Cazul Caracal - Cronica unei crime anunțate la 112 / Ultimele cuvinte ale Alexandrei: „Vine! Vine!”. Poliția a intervenit după 19 ore

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 23:26 Actualitate | Esenţial


Politia la locuinta suspectului din Caracal
Foto: Captura YouTube
De Alexandra, o tânără elevă de 15 ani, din Dobrosloveni, nu mai stia nimeni nimic de miercuri, de la ora 10.00. Fata plecase la Caracal și se urcase într-o mașină de ocazie. Și-a găsit sfârșitul în casa bărbatului în a cărui mașină se urcase, un mecanic auto, care locuia lângă o hală dezafectată de la marginea orașului. O tragedie care ar fi putut însă prevenită: fata reușise să sune joi dimineață, la ora 11.05, nu o dată, ci de trei ori la 112. Cu toate acestea, polițiștii au intrat în casa presupusului asasin abia după 19 ore, la șase dimineața a zilei de vineri.

Poliția a dat vina pe STS că i-a dat trei adrese greșite și a găsit singură adresa suspectului. Nu a intervenit însă imediat. A aflat înjurul orelor 2-3 dimineața, dar a așteptat să se facă ora 6 ca să intre să facă percheziția, pentru care luase mandat de la judecător.

Fiind vorba despre un caz în care viața unui om era în primejdie ar fi putut să intervină rapid, fără să mai aștepte mandatul. O spune Constituția, o admite și procurorul general și, după o serie de declarații incoerente, șeful Poliției Române care vineri seară a fost demis.

Fata a reușit, joi dimineață, să apeleze 112 și să ceară ajutor. De trei ori. La 11:05:41, pentru 45 de secunde, la 11:06:25, pentru două minute și douăzeci de secunde, și la 11:12:36, pentru un minut și treizeci și opt de secunde. I-a spus dispecerului poliției că nu știe exact unde se află, însă este o casă veche, aproape părăsită și a furnizat o adresă de pe o carte de vizită pe care o găsise în locația în care se afla, precizând că nu știe dacă este cea la care este sechestrată. Alexandra le-ar fi spus polițiștilor că este legată cu sârmă la picioare și că a fost violată, potrivit lui Alexandru Cumpănașu, care este rudă cu fata.

Ultimele cuvinte pe care tânăra le-a spus celor care ar fi trebuit să o salveze au fost „Vine!Vine!”, iar apoi apelul s-a întrerupt, a dezvăluit de acum fostul șef al Poliției, Ioan Buda.

Poliția a intrat în casa ororilor din Caracal însă abia peste 19 ore. Susține că STS i-a transmis trei adrese greșite. Serviciul a susținut în replică că nu el localizează telefonul. STS a precizat că prin apelarea numărului de urgență 112 este furnizată și disponibilă în mod automat informația de localizare transmisă de operatorul reţelei publice mobile. Astfel, au fost furnizate trei zone de localizare corespunzând celor trei apeluri, victima fiind găsită în zona afișată, la limita inferioară a acesteia.

Locul în care ar fi avut loc crima a fost identificat de polițiști în jurul orelor 2-3 dimineața. În jurul orei 3:30 au obținut mandat de la judecător. Au mai așteptat însă până la ora 6.00 pentru a intra.

După o serie de declarații incoerente, în care a spus că polițiștii nu au stat în fața casei, ci au monitorizat-o, chiar șeful Poliției a recunoscut că se putea interveni și fără mandat. Asta chiar dacă, a spus el, procurorul le interzisese.

„De ce-a așteptat, aceste lucruri trebuie lămurite. Efectiv nu am nicio explicație. Nu este absolut deloc în regulă ceea ce s-a întâmplat”, a declarat procurorul general Bogdan Licu, precizând că „nu există o explicație” pentru întârzierea intervenției. Potrivit Constituției, organele de poliție pot interveni „fără autorizația instanței de judecată” în condițiile în care este vorba de „protejarea unei vieți”, a adăugat el.

„A murit o fată care după toate aparențele putea fi salvată”, amai spus el a cărui cronologie a evenimentelor începe mai devreme decât spuselor poliției, mai exact în jurul orei 1 noaptea.

Condițiile în care se poate intra în domiciliul unei persoane sunt definite chiar în Constituția României, la articolul 27 unde, la litera b, se prevede că inviolabilitatea domiciliului nu se aplică dacă este vorba despre „înlăturarea unei primejdii privind viaţa, integritatea fizică sau bunurile unei persoane”.

În locuința suspectului principal s-au găsit rămășițe umane arse, carne care se presupune că e de origine umană și bijuterii care ar fi aparținut fetei de 15 ani.

Presupusul criminal, care are 57 de ani și trei copii, unul la Timișoara, ceilați în Italia, a fost necooperant cu anchetatorii și a negat acuzațiile.

Potrivit unor surse din anchetă, rămășițele umane găsite la adresă ar aparține cel puțin a două persoane.

În Caracal, a fost dată dispărută în aprilie o altă tânără, de 18 ani, care și ea ar fi fost văzută ultima oară luând o mașină la ocazie. DIICOT susține că a deschis un dosar privind trafic de persoane în acest caz, precizând totodată că a cerut preluarea dosarului Alexandrei, deoarece ar fi vorba de același mod de operare, inclusiv telefoane date familiei de către persoane necunoscute cu scopul de a le induce ideea că totul este în regulă.

Șeful Poliției, Ioan Buda, și prefectul de Olt, Petre Silviu Neacșu au fost demiși vineri seară, la propunerea ministrului de Interne Nicolae Moga, la scurt timp după ce premierul Dăncilă a cerut acest lucru.

„Din ce pot să vă spun, lucrurile nu au fost așa cum au trebuit să fie. A trebuit să luăm aceste măsuri, nu pot să mă bag eu în ancheta procurorului, a Ministerului Public, și și eu nu plec de aici până nu finalizăm ancheta”, a spus ministrul de Interne, Nicolae Moga.

Înainte de a fi demis, Ioan Buda, l-a demis și el pe adjunctul șefului IPJ Olt.


Iohannis le-a cerut acestora ca cercetările legate de acest caz extrem de grav să fie desfășurate cu maximă celeritate și le-a transmis că la ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării care va avea loc marți așteaptă să îi fie prezentată o primă evaluare asupra situației.


Citește pe acest subiect:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















72642 vizualizari

  • +51 (55 voturi)    
    Fierbe sangele in mine (Vineri, 26 iulie 2019, 23:42)

    tudorLeo [utilizator]

    Stau si plang singur, nu pot sa dorm...
    Sunt tata, ca multi altii, si simt cum imi fierbe sangele in vene!
    Cum am ajuns aici, de ce suntem atat de lasi incat inghitim rahatul astora de 30 de ani?
    Am un amalgam de ganduri si trairi, am cuvinte obscene si blesteme pentru incapabilii de la guvernare, dar ma abtin. Nu pentru ca nu merita, ci pentru ca nimeni nu ne asculta, pe noi, astia din strada, astia care se zbat sa ajunga banii inca o luna.
    Un lucru imi da speranta totusi, mai stau si eu de vorba cu alti fraieri ca mine: pazea ca vine votul bai baloane de sapun!
    Nimeni nu uita, nimeni nu iarta!
    • +29 (29 voturi)    
      RESPECT! (Vineri, 26 iulie 2019, 23:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      NU UITAM SI NU IERTAM !
      VINE VREMEA SA NE LUAM TARA INAPOI SI SA O CLADIM PE VALORI, NU PE HOTIE, NU PE MINCIUNA.
    • +14 (20 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:13)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui tudorLeo

      • +2 (16 voturi)    
        Nu cred ca mai trăia vineri la 2 AM dupa 15 ore! (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 5:25)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        Eu rămăsesem cu impresia ca telefonul de la 11:05 era de fapt la 23:05 joi iar trei ore și ceva mai târziu, imediat după 2 AM, politia descoperise locatia corecta însă acum aflu ca de fapt reperarea s-a făcut la peste 15 ore după primul telefon. Nu cred ca victima mai trăia la ora 12 (pranz) a zilei de joi sau în orice caz ca mai era în viață cu mai puțin de 12 ora înainte de localizare. Cu alte cuvinte, cele patru ore maxim care au trecut între momentul cand investigatorii au avut adresa și cel al percheziției de la 6 AM, vineri 26 Iulie 2019, sunt irelevante.
        • +5 (7 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:34)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      • +9 (11 voturi)    
        "Domnul" Cumpanasu, (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:58)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        care a aplaudat schimbarea întregii legislaţii pentru „milioanele de abuzuri ale justiţiei" împotriva cetǎţenilor români (da’ care de fapt erau Dragnea, Ghiţǎ, alde Cosma şi alţi cîţiva), ar trebui ca de-acum încolo, pentru complicitatea criminalǎ în pasivitate a unor poliţişti, procurori şi judecǎtori, asupra unei minore!, sǎ militeze pentru tǎierea pensiilor speciale ale acestor categorii; s-ar înscrie în "logica" manifestatǎ deja.
        • +3 (5 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:40)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      • +1 (1 vot)    
        ? (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 18:49)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        Nu exista copiii lor si copiii nostrii! Doar copii inspaimantati de moarte, torturati si omorati. Acest lucru nu trebuie sa se mai repete.
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 21:15)

          PSD - Lis Erupe! [anonim] i-a raspuns lui valli

    • +4 (18 voturi)    
      romanu e viteaz in trafic (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:32)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      Da claxoane, nu respecta nicio regula.
      In rest, Dumnezeu cu mila
      • -13 (23 voturi)    
        Test: O ziaristă sa trimita poziția GPS din bloc (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 1:32)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

        Luati o ziarista voluntara, legati-o la ochi și duceti-o cu mașina undeva într-o scară de bloc, intr-un loc inchis.

        Pe urma dati-i 5 - 10 minute sa-si transmita poziția GPS prin SMS către redacția ziarului, care nu știe unde exact a fost dusă.

        Dupa asta incercati sa o gasiti.

        Veți remarca ca este aproape imposibil sa dai de ea. Din cauza spațiului închis, GPS-ul devine foarte imprecis și localizarea se face cu o acuratețe de 2-300 m sau mai mult. O sa umblati mult și bine prin scările blocurilor pe la diverse etaje, în căutarea ei.
        • +5 (15 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 2:30)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui simplex1

        • +11 (13 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 2:31)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui simplex1

        • +10 (14 voturi)    
          Aveti tupeu .. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 3:36)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          ... sa va arati "fetele" pe-aici, aparatori ai borfasilor, hotilor si violatorilor.
    • +14 (14 voturi)    
      m-a intors pe dos comentariul tau (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 2:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      am plans... daca era sora mea???? iti vine sa mori cu ei de gat - ca parca nu se mai face lumina niciodata in tara aia
    • +8 (8 voturi)    
      o sa fie si mai rau (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 6:27)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      aia cu ordinele, procurorul, dobitocii aia de sts care o freaca, judecatorul toti sint partasi la crima. nu or sa plateasca decit dace ii facem noi sa plateasca, si nu prin a merge la vot.
    • +1 (1 vot)    
      un comentariu inpresionant (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 10:53)

      val111 [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      sunt foarte marcat de mesajul dumneavoastra.
      sunt tata unnei fete de 17 ani.
      Si tot ce pot sa sper este ca cit mai multi oameni din tara asta gindesc si simt ca dumneavoastra !
      Multumesc pentru comentariul dumneavoastra, Domnule !
  • +18 (18 voturi)    
    Cei responsabili cu (Vineri, 26 iulie 2019, 23:54)

    mitg [utilizator]

    Ancheta - atat coordonare cat si executie - ar trebui sa fie pusi sub acuzare pentru complicitate la omor cu premeditare. Este incredibil asa ceva!
  • +18 (18 voturi)    
    complici la crima (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:10)

    cetatean in RO [utilizator]

    politistii, procurorii si toti reprezentantii autoritati, care au stat fara sa intervina, sa fie anchetati pentru complicitate la crima...mi se pare ca tu, cetatean obisnuit esti obligat sa intervii daca sesizezi un conflict pe stada - se cheama responsabilitate civica- dar nemernicii astia platiti sa apere cetateanu, daca nu intervin, nu sunt complici la crima?????
  • +15 (15 voturi)    
    Tara lui Mesteru' Manole, de o stupiditate fatala (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:10)

    Laumi [utilizator]

    ...si criminala:

    Trebuie neapărat să moară cineva, si violent, ca să se ajungă facă ceva pentru salvare normala.

    1. Facem, de la ce vârsta, instructaj la copii sa apeleze 112 si le explicam ce-s alea coordonate GPS? Să ne așteptăm ca un copil să scormonească în meniu când are viața în pericol. Să-l învățăm să de mură în gură coordonatele GPS, de la nivel de grădiniță? Acasă? Operatorul 112 ar trebui să viseze meniuri de telefoane și să știe să localizeze cea mai apropiată antenă de lângă apelant cel puțin. Too little, too late. Mene, mene, upfarsin.

    2. Reticența și ezitarea autorităților la acea aplicație gratuită 112 care facilitează info în caz de urgență tocmai a devenit criminală. Dacă ai ceva mai bun, folosește, dacă n-ai ia ce ai la dispoziție. Nu, noi testăm RO-ALERT să justificăm bani. Bănuiesc că aplicația aceea refuzată e făcută fix pentru oameni care sunt in pericol și nu pot săpa in telefon după coordonate.

    3. Și o cercetare (penala) cât se poate de riguroasă (to the maximum extent of the law) pentru toți „onorabilii” care au contribuit la acea infama „ora 6”. La ce concluzii ajungem dacă legiștii află că acele ore puteau salva o viață sau curma tortura?

    Cum se vede: Daca am cultivam banane, trebuia sa întregim pachetul cu o poliție „bananiera”, de o țară asemenea. Mai ales in zonele cele calde ale țării nu?

    Nicio pedeapsa nu va aduce înapoi victimele.
    Dar măcar, măcar stupiditatea strigătoare la cer va trezi dramul (urma?) de... (deja îmi pare imposibil si implauzibil acest cuvânt:)...c o n ș t i i n ț ă a unor autorități plătite să garanteze siguranța cetățeanului.
    • -3 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 3:42)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Laumi

  • +23 (23 voturi)    
    Soluția (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:12)

    florinos [utilizator]

    Fie plecăm cu toții din țara asta fie rămânem și ne implicam, gata cu pensii speciale doar pentru unii care nu au cotizat la pensie si muta un dosar dintr-un birou in altul, gata cu politicieni toxici ca Nicolicea, Iordache sau Olguța care strigau ca SRI nu ar trebui sa se implice in anchetele penale, gata cu momentele in care închidem ochii când vedem ca autoritățile nu-si fac datoria, când vedem cum unii vând țigări fără timbru la 10 metri de Politia Locala, gata cu resemnarea când auzim ca fiul lui Năstase este consilierul vice ministrului, gata cu GDPR când vine vorba de deconspirat numele celor care fac ilegalități sau abuzează de funcțiile publice ... am închis ochii după Colectiv, dupa accidentul din Apuseni, când a murit Bogdan Gigina, ar fi timpul sa ne luam soarta în mâini.
    • +7 (7 voturi)    
      solutia, cind o sa fie si mai rau... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 6:29)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      e sa in..armezi poporul.
  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:18)

    Porumbelul Vidanjor [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Oribil ! Se putea preveni.. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:36)

    datornicu [utilizator]

    Si eu sunt tata . Am o fetita de 3 ani jumate.
    Doare!
    Este incredibil cat de incompetenti si mai ales nepasatori au fost politistii (si de fapt toate organele statului implicate).
    Am citit ca nu au luat deloc plangerile tatalui in serios.

    Au fost cativa oameni in politie care si-au facut totusi treaba foarte bine (au gasit renault-ul gri implicat si in cealalta disparitie si au facut conexiunile folosind camerele de supraveghere) atunci cand au fost activati (probabil joi seara).
    Totusi 19 ore e timp suficient sa omori 19 fete nu una !
    Pentru prima oara cred ca dreptul la intimitate si la proprietate nu este la fel de important ca dreptul la viata al altcuiva.
    Tehnologia ar permite urmarirea (cu camere de supraveghere) si recunoasterea faciala automata.
    Un soft (demonstrat in china) poate sa spuna imediat unde a fost vazuta o persoana ultima oara.
    Deci probabil ca localizarea fetei ar fi fost o chestiune de minute (fara sa o dam in black-mirror cu cipuri implantate) daca se folosea si inteligenta umana..
    Pentru genul asta de cazuri China comunista isi apara cetatenii mai bine.
    Ca programator stiu ca in 2-3 ani vom avea masini care se conduc singure. Deci Alexandra nu ar fi intrat in contact cu mecanicul criminal. Poate nici nu ar fi avut nevoie sa mearga la ocazie daca ar fi avut ce ii trebuia in comuna ei.
    Stiu ca societatea noastra se va schimba in bine (ma refer in special la Vest)

    In Romania mai ca se va pune prin legislatie sa fie un taximetrist/criminal in serie la volan.
    Ce avem nevoie e un minim de decenta si seriozitate din partea statului in perioada asta de tranzitie..
    1)Servicii de transport interurbane asigurate (stiu suna comunist)
    2) Politie si servicii de informatii capabile(legal) sa asigure pe loc un raspuns eficient (localizare + interventie) -
    3) Descentralizare (nu e nevoie ca toate serviciile necesare cuiva sa fie tocmai in Bucuresti/orase mari).
    Acum am o retinere sa mai imi las familia cu Uber (sau alte firme de ride sharing)
  • +12 (12 voturi)    
    Toti incompetentii din Politie trebuie demisi (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:41)

    Klaus_ [utilizator]

    Ar trebui testata zilnic capacitatea de interventie a politiei, nu sa ne dam seama abia cand moare un copil nevinovat cat de imbecili si incompetenti sunt. Echipe de politisti bine pregatiti ar trebui sa mearga in toate orasele din tara si sa ceara ajutor la 112. Sa nu stie nimeni unde merg si ce scenarii au. Apoi sa evalueze cat de eficient intervin politistii. Daca nu ating un barem minim, sa zboare toti din posturile alea bine platite, de la seful politiei pana la ultimul politist care nu si-a facut treaba. Daca trebuie dati afara 50%, sa dea afara 50%. Daca trebuie dati toti afara, foarte bine. Vor putea fi inlocuiti cu altii care vor si li se potriveste jobul de politist. Dar eu cred ca multi dintre politisti au dorinta si curajul de a sari in ajutor, insa sistemul ii promoveaza pe cei cu pile, cei fricosi, imbecili si incompetenti. Iar cei buni raman in umbra sau se cara din sistem.
  • +7 (7 voturi)    
    Rețeta Meșterilor Manole (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:56)

    Laumi [utilizator]

    Chiar trebuie neapărat să moară cineva, și violent, ca să facem ceva??

    Disfuncționalitate și Incompetență criminale. Îți pierzi orice cumpăt.Te întrebi de ce sunt atâți români afară? Papură-Vodă însuși ar fi scârbit.

    1. De la vârstă fragedă să instruim copilul, la fiecare nivel școlar, de-acasă, cum să găsească și dicteze coordonatele GPS în telefon, să le spună operatorului 112, că acela/aceea nu poate învăța meniuri de telefoane - e greu pentru operatori.

    2. Să găsim un băiat deștept cu pile și firmă (Novensys? Sau ultima ei reîncarnare) care să poată face o aplicație mai fățoasă decât cea sugerată de Autoritatea Europeană 112, pe care s-o plătim toți, din bani publici, să-l căpătuim pe el. Dar să meargă aplicația, nu ca cea cu cardul de sănătate. Dar ce dacă!? Oricum mor oameni, și cu card și fără, și cu 112 și fără, parcă așa zicea o autoritate. Acum e demis cel ce a zis-o? Merge cardul? Merge 112 după ce suni și ți se răspunde? E competență salvatoare la celălalt capăt?
    Incompetența, reticența și ezitarea acestea au costat o viață de om!! Iar la noi se arde inteligent testarea sistemului RO-ALERT! #%$%#&@!!!

    3. O cercetare (penala) cât se poate de riguroasă (to the maximum extent of the law) pentru toți „onorabilii” care au contribuit la acea infama „ora 6”. La ce concluzii ajungem când legiștii află că acele ore puteau salva viața sau curma tortura? (Daca am cultivam banane, trebuia sa întregim pachetul cu o poliție „bananiera”, de o țară asemenea. Mai ales în părțile mai calde ale țării, nu?)

    4. La niște transport public s i g u r, oare se gândește cineva, ca la un indirect factor complice?

    Nicio pedeapsa nu va aduce înapoi victimele. Dar este strigător la cer. Ar trebui să ieșim mai ceva ca după Colectiv.

    Poate măcar în urma acestei diabolice stupidități 'om trezi dramul (urma?) de... (deja pare imposibil acest cuvânt:)...c o n ș t i i n ț ă (măcar simulacrul) a unor autorități plătite să garanteze siguranța cetățeanului.
  • +15 (15 voturi)    
    incompetenta ucide (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 1:22)

    icarag [utilizator]

    sa aud si eu de niste bugetari datzi afara pentru incompentata . oare?
    • +4 (4 voturi)    
      Cei mai proști ne tot conduc (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:59)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Numai că în democrația pasivă cu multi proști se aleg la conducere cei mai gălăgioși proști. Se zice că prostul nu e vinovat de prostia lui ... Proștii nu vor să fie conduși de elite, că li se gâdilă orgoliul, asa că își suferă prostia și dau vina pe orice altceva decât pe prostia lor. Acum o să înlocuiască proștii vechi cu unii noi și istoria se tot repetă.
  • +16 (16 voturi)    
    Încet-încet... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 1:27)

    slashroot [utilizator]

    Mai întâi ne-ați spus să “ciocul mic” și “altă întrebare”. Apoi ați început să ne gazați - pe noi, pe copiii noștri și pe părinții noștri. Apoi să ne omorâți prin parcuri, cu sprayuri lacrimogene în ochi. Acum să stați deoparte în timp ce ne omoară alții copiii, deși știați exact ce faceți.

    Știați. Ce. Faceți.
    V-a spus chiar victima.
    Sângele ei e pe mâinile voastre.

    Sunteți un cancer pentru țara asta. Sunteți metastazele unui cancer de care nu mai putem scăpa. Nu vă puteți ascunde după sistem, după software, după GPS. Aveți nume, aveți chip, aveți funcție:
    Viorica-metastaza. Olguța-metastaza. Prefectul-metastaza. Polițaiul-metastaza. Jandarmul-metastaza. L-am extirpat pe Dragnea. Metastazele sunt peste tot.
    • +2 (2 voturi)    
      gresesti (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:13)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

      putem scapa
      dar nu lasant capul plecat si ridicandu-l, pus mana pe sabie si dat cu tot Sistemul de pamant.
  • -6 (16 voturi)    
    Inca o diversiune, (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 1:28)

    Namaste [utilizator]

    moment propagandistic sinistru...
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 21:16)

      PSD - Lis Erupe! [anonim] i-a raspuns lui Namaste

  • +16 (16 voturi)    
    tara cu cei mai multi bugetari pe mia de locuitori (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 1:44)

    stupidu [utilizator]

    tara cu cei mai multi bugetari pe mia de locuitori nu poate sa-si ajute cetatenii, nu poate sa-i apere. jandarmii apara infractorii, politia asteapta sa se trezeasca infractorii ca sa nu-i deranjeze cu o perchezitie, serviciile au cam atitia angajati cit FBI dar asteapta sa se pensioneze la 45 de ani si nu risca pina atunci, cnas nu e in stare sa tina o baza de date fara s-o strice, sts face figuratie, cred ca se cred in epoca telefonului cu manivela. baaaa, trintorilor, va mai tinem mult????
  • +12 (12 voturi)    
    Masuri Corecte la rece... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 5:14)

    IonV [utilizator]

    Demisi, degradati, dati afara, taiate pensiile speciale. Parintii sa ceara in instanta daune Statului roman de cate 500 mil euro, pe care Statul (dup ace le plateste) sa le recupereze de la cei pe care-I crede el vinovati...
    • +11 (11 voturi)    
      Masurile corecte sunt: (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:58)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui IonV

      1. Demisia guvernului!
      2. Alegeri anticipate!
      3. Inchiderea televiziunilor de partid!
      4. Reforma profunda a statului (reducerea numarului de bugetari incompetenti si ne-necesari, angajarea doar pe competenta, ruperea relatiilor cu BOR, inasprirea pedepselor pentru coruptie, abuz in functie, trafic de influenta, si nu de-a moka, ci cu zeci de ani de inchisoare, la fel ca in cazul criminalilor ca asta)!
  • +7 (7 voturi)    
    Amestec de factori (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:27)

    spirache [utilizator]

    Când mergi la o secție de poliție sa depui o plângere, prima lor reacție este sa te descurajeze sa o faci. Am trecut recent prin asta. Ori s-or confrunta cu multe plângeri, ori e lene că trebuie să facă hârtii stufoase, ori nu au oameni, deși la prima vedere secțiile par pline de polițiști ( București- de ordinul zecilor), dar la compartimentul plângeri este 1 lucrător. De pildă au pereții ticsiți cu afișe cu violența în familie, dar persoana vătămată așteaptă minim 2 ore in holul de intrare, deși nu e nimeni înaintea sa. La vandalizarea unei mașini, descurajare pe față: " nu are rost sa depuneți.Amenda dacă îl găsim este 100 de lei". Așa că e și lene, și hârtii stufoase, și mulți cetățeni care or abuza de procedura de a depune plângeri și iese treabă asta: " știți cum sunt copiii la 15 ani, se întoarce ea.", deși taica-su o trimitea la meditații și se vedea clar că e un copil școlit, nefiind genul care mâine îți fuge in Spania la căpșune cu proaspătul iubit.
    • +5 (5 voturi)    
      Adevarat (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 8:37)

      Vgeo [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Nu vor sa inregistreze plangeri ca sa dea bine in statistici, in cazul ca anunti o disparitie nu trateaza cu seriozitate cazul te imbrobodesc sa mai astepti poate a fugit cu iubit\a daca de la inceput trataul cazul ca pe o rapire avea multe sanse sa o gasesca in viata, mai ales ca mai aveau un caz in zona. Dar cu o conducere neprofesionista oameni pusi politic nici macar nu sunt din sistem agenti din teren blamati care decat asteapta ziu de salariu se ajunge aici. Trebuie coducere profesionista sefi care sa sustina agentul si sa il sprijine si alta abordare profesionista.
    • +2 (2 voturi)    
      si in caz de furt (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:16)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      mi s-a furat masina, o dacie veche si primul cuvant auzit de la politisti....ah pai nici n-are sens sa mai continuati caci nu se rezolva astfel de cazuri, probabil masina e deja dezmembrata si vanduta pe piese.

      cred ca e timpul ca romania sa legalizeze armele de foc pentru ca statul nu mai poate apara cetateanul si fiecare trebuie sa se apare cum poate.
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 19:53)

        complet_retard [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sǎ odihneascǎ sufletul ei nevinovat! (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:45)

    ofCAER [utilizator]

    Nu scriu despre celelalte posibile victime; nici nu mǎ intereseazǎ cǎ Alexandra este nepoata unui om care de felu’ lui e-o javrǎ. Mǎ cutremur cînd mǎ gîndesc prin ce chinuri, prin ce stǎri psihice a trecut aceastǎ fatǎ aşteptînd sa vinǎ „oamenii legii” sǎ o salveze! Doar reuşise, cu curajul ei adolescentin şi cu o abilitate mult mai presus de vîrstǎ, sǎ punǎ mîna pe un telefon şi sǎ apeleze 112 de TREI ori! Nu ştiu la ce torturi o supusese aceastǎ bestie, dar îmi pot imagina moartea înceatǎ a speranţei acestei copile nevinovate cǎ, negreşit, din clipǎ în clipǎ vor veni salvatorii: pǎi nu anunţase ea „unde şi pe cine trebuie”?
    P.S. "Suflet pentru suflet", i-a scris lui Moise Dumnezeu în Tablele Legii!
  • +1 (5 voturi)    
    isterie in masa (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:39)

    Razvan_M [utilizator]

    In Romania luam criminalitatea relativ mica de buna. Prin urmare, nu apreciem cu adevarat pe cei care contribuie la acest mediu *relativ* sigur.

    Sa comparam criminalitatea din Romania cu ce exista in numeroase tari din Asia, Africa, America de Sud etc.

    Avem o pasiune morbida sa-i facem vedete pe criminali si pe ciorditori. Din dorinta stupida de a ne promova ideologia sau favoritii politici nu mai privim lucrurile obiectiv. Oricine dintre sustinatorii unui partid sau altul, are tendinta de a-si privi cu blandete favoritii si de a-i critica pe ceilalti, iar asta este o greseala care costa. Din cauza asta ajungem la "rezistenta" permanenta, care in fapt inseamna lipsa de respect fata de rezultatul alegerilor si din cauza asta sustinatorii partidului de la putere devin si mai toleranti cu partidul.

    Drepturile omului nu trebuie sa ne aduca in situatia de a avea un stat nefunctional. Ambele tabere le promoveaza *cand le convine*: unii pt. infractori politicieni - si beneficiaza inclusiv infractorii violenti - altii pentru situatii inexistente, precum homosexuali care vor sa se casatoreasca pt. ca asa-i la moda sau oameni cu probleme de sanatate mintala - si ajungem in situatii unde nu mai poti comenta despre cativa nerozi imbracati in rochite (deci restrangem dreptul majoritatii de a vorbi liber) sau nu putem interna fortat preventiv oameni care imping pe altii apoi pe sina de tramvai.

    Demisiile astea nu vor rezolva nicio problema. Daca nu avem reguli clare pentru toata lumea, niciun angajat din politie sau jandarmerie nu va ajunge sa stie cum sa intervina in cazuri extreme decat daca i se da ordin, deci daca cineva de mai sus isi asuma o responsabilitate. Iar reguli clare nu poti avea intr-o societate in care suntem dresati din ce in ce mai tare sa "gandim" cu emotiile si sa ne certam pentru orice rahat.

    Nimeni nu vrea sa se priveasca in oglinda si sa recunoasca faptul ca in acest esec avem toti partea noastra de vina. Promovam prea mult rau.
    • +3 (5 voturi)    
      si un alt aspect (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:21)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Asta: https://www.tolo.ro/2018/01/29/stenograme-banda-de-politisti-interceptati-de-diicot-cum-protejau-o-retea-de-prostitutie-de-minore-unul-a-fost-seful-politiei-parlamentului-pana-acum-cinci-luni-comisarul-ion-craiu-cine-i-a-scapat/
  • +4 (4 voturi)    
    Excesele legislative (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:46)

    spirache [utilizator]

    Din 2016 încoace, PSD și acoliții lor doar au încercat să îngreuieze efectuarea actelor de procedură penală, dând potențialilor infractori tot felul de arme, apărări la îndemână și sancționând organele de cercetare penală pentru nerespectarea drepturilor și libertăților cetățenești. Astfel, in loc sa fie înființată Secția specială de investigare a infractorilor, a fost înființată Secția specială de investigare a magistraților. De polițiști nici nu mai vorbesc, că ei sunt chiar fără apărare. In afara de sindicate care îi mai apară, sunt la mila destinului daca cetățeanul ii acuza de încălcarea prețioaselor drepturi și libertăți. Asa că nu trebuie sa ne miram de ce aia stăteau la poarta, in timp ce ăla o tranșa pe fata. Mai mult, " Mitralieră" a avut un proiect în care prezumtivul infractor sa fie informat cu o zi înainte că i se va face percheziție.Acum întreg sistemul judiciar este rob exceselor legislative ale PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Cand e vorba de protestatari imediat se actioneaza (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 10:06)

    matali [utilizator]

    Daca ar fi fost vorba de protestatari, care sa fi protestat impotriva guvernului PSD, jandarmii si mascatii ar fi intervenit in cateva minute in forta maxima , asa cum au facut pe 10 august, dar cum nu a fost vorba de asa ceva, pe astia nici in cot nu ii doare.
  • +5 (5 voturi)    
    Procurorul Licu mai are tupeu sa vorbeasca... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:01)

    Alui [utilizator]

    Dupa ce i-a f***t la maxim pe procurorul care a luat fata si pe parintii fetei in cazul cu fata sechestrata de fosta agenta maternala si adoptata de romanii din America? Cum il rabda pamantul pe retardatul si dobitocul asta ticalos?
  • +2 (2 voturi)    
    Crima din Caracal (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:07)

    Laurentiu94 [utilizator]

    Toti politistii care nu si-au facut treaba in acest caz , trebuie sa fie degradati.Destituirea este o pedeapsa prea usoara. Destituiti. Poate asa invata toti sa-si faca treaba pentru care sunt platiti.
  • +1 (1 vot)    
    viol, crima < protest (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 13:43)

    adrhc [utilizator]

    adică violul si crima sunt infracțiuni net inferioare unui protest

    Pai daca in seara aia raporta cineva cum ca sunt proteste anti p$d in Caracal se aduna instant toata jandarmeria si poliția romană acolo cu multiple aprobări semnate pre si post factum - găzau tot apoi găseau si “vinovați”. Da’ pt fapte precum violul, crima chiar n’are sens efortul - unde mai pui ca s-ar consuma si resurse care altminteri s-ar direcționa către un “om de partid”.
  • +2 (2 voturi)    
    Coarnă (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 21:27)

    Miki66 [utilizator]

    Până când Coarnă nu va fi demis, toți incompetenții din poliție se vor simți apărați, pe drept sau pe nedrept.
  • 0 (0 voturi)    
    cazul caracal cronica unei crime anuntate la 112 (Luni, 29 iulie 2019, 9:48)

    Nesu [utilizator]

    Sa incepem cu CARACAL, ordonanta 13, 14, iordache si tot alaiul...... din CARACAL, GUVERNUL ....