Craciun sau Paste si tu la biserica, ca altfel uiti, o sa-ti fie iertate toate pacatele, e ca si cum ai lua cu suspendare :)))))
      • -12 (26 voturi)    
        atei...ati luat-o in barba. (Vineri, 6 martie 2015, 21:33)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        ........................mai tapalaga nu ma mai cenzura, asta-i neobrazare....tu ce crezi ca inlaturi crestinismul din romania, prin atitudinea ta , mergi in tara iudeilor si fa manipulare acolo., sa-ti fie rusine.
        • +4 (16 voturi)    
          e ok, ca ne putem concentra pe neveste religioase (Vineri, 6 martie 2015, 23:12)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Nu incearca nimeni sa inlature vreun crestinism din tara, ci doar religia habotnica din scoli si nu din biserici. Intr-adevar, procesul poate fi confundat cu inlaturarea cre_s_tinilor, dar asta tine de cum se simte fiecare.
          • -4 (6 voturi)    
            inteleg ca te simti cretin..... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:08)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            nu crestin.
            • +1 (3 voturi)    
              nope (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:12)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

              dar inteleg perfect reactia ta. Pica greu la stomacel sa-ti descoperi valoarea prin comparatie cu restul lumii fata de oglinda sau cercul de rugaciune.
      • -2 (16 voturi)    
        Exit poll (Vineri, 6 martie 2015, 21:58)

        wero [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Multumim dragi părinti!Trăim o nouă campanie electorală!88% la nivel national 93 % la nivelul clasei pregătitoare....Conchita Wurst a României şi Lenin de la Liceul Agricol Buzău.....aveti 12 %....aţi intrat în Parlament...dar nu la Guvernare!
      • 0 (6 voturi)    
        Banciu (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:28)

        Chi [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ma indoiesc amarnic ca cei care se uita la Banciu accepta asa ceva... Sau cel putin nu toti. Cat despre ceilalti sunt ferm convins ca procentul este de 60-70% .
      • -6 (6 voturi)    
        aproape 300 de comentarii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:14)

        vamesul pacatos [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Din care minim 2/3 impotriva lui Dumnezeu. Impotriva a ceva ce ateii sustin ca nu exista. Trebuie sa fie trist sa te lupti cu 'fantomele'.
        • +3 (3 voturi)    
          Lupta (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:41)

          cocosila [utilizator] i-a raspuns lui vamesul pacatos

          Cu schizofrenicii care cred in fantome si obliga copiii sa creada sau macar sa respecte psihoza sociala numita religie
    • +15 (27 voturi)    
      Intrebarea e de cine au fost inscrisi? (Vineri, 6 martie 2015, 18:57)

      Pastrati-l pe Conta [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      De preafericitii bugetari ?
      • +16 (28 voturi)    
        Mai bine ne redenumim Republica Ortodoxa Romania (Vineri, 6 martie 2015, 19:25)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Pastrati-l pe Conta

        Intrebarea este de ce se prezinta aceasta statistica upgradata cu fiecare ora, la centime, ca si cum am trai un info deluviu.

        Ni se arata, inca o data, ca invatamantul in Romania are interese gestionate politic, ca se prefera fundamentalismul si ultraortodoxismul, dincolo de alte culte minoritare, laicitatii. Nici un alt cult din Romania, nu a ajuns la aceasta desantare, ca cea promovata de BOR.

        Prin birourile ministerelor din Romania vedem icoane. Si prin multe birouri ale administratiei, primarii, scoli etc.
      • +11 (15 voturi)    
        sa formulam mai precis (Vineri, 6 martie 2015, 19:45)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Pastrati-l pe Conta

        Bugetivori.
        • -8 (18 voturi)    
          s-avem pardon (Vineri, 6 martie 2015, 20:55)

          manole [anonim] i-a raspuns lui anonim3

          Bugetul este facut din banii locuitorilor tarii. Daca 90% din locuitorii tarii vor sa dea de la buget pt religie, sincer nu prea conteaza ce zic ONG-istii lu pipidi si asur si alte bazaconii
          • +6 (12 voturi)    
            am putea avea parton (Vineri, 6 martie 2015, 20:55)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui manole

            daca 90% din locuitorii tarii ar si cotiza la buget. ceea ce, din nefericire, nu e cazul.
          • +3 (9 voturi)    
            confunzi.... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 0:07)

            CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui manole

            Bugetul e dat de ceilalti 10%! Turma doar consuma: bugetari, asistati si alti asemenea. Aduna nr celor ce lucreaza pt firme occidentale, pentru multinationale; astia isi platesc taxele. Ceilalti mai rar. Fiindca asa e facut sistemul
            • -1 (3 voturi)    
              conform INS (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:37)

              fane [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

              90% din populatie lucreaza, deci plateste impozite. E posibil ca cei 10% sa nu plateasca, ca de obicei cei fara frica de Dumnezeu fura.
        • +1 (1 vot)    
          Bugetivorii ăştia ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:57)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui anonim3

          ...sunt cei care umplu acum închisorile cu scursurile cărora şi tu le-ai dat girul pentru a fura totul în ţara asta. Tare mult aş vrea să ştiu dacă dumneata ai fi avut curajul membrilor completelor de judecată care au trimis în puşcărie interlopii clasei politice. Dar am dubii. Mai degrabă sunt sigur că fie şi numai la auzul numelor maaaarilor politicieni ori a super-potenţilor oameni de afaceri certaţi grav cu legea, mulţi dintre vitejii de pe aici s-ar fi scăpat pe ei de frică sau şi-ar fi scos umili basca şi ar fi mototolit-o-n mâini luând poziţia ghiocelului şi băgând în buzunar în timp ce ar fi rostit "Sărumâna, boierule !" un amărât de plic cu câteva mii de euro.
    • +8 (16 voturi)    
      Sunt optimist. (Vineri, 6 martie 2015, 20:07)

      sicmar [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Rezultatul este mult mai bun decât eraau aşteptările mele.Până acum erau "înscrişi" la orele de religie aproape 100%. O smulgere de peste 10% este un succes enorm.

      Măsurile următoare:
      - Includerea în programa şcolară a unei materii alternative Religiei, parte a trunchiului comun (adică obligativitatea şcolilor să ofere această alternativă în mod real). Propunerea s-a făcut de mai multe ori dar BOR s-a opus vehement.
      - Scoaterea Religiei (şi a materiilor alternative ei) din calculul mediei. Nici această propunere nu este nouă.
      • +1 (1 vot)    
        Interesant (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:47)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sicmar

        De ce 100%? Cei 0.2% (dupa recensamant) care se considera cei mai inteligenti, plus restul, nu stiau sa faca o cerere simpla?
      • -1 (3 voturi)    
        din pacate pt voi (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:59)

        raluk [anonim] i-a raspuns lui sicmar

        sefii vostri de afara care v-au sponsorizat cu sume imense pentru scoaterea religiei din scoli vor fi foarte nemultumiti de randamentul pe care l-ati dat si de banii aruncati pe fereastra.
        Sa vedem pe unde veti scoate camasa.
    • +12 (16 voturi)    
      Nu-i nevoie (Vineri, 6 martie 2015, 20:54)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      In multe cazuri, mai ales spre final, cand nu ieseau la numar, au inregistrat cererile oricum, inainte de a le trimite parintilor spre completare.
      Un exemplu:
      https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202579125039277&set=a.2952882401050.98899.1831120898&type=1
    • +3 (3 voturi)    
      Cum cine? Astia! (Vineri, 6 martie 2015, 21:14)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      UIte cine sunt cei 90%: https://www.youtube.com/watch?v=lmB3ywZMA88
    • +3 (5 voturi)    
      Bifă (Vineri, 6 martie 2015, 23:17)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      introducerea acelei bife nu este cumva la fel de neconstituțională? Adică mă obligă să completez cerere cum că vreau sau NU vreau. CCR a stabilit că cerere se depunde doar în cazul în care dorești acea oră, ori acum înțeleg că toată lumea își exprimă opțiunea. Mi se pare tot un abuz, acea bifă pur și simplu nu trebuia să existe, cererile pentru religie trebuiau să vină benevol separat de procesul de înscriere.
    • +3 (5 voturi)    
      În 114 ţări din lume... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 4:38)

      George1212 [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Un studiu internaţional Gallup în 114 ţări (2009) a arătat că religiozitatea unei ţări este cu atât mai mare cu cât populaţia este mai săracă, mai puţin educată şi mai necivilizată, iar crimele, jafurile, maternitatea prematură şi avorturile sunt mai numeroase... Iată efectele binefăcătoare ale religiei!...

      Corect ar putea fi şi raţionamentul invers: cu cât rata crimelor, a jafurilor şi insecuritatea vieţii de zi cu zi sunt mai ridicate şi veniturile, gradul de informare, de educaţie şi de civilizaţie ale unei populaţii sunt mai scăzute, CU ATÂT gradul ei de religiozitate este mai ridicat. Deci: MAI MULTĂ SĂRĂCIE = MAI MULTĂ RELIGIOZITATE.
      • +6 (8 voturi)    
        Da , " prosti da multi " zis-a Lapusneanu (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:39)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui George1212

        sau cite putin de la fiecare si uite asa se face bugetul borului.
        O natiune e mai puternica prin oamenii sai , prin cultura , prin gradul de civilizatie insa asa oameni slabi cu duhul pupatori de cruci si de tot felul de relicve ca apartinind unor sfinti sint mai usor de prostit.

        De ce sa se investeasca in scoli, in educatie, in cultura , in civilizatie cind e mai simplu sa indobitocim masele.
        Nu-i mai simplu sa trintim biserici cu duiumul .
        Au murit oameni pt ca urmasii lor sa poata sa invete carte sa fie mai educati si popii nu mai stiu cum sa absoarba banii.

        In orice caz bor-isti au obrazul gros
      • -1 (3 voturi)    
        Mai gandeste-te (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:54)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui George1212

        Ia vezi cate dintre primele tari din clasamentele alea nu sunt crestine protestante de vreo 1000 de ani.

        Faci niste corelatii complet aiurea, pentru ca nu stii altceva decat sa inghiti nemestecat ce ti se pare ca iti convine.
        • +1 (3 voturi)    
          Rădăcinile moralităţii nu sunt RELIGIOASE... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:44)

          George1210 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Sugeraţi că originea moralităţii rezidă în trecutul creştin. Ţări "protestante" nu pot fi decât de 500 de ani, nu de 1000. Confundaţi ceva...

          RELIGIA a confiscat morala individuală şi explicaţia existenţei din vremurile când etica şi filosofia nu erau încă formalizate.

          I. - Proporţia ATEILOR în rândul adulţilor din SUA este între 12% şi 25%, dacă includem agnosticii şi liber-cugetătorii. Cu toate acestea, proporţia ateilor în închisorile americane în anul 2011 a fost DOAR de... 0,1%!

          Aceasta înseamnă că regăsim în închisori o proporţie a ATEILOR de 200 de ori mai mică decât proporţia lor în populaţia generală adultă, deoarece ateii comit mult mai puţine infracţiuni decât persoanele religioase.

          Cu toate închipuirile şi vorbele frumoase -- oare din ce cauză? Statistic vorbind, se ruinează astfel ideea că RELIGIOZITATEA ne-ar ajuta să ducem o viaţă mai morală, mai lipsită de încălcări ale normelor sociale. Faptele arată contrariul...


          II. - În al doilea rând, în numeroase ţări din lume, religiozitatea este de 90-100% dar infracţionalitatea este totuşi foarte ridicată. În ţările cu un nivel de trai, de civilizaţie şi de cultură civică ridicat avem însă o religiozitate scăzută: Suedia, Danemarca şi Hong-Kong, de exemplu, cu 13%...24% religioşi (cu excepţia imigraţiei islamice recente), au o rată mult mai scăzută a infracţionalităţii. Din nou se poate spune că RELIGIA NU CONDUCE la un comportament mai moral. În cartierele islamice recent înfiinţate în Franţa şi Olanda, nivelul de periculozitate este atât de ridicat încât nici poliţia nu prea poate intra.

          III. - Am urmărit pe NET interviul luat unui grup de infractori din judeţul Dâmboviţa. Acesta, pentru a avea succes, SE ROAGĂ LUI DUMNEZEU înainte de a comite un furt. Apoi, MIRACOL! Creatorul Lumii "le bagă în buzunar" fiecăruia câte 100...300 de lei, după împrejurări!... Deci, e bine să crezi în Dumnezeu!... :-)))))
    • -3 (3 voturi)    
      E bine că te îndoieşti... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:47)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      ... şi este dreptul tău. La fel cum eu mă îndoiesc de veridicitatea rezultatului obţinut de Iohannis în turul II al alegerilor. If you know what I mean ... Obişnuieşte-te cu ideea că de multă vreme decizia nu mai este nici la tine, nici la mine, în ciuda simulacrelor şi a circului care te fac să te împăunezi cu gândul că, from time to time, te duci să pui o ştampilă într-o secţie de vot şi să te lauzi mai apoi la coadă la ridichi la piaţă sau prin vecini, că ai şi tu, sanchi !, un cuvânt de spus.
    • -1 (1 vot)    
      crede ma (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:06)

      Dede [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Crede-ma ca asta este realitatea iti spun si de ce .
      au facut in asa fel incat sa fie o sg cerere acceptata dar cum a fost formmultata iti inscriai copilul la ora de religie chiar daca nu vroiai

      nu exista nici un camp de completare in caz ca nu vrei sa il lasi la ora de religie

      citez" doresc ca fiul/ fica mea sa participe la ora de religie" doua paragrafe mai jos
      "mentionez ca fiul fica mea sa participe la ora de religie"

      pe bune mama lor de nemernici cand am scris pe cerere ca nu doresc sa participe la ora au spus sa o rescriu ca nu o poate primi asa...
  • +21 (55 voturi)    
    Vedeți, BOR-îților? (Vineri, 6 martie 2015, 16:02)

    mitg [utilizator]

    Nu vrea nimeni să vă ia pâinea (ce pâine, cozonacul uriaș) de la gură.

    Se vrea doar respectarea laicismului.
    • -28 (64 voturi)    
      cata ura ai in tine, prietene, si ce limbaj... (Vineri, 6 martie 2015, 16:30)

      rares iordan [anonim] i-a raspuns lui mitg

      no comment
      • +11 (29 voturi)    
        si totusi (Vineri, 6 martie 2015, 17:20)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui rares iordan

        are dreptate. argumente ai?
      • +15 (21 voturi)    
        Bine ca are Connect-R un limbaj decent (Vineri, 6 martie 2015, 18:57)

        Cutarescu [anonim] i-a raspuns lui rares iordan

        Cand nu sustine BOR-ul, ii invata pe copii cum e cu "Mai da-te-n dragostea mea"...
        • +1 (3 voturi)    
          ca asa-i in tenis (Vineri, 6 martie 2015, 22:56)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui Cutarescu

          La prostalai nu ai a cere nimmic,ca nu au ce da,luatii asa cum sint
    • -3 (5 voturi)    
      baga mare (Vineri, 6 martie 2015, 22:53)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si mai ce vrei, da afara din gusa tot,ca-i democratie ce palaria mea.
  • +14 (40 voturi)    
    administrativ (Vineri, 6 martie 2015, 16:08)

    Dedalus [utilizator]

    Pai e absolut normal - ora de religie este de obicei pusa la mijlocul programului si este absolut inutil sa scoti copilul de la religie.

    Al doile motiv este imprevizibilitatea actiunilor pe care scoala ar trebui sa le organizeze pentru a tine loc de religie.

    Altfel spus, aspect administratgve care nu tin de religie conduc la inscrierea artificiala a copiilor la aceasta "discilplina".
    • +13 (19 voturi)    
      S-a discutat "pozitia" orei de religie (Vineri, 6 martie 2015, 17:55)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Dar multi directori au primit atentii s-o intercaleze in orar.
    • +5 (13 voturi)    
      Problema religiei (Vineri, 6 martie 2015, 18:50)

      Ion Dumitriu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Având în vedere că oricine se înscrie se poate oricând retrage, este evident că nu are sens să nu vii la oră, dacă tot presupune o medie de 10 în plus care ajută la media anuală. Și până acum funcționa șantajul 10 sau retragere.
  • +17 (45 voturi)    
    ha-ha-ha..romania va avea.. (Vineri, 6 martie 2015, 16:10)

    exilatul [utilizator]

    o populatie de .."religiosi"...88%!!!!!!...hai inca putin si ajungeti la scoruri de 99% ( ca inainte de 90 )....toti copiii vor dori sa se faca...popi...vazind traiul bun al ... "trimisilor lui dzeu"....
    • +6 (8 voturi)    
      Victorieeee (Vineri, 6 martie 2015, 16:40)

      lar [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      Am invins dusmanul :)
      Vezi si parodia de mai jos

      http://meemsy.com/v/29556
    • +12 (34 voturi)    
      Pe de alta parte... (Vineri, 6 martie 2015, 16:47)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Gandeste-te ca atunci cand ne vom pensiona si ne vom retrage in romania, vom trai intr- o tara din lumea a treia in care viata va fi foarte ieftina si va fi populata de oameni superstitiosi. Vom avea probabil acces imediat la sclavi si fetite ieftine. Un fel de Filipine balcanic.

      Si vor fi asa din propria lor alegere!
      • -1 (7 voturi)    
        "frumoasa" mentalitate... (Vineri, 6 martie 2015, 18:29)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

        ....cit despre pensie, prefer sa mi o petrec pe aici, unde ma gasesc...nu am nevoie nici de "sclavi si nici de fetite ieftine"...
        • +4 (8 voturi)    
          Esti slab (Vineri, 6 martie 2015, 20:06)

          cocosila [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Nu auzi mai ca o sa-mi recite din filocalie cand imi curata piscina si o sa imi zica doua vorbe de duh din Tutea cand o platesc!

          Pai ia sa vezi tu ce matanii face...
          • -1 (9 voturi)    
            scuza-ma esti dement (Vineri, 6 martie 2015, 21:32)

            maria [anonim] i-a raspuns lui cocosila

            atat am avut de spus, daca-ti permiti sa jignesti femeile in felul acesta
            • +1 (3 voturi)    
              Sigur (Vineri, 6 martie 2015, 23:37)

              cocosila [utilizator] i-a raspuns lui maria

              D-aia sunt video-chaturile pline de romance.

              In romania sunt trei genuri de oameni: mafioti , prostituate de ocazie si bisericoase
              • 0 (4 voturi)    
                Echilibratule, (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:28)

                bogdan77 [anonim] i-a raspuns lui cocosila

                Tu in care categorie te incadrezi? Mafiot nu pari si nici bisericos
                • 0 (2 voturi)    
                  Adevarul doare (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:18)

                  VincentD [utilizator] i-a raspuns lui bogdan77

                  Probabil se incadreaza in categoria celor care au evadat din gradina carpatica si din paradisul mioritic.

                  Si statisticile sunt dureroase, dar adevarate. România e pe primele locuri in Europa la coruptie, hotie, export de curve, avorturi si, paradoxal (sau nu), la pupat de moaste.
                  • 0 (2 voturi)    
                    statisticile sunt ca bikini (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:00)

                    mircea [anonim] i-a raspuns lui VincentD

                    iti arata aproape totul dar iti ascund esentialul ;)
    • 0 (8 voturi)    
      Gindesti prea simplist (Vineri, 6 martie 2015, 19:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      1. sunt multi care isi dau copiiila religie pt ca ridica media. Un 10 moca nu strica nimanui
  • +10 (24 voturi)    
    asta e neam cu ponta? (Vineri, 6 martie 2015, 16:10)

    florin [anonim]

    mint amandoi la fel
    • -8 (16 voturi)    
      de unde stii ca minte? ai vreo dovada? (Vineri, 6 martie 2015, 17:44)

      titi [anonim] i-a raspuns lui florin

      Sunteti ca vadim la alegeri, mereu e castigator dar s-au furat voturile.

      Pe de alta parte, cand a iesit Iohanis acum 2 luni au sarit toti ateii ca s-a desteptat in sfarsit poporul roman, si n-a mai ales un ortodox. Acum gata, s-a prostit la loc, nu-i asa?
      Probabil pe asta au si mizat moise si adeptii lui cand au facut cererea la CC, pe votul din noiembrie, dar le-a taiat Dumnezeu codita si coarnele.

      Se pare ca n-ati inteles nimic de fapt. Majoritatea ortodocsilor au votat cu Iohanis pentru ca li s-a parut mai ortodox in fapta decat Ponta, care se dadea ortodox doar fiindca l-a botezat mama lui cand a fost mic. Ortodox inseamna in primul rand sa fii drept, corect, cinstit. Sau, in cazul asta, macar mai mult decat celalalt.
      • 0 (0 voturi)    
        dovada (Sâmbătă, 7 martie 2015, 7:02)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui titi

        e chiar declaratia lui de pe 4 martie
  • +13 (41 voturi)    
    Straniu (Vineri, 6 martie 2015, 16:10)

    Cuca [utilizator]

    Recunosc ca nu intru pe forumul BOR, sau al Asociatiei Pupatorilor de Moaste - filiala Vaslui, dar pe unde am colindat (pe net) am observat ca majoritatea relativa a parerilor erau contra religiei in scoala. .... ca acum sa aflu ca "pina la ora 12 procentul era de ...% pentru", sau aproape unanimitate.

    Asta imi aduce aminte de vremurile "regretatului", cind votul "pentru" era obligatoriu 99.99% si era, desigur, cunoscut cu citeva saptamini inainte de vot - era scris negru pe alb in ordinele pe unitate ale ministerului securitatii statului, parca asa ii zicea atunci..

    E ciudat sa existe un procent atit de mare desi aparentele m-ar fi dus cu gindul spre un maxim 70%.

    Intr-adevar, ciudat.
    • +11 (29 voturi)    
      asa e cand iti duci viata pe facebook (Vineri, 6 martie 2015, 16:25)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Cuca

      risti sa traiesti intr-o realitate paralela. Asa ati fost si cu monica macovei.. daca citeai pe internet ai fi zis ca o sa ia 90% din voturi, si in realitate a luat 3% in tara
      • +3 (5 voturi)    
        Asa e monser (Vineri, 6 martie 2015, 17:00)

        Lar [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Voi cu CNA-ul, noi cu internetul.
        Hai , putin ajutor cu twitter si facebook sa popularizam si parodia asta

        "Hitler a aflat ca religia nu mai e obligatorie in scoli"

        http://meemsy.com/v/29556
    • +13 (21 voturi)    
      explicatie (Vineri, 6 martie 2015, 17:35)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Nu e ciudat.

      Nu poti sa lasi copilul in afara orei de religie din simplul motiv ca nu are alternativa.

      Iar cu un mare bun simt multi parinti au zis probabil ca mai bine sa stea la religie decat sa piarda vremea facand cine stie ce tampenii cu... cu cine?

      In al doilea rand, cam asta e procentul de cultura in Romania - 5-10% din populatie,

      Romania are si cel mai inalt nivel de analfabetism functional din Europa - spre 70% . Asta insamna ca 3 romani din 4 nu pot sa scrie si sa citeasca intr-un mod util.

      Evident, pe forumuri sunt active doar cei 5-10% la care se adauga eventual cei din afara tarii (destul de multi!)
      • -11 (19 voturi)    
        voi astia 5% culti si neintelesi de prostime (Vineri, 6 martie 2015, 17:57)

        voda [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        esti penibil sincer.

        Face-ti-va voi o enclava de destepti in lumea asta, voi astia 5%. Dar nu cred ca v-ar conveni, ca probabil ati fi nevoiti sa si munciti.
        • +8 (16 voturi)    
          Se scrie "faceti-va" nu "face-ti-va" (Vineri, 6 martie 2015, 20:20)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui voda

          ... dar ce sa ne mire la un burtodox? Probabil ca esti mai educat decit majoritatea, hai sa te facem patriarh.
          • +3 (5 voturi)    
            ai dreptate (Vineri, 6 martie 2015, 21:49)

            voda [anonim] i-a raspuns lui Skeptical

            mea culpa, presupun ca nu are sens sa mai zic ca stiam dar m-am grabit... Acum arde-ma pe rug.. patriarh nu vreau sa fiu
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu de unde ai tu datele (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:10)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Eu vad in statistici ca avem un grad de alfabetizare de 97.6%, mai mare in Europa decat al Italiei, Greciei, Portugaliei, Maltei, Serbiei, Bosniei, Macedoniei.

        E usor sa spui ca cei care nu gandesc ca tine sunt prosti. Da' eu zic sa nu te mai umfli in pene atata, ca majoritatea ateilor sunt la fel de destepti ca pupatorii de moaste, doar ca ei pupa altceva.
        • +1 (1 vot)    
          grad de alfabetizare (Luni, 9 martie 2015, 14:39)

          Diaconescu Florin [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

          Probabil este vorba de un grad aparent de alfabetizare de 97,6%, dar dacă ați vedea câți agramați există (de la copiii de școală până la unii doctori în științe) ați da crezare preopinentului dv. Cifra reală este mult mai scăzută. Nu e suficient să știi carte, ci și câtă știi.
    • +4 (6 voturi)    
      sorry (Vineri, 6 martie 2015, 17:36)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      dar trebuie sa-i dau dreptate lui "gelu".

      Evident ca pulsul luat pe internet este altul.

      Pe de o parte, sub protectia anonimatului, multi chiar spun ceea ce gandesc. Dar, o data ajunsi sa dea cu subsemnatul la cerere, li se face rusine de "ailalti".

      Pe de alta parte, "gelu" are dreptate prin faptul ca virgula comunitatea internet nu este, in majoritatea ei, la varsta decizionala in aceasta speta (adica oameni trecuti de 30 de ani, care sa aiba copii de varsta scolara). Cel putin, asa cred.

      Una peste alta: te mira ca suntem, ca mentalitate, la nivel de secolul XIX? Bucura-te, asa cum spunea "cocosila" mai sus. Hahaha.
    • +10 (14 voturi)    
      eh... (Vineri, 6 martie 2015, 17:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      S-a recuperat mult in ultima zi... de la 5x% la 9x%. Numeste-o minune politico-scolaro-bisericeasca. :D
      • +1 (1 vot)    
        sa fie mana masonilor? (Vineri, 6 martie 2015, 21:45)

        enerola [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        sau a sionistilor? A bilderbergilor?
        Altfel e prea de tot, 90% ? :)
    • +3 (9 voturi)    
      Esti pe aproape cu cei 70% (Vineri, 6 martie 2015, 17:50)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Eu am fost nevoit sa inscriu copilul, desi nu-mi doream, pentru ca religia era a 3-a ora si nu-mi permiteam sa plimb copilul o ora prin parc, doar ca sa nu faca religie.
      Cred ca din acelasi motiv multi parinti au "optat" pentru inscriere.
      De aceea consider ca singurii parinti care au putut alege cu adevarat au fost cei ai caror copii studiaza religia la inceputul sau sfarsitul orelor de program.

      Intrebarea este cat inseamna in realitate 12%?

      Presupunand ca distribuirea orelor de religie este egala ar insemna, urmatoarele:
      - ciclul primar include 4 ore/zi adica 50% dintre parinti au putut alege daca sa inscrie sau nu copilul.
      - ciclul gimnazial include min 5 ore/zi, adica max 40% dintre parinti au putut alege.
      - ciclul liceal include minim 6 ore/zi, adica max 33% dintre parinti au putut alege.

      Presupunand ca numarul copiilor este aprox acelasi in cele 3 cicluri scolare ar insemna ca (33+40+50)/3 = max 41% dintre parinti au putut alege.

      Cu alte cuvinte, cei 12% care nu s-au inscris la religie reprezinta de fapt 12 parinti din max 41, adica minim 29.2% din total!!

      In concluzie... esti pe aproape :)
      • +3 (11 voturi)    
        gresit (Vineri, 6 martie 2015, 18:00)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui nescu

        Inseamna o ora pe saptamina de spalat creierul cu religie prin metoda picaturii chinezesti.
        • -1 (5 voturi)    
          ce anume e gresit? (Vineri, 6 martie 2015, 19:41)

          nescu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Spre deosebire de tine eu am citit mesajul tau si partial iti dau dreptate.
          Partial, pentru ca nu toti copii sunt atat de usor de "spalat" pe creier, mai ales daca te implici in educatia lor.
          Personal consider doar pierdere de timp ora de religie, care poate fi folosita util, prin invatarea atator altor materii/stiinte, una in fiecare an, din cei 12-13 ani de studii - iti dai seama cate lucruri noi ar putea invata?

          Dar ce legatura are observatia ta cu ceea ce am scris. Ce anume este gresit?
        • -2 (2 voturi)    
          schimba mazazul spre vest (Vineri, 6 martie 2015, 23:01)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Ma Iancule eti tu roman cum sint eu chinez,gindirea ta bolnava te-da de gol,un roman nu ar gandii asa.
      • -1 (1 vot)    
        pe la sfarsitul anilor '90... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui nescu

        Am patit si mai rau cu copiii nostri...
        Amandoi copiii sunt botezati la catolici ca si sotul meu, au invatat intr-un liceu romanesc(eu sunt romanca, sotul e roman dupa tata si maghiar dupa mama) si la ora de Religie au avut mari probleme: ora de religie nu era nici prima si nici ultima ora, asa ca ei aflandu-se in clase cu majoritate ortodoxa s-au trezit ca NU aveau unde merge, biserica catolica cu preoti de limba romana era departe, nici nu le ajungea o ora ptr drum dus-intors pe jos, ca cine sa-i duca altfel, noi era la munca..
        Si uite asa au renuntat, abia la sfarsit de scoala generala parca a venit o profesoara suplinitoare foarta draguta care le-a predat Religia ptr cei cativa de religie catolica.
        Dar, oricum ei invatasera ceva Religie la Biserica catolica, ca toti cei botezati la catolici.
        Insa de mici au fost interesati de religie din familie, soacra mea era practicanta, mergea la Biserica sambata si duminica(cat a fost sanatoasa si a putut) si copiii erau interesati ce face acolo, ce citeste, mi-amintesc cum au cerut sa-i duca sa vada slujba inca de mici...au avut Biblia pentru copii inca de mici si i-a interesat, ca orice carte de altfel..
        Si toate astea fara nici o ora de Religie...
        Credinta, eu cred ca o "absorbi" din jurul tau, din faptele celor apropiati, altfel daca ramane numai la latitudinea orelor predate de profesorii de Religie ai Bisericii, ma indoiesc eu ca OMULui ii ajunge.
        • 0 (0 voturi)    
          crezi ca intereseaza pe cineva... (Duminică, 8 martie 2015, 23:15)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui lili

          problemele tale casnice....,,,,,atata tampenie afisata, mai rar se vede, ......spagarito,cat ai dat pt. coef. de 2,9 ?...hai fii sincera ca nu spun la nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        exista solutie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:16)

        mariuscc [anonim] i-a raspuns lui nescu

        Fica-mea e clasa 1a si are religia ultima ora. Pentru ca dupa are curs de engleza in cadrul scolii, in ora de religie merge la biblioteca si citeste.
        Cita vreme este in scoala este obligatia scolii sa supravegheze copilul numai ca pentru majoritatea directorilor e mult mai comod sa preseze parintii sa isi inscrie copiii la religie decit sa gaseasc solutii (si sa concedieze popii care ramin fara norma).
      • -1 (1 vot)    
        Esti departe (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:29)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui nescu

        La inceput ati zis ca va e lene sa faceti o cerere, acum ca va e lene sa va opuneti, ca va e lene sa va ocupati 1 ora de propriul copil. Nu va e lene insa sa tot va certati, sa gasiti tot felul de explicatii si scuze. Eu daca as fi avut un copil care ar fi fost supus la ce ziceti voi ca e religia, as fi sacrificat orice pentru copil.
  • -13 (33 voturi)    
    Religie (Vineri, 6 martie 2015, 16:10)

    Oftikul [anonim]

    Hoppaaaaa...doua milioane..90 %...un fleac...v-am ciuruit! Sa vedem acum cum mai argumenteaza Batatura Constitutionala faptul de a obliga 90% dintre elevi sa depune cerere,in favoarea a 10 %....
    • +13 (19 voturi)    
      CCR nu mai are ce sa argumenteze (Vineri, 6 martie 2015, 16:26)

      codo [anonim] i-a raspuns lui Oftikul

      A interpretat o data, e suficient. CCR nu e in meci cu BOR sau cu vreun minister.
      • -1 (1 vot)    
        A mai interpretat o dată ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:16)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui codo

        ... în 2012, fix pe aceeaşi speţă, într-un dosar al aceluiaşi tov. Moise. Şi-atunci, aceeaşi CCR, s-a pronunţat în defavoarea "petentului". Ce s-a schimbat doi ani mai târziu ? Constituţia ? Nu. Atunci ?
    • +10 (22 voturi)    
      Sunt curios peste 2 ani cum va fi. (Vineri, 6 martie 2015, 16:41)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Oftikul

      Asta inseamna perioada de tranzitie de la cu religie la fara.
      Dureaza ceva.
      Sunt curios peste 2 ani cum va fi.
      • +3 (13 voturi)    
        ia-ti gindul... (Vineri, 6 martie 2015, 18:02)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui kax

        ...daca nu am scapat deloc de comunism nici dupa 25 de ani, asta cu religia va mai dura 250...
    • +3 (9 voturi)    
      Îţi răspund eu (Vineri, 6 martie 2015, 16:48)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Oftikul

      Drepturile şi libertăţile omului.
    • +14 (18 voturi)    
      Soarele se invarte in jurul pamantului (Vineri, 6 martie 2015, 16:57)

      Lar [anonim] i-a raspuns lui Oftikul

      Lumea a fost dusa inainte cam tot de 10% ( Nu ma refer la procentele din articol ) din populatie, daca nu mai putin.

      Mai mult de 90% traiesc doar sa conserve ceea ce au/avem. Nu aduc nici o contributie omenirii.

      Ca fapt divers, cand am iesit la revolutie in 89 erau langa mine 90% ? 10% ? Mai putin de 1% !

      Asta e , vorba lui Motzoc :)
      • -7 (11 voturi)    
        ca si fapt divers (Vineri, 6 martie 2015, 18:00)

        geoloc [anonim] i-a raspuns lui Lar

        daca ai fi fost atent la orele de fizica de gimnaziu ai fi aflat ca, daca alegi Pamantul ca reper fix, Soarele se invarteste (si nu "invarte") intr-adevar in jurul Pamantului.
        Asa e cand te fudulesti si vrei sa pari doct dar realitatea te loveste in cap ca un bolovan.
        • +3 (5 voturi)    
          WHAT??? (Vineri, 6 martie 2015, 19:09)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui geoloc

          Sper ca era doar o gluma...
          • +2 (4 voturi)    
            :) (Vineri, 6 martie 2015, 20:58)

            francois [anonim] i-a raspuns lui Europiu

            Omul are dreptate. Sper doar ca n-ai apucat sa faci fizica la scoala. Macar da un search pe internet inainte sa postezi, faci de ras toata tagma atee care se inchina la stiinta... Stiinta din care se pare ca nu intelege nimic :)
        • +5 (5 voturi)    
          copernic 2 (Vineri, 6 martie 2015, 20:04)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui geoloc

          bravo ma!
        • +8 (10 voturi)    
          Se învârtează (Vineri, 6 martie 2015, 20:59)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui geoloc

          Dacă te aleg pe tine ca reper fix, 89% din populație sunt genii.
        • +6 (8 voturi)    
          Punctul fix (Vineri, 6 martie 2015, 21:07)

          Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui geoloc

          Tocmai asta e problema, ca religia considera Pamantul punct fix! :-))) Iar miscarea in cazul asta nu e nicidecum "doar" de rotatie, e muuult mai complicata :-)
          Dar asa e cand te fudulesti si vrei sa pari doct cand de fapt esti fie lenes, fie prost, fie ti-e frica sa recunosti adevarul, fie ai un interes, fie o combinatie a celor patru.
          • -1 (5 voturi)    
            asa asa (Vineri, 6 martie 2015, 21:51)

            haralambie [anonim] i-a raspuns lui Vasilake

            da-o cotita, spala-ti toata ateimea forumista de maron :)
        • +5 (5 voturi)    
          reper fix sa fie, monşer! (Vineri, 6 martie 2015, 21:39)

          anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui geoloc

          Tu cu câte rotaţii pe minut te invârţi/învârteşti în jurul arborelui cotit când eşti la volan?
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Vineri, 6 martie 2015, 17:09)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Oftikul

      Sunteți dintre cei care au impresia că democrația este doar o dictatură a majorității, așa este?
      • -7 (11 voturi)    
        Religie (Vineri, 6 martie 2015, 18:16)

        Oftikul [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Nu folosi cuvantul "dictatura",cat timp cei care nu doresc Religia,pot depune o cerere ca sa nu faca.Daca e neconstitutional sa depui cerere pt a nu o studia,inseamna ca e la fel de neconstitutional sa depui pentru a o studia.Mai ales ca ai dreptul prin Constitutie (art 32).Nu pot obliga 10% la un efort suplimentar 90%,ci invers e logic.
        • +3 (3 voturi)    
          dictatura (Vineri, 6 martie 2015, 20:58)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Oftikul

          El foloseste cuvintul dictatura intre alte cuvinte ca sa raspunda unui mesaj care si el are cuvinte. Citeste-le pe toate.
  • -15 (35 voturi)    
    intrebarea este (Vineri, 6 martie 2015, 16:15)

    bogdan [anonim]

    cei care se fac raspunzatori de acest delir birocratic care a facut milioane de parinti, profesori, guvernanti, parlamentari sa piarda zile intregi de lucru, vor fi trasi cumva la raspundere penal.

    Pentru moise si inca 2-3 muste carora chipurile le-a fost lene sa completeze cererile alea s-au pierdut cumulat milioane de ore de munca utila in aceasta tara, si s-a ajuns la aceeasi concluzie, singurii care au stat cu burta in sus la TV fiind cei cativa care n-au mai completat cererile.
    • +7 (21 voturi)    
      nu ai priceput (Vineri, 6 martie 2015, 16:28)

      codo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      nici 120% la hectar cum ar fi foarte capabil ministrul sa anunte nu ar schimba cu nimic legalitatea cererii celor care VOR sa studieze religia. Vrei sa te inscrii la un optional, pune mana si fa cerere, indiferent ca optezi cu zecile sau cu milioanele. Asa e legea.
    • +3 (7 voturi)    
      Orice tranzitie catre ceva costa. (Vineri, 6 martie 2015, 16:42)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Orice tranzitie catre ceva costa.
      Nimic nu se face gratis.
    • +14 (28 voturi)    
      am impresia ca religiozitatea chiar ia mintile (Vineri, 6 martie 2015, 16:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ne puteti detalia matematic cum s-au pierdut milioane de de ore de munca utila? Singurele ore utile care se pierd cu milioanele sunt cele ale "profesorilor" de religie. Mai alaltaieri profa fiicei mele le-a spus textual: O sa va bata Dumnezeu daca nu o veniti la ora de religie! - a se citi daca opteaza sa nu faca religia.
      Eu cu sotia am zis da dintr-un motiv foarte lumesc: Fiica mea are capacitatea + repartitie la liceu anul asta si fiecare nenorocita de sutime conteaza in sistemul romanesc. La anul o las pe ea sa aleaga dar avand in vedere urarile profesoarei actuale pot sa imi imaginez ce o sa fie.
      • 0 (10 voturi)    
        pai simplu (Vineri, 6 martie 2015, 18:03)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        au fost 2 milioane de cereri. Fiecare parinte a pierdut cel putin 2 ore sa o completeze, sa mearga la scoala, sa o predea, se fac vreo 4 milioane de ore de munca pierdute. Daca mai adaugam si cadrele didactice care practic au fost paralizate in birocractia acestor cereri mai adaugam alte cateva sute de mii. Daca mai adaugam si blocarea in discutii mistice la nivel de guvern, CC, parlament... numara tu.
    • +1 (3 voturi)    
      iubire crestineasca (Vineri, 6 martie 2015, 20:59)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      unde scrie in biblie ca oamenii sint muste, ca la mine in drepturile omului nu scrie nimic de asta.
  • +6 (22 voturi)    
    E necesara o ancheta jurnalistica! (Vineri, 6 martie 2015, 16:16)

    Alexandru Jecu [anonim]

    A se verifica! Cred ca mint!
  • +12 (28 voturi)    
    manipularea cu religia (Vineri, 6 martie 2015, 16:16)

    sucaa [utilizator]

    faza pe procente.
    penibil si grotesc acest minister ce ar trebui sa fie impartial.
    conteaza procentul de inscrisi sau rezultatul acestor ore?
    chiar nu va e rusine?
  • +10 (26 voturi)    
    ce rapid!!!!!! (Vineri, 6 martie 2015, 16:16)

    James [anonim]

    Pfiu da ce s-a mai miscat BOR-ul. Dascalii si ministerul educatiei sunt complici prin santajul aplicat zilele astea elevilor si familiilor. A reusit si manipularea BOR, facuta pe toate canalele media prin spoturile care anuntau ca se desfiinteaza ora de religie.
    Felicitari Romania!!!! Stai cu capul in nisip.
    • 0 (0 voturi)    
      Ok ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui James

      Stai. Îţi fac eu un semn când să îl scoţi. :)
    • 0 (0 voturi)    
      manipularea de către BOR (Luni, 9 martie 2015, 14:50)

      Diaconescu Florin [anonim] i-a raspuns lui James

      Aveți dreptate și vă felicit pentru luciditate. Totuși, trebuie să observați că BOR s-a trezit din somnul automulțumirii și aroganței, constatând că oamenii s-au trezit înaintea lor și acum vor alternative la religie. Era și cazul pentru că BOR este o instituție desuetă și rămasă în rugina bizantinismului până și în ceea ce privește arhitectura bisericilor. Un asemenea tradiționalism exacerbat și ridicat la rangul de principiu, arată că BOR este defazată și din cauza asta pierde teren. Nu acum, ci peste câțiva ani și asta se va vedea.
  • +10 (34 voturi)    
    parinti inconstienti (Vineri, 6 martie 2015, 16:17)

    eu [anonim]

    Va indoctrinati copii ca sa ajunga ca si arabii, sa urasca si sa se uite ciudat la oricne nu face religie.

    E uimitor cum e posibil ca atatia parinti sa isi indobitoceasca fortat copii.

    Va dati seama ca copii aia nu o sa aiba nici o aspiratie la descoperirea cosmosului (ca doar sus e dumneeu cu harpa pe norisori) sau sa descopere secretele universului (ca doar dumnezeu a dat din mustata si s-a facut tot).

    Sa nu ma inteleaga gresit crestinii, sunt complet de acord sa invete despre religie si ce e ea. Dar nu vad de ce sa invete despre ortodoxie.

    BTW: uitatati-va la filmul EXODUS sa vedeti ce bun si "milostiv" e dumnezeu ;)
    • -9 (29 voturi)    
      mai ai si alte recomandari? (Vineri, 6 martie 2015, 16:27)

      marco [anonim] i-a raspuns lui eu

      spune-ne tu la ce sa ne uitam, ia sa vedem, poate ne luminam noi toti retrograzii ce traim in bezna mintii. Ia spune, Capatos e ok? Recomanzi?
    • 0 (16 voturi)    
      Lucrul care mi se pare cel mai frapant... (Vineri, 6 martie 2015, 17:57)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui eu

      ... in toata aceasta discutie (care, altfel, ma intereseaza deocamdata putin-spre-deloc) este tonul ei si natura argumentelor partilor.
      Desi, spuneti dvs. (si alaturi de dvs., cam toti ceilalti care se opun) iata ce pericol ne pandeste, indoctrinare, fanatism religios, violenta, indobitocire etc., etc., etc., realitatea foarte curioasa e ca, de fapt, tocmai cei care se opun religiei sunt cei violenti in limbaj, intoleranti samd.
      Realitatea pare sa fie exact pe dos fata de teorie. Articolele celor care sustin povestea asta (oricum foarte putini pe aceasta familie de platforme, a se vedea Papahagi pe Contributors, si mai e un articol postat chiar azi - versus multe, cred ca de ordinul zecilor, "anti") sunt "moi", blande, impaciuitoare - in vreme ce exact celelalte, ale presupuselor spirite elevate, luminoase, tolerante etc. sunt "rele", dusmanoase, agresive, sau "doar" mistocaresti, pline de bascalie ieftina...
      La fel si comentariile, dupa cum va puteti lamuri chiar si aici.
      Ceva nu se prea leaga aici; pentru cineva cat de cat impartial, nu mai e chiar atat de clar care-s baietii buni si care-s cei rai.
      Admitand (cam fortat, ce-i drept) ca ora asta de religie, sau ce e, contribuie la formarea personalitatii viitorului adult, parca mai degraba as vrea ca la varsta adulta fiul meu sa semene cu Papahagi decat cu Cernea.
      • -3 (11 voturi)    
        felicitari (Vineri, 6 martie 2015, 20:36)

        Bogdan77 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Cam singurul comentariu inteligent de pe-aici si ai vazut cate minusuri ti-ai luat? La tovarasii atei n-a incetat vreoadata sa ma mire o chestie: cat de mare e distanta intre cine cred ei ca sunt si cine sunt de fapt. Cat de inteligenti, faclia Ratiunii si urmatoarea veriga a evolutiei se considera si cat de imbecili sunt in realitate. Incapabili sa gandeasca altfel decat in contraste grosiere si opozitii transante specifice mintilor nemobilate. Se cred in secolul 23 si sunt de fapt undeva printre franjurii Iluminismului primitiv.

        Ca sa nu mai vorbesc de toleranta. Umanismul ateu se reduce la o singura chestie: galagie mare pentru "eliberarea" omului din bezna cand nu suntem la putere si cizma pe gura tuturorcand punem mana pe ea
        • +1 (5 voturi)    
          Fara violenta ;-) (Sâmbătă, 7 martie 2015, 0:56)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan77

          Nu sunt neaparat un sustinator al acestei ore de religie (dar, repet, am scuza ca nu m-am gandit deocamdaat prea atent la subiect), insa pur si simplu mi se pare ca se pune prea multa patima in toata discutia asta.
          Cred ca n-ar strica daca macar o parte din orele astea ar fi dedicate si artei/stiintei de a purta o conversatie, o polemica, o dezbatere rationala si calma, pe baza unor reguli simple si in mod civilizat. Candva, oamenii bisericii excelau la asa ceva. ba chiar stabileau standarde, deci subiectul ar trebui sa fie de interes pentru ei.
          Nu sunt vreun globe-trotter, dar, de bine de rau, am mai calatorit prin lume - multumesc lui Dumnezeu ;-) - si am cunoscut si lucrat cu destul de multi straini. Ca grup, n-am mai intalnit oameni atat de certareti (de multe ori pentru fleacuri) si chiar de grobieni ca romanii.
      • 0 (6 voturi)    
        cernea (Vineri, 6 martie 2015, 21:04)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        nu e sanatos sa-ti impui parerile altora. cernea sustine un cadru institutional care maximizeaza libertatile individuale.
        • -1 (7 voturi)    
          libertatile individuale (Vineri, 6 martie 2015, 21:38)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui doru001

          ale delfinilor si ale hipopotamilor de zoo. Nu si ale porcului pe care-l face pe gratar.
          • 0 (0 voturi)    
            schimbati subiectul (Vineri, 6 martie 2015, 23:27)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

            ale oamenilor, evident. daca nu vreti sa discutati civilizat, nu mai postati.
        • +1 (1 vot)    
          Nu prea vad legatura... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 1:03)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          ... intre ce-am scris eu si ce raspundeti dvs. Am spus doar ca nu mi-ar placea ca fiul meu sa ajunga precum dl. Cernea si sper ca-mi ingaduiti macar atata libertate ;-), aceea de a-mi placea mai mult un om decat altul.
          Iar in ceea ce priveste cadrul institutional care maximizeaza etc., exista multe formulari elegante, savante chiar, care nu-s neaparat si adevarate sau benefice.
          In particular, aceasta imi pare cel putin discutabila. Orice lege este o ingradire a unor libertati individuale, cel putin pentru unele persoane. Ati aplica aceeasi masura - faptul ca nu e sanatos sa-ti impui parerile altora - si in cazul, de exemplu, al parintilor care refuza sa-si vaccineze copiii?
          Probabil ca nu. Samd.
          • 0 (0 voturi)    
            relativismul (Duminică, 8 martie 2015, 21:41)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Orice lege ingradeste libertatile, dar nu in mod arbitrar. De exemplu, n-ai voie sa omori: asta este o lege necesara, si nici altul n-are voie sa te omoare pe tine. Dar daca n-ai voie sa critici ortodoxia, iar ea are voie sa te critice pe tine, asta nu mai e o lege necesara.

            De gusturi nu discutam, dar daca intentionati sa va cresteti copilul in spiritul urii fata de libertatea de exprimare, separindu-l de societatea laica, atunci avem o problema fara sa mai asteptam parera Dv. fata de caricaturisti.

            Parintii au voie sa nu-si vaccineze copiii, cel putin pina responsabilii pentru crimele facute prin vaccinuri otravite raspund asa cum merita in fata legii.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:25)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui eu

      ... nu-mi dau seama "că copii ăia nu o să aibă nici o aspiraţie la descoperirea cosmosului". Tu cum ţi-ai dat seama ? Că nu cred că ai găsit asta în manualul de română ...
      Să mă ierţi că am îndrăznit să pun diacritice inclusiv textului citat. Aşa sunt eu, sar în ajutor celor cu care viaţa nu a fost tocmai darnică.
      • 0 (0 voturi)    
        manualul (Duminică, 8 martie 2015, 21:41)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Poate a gindit chiar el.
  • +1 (3 voturi)    
    Luati prin surprindere (Vineri, 6 martie 2015, 16:20)

    Anonim [anonim]

    https://www.youtube.com/watch?v=awwPcxmrxzU
  • +12 (28 voturi)    
    BOR s-a linistit.. (Vineri, 6 martie 2015, 16:20)

    lili [anonim]

    Scoala romaneasca o sa scoata garantat de ME "credincioşi care ţin toate posturile şi se roagă dimineaţa şi seara".
    Si nu-si mai face nici griji de BANI pentru salarii.
    BOR ramane o mare putere in stat, ca asta e problema in fapt....
    BOR nu s-a aratat nici o clipa dispusa sa explice rezultatele predarii Religiei in scoala, care se face de ani buni, asa ar fi putut sa motiveze insistenta in a cere necesitatea predarii religiei in scoli.
    "Căci dacă se tot vorbeşte pompos despre “credinţă strămoşească” şi “identitate naţională”, dar predarea religiei rămîne la nivelul superstiţiilor de babe bigote, n-am rezolvat nimic. Dacă li se spune copiilor să nu intre în biserici catolice, că e păcat (ştiu cazuri...), dacă li se descriu chinurile iadului pentru a-i determina să ţină post ori dacă în manuale apar desene cu sfinţirea maşinii, predarea religiei cade în ridicol."
    Cititi mai jos, merita.

    http://dilemaveche.ro/sectiune/dilemablog/articol/biserica-i-marketingul
    • 0 (12 voturi)    
      Daca tot o dam ca la alegeri (Vineri, 6 martie 2015, 16:46)

      Lar [anonim] i-a raspuns lui lili

      Ar fi intreresant si procentul de inscrisi de catre parinti vs. celor inscrisi la cererea lor
    • +9 (21 voturi)    
      Stai linistit (Vineri, 6 martie 2015, 16:49)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Stai linistit.
      BOR o sa scada considerabil in urmatorii ani, pentru ca s-a dovedit ca nu mai este unealta politica.
      Acusa o sa se voteze parlamentarii si presedintii pe internet si gata.
      Romania o sa isi recupereze oamenii aia rataciti, incet incet. Internetul nu sta degeaba.
      Eu personal am de-convertit cativa crestini de la pierzanie. Sunt convins ca si altii au facut la fel.
      Trebuie staruinta si rabdare.
      Romania are un viitor luminos, nu lupte in religii.
      • 0 (0 voturi)    
        Logic... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:41)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui kax

        ... "Internetul nu stă degeaba". Doar că, vezi tu, omul îşi bate ceas de ceas joc de natură. Să ne ferească clipa viitoare de-o răzbunare a mediului batjocorit de om care să aibă ca rezultat numai aşa... o săptămână - două fără curent electric. Că se duce în pisici şi Facebook - cu toate wall-urile lui pline de citate din Ţuţea şi Paler alături de poze cu pisici şi salate boeuf, şi e-mail-uri cu PPS-uri cu codrii verzi de brad pe care mulţi dintre cei de-aici nu îi vedeţi decât în poze. Ce bune-or fi atunci lumânările, nu ?
    • -4 (12 voturi)    
      esti inapoiata rau, sau indoctrinata de iliescu (Vineri, 6 martie 2015, 17:31)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui lili

      neamul vostru bolsevic o sa piara . treptat , treptat......vom citi in cartile de istorie ca ati existat candva si ati facut mult rau acestei tari, prin criminali ca teohari georgescu, al. draghici., ceausescu, etc.
      • +5 (11 voturi)    
        Cu sau fara Religie in scoala ?! (Vineri, 6 martie 2015, 19:13)

        lili [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        "Această întrebare năştea controverse şi în urmă cu mai bine de 100 de ani. Unii gânditori criticau în termeni foarte duri transformarea religiei în materie şcolară şi cereau înlocuirea acesteia cu ore de „morală pozitivă“.
        Unii universitari şi filosofi români considerau, în urmă cu un secol, că locul religiei nu este în şcoală. Şi atunci opiniile erau, ca şi acum, împărţite. Discuţia de azi legată de ora de religie în programa şcolară nu e una nouă, ci durează de mai bine de un secol. Filosoful Vasile Conta, savantul Victor Babeş, medicii ieşeni Panait Zosin şi Constantin Thiron sunt doar câţiva dintre gânditorii şi oamenii de ştiinţă ai veacurilor trecute care s-au opus vehement prezenţei religiei în şcoală şi au mărturisit aceasta public, inclusiv prin intermediul revistei bilunare „Raţiunea“, care a apărut la Bucureşti între 1911 şi 1914. Unii dintre aceştia au cerut interzicerea totală a învăţământului religios în şcoală, au criticat donaţiile către Biserica Ortodoxă Română (BOR) spunând că sunt o „adevărată epidemie“ şi îşi exprimau dezamăgirea că oamenii nu se mobilizau la fel când era vorba de şcoală – fapt extrem de actual, deşi de la acel moment a trecut mai bine de un secol.
        Nimic nou sub soare nici după un secol
        Un liber cugetător al secolului al XX-lea, medicul ieşean Constantin Thiron (1853-1924), vorbea în termeni foarte duri despre religia ca disciplină şcolară în revista „Raţiunea“. Acesta considera donaţiile pe care le făceau credincioşii bisericilor „o calamitate, o adevărată epidemie“ şi regreta că românii nu se mobilizau la fel şi când era vorba de şcoală.

        „Oameni buni! Avem nevoie de şcoli, de lumină, de cultură, nu de popi, de întuneric şi de ignoranţă, de exploatarea prostii omeneşti de către om.
        Dacă încercaţi vreodată sentimentul larg al expansiunii omeneşti, daţi atunci pentru şcoli, căci şcoala va fi evanghelia viitorului!“, scria Thiron într-un articol din „Raţiunea“, publicat în aprilie-mai 1912 şi intitulat „Donaţii către Biserică“.
        • -1 (7 voturi)    
          saraca de tine (Vineri, 6 martie 2015, 21:01)

          sergiu [anonim] i-a raspuns lui lili

          ai compus un mesaj pe care il postezi la toate articolele despre ora de religie... Poate poate reusesti sa aduni 2-3 prozeliti cu povestile astea de 2 bani
        • -1 (5 voturi)    
          gargara bolsevica....... (Vineri, 6 martie 2015, 21:28)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui lili

          daca traia ceausescu te lua consilier, ai fi fost o elitista printre analfabetii din anturajul lui.

          p.s. nu mi-ai raspuns , cum ai facut rost de punctajul de 2,9 pt. pensie, cui ai dat spaga..?
    • 0 (0 voturi)    
      bigoți (Luni, 9 martie 2015, 15:04)

      Florin Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui lili

      Școala românească o să scoată absolvenți obedienți, care să fie ușor de manipulat politic și religios în orice situații. Asta convine politicienilor și clerului de orice orientare religioasă. Politicienii au acceptat în mod complice intruziunea BOR chiar în actul de conducere (angajarea unui profesor de religie se face numai dacă acesta are „binecuvântarea” ierarhului, eludând astfel caracterul intuitu personae al contractului individual de muncă, deși acesta nu este parte în contract, nu finanțează învățământul religios și nici nu ține seama măcar de faptul că profesorul este produsul propriei forme de învățământ universitar). Se pare că BOR și politicienii au nevoie de mireni „harnici și darnici”.
  • +2 (18 voturi)    
    ce de oameni cu calculator!!! uimitor!! (Vineri, 6 martie 2015, 16:25)

    misa2002_2006 [utilizator]

    88% dintre elevii din tara!!!
    cine persista in prostie, oare cum s-o numi?
    Ministrul educatiei?
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 6 martie 2015, 16:44)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Daca are un telefon mobil si un calculator, nu inseamna ca e destept.
      • +6 (8 voturi)    
        eu ma refeream la cei care cf cifre Min Inv (Vineri, 6 martie 2015, 17:49)

        misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        au aplicat on-line si au cerut religia in orar..
        sau voi nu cititi decat pe sarite subiectul pt care postati raspunsuri??
        "Pana la ora 12:00, Ministerul Educatiei a inregistrat in sistemul electronic 2.082.476 de cereri pentru religie, potrivit ministrului Sorin Cimpeanu."
        88% din elevii din toata tara! nu va dati seama ca conform statistica astuia, au net si au aplicat pt ora, inclusiv aia de n-au apa sa se spele pe fata.. si curent electric, si invata la lumanare!!! ..
        ca sa nu mai spunem altele..
        • -1 (1 vot)    
          Frateeee... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:47)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui misa2002_2006

          ... când ai intrat ultima dată într-o şcoală ? Când a fost ultima oară când te-a mai interesat despre ceea ce se petrece în şcoli ? Că mă gândesc că de-o fi fost ca asta să se întâmple în ultimii 10 ani ai fi aflat că aproape toate şcolile sunt legate informaţional de ISJ-uri şi că astfel pot transmite situaţia centralizată la nivel de şcoală. Şcolile, măi, daaaa ? Şcolile, nu părinţii. Părinţii doar au depus cererile în şcoli. Suficient de explicit sau e nevoie şi de un desen ?
          • +1 (1 vot)    
            frate (Luni, 9 martie 2015, 15:18)

            misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            nu esti cu mine- sigur.. si daca nu citesti cu atentie ce scrie in articol.. si doar vrei sa pari ca tu stii de toate.. fa-ti un blog si scrie acolo cate vrei..
            in rest.. are Dumnezeu grija de voi toti care vreti sa va dati mari religiosi si obligati si copiii vostri la acelasi tratament, la care ati fost voi obligati..
            89,75% dintre elevi.. astia nu au fost in stare sa faca centralizarea pt votare, eveniment care se intampla din 4 in 4 ani si au reusit sa dea cifre in timp record legate de copii.. puneti botul rpd la tot ce se scrie pe aici si trancaniti fara sa ganditi.. 89.75%.. auzi ce procent au putut sa scoata..din cati elevi are Romania? sunt prinsi si copiii care nu sunt inscrisi in scoli cu toate ca au varsta? Dan..ce rpd stii sa dai in capul alatuia care are o parere pertinenta..astea sunt minciuni cu care sa ia fata populatiei, sa inchida gura alora de nu sunt de acord cu religia in scoli.. eu zic sa se puna accent pe orele la care se dau examene, ca se obtin note rusinoase, nu sa bata apa in piua cu religia..religie preda-i tu acasa copilului, cata vrei..si ia-l de mana si du-l la biserica..sunt tare curios cati dintre astia de votarati pro ora de religie va duceti copiii la biserica, macar duminca..
            de-aia am ajuns in mocirla.. ca daca unul sare in put, sar si restul.. ca oile..
  • +4 (26 voturi)    
    Pacat (Vineri, 6 martie 2015, 16:27)

    _CK_ [utilizator]

    Se anunta un viitor sumbru
    • +10 (26 voturi)    
      Viitor sumbru?! (Vineri, 6 martie 2015, 16:23)

      gigi marga [anonim] i-a raspuns lui _CK_

      pai de aia avem peste 88%:
      or sa se dea niste acatiste, niste rugaciuni si spovedanii si problema viitorului e rezolvata cat ai zice: "Doamne miluieste"
    • +8 (18 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 6 martie 2015, 16:52)

      Lar [anonim] i-a raspuns lui _CK_

      Tot ce s-a intamplat e inca un pas ( mic ) catre normalitate. Am trecut de la "asa vreau ea deci te supui" la o manifestare a optiunii fiecaruia.

      Era normal intr-o prima faza sa se creeze manipulari de tot felul, sa se incerce o fortare a optiunii etc. Eu personal am primit a doua oara cererea ( prima a ajuns la cos ) cu mentiunea ca trebuie obligatoriu completata iar daca nu sunt de acor sa tai sunt de acord si sa scriu nu sunt de acord. So what ? A ajuns si a doua cerere tot unde trebuia :)

      E ca si in alegeri. E un pas mare ca putem vota liberi. Partea a doua ( cum votam ) tine de proverbul "Cum iti asterni asa dormi"

      Orcum , recomand si momentul de mai jos, poate o sa iti dai seman ca nu suntem pierduti atata timp cat putem rade. Merita vazut

      http://meemsy.com/v/29556
      • +4 (8 voturi)    
        cred ca sunteti de acord (Vineri, 6 martie 2015, 16:46)

        codo [anonim] i-a raspuns lui Lar

        Mi-e teama ca ati fost totusi de acord. Faptul ca s-a stabilit ca NUMAi cei care opteaza PENTRU sa faca cerere inseamna ca ceilalti nu trebuie sa faca cerere DELOC. Completarea unei cereri cu mentiunea NU SUNT DE ACORD nu are niciun sens. De fapt nici nu trebuia sa primiti vreo cerere. Probabil si cererile cu nu sunt de acord au fost machiate cu o corectura si uite asa raporteaza victorios grajdanul de la minister indeplinirea productiei la hectar.
        • +1 (1 vot)    
          Stai linistit (Vineri, 6 martie 2015, 21:12)

          LeeView [utilizator] i-a raspuns lui codo

          A ajuns unde trebuia :)

          ... adica tot la cos.
  • -10 (38 voturi)    
    Asteptam (Vineri, 6 martie 2015, 16:34)

    HP [utilizator]

    Asteptam sa apara ateii agresivi si prostovani, cu replici de genul "era de asteptat, poporul roman inapoiat, o sa emigrez, etc.".

    Daca e ceva mai enervant ca un popa agresiv - e un ateu agresiv.

    Si e plin de ei pe aici.
    • +12 (22 voturi)    
      agresivitate (Vineri, 6 martie 2015, 17:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Acolo unde ateii au scuza lipsei de la slujba de duminica, poti sa-mi spui care este scuza intolerantei agresive a drept credinciosilor bisericosi? Eh... detaliile astea care demasca imputiciunea fariseismului....
      • -2 (10 voturi)    
        foarte exigenti ateii (Vineri, 6 martie 2015, 21:54)

        manole [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        au pretentia de la cei care merg la biserica sa fie sfinti.
        Dragule, oamenii merg la biserica tocmai pentru ca sunt pacatosi, spre indreptare. Daca ar fi deja sfinti n-ar mai fi nevoie.

        "am venit sa mantuiesc pe cel pacatos, nu pe cel drept"
        • +1 (7 voturi)    
          neah (Vineri, 6 martie 2015, 23:17)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui manole

          doar o subliniere a realitatii. Nu am vazut persoane mai intolerante ca pro_fund religiosii. Asta cam spune multe despre modul in care se face si intelege credinta la noi. Sa inteleg, din ce spui, ca poti face cele mai mari rahaturi, care fac si un ateu sa para sfant, dar sa stii sa faci frumos crucea sau sa indeplinesti ritualuri perfect ilogice, cotizand la popa pentru o mantuire si e ok?

          Merci pentru citat... deci ateii = ok si religiosii = pacatosi. E interesant.
        • -1 (3 voturi)    
          In biserica (Vineri, 6 martie 2015, 23:44)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui manole

          EI sunt chemati sa fie indreptati.
          Dar se duc ca sunt superstitiosi si spera sa se puna bine pentru orice evantualitate. Si cand ies de acolo dracuie, pizmuiesc, iau cele sfinte in desert...Si au si modele "demne" de urmat: o mare parte din asa zisii preoti..
    • +5 (13 voturi)    
      Mda (Vineri, 6 martie 2015, 18:44)

      Vivi [anonim] i-a raspuns lui HP

      Cu diferenta (majora) ca ateii aia, oricat de agresivi, nu sunt platiti de la bugetul statului...
      • -2 (10 voturi)    
        de acord (Vineri, 6 martie 2015, 19:49)

        vanda [anonim] i-a raspuns lui Vivi

        sunt de obicei platiti prin ONG-uri dubioase de prin afara
        • +2 (4 voturi)    
          putin! (Vineri, 6 martie 2015, 21:21)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui vanda

          interzice-le!
      • 0 (0 voturi)    
        Daaaa... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:53)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Vivi

        ... sigur... Salariul de parlamentar a lui Cernea şi cel al tov. prof. Moise vin prin curier rapid de pe Marte, nu ? Asta ca să nu-l amintesc pe liber-cugetătorul Iliescu, groparul ţării ăsteia, cu (încă) SPP-işti la poartă plătit şi el, plătiţi şi ei, din profitul unor SRL-uri de pe the dark side of the moon.
    • +3 (13 voturi)    
      Confiscare averilor popilor (Vineri, 6 martie 2015, 19:55)

      adevarat credincios [anonim] i-a raspuns lui HP

      Asta e singura solutie
    • +5 (11 voturi)    
      atentie (Vineri, 6 martie 2015, 21:21)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ateii agresivi nu cer predarea ateismului in scoli. ceva enervant e slujba de duminica.
  • +9 (23 voturi)    
    13 (Vineri, 6 martie 2015, 16:34)

    zyk [utilizator]

    13 ani de religie in scoala. Acum stiu cu cine e infratit BOR-ul, macar puteau sa taie un an sa nu bata la ochi.
  • +11 (27 voturi)    
    Mafia bor exultă (Vineri, 6 martie 2015, 16:35)

    @Mishu [utilizator]

    Sa vezi acum explozie de biserici argumentata ca romani sunt încă o data dovedit credincioși. Vai mama noastră noi și maica rusie credincioși, analfabeti și saraci
    • -6 (10 voturi)    
      raspuns (Vineri, 6 martie 2015, 17:12)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

      Draga @Misu pisu,
      Iti aduc la cunostinta - pentru ca vad necesar aceasta, vazandu-te in necunostinta de cauza - ca daca ai merge la orice biserica ortodoxa duminica... vei avea surpriza ca poate nu ai unde sa intri, pentru ca....da, biserica e PLINA, nu de mosi si babe care n-au ce face p'acasa, ci de oameni de toate varstele: de la copii nou-nascuti, adolescenti, parintii si batrani, asa cum a fost dintotdeauna. E vreo problema cu asta?
      Dar dupa felul raportarii tale cred ca nu te va interesa acest aspect...nu vei merge sa te convingi ca asa este.
      • +2 (6 voturi)    
        corect (Vineri, 6 martie 2015, 21:22)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        si scolile-s cam goale, renuntarea la scoala fiind in Romania la cote inalte.
  • +16 (34 voturi)    
    ... (Vineri, 6 martie 2015, 16:43)

    dragos234 [utilizator]

    Ce sa zic, 88% din copii vor invata la ora de religie ca femeia este pacatoasa pentru ca are menstruatie, asa cum am fost invatat si eu la ora de religie.
    • -9 (13 voturi)    
      raspuns (Vineri, 6 martie 2015, 17:18)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      @dragos234,
      Cred ca ai inteles gresit: femeia cand e la perioada, nu intra in biserica din cauza scurgerilor sale, iar nu pentru ca este pacatoasa. Toti avem pacate, iar acesta nu e un pacat. Totusi asa cum intr-o casa de nefumatori cineva se abtine sa fumeze, asa si in Biserica, nu se intra avand aceste scurgeri, pentru ca nu ar fi dupa buna cuviinta.
      • +5 (11 voturi)    
        hmmm (Vineri, 6 martie 2015, 17:55)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        de ce? lasa urme ca melcul in acceptiunea bisericii?
      • +5 (11 voturi)    
        Femeia (Vineri, 6 martie 2015, 18:09)

        Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        Femeia nu ar trebui să intre niciodată în biserică, nu știu de ce i se permite asta. Ar trebui să asculte slujba de afară, pentru că e păcătoasă tot timpul, nu numai în perioadele alea.

        În schimb analogia cu fumatul este deplasată. Și bărbații pot fuma, nu numai femeile.
      • +2 (10 voturi)    
        Halucinant (Vineri, 6 martie 2015, 21:14)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        Ce scurgeri? Bisericoșii nu au aflat încă de Tampax sau Always? Marș Înapoi pe copac.
      • +4 (10 voturi)    
        femeia (Vineri, 6 martie 2015, 21:24)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        are voie sa finanteze biserica si cind e la menstruatie?

        cum verifici?
        • +1 (1 vot)    
          simplu (Luni, 9 martie 2015, 14:14)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          dupa culoarea banilor :D
    • -3 (9 voturi)    
      Nu are legătură (Vineri, 6 martie 2015, 17:36)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Asta este adevărat, nu are legătură cu religia.
      • -1 (3 voturi)    
        oare? (Vineri, 6 martie 2015, 21:25)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Giubugea

        s-a demonstrat stiintific?
    • +1 (1 vot)    
      partial adevarat (Vineri, 6 martie 2015, 17:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      dar doar daca nu compenseaza:))))))
  • +5 (19 voturi)    
    putin (Vineri, 6 martie 2015, 16:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    ma asteptam la cel putin 120% , cu inspiratele reclame tv , hai sa disecam oleaca ; din clasa 0 pana la 8 - a e putin probabil ca cineva sa nu fi semnat ( 0-4 nu poti lasa copilul singur ca se simte exclus ) 5-8 ii strici media generala care conteaza la admitere , deci avem 66% ce sa inscris cu adevarat e la liceu cam jumate , barbuinilor ne-ati ciuruit!
  • -2 (26 voturi)    
    Interesant (Vineri, 6 martie 2015, 16:51)

    Radu [anonim]

    Ma intreb, cati din cei care ati scris mai sus aveti copii la scoala. Zic eu, putini. Dar eu zic ca totusi romanii si-au inscris majoritar copiii la cursul de religie. Asta daca ma uit in clasele copiilor mei. Si copiii mei au venit acasa cu formularul de inscriere si i-am intrebat cinstit daca vor la religie , ca daca nu vor, eu nu-i inscriu. Mi-au zis ca vor. Si nu pot spune ca nu au experienta anilor in care au facut religie si experienta in care au schimbat mai multi profesori.
    Am constatat ca au invatat multe lucruri bune, care tin de moralitate si toleranta si de care eu nu stiam, spre rusinea mea.
    In esenta consider religia, bine predata, un lucru binevenit in lumea asta promiscua mai ales moral.
    • +5 (9 voturi)    
      Si mai interesant (Vineri, 6 martie 2015, 18:46)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nu sunt parinte ....inca!
      Nu inteleg de ce ar trebuii sa fiu parinte pentru a avea o opinie despre un anumit subiect. Cum am spus mai sus, inca nu sunt parinte, dar foarte probabil o sa fiu, cea ce imi da dreptul si mie ca si tie care deja ai copii sa ma pronunt pe subiectul asta, care ma afecteaza si pe mine, pe viitor, Acestea fiind zise....
      Nu cred in religie! De nici un fel.
      Consider ca a fi ortodox, catolic, etc.. , este pur un accident care are legatura doar cu zona geografica in care o persoana a avut ne\fericirea sa se nasca si nicidecum cu o alegere proprie in cunostinta de cauza (in proportie de cel putin 90%) :). Credinta in ceva sau cineva mai presus de noi nu cred ca are nimic in comun cu religiile actuale sau cu preoti, imami sau altii. Nu sunt de parere ca trebuie sa vorbim cu "Dumnezeu" prin intermediari.
    • +3 (3 voturi)    
      Clar (Vineri, 6 martie 2015, 23:19)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      De accord, religia "bine predata" ii invata pe copii ca e ok sa detii sclavi, ca fiul e de doua ori mai valoros decat fica pt parinti, ca e ok sa pui cutitul la gatul copilului tau daca dzeu iti sopteste la ureche etc

      Tineti-va basmele stupide in biserica, nu la scoala !
  • -9 (29 voturi)    
    ce se mai perpelesc unii pe aici:))) (Vineri, 6 martie 2015, 16:52)

    jackalphonse [utilizator]

    ati descoperit roata. parintii isi inscriu copiii la niste ore unde se promoveaza respectul si dragostea pentru aproapele. nu se indoctrineaza nimeni, ca in ora aia nu se fac injectii cu un ser secret de indoctrinare. este un simplu cult nu va mai dati atata peste cap de parca s-a sfarsit lumea. religiosi sunt si in alte tari. vaii...romanul care le stie pe toate si este varza de interesat de ce face vecinuol, asta sunteti:))
    nah, daca ei s-au inscris, nu vad de ce trebuie sa comenteze cine nu s-a inscris. nu pricep:)) democratia este buna numai daca este cum spun eu?:)) ai de capul meu.
    ma consider ortodox. ei si? care ar putea fi problema? am terminat o facultate de stiinte fixe si am studii avansate in domeniu (rezultate chiar bunicele), dar am ramas ortodox si cand o sa mi creasca copilul am sa l inscriu la ora de religie. sper sa nu mi moara cinci vecini carora le pasa enooorm de ce fac.
    • +1 (7 voturi)    
      Ideea e de ortodokie, nu de religie!!! (Vineri, 6 martie 2015, 17:49)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Pe romani ii doare undeva de religie, dar....ortodoxia, ei, asta e altceva!!! Nu e religie, e un fel de mandrie prosteasca.
      Trebuie sa fortam ministerul sa nu mai aprobe psihologi, consilieri scolari si nici diriginti.De ce sa raspunda ei pentru valorile morale luate in bataie de joc de turmele de elevi? Doar profii de religie forjeaza caractere inca de la gradinita, nu-i asa? De ce sa fie trasi la raspundere directorii, profesorii pentru violenta in randul elevilor? Cine nu si-a facut datoria in a le insufla acestora atitudine etica, purtare respectuoasa fata de adulti si semeni in general, dorinta de invatatura, manierele, igiena, etc??? Profesorii de religie crestina ortodoxa, nu???
      • +1 (1 vot)    
        cine spune ce este prostesc si ce nu? (Luni, 9 martie 2015, 13:34)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        daca pentru mine identitatea culturala si de traditie este importanta, crezi ca este corect sa mi spui ca gandesc prosteste? simtul valorii in limite civilizate este stabilit in mod individual. este prostesc sa dirijezi pe altii in funtie de propriile tale valori. ba chiar este nociv. ideea este ca oamenii aleg daca sunt ortodocsi sau nu, daca respecta sa nu respecta ceva. Am prieteni care se declara atei desi au fost botezati ortodox.
      • -1 (1 vot)    
        răspunderea în educație (Luni, 9 martie 2015, 15:15)

        Florin Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

        Aveți perfectă dreptate și vă apreciez luciditatea. Dacă Doamne ferește se întâmplă ceva, aflați că primii care își declină răspunderea pentru deraierea elevilor sunt profesorii de religie, care vor spune că nu au avut „pârghiile” necesare (pentru constrângere bineînțeles). Și atunci dacă educația merge cu constrângeri, unde mai este puterea cuvântului biblic? Asta nu vor să recunoască. După cum vedeți, totul este subordonat intereselor materiale și politice, de ce nu.
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Vineri, 6 martie 2015, 21:27)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      deci biserica promoveaza homosexualitatea?
  • +2 (8 voturi)    
    Mare bucurie, mare... (Vineri, 6 martie 2015, 16:58)

    marki [utilizator]

    printre popii-propovăduitori ai „statului în genunchi”.
    „Pupători de moaște să formăm, și ne vor merge toate, ca pe roate!”
  • +1 (5 voturi)    
    nu va imbatati cu apa rece (Vineri, 6 martie 2015, 16:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    https://ec.europa.eu/CensusHub2/intermediate.do?&method=forwardResult
    in 2011 sub 15 ani erau 3,2 milioane copii aia sunt acum la scoli in cea mai mare parte hai 90 %, deci procentul vostru scartaie.
    • 0 (2 voturi)    
      sunt 2.3 mil de elevi eligibili pt religie (Vineri, 6 martie 2015, 18:21)

      darie [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      plus cei de la scolile de meserii si alte chestii. Anunt de la ministru.
  • +2 (4 voturi)    
    Citi elevi sint? (Vineri, 6 martie 2015, 17:06)

    Anca Badea [utilizator]

    Pina la urma stie cineva care e cifra exacta a elevilor?
    3 mil sau 2.3 mil?
    • +4 (6 voturi)    
      eeeee (Vineri, 6 martie 2015, 17:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Anca Badea

      incurcate sunt caile domnului... este raspunsul bisericii si men in functie de cum trebuie sa iasa...
  • +3 (3 voturi)    
    nr corect (Vineri, 6 martie 2015, 17:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    chiar si ministru spunea pe 4 martie ca sunt 3.1 milioane:
    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-19549350-sorin-cimpeanu-1-716-000-elevii-depus-cereri-pentru-urma-orele-religie.htm
  • +8 (10 voturi)    
    Mda... (Vineri, 6 martie 2015, 17:14)

    Kentt [utilizator]

    BOR o să depăşească recolta de clienţi, că credincioşi nu le pot zice, la hectar.
    Numai că la anul o să fie 8o%, peste doi ani 77% şi tot aşa până vor da faliment iar bisericile vor fi goale.
    Căci adevărata credinţă nu poate fi sădită cu forţa de nişte funcţionari, că preoţi nu le pot spune, fără nici un Dumnezeu.
    • -4 (14 voturi)    
      va mai trebuie inca 2000 de ani sa intelegeti (Vineri, 6 martie 2015, 19:57)

      manuel [anonim] i-a raspuns lui Kentt

      si mai ales sa credeti in vorbele lui Cristos cum ca 'pe aceasta piatra imi voi zidi Biserica mea si portile iadului nu o vor birui'.

      Dar nu ma indoiesc de perseverenta dvs, sa nu ne imbatam cu apa rece. Stim ca nu va veti opri, si ca veti deveni din ce in ce mai atroce in problema ortodoxiei. Haideti, curaj, e doar o infrangere de etapa, campionatul e lung.

      Pot sa pun pariu si ce urmeaza: lupta acerba pe schimbarea continutului orei. Sa se studieze daca se poate pornografie, ca-n danemarca. Lupta ca profesorii de religie sa vina eventual de la Capatos din emisiune, numai de la teologie nu. Orice numai ortodoxie nu. Pentru ca pe cel cu coarne il arde ortodoxia.
      • +5 (9 voturi)    
        pe banii mei (Vineri, 6 martie 2015, 21:28)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui manuel

        iti dai seama ca vorbesti pe bani publici intr-o tara in care sint copii cersetori de care nici nu iti pasa?
      • +5 (11 voturi)    
        Dar care-i chestia cu pornografia? (Vineri, 6 martie 2015, 21:34)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui manuel

        Sunt niste oameni care fac sex se bucura si impartasesc aceasta experienta.
        Sexul este o activitate umana foarte importanta, pe baza lui se intemeiaza familii si se cresc copii. Daca sexul nu merge bine in familie, acea familie de obicei se destrama, sau unele devin ne functionale, altele framantate si stresate...
        Cand sexul duduie, familia aia iti garantez ca-i sanatoasa.
        Ce este rau in educatia sexuala?
  • +8 (10 voturi)    
    Eroare (Vineri, 6 martie 2015, 17:20)

    Anca Badea [utilizator]

    E o eroare undeva.
    Un titlu gasit pe net, intr-un alt articol zice:
    "Potrivit datelor centralizate de Ministerul Educaţiei şi
    Cercetării Ştiinţifice, pentru aproape 3,1 milioane de elevi se poate exprima opţiunea pentru participarea la orele de Religie."

    Deci totalul elevilor e de 3.1 mil.
    Nr de cereri 2 mil.
    Rezulta un procent de 64%.
  • +6 (10 voturi)    
    aplicare in stil romanesc (Vineri, 6 martie 2015, 17:21)

    Natasa [utilizator]

    Suntem in luna martie si mai sunt 3 luni de scoala. Scoala a zis asa: nu se face religie, ori pleaca- daca e ultima ora, ori sta si isi face teme la alte materii in biblioteca- in general nesupravegheati, bibliotecara e in trecere prin scoala! Sa spunem ca ar fi greu sa te reorganizezi din mers pentru anul asta, numai ca de la anul de vehiculeaza ideea a alege intre religie si educatie civica/morala! :)) Nu sah (desi teoretic trebuia introdus de anul asta), nu vreo limba straina, nu ceva practic, de fapt vor sa pastreze aceiasi incapabili si sa dea alt nume materiei. Problema invatamantului romanesc nu este religia ci oamenii care sunt din ce in ce mai prost pregatiti si mai santajabili. Cerc vicios, evident, cum sa aduci -ca in Finlanda- varfurile sa predea in scoli, daca salariul unui profesor debutant e de 800 de lei?
  • +3 (5 voturi)    
    ma scuzati ca insist (Vineri, 6 martie 2015, 17:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar nu-mi plac mincinosii:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Demografia_Rom%C3%A2niei#Indicatori_demografici
    deci in romania ,traitori in romania nu plecati, erau in 2011 3,45 milioane copii intre 0-14 ani , cati credeti ca sunt la scoala acum? a fost vreo ciuma cumplita si nu am aflat noi? sfatuiesc ministrul sa nu mai minta ca nu il cheam ponta , de fapt e pus de ponta asa ca..
  • +3 (9 voturi)    
    Alina Mungiu Pippidi: (Vineri, 6 martie 2015, 17:25)

    dragos234 [utilizator]

    " să informăm periodic pe notre cher peuple orthodoxe că ţiganii nu mai sunt sclavi, femeile au drept de vot, Darwin a avut dreptate, şi corupţia ar trebui să fie excepţia şi nu regula. Câtă vreme opţiunile astea par majoritare avem o şansă să împingem ţărişoara noastră mai departe pe drumul incremental al progresului, adică de partea periilor de dinţi, a prezervativelor, a algebrei şi a altor lucruri folositoare când vrei să construieşti civilizaţia. Până atunci multe Loganuri vor mai fi binecuvântate şi mulţi se vor cununa în faţa altarului încă o dată la patru-cinci ani, dar traficul şi cerul îndură multe, şi au răbdare cu toate popoarele."
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Vineri, 6 martie 2015, 20:44)

      Bogdan77 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Prezervativul poate intr-adevar contribui semnificativ la progresul civilizatiei. Mai ales daca-l folosea tatal Alinei Mungiu Pippidi in noaptea cand a conceput-o
  • +1 (9 voturi)    
    Alina Mungiu Pippidi: (Vineri, 6 martie 2015, 17:25)

    dragos234 [utilizator]

    " să informăm periodic pe notre cher peuple orthodoxe că ţiganii nu mai sunt sclavi, femeile au drept de vot, Darwin a avut dreptate, şi corupţia ar trebui să fie excepţia şi nu regula. Câtă vreme opţiunile astea par majoritare avem o şansă să împingem ţărişoara noastră mai departe pe drumul incremental al progresului, adică de partea periilor de dinţi, a prezervativelor, a algebrei şi a altor lucruri folositoare când vrei să construieşti civilizaţia. Până atunci multe Loganuri vor mai fi binecuvântate şi mulţi se vor cununa în faţa altarului încă o dată la patru-cinci ani, dar traficul şi cerul îndură multe, şi au răbdare cu toate popoarele."
    • 0 (8 voturi)    
      daca repeti un mesaj nu inseamna.. (Vineri, 6 martie 2015, 20:00)

      boby [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      ca ai mai multa dreptate.

      Penibilei doamne cu gusa acoperita de fular care taie cainilor frunza pe la toate televiziunile ii amintesc ca in ortodoxie, o femeie, si anume Maica Domnului este cea mai cinstita persoana care a trait pe Pamant, alaturi de Ioan Botezatorul, "mai cinstita decat heruvimii, si mai marita decat serafimii".
      • +1 (5 voturi)    
        Tu chiar crezi ca a fost "cinstita"?!!! :-))) (Vineri, 6 martie 2015, 21:24)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui boby

        Iti dai seama ca de fapt a umblat prin vecini si i-a spus fraierului de barbatu-sau ca a ramas insarcinata de la doamne-doamne. Altfel, daca afla Iosif o rupea, de n-aveai acum nici Iisus, nici "fecioara" Maria :-)))
      • 0 (4 voturi)    
        de ce conteaza ca are gusa? (Vineri, 6 martie 2015, 21:38)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui boby

        Si ce conteaza ca taie frunze la caini, nu inteleg de ce sunt relevante aceste aspecte
      • +1 (1 vot)    
        Gresit (Vineri, 6 martie 2015, 23:23)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui boby

        GRESIT ! Nu maica domnului e cea mai cinstita, ci Batman e cel mai cinstit ... pentru ca Batman e la fel de real ca si Maria Isus si Ioan.
  • +4 (6 voturi)    
    Religia, bat-o vina..... (Vineri, 6 martie 2015, 17:27)

    Marius [anonim]

    A fost ca la alegeri: dupa ce cu doua zile in urma erau mai putin de jumate inscrisi pe lista, acum la spartul targului ce sa vezi? 125%.....
    Sa traiasca "patriarhul" Campeanu de la MEI. PF Daniel ar trebui sa-i tina o "slujba" de multumire!!!
  • -1 (11 voturi)    
    Imi plac comentariile d-voastra! (Vineri, 6 martie 2015, 17:31)

    adi [anonim]

    Citind aceste comentarii ofuscate ma simt cam cum m-am simtit uitandu-ma la Antena 3 dupa ce Ponta a pierdut prezidentialele. Adica MA SIMT BINE!

    Thank you for the music:)
    • 0 (0 voturi)    
      asta este (Vineri, 6 martie 2015, 21:29)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui adi

      ne vom apara drepturile
  • 0 (10 voturi)    
    Religia (Vineri, 6 martie 2015, 17:37)

    monty21 [anonim]

    Oile Domnului, vin la matca manate de Prea Cuviosul Daniel..... Doamne ajuta acest popor sarac.
    • 0 (2 voturi)    
      Sarac... cu duhul. (Vineri, 6 martie 2015, 21:25)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui monty21

      Amin!
  • +7 (9 voturi)    
    la misto (Vineri, 6 martie 2015, 17:38)

    EdDantes [anonim]

    La pariu ca s-au inscris sa le creasca media si sa mai aiba 1 ora libera ( ca numai carte nu se face in ora aia)?
    As propune un troc (ca altfel nu se poate cu barbosii): ora de religie, dar sa nu mai fie subventionati popii de la bugetul de stat, deci din banii nostri.
  • -1 (5 voturi)    
    explicabil (Vineri, 6 martie 2015, 17:41)

    Dedalus [utilizator]

    Pai, ca de obicei e vorba despre o confuzie.

    Problema principala consta in modul in care se face religia, nu in religie ca atare.

    Nu cred nici eu ca sunt multi care nu ar fi dorit sa se f aca religie, dar probabil ca sunt mult mai multi cei care nu doresc sa se faca asa cum se face.

    Dar, intr-adevar, procentul e mult prea mare - depaaseste procentul de personae credincioase -apartinatoare explicit unui cult.

    Cauzele inscrierii massive sunt porbabil preponderant administrative - ce anume ar putea sa faca un copil in loc de religie? Nu exista nici o alternative ci doar o indicatie bizara de "alte activiati"....
    • +3 (5 voturi)    
      religia ca atare (Vineri, 6 martie 2015, 21:33)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      cum poti sa-i spui unui copil de sapte ani ca dumnezeu a facut oile in ziua a 3-a si te urmareste prin ochean? chiar nu ai nici o decenta?

      fara cursuri de etica, istoria religiilor, sociologie, drept, economie, afaceri, cum va trai, tot ca un bou furat toata ziua de toti? vezi vax populi pe youtube.
  • +9 (9 voturi)    
    Romania, mereu surprinzătoare (Vineri, 6 martie 2015, 17:42)

    fefe [anonim]

    Intr-o tara in care fiscul nu are evidente exacte cine ce are de platit, ei bine, iata, ca Ministerul Educatiei a lucrat cu harnicie si a urmarit zi de zi, si a facut statistici cu numarul cererilor de inscriere la ora de religie.

    Aferim!
  • -6 (10 voturi)    
    bun asa.. (Vineri, 6 martie 2015, 17:48)

    unualibro [utilizator]

    Pentru a clarifica dilemele spirituale a 10%, se cheltuie banii a 90%. Circul s-a incheiat. Acum mars la munca!
    • +4 (6 voturi)    
      Esti aerian rau (Vineri, 6 martie 2015, 18:11)

      Sionut0122 [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Esti foarte inteligent "unualibro" , compari numarul de elevi cu populatia "credincioasa" a Romaniei. Pentru tine elevii muncesc si aduc bani la bugetul statului? Esti prea josnic pentru generatia asta daca accepti ca banii statului sa fie cheltuiti de BOR.
    • +4 (4 voturi)    
      asta e democratia (Vineri, 6 martie 2015, 18:16)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      iti place - nu-ti place, ii accepti si pe cei care gindesc altfel decit tine
    • +6 (6 voturi)    
      Și invers (Vineri, 6 martie 2015, 19:49)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Știi că funcționează și invers, nu? Ca să trăiască 19,7 milioane de români, muncesc 5,7, adică 29%. Dar asta nu pare să te deranjeze.
    • +1 (1 vot)    
      Da' de ce? (Vineri, 6 martie 2015, 21:26)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Tu te duci sa te rogi?
    • 0 (0 voturi)    
      biblia ciinilor (Vineri, 6 martie 2015, 21:35)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      as paria ca asa se vorbeste la biserica. dar, stiti ca ceausescu a murit, si acum platesti?
  • +3 (5 voturi)    
    88 % (Vineri, 6 martie 2015, 17:52)

    Toma [anonim]

    Manipulare ........
  • +1 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 6 martie 2015, 17:57)

    tirolez [utilizator]

    Aproape sigur majoritatea celor care au comentat nu au copii. Am vazut doar cateva comentarii care au explicat un motiv esential, ora este in mijlocul programului(constrangere soft cum a numit-o Dan Tapalaga). In rest mai mult jigniri la adresa celor care s-au inscris.
    Ca parinte preferi sa-l stii in clasa nu sa te gandesti ca-si sparge capul prin curte. Invatatoarea nu are nicio obligatie sa aiba grija de el in ora aia. De la toamna probabil ca nu va mai fi procentul atat de mare daca se va stabili intai numarul de copii si dupa aia in functie de cereri si intervalul orar. Asa ar fi corect.
    In clasa copilului meu si-au dorit ei sa fie inscrisi pentru ca le place ora.
    Cererea care s-a semnat acum este doar pentru semestrul doi al acestui an.
  • +3 (7 voturi)    
    Go go power rangers (Vineri, 6 martie 2015, 18:17)

    Marius [anonim]

    Este perfect logic ca o materie legata de un element nedemonstrat sa fie optionala, dar avand in vedere ca decizia este luata de parinti si tutori legali, este cam inutila deoarece majoritatea parintilor au facut religia in scoala asadar isi vor inscrie copii la religie.
    Daca decizia ar fi al elevilor, si ar avea de ales intre a 2-a ora de sport si religie, nu am avea 88%. Dar pana la urma religia e doar o metoda usoara de ridicat media, un 10 nu se ia la matematica citind din manual.
    Prin urmare, decizia statului roman este din nou una inutila si lipsita de logica asadar live long and prosper ca scoala oricum nu facem!
    • +2 (2 voturi)    
      esti demential (Vineri, 6 martie 2015, 21:05)

      lori [anonim] i-a raspuns lui Marius

      daca ai pune copiii sa aleaga, ar alege 20 de ore de sport pe saptamana in loc de matematica, fizica, limba romana samd. :)
  • +7 (7 voturi)    
    ciudat (Vineri, 6 martie 2015, 18:18)

    Aramis [utilizator]

    ca din niste scoli se pot obtine statistici prin metode moderne (internet etc), in timp ce pentru exprimarea la vot a poporului suveran, nu se poate...
    • +1 (1 vot)    
      Si mai ciudat este... (Vineri, 6 martie 2015, 21:30)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      ... ca oamenii au folosit pentru a vota exact stiinta si tehnologia negate de religie :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Cati sunt din mediul rural? (Vineri, 6 martie 2015, 18:23)

    Amad [utilizator]

    Acolo, in mediul rural, contează vocea satului nu vocea rațiunii.
  • +5 (7 voturi)    
    E o materie usoara (Vineri, 6 martie 2015, 18:25)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Mai creste media un pic.

    Cu totii stim ca ce e important la scoala sunt notele si mediile.

    Nu intereseaza pe nimeni daca ce inveti e cu adevarat ceva bun si folositor.

    Sa fie note mari!
  • -4 (6 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 6 martie 2015, 18:25)

    dum_i [utilizator]

    Se dovedeste din nou ca Poporul Roman este un Popor Credincios.

    ASUR sa-si ia catrafusele si sa se duca la satana de unde este platit.
  • +4 (6 voturi)    
    prefacatorie (Vineri, 6 martie 2015, 18:29)

    Raceanu [anonim]

    Ce ne tot frecam p'aci si ne prefacem ca nu intelegem ? Cine nu participa la ora de religie are cu un 10 mai putin la media generala .
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 6 martie 2015, 20:33)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Raceanu

      Cei de la 1-4 nu au medii, au calificative, care oricum nu folosesc nimanui.
  • +3 (3 voturi)    
    Optionale? (Vineri, 6 martie 2015, 18:30)

    Amad [utilizator]

    Toate disciplinele "opționale" din școala generala sunt in general obligatorii. Devin optional-obligatorii pentru a umple norma didactica cunoștințelor directorilor.
    Nu vorbesc din auzite!
  • -4 (4 voturi)    
    Ipocrizia si ignoranta la ea acasa (Vineri, 6 martie 2015, 18:34)

    SiPp [utilizator]

    Uitati-va la numarul de voturi pozitive care le aveti, cei de o inteligenta fina, cunoscatori ai adevarului absolut si o sa intelegeti de ce peste 85% si-au inscris copii la ora de religie. Va bateti cu pumnul in piept pe forumurile stiriste si aveti impresia, in aroganta voastra, ca voi nu sunteti indotrinati si ca ati ajuns singuri la tot felul de pareri ateiste convinsi de niste pseudo-stiinte actuale.

    Am o veste pentru voi, majoritatea celor care v-au dat voturi negative n-au vrut sa va strice din placerea autosuficientei si v-au lasat in ignoranta si comentariile voastre, preferand doar sa va taxeze cu un vot.

    Mai lasati din aroganta unor oameni super culti si atotinformati si plecati de la ideea ca "Stiu ca nu stiu nimic"...abia atunci va puteti considera cu mintea deschisa.

    Apropo, nu sunt vreo baba pupatoare de moaste cum va place tuturor sa va imaginati ca arata cei "spalati pe creier". Lucrez bine-merci in IT, prefer sa ajut pe cei mai putin favorizati ca mine decat sa dau bani la biserica, dar ma implic si in actiunile acestora, care nu sunt putine, pentru cei ce vor sa fie bine informati si nu stiu cum se face ca de-a lungul vietii mele am fost "indoctrinat" de dimineata pana seara :))

    O falsa tema la care toate "geniile" informate unilateral au subscris ca o mare realizare. Treziti-va bah!
    • +2 (2 voturi)    
      Ţi-ai pus (Vineri, 6 martie 2015, 20:07)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

      o icoană cu moşte (nu wallpaper) în colţul monitorului pe care o tot pupi şi vii să dai sfaturi ! Culcă-te !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Vineri, 6 martie 2015, 21:36)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

      Stii de ce exista acele voturi negative care nu se regasesc intr-un numar corespunzator de comentarii? Pentru ca cei care le-au dat realizeaza ca nu au argumente. Se ascund atat de tare in anonimat incat nici macar nu vor sa-si vocalizeze "credinta", cu toate ca nu stie nimeni cine sunt, nu vor putea fi aratati cu degetul pe strada. Le e teama ca li se va demonstra ca "credinta" lor are niste cauze deloc laudabile... si ca nu vor putea sa combata asta :-)))
    • +4 (4 voturi)    
      cui te adresezi? (Vineri, 6 martie 2015, 21:51)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

      Eu nu inteleg catre ce categorie de oameni iti trimiti mesajul, si in general nu cred ce spui.
      Si ce daca lucri in IT, ce conteaza, lucrezi cu matematica sistemelor. Si ce, te face destept?
      "Am o veste pentru voi, majoritatea celor care v-au dat voturi negative n-au vrut sa va..." ce fel de sondaj ai facut, si cum?
      Eu nu cred ce spui.
  • -1 (3 voturi)    
    Religia trebuie sa deschida si mintea (Vineri, 6 martie 2015, 18:47)

    anaerobik [anonim]

    Ore optionale de religie in scoala sint utile, cu conditia sa nu se transforme in catehism. Nu as angaja ca profesori preoti practicanti, ci laici cu studii de teologie. Cel mai util ar fi studiul altor confesiuni decit cea careia ii apartine elevul, fiindca asa este indrumat spre ecumenism si toleranta.
    • +3 (3 voturi)    
      ha ha (Vineri, 6 martie 2015, 21:59)

      Florin Menis [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      asta e chiar tare. Si ar mai trebui ca romanii sa invete limba rusa, si doctrina musulmana, religia pacii, dupa cum vdem zilnic :)
  • +5 (7 voturi)    
    raport Ministerul Educatiei (Vineri, 6 martie 2015, 19:03)

    lil [anonim]

    Va rog sa faceti precizarea, in titlul articolului, ca este vorba doar despre elevii inscrisi in clasa pregatitoare. Se intelege, absolut eronat, ca procentul se refera la toti elevii. Multumesc.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai citeste odata (Vineri, 6 martie 2015, 21:10)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui lil

      Ca n-ai inteles bine...dar nici nu ma mira.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 6 martie 2015, 19:03)

    thebblack [utilizator]

    pai nu ramane decat ca cei aproape 40% care au depus cererile azi sa depuna cereri si pentru recunoasterea oficiala a cultelor jedi, fsm sau heavy metal.

    atunci sa vezi belea la minister. si mai ales la bor.
  • +11 (17 voturi)    
    manipulare grosolana (Vineri, 6 martie 2015, 19:03)

    paul barbu [anonim]

    Ca parinte a 3 copii scoala, am primit 3 formulare pt a fi completat, OBLIGATORIU, venea indicatia de la copii. Nu am completat, fiindca nu era o infomare clara, si eu chiar nu vroiam sa cer ora de religie. A doua zii toti 3 copii din 3 scoli au venit toti, ba unu ca a fost pedepsit, ba altul ca este doar pt anul scolar in curs, pt medii...celalalt a fost si pedepsit, ca nu a adus. Ceausescu. Cind am vorbit cu invatatoare, diriginti, era un haos. Vorbeau neclar, a cerut formularul ministerul, inspectoratul, dar de fapt nu stiau. Doar ca de la directiune au primit ca este obligatoriu de completat si urgent.
    MAFIA preotilor depaseste cea a securistilor din epoca. Morala lor obscura bintuie ca un drac in scoli... pfui!!!!!
    • -2 (8 voturi)    
      În esenţă (Vineri, 6 martie 2015, 19:47)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui paul barbu

      am înţeles (cu greu) ce-aţi vrut să spuneţi şi vă dau dreptate. Cu BOR dracu' ne ia !
      • -1 (3 voturi)    
        Ai inteles cu greu... (Vineri, 6 martie 2015, 21:38)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

        ... pentru ca natura problemei era dificila. Omul a explicat bine.
    • +1 (3 voturi)    
      dA (Vineri, 6 martie 2015, 20:03)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui paul barbu

      Incredibil....

      Astia sunt profesorii din Ro din ziua de azi?
    • +1 (7 voturi)    
      Scuzati-ma, d-le, mintiti! (Vineri, 6 martie 2015, 20:22)

      adi [anonim] i-a raspuns lui paul barbu

      Aveti 3 copii si i-ati dat la 3 scoli diferite?! Cine sa creada minciuna asta?!

      Ma indoiesc profund ca aveti 3 copii.

      Si nu a fost nimic obligatoriu ! Nu mai mintiti!
  • +4 (4 voturi)    
    religie (Vineri, 6 martie 2015, 19:08)

    danton68 [anonim]

    Știi porunca "sa nu minți" ?
  • -5 (7 voturi)    
    Tristete mare (Vineri, 6 martie 2015, 19:13)

    xolv [utilizator]

    in tabara globalistilor. Divide et impera mai asteapta.
  • -6 (10 voturi)    
    Altceva e mult mai interesant (Vineri, 6 martie 2015, 19:13)

    Intermezzo [utilizator]

    Ce anume ? Cit de putini si cit de IRELEVANTI sunt cei ce-si exprima parerile pe net , pe forumuri . In chestiunea religiei curentul majoritar pe forumuri era CONTRA , intr-o proportie medie de 95% . Multi dintre ei nici nu au copii , isi dadeau cu parerea doar ca sa se afle-n treaba si erau vadit impregnati de JUBILATIA CONTESTARII . Toate parerile PRO religie aveau voturi negative . Dar realitatea la nivelul tarii care a fost ? Cea care se vede . Deci cit au contat , numeric , cei ce-si exprimau parerile pe net ? Ceva mai mult decit negrul de sub unghie . Invatatura de minte pe viitor : netul inca nu e o forta . Viata bate netul ! Inca .
    • -5 (9 voturi)    
      Sa mai numaram odata...zic (Vineri, 6 martie 2015, 19:34)

      SiPp [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Uita-te putin la cate voturi negative au cei ce au comentat contra religiei aici. Ce vorbesti tu bah nene, adica de unde atata aroganta sa-ti inchipui ca cei ce au facut acest pas sunt niste inculti care nu stiu sa deschida un calculator.

      Lucrez in IT si majoritatea colegilor nu au nici o problema cu asi inscrie copii la ora de religie asa ca mai usor cu imfatuarea asta. Cei care constant comenteaza contra religiei sunt o mana de oameni pana la urma si au o problema cu asta din varii motive ce n-au nici o legatura cu continutul sau valoarea orei.

      Nu este decat rezultatul abordarii unilaterale a acestui subiect de catre televiziuni si nimic mai mult. Dar cand biserica isi asuma si ea un rol de informare...toata lumea tipa...cum, de ce, n--au voie, niste hoti, ne indobitocesc. Aceiasi placa sinistra si lipsita de substanta, numai ca in acest caz, nu se cheama indoctrinare ca de...stai pe net si-ti dai cu parerea generala, toata lumea-i intr-un consens incredibil, ce destept sunt.

      In general, spre deosebire de mine, majoritatea crestina e mai retinuta in a face comentarii, se abtin sa nu deranjeze geniile delicate, nimic altceva, asa ca stai linistit, nu prostia a dus la acest procentaj.
      • -1 (3 voturi)    
        Zici sa numaram ? Sa numaram ! (Vineri, 6 martie 2015, 21:02)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

        Iata comentarii PRO religie cu voturi negative pe acest forum . La orele : 16:34 ; 16:52; 17:31; 17:48; 17:57; 18:21; 18:25; 18:34 si 19:13 , al meu . Vino tu acuma si arata-ne care au fost comentariile CONTRA religiei cu voturi negative aici pe forum . Nu sunt ! Majoritari sunt anti - religiosii . Pe forum , caci in viata reala am vazut ce PONDERE are optiunea lor . Ce n-ai inteles e ca eu comentam ponderea si cit de fals e sa-i atribui netului una semnificativa .
      • +3 (3 voturi)    
        Te inseli. Crunt. (Vineri, 6 martie 2015, 21:44)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

        1. Biserica isi asuma rol de informare? Atunci fie isi dovedeste afirmatiile, fie i se ia rolul de "informare". Ai ceva de comentat la asta?

        2. Cei care dau minusuri nu comenteaza pentru ca, din pacate, nu prea sunt capabili sa o faca. De la apasa un buton pana la exprimarea coerenta a unor idei e cale luuuunga...

        Asa ca lasa-ne cu IT-ul tau si cu "asi" scris legat.
        • +1 (1 vot)    
          mmm (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:11)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

          Poate asa a invatat la biserica si daca a cotizat pentru catedrala mantuirii neamului p i-au dat nota de trecere.
      • 0 (0 voturi)    
        sa numaram (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:09)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui SiPp

        Stai linistit nene VoIP ca exista multi mediocrii ca dumneata si in IT&C. Nu inteleg de ce ii tot dai sus si tare cu IT-ul ? Ai impresia ca asta te inalta cumva ? Dupa felul in care gandesti imi dau seama ca esti undeva la baza clopotului.
    • 0 (4 voturi)    
      credinciosule! (Vineri, 6 martie 2015, 20:13)

      Dinu M [anonim] i-a raspuns lui Intermezzo

      ai barba? crezi cu adevarat in D-zeu? Ai curaj sa faci dovada la detectorul de minciuni? De fapt esti doar o "scula" care primesti leafa "furata" din banii nostrii ai tuturor romanilor.
      Eu cred in D-zeu dar nu in popi si in chipurile lor cioplite, icoane, biserici, moaste...
    • 0 (2 voturi)    
      Asa este... (Vineri, 6 martie 2015, 21:40)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Cei suficient de inteligenti incat sa-si exprime parerea in scris sunt, din pacate, insignifianti intr-o tara de babe si mosi needucati. Asta e.
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate, inca (Vineri, 6 martie 2015, 22:00)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Eu zic sa nu fie invatatura de minte pe viitor. Netul va fi mai multe forte. Este deja o forta, a inclinat balanta catre Iohannis, a dat startul la ingroparea relatiei dintre politica si religie.
  • -2 (10 voturi)    
    O veste imbucuratoare (Vineri, 6 martie 2015, 19:52)

    Dante [anonim]

    Ma bucur ca bunul simt prevaleaza. Asta e palma data ateilor fanatici care imi aduc aminte de membrii brigazilor comuniste. A fi ateu nu inseamna ca ai ceva in cap. Debarasati-va de idea asta. E bine sa iei ce este bun din religie si din studiul stiintelor astfel incit sa fii un om echilibrat atit la minte cit si la suflet. Primele doua doua se anuleaza doar in viziunea unor spirite inguste.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar de unde stii ce inseamna sa fii ateu? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:18)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Dante

      Eu stiu, pentru ca sint asa ceva. Tu de unde stii?
  • +1 (7 voturi)    
    meditatie... (Vineri, 6 martie 2015, 20:08)

    iulianus [anonim]

    sunt cateva luni bune de cand cativa inteligenti se pronunta insistent, aproape zilnic, aruncand cu noroi in ora de religie...intamparea asta cu 90% pt. ora de religie confirma spusele lui Hristos adresate lui Petru ...pune sabia in teaca , caci cel ce scoate sabia de sabie va pieri...nu i-am auzit pe respectivii domni nici atunci cand s-au inchis scolile si nici atunci cand s-au inchis spitalele din tara, in schimb ii deranjeaza numarul bisericilor...banuiesc ca s-ar bucura daca cateva biserici s-ar darama ca pe vremea comunismului...sfatul meu ar fi pentru ei sa vada binele si nu raul....in rest numai bine domnilor!
  • -3 (9 voturi)    
    S-a aflat ! (Vineri, 6 martie 2015, 20:14)

    Utilizator anonim [anonim]

    Se stie acum , ca motivul principal pentru care parintii si-au inscris copii la orele de religie au fost promisiunile ca vor primi coliva de la fiecare mort, reduceri la apa sfintita si faptul ca vor primi locuri in pole position cand se aduc moastele vreunui sfant.
    Nimic nu-i pe gratis pe lumea asta.
  • +1 (11 voturi)    
    Daună totală! (Vineri, 6 martie 2015, 20:14)

    Ortodoxmedieval [utilizator]

    Ei, bine, dragilor, care vă petreceți viața în lumea like-urilor și cu gadgeturile-n mână, astăzi, ziua când se împlinesc 67 de ani de la instaurarea regimului comunist-ateu al lui Petru Groza și a cărui primă grijă în Învățământul românesc a fost scoaterea religiei din școli, ei bine, astăzi spuneam, aveți ocazia să tăceți și să meditați la neamul românesc. Tace el ce tace, îndură multe, inclusiv logoreea de pe site-urile specializate în aruncarea cu lături pe tot ce e fundamental în alcătuirea ființei unui popor (cum e și cu acesta pe care scriu acum aceste rânduri!), dar Dumnezeu știe a-l trezi la vreme. Astăzi ați primit o palmă toți denigratorii și sataniștii acestei țări care vă ustură până în tălpi! Nu vă vine a crede cele ce vedeți, Dați vina pe cine știe ce conspirații fanteziste etc.! Sunteți penibili și astfel vă expuneți și mai mult poziția rușinoasă în care vă aflați. Romănia profundă nu a murit, ci abia acum se trezește! Perorați pe toate site-urile posibile despre „pupătorii de moaște”, „bărbații în fuste” și multe alte jigniri incalificabile. Ne acuzați pe noi de îndoctrinare și fanatism, pe când adevărul e că nu există oameni mai intoleranți și fanatici decât ateii și anticreștinii care ați devenit de la o vreme încoace. Parcă n-ați fi fiii acestei țări ci niște venetici fără Dumnezeu și fără nimic sfânt în voi. Dacă nu vă place țara asta cu oamenii ei de ce nu plecați acolo unde credeți că vă va fi mai bine (Olanda, Suedia, Franța s.a.), acolo unde puteți îngroșa răndurile celor de un crez cu voi?! Astăzi, gata! S-a repurtat o mare victorie a bunului simț și a credinței în România! Astăzi, măcar astăzi, închideți laptopul, televizorul, iphone-ul si celelalte, mergeți frumos în cămăruța voastră și meditați o oră în tăcere. Mai ascultați-vă și sufletul, nu doar facebook-ul, și luați aminte la cele ce veți auzi înlăuntrul vostru. Veți trăi adevărate revelații! Astăzi Duhul lui Dumnezeu se preumblă peste România! Slavă Ție, Doamne!
    • +2 (4 voturi)    
      Atunci, sanatate. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:17)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Ortodoxmedieval

      Altceva mai ai a ne comunica, in afara ca vrei sa plecam din tara? Da de ce nu pleci tu in padure sa te inchini acolo? De fapt, nu inteleg de ce folosesti un calculator.
    • 0 (0 voturi)    
      religia e tot în școală (Luni, 9 martie 2015, 15:32)

      Florin Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui Ortodoxmedieval

      Domnule Ortodoxmedieval, cei care au obținut o mare victorie au șansa să-și dea copiii să învețe religia și să rămână cu concepții „medievale” de viață, iar cei care au primit „o palmă” nu vor pleca așa cum doriți, ci vor face altceva mai contemporan și vor fi pregătiți pentru ziua de mâine, nu pentru cea de acum câteva sute de ani. Asta nu înseamnă neapărat că unul din ziua de azi să-și bage degetele în urechi atunci când aude cuvântul Dumnezeu, ci înseamnă să nu creadă în vorbele slujitorilor BOR, care vor să aibă mireni „harnici și darnici”. E așa de simplu și ușor de priceput. Numai pentru unii....
  • +1 (13 voturi)    
    parinti iresponsabili (Vineri, 6 martie 2015, 20:15)

    vali2 [utilizator]

    va indoctrinati copii de mici, le distrugeti imaginatia si curiozitatea de a cauta ce e dincolo d ceruri, ii faceti sa creada ca pe cer e dumnezeu pe un norisor cu o harpa in mana

    Ce e mai grav e intoleranta fata de orice alta religie care se cultiva unor copi de mici. Si o sa va mirati daca cand o sa va creasca copii o sa se duca sa lupte pentru "adevarata religie"? Asta e exact ce face ortodoxia mai nou.

    Am vazut ca multi cacanari s-au ascuns dupa deget ca vai.. e in mijlocul programului ora de religie. Da, asa este, insa daca sunt "numai" 10% din copii care nu s-ai inscris, BOR o sa considere ca cei 10% merita ignorati/sacrificati si nu o sa le pese de e si de ce fac.. ca deh, nu-s crestini adevarati.
    Ma intreb oare daca toti cei care nu au vrut de fapt ora de religie nu-si inscriau copii doar de frica administratiei, s-ar mai fi ignorat situatia?
  • +1 (9 voturi)    
    anii '90 (Vineri, 6 martie 2015, 20:36)

    doru001 [utilizator]

    Seamana cu votul pentru Iliescu.
  • +4 (12 voturi)    
    DOAR pentru nota 10 (Vineri, 6 martie 2015, 20:37)

    viante [anonim]

    Tocmai am vorbit cu fiul meu. Toata clasa s-a inscris pentru o nota de 10 , care le mai ridica media. Daca nu ar fi fost notati cu note oare cati s-ar mai fi inscris ?
    • -2 (2 voturi)    
      internetul (Vineri, 6 martie 2015, 23:35)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui viante

      nu stiu ce spune Isus despre Internet, ca de acolo li se trage.
    • -3 (5 voturi)    
      ridicol (Vineri, 6 martie 2015, 23:41)

      bgf [anonim] i-a raspuns lui viante

      Voi aveti ceva scoala? Hai sa vedem cu cat se ridica media.
      Are ,sa zicem,10 materii cu 9 pe linie. Ii iese media 9. Adaugam religia cu 10. Avem 100:11=9,09. Wooooow.Ce marire.
      Are 4 pe linie. Adaugam religia cu 10. Avem 50:11= 4,55. Tot nu scapa.
      • +7 (9 voturi)    
        Hai sa mai calculam (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:01)

        LeeView [utilizator] i-a raspuns lui bgf

        3 la matematica
        3 la fizica
        3 la chimie
        4 la romana
        4 la istorie
        4 la geografie
        4 la biologie
        4 la engleza
        8 la muzica
        8 la sport

        Media 4.50

        Adauga 10 la religie

        Media 5.00

        Deci nu ii ajuta pe cei care invata bine doar loazele cu ureche muzicala si muschi :)
        • +1 (3 voturi)    
          calcule (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:13)

          bgf [utilizator] i-a raspuns lui LeeView

          Ai un like de la mine. :-)
      • +2 (4 voturi)    
        Fiecare sutime conteaza (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:09)

        Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui bgf

        pentru a intra la un liceu bun.
        Iar cele 9 sutimi fac la un moment dat diferenta.
        Din pacate ...
        • -3 (5 voturi)    
          pai (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:06)

          dl trandafir [anonim] i-a raspuns lui Anca Badea

          inteleg ca voi ateii astia sunteti inteligentele societatii. De ce nu luati 10 pe linie la materiile stiintifice, sa nu mai fie nevoie de inca un 10 la religie?
        • +1 (1 vot)    
          liceu (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:14)

          bgf [utilizator] i-a raspuns lui Anca Badea

          Din pacate diferenta e facuta de spaga data de parinti pentru note mari. :-(
        • 0 (0 voturi)    
          intrarea la un liceu bun (Luni, 9 martie 2015, 15:39)

          Diaconescu Florin [anonim] i-a raspuns lui Anca Badea

          Și ce folos dacă intră la un liceu bun și se zbate în mediocritate? Nu contează numai liceul, ci mai mult calitatea elevului și munca sa. Interesant este că după ce studentul intră la o facultate, nici un părinte nu se mai preocupă dacă facultatea este bună sau nu. De aceea mulți au îngroșat rândurile în facultățile private și acum stau pe tușă, nu pentru că nu sunt locuri de muncă, ci pentru că nu știu carte. Deci ceea ce rămân importante sunt mintea și munca elevului. Restul sunt impresii exterioare și lipsite de o reală semnificație.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Luni, 9 martie 2015, 23:52)

            Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui Diaconescu Florin

            Eu vorbesc de diferenta de genul 9.50 si 9.59.
            Ei .. ala care a luat 9.50 are sanse sa nu mai intre la liceul pe care si-l doreste.
            Iar un copil care a luat 9.50 numai in mediocritate nu se zbate, sorry.
            Mai uitati-va si voi pe niste medii: la Sf Sava, in 2013, ultima medie de intrare a fost 9.81!!! Evident ca un elev cu 9.72 nu mai intra la Sava.

            http://admitere.edu.ro/2014/staticRepI/j/
  • +6 (16 voturi)    
    Romania... (Vineri, 6 martie 2015, 20:43)

    Anonim [anonim]

    In romania 89,75% dintre elevii din tara au fost inscrisi la ora de religie in timp ce doar 50,68% dintre elevii care au sustinut simularea au luat medii peste 5. Viitorul e in maini bune...
  • +7 (13 voturi)    
    90% fac la religie, 50% iau evaluarea naţională (Vineri, 6 martie 2015, 20:59)

    Ava_ps [utilizator]

    un viitor luminos :)
    • +2 (4 voturi)    
      cea mai buna concluzie! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:15)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Ava_ps

      Felicitari, chiar meritati!!
    • -2 (4 voturi)    
      pentru ca la liceu nu fac religie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:08)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Ava_ps

      si se uita mai mult la capatos, merg in cluburi si trag pe nas.. Tot religia e de vina ca nu iau ei bacu domne.
      • 0 (0 voturi)    
        evaluarea naţională nu e după liceu :)) (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:09)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        E după clasa a VIII-a. Dar e ok, nu toată lumea trebuie să aibă cunoştinţe atît de generale.
  • -1 (7 voturi)    
    Nu trebuie uitat denuntul Coldea! (Vineri, 6 martie 2015, 21:03)

    MirceaIo [utilizator]

    De ce nu suntem informati cu privire la stadiul denuntului facut de Elena Udrea impotriva lui Florian Coldea? Va fi anchetat si chemat la DNA dl Coldea? Jurnalistul Dan Tapalaga respecta ordinele SRI? De ce dl Dan Tapalaga se intreba:" unde a gresit Elena Udrea"? si nu se intreba de ce cloaca securisto-comunista nu este nimicita? Al cui om este Eduard Hell(vig)? Care sunt scenariile viitoare pentru Romania si cine trage sforile. Dl. Tapalaga, dl. Cristoiu etc au raspunsuri la aceste intrebari, dar nu au primit ORDIN sa le exprime.
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Vineri, 6 martie 2015, 23:49)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      arestarea preventiva a lui Udrea e tot mai suspecta.
  • -3 (7 voturi)    
    Impostorii habar nu au de Biblie (Vineri, 6 martie 2015, 21:08)

    Ion Preda [anonim]

    Test: intrebati popii ce zice Cristos in Mattei 18:19-20: "daca doi din tine se invoiesc pe pamant
    sa ceara un lucru oarecare, iti va fi dat de Tatal Meu" . E vorba de constient si subconstient. Traducere romaneasca: doi din voi si le va fi dat. Daca vreunul trece proba asta, merita sa va indoctrineze copiii, daca nu, bateti-i obrazul impostorului.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 6 martie 2015, 23:48)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Preda

      anularea contrariilor.
      evident, nu au habar despre ce vorbesc. de fapt, potrivit bibliei, copiii ar trebui sa le predice.
  • -1 (11 voturi)    
    Mult prea multa ipocrizie (Vineri, 6 martie 2015, 22:09)

    Cremene [anonim]

    Oricine persoana nepartinitoare citeste comentariile postate ramane socat de un aspect extrem de ciudat : majoritatea covarsitoare a celor care comenteaza in sens negativ decizia parintilor de a-si inscrie proprii copii la ora de religie dau dovada de o intoleranta extrema si chiar de ura, aruncand in toate partile cu jigniri. Ipocrizia de care dau dovada toti acesti comentatori este socanta deoarece ei ii acuza pe altii de intoleranta si ura pe care ei insisi o dovedesc prin comentariile lor.

    Iata cateva dovezi clare de "respect" si "toleranta" din partea celor care sunt atat de incrancenati impotriva predarii orei de religie in scoala :

    - "acum stim cati romani sunt prosti, fara nici un dubiu";
    - "Nici eu nu ma asteptam sa fie atit de multi prosti:
    - "Vedeți, BOR-îților? Nu vrea nimeni să vă ia pâinea (ce pâine, cozonacul uriaș) de la gură"
    - "dar ce sa ne mire la un burtodox?"
    - "parinti inconstienti. Va indoctrinati copii ca sa ajunga ca si arabii, sa urasca si sa se uite ciudat la oricne nu face religie. E uimitor cum e posibil ca atatia parinti sa isi indobitoceasca fortat copii."
    - "Mare bucurie, mare...printre popii-propovăduitori ai „statului în genunchi”.„Pupători de moaște să formăm, și ne vor merge toate, ca pe roate!”
    - "MAFIA preotilor depaseste cea a securistilor din epoca. Morala lor obscura bintuie ca un drac in scoli... pfui!!!!!"
    -"Cu BOR dracu' ne ia !"
    -"Cei suficient de inteligenti incat sa-si exprime parerea in scris sunt, din pacate, insignifianti intr-o tara de babe si mosi needucati. Asta e."
    -"Se stie acum , ca motivul principal pentru care parintii si-au inscris copii la orele de religie au fost promisiunile ca vor primi coliva de la fiecare mort, reduceri la apa sfintita si faptul ca vor primi locuri in pole position cand se aduc moastele vreunui sfant.

    Va multumesc celor care ati postat ceea ce ganditi cu adevarat. Postarile dvs sunt foarte utile intr-o discutie pe tema ateismului si a fariseismului ateilor si al anticrestinilor.
    • +2 (6 voturi)    
      hei (Vineri, 6 martie 2015, 23:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cremene

      discriminezi. Pe mine de ce nu m-ai citat cu nimic, ce mama dracului?:((((

      PS: relax, baby... 70% din comentarii nu sunt aprobate, ca aveai material la slujba de duminica.
    • +2 (4 voturi)    
      Despre asta era vorba? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:14)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Cremene

      Sau despre incalcarea drepturilor celor care au alta parere? De ce crezi ca sint asa vocali? Urmareste un copil mic care zbiara cind il fugareste mama cu lingurita. Pentru ca i se baga pe git ceva, de aia se opune si tipa. Pentru ca este EXASPERAT.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul (Luni, 9 martie 2015, 17:00)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Cremene

      asa este, indoctrinarea este facuta de catre prosti, popii sint grasi si bogati intr-o tara saraca etc.
  • +5 (11 voturi)    
    Sic (Vineri, 6 martie 2015, 22:30)

    ipolitic [utilizator]

    Aceasta confruntare vesnica intre tei si atei e obositoare si inutila.
    Ma adresez voua, cei ce cred in inutilitatea credintei:
    In numele lui Amun-Ra, Aten, Isis, Zeus, Zamolxes, Zarathrustra,
    Thor, Odin, Krishna, Vishnu, Shiva, Shakti, Brahma, Buddha, Jimmy Hendrix,
    Iehova-
    caiti-va! Intoarceti fata voastra catre lumina blanda a ignorantei si
    veti pricepe adevarul adevarat: prostime cat fir de iarba, preotimea pesti in balta.
    Credinta se va mai vinde si se va cumpara in Templu, in vecii vecilor.
  • -1 (5 voturi)    
    Covasna si Hargita!?! (Vineri, 6 martie 2015, 22:50)

    Alui [utilizator]

    Ma indoiesc ca acolo au fost peste 80% dintre parinti care sa face cererile legal(in limba romana).
    Oamenii lui Ceausescu(cei care raportau productii record) s-au intors!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ai copii la scoala? Cati din clasa s-au retras de la religie? La noi nimeni, desi sunt destui care sunt chiar contra acestei ore. BOR ar trebui sa nu se mai impauneze atat cu niste cifre false.
      • 0 (2 voturi)    
        Cunoastere religioasa vs Ipocrizie romanesca.... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:38)

        lili [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        NU pot sa nu remarc cum înalţii demnitari ai statului român jură şi pe Biblie, iar crucea creştină străjuieşte în Parlamentul unei ţări, al cărui stat îşi zice laic.
        Si toate astea nu-i impiedica cu nimic sa fure si sa ajunga prin tribunale cu acuzatii grele care nu se potrivesc deloc cu Crucea si cu Juramantul pe Biblie!
        Se vede ca Ipocrizia nu se împacă deloc cu dreapta, învăţata şi înţeleapta judecată si purtare in societate a unui om, asa cum o propavaduieste cultura religoasa adevarata.
        • +1 (1 vot)    
          jurământul demnitarilor (Luni, 9 martie 2015, 16:09)

          Florin Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui lili

          Demnitarii nu sunt obligați să jure neapărat pe Biblie, dar o fac din lașitate ca să nu zică opinia publică ceva despre religia sa, ori despre ateismul său. De pildă ateii pot jura astfel: „jur pe onoare și conștiință ...etc” fără a pune mâna pe Biblie, ci doar pe Constituție. Deci pentru a accede la o funcție de demnitar al statului nu se cere să fii credincios. În schimb, cine vrea să fie hoț, este indiferent de credință, pentru că el „este robul banului”. Din păcate se mai întâmplă și chiar destul de des!
      • +1 (1 vot)    
        eh... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:17)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ceea ce ai spus este o reala problema. Pentru ca asa se ajunge sa alegi intre 2 rele pentru copil: ostracizare vs indobitocire. Si de aia multe optiuni nu au fost reale, procentul fiind unul fals. Unul real ar fi fost in jur de 50%, daca ar fi fost o optiune corecta si parintii nu ar fi fost santajati ca le raman copii nesupravegheati sau la religie s-ar fi dat calificative in loc de note. Incidental, procentul ar fi fost cam acelasi cu al promovabilitatii.
  • +2 (10 voturi)    
    ortodoxia si popii (Vineri, 6 martie 2015, 23:03)

    Raymond [utilizator]

    bolovanul legat de piciorul Romaniei
  • +2 (2 voturi)    
    Amin. (Vineri, 6 martie 2015, 23:19)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    .
  • +3 (7 voturi)    
    educatia (Vineri, 6 martie 2015, 23:27)

    bgf [anonim]

    Vad ca lumea e impartita in 2 tabere: pro si contra.
    Nu prea zice nimeni de educatia pe care o da copilului lui.
    Numai biserica e de vina pentru ratatii ce ies de pe bancile scolii. Va incurcati de o ora de religie.Asta e problema voastra?
    Faptul ca multi nu au cei 7 ani de acasa nu conteaza? Ca multi nu stiu limba romana? Ca parintii lor dau bani si cadouri in nestire la profesori? Ca multi parinti,pentru a avea liniste acasa, isi ignora copiii? Ca nu mai exista respect fata de profesori? Ca diploma de bac a ajuns un vis frumos?Si ar mai fi multe de spus despre noua generatie.
    Ati gasit marea problema: o ora de religie pe saptamana.Fara ea copiii ar fi niste genii.
    Religia nu indobitoceste copiii, oamenii o fac prin neinplicare in educatia lor.
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar sunt 13 ani de scoala (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:38)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui bgf

      in care se preda religia!!! Care este efectul? Violenta in scoli, droguri, programe indecente la tv, DNA insfacand demnitari si vedete, sportivi care se spovedesc in permanenta, iar unii chiar construiesc biserici din banii furati de la stat. Dumnezeu n-a intentionat acest lucru:' Mila voiesc, nu jertfa'!!!
      Vreau sa vad efectele benefice ale studierii religiei: misiune, ajutor, daruire, sacrificiu, voluntariat, nu vorbe!!!
  • -1 (5 voturi)    
    numaratoarea continua (Sâmbătă, 7 martie 2015, 0:48)

    marius [anonim]

    As vrea sa va atrag atentia asupra unui aspect trecut putin cu vederea in articol : procentul de inscrisi la ora de religie reprezinta numarul de cereri care au fost introduse in sistemul informatic al ministerului educatiei pana acum- exista si cereri depuse pe hartie inclusiv astazi, care nu au fost inca introduse in computere, deci procentul va mai creste putin.

    Referitor la comentarii, fiecare parinte are o opinie privind religia in scoala, nu cred ca si-o schimba cineva citind aceste dialoguri in contradictoriu.

    Scopul campaniei a fost in principal de informare, pt.ca exita parinti care citesc mai putin ziarul, se uita mai rara la stiri. Dar odata informati, fiecare a stiut cu cine "voteaza", cu religia sau contra.
    Din acest motiv cred ca la toamna procentul de optiune pentru religie va fi mai mare - fiecare parinte va fi informat la inscriere ca exista o cerere pentru ora de religie pe care o va putea utiliza sau nu.

    De asemenea nu pot sa nu sublinez ca principalii beneficiari si castigatori sunt parintii si elevii cu alte religii recunoscute de lege, diferite de cea ortodoxa, pentru care inspectoratele vor avea obligatia sa le asigure invatamant religios adecvat cultului propriu. De altfel, in randul minoritatilor religioase (nu doar minoritatile etnice, ci si romanii adventisti, baptisti, etc.) procentul de inscriere la ora de religie a fost mult peste medie, si nu fara motiv - ei au sesizat aceasta oportunitate si s-au folosit de ea.

    Una peste alta, un proces democratic si multicultural, care va multumi in mod egal pe adeptii tuturor cultelor dar si pe cei care nu vor sa aiba de a face cu religia
    • +2 (4 voturi)    
      De informare? O fi (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:12)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Mai mult de "we're watching you". Peste tot acelasi rahat, campanii, "personalitati" (de cind connect-r sau cum dracu-l cheama e personalitate, nu stiu) dind cu parerea etc. Hai sa facem o campanie despre introducerea monoizilor si semigrupurilor la clasele V-VIII. Sa vedem cine iese la TV.
      Cert e ca au luat-o razna complet, si asta pentru ca e asa greu de inteles ca aici NU e vot, ci de un drept. Cum zicea cineva in sus, pot sa se puna cu curul in sus 90% ca pamintul e plat. Asta nu inseamna ca trebuie sa imi mai si predai asta la scoala.
  • -6 (8 voturi)    
    sa va fie rusine domnule Tapalaga. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 1:13)

    tepes [utilizator]

    Domnilor toate comentariile mi le-ti cenzurat. Dar postati la greu pe cei care critica ortodoxia si implicit pe romani fara a putea sa le dam vreo replica.Ce fel de ziar este acesta,mai este el un ziar corect?Sa va dau un ex.vorbisem cu un prieten sa scrie urat despre religie si ortodocsi si l-ati postat,insa replica mea nu a mai fost postata de ce?
    • +3 (7 voturi)    
      Tapalaga nu sterge comentarii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:10)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Cel mult moderatorul, si doar in cazul in care e limbaj trivial, insulte etc. Poate ai dat click cu mina cu care-ti faceai cruce.
  • +2 (8 voturi)    
    Situatia tarii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 1:26)

    Vlad-I [utilizator]

    cei 10% reprezinta viitorul neuron al tarii, banuiesc ca in judetul dambovita s-au implicat autoritatile in favoarea ortodoxiei. Credinta este convingerea in ceva fara a avea dovada, daca mergem pe logica asta ajungem rau de tot.
    • +1 (5 voturi)    
      la o varsta frageda... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:06)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ma intreb ce va fi in mintea copilasilor din primele clase care vor auzi la ora de Religie că omul a fost creat de Dumnezeu, ca apoi la ora de Biologie să afle că omul este rezultatul unei îndelungate evoluţii a unei specii animale, ivite accidental.
      Ce vor intelege la varsta lor frageda?!
      Cine le va explica si mai ales cum le va explica aceasta contradictie greu de inteles , cel putin pentru mintile lor fragede si mai putin instruite?!
      Si apoi, in Romania Religia se preda de vreo 20 de ani, poate careva sa spuna ca a crescut gradul de moralitate in randul tinerilor in acesti 20 de ani de ore de religie?!
      Eu nu cred, dimpotriva.

      Uite un articol interesant
      http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/istoric-ardelean-de-20de-ani-preda-religia-scoli-nu-vad-crescut-gradul-moralitateal-tinerilor-trebui-regandite-manualele-1_54f7042d448e03c0fd38006e/index.html
      • 0 (2 voturi)    
        Religia şi dezvoltarea minţii ştiinţifice (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:12)

        Maxim [anonim] i-a raspuns lui lili

        Una din întrebările majore, desprinse din actuala dezbatere despre religie, este dacă predarea ei la clasele mici ar distruge, in nuce (sau nous – mintea inimii, n.n), acele predispoziţii intelectuale proprii gândirii ştiinţifice.
        În disputa legată de predarea religiei, adversarii acesteia au invocat necesitatea ca ansamblul cunoştinţelor deprinse la şcoală să aiba o deplină coerenţă. Ar fi dăunător pentru sănătatea mentală a copilului să audă la ora de religie că omul a fost creat de Dumnezeu, iar la ora de biologie să afle că omul este rezultatul unei îndelungate evoluţii a unei specii animale, ivite accidental. Aceste două propoziţii, care s-ar bate cap în cap, ar crea o inadmisibilă ”schizofrenie”, cu cele mai rele consecinţe. Contradicţia în care ar fi aruncaţi copiii de la cea mai frageda vârstă ar tulbura iremediabil mecanismele lor cognitive, blocând dezvoltarea minţii.
        […] este greşită afirmaţia că reprezentările contradictorii şi conflictul de autoritate ar bloca dezvoltarea minţii. În schimb, ar putea fi adevărat că abia religia creează acele structuri mentale capabile să producă ipoteze ştiinţifice metafizice. ”Legile universale depăşesc experienţa deja prin faptul că sunt universale, prin faptul că depăşesc orice număr finit de cazuri particulare observabile”, arăta Karl Popper în ”Logica cercetării”. Această transcendenţă, mai spune el, este motivul pentru care legile sau teoriile nu sunt verificabile şi pentru care testabilitatea (sau falsificabilitatea) este singurul lucru care le distige de teorile numite îndeobşte metafizice.
        […] ce propune religia la cele mai fragede vârste dacă nu o amplă ipoteză metafizică explicativă a lumii? Şi chiar dacă ne îndepărtăm de religie, ar trebui să admitem că numai acest stil de gândire, care face saltul ”ilogic” de la experienţă la ceva dincolo de experienţă, poate pregăti cu adevărat minţile copiilor pentru marea performanţă ştiinţifică. Fără această capacitate, fără acest tip special de imaginaţie teoretică, omu
  • +2 (12 voturi)    
    Religie "cu forta" (Sâmbătă, 7 martie 2015, 2:30)

    Andragel [anonim]

    Ba cifrele sunt reale, sunt foarte reale fiindca desi leagea e lege profesorii sunt intruiti de directori sa ii oblige pe copii sa semneze, cu orice pret. Si nu vorbesc din imaginatie, stiu un caz concret si probabil ca mai exista multe. Pacat, eu am fost terorizata de religie in scoli, mi s-a cerut sa aduc un certificat de la Biserica de care apartin pentru a ma scuti si tot nu au vrut sa ma lase. Cam atata cu optionalul. SI acum le-o baga pe gat. Frumos, frumos, traiasca coruptia BOR!
  • -1 (5 voturi)    
    Sugestie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 5:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă tot e oră de religie ortodoxă, ar putea să predea și lucruri care la ora actuală sunt puternic legate de ortodoxie, și anume ideologia euroasianismului și a patra teorie politică a lui Dughin. Deși, fiindcă necesită cel puțin o fărâmă de intelect, cred că aceste idei nu vor fi abordate.
    • +3 (5 voturi)    
      ortodoxia nu are nevoie de ideologii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:57)

      antonie [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Dughin sa mearga inapoi la mama lui rusie, cu aburelile lui pseudo-ortodoxe. Ortodoxia are un singur "ideolog", Iisus Cristos.
    • +2 (2 voturi)    
      Bai tata mai poti? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:09)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca cineva mai avea vreo indoiala ca esti propagandist sovietic, bagarea lui Dughin - pentru care iti mai trebuie si o farima de intelect? neuronul urma de la sapca proletara, presupun - in ortodoxie e chiar de-a dreptul.
      • -1 (1 vot)    
        Ortodoxia nu va supraviețui altfel (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:39)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Eu doar spuneam ce trebuie să facă popii ca să supraviețuiască. E clar că nu au nicio șansă în fața mișcării anti-religioase vestice, de aceea singura lor șansă de supraviețuire o reprezintă Dughin respectiv actualul campion al ortodoxiei, Putin.

        Nu mi-ar părea rău că dispar popii, dar mă tem de ce o să vină în locul lor dinspre vest. Conchita Wurst e doar începutul.
        • +1 (3 voturi)    
          Putin, campionul ortodoxiei (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:07)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Cred ca mai bine ne oprim aici.
  • +1 (1 vot)    
    o precizare pentru exaltati (Sâmbătă, 7 martie 2015, 6:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    apologetilor va bucurati ca proasta in targ , chiar daca cifrele sunt adevarate tot sa inregistrat o scadere de la aproape 100% la 89.75 %.
  • 0 (2 voturi)    
    greataaaaaa ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 7:15)

    zub [anonim]

    laicitatea invatamantului romanesc s-a dus drakului, traiasca fanatismul si prozelit al BOR !
  • +1 (3 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 7 martie 2015, 7:31)

    SILVIU [anonim]

    S-au inscris atat de multi pentru ca multe din orele de religie sunt in mijlocul orarului.Am fost fortati ca sa zic asa sa optam pt. religie,altfel elevii care nu participau la aceasta ora ramaneau nesupravegheati pe holurile scolii
  • +4 (6 voturi)    
    bor (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:13)

    randunica [utilizator]

    nu religia e problema.sa predai religie ai nevoe de har.nu de bani , aici popi sant de vina ce cuta an politica satana e peste tot
  • +2 (8 voturi)    
    rusine! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:34)

    n [anonim]

    Rusine Romania! rusine tara mea! am luptat in 89 pentru a avea libertatea mult dorita! pentru un viitor luminos! dar suntem inca cu comunistii la putere! cu plagiatori si hoti in fruntea Romaniei! iar acum... acum in secol 21! daaaaaaa 21! cand analfabetismul e la cote incomensurabile! cand aurul cenusiu paraseste Romania! cand abia 50 % iau o simulare a cunostintelor generale din scoala... exista 90 % de habotnici si 90 % inscriu copii la ordinele BOR sau CNA sau comunistilor ca 4000 de asa zisi profesori ... sa aiba un salariu! NU mai conteaza decat religia! cine nu e cu noi e impotriva noastra! sa moara sa dispara e tradator etc... subsemnatul... orthodox din familie de preoti pur si simplu nu am crezut ca poate exista asa ceva .. asemenea atitudine! care nu e ortodoxa! toleranta! plina de har iubire si milostenie! ma intreb rusine nu mai exista? demnitate? sa impui prin lege religia? unde e libertatea pentru care am luptat in 89? acum pe alt plan! sunt parinte... locuiesc in democratia westica... visam sa imi aduc copilul in Romania sa faca scoala unde am facut si eu dar... dar ca orthodox practicant! nu de paste de craciun... o sa il aduc sa isi vada tara parintilor lui dar atat! poate nepotii mei sa aiba sansa de libertate in Romania caci eu unu nu voi apuca sa vad decat un popor care dispare in neantul istoriei! pacat! poate ne vom destepta! poate nu vom mai permite unui plagiator sa ne conduca.. unor hoti sa ne ordone! si sa ne ridicam sa ne numit din nou daci! din nou romani! nu doar analfabetii europei!
    dezamagirea ... si amarul ... atat mai ramane cand vezi asemenea vesti! pacat de tara mea saraca!
  • 0 (2 voturi)    
    Religia....si Dumnezeul nostru, al fiecaruia... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:20)

    lili [anonim]

    http://www.gandul.info/puterea-gandului/cum-am-invatat-eu-materia-religie-13926411
  • +2 (4 voturi)    
    asta nu preocupa pe nimeni... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:57)

    lili [anonim]

    http://www.agerpres.ro/economie/2015/03/05/ionut-dumitru-trebuie-gandit-un-pachet-de-stimulare-a-natalitatii-multi-romani-nu-isi-permit-luxul-de-a-avea-un-copil-15-06-30
  • -1 (1 vot)    
    Amin. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:10)

    AlisCuPar [utilizator]

    Amin.
  • -3 (7 voturi)    
    Minoritarii atei (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:23)

    maxim [anonim]

    Minoritarii atei (~10%) sunt extrem de "vocali" cand este vorba despre o alta religie de cat a lor (Ateismul stiintific). Stimati atei, faceti propunerea sa se predea in scoli si pentru copii dvs. Ateismul stiintific, iar majoritarii nu cred ca se vor opune.
    • +2 (6 voturi)    
      minoritarii atei... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:48)

      lili [anonim] i-a raspuns lui maxim

      Nu cred ca- vorba despre atei, ci mai degraba despre modul in care se preda religia si cat il ajuta pe copil acest mod de predare, ce efecte are?!
      Dupa "90 s-a predat religia in scoli, vi se pare ca a crescut gradul de moralitate in randul tinerilor?!
      Ce efecte a avut?!
      Uitati-va numai la tinerii politicieni cu scoala dupa '90, cu ore de Religie facute si care acum fac carare la DNA cu acuzatii care NU sunt deloc compatibile cu juramintele facute pe Biblie cand au depus Juramantul de Ministri, de exemplu....
      Ce parere aveti de exemplu, despre cele spuse in articolul de mai jos?!

      http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/istoric-ardelean-de-20de-ani-preda-religia-scoli-nu-vad-crescut-gradul-moralitateal-tinerilor-trebui-regandite-manualele-1_54f7042d448e03c0fd38006e/index.html
      • 0 (0 voturi)    
        Realitatea (Joi, 12 martie 2015, 21:30)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Ti se pare ca persoanele pe care le amintesti sunt niste "cuviosi"? Sau niste habotnici? Vezi multi tineri "evlaviosi" pe strada? Atunci daca n-are efect religia, de ce sunteti atat de disperati si infricosati de ea? Oare daca s-ar preda "supravietuirea celui mai tare" ar fi mai bine?

        Pana la urma fiecare face ce vrea, nu ce i se preda. Si exista factori de influenta mult mai puternici decat o ora de religie la scoala: filme, internet, anturaj, jocuri etc etc etc Dar impotriva lor nu protesteaza nimeni.
  • +1 (3 voturi)    
    Manevrele acestea mișelești (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:04)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Se vor întoarce împotriva acestor nesătuli de bani. Eu cred în Dzeu, și nu în popi nesătui de straie cu aur și lipsiti de smerenie. Din toți, doar 2 am întalnit ce aveau credința asupra lor, strabunul meu, care a fugit din Orhei din calea rușilor și a venit în România, și un alt preot ce fiul său a fost omorât cu 17 lovituri de cuțit.
    Restul când îi văd, sunt ca niște țigani puși pe combinații
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 8 martie 2015, 7:51)

    thon [utilizator]

    Un cunoscut mi-a spus ca directorul de la scoala a cerut copiilor CNP-ul parintilor pentru a-i inscrie la ora de religie. Ma gandesc ca nu este un caz singular. Deci directorii si profesorii semneaza cererea in locul parintilor. Copilul a insistat pentru CNP, motivul fiind: "media de la religie imi ridica media generala"
    Atata timp cat media din anii de liceu conteaza la admiterea in facultati, o sa avem in continuare ingineri profesori, etc cu rezultate exceptionale in liceu la religie, sport, muzica, desen, etc
  • 0 (2 voturi)    
    libertate, crestinism (Duminică, 8 martie 2015, 11:47)

    ada [anonim]

    am fost astazi la biserica, am plecat in timpul slujbei, un preot care in loc sa ne invete pilda acestei duminici, a inceput sa blameze ziua de 8 martie, ziua femeii si sa faca aluzie la alte sarbatori imprumutate. cred ca in aceasta zi ar fi trebuit macar putin sa multumim mamei pamant, sa veneram femeia, cea care da viata, pe Fecioara Mari,a mama lui Isus, pe toate mamele. este o sarbatoare a bucuriei, a bucuriei sufletului nostru, ca si altele. in opinia unor slujitori ai bisericii, trebuie doar sa suferim, dar oare Isus sau alti mesageri care au venit sa ne invete legea divina, asta au dorit? am trait 65 de ani in frica, victimizare, am mers la biserica, am tinut posturi, dar nu am fost fericita. saptamana trecuta am fost la o alta biserica unde preotul urla, indoctrina oamenii cu ideile lui, ale lui prorprii. si sarmanii stateau si ascultau si probabil ca s-au dus acasa mai vinovati si incarcati. eu cred ca atat timp cat slujitorii bisericii procedeaza asa, multi infatuati ca doar ei au dreptate, ca doar ortodoxia este credinta adevarata,, care sperie copii cu iadul si altele, niciodata nu vom putea ramane alaturi de ei, pentru ca sufletul nostru simte, simte ca nu aceasta e calea, ca Dumnezeu este iubire in tot ce exista si nu un Dumnezeu al fricii, care ne ingradeste bucuria sufletului. asta va spun eu, dupa 65 de ani de trait pe acest pamant. pentru ca asta simt. si mergand pe calea sufletului meu, am inceput sa vad viata, natura, frumusetea a tot ce exista.
    • 0 (2 voturi)    
      La multi ani! (Duminică, 8 martie 2015, 15:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ada

      Si eu am fost astazi la biserica si preotul a urat „La multi ani!” femeilor prezente la sfarsitul slujbei si a facut amintire de femeile sfinte pe care Biserica le cinsteste.
      Mergeti la alta biserica si cu certitudine veti intalni si figuri mai luminoase.
      • +1 (3 voturi)    
        cine si ce cinsteste? (Luni, 9 martie 2015, 14:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        biserica cinsteste doar banul si puterea. Eventual sa caute un preot. Nu am pus alt, pentru ca se pare ca a fost la un popa
  • -1 (1 vot)    
    ora de religie (Duminică, 8 martie 2015, 19:57)

    otilia [anonim]

    Sint cadru didactic si pot sa spun ca in scoala noastra s-au facut presiuni sa se semneze pro ora de religie. De ce? Pentru ca asta ar insemna ca doi colegi de-ai nostri sa ramina fara piine in conditiile in care au copii mici de crescut si rate la banci. La acesti oameni nu se gindeste nimeni? Ce se va intimpla cu ei? Cine le va oferi un loc de munca daca aceste ore nu se mai fac? Nu sint o sustinatoare a orelor de religie din scoala, chiar nu le vad rostul mai ales la nivelul liceal. S-ar putea face o istorie a religiilor care ar fi mult mai interesanta si mai captivanta decit pura indoctrinare ortodoxa care se practica la ora actuala. Dar... ce facem cu acesti oameni? Unde ii trimitem? S-a gindit cineva sa le ofere o solutie rapida? Este de-a dreptul neortodox sa-i lasam pe drumuri, nu? Probabil asa s-a procedat in toate scolile din aceleasi motive. Eu cred ca in alte circumstante, nici 50% nu ar semna.
    • +2 (2 voturi)    
      asa, si? (Luni, 9 martie 2015, 14:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui otilia

      Deci... inventam un post de taiat frunza la caini, chiar si profesionist denumit sau infaptuit. Se ia decizia logica sa se renunte la acel post si se pune intrebarea ce vor face cei care il ocupa. Simplu: se apuca de munca reala, se recalifica, etc. Exact ce face ORICE persoana din mediul privat. Nu am vazut greve ale geamgiilor, dar am remarcat ca au inceput sa vanda si termopane sau s-au recalificat.

      Cu alte cuvinte, ii lasi de unde i-ai luat cand s-a inventat postul. Daca au valoare, nu vor avea vreo problema in a isi gasi de lucru.
    • +2 (2 voturi)    
      cadre care rămân fără pâine (Luni, 9 martie 2015, 16:30)

      Florin Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui otilia

      Aveți într-un fel dreptate când vă manifestați compasiunea față de colegi, însă în ceea ce privește pe cei care au introdus religia în școli ar trebui să puneți mâna pe răngi și să le trageți în cap, pentru faptul că și-au bătut joc de bieții oameni. Cine i-a pus să înființeze 17 facultăți și secții de Teologie care dau țării 11.500 de absolvenți pe an, greu de absorbit de către învățământ? De ce au introdus capcana dublei specializări (litere și religie, asistență socială și religie ori conservarea patrimoniului și religie) când specializările fără religie sunt deja la facultățile laice. Au distorsionat numeric rețeaua școlară pentru a avea catedre universitare toți popii care și-au descoperit veleități universitare și nu s-au gândit la locurile de muncă ale absolvenților. Acum sunt îngrijorați că profesorii de religie sau absolvenții de liceu se gândesc la alte specializări? Dar bieții absolvenți de la Politehnică nu fac asta de ani de zile? Ba da, dar zbiară numai BOR. Chiar îmi pare rău de profesorii de religie pentru că nu au nici o vină decât buna credință (dacă i se poate spune vină).
  • 0 (4 voturi)    
    logic (Duminică, 8 martie 2015, 19:59)

    dac [anonim]

    intrucat Scoala (prin ministerul educatiei) nu ofera alternativa pentru aceasta ora inutila...parintii TREBUIE sa-si lase copii la ra de religie, pentru a nu rataci pe strazi sau prin scoala, fara rost
  • 0 (2 voturi)    
    biblia ca referinta (Duminică, 8 martie 2015, 21:58)

    doru001 [utilizator]

    Cred ca Isus spune ca pentru ca sa intri in Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa fii inocent ca un copil. Asadar, noi avem ceva de invatat de la copii in acest domeniu, nu invers.
  • 0 (4 voturi)    
    scoala (Duminică, 8 martie 2015, 22:01)

    doru001 [utilizator]

    Toffler are dreptate cind spune ca scoala de tip industrial invata pe copii sa fie punctuali si ii obisnuieste cu o munca repetitiva, mecanica. La fel, ora de religie promoveaza ascultarea de omul puternic, in stil feudal.

    Noi avem nevoie de o scoala specifica erei informatiei, care sa promoveze lucrul in echipa si apararea intereselor comune impotriva omului puternic.
  • +1 (3 voturi)    
    ora de religie (Duminică, 8 martie 2015, 22:44)

    mihai [anonim]

    Biserica prin pozitia adoptata cu privire la ora de religie, greseste.
  • 0 (4 voturi)    
    religia în școli (Luni, 9 martie 2015, 0:01)

    Florin Diaconescu [anonim]

    După această victorie, pasul următor va fi retragerea formularelor de cerere pentru retragere (dacă există și nu cumva au fost interzise pe ascuns de BOR), invocându-se lipsa de fonduri pentru hârtie. În felul acesta se asigură victoria finală și îndeplinirea planului de înscrieri ca în timpul comunismului. Se mai asigură totodată o viitoare generație de mireni „harnici și darnici”.