Victor Ponta si Sebastian Ghita, un nou dosar la DNA Ploiesti: acuzati ca au participat la spalare de bani ca sa-l aduca pe Tony Blair la Bucuresti

de Departamentul Investigatii     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 10:29 Actualitate | Esenţial

Ponta la DNA Ploiesti
Foto: Hotnews
Victor Ponta si Sebastian Ghita au fost astazi la DNA Ploiesti intr-un nou dosar in calitate de suspecti. Dosarul are legatura cu banii utilizati pentru aducerea lui Tony Blair in Romania in martie 2012. DNA i-a pus sub control judiciar pe cei doi lideri PSD, Ponta fiind acuzat de complicitate la spalare de bani, iar Ghita - de spalare de bani. Concret, DNA sustine ca Ponta l-ar fi pus pe Ghita pe listele de candidati la alegerile parlamentare in schimbul platii de catre Ghita a sumei de 220.000 de euro - printr-un interpus - pentru a-l aduce pe Tony Blair in Romania.

Procurorii il cerceteaza pe Victor Ponta in baza legii 78/2000 privind prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie, care prevede la articolul 13 urmatoarele: "Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."

Ora 21.00 Sorin Chirila insotit de avocata lui Rodica Buliga au plecat la scurt timp de la sediul DNA.

Ora 20.00: Sebastian Ghita a fost si el pus sub control judiciar de DNA.

Sorin Chirila si avocata lui
Foto: Hotnews
Ora 19.57: La DNA Ploiesti a ajuns si Sorin Chirila, suspectat ca ar fi intermediat tranzactiile intre Sebastian Ghita si Victor Ponta (surse)

Ora 18.15 Sebastian Ghita a ajuns la DNA Ploiesti: Nu il cunosc pe Tony Blair. Nu am dat niciodata bani partidului in afara acelei limite legale

Ora 14.30 Ponta anunta, intr-o postare pe Facebook, ca va contesta miercuri, la Inalta Curte, decizia procurorilor privind controlul judiciar

"Aceasta este o informatie "pe surse" neadevarata - nu m-a acuzat nimeni ca am primit 220.000 (sau orice alta suma de bani)!

Decizia procurorilor a fost urmatoarea: "sa nu fac declaratii in mass-media referitoare la obiectul cauzei sau aprecieri la adresa procurorilor care instrumenteaza cauza, la celelalte persoane cercetate in cauza, precum si la martorii audiati".

Aceasta masura o voi contesta maine in fata judecatorilor de la ICCJ!

Dupa decizia ICCJ voi putea sa imi expun punctul de vedere si sa imi demonstrez nevinovatia!"
, a scris Ponta pe Facebook.

Ora 13.10: Victor Ponta a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, fiind acuzat de procurorii DNA de folosirea influentei ori autoritatii in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si de complicitate la infractiunea de spalare de bani. Citeste aici toate detaliile, plus comunicatul oficial al DNA

Ora 12:30 Victor Ponta a parasit sediul DNA in jurul orei 12,30, sustinand ca i s-a interzis sa faca declaratii pe marginea acestui dosar.

"Nu am voie sa fac declaratii (...) Nu am voie sa fac declaratii publice prin decizia dl procuror", a spus el, precizand insa ca isi sustine nevinovatia.

Ora 11.08: Sebastian Ghita a declarat si el ca se va prezenta la DNA Ploiesti si sustine ca este vorba despre un dosar in care este investigata  "problema Tony Blair".

Acesta a vorbit despre o intalnire din 2011 intre Victor Ponta, ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Mihai Razvan Ungureanu si fostul prim ministru britanic Tony Blair.

"Stiu ca in dosarul acesta e vehiculat si numele fostului premier britanic Tony Blair", a spus Ghita, fara a oferi alte detalii.

Ora 11.00: Victor Ponta a ajuns la DNA Ploiesti, dar nu a facut nici o declaratie

Potrivit surselor Hotnews.ro ar fi vorba de 200 de mii de euro, bani pe care Sebastian Ghita i-ar fi dat lui Victor Ponta  printr-un intermediar. Ponta ar fi utilizat acest bani pentru a organiza vizita pe care Tony Blair a facut-o in Romania in 2012. Nu e clar daca procurorii suspecteaza faptul ca  Sebastian Ghita si-ar fi cumparat cu acesti bani postul de deputat pentru sine sau pentru altcineva. In martie 2012, Tony Blair a tinut o conferinta la Universitatea Romano Americana la care a participat si Victor Ponta.

Vom reveni cu detalii


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
15248 vizualizari
  • +27 (37 voturi)    
    Citatii du[a citatii (Marţi, 6 septembrie 2016, 10:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar la puscarie cind ajung acesti mafioti? Altminteri suntem satui de citatii ramase fara urmari, ca sa creada populimea ca Romania e stat de drept.
    • +23 (25 voturi)    
      :-) (Marţi, 6 septembrie 2016, 10:58)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Good things come to those who wait. Rabdare. :-)
      • +8 (16 voturi)    
        Cand isi insela fosta sotie, insarcinata deja! (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:22)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Cand isi insela fosta sotie insarcinata deja, cu Daciana, era aceeasi viclenie cu care a facut combinatii cu Blair in defavoarea functiei de Prim Ministru!

        Noroc ca la priveghiul lui Mandela, s-a dus Obama sa faca pipi si Ia rugat Ponta pe Blair sa-i faca cunostinta ...

        Prim Ministrul nu poate fi interceptat conform legislatiei, dar Blair avea voie!
    • +3 (19 voturi)    
      Pare răfuială între rituri masonice (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:12)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Altfel nu se explică de ce Ghita rezista atât de mult si serviciile îl lasă în pace.
      • +1 (7 voturi)    
        mda (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:59)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        medicamentele le-ai luat ?
    • +1 (9 voturi)    
      Pai ajung la parnaie. (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:09)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pai ajung la parnaie. Dar stau max un an jumate, cu clima si internet, scriu 2-3 carti de "specialitate", si ies cu averea de sute milioane euro intacta.
      Justitia din RO este o inscenare gretoasa.
      Pe mult ban public.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa e (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:30)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Justitia e braul legal prin care mafiotii scapa cu pedepse minime si averile intregi. In rest, e spectacol de prostit lumea la tv,
      • +4 (6 voturi)    
        da ai dreptate! (Marţi, 6 septembrie 2016, 22:11)

        rares.d [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Dar macar nu o sa-i mai vedem in viata politica, pe acesti infecti care nu merita sa aiba cetatenia romana.
        Da-ti o sansa justitiei am vazut ca isi face treaba, doar problema ca la cat au furat astia in ultimi ani, ii foarte mult de munca pt judecatori/procurori
        ps speram ca poate avem o sansa sa mai recuperam ceva bani (nu toti ca-i imposibil cu astia) dar ceva...
  • -12 (28 voturi)    
    banal (Marţi, 6 septembrie 2016, 10:41)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    fapte descrisa imi pare ceva banal care se intampla in mod curent in preajma alegerilor parlamentare, locale etc.. trebuie sa manance si gura partidelor si a shafilor lui, ceva :))
    • -11 (13 voturi)    
      daca esti sef de partid si faci listele..... (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:33)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      deci daca esti sef de partid si faci listele pentru parlamentare, adica iti folosesti autoritatea pentru a obtine foloase pentru un viitor parlamentar te duci la puscarie? :)))))
      • +9 (13 voturi)    
        ba e uda rau (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:37)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        ai omis ceva: a primit bani pentru asta, pe ascuns.
        daca voia sa sponsorizeze partidul, si nu ma indoiesc ca a facut-o, Ghita putea dona banii, transparent.
        mai mult ca sigur banii aceia nu au fost cheltuiti de Ponta integral, i-au mai ramas si lui de vreun concediu in Dubai :)
        • -3 (7 voturi)    
          dar legea spune ca si daca nu a luat (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:52)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          legea spune ca si daca nu a luat bani, daca doar si-a folosit autoritatea.
          sa luam cazul elenei udrea care a candidat la neamt. si-a folosit autoritatea in partid pentru a-si alege colegiul si a obtinut un loc de parlamentar.
          trebuie sa mearga la puscarie pentru asta?
          dupa lege da :))
      • +6 (8 voturi)    
        Daca folosesti bani publici sau privati, da ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Asa zic legile romanesti .

        De principiu, partidele, politicienii nu au voie sa-si creeze avantaje electorale nici unele fata de altele, nici unii fata de altii.

        Au ramas insa dezechilibrele create prin lege vis a vis de infiintarea si inregistrarea partidelor (corectata oarecum) si vis a vis de candidatii independenti.
    • +12 (14 voturi)    
      asa-i (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      din pacate.
      coruptia a ajuns ceva banal inca din epoca varanului balos.
    • +11 (13 voturi)    
      Putzintica rabdare,bulgarele cresteeeee ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:43)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      600.000.000 $ cadou statului kazah,pe persoana fizica Ponta Viorel
  • +23 (25 voturi)    
    O clipa de sinceritate ar fi un gest sublim (Marţi, 6 septembrie 2016, 10:58)

    MPopa [utilizator]

    Poate-si face Ghita niste calcule si-si da drumul la gura ca sa scape el mai ieftin. Nu-i asa ca ar fi frumos? Parca-l vad pe Ponta strigand din usa deschisa a dubei "e un puci militar, iesiti in strada cetateni cum au iesit turcii pentru Erdogan".
  • +15 (19 voturi)    
    mda (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:00)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa fie intr-un ceas bun (dosaru`)
  • -2 (16 voturi)    
    hai ma dna ca poti (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:11)

    esrevinU [utilizator]

    sa faci si dosare seioase nu pocnitori d'astea.
    • +8 (12 voturi)    
      Pe ce te bazezi cand spui ca dosarul asta e (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      " o pocnitoare" ? :))

      PS. Un argument ceva... :P

      PPS Ori ai "troznit" si tu o simpla "pocnitoare" ? ;)
  • +22 (26 voturi)    
    o sa ajunga sa nici nu mai stie de ce (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:16)

    __alex__ [utilizator]

    il cheama astia la DNA iar la cum il stiu de prost se va incurca in minciuni. Diferenta e ca DNA-ul nu-i ca si electoratul.
    Hai, la multi ani ca de mult te astept!
  • +17 (21 voturi)    
    E bine ca si DNA din Teritoriu isi face treaba ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:20)

    JohnAnticoruption [anonim]

    DNA salveaza ROMANIA (si asta este bine asa) !


    Victor Plagiator Ponta (PSD) si Sebastian Ghita(PSD) au scoala inalta de HOTIE a lui Adrian Nastase(PSD) cu cursuri intensive predate de Ion Iliescu(KGB-PSD) si va urma cariera de INCULPAT-CONDAMNAT la DETENTIE cu SPOR in Penintenciare murdare(PSD a furat asa de mult ne nu au ajuns bani pentru INVESTITII in PENINTENCIARE humane) !
    • -13 (17 voturi)    
      DNA nu poate salva Romania,de cand e (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui JohnAnticoruption

      Kovesi sefa s-au inmultit furturile si coruptia,oare de ce?
      • +2 (8 voturi)    
        Mircica (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Cand te judeci cu Ea ? Asa te ai lăudat.
      • +2 (8 voturi)    
        Pai sunt date publicitatii (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:14)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ca furturile si golaniile si-au urmat cursul nestingherite. Vine vremea sa si platiti pt el golanilor.
        btw, tu esti Ghita si niuluk e Phonta?
        • +6 (6 voturi)    
          Buna! Mi-a placut apropoul! :P (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:01)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          btw, sub @mazeta ai aflat cine se ascunde? ;)
            #showComment
      • +10 (10 voturi)    
        O manipulare de 2 bani ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Te-am lasat repetent !

        De cand e Kovesi sefa se descopera cazurile de furt si de coruptie.

        Daca n-ar fi ea si ar fi sa zicem onor dom' fost procuror general Nitu, dansul, la ordin, nu ar mai descoperi niciun corupt, nicio fapta de coruptie si tu ai avea tupeul sa spui: "Lume-lume, de cand a pus PSD-ul sef la DNA, am starpit coruptia. Poftim... un caz nu mai e !"

        PS. Mai incearca, nu dispera, ca nu ti-a iesit acum ! :)))))))
      • +5 (5 voturi)    
        Gresit! (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:29)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Coruptia si furturile sunt aceleasi. Doar condamnarile s-au inmultit. Mananci cu polonicul la greu. Adica daca pe vremea lui nentu' Nascase nu au avut loc condamnari, inseamna ca nu exista coruptie, nu existau furturi, nu-i asa?
      • +2 (2 voturi)    
        Nici un singur om si nici o institutie nu pot (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:26)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        "salva" o tara ! E nevoie de niste oameni, niste institutii , niste partide (sau macar ceva politicieni morali) si ceva presa profesionista !!!
  • -3 (3 voturi)    
    Da pe Tony Blair cand il cheama la audieri? (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:48)

    marius123 [utilizator]

    Sigur vine repede la Ploiesti...va rog, sa fie notificat din timp.
  • +17 (19 voturi)    
    La fraierii srl. (Marţi, 6 septembrie 2016, 11:52)

    asavreau [utilizator]

    Ghiță și Victor Ponta sunt niște borfași politici.Banii,sunt scopul lor.Ponta sa supărat pe Dragnea pentru-că nu a avut acces la lista cu propuneri pentru parlamentare.Ponta a vrut minim 100 să-i treacă pe listă.Mai avea 50 ofertă de la PRU care se vrea un nou UNPR,și era Ponta boier 100+50 înmulțit cu 630 milioane suma minimă confirmată de Tăriceanu și aveți câștigul lui Ponta.Pentru asta face Ponta mutre.Banii sunt numai pentru a fi trecuți pe liste,să și ajungi în Parlament trebuie alți bani.Vedem de ce sunt Parlamentarii borfași.Șefii partidelor îi împing la asta.Să cheltui circa 1,5 miliarde de lei ca să ajungi în Parlament,ești dispus la multe fărădelegi ca să-ți recuperezi banii.De aceia Dragnea, Ponta, Tăriceanu, Constantin trebuie scoși din jocul politic,mențin și întrețin pungășiile vechii găști politice.Trebuie pus punct și de la capăt,dacă vrem ca parlamentarii să ne reprezinte.
  • +12 (12 voturi)    
    in loc (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:19)

    nahir [utilizator]

    de pokeponta la pru, o sa fie prinde-l pe pokeponta la dusurile beciului domnesc.
    • +2 (2 voturi)    
      :)))))))))))) (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:03)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      :))))))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      va fi obligat sa scape sapunul (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:51)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      se tine bine, proaspat, face sport Ponta. sansa baietilor cu tatuaje.
  • -3 (13 voturi)    
    Daca Tony Blair a luat Spaga va PLATI ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:20)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Sa nu creada Sebastian Ghita ca DNA nu il urmareste PENAL pe Tony Blair daca a luat sau a platit Spaga in Romania !

    Sa fie clar :CORUPTIA nu sta in fata DNA indiferent de Nume , Functie sau Partid . Cine fura Poporul Roman va platii chiar daca il cheama (eventual)Tony a lui Blaire da desigur Sebastian a lui Ghita !!!
    • +10 (10 voturi)    
      da tati (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:39)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui JohnAnticoruption

      asa e, fix Tony Blair facea listele PSD pentru parlamentare ...
      mare e gradina ta, doamne !
  • +10 (12 voturi)    
    Unii vor numai dosare "serioase" ! :) (Marţi, 6 septembrie 2016, 12:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai si cu astea "neserioase" dar tot penale, ce sa faca DNA, sa-i ierte ? :))

    PS. Imi pare ca cei care cer DNA "seriozitate" sunt pesedaci mascati. ;)

    PPS. Rabdare ca o sa vina si cele "serioase" ! :))))

    PPPS. Se lucreaza intens la dosarul "KazMunaiGaz - Rompetrol" ! ;)
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta Viorel este fezandat pt. tov. Ciurel- CEO (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:06)

    Plagarus [utilizator]

    Numai daca-l ascunde Preafericitul Daniel in subsolurile Catedrale Mantuirii Pacatosilor, scapa de puscarie,acest neica nimeni dpdv profesional si moral.
  • +5 (7 voturi)    
    I se mai spune (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:10)

    Toni_Romania [utilizator]

    El Mongoloido Nacional.
  • -1 (5 voturi)    
    Vai de c... lor (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:25)

    vodatepes [utilizator]

    Cineva a zis ca din septembrie vor apare doasre grase. E numai inceputul . Sa vezi cand incepe campania electorala ce dosare vor apare. Un dosar se face repede. Sa vedem cine urmeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Stilul j.... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:14)

    Iulian_c [utilizator]

    sa va zic o poveste ....

    Ep.1
    Tony fiind la o cafeluta cu pesedintele kazah si citind presa internationala intre doi biscuiti vede un articol despre datoria de 600 mil catre statul roman si ii pica fisa( la propriu) , il intreaba pe partenerul de cafea:
    - Bah , vad ca aveti de dat vro 600 mil la parlitzii aia..
    - Pai cam avem , o sa-i dam noi cumva ...
    - Pai bah .... nu vrei sa dai doar 300 de mil in loc de 600 ?
    -Cum sa nu ...
    -Pai bine bah , am plecat , te pupa Tony pe nas , ne auzim

    Ep,2

    ... suna telefonul ....
    Victorel : ... liniste bah panaramelor ca suna Tony .
    V: Hello mister Tony .....
    T: Vaiorele shut up an listen, let's make a business, a gheseft
    you know ... Vin la Bucale sa vb , dar baga si tu vro 220 000 sa am bani de cherosen si sa nu bata la ochi .

    Ep. 3
    Bucuresti , la cafea :

    Bre Vaoirele , treaba sta asa : Aia din kazahstan nu prea au bani si vor sa dea doar 250 mil . din care iti tragi si tu ceva si mai bagi il alte gauri pe traseu.
    Mai fac si eu putina garagara pe aici si zic ca numai tu esti baiat gigea , sa nu bata la ochi si pa si pussy
    Apare Ghitza : Bah ce aglomerat era tampitii astia nu-s in stare sa faca un drum calumea, ce tara de rahat, sa vezi ce mijto e in Germania, nici un stres...... si se tranti pe fotoliu .... despre ce discuta ... aaaa sar'mna dom' Tony ....
    Viorel: Bai berbecule pentru ca ai intarziat trebui sa dai 220 000 de euro. S-a terminat discutia , iti mai zic eu mai tarziu de ce.
    .............
    Mai departe se stie....
  • 0 (2 voturi)    
    VAI DE CAPUL NOSTRU (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:32)

    EmilNae [anonim]

    În comunicatul prin care DNA anunță cercetarea lui Victor Ponta pentru că i-a dat un loc eligibil lui Sebastian Ghiță, în schimbul finanțării venirii fostului premier britanic Tony Blair în România, procurorii scriu:


    ”Acest mecanism fraudulos este de natură a aduce grave prejudicii democrației, care presupune ab initio ca persoanele care acced în funcţii de demnitate publică să fie alese de către popor potrivit principiului reprezentativității pe criterii de competenţă profesională si probitate”
    Comunicat DNA
    Nu este o poveste despre Ponta, Ghiță și despre cît de antipatici ne pot fi. E vorba de un principiu.

    Nu e vorba nici de contractele IT ale firmelor lui Ghiță care, vorba ministrului Cristian Ghinea, au inventat nevoi ale statului, ca mai apoi să le satisfacă pe bani publici. Și asta rămîne de dovedit.

    E vorba de un principiu.

    Prin norma de fondare a DNA și potrivit Constituției, parchetul anticorupție nu are în atribuții grădinăritul democrației. Ordonanța de 255/19.07.2013 statutează în clar atribuțiile DNA.

    Prima atribuție a DNA constă în ”efectuarea urmăririi penale, în condiţiile prevăzute în Codul de procedură penală, în Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie”.

    În nici una dintre atribuții, care se întind de la a la g, nu se pomenește despre faptul că DNA este paznicul de far al alegerilor, teoreticianul principiului reprezentativității și nici măcar atletul statului de drept.

    Găsiți lucrurile probate, punct cu punct, chiar pe siteul instituției.

    Și băgîndu-se într-un lucru la care nu se pricepe și la care nu are dreptul, DNA comite o eroare imensă.

    Procurorii afirmă că poporul își alege reprezentanții pe bază de competență și probitate. Cine hotărăște asta ?
    Poporul alege CE VREA EL NU CE VREA DNA
    Asta democratie originala nu ce vroia Iliescu prin anii '90.
    Uite unde am ajuns dupa 26 ani.
    Ati vazut Chiriches, olguta vasilescu? Nu au invatat nimic nimic.Dna duce psd la 45-50%