Presiuni in scoli pentru ora de Religie. Sorin Cimpeanu, despre directorii care le cer parintilor sa isi inscrie copiii si daca nu vor: Nu putem accepta niciun fel de presiuni. Nu poate fi vorba despre obligativitatea optiunii

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2015, 11:53 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
​Suntem obligati de director sa semnam cererea de inscriere a copilului la Religie, chiar daca nu vrem. S-a apelat si la latura umanitara, la faptul ca profesorii de religie nu vor mai avea destule ore. Sunt cateva dintre presiunile la care parintii sunt supusi in scoli de catre profesori sau directori, ca sa isi inscrie copiii la ora de Religie, potrivit mesajelor primite pe adresa redactiei de la cititorii HotNews.ro. Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, a declarat pentru HotNews.ro: “Nu putem accepta niciun fel de presiuni”. Pozitia Ministerului Educatiei este: “Nu poate fi vorba despre obligativitatea optiunii”. Singurii care pot sa completeze cerere sunt parintii care vor Religie in scoala.

Scurt istoric al Optionalului Religie:

Din momentul in care Ministerul Educatiei a trimis catre scoli formularul cu modelul de cerere de inscriere la ora de Religie pe care parintii au optiunea - NU OBLIGATIA - sa o semneze, in cazul in care vor ca copilul lor sa faca Religia la scoala, numerosi parinti au semnalat prin mesaje trimise la redactie ca invatatoare si directori fac presiuni asupra lor sa isi inscrie copiii la ora de Religie, chiar daca nu vor acest optional. Ne-au spus ca elevii care nu fac Religia vor ramane in clasa la ora din lipsa de spatiu, Ni s-a sugerat ca o solutie reala pentru cei care nu vor sa asiste la orele de religie nu prea se poate gasi, S-a mai apelat si la latura umanitara la faptul ca profesorii de religie nu vor mai avea destule ore daca sunt multi care renunta si vor fi dati afara, Suntem obligati de director sa semnam cererea de inscriere a copilului la Religie, chiar daca nu vrem - spun cititori HotNews.ro.

Religia in scoli
Foto: basilica.ro

In urma mesajelor primite la adresa redactiei, HotNews.ro l-a contactat pe Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, care a declarat ca “Pozitia Ministerului este foarte clara din formularea solicitarii adresate inspectoratelor scolare: nu poate fi vorba despre obligativitatea optiunii. Pot opta pentru participarea la Religie pana in 6 martie, din cazul in care opteaza trebuie sa precizeze si cultul. Deci pot opta. Ma intereseaza scolile care au abordare diferita fata de cea a Ministerului. O sa ne interesam in ce masura au respectat decizia Ministerului”.

Intrebat ce le transmite directorilor de scoli care fac presiuni la adresa parintilor sa semneze cererea de inscriere a copiilor la ora de Religie, chiar daca parintii nu vor acest optional, ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, a declarat pentru HotNews.ro: “Nu pot fi de acord cu o astfel de abordare. Pozitia oficiala a Ministerului a fost afirmata in adresa care le-a fost transmisa. Nu putem accepta niciun fel de presiuni”. Ministrul a precizat ca va stabili ulterior care vor fi masurile luate impotriva directorilor care ii forteaza pe parinti sa isi inscrie copiii la ora de Religie. 

In ceea ce priveste solutia Ministerului Educatiei pentru plasarea orei de Religie astfel incat sa nu deranjeze programul elevilor care nu aleg acest optional, Sorin Cimpeanu a declarat pentru HotNews.ro ca “exista o solutie partiala de pozitionare a orelor de religie la inceputul si la sfarsitul zilei de cursuri, dar din cauza faptului ca norma nu poate fi astfel parcursa integral, va fi nevoie de pozitionarea orei si in cursul orelor de scoala. Aceste lucruri vor fi clarificate intr-o metodologie care va putea sa apara doar dupa ce vom vedea forma in care Parlamentul a implementat decizia Curtii Constitutionale”.

  •  Amintim ca Parlamentul trebuie sa modifice legea educatiei (articolele declarate neconstitutionale) pentru a o pune in acord cu decizia Curtii Constitutionale

Vom vedea si masura in care se va face referire la un set de dispozitii tranzitorii la nivelul legii, la nivelul articolului care materializeaza implementarea deciziei CCR, pentru anul acesta scolar”, a precizat ministrul Educatiei. 

Acesta a declarat ca “o solutie [de pozitionare a orelor de Religie in orar astfel incat disciplina sa nu deranjeze programul elevilor care nu fac acest optional - n.red.] poate fi data dupa ce vedem cum va fi data legea. E rolul Parlamentului sa formuleze implementarea deciziei CCR. De prevederile legii si de modul in care Parlamentul a gasit solutia depinde aceasta metodologie. Pana atunci este ilogic sa ne antepronuntam”.

Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, a declarat pentru HotNews.ro ca “pana la ora actuala, situatia este urmatoarea: avem peste 1 milion de solicitari pentru participarea la orele de Religie. Dar este un stadiu partial, o sa vedem pe 6 martie stadiul final”. Ministrul a precizat ca in scolile din Romania sunt inscrisi peste 3 milioane de elevi.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









26042 vizualizari
  • +14 (22 voturi)    
    frate (Marţi, 3 martie 2015, 11:49)

    Gicu_007 [utilizator]

    sa vezi numa' ce paruiala iese iar pe articolul asta... :-)
    • +29 (45 voturi)    
      Destituiri (Marţi, 3 martie 2015, 12:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Directorii care pun presiuni de orice fel (pro sau contra religiei in scoli) trebuie sa fie concediati de indata fara absolut nici o discutie. Este foarte probabil ca ei sa fi fost mituiti de catre afaceristii din biserica si, daca se fac si niste cercetari in acest sens, atunci cred ca se gasesc si dovezi.

      Afara cu cei ce propovaduiesc Evul Mediu in secolul XXI!
      • +16 (24 voturi)    
        de acord (Marţi, 3 martie 2015, 12:14)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Toate chestiile trebuie facute cinstit, deschis si transparent. Nu mai merge cu ascunzisuri si porcarioare.
        • -4 (14 voturi)    
          Chiar asa! (Marţi, 3 martie 2015, 16:00)

          Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Ascunzisurile si porcarioarele sunt legate de faptul ca nici un raspandac impotriva religiei nu spune NICIODATA numele scolii unde se petrec ABUZURI ! Toti vorbesc despre abuzuri la general ...dar neconvingator !!!!!
          • +7 (9 voturi)    
            Ia vedeti la scoala 169 (Marţi, 3 martie 2015, 19:03)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Bambina

            Ia vedeti la scoala 169 din Bucuresti. Cereti formularele tipizate si veti vedea ca erau gata completate si xeroxate cu mentionarea cultului ortodox. Se vor vedea clar dua tipuri diferite de scris. La sedinta cu parintii am fost instruiti sa stergem acea mentiune daca nu suntem de acord cu ea, dar trebuia sa completam formularul cu restul datelor.
      • +7 (19 voturi)    
        corect (Marţi, 3 martie 2015, 12:33)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ce facem cand la scoala copilului cum este al meu directoare este profa de religie?
        • +14 (22 voturi)    
          cum ce faceti? (Marţi, 3 martie 2015, 12:53)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Vreti ora de religie pentru copil, o inscrieti, nu vreti, nu. Doar nu v-ati insurat cu directoarea cand ati dus copilul in scoala "ei".
          • -10 (20 voturi)    
            stiu si eu (Marţi, 3 martie 2015, 13:08)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui codo

            eu zic ca daca nu-l inscriu la religie mai bine il si transfer la alta scoala ca nu am chef de represalii!
            • +11 (15 voturi)    
              NU (Marţi, 3 martie 2015, 14:35)

              MonaB [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              Nu faceti bine deloc daca reactionati in felul asta. Nu vad nici o problema in a refuza politicos "oferta". Scoala nu este a doamnei directoare, nici a bisericii. Ganditi-va daca ati fi catolic, musulman, protestant... etc.. si ati dori ca si copilul dvs sa participe la ora de religie, dar sa ii fie predata religia pe care o practicati. Credeti ca doamna directoare v-ar oferi vreo alternativa? Eu ma cam indoiesc... Sa fiu in locul dvs, as solicita o ora de limba straina in plus, in locul celei de religie, de exemplu. Sau o alta materie pe care copilul dvs o apreciaza... O sa vedeti reactia... :)
              • -10 (14 voturi)    
                Minte luminata (Marţi, 3 martie 2015, 15:28)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui MonaB

                Numai un om egoist poate gandi in acest fel. Eu unul propun ca toti oamenii din aceasta tara care doresc sa schimbe ceva in viata lor sa se mute in tarile UE ca acolo poate au succes. Promovati violenta, sexul, prostitutia, alcoolul, publicitatea, politica, medicamentele, distractia excesiva, drogurile, mancarea cea mai placuta trupului, coarnele femeilor (gletuirea fetei cu fard, vopsirea parului, tatuajele, manjirea cu taciune a ochilor). Vreti masini moderne, luxoase, case mari cu zeci de camere, bani multi, concedii in strainatate si alte bazaconii. Credeti ca luati ceva cand veti muri. NU CRED. Daca tot ne recomandati sa alegem o limba straina in locul Religiei, care ar fi limba? Copii nostri invata sa vb bine romana si dv ne recomandati sa le mai bage inca o limba straina, asta pe langa engleza/franceza care o studiaza in prezent.
                • +4 (12 voturi)    
                  Popa prostu (Marţi, 3 martie 2015, 15:47)

                  Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                  Religia este transformata intr-o afacere de popii verosi si sefii lor vicleni.Cu limba mieroasa umbla popi numai dupa bani.Bani si iar bani.Popii sunt inebuniti dupa bani.Ora de religie este o afacere pentru clerul ticalosit la bani.Le-a luat mintile banii.Ora de religie este o imensa prostie introdusa in scoala ca o afacere pentru popi.Biserica este separata de Stat prin Constitutie.Insasi existenta orei de religie in scoli este contrar Constitutiei.
                • +5 (11 voturi)    
                  Educatie civica, atunci? :) (Marţi, 3 martie 2015, 15:54)

                  Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                  Sau poate o ora, in plus, de lb romana, daca copiii nu stiu sa se exprime corect. Rugaciunile si postul n-ajuta la invatarea corecta.

                  Iar daca tu-i trimiti pe altii in UE, pentru ca se fardeaza ori vor un trai mai bun, pe banii lor (munciti!), atunci imi permit sa-ti recomand si eu tie o pestera. Undeva, intr-un stat care nu e laic... cat mai departe, de preferinta... :))
                  • 0 (0 voturi)    
                    95%crestini (Miercuri, 4 martie 2015, 13:04)

                    Mircea [anonim] i-a raspuns lui Jane Doe

                    In Romania 95% sunt crestini. Roamania nu e un stat laic, e un stat cu fundament crestin printre altele, poate nu v-ati dat seama inca, dar dvs sunteti minoritatea. Democratia moderna s-a fondat in America avand la baza Biblia, democratie pe care am imrpumutat-o si noi romanii. Nu-i prea ok sa locuiti in tara crestinilor sa va bucurati de beneficiile societatii crestine si sa aruncati cu gunoi in cetatenii ei. China e o tara laica "full option", va sugerez deplasarea si mutarea acolo, daca in Romania nu va regasiti principial.
              • -1 (1 vot)    
                Eu ma intreb (Miercuri, 4 martie 2015, 11:23)

                banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui MonaB

                dece nu este intrebat si COPILUL ?nu ar fi normal ca el sa hotireasca ce vrea sa invete ?
        • -1 (1 vot)    
          O ARDEM PE RUG! (Miercuri, 4 martie 2015, 9:00)

          kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          “Vina făcută Bisericii Ortodoxe că din cauza ei pătimește lumea de crize, rele și războaie, atunci când ar trebui spus tocmai contrariul: că lipsa de duh ortodox a lumii (mai ales a celei apusene și a statului laic) dă formula acestei crize. Pentru că mai mult nu cred că se poate spune, criza fiind esența acestui veac. (…)
          Păcătoși suntem. De căi de îndreptare avem nevoie. Dar căile astea le avem. Și singura scăpare este să nu le smintim. Asta era singura întrebare: societatea românească e primejduită. Trebuie spre a o salva să ne schimbăm Biserica (cum vor unii), sau să întoarcem oamenii la ea, așa cum e, ortodoxă, neclintită?” (Mircea Vulcănescu, Texte inedite – notite diverse din Arhiva fam. Vulcanescu)
      • +9 (15 voturi)    
        destituiri (Marţi, 3 martie 2015, 12:46)

        alegator000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        I-ati uitat pe politicienii care pot foarte bine fi si ei impreuna cu afaceristii si agentii de "convingere" BOR in spatele acestei campanii care instiga impotriva unei decizii a justitiei.
      • +9 (17 voturi)    
        Din greseala (Marţi, 3 martie 2015, 13:05)

        alegator000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Amice, ti.am dat un vot negativ din pura greseala ca sant asa de mici manutele astea. Daca as putea ti.as da nu unul, dar zece voturi pentru comentariul tau. Nu ar trebui destituiti, ci destituiti IMEDIAT pentru INSTIGARE la incalcarea unei hotarari a Justitiei.
      • -7 (11 voturi)    
        presiunile sunt sa nu se faca deloc (Marţi, 3 martie 2015, 14:06)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        la unele scoli se saboteaza parintii care vor sa-si depuna declaratiile. Cunosc cazuri concrete.
      • +5 (5 voturi)    
        realitatea (Marţi, 3 martie 2015, 17:43)

        ravi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Sah in loc de religie. Ca in Polonia.
      • +2 (2 voturi)    
        sa fim seriosi! (Miercuri, 4 martie 2015, 10:15)

        cip [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        fratilor, scoala unde e fiica mea are ca directoare profa de religie. Suntem 2 in clasa care nu dorim religia. Directoarea ne-a explicat ca alta alternativa decat sa stea in clasa cu ceilalti care fac religie nu este ... si am inteles. Cu toate astea nu m-a fortat sa semnez cererea, asa ca nu am semnat . Si mai mult decat atat nu am simtit nici cea mai mica presiune nici din partea directoarei nici din partea mass mediei cu reclamele pro religie (e dreptul lor sa-si apere credinta daca vor). Iar eu daca gresesc impedicand-o pe fiicamea sa o inscriu la ora de religie voi vedea mai tarziu ... dar deocamdata mizez pe constiinta mea ...
        • 0 (0 voturi)    
          directori fara bunavointa (Miercuri, 4 martie 2015, 12:24)

          IulianH [anonim] i-a raspuns lui cip

          Directoarea vă minte,copilul are alternativa de a merge la biblioteca scolii timp de 1 oră
          sa citeasca povesti,asa face si băiatul meu.
          Alternative sunt dacă exista bunavointă !
    • +11 (25 voturi)    
      :)) (Marţi, 3 martie 2015, 12:16)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Simpatica poza cu copii frumoși aliniați care se roagă la icoana seamănă cu imaginiile din documentarele cu naziști când copii în clasa se rugau la portretul lui Hitler
      • -4 (22 voturi)    
        ... probabil.... (Marţi, 3 martie 2015, 12:29)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        Probabil n-ai trait sa vezi poza lui Ceausescu in toate clasele din Romania. Asocierea nazisti - crestini este cel putin idioata.
        • +5 (15 voturi)    
          Dezgustator (Marţi, 3 martie 2015, 13:52)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          De ce un parinte ar trebui sa aiba dreptul sa decida daca copilul lui trebuie sau nu sa treaca prin asemenea abuzuri emotionale si sa fie in asemenea hal jignit intectual, nu pot sa inteleg.

          Iar prietene, paralela nazism - crestinism e chiar potrivita: ambele sunt dogme, ideologii, acceptarea unor 'adevaruri' nu doar in lipsa, ci si impotriva evidentelor.
          • 0 (0 voturi)    
            asadar... (Miercuri, 4 martie 2015, 9:47)

            kalughin [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            Acum, să ne înţelegem: fericirea este un lucru spre care, conştient sau nu, tindem cu toţii ca spre starea noastră adevărată. Spre fericire tindem toţi. Dar, români şi creştini, ştim că fericirea nu este din lumea aceasta. Asta aş voi, ca şcoala să facă să simtă pe copii că fericirea cea adevărată nu e cea de aici şi că fericirea realizabilă aici nu e posesiunea unui maxim de existenţe, ci o anumită măsură lăuntrică, un echilibru al fiinţei care… îi evită robia lăuntrică. Ştiu că o ideologie cu care suntem acum în luptă (cea sovietică – n.n.) şi care nu e fără influenţe piezişe asupra sistemului nostru de educaţie ar voi să asigure – prin şcoală – omului fericirea de aici… Totul trebuie organizat pentru aici. Aceia care au trecut Nistrul au rămas înfioraţi de… lipsa omului lăuntric, pe care scriitori contemporani o semnalau încă de mult în formule extreme ale civilizaţiei americane… Iar înfrăţirea idealului de educaţie sovietic cu cel american nu este numai efectul unei trecătoare frăţii de arme, ci vedenia adâncă a unei idei de om golită de întreaga ei umanitate şi prefăcută în robot… Educaţia nu poate fi întemeiată pe o asemenea fugă din faţa durerii, ci, dimpotrivă, pe asumarea hotărâtă şi conştientă a condiţiunii noastre de oameni” (Mircea Vulcanescu, De la Nae Ionescu la “Criterion”)
        • -3 (11 voturi)    
          pe bune? (Marţi, 3 martie 2015, 14:42)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          cei de extrema stanga sunt atei
          cei de extrema dreapta sunt religiosi
          deci asocierea nu e deloc idioata
          p.s. una peste alta cultul personalitatii l-au avut si unii si altii
        • +5 (7 voturi)    
          comparatia e perfecta (Marţi, 3 martie 2015, 18:27)

          wowboy [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

          Nazistii au mers cu "Dumnezeu inainte". Erau poporul ales. Asta a motivat milioane de nemti, altfel oameni normali, sa ucida milioane de alti oameni, ideea ca il au pe Dzeu langa.

          Nazistii erau crestini 100%, aveau "cu dumnezeu inainte" si pe uniforme, nu fii ignorant domnule.
          • +1 (1 vot)    
            Aberezi perfect, domnule, 100% (Miercuri, 4 martie 2015, 16:49)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui wowboy

            Crestinul este un urmas al lui Isus. Ce asemanari ai gasit intre Isus si Hitler?

            Ce conteaza ce spune cineva, cand ceea ce face e impotriva a ceea ce spune?

            Daca eu sustin ca sunt cinstit, dar fur, care e concluzia? Ca cinstea e ceva gresit? Sau ca eu sunt un hot si un mincinos?

            Poti sa omori oameni in numele a orice, daca ne uitam in istorie: in numele "ratiunii", in numele "poporului", in numele "legii" etc.

            Pune mana si citeste de unde a avut Hitler ideile despre superioritatea unei rase, despre arianism, despre eugenie. Ai gasit in Biblie ideea ca cine e slab, batran, handicapat, sau de o rasa considerata inferioara trebuie omorat? Eugenia e un derivat al evolutionismului. La fel ideea supravietuirii celui mai tare.

            Da, Germania a fost si este o natiune crestina, Hitler s-a folosit pana la un moment dat de asta ca sa manipuleze poporul si pentru ca era nebun. Dar n-a avuta nimic in comun cu crestinismul.

            Dupa ce a ajuns la putere, iata ce spunea Hitler despre crestinism:

            "Christianity is a rebellion against natural law, a protest against nature. Taken to its logical extreme, Christianity would mean the systematic cultivation of the human failure. (p 43) "

            "The reason why the ancient world was so pure, light and serene was that it knew nothing of the two great scourges: the pox and Christianity. "

            "Christianity is an invention of sick brains: one could imagine nothing more senseless, nor any more indecent way of turning the idea of the Godhead into a mockery."

            Nu fi ignorant, domnule. Nici necinstit.
    • +1 (7 voturi)    
      OBLIGATIVITATEA OPȚIUNII ??? (Marţi, 3 martie 2015, 13:08)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Doar contradicția asta e suficientă pentru a ilustra confuzia din capul românilor (vezi ”Dacă e ordin, cu plăcere !”)
    • +3 (5 voturi)    
      Campeanu asta este de o rara (Marţi, 3 martie 2015, 15:50)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      prostie.Cum poate fi tolerat ministru?Ca l-a scapat pe Ponta de plagiat?
  • +25 (33 voturi)    
    Disimulare (Marţi, 3 martie 2015, 11:50)

    muvis [utilizator]

    In declaratii publice ministrul ne arata completa deschidere pentru aplicarea deciziei CCR, iar in spate le sugereaza directorilor cum trebuie sa gestioneze o situatie neconvenabila in favoarea BOR (si in defavoarea educatiei copiilor).

    Ipocrit! Cand pleaca din minister?
  • +23 (33 voturi)    
    la noi (Marţi, 3 martie 2015, 11:55)

    andimi [utilizator]

    la noi s-a spus chiar mai mult, ca daca nu facem cererea sa scriem o declaratie ca copilul este in timpul acelei ore pe propria raspundere (adica a noastra). Adica eu il trimit la scoala si scoala imi spune ca e pe barba mea? Bataie de joc!
    • +20 (26 voturi)    
      asta este (Marţi, 3 martie 2015, 12:02)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      o tampenie. Cum sa fie copilul in scoala pe responsabilitatea PARINTILOR? Da' personalul scolii ce pazeste??
      • +1 (1 vot)    
        Personalul scolii nu e sluga voastra (Miercuri, 4 martie 2015, 16:56)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

        Personalul scolii este la ore, iar cand nu are ore este in timpul liber. Femeia de serviciu nu are in fisa postului supravegherea copiilor.

        Vreti sa faceti ce vreti pe barba altora, sa nu va coste pe voi (desi sunt copiii vostri) ci pe alti. Voi sa nu cumva sa fiti obligati, dar vreti sa obligati pe altii.
  • +19 (31 voturi)    
    lipsa de prozeliti (Marţi, 3 martie 2015, 12:05)

    IancuJianu [utilizator]

    Profesorii de religie, aparuti in ultimii 15-16 ani, pot reveni la calificarea lor anterioara sau se pot reprofila. Mai greu este insa cu popii, aparuti ca ciupercile dupa ploaie,carora nu le mai ajunge ciolanul din parohie si vor sa faca rost de tineri prozeliti, spalindu-le creierul inca de la gradinita...
  • +5 (13 voturi)    
    alternative (Marţi, 3 martie 2015, 12:06)

    blu [anonim]

    Era ok daca se putea "seta" ora de religie prima sau ultima in program, dar la o scoala cu 12 clase 1-4 si 12-16 clase 5-8, 2 profesori de religie (sau cati or fii), ni se spune ca nu pot acoperii doar prima si ultima ora din program a claselor. Alta alternativa in cazul orelor stabilite in mijlocul programului nu exista ... si atunci ce faci? Lasi copilul la religie.
    • +8 (14 voturi)    
      Alternativa este o alta materie optionala (Marţi, 3 martie 2015, 12:02)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui blu

      Este tot o tactica de a pune presiune. Directorii nu pot sti de pe acum daca pot pune sau nu religia prima ora sau ultima din program, pentru ca nu au centralizat cererrile de inscriere si nu cunosc efectivul claselor la optionalul de religie. Pleaca din start de la ipoteza ca se vor inscribe toti (ma indoiesc).

      Oricum, mi se pare stupid ca se pune problema asa, adica unora li se da posibilitatea sa participe la un optional, iar pe ceilalti sa-i trimita acasa. As vrea sa mi se ofere mai multe variante (cel putin doua) de materii optionale si sa aleg.
    • +17 (23 voturi)    
      solutii exista (Marţi, 3 martie 2015, 12:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui blu

      cea mai simpla? biblioteca scolii...

      faptul ca in scoli nu exista un spatiu supravegheat in care un elev sa-si petreaca o ora facandu-si temele sau citind o carte este penibil... si poate fi remediat fara mare efort.
    • +6 (8 voturi)    
      cine vrea poate (Marţi, 3 martie 2015, 12:19)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui blu

      Palavramentul trebuie sa gaseasca solutie si pentru problema asta. Ca de aia sunt alesii neamului. Are si el ocazia sa gaseasca o solutie la o problema banala in comparatie cu marile chestiuni economice sau fiscale. P.S. se scrie cati or fi, nu cati or fii. Limba romana are avantajul ca se scrie cum se pronunta. Pronuntati cati or fi-i?
    • -1 (7 voturi)    
      iti dai cu parerea despre scoala (Marţi, 3 martie 2015, 14:08)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui blu

      si despre continutul materiei, dar nu stii sa scrii corect: "sau cati or fii" e cu un singur i. Cand vei invata sa scrii corect in limba romana, iti poti exprima parerile docte despre scoala. Pana atunci risti sa te faci de ras.
  • +17 (31 voturi)    
    suntem stat laic (Marţi, 3 martie 2015, 12:08)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    suntem stat laic
    nu este necesara Religia in scoli !
    ca popor suntem innapoiati si din cauza ca BOR imbecilizeaza pe cei cu scoala si minte putina!
    • -17 (27 voturi)    
      Laicism (Marţi, 3 martie 2015, 12:42)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Sa intelegem ca dumneavoastra il considerati pe Dumnezeu un element bun de imbecilizat pentru cei ”innapoiati”?
      Sau considerati ca Dumnezeu este doar o inchipuire a mintilor needucate?
      • +9 (17 voturi)    
        fiecare... (Marţi, 3 martie 2015, 13:06)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        are dreptul sa creada in ce vrea muschiul lui... DAR
        1 - existanta nu a fost dovedita
        2 - in orice ai crede esti o minoritate
        3 - crezi in orice dar NU esti platit pentru asta, NU primesti bani nerambursabili si NU fortezi altii sa creada ca tine !!!
      • +10 (12 voturi)    
        Eu am citit BOR (Marţi, 3 martie 2015, 13:36)

        bfc [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        De ce mult asociaza BOR cu Dumnezau sa credinta?

        BOR este o institutie creata de preoti, nu de Dumnezeu.
        Un alt aspect pe care eu il gasesc foarte interesant este de ce BOR este singura institutie care se agita asa de mult pe aceasta tema?
        Nu vad preotii catolici, reformati sau din alte culte sa face ce fac cei din BOR.

        Si multi au dreptate, trebuie sa existe mai multe ore optionale, va ofer eu cateva:
        - religie (pentru ca asta este tema discutiei)
        - biblioteca cu supraveghetor unde se pot face temele
        - operare PC (cam toti copii au contact cu tehnologia, dar asta nu inseamna ca invata lucruri utile: Word, Excel, etc)
        - desen (da, materia asta trebuie sa fie optionala)
        - electornica elementara (traim in era informatiei si a tehnologiei, poate ii invatam pe copii si cum se pot face lucruri interesante cu niste componente electornice)
        - ora de sport extra (avem nevoie; se poate face fotbal, baschet, handbal)
        - ore avansate de matematica, fizica, chimie, etc (sunt foarte multi copii geniali, de ce sa le diminuam potentialul?)
    • 0 (6 voturi)    
      Credința este necesară (Marţi, 3 martie 2015, 13:26)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      pentru a schimba realitatea. În cazul zborului inițial a fost legenda și cei care au crezut legenda au transformat-o în realitate. Oricât de departe de realitate este o idee, viața veșnică de exemplu, credința în aceea idee este calea pentru a o transpune în realitate.
    • -4 (12 voturi)    
      care stat laic? (Marţi, 3 martie 2015, 14:10)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      va rog sa-mi dati cu citat unde se spune ca Romania e stat laic. Multumesc
      • -2 (8 voturi)    
        mda (Marţi, 3 martie 2015, 16:19)

        ddd13 [utilizator] i-a raspuns lui marcel

        Va rog si eu sa-mi dati cu citat unde se spune ca Romania e stat BOR-at. Multumesc.
  • +17 (25 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 3 martie 2015, 12:13)

    Bogdan [anonim]

    E o mare aberatie sa lasi o parte din formarea spirituala a unui copil pe seama unor profi de religie, care de cele mai multe ori pot fi niste unii care nu au gasit nimic mai bun de facut.
    Nici macar nu sunt profi de religie, pentru ca ei nu iti pot preda despre budism sau islam. E ca si cum ai avea un prof de fizica si el nu ar preda altceva decat fizica mecanica. Mai e ala prof de fizica?
    • -2 (10 voturi)    
      pentru asta e cerere (Marţi, 3 martie 2015, 14:11)

      manuel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      cand voi musulmanii va veti inmulti aici, veti avea ore de islamism la scoala. Cum e in vest.
  • +13 (21 voturi)    
    Ora de religie (Marţi, 3 martie 2015, 12:18)

    AnduAndrei [utilizator]

    ...e inutila in modul in care e predata azi in multe scoli. In cele mai multe cazuri e o indoctrinare imbecila, nici macar nu propaga valori crestinesti.
    Hotnews ar trebuii sa urmareasca acest caz si sa publice numele liceelor in care se fac astfel de presiuni daca situatia nu se rezolva!
    • +2 (6 voturi)    
      DA! Sa fie spuse numele scolilor ! (Marţi, 3 martie 2015, 16:05)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Nu mai vorbiti la general, spuneti numele scolii la care cunoasteti ca se face indoctrinare imbecila si numele profesorului !
      Sa stim si noi concret si sa ferim copii de acea scoala sau acele scoli.
  • -5 (23 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 3 martie 2015, 12:22)

    Null [utilizator]

    Cum vine asta cu "obligati" sa semneze? Le tin pistolul la cap? Hai sa fim seriosi, parintii cica-s adulti si sunt in stare sa spuna NU atunci cand vor...

    Copilul sa-si ia o carte de acasa si s-o citeasca in biblioteca scolii. Vara poate sa-si ia o minge si sa joace ceva in curtea scolii. Sunt n solutii pentru o asa zisa "problema", incat ar hilar daca nu e deja trist ce se intampla.
    • +4 (10 voturi)    
      uite asa (Marţi, 3 martie 2015, 13:13)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Null

      in mod evident nu intelegi ce inseamna presiune. Ce te faci daca elevul e in clasa 1? Joaca singur mingea in curtea scolii? Ce te faci daca invatatoarea este hyper religioasa - chiar crezi ca poti sa intri in conflict deschis cu ea?
      • +2 (10 voturi)    
        Uite asa ce? (Marţi, 3 martie 2015, 14:05)

        Null [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

        Cum adica "chiar crezi ca poti sa intri in conflict deschis cu ea?" ? De ce au impresia romanii ca profesorii, medicii si in general bugetarii sunt cine stie ce oameni superiori care-ti pot determina viata cum vor ei si pot face ce si cum vor ei?

        Domnule, tu poti sa intri in conflict direct (nu fizic :) ) cu cine vrei tu, daca asta este ce consider tu ca e corect. Si sa-ti sustii punctul de vedere ca atare.

        Ultima data cand am verificat, suntem o tara care functioneaza pe baza de legi, unele mai strambe sau mai drepte. Iar invatatoarea hyper religioasa din exemplul tau sa faca bine sa respecte legile din domeniul educatiei, iar restul e gargara...

        PS: Daca acel copil (singur?!) are o fobie de curtea scolii, te asigur ca la biblioteca e in perfecta siguranta. Probabil ca statistic e cel mai nefrecventat loc de catre raufacatori.
        • +1 (1 vot)    
          La biblioteca... (Miercuri, 4 martie 2015, 11:12)

          ana blandiana [anonim] i-a raspuns lui Null

          ... a fost si alternativa mea la ora de religie, de unde mi-am retras copiii inca de la primele ore din clasa 1, cand m-am lamurit definitiv ce prostie crasa propovaduia "domnul profesor", si asta se intampla acum 5, respectiv 3 ani. Nimic de zis, invatatoarea/ directoarea au avut bunul simt sa nu faca indiscretii pe aceasta tema, dar la biblioteca se pot intampla urmatoarele lucruri: doamna bibliotecara ori este asa de sensibila la urechi incat nu suporta sa vada copilul ca se ridica de pe scaun sa ia alta carte din raft - si va asigur ca fetele sunt foarte cuminti si cu bun simt - ori nu binevoieste sa fie in post astfel incat fiica me a cea mica a fost nevoita sa stea pe holurile scolii, fara sa o intrebe nimeni ce e cu ea, sa o indrume intr-o directie. Si scoala buna.... cu pretentii de top... asa incat am hotarat sa fac o hartie in fiecare vineri precum ca imi asum raspunderea ca sa plece copilul acasa. Dar este ultima ora din orar! Si invatatoarea destul de deschisa la minte! Pe de alta parte aud ca zilele astea urla la copii sa aduca odata cererile de inscriere la ora de religie! Si astea sunt presiunile puse de directoare pe subalterni, evident.
        • +1 (1 vot)    
          Mania persecutiei (Miercuri, 4 martie 2015, 23:04)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Null

          Pe de-o parte toata lumea isi bate joc de profesori, inclusiv elevii, pe de alta acum sunt zugraviti ca niste balauri care ii "preseaza" pe sarmanii atei mici, timizi si vulnerabili. Mai terminati cu isteria asta falsa, cu exagerarile si cu minciunile.
  • +14 (24 voturi)    
    religia in scoli (Marţi, 3 martie 2015, 12:26)

    ivonal [utilizator]

    Noi nu am fost de acord de la inceputul anului si am facut cererea scrisa la secretariat. Copilul meu e singurul din clasa care nu face, iar eu sunt privita ca mama-dusman al poporului. Nici atunci si nici acum nu s-a venit cu o solutie viabila ca si alternativa la ora aceea, se vede clar ca nici ministerul si nici scoala nu doreste ca religia sa nu se predea, pt ca, bani pentru alte activitati n-ar mai da si nici cu profesorii astia scosi pe banda rulanta nu stiu ce sa faca. Asa ca ministerul se face ca respecta legea, iar noi acceptam solutii de compromis, pentru ca suntem singurii "ciudati" din clasa. Cinste lor celor care nu creeaza probleme!
    • +13 (19 voturi)    
      Veti fi rasplatiti cu prisosinta (Marţi, 3 martie 2015, 13:23)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui ivonal

      Sigur , e greu sa fii oaia neagra a clasei dar uneori merita . In timp ce alti copii vor iesi debusolati , derutati si bulversati de la ora de religie , copilul dvs isi va pastra tonusul de viata , buna dispozitie si judecata corecta . Mintea sa inca frageda nu va fi supusa influentelor malefice ale istericei propagande religioase . Pe termen lung va dobindi un ascendent colosal asupra celorlalti copii , traumatizati de povesti absurde si terorizati de ritualuri medievale . Va fi singurul care va scapa cu viata - metaforic vorbind , desigur - din acel Auschwitz al spiritului . Iar toate astea pentru ca a avut parinti luminati , indrazneti si hotariti sa ia taurul de coarne la timp .
      • -6 (12 voturi)    
        cata propaganda :)) (Marţi, 3 martie 2015, 14:16)

        vornsl [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

        totii copiii care nu vor face religie vor iesi genii. Vor simti din nou ca traiesc. Vor emana in jurul lor o stare de bine. Ora de religie este cea mai mare problema a societatii noastre, de aia se fura in tara asta, de aia nu se munceste, si toate celelalte, ca se face o ora de religie la scoala.
        Nu va lasati pacaliti, retrageti-va copiii de la ora de religie. Nu uitati cat de bine a fost pe vremea comunismului fara Dumnezeu. Ce lagare moderne aveam, ce santiere, ce fabrici, mancare se gasea in toate supermarketurile.. lumea radia de fericire.
        • +4 (6 voturi)    
          Pardon! (Marţi, 3 martie 2015, 19:46)

          Uhm [utilizator] i-a raspuns lui vornsl

          lumea se ducea la biserica! dar la biserica se invata religia si nu in scoli! dc va doriti ca odrasla dv sa fie un bun crestin pur si simplu luati-l de manuta si duceti-l la slujba la biserica duminica. Sau vb cu preotul si va face el o ora de religie cu copii la sfarsitul saptamanii! Dar va rog respectuos sa nu ma obligati prin legi sa fac la fel cu copilul MEU doar din teama dv. ca va diferit!...
    • 0 (0 voturi)    
      religia doar la biserica (Joi, 5 martie 2015, 15:13)

      mama [anonim] i-a raspuns lui ivonal

      Aveti tot respectul nostru. Pina acum am inscris copiii la religie (in strainatate e facultativ) dar nu pentru ca vrem, ci pentru ca sa nu fim oaia neagra. Chiar daca in clasa mai e 1-2 care nu s.au inscris, oricum e greu sa ai curaj sa fii diferit sau sa gindesti diferit cind majoritatea au ales religia. Copii ma roaga sa nu-i mai inscriu si cred ca asa voi face inainte de a fii prea tirziu.
      Cu stima
  • +5 (17 voturi)    
    Oare cand o sa ne vina mintea la cap (Marţi, 3 martie 2015, 12:30)

    Silviu [anonim]

    Oameni buni, nu mai traim in vremuri medievale. Oare cand va veti da seama ca toata povestea cu relgiia e doar o poveste de adormit copiii?
    Nu exista D-zeu, nu exista rai, nu exista iad, etc...

    Chiar nu va puneti intrebarea de ce cei mai destepti oameni erau atei? Pentru ca si-au dat seama ca sunt doar baliverne si prostii!

    Exista atatea surse de informare in ziua de azi, explicatii logice/sttintifice pentru orice intrebare.

    Intrazniti si documentati-va, principiul "crede si nu cerceta" al religiei nu mai sta in picioare. Mai tine doar la oameni fara preagatire intelectuala!

    Mult succes cu D-zeul vostru, cu sfintii, etc!
    • -3 (11 voturi)    
      Tu (Marţi, 3 martie 2015, 13:24)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      cunosti numai "stiinta". De asta ai incredere numai in "stiinta". Stiinta nu-ti demonstreaza CU ADEVARAT absolut nimic. Stiinta nu face altceva decat sa DESCOPERE lucruri si fenomene PREEXISTENTE, pe care incearca sa le inteleaga. Stiinta nu are NICI UN RASPUNS cu privire la APARITIA majoritatii lucrurilor din lumea asta.
      • 0 (10 voturi)    
        Asa si? (Marţi, 3 martie 2015, 14:07)

        Null [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

        In schimb toate raspunsurile sunt intr-o carte scrisa acum aproape 2000 de ani de niste tipi care se ascundeau prin pesteri ca-i urmareau romanii sa-i faca harcea parcea?
        • +1 (1 vot)    
          Esti nul (Miercuri, 4 martie 2015, 23:11)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Null

          Natiunea acelor "tipi" a supravietuit multor imperii iar in zilele noastre conduc lumea. O natiune care reprezinta aproximativ 2% din populatia lumii si a luat peste 25% din premiile Nobel. Trebuie sa fie o carte foarte proasta... sa nu cumva sa o studiezi.
      • -1 (5 voturi)    
        "Analiza" pe text (Marţi, 3 martie 2015, 15:13)

        Guy Fawkes [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

        Textul de mai sus a fost scris pe o tablita de lut sau pe un papirus si printr-un miracol divin il putem citi si noi.
        Autorul lui este usor de recunoscut: este imbracat in blana animalelor pe care a reusit sa le prinda si are un puternic miros de fum deoarece foloseste focul pentru iluminat/gatit/incalzire in bordeiul pe care l-a construit la marginea padurii.
        Sau poate din cauza orelor de religie la care a fost obligat de la o varsta frageda a ajuns sa foloseasca dispozitive si tehnologii imposibile in absenta stiintei pentru a nega, intr-un mediu virtual, contributia stiintei.
    • +2 (4 voturi)    
      rs (Marţi, 3 martie 2015, 20:17)

      citind, ma cutremur [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      sa inteleg, caraghiosule, ca Nicolae Steinhardt, Constantin Noica, Einstein, Pascal, Pavel Florenski, Virgil Ierunca, Vasile Voiculescu, Victor Ieronim Stoichita, Virgil Ciomos etc. sunt fara pregatire intelectuala??? Bai soparla analfabeta ce esti! V-a dat internetul posibilitatea tuturor grajdarilor sa credeti ca puteti emite opinii. Vai de capul vostru! Daca vrei sa debitezi pe tema asta gaseste alte argumente, unele reale! Ca sunt; nu vorbi de pregatire intelectuala amaratule, reprezentant al unei natii de capsunari si tir-isti care asculta manele si isi ia audi-uri la mana a 5-a; si care face isi trimite copiii la sala sa devina viitori infractori in Europa si sa faca muncile de jos.
    • -1 (1 vot)    
      iarta-l Doamne ca nu stie ce face (Marţi, 3 martie 2015, 22:16)

      barcoba [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      prietene, esti in inselare...sunt foarte multe intrebari fara raspuns...suntem inconjurati de taine si minuni dar trebuie sa avem ochi sa le vedem. Necredinta este orbire sufletesca.
      Si pentru ca iti plac povestile, nu inteleg de ce iti repugna Evul Mediu si te mandresti atat cu secolul 21... de la Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos.
      Recomandare bibliografica " Dumnezeu in care spui ca nu crezi" Pr. Steinhardt. Nimic nu este mai sigur ca realitatea existentei lui Dumnezeu iar noua ne revine responsabilitatea raportarii la El.
    • 0 (0 voturi)    
      Tie probabil ca niciodata (Joi, 5 martie 2015, 2:03)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      "Chiar nu va puneti intrebarea de ce cei mai destepti oameni erau atei? "

      Eu imi tot pun intrebarea "de ce ateii, care se lauda ca sunt partizanii stiintei, sunt atat de ignoranti si de prosti?".

      Imi mai pun si alta intrebare: "de ce nu gasesc macar un ateu pe care sa il admir?", care sa fii facut ceva cu adevarat important pentru semenii lui, care sa fi dat dovada de noblete?


      "Exista atatea surse de informare in ziua de azi, explicatii logice/sttintifice pentru orice intrebare. "

      Ar trebui anuntata cumunitatea stiintifica internationala ca Silviu, acest "Ilie de la scularie", are raspuns la orice intrebare. Bineinteles ca un raspuns aberant.

      Anunta-ma cand o sa gasesti principiul "crede si nu cerceta" in Biblie. E evident ca n-ai cercetat.

      "Mai tine doar la oameni fara preagatire intelectuala!"

      Deci ti se potriveste perfect.

      Mult succes cu inteligenta aparuta accidental.
  • +3 (11 voturi)    
    optional (Marţi, 3 martie 2015, 12:31)

    Alex Valahul [anonim]

    de cand e lumea materie optionala inseamna ca poti opta intre acea materie si altele similare .

    de ce nu se ofera ca alternativa ceva de genul : educatie economica, educatie civica, educatie fizica , etc ?

    s-ar rezolva astfel si problema cu siguranta copiilor in timpul acelei ore.

    in plus , la clasele 1-4 , elevii care nu participa la religie ar putea ramane cu invatatoarea ...
    • 0 (0 voturi)    
      sb (Marţi, 3 martie 2015, 20:19)

      coco [anonim] i-a raspuns lui Alex Valahul

      pai educatia economica se numeste Educatie antreprenoriala si se face in scoli, separat; la fel si educatia izica, are ora dedicata; educatia civica se face la dirigentie si are ora separata in invatamantul gimnazial iar in cel liceal este dirigentia, cum am zis mai devreme
    • 0 (0 voturi)    
      Nu asta inseamna (Joi, 5 martie 2015, 1:57)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex Valahul

      Inseamna ca poti sa optezi pentru ea, sau nu.
      De ce nu "se ofera"? Pentru ca cineva trebuie sa fie platit pentru asta.
  • +5 (15 voturi)    
    BOKO BOR (Marţi, 3 martie 2015, 12:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    Boko Haram ("Western education is forbidden")
    Daniel Patriarh " religia este singura stiinta" ce ziceti nu seamana dragii de ei?
  • +7 (13 voturi)    
    Coincidenta (Marţi, 3 martie 2015, 12:47)

    Mirobo [utilizator]

    Sau nu.
    Ora de religie este inserata intentionat intre orele de curs astfel fara alte optiuni,astfel incat vrei nu vrei iti lasi copilul la spalat "creierul".
    Educatia fizica ar fi una din optiuni.
    • -2 (4 voturi)    
      religia in scoli (Marţi, 3 martie 2015, 13:42)

      ivonal [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      asa este
  • +4 (14 voturi)    
    "obligati" (Marţi, 3 martie 2015, 12:49)

    Laura Simion [anonim]

    Obligati de faptul ca nu vrei sa iesi in evidenta ca oaia neagra, obligati de faptul ca nu vrei sa o superi pe dna invatatoare cu aceasta atitudine de fronda cand pe de alta parte nu stii cum sa-i mai intri in gratii ca sa se ocupe si de copilul tau la ore, stiind ca nu e omemeste posibil sa acorzi acceasi atentie la 32 de copii de 6 ani, obligati de faptul ca ora de religie e a doua in program anul acesta si singura solutie sugerata a fost sa vii sa-l iei la o plimbare in ora respectiva pt ca biblioteca e si ea limitata ca spatiu si dna secretar are si alte treburi decat sa supravegheze copii care nu vor la religie
    Da, e trist ce se imtampla
    • +2 (10 voturi)    
      intr-un cuvant (Marţi, 3 martie 2015, 12:56)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Laura Simion

      Obligati de gena supusheniei pe care o purtam cu totii. Si ne mai miram ca nu merge nimic bine in tara asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e nici o supusenie... (Joi, 5 martie 2015, 1:53)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui codo

        ...e gena datului vinei pe altii. Intotdeauna altii sunt de vina, altii trebuie sa faca, altii trebuie sa fie responsabili, altii trebuie sa se sacrifice pentru copiii mei.
  • +10 (16 voturi)    
    Nu stiu daca as mai opta pt religie... (Marţi, 3 martie 2015, 12:49)

    DI [anonim]

    Pregatirea celor care predau in licee religia este foarte precara, cu mult sub nivelul unui profesor obisnuit. Nu stiu dece este asa. Poate ei nu isi dau seama de asta si e jenant sa le-o spui. Ore obtionale si fara note i-ar obliga putin sa se examineze, sa vada ce nu este in regula cu ei, sa aiba demnitatea de a se autoevalua corect.
    Numai ca unii fac si politica, au ajuns directori si fac legile prin scoli. Ce poti spune de un profesor (de religie) care organizeaza concursuri de miss si baluri?
    • +3 (3 voturi)    
      pregatire profesori (Marţi, 3 martie 2015, 20:24)

      cocosatul [anonim] i-a raspuns lui DI

      curios, mie mi se pare invers; adica probabil depinde foarte mult de experientele personale si de oamenii pe care-i intalnesti; la mine in scoala proful de religie eclipseaza pe ceilalti profesori de socio-umane; nu stiu daca este o exceptie sau nu, pentru ca nu am fost decat in doua scoli pana acum; cred insa ca este ceva de genul "omul sfienteste locul" , ca peste tot. Cine studiaza din pasiune, orice ar studia, iese putin din tipare.
      • -1 (1 vot)    
        In urma cu 100 de ani se punea problema asta (Miercuri, 4 martie 2015, 8:38)

        Olimpia [anonim] i-a raspuns lui cocosatul

        „Oameni buni! Avem nevoie de şcoli, de lumină, de cultură, nu de popi, de întuneric şi de ignoranţă, de exploatarea prostii omeneşti de către om. Dacă încercaţi vreodată sentimentul larg al expansiunii omeneşti, daţi atunci pentru şcoli, căci şcoala va fi evanghelia viitorului!“,

        Citeste mai mult: adev.ro/nkn639
  • +5 (11 voturi)    
    ISIS (Marţi, 3 martie 2015, 12:51)

    Mike [anonim]

    Pentru minoritatea musulmana este prevazuta predarea fundamentalismului in mod optional sau obligatoriu?
    Scoala ar putea prevede cursuri de istorie a religiilor predate de istorici si nu de teologi. Este vorba de evolutia civilizatiilor influentate de religie sub aspect istoric in literatura, arta, politica, economie. In consecinta o educatie spre toleranta si intelegere.
    In alta ordine de idei, dei mai multi credinciosi nu-si cunosc propria religie desi cred ca o practica si se inchina la fiecare ceremonie sau biserica. E o transformare a leligiei in superstitie din lipsa de cultura si discernamant. Aici ar trebui sa intervina scoala.
  • +4 (6 voturi)    
    Murdarii politice (Marţi, 3 martie 2015, 12:56)

    alegator000 [utilizator]

    Eu cred ca in spate sant manevre politice ale bandei PSD impreuna cu strambe ale multor clerici.
    • +2 (8 voturi)    
      Eu cred ca in spate e multa prostie (Marţi, 3 martie 2015, 13:10)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui alegator000

      ...indiferent de banda politica.
  • +1 (9 voturi)    
    religie si stiinta (Marţi, 3 martie 2015, 13:16)

    mircea [anonim]

    In timp ce la TV apar fel de fel de "personalitati" artistice dubioase ca Dan Puric care se bat cu pumnii in piept cat de religiosi si spirituali sunt uitand ce spune El"Ci tu, cand te rogi, intra in camaruta ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau care este in ascuns!" (Matei, 6), tot accesul electronic la publicatiile stiintifice de care benficiaza zeci de universitati si institute de cercetare din Romania a disparut saptamana asta fiind MEC nu a platit abonamentele pe 2015.
    Guvernul Ponta e un cosmar!
    • 0 (6 voturi)    
      Dan Puric este (Marţi, 3 martie 2015, 15:56)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      un actor.Nu vati prins.Este un actor care da spectacole avand rolul sau de Dan Puric.Vorbeste roluri si ia banii la oameni.daca il platesti vorbeste orice.Chiar si ca ora de religie este buna si obligatorie.Si ia banul.Asta e tot.Daca-i dadea cineva banul sa zica ca nu este bine zicea asa.
      Cum se face ca intr-o tara atat de religioasa minciuna,coruptia,inapoierea,viclenia,hotia,prostia,calitatea slaba a invatamantului,calitatea slaba a politicienilor este regula si nu exceptia?
  • +3 (11 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 3 martie 2015, 13:18)

    Lux [anonim]

    Eu m-am saturat de popimea asta avida dupa bani si manipulare...ce religia lui peste forteaza oamenii catre "calea cea buna"?
  • +5 (11 voturi)    
    Ei da ... (Marţi, 3 martie 2015, 13:18)

    Anca Badea [utilizator]

    Catre presa ministrul declara ce trebuie sa declare si pe partea cealalata le sugereaza directorilor sa faca tot ce pot pt a se inscrie cit mai multi copii la ora de relige.
    Macar semestrul asta, ca de anul poate, poate mai gasesc preotii o solutie sa mai constringa in continuare parintii.
  • +4 (10 voturi)    
    Ei da ... (Marţi, 3 martie 2015, 13:18)

    Anca Badea [utilizator]

    Catre presa ministrul declara ce trebuie sa declare si pe partea cealalata le sugereaza directorilor sa faca tot ce pot pt a se inscrie cit mai multi copii la ora de relige.
    Macar semestrul asta, ca de anul poate, poate mai gasesc preotii o solutie sa mai constringa in continuare parintii.
  • +6 (10 voturi)    
    Obligatoriu raman ''doctor"plagiator ?! (Marţi, 3 martie 2015, 13:41)

    Plagarus [utilizator]

    Bey ministru de desene animate, cum ramane cu " doctoratul " sefului matale ?
  • -3 (7 voturi)    
    minciuni din ura h"umanistilor" - hate crime (Marţi, 3 martie 2015, 13:47)

    Mihai Vv PATRASCU [anonim]

    Humanistii isi improasca minciunile caci ura, "hate-crime" este modus vivedi al lor - impun teroarea si urla DISCRIMINARE (ca si acceptii care urla homofobieee cand ies pe strada si ceilalti (neo)marxisti brainwashed

    Comunicat APOR: Numeroase ABUZURI ale directorilor şi profesorilor pentru împiedica înscrierea la ora de religie
    Autorul: Mihai Șomănescu

    Părinţii sunt împiedicaţi, prin tot felul de mijloace, să-şi înscrie copiii la ora de religie, afirmă Asociaţia Părinţi pentru Ora de Religie(APOR) într-un comunicat de presă.

    Conform acestei asociaţii, cea mai frecventă problemă este că directorii unităţilor de învăţământ nu au notificat părinţii despre necesitatea completării unei cereri pentru ca elevii să poată face ora de religie.
    LIVRARE GRATUITA, orice produs. Toate ofertele
    „Cea mai frecvent întâlnită nerespectare de către unităţile de învăţământ a obligaţiilor legale care le revin şi a dispoziţiilor ministerului Educaţiei este aceea că, în sute de unități de învățământ directorii nu au informat părinții cu privire la decizia nr. 669/2014 a Curții Constituționale a României, prin adrese scrise sau în cadrul ședințelor cu părinții, deși disciplina școlară Religie este parte a trunchiului comun și se află în oferta educațională a școlii. Acolo unde informarea părinţilor nu s-a făcut, recomandăm părinţilor să solicite imperativ respectarea obligaţiilor şcolii şi să informeze şi APOR de respectivele abuzuri„, se arată în comunicat.
    Cel mai grav abuz s-a produs în unităţile de învăţământ în care directorii au făcut presiuni pentru ca profesorii de religie să demisioneze, invocând apoi faptul că elevii nu mai au de ce să se înscrie nemaiexistând profesor de religie care să predea.
    „Au existat cazuri extreme în care presiunea exercitată asupra unor profesori de Religie a determinat demisia acestora; ulterior, unitatea de învățământ a invocat faptul că este inutilă înscrierea elevilor, din moment ce nu mai există profesor de Religie„, se explică în document.
    • -2 (4 voturi)    
      CONTINUARE articolul ActiveNews (Marţi, 3 martie 2015, 15:02)

      tot Mihai Vv Viteazul(aka demn de numele PATRASCU) [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vv PATRASCU

      „Au existat cazuri extreme în care presiunea exercitată asupra unor profesori de Religie a determinat demisia acestora; ulterior, unitatea de învățământ a invocat faptul că este inutilă înscrierea elevilor, din moment ce nu mai există profesor de Religie„, se explică în document.

      În alte unităţi, unii profesori au făcut presiuni asupra elevilor să nu se înscrie la religie, fiind ameninţaţi cu corigenţa la materiile pe care aceştia le predau.
      „În unele școli au fost presiuni asupra elevilor din partea unor profesori, pentru a nu se înscrie la orele de Religie, fiind amenințați că vor fi lăsați corigenți la materiile pe care aceştia le predau„, afirmă semnatarii comunicatului.

      APOR face un apel ca părinţii să semnaleze eventuale abuzuri şi dificultăţi la înscrierea la ora de religie.
    • -2 (6 voturi)    
      APOR ? (Marţi, 3 martie 2015, 16:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Vv PATRASCU

      Astia sunt chiar popii parinti de copii scolari si nevestele popilor care sunt profesori de religie.Niste ipocriti care lupta pentru burtile lor umflate,umbla dupa bani si vand in scoli obiecte bisericesti made in china.APOR sa isi vada de copii lor si sa-i duca la biserica si sa se roage in familie daca vor, nu sa se exhibe in public cu falsa lor religiozitate.Umbla dupa bani.Jmecheri.
  • +1 (9 voturi)    
    semnare cerere religie formala (Marţi, 3 martie 2015, 13:53)

    Vali Grecu [anonim]

    Toti parinti am fost impotriva orei de religie (mai putin unul)... si totusi am semnat toti pentru participarea copiilor nostri la ora de religie. A fost posibil acest fapt, deoarece doamna diriginte ne-a explicat ca nu poate fi incheiata media anuala la religie doar cu media de pe un singur semestru. Popimea o sa speculeze acest lucru, iar la inceputul anului scolar viitor, o sa tina cont de statistica (nereala) a elevilor care si-au dorit ora de religie.
    Sunt de acord cu predarea orelor de religie doar in invatamantul primar... Cred ca e de ajuns...
    • +3 (3 voturi)    
      fals (Marţi, 3 martie 2015, 16:54)

      Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui Vali Grecu

      Total fals!!!
      Media anuala se va incheia doar cu media pe primul semestru.
      Diriginta v-a dezinformat!!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        pentru AncaGeorgescu (Marţi, 3 martie 2015, 22:02)

        Grecu [anonim] i-a raspuns lui Anca Badea

        Multumesc de informatie... o sa incerc sa retrag cererea invocand ordinul MEN specific d dvs.
    • +3 (3 voturi)    
      medie (Marţi, 3 martie 2015, 17:19)

      Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui Vali Grecu

      Este exact aceeasi situatie ca si aici:
      " Media anuala la fiecare disciplina este data de media aritmetica a celor doua medii semestriale, calculata cu doua zecimale exacte, fara rotunjire. In cazul in care elevul a fost scutit medical, pe un semestru, la disciplina educatie fizica si sport, calificativul/media de pe semestrul in care elevul nu a fost scutit devine calificativul/media anuală."

      Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 privind Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar
  • -3 (11 voturi)    
    Religie = Cultura (Marţi, 3 martie 2015, 13:56)

    RRP [anonim]

    Nu am sa pot intelege care de ce este hulita Religia. Este parte a identitatii noastre. religia este hrana pentru suflet asa cum celelate materii sunt hrana pentru minte. Nu e nimic rau sa crezi in Dumnezeu. Este o ora in care sufletul se linisteste. Mai ales in lumea asta nebuna.
    • -2 (6 voturi)    
      Religie = Incultura (Marţi, 3 martie 2015, 15:57)

      ChildoftheGrave [anonim] i-a raspuns lui RRP

      Religia incuie intelectul
      Religia ingusta orizontul
      Religia propaga intoleranta fata de alte popoare sau alte credinte
      Religia nu este decat o unealta a celor mai rasariti cu care sa mane turma de creduli
    • -2 (6 voturi)    
      Religie=Cultura!? (Marţi, 3 martie 2015, 16:03)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      Inseamna ca fundamentalisti religiosi musulmani sunt cei mai culti oameni. Imbecilitate.Religia se face in mod intim de fiecare in familie si la biserica.Nu se exhiba in public.
    • +2 (4 voturi)    
      eronat (Marţi, 3 martie 2015, 16:58)

      Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      Nu este hulita religia. Tocmai asta este greseala imensa care se perpetueaza!!!!
      Este hulit modul in care se incearca impunerea acestei materii. Sunt hulite dezinformarea, reaua-vointa, presiunea, impunerea, rigiditatea etc ...
      Si nu religia este hrana pentru suflet, ci credinta este hrana pentru suflet.
  • +6 (10 voturi)    
    scoala 39 Cta (Marţi, 3 martie 2015, 14:06)

    Florin [anonim]

    La scoala 39 unde am unul dintre copii mei ne-au pus sa facem cerere pentru inscriere la ora de religie motivand ca nu au cum sa incheie media pe acest an...In plus director adjunct este profesoara de religie. La una dintre sedinte au facut un scandal monstru si ea si directoarea zicand ca nu facem ce vrem noi ci ce vor ele...EA hotaraste. Daca nu ne convine sa ne mutam copii in alta parte.
    • 0 (4 voturi)    
      Mafia din invatamant (Marţi, 3 martie 2015, 15:40)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      umbla numai dupa bani.Vand in scoala cu sila la copii tot felul de reviste si carticele din care directoarea ia comision.Ora de religie este o afacere de butic popesc.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 3 martie 2015, 16:59)

      Anca Badea [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Ba da, se poate incheia media!!!
  • -2 (10 voturi)    
    rataciti (Marţi, 3 martie 2015, 14:08)

    maramures [anonim]

    sunteti rataciti !
    NU confundati BOR cu invatatura crestina a copiilor !
    nu va mai trebuie ora de religie, copii devin atei, poate homo/lesby, ce conteaza, numai banii si mandria conteaza nu ?
    ce a devenit tara asta, tara ateilor si a .....perversilor ?
    de 100 x rusine !
    ( sa stiti ca nu sunt ortodox ! )
    • -1 (5 voturi)    
      De ce esti? Popa ? (Marţi, 3 martie 2015, 16:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui maramures

      ca nici astia nu sunt ortodoxi.Sunt niste afaceristi care se imbraca mai altfel si au ca obiect de activitate vanzarea de servicii asemanatoare religiei ,contra tarife/costuri ,dupa om si cum ne intelegem.Daca nu dai bani nu ti-l ingrop.
  • +1 (7 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 3 martie 2015, 14:14)

    eee [anonim]

    http://activenews.ro/comunicat-apor-numeroase-abuzuri-ale-directorilor-si-profesorilor-pentru-impiedica-inscrierea-la-ora-de-religie_1888689.html
  • -3 (9 voturi)    
    De fapt...nu cumva lucrurile stau altfel? (Marţi, 3 martie 2015, 14:18)

    Abject [anonim]

    Pe pagina de FB a APOR apar cu totul alte informatii. Nu ar strica sa vedem care sunt sursele ambelor parti...si in acelasi timp, deontologic vorbind, nu ar strica pentru corecta informare sa fie preluat si anuntul ca unii directori si profesori savarsesc abuzuri IMPOTRIVA celor care VOR sa isi inscrie copiii la ora de religie. Ca tot romanul, impartial, nu-i asa?
  • +5 (9 voturi)    
    stiinta si religia (Marţi, 3 martie 2015, 14:23)

    laborator [utilizator]

    Ne aflam in situatia in care hotul striga HOTUL. Cred ca toti comentatorii care invoca argumente stiintifice impotriva Religiei nu au cu adevarat o pregatire stiintifica. Altfel ar fi stiut ca majoritatea descoperirilor recente din Stiintele naturii tind mai mult sa confirme decat sa infirme idei traditional religioase (imi pare rau ca nu am spatiu sa exemplific). In orice caz diletantismul acesta este PENIBIL. As invita "distinsii" cu preocupari stiintifice sa raspunda la intrebarea de mai jos. Dupa cum se stie (daca se stie?) miscarea probabilista a electronului in atom (calculul orbitalilor) este descrisa de ecuatia lui Schrodinger, un analog al ec. Maxwell din electrodinamica clasica. Cred ca nu este nimeni atat de idiot sa creada ca inainte de aparitia omului , electronii nu se miscau tot in acord cu "ec lui Schrodinger". Si atunci cine a descoperit de fapt aceasta ecuatie, de o inteligenta absolut fascinanta ???
    Un alt exemplu ar fi cercetarile savantilor de la Princeton prezentate in filmul "Power of thought" (vezi) !!! Etc., etc....
    • -5 (5 voturi)    
      Popi striga hotul (Marţi, 3 martie 2015, 16:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui laborator

      Nu e vorba de impotriva religiei aici.E vorma ca religia sa nu se impuna.Cum se impune in statele musulmane unde daca nu esti religios iti taie capul.Aici daca copilul nu merge la religie nu-i inchei anul scolar.Santaj pe fata.In numele Domnului cel bun verosii popi si adunatura de jmecheri numiti profesori de religie santajaza si blesteama pe cei care nu dau banul si nu-i lasa pe ei sa isi ia un ban la ora de religie. Te-ai prins? Despre asta este vorba cu ora de religie. Sa ia banul.
      • +3 (5 voturi)    
        informare (Marţi, 3 martie 2015, 16:17)

        laborator [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Iarasi sunteti victime ale unei propagande... Am calatorit in Teritoriile Palestiniene si in Iran. E greu de gasit o tara mai musulmana decat Iranul. Nu-ti taie nimeni capul daca nu crezi. E treaba ta. Comunitatile crestina si iudaica sunt libere sa-si practice credinta. Chestia cu valul la femei este tot o urmare a unei "occidentalizari fortate": pe vremea Sahului nu aveai voie sa porti val !!? Cea mai buna dovada ca in lumea araba credinta este libera,, este faptul ca doar cca 75% dintre musulmani se declara credinciosi in timp ce romanii se declara credinciosi in proportie de 89%. Cine minte ???
        • -1 (1 vot)    
          religie (Joi, 5 martie 2015, 15:07)

          roman [anonim] i-a raspuns lui laborator

          Cei care nu cred nu au curaj sa declare acest lucru si nu au curaj sa nu-si inscrie copiii la religie ca sa nu fie discriminati. Dar sint multi cei care nu vor religia. Religia te invata cum sa te supui preotului, nu are ce cauta in scoli. Lasati sa faca religia cine vrea, dar nu in scoli, ci la biserica si atunci veti vedea intr-adevar citi tin la religie.
          • +1 (1 vot)    
            limba romana (Joi, 5 martie 2015, 17:14)

            laborator [utilizator] i-a raspuns lui roman

            Intr-adevar, inainte de Religie, trebuie sa invatam L. romana. Nu se spune " lasati sa faca religia cine vrea" ci "lasati sa faca religia pe cei care vor"...In curand va veti revolta si impotriva Fizicii, Matematicii...
    • 0 (2 voturi)    
      Știința (Marţi, 3 martie 2015, 23:49)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui laborator

      Nu mai lua de bun tot ceea ce vezi în așa zisele filme documentare și cu atât mai mult nu încerca să-l înțelegi pe Schrodinger.
  • +5 (13 voturi)    
    tata treaba e (Marţi, 3 martie 2015, 14:31)

    coor [utilizator]

    cu profii astia de religie ca-s cata frunza si iarba , ca facultatile de profil o scos popi pe banda rulanta , bani sa iasa ; si-acu le trebe si loc de munca , ca inca nu-i gata numaru de beserici planuit .
    fost-am io prin Moldova si am dat de localitati unde mai de nu pe fies-ce strada era cate un lacas .
    si-atunci la ce mai trebe si-n scoala ora de religie ? meri acasa si poti alege :de-o parte-i beserica , de cealalta parte-i crasma , si poti sta cat e zua de lunga sa meditezi .
  • +4 (10 voturi)    
    Liceul Horia Hulubei din Magurele (Marţi, 3 martie 2015, 14:41)

    cato [utilizator]

    Doamna profesoara de religie de la Liceul Horia Hulubei din Magurele este sotia directorului. Cererile au fost trimise catre parinti cu solicitarea din partea dirigintilor de a fi contrasemnate ca sa nu isi strice relatiile cu domnul director.
    • -2 (4 voturi)    
      Coruptie sistemica (Marţi, 3 martie 2015, 16:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Ar trebui dati afara din invatamant amandoi.
      • 0 (2 voturi)    
        Sa revenim la ale noastre (Marţi, 3 martie 2015, 16:31)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Pana la povesti din astea cu datul afara, avem parinti care au fost obligati sa isi inscrie copilul.
  • +4 (10 voturi)    
    SAH (Marţi, 3 martie 2015, 14:54)

    Alin [anonim]

    S-a introdus ca materie optionala si SAHUL, am vazut ca multi doresc alternative la materiile optionale. Ati putea solicita introducerea acestei materii in scolile unde invata copiii dvs. Cred ca ar fi mult mai util pentru dezvoltarea creierelor copilasilor.
  • -4 (10 voturi)    
    MULTE PRESIUNI SI IMPOTRIVA OREI DE RELIGIE (Marţi, 3 martie 2015, 15:02)

    Marian [anonim]

    http://activenews.ro/comunicat-apor-numeroase-abuzuri-ale-directorilor-si-profesorilor-pentru-impiedica-inscrierea-la-ora-de-religie_1888689.html De ce nu spuneți că sunt școli unde s- a împiedicat înscrierea la ora de religie și că sistemul electronic nu a funcționat ieri. Sau presiunea are doar sens unic?
    • -1 (5 voturi)    
      Cuvinte multe, fapte zero (Marţi, 3 martie 2015, 15:31)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Realizezi ca nu in articolul prezentat de tine nu este niciun exemplu concret, da?
  • -1 (13 voturi)    
    Desteptati-va (Marţi, 3 martie 2015, 15:09)

    adrian [anonim]

    Buna ziua! Dragi cetateni ai Romaniei, ati cazut intr-o mare prapastie si nu va mai reveniti, credeti ca noi suntem asa de creduli inca sa dam crezare barfelor voastre? Bine ca sustineti oamenii din politica si Religia nu. NU va obliga nimeni sa va inscrieti copii la ora de Religie, nu cred ca v-a pus pistolul la tampla sau v-a amenintat ca va da afara copilul din scoala. Va condamnati copii la o viata fara Dumnezeu, fara sa cunoasca adevaratele valori ale vietii, dar va venii vremea cand ei o sa va ceara socoteala ca le-ati luat acel drept. Ati ajuns de toate rusinea.
    • -2 (6 voturi)    
      Religia (Marţi, 3 martie 2015, 15:53)

      ChildoftheGrave [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nu ar enici cea mai mica treaba cu "adevaratele valor ale vietii", religia invata numai NON-valori - cum sa fii umil, servil, sa taci si sa asculti de samanii moderni
    • -3 (5 voturi)    
      Ufff... (Marţi, 3 martie 2015, 16:07)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      am apasat din greseala pe +, meriti insa 10 minusuri.
    • -5 (7 voturi)    
      Taci popo (Marţi, 3 martie 2015, 16:12)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Se vede ca esti popa sau prof de religie sau ai pe cineva.Umblati dupa bani.
  • -1 (7 voturi)    
    problema "sociala" (Marţi, 3 martie 2015, 15:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    se tot invoca problema sociala care apare daca nu mai sunt copii la ora de religie , nu stiu procentual cat dar multi profesori de religie sunt in acelasi timp si preoti ,asa ca mai incet cu problema sociala sa-i scoata primi pe aia care sunt platiti din doua locuri si gata cu problema falsa sociala.
  • -3 (7 voturi)    
    religia in scoala (Marţi, 3 martie 2015, 15:24)

    lnike [anonim]

    Sa nu fie predata religia in scoli.Ar putea exista ca o disciplina optionala doar numai in ultima clasa de liceu.Nu trebuie pervertita mintea copiilor de la varste mici, cand ei nu au spirit critic,nu au cunostinte vaste,nu pot face comparatii,etc.Religia practicata doar acasa si doar sub indrumarea parintilor(cei care sunt religiosi).
    • -4 (4 voturi)    
      Ii invata sa dea banul la popi. (Marţi, 3 martie 2015, 16:13)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui lnike

      Despre asta ii invata.
  • +2 (10 voturi)    
    Ora de religie (Marţi, 3 martie 2015, 15:32)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este buna asa pentru cultura generala. Dar sa se predea notiuni de baza din toate religiile mari ale lumii nu numai religia crestin-ortodoxa.
  • +2 (6 voturi)    
    ORA DE RELIGIE (Marţi, 3 martie 2015, 16:30)

    parinte a 6 copii [anonim]

    Ce alta materie te invata sa fii om? Nu am nimic cu persoanele care nu doresc ora de religie ,este alegerea lor ce educatie vor pentru copiii lor (daca au). Eu atat ii invat pe copii mei SA NU SE MINTA pe ei insisi, sa caute si sa vada cu adevarat EXISTA sau NU DUMNEZEU.Exista un risc major pentru viata noastra daca cumva gresim raspunsul la aceasta intrebare.

    Stiti ca exista directori care sugereaza elevilor sa nu se inscribe la ora de religie. Nu va putem spune ce directori pentru ca parintii au rezolvat problema
  • +3 (5 voturi)    
    Ora de religie (Marţi, 3 martie 2015, 17:01)

    yuiop [utilizator]

    Din aceste comentarii foarte subiective mi se pare ca suntem un popor condamnat. Deoarece majoritatea comentariilor sunt impotriva orei de religie ma intreb oare daca mai exista crestini in Romania. Cu siguranta exista, dar foarte putini. A ajuns ca problema sistemului de invatamant din Romania sa fie ora de religie. Atatia domnitori au luptat sa apere meleagurile aceste crestine, incat ma tem ca urma evenimentelor recente lupta lor sa nu fie in zadar. Sunt cu toata inima pentru ora de religie, pentru educatia in spirit crestin a copiilor nostrii.
    • +1 (1 vot)    
      Ora de religie (Miercuri, 4 martie 2015, 9:08)

      Credincios ortodox [anonim] i-a raspuns lui yuiop

      Tocmai pentru ca sunt credincios ortodox prefer sa imi calauzesc copilul, in religia in care m-am format, prin participarea la slujba de Duminica si nu sa ii las sufletul in mana oricarui nepriceput care se auto intituleaza profesor de religie (nu fac referire la cei FOARTE PUTINI care fac aceasta meserie cu har si pricepere). Cunosc nenumerate cazuri ale unor copii minunati care si-au pierdut credinta in Dumnezeu din astfel de motive si cred ca nu este o pierdere mai mare pentru o fiinta umana.
  • -2 (6 voturi)    
    religia (Marţi, 3 martie 2015, 17:05)

    balanco [anonim]

    1. cate scoli a construit bor ( biserica ortodoxa romana ) ?? si-au construit doar seminarii ;
    2. religia se preda in biserici celor care se prezinta acolo si au interesul sa o invete ;
    3.in locul orelor de religie trebuie sa se faca obligatoriu sport .
  • -4 (4 voturi)    
    Religia in scoli. Ora de religie. (Marţi, 3 martie 2015, 18:12)

    geea [anonim]

    Nu mai indoctrinati copiii!
    Religia se "preda" in primii ani de parinti apoi de invatatori prin diverse discutii libere. Pentru ca invatatorii sunt al doi-lea rand de parinti dupa parerea mea. Cine doreste sa cunoasca mai multe despre religie nu are decat s-o faca fara sa fie constrans.
  • -4 (4 voturi)    
    ca la noi la nimeni! (Marţi, 3 martie 2015, 18:35)

    bercea [anonim]

    obligarea,prin asa zisa convingere a parintilor de a opta pentru orele de religie,obligatorie ORTODOXA ,ESTE UNIC IN TARILE DEMOCRATE.
  • -3 (3 voturi)    
    incredibil (Marţi, 3 martie 2015, 22:33)

    incredibil [anonim]

    aceste persoane nu pot fi numite oamenii. popii astia sunt in stare de orice doar ca sa nu ramana fara banii nostri . rusine!!!! daca nu merg la ora de religie copiii , pot merge la bibliotecile scolii pentru a se putea pregati pentru orele care urmeaza sau sa-si faca temele. asta este varianta cea mai buna pe care ne-au oferit-o. am vazut la stiri. bravo!!!!!!!!!!! mult mai bine la biblioteca pentru ca acolo au intradevar ce sa invete. la biblioteca.
  • -1 (1 vot)    
    Ministerul Educatiei si ora de religie (Marţi, 3 martie 2015, 23:30)

    Rasvan Darani [anonim]

    Esti varza domnule ministru.de când ești la conducerea ministerului îți dai cu stângul peste dreptul. Cine a pomenit modificări ale optiunilor in mijlocul anului școlar.Mergi stimabile de unde ai venit căci ești paralel cu învățământul primar, gimnazial si liceal.Mergi la învățământul tau agricol si mai repara o clădire, mai cultiva un porumb ceva, mergi frate pe malul coceanului cât mai ai timp .
  • -2 (2 voturi)    
    BOR (Miercuri, 4 martie 2015, 4:24)

    gentro [utilizator]

    nu am probleme majore digestive, dar BOR ma face sa borasc . la fel ca in trecut.

    pederasti drapati in brocart, convinsi ca ei pot defini soarta unui popor.

    nu am probleme cu homo erotica.
    am probleme cu IPOCRIZIA.

    nimic ori nimeni nu poate fi mai ipocrit decat BOR.
  • -2 (2 voturi)    
    Biserica si orele de religie (Miercuri, 4 martie 2015, 6:45)

    Mihai [anonim]

    Nu inteleg ce atatea discutii. In scoli se preda religia ortodoxa desi sunt elevi si de alte culte.. Sunt profesori angajati pt aceste ore. F. bine. Sa se mute profesorii respectivi in biserici. Sa predea orele de religie sambata sau duminica in biserici. In Romania erau in 2014 peste18000 de biserici si in jur de 4000 de scoli. Deci spatiu exista, plus ca in zonele indepartate, mai repede gasesti o biserica decat o scoala, deci copii nu ar trebui sa se deplaseze nu stiu cati km. pt a ajunge la scoala. Sa fie platiti de biserici. In acest fel, in scoli va fi eliberata o ora in care se poate pune o alta materie . De asemenea nici copii din alte culte nu vor fi obligati sa asiste la o ora care nu este potrivita cu religia lor.
  • -2 (2 voturi)    
    Scoala Ion Creanga din Cluj Napoca (Miercuri, 4 martie 2015, 8:22)

    CONSTANTIN [anonim]

    La Scoala Ion Creanga din Cluj Napoca, scoala unde scot copii de la cursuri (inclusiv matematica si romana unde copii au de dat examane) si ii duc la biserica pentru "marturisit" (anul trecut in postul pastelui), mi-au trimis copilul acasa de doua ori cu acea cerere de inscriere la orele de religie, facand presiuni ca trebuie neaparat completata, chiar daca nu esti deacord cu aceasta. Am sunat si am vorbit cu diriginta clasei si mi-a comunicat ca acestea sunt directivele scolii, sa fie obligatoriu completate, iar pe verso paginii sa mentionezi ca nu esti deacord. Total impotriva legii. Am refuzat sa completez. De ce acesti direcori, care iancalca legile tarii mai sunt in functii?
  • -2 (2 voturi)    
    Sedita cu parintii in toate liceele (Miercuri, 4 martie 2015, 10:32)

    cristina [anonim]

    Domnule Sorin Campeanu, cele 1 mil de cereri semnate sunt obtinute prin intimidare, nu va este rusine,Se fac sedinte cu parintii in toate liceele, se dau cererile acasa, se spune clar ca nu pot schimba orarul, etc totul ca sa se semneze in bloc cererile!
  • -1 (1 vot)    
    Ora de religie (Miercuri, 4 martie 2015, 10:39)

    ceausu valeriu [anonim]

    Sunt crestin orthodox, merg in fiecare duminica la biserica. Cu toate aceste nu sunt de accord cu obligativitatea practicarii sau inocularii unei credinte indifferent care ar fi ea. Credinta e o problema de constiinta a ficaruia. Nu suntem o turma. Asta seaman cu orele de socialism stiintific sau de economie politica sau de filosofie marxist-leninista. Mai mult va redau un caz intamplat mie la o ora intr-o scoala din mediul rural : clasa a VII-a- toti baietii absenti. Intrebare fireasca: ce se intampla ? Raspuns: SUNT LA PARINTELE LA CULES LA VIE ! Le-am pus absente dar au fost motivate de diriginte. Pentru asta trebuie religie in scoala?
  • -1 (1 vot)    
    Învătămant IPOCRIT (Miercuri, 4 martie 2015, 12:05)

    IulianH [anonim]

    Ministru ipocrit
    Scoala acum face cereri tip, pro religie. De ce NU a-ti anuntat părintii atunci, că religia in sept 2014 era optionala, si se putea face cerere pt a NU face ora de religie,dar a-ti tinut ascuns totul, si acum faceti tot posibilul să nu pierdeti controlul religios asupra copiilor,ori niste colegi bigoti sa nu-si piarda posturile.
    In mod normal scoala trebuia doar să anunte părintii,
    NU si să facă cereri tip,cererile trebuiau să le facă părintii
    si să le depună personal.
    Scoala acum face presiuni mari, desi am depus cerere
    in noiembrie 2014 ca copilul sa nu facă ora de religie
    acum diriginta lui tot insistă să semnez această cerere tip
    pro religie,deja am primit prin copil 3 cereri.
    Halal învătămant, halal romanie !
    • +1 (1 vot)    
      Nu a fost nimic ascuns (Miercuri, 4 martie 2015, 17:04)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui IulianH

      Dar pe unii nu ii duce capul decat sa repete aceleasi aberatii pe care le au in cap. In numeroase ocazii chiar aici pe Hotnews s-a spus si am spus ca nu e obigatorie religia la scoala, ca parintele poate face o cerere daca vrea, s-a publicat si legea, dar... oamenii simt nevoia sa urle.

      Probabil ca nu ai avut deloc tangenta cu subiectul, altfel ai fi stiut ca n-a fost niciodata obligatorie.
    • 0 (0 voturi)    
      limba romana (Joi, 5 martie 2015, 17:29)

      laborator [utilizator] i-a raspuns lui IulianH

      "invatamant ipocrit" si parinti care nu stiu sa scrie romaneste! Nu se scrie "a-ti anuntat" si nici "a-ti tinut", ci ATI anuntat, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    mobilizare ilogica (Miercuri, 4 martie 2015, 12:46)

    Mircea [anonim]

    Nu sunt ortodox, insa decizia CC e foarte ilogica. In clasele scolilor din Romania 90% din elevi sunt ortodocsi. Nu-i normal sa mobilizezi 90% dintre parinti la scoala cu cereri, ca sa nu deranjezi pe cei 10%, invers era mai practic. E, de fapt, unul din pasii pe care ii vor urma "tolerabila" minoritate de atei din Romania pentru a-L scoate pe Dumnezeu din societate(era o gluma mai demult: ateii urasc 2 lucruri: discriminarea si pe crestini). Asta este, in Romania, majoritatea sufera, iar minoritatile o duc bine. Asta nu va face decat sa adanceasca reticienta multora(si asa destul de indoctrinati comunist) pentru democratie, si deschiderea pentru alte curente periculoase, din pacate. Educatia nu rezolva problemele de sange balcanic(si asa abia tinute in frau de crestinism). Romanii, educati fiind nu mai fura ciobaneste, fura eficient si inteligent.
    • -1 (1 vot)    
      cine vrea ceva,cere ! (Miercuri, 4 martie 2015, 15:03)

      IulianH [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Mircea... oricum nu deranjeaza părintii cu nimic
      că cererile pro religie vin de-a gata facute ei numai semnează...
      probabil crestinii habar n-au sa facă o cerere.
      Dupa unii ca tine dacă 90% mănancă rahat
      musai si ceilalti de 10% sa manance.
      Dacă vrei ceva, mergi si iti cumperi ! dar nu obligi si pe altul sa facă ca tine, eu nu vreau.
      La fel si cu religia.
      • +1 (1 vot)    
        Logica mancatorului de r... (Miercuri, 4 martie 2015, 17:13)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui IulianH

        Daca ateii ar fi macar 1% de inteligenti din cat sustin ca sunt, ar fi facut de la bun inceput cererile pentru a nu face religie si nu ar mai fi fost nevoie de atata cearta si de schimbarea legii. Mai ales ca sunt o minoritate.

        Probabil ca ceva nu e in regula cu ei, din moment ce si acum, dupa atatia ani, inca repeta ca nu vor sa fie obigati sa faca religie, desi n-au fost niciodata obligati.

        Desi ai posibilitatea sa nu mananci rahat, continui sa o faci.
    • 0 (0 voturi)    
      religia ???? (Joi, 5 martie 2015, 15:02)

      mama [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Cine zice ca doar 10 % nu vor religia ?
      Eu nu vreau religia in scoli si cu toate ca religia e facultativa la scoala unde invata copiii mei, eu sint nevoita sa-mi inscriu copiii la religie ca sa nu se simta stinjeri copiii mei. Multi gindesc ca mine. Lasati sa faca religia decit cine vrea, dar nu la scoala, la biserica si atunci veti vedea cu adevarat citi vor religia ci citi nu. Ora de religie facultativa nu e o solutie. Religia nu trebuie facuta deloc in scoli, ci la biserica.
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Miercuri, 4 martie 2015, 17:01)

    bogdan [anonim]

    bine bine.....dar dc din toata clasa un copil sau poate doi...etc...nu vrea sa participe la ora el/ei ce va/vor face...???
  • +1 (1 vot)    
    Demisie Sorin Cimpeanu (Miercuri, 4 martie 2015, 17:08)

    Gomoiu Alina [anonim]

    Sorin Cimpeanu ar trebui sa-si dea demisia. Ar trebui sa faca ceva pentru invatamant, nu sa se ia de ora de religie.
  • -1 (1 vot)    
    Ai depus cerere dar acum vrei să te retragi? (Miercuri, 4 martie 2015, 22:14)

    Cornel Creţu [anonim]

    Dacă ai peste 14 ani cererea o poți completa chiar tu:

    Domnule/Doamnă Director,

    Subsemnatul, ……………………………………………………………., născut în data de ................................., din clasa ………………, unitatea şcolară ……………………………………doresc să nu urmez orele de religie confesională, cultul ........................................... (denumirea cultului).

    Cererea mea se întemeiază pe următoarele prevederi legale:

    1. Legea nr. 1 din 10 ianuarie 2011 – Legea Educaţiei Naţionale:“Art. 18. — (1) Planurile-cadru ale învățământului primar, gimnazial, liceal și profesional includ religia ca disciplină școlară, parte a trunchiului comun.Elevilor aparținând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură dreptul constituțional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.(2) La solicitarea scrisă a elevului major, respectiv a părinților sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situația școlară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează și pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condițiile pentru frecventarea orelor la această disciplină.”

    2. Decizia 72/1995 a Curţii Constituţionale privind constituţionalitatea unor prevederi ale Legii învăţămîntului, afirmă că Religia nu trebuia înţeleasă ca disciplină obligatorie, obligativitatea constând numai în introducerea acestei discipline în planurile de învăţămînt, religia şi confesiunea rămânând să fie alese sau nu.
    3. Codul civil, Art. 491 religia copilului
    (1) Părinţii îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condiţiile legii, ţinând seama de opinia, vârsta şi de gradul de maturitate ale acestuia, fără a-l putea obliga să adere la o anumită religie sau la un anumit cult religios.
    (2) Copilul care a împlinit vârsta de 14 ani are dreptul să îşi aleagă liber confesiunea religioasă.

    Cu mulţumiri anticipate,

    Semnătura Data
  • -1 (1 vot)    
    Ora de religie in scoli (Joi, 5 martie 2015, 11:56)

    Adrian Tudor [anonim]

    Noi am scris pe fisa adusa de fiica noastra ca nu vrem sa faca religie - este optiunea noastra. Aseara am fost la sedinta cu parintii si desi nu am schimbat optiunea facuta am inteles ca , fiind facut totul "romaneste" mai mult se incurca decat se lamuresc lucrurile pentru ca optiunea anul scolar este in desfasurare si orarele rofesorilor sunt facute - multi profesori predau in scoli diferite. Sa zicem ca 50% din fiecare clasa vor si 50% nu vor religie
    - unde se duc unii si unde se duc altii ca toate salile sunt ocupate
    - de cei care nu fac religie cine se ocupa ca toate cadrele didactice sunt cu programele stabilite
    - samd ....
    Cred ca daca desteptii care au gandit asta intrebau macar 1 director (competent) de scoala isi dadeau seama ca fac prostii
  • -1 (1 vot)    
    religia nu trebuie sa fie in scoli deloc (Joi, 5 martie 2015, 14:57)

    roman in strainatate [anonim]

    Ceea ce nu e luat in considerare deloc e faptul ca din momentul in care ora de religie e facultativa parintii se simt obligati oricum sa-si inscrie copiii la ora de religie, deoarece se tem ca sa nu fie copiii discriminati. Daca intr-o clasa majoritatea fac religie, ceilalti putini sau foarte putini care ramin se alatura fara sa vrea majoritatii ca sa nu para muste albe. E situatia pe care o traim noi in strainatate si copiii nostri fac religie numai ptr. ca la noi la scoala majoritatea fac religie. Nu vreau ca ceilalti copii sau parinti sa se uite ciudat la copiii mei ptr. ca nu fac religie. Probabil ca noi mai sint si altii care fac la fel si rezultatul e ca si atunci cind religia e facultativa o facem oricum toti sau aproape toti. Religia nu trebuie sa fie in scoli nici macar facultativ. Cu timpul se va ajunge sa o faca toti pentru motivul pe care vi l-am spus. Si copiii mei ma roaga in fiecare an ca nu vor sa mai faca religie....eu ce pot sa fac ?