Fostul procuror Mircea Negulescu, reţinut de Secția specială. El este acuzat că ar fi „fabricat” două dosare, inclusiv așa-numitul dosar "Tony Blair", în care fost pus sub urmărire și Victor Ponta / Reacția lui Ponta - UPDATE

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 20:07 Actualitate | Esenţial


Mircea Negulescu
Foto: AGERPRES
Fostul procuror de la DNA Ploieşti Mircea Negulescu a fost reţinut miercuri de procurorii Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ).

Surse judiciare au declarat pentru Hotnews.ro că Negulescu - cercetat în mai multe dosare penale - se află în arestul Poliției Capitalei.

Potrivit surselor citate, în acest caz este vorba despre dosarul „Tony Blair”, pe care Mircea Negulescu l-a instrumentat în calitate de procuror la DNA Ploieşti și în care au fost puși sub urmărire penală, în 2016, fostul premier Victor Ponta și fostul parlamentar PSD Sebastian Ghiță.

Negulescu e acuzat că ar fi „fabricat” acest dosar, în care era menţionat şi numele fostului premier al Marii Britanii Tony Blair.

UPDATE 2 - Oficial: Negulescu, acuzat că a falsificat probe în două dosare. El ar fi determinat martori să facă denunţuri şi declaraţii mincinoase

Fostul procuror de la DNA Ploieşti Mircea Negulescu a fost reținut miercuri de procurorii Secţiei de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ) pentru modul în care a instrumentat două dosare. Mai exact, el este acuzat de săvârșirea mai multor infracțiuni, printre care cercetare abuzivă, influențarea martorilor, fals intelectual, abuz în serviciu, dar și constituirea unui grup infracțional organizat, conform unui comunicat oficial difuzat miercuri seară de Parchetul General.

Negulescu ar fi „ticluit” - cu ajutorul unui ofițer de poliție judiciară, și el reținut și inculpat miercuri - „întregul material probator administrat în două dosare aflate în instrumentarea DNA Ploiești, cu scopul învinuirii pe nedrept a unor persoane”.

De asemenea, el ar fi determinat martori, „prin corupere, prin constrângere sau prin alte fapte cu efect vădit intimidant, să dea declarații mincinoase în cele două dosare” sau să facă „denunțuri cu privire la existența unor fapte prevăzute de legea penală, cunoscând că acestea sunt nereale”.



UPDATE 1 - Reacția lui Victor Ponta după reținerea lui Negulescu

Victor Ponta a reacționat după reţinerea fostului procuror, susținând că fostul magistrat a influenţat direct decizii strict politice şi persoane publice din judeţul Prahova.

"Dl Negulescu a fabricat probe false / a şantajat persoane cercetate în alte dosare şi i-a obligat să depună mărturii false / a folosit ilegal statutul de martor cu identitate protejată pentru cei şantajaţi de el / a influenţat direct decizii strict politice şi persoane publice din judeţul Prahova / a avut un comportament şi acţiuni de crimă organizată folosind statutul de procuror şi puterile legale specifice funcţiei / a cheltuit milioane de lei din bani publici pentru războaiele lui de interlop / şi mai sunt şi alţii care au procedat la fel ! În SUA sau în orice ţara europeană democratică era de mult în penitenciar / în România până azi a fost protejat!", a scris Ponta pe Facebook.

El a acuzat PNL că " se luptă să desfiinţeze Secţia Specială ca să îi protejeze pe infractorii care au fabricat dosare adversarilor politici”.



În acest dosar, în septembrie 2016 procurorii DNA Ploiești Ploiesti au dispus punerea în miscare a acțiunii penale în cazul lui Victor Ponta, acuzat de complicitate la infracțiunea de spălare de bani, iar în cazul lui Sebastian Ghiță a fost începută urmărirea penală pentru spălare de bani. De asemenea, DNA Ploieşti a pus sechestru pe averea lui Sebastian Ghiţă, până la concurenţa sumei de 220.000 euro, în acest dosar.

În 2019, dosarul a fost mutat de la DNA la Secţia de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ).

În acest dosar, procurorul Mircea Negulescu - zis și „Portocoală”, după cum a fost numit de către cei pe care i-a anchetat - îl acuza pe Sebastian Ghiță că și-a plătit un loc de parlamentar pe listele PSD. Mai exact, că fostul premier Victor Ponta ar fi beneficiat de 220.000 de euro de la Sebastian Ghiţă pentru a organiza vizita fostului premier britanic Tony Blair în România, în 2012, iar în schimbul banilor l-ar fi desemnat pe omul de afaceri drept candidat la parlamentarele pe listele PSD.

Motivul vizitei lui Tony Blair a fi avut scopul de a-i crea capital politic lui Victor Ponta, pe atunci președintele PSD, în contextul alegerilor din acel an.


Despre acest dosar:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14162 vizualizari

  • +19 (37 voturi)    
    daca e sectia speciala (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:15)

    cristi_an [utilizator]

    va dati seama ce castel de carti e cazul lor
    • +7 (25 voturi)    
      important e sa spuna cine l-a pus :) (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:29)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      sper sa nu tina pentru el informatiile pe care le detine, sper sa aflam adevarul
    • +7 (21 voturi)    
      Inscenare a mafiei psd (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:55)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Daca a fost retinut de Sectia Speciala, in mod sigur este o inscenare, pentru a-i face scapati pe Ghita si pe cei din clanul Cosma.
      • +2 (8 voturi)    
        asta este si parerea mea (Miercuri, 15 iulie 2020, 23:55)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Sa vedem desfasurarea
  • +18 (34 voturi)    
    Denunțătorul este (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:17)

    un domn [utilizator]

    Mazeta
  • -11 (41 voturi)    
    opaaaaaaaa (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:19)

    Lawl [utilizator]

    :)))) e posibil asa ceva??????
    elita elitelor sa faca nasoale???
    • +1 (13 voturi)    
      Nasoale,nasoale, (Miercuri, 15 iulie 2020, 21:27)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Lawl

      da' aia 200.000 de euro s-au dat?
      Pai ,daca s-au dat aia 200.000 de euro,nu vreti sa stim si noi cum s-au dat?
      Baaaaaaa...!
  • -9 (39 voturi)    
    uau.....DNA fabrica dosare? (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:28)

    Je__ [utilizator]

    nu cred...Lulutza e neprihanita!

    desfiintati SIIJ, repede, batista pe tzambal ca se supara resistacii
    • +2 (22 voturi)    
      adica..asa cum fac astia (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:31)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      de la sectia asta foarte speciala vrei sa zici nu?
      cum a fost si ala fabricat impotriva liderilor europeni.
      te crezi 'jmeker' prin exprimarile astea la misto..da nu arati de fapt decat ce badaran si babalau esti
  • +4 (22 voturi)    
    DNA (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:41)

    Criogenia [utilizator]

    Credeam ca portocala e deja la zuchthaus, nu mai auzisem nimic de multa vreme.
  • -12 (38 voturi)    
    Retinere Negulescu (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:42)

    Ibit [utilizator]

    LCK doarme linistita ?
    KWI nu iese la rampa sa ne spuna ca este un atac asupra justitiei ?
    • +2 (12 voturi)    
      cred ca doarme foarte linistita. (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:33)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      nici nu e vorba de ea in dosar asa ca..mai bine taceai.
      daca e vinovart va plati in instanta,nu-i problema.
      da ..''sectia'' asta va plati pentru toate dosarele facute l misto?sau..pentru toate recursurile si trimiterile in judecate retrase,deprea ca re a zis ccr asta c anu-s contitutionale ?
  • +8 (34 voturi)    
    Hai sa distragem atentia de la clasarea 10 august (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:48)

    emil bobu [utilizator]

    cu o aiureala mass-media, zice SIIJ.
    • -1 (21 voturi)    
      Pai nu e asa (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:12)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Sunt 2 lovituri majore date propagandei dreptacilor si a imposturii securiste de dreapta, deci nu e nicio distragere a atentiei de la nimic, ci minciuna si coruptia sistemica de dreapta incep sa faca implozie si sa se prabuseasca peste dobitocime!!
  • +13 (27 voturi)    
    Urmatorul pas (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:50)

    ipolitic [utilizator]

    SS va ordona audierea numitilor Tony Blair, Margaret Thatcher si Winston Churchill. Nu vor scapa, mana justitiei e lunga si intinsa.
    • +3 (11 voturi)    
      Mai mult intinsa decat lunga (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:33)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      :)
      Ca o nota faptul ca ala a fabricat probe sa sustina dosarul nu inseamna ca coruptul PSD Ghita nu a dat spaga lui dottore PSD Monta ca sa-l puna parlamentar...dar are prezumtia de nevinovatie ca orice corupt din tara asta
      • -1 (11 voturi)    
        Da (Joi, 16 iulie 2020, 1:09)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Dar asta nu inseamna ca daca ala a fabricat probe nu ar fi putut sa fie pus chiar de catre preferata noastra, LCK!
    • -4 (16 voturi)    
      Nu te face ca nu stii (Miercuri, 15 iulie 2020, 23:04)

      Jaxana [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Asta voia Negulescu, sa il citeze pe Blair ca martor in dosar.Nu le mai intoarce cum vrei tu.
  • +2 (22 voturi)    
    E de rau, fratilor! (Miercuri, 15 iulie 2020, 21:26)

    finutza [utilizator]

    Astia au prins curaj rau de tot. Ne prostesc pe fata. Ieri i-i-au albit pe Dragnea, Carmen Dan, Sindile, Cucos si Paraschiv, azi pe Ponta si Ghita...
    Cine urmeaza maine?
    USL functioneaza mai ceva ca pe vremuri...
  • -1 (19 voturi)    
    pas cu pas (Miercuri, 15 iulie 2020, 21:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    urmeaza cine i-a dat ordin pionului
  • -2 (14 voturi)    
    Eu zic (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:11)

    minrest [utilizator]

    Sa nu excludem din start. Da, Sectia Speciala a fost infiintata ca sa puna Justitia in genunchi - dar situatia s-a schimbat; oricum, nu era nevoie de Sectia Speciala, daca nu exista si Mircea Negulescu e cumva vinovat, il acuza controlul ierarhic. Pana la urma, Pinochio oricum a scapat, scapa doar Ghita de un dosar. Dar cate dosare nu au dus la bun sfarsit ceilalti procurori DNA! Vom vedea la proces, deocamdata sa nu excludem nici posibilitatea ca Mircea Negulescu sa fie vinovat.
  • +6 (12 voturi)    
    ponta (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:27)

    Ilidia [utilizator]

    Sa plateasca... Dar nu Pinocchio e in drept sa vorbeasca despre altii. Pe "afacerea" aia "carbunoasa", ptr. care trebuia sa dea cu subsemnatul, s-a pus batista pe tambal. Dar nu se stie pana cnd...
    • +4 (8 voturi)    
      Si fondul kazahilor? (Joi, 16 iulie 2020, 0:36)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Dezvolta Romania de zor cred!
  • +8 (20 voturi)    
    Sectia speciala (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:55)

    Luk [utilizator]

    E aia desfiintata de PNL, aia care a vrut sa il retina pe actualul Procuror Sef European?

    Bravo Predoiu! Bravo PNL! Justiei! Romanie Normala!

    Cred ca domnu' Predoiu chiar se simte bine in fotoliul lui Tudorel, demn urmas, mare lider, jurist eminenke.
    Daca stai sa te gandesti, a dat-o Tudorel afara pe Kovesi, dar si tu ai numit-o pe Scutea, asa ca n-ai de ce sa te simti prost, esti cel putin la fel de bun.
  • +1 (9 voturi)    
    In concluzie (Miercuri, 15 iulie 2020, 23:48)

    Costi888 [utilizator]

    Dosarele sunt fabricate, nu exista coruptie, ci doar oameni dusmanosi.. iar Romania o duce foarte bine :)))
    Tunuri dupa tunuri.. apoi se arunca in piata niste bombe de dosare care au rolul de reabilita niste hoti notorii.
  • -5 (9 voturi)    
    Fiti fara grija... (Joi, 16 iulie 2020, 5:11)

    Criogenia [utilizator]

    ...castiga si asta la CEDO...are pavat drumul deja de sefa-sa...
  • +7 (9 voturi)    
    Mai fu unul, Panait (Joi, 16 iulie 2020, 7:00)

    Dalinar [utilizator]

    Pe care l-a aranjat Phonta, la vremea aia in numele Stapanului El Insusi!
  • -2 (12 voturi)    
    mda (Joi, 16 iulie 2020, 7:22)

    kthor7 [utilizator]

    Negulescu e doar unul dintr-o gasca care se lupta cu alta gasca. Isi fac unii altora dosare in functie de comenzile primite. Romania nu mai are absolut nicio sansa. Poeziile pe care le auziti inainte de alegeri precum ca o sa faca PNL, PSD, USR, Pro-Romania curatenie, dreptate, legi pentru comunitati etc sunt numai si numai minciuni. Nimeni nu va face nimic. Dupa alegeri vor face ceea ce stiu, adica vor adera la gasti. Si va fi acelasi dans. Gastlle cuprind oameni din toate structurile DNA, SRI, magistratura, Politie, primarii etc. Se lupta pentru suprematie si bani. Si gasca Ciolos- Barna e tot de acolo. Barna a fost inflitrat de Ciolos in USR, au luat partidul, au sarit in parlamentul UE si acum sunt in noua gasca care domina Europa, Renew Europe. Logic, ganditi-va, de ce sa iti mai faci inca un partid daca poti intra direct in cel cucerit? Raspuns corect: ca sa nu dea de banuit. Faci aliante, fuziuni prostii. Gasca Macron-Ciolos-Barna este formata si venita pe sfera de influenta a Frantei in Romania. International e in frictiune cu gasca Germania -Romania, in speta Merkel. Gasca lui Ciolos s-a format pe valul de nemultumire a poporului vizavi de Dragnea PSD, pe care l-a exploatat propagandistic in discursuri. A prins la oameni. Dragnea e parte din gasca veche KGB-ista formata si promovata de Iliescu care a pierdut ceva putere. Linia e Iliescu-Cosma- Ghita- Badescu. Portocala alias Negulescu a venit pe sfera de influenta Coldea, crescut tot prin gradinita iliesciana, dar ceva rebel.
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat sa amintesti de dragomir (Joi, 16 iulie 2020, 20:55)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Zis si Curleone, cum scapa el de manevrele militienilor din ,,iepoca de aur".
      Da' pana una-alta, probabil ca-i vara si e plin sezon de legume, ai facut un ghiveci.