Cazul Caracal. Procurorul general: Polițiștii puteau interveni fără autorizația procurorului sau judecătorului. E incredibil, viața fetei putea fi salvată / Licu revine: presupusul criminal nu era în cercul de suspecți. UPDATE

de MH     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 17:20 Actualitate | Esenţial


Politia la locuinta suspectului din Caracal
Foto: Captura YouTube
Procurorul general Bogdan Licu spune că se putea interveni fără autorizația procurorului sau judecătorului la locuința bărbatului din Caracal suspectat de uciderea fetei de 15 ani. „Din momentul în care a fost identificată locația au trecut multe ore. Cu atât mai mult cu cât viața e pusă în pericol pot să intervină fără autorizația procurorului sau judecătorului. E incredibil dacă așa s-a întâmplat”, a spus Licu, la Antena 3, adăugând că „viața fetei putea fi salvată".
UPDATE 19:28 Procurorul general a revenit asupra declarației inițiale, precizând că bărbatul bănuit că a ucis fata de 15 ani nu era în cercul suspecților în dosarul DIICOT referitor la dispariția primei tinere.

Bogdan Licu a revenit și a susținut, într-o nouă intervenție telefonică la Antena 3, că în cazul dispariției primei fete nu exista o listă de suspecți: Ucigașul nu era pe lista de suspecti, nu era o listă de suspecți în cazul precedentei dispariții.

El a explicat că în acel caz al fetei de 18 ani dispărută în urmă cu câteva luni dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Craiova, iar în 30 mai a fost trimis la DIICOT, existând indicii că tânăra a fost luată în scopul traficării de către proxeneți.

"DIICOT nu a stabilit o lista de suspecți în acest caz. Ieri a apărut cazul fetei de 15 ani. Procurorii DIICOT Craiova au aflat, părea similar cazul cu speța lor și s-au autosesizat pentru că în ambele situații în imaginile video de pe camerele de supraveghere apărea un Renault gri", a declarat Licu, adăugând că din acel unghi de filmare nu putea fi văzut numărul de înmatriculare.

El a reluat filmul intervenției în cazul fetei de 15 ani:
  • Dosarul a fost înregistrat la Parchetul Judecătoriei Caracal joi după-amiază, în jurul orei 15.00, după aproximativ 3 ore de la apelul telefonic la 112. Vizualizând zona s-a descoperit acest Renault si urmărind mașina, în jurul orei 01.00, s-a stabilit locația ucigașului.
  • Între timp, polițiștii și procurorii au mai mers în alte 3 locații, pentru că informațiile de la STS nu au fost foarte exacte și au acoperit o arie mai mare. Deci au fost încă 3 percheziții.
  • Echipa de anchetă a intrat în casa presupusului ucigaș la ora 6.00
"De ce s-a așteptat? Trebuie lămurit. Aceste aspecte vor fi verificate ulterior. Deocamdata ne focalizăm pe cercetarea la fața locului, care continuă și la acestă oră. A murit o fată care după toate aparenșele putea fi salvată, ceea ce este lucrul cel mai grav. Nu știm dacă și a doua fată este victia aceluiasi criminal, desi e foarte posibil", a adăugat Licu.


...................
Procurorul de caz a stat joi noapte câteva ore în fața porții locuinței suspectului, în așteptarea autorizației pentru percheziție.

„La ora 3 Judecătoria a emis autorizație, ceea ce înseamnă că polițiștii și procurorii știau cu câteva ore înainte locația. (...) Au trecut ore multe, ore în care fata putea fi salvată. Se putea interveni fără a aștepta autorizația judecătorului. (...) este de nepermis și de neiertat, a declarat procurorul general la Antena 3.

Procurorul General a precizat că bărbatul suspectat că a ucis-o pe tânăra de 15 ani era în cercul suspecților în cazul dispariției în urmă cu trei luni a unei alte fete. În acest ultim caz era deschis un dosar de trafic de persoane.

„Da, am constatat că este un dosar la DIICOT constituit nu de luni de zile, ci urmare a dispariției de zilele trecute a unei alte fete (cea dispărută în aprilie -n.r.). În acest moment, analizăm posibilitatea ca prezentul dosar unde se face cercetarea la fața locului să fie preluat de către DIICOT și instrumentat. Da, dar nu am în acest moment datele exacte. Nu s-a constituit dosarul atunci (aprilie -n.r.) la DIICOT, ci la altă structură de parchet, după care a fost declinat la DIICOT. Era un cerc mai mare de suspecți și în acest cerc apărea acest om", a declarat Bogdan Licu.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că polițiștii din Caracal știau locația în care se afla Gheorghe Dincă încă de noaptea, dar nu au organizat un flagrant, așa cum le permitea legea, ci au preferat să aștepte autorizație de percheziție pentru dimineața.

Procurorul general Bogdan Licu a dispus, vineri, efectuarea de verificări la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal, pentru a fi analizat modul în care procurorii din structură au supravegheat cercetarea în cazul fetei din Olt.

Surse judiciare au precizat pentru Mediafax că există indicii că polițiștii și procurorii din Caracal nu au gestionat așa cum trebuia cazul crimei fetei din Olt, în sensul în care, dacă anchetatorii ar fi avut indicii că fata este acolo, ar fi putut interveni direct, organizând un flagrant.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















97713 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 26 iulie 2019, 17:27)

    mihai_mi [utilizator]

    Un lucru e clar: in tara asta esti pe cont propriu. Esti bun doar de jupuit, daca ai nevoie de ajutor nu il vei primi.
    • +1 (1 vot)    
      romanului ii place birocratia, aprobarile (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:57)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      autorizatiile si stampilele. Ca nu ii place sa isi asume responsabilitatea.
      Si oricum se descurca, cunoaste pe cineva sau da o atentie.
      Uite asa sietemul genereaza drame: Caracal, Colectiv, Giulesti, etc.
      csfncsf
  • +12 (14 voturi)    
    Era sau nu mecanicul informator al Politiei? (Vineri, 26 iulie 2019, 17:31)

    D-or [utilizator]

    Nu aveau cum sa nu-l cunoasca in Caracal.

    Adica nu-si cunosc taximetristii din oras?
    • +2 (2 voturi)    
      //NU era în cercul de suspecți//. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Dar trăia făcând zilnic infracțiuni.Toată lumea știa,numai poliția și procuratura nu știa!
  • +2 (12 voturi)    
    ar trebui (Vineri, 26 iulie 2019, 17:39)

    Dodel540 [utilizator]

    cred ca dl licu ar trebui sa ceara de indata ordonanta prezidentiala astfel incat fata disparuta sa nu poata parasi Romania..
  • +9 (11 voturi)    
    Aha, nu le omora pe toate. Le vindea pestilor (Vineri, 26 iulie 2019, 17:39)

    D-or [utilizator]

    De aceea nici nu a omorit-o imediat pe fata. A asteptat sa vada daca o poate vinde.

    Pentru asta conta pe o anumita imunitate...
  • +12 (20 voturi)    
    ar trebui sa stim (Vineri, 26 iulie 2019, 17:43)

    gic [utilizator]

    cine au fost politistii responsabili in cazul de fata.

    Merita sa ii afle o tara intreaga.

    Este infiorator ce s-a intamplat, de la inceput pana la sfarsit.
    • -8 (12 voturi)    
      cica e nepoata lui Cumpanasu (Vineri, 26 iulie 2019, 18:56)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui gic

      M-am cutremuat cand am aflat! Sa fie oare Karma? La cat rau a facut si acest Cumpanasu cu parerile lui interesate si rau intentionate! Cine isi aduce aminte..
      • +11 (15 voturi)    
        ce legatura are una cu alta? (Vineri, 26 iulie 2019, 19:04)

        gic [utilizator] i-a raspuns lui fit

        nu este Karma.

        ESTE POLITIA ROMANA INCOMPETENTA

        E un mod de a conduce aceasta tara.

        Cand am intampinat Centenarul cu o ANALFABETA prim ministru, ce putea sa urmeze?

        Incompetenta omniprezenta.

        Cum scria cineva pe Adevarul. Toti cei care au stat la poarta in timp ce fata urla, fiind ucisa in chinuri trebuie impuscati cu criminalul.

        Au aceeasi doza de cinism.
        • +6 (6 voturi)    
          Lupta impotriva justitiei nu e de ieri de azi (Vineri, 26 iulie 2019, 20:30)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui gic

          Si impotriva statului de drept... Cumpanasu a facut-o si el... numai pentru cine tine minte cate prostii zicea numai ca sa serveasca PSD-ul
        • +1 (1 vot)    
          Desigur, doar... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 17:27)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui gic

          Doar ca politistii din subordinea procurorului, au cerut, legal, aprobare de la procurorul care conducea, suveran, operatiunea, sa le permita sa atace, iar procurorul le-a interzis. Niste magari din nus ce Forum al tortionarilor zice ca nu.. zeci de politisti zic ca DA. Mie mi se pare ca prost e ala de mai ramane politist. Capra bese si oaia pate rusinea, dar pana cand?... Nu mai aparati bre coruptia si incompetenta din justitie ridicate la rangul de stat de drept, uite-asa aflati maine-poimaine ca v-au fost ucisi copiii care-ar mai fi putut trai daca nu erati imbecili ...
      • +6 (6 voturi)    
        pacatele parintilor pedeapsa pruncilor (Vineri, 26 iulie 2019, 20:28)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Cum ce legatura are asta? Ar trebui si Iordache si Dragnea sa se gandeasca la asta!
      • +4 (4 voturi)    
        ala o fi facut ce a facut (Vineri, 26 iulie 2019, 22:33)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fit

        copilul ce vina are?!
        pe bune acum?! ne bucuram ca a murit un suflet nevinovat ca e "karma" WTF?!!
  • +13 (17 voturi)    
    Inadmisibil (Vineri, 26 iulie 2019, 17:59)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui demisa toata conducerea IPJ.
  • +16 (20 voturi)    
    Mostenirea lui Carmen Dan (Vineri, 26 iulie 2019, 18:00)

    andyshader [utilizator]

    Mostenirea lui Carmen Dan #incompetentaucide
  • +12 (14 voturi)    
    Incompetenta ucide !! (Vineri, 26 iulie 2019, 18:45)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    Ne mor copiii pentru ca niste jigodii incompetente sunt platite ca niste genii de la Scotland Yard, ca sa stea ca nesimtitii si sa mai si trateze de de sus familiile disperate.
    Si asta are o mare legatura cu doctoratele disparute de la Academia de Politie - niste jeguri isi dau intre ei doctorate si grade pe niste "teze" copy-paste si la randul lor promoveaza in functiile de sub ei niste incompetenti iresponsabili care pupa inelul.
    Urmarea: cand ai nevoie de Politie - ca institutie functionala, vie, activa, inteligenta - primesti in bot o butaforie din plastelina condusa de niste idioti lasi burtosi si emasculati.
    Daca aveti o minima concentrare de inteligenta undeva la centru, faceti dracu' o echipa de coordonare remote, care sa preia instant
    managementul in asemenea cazuri.
    • +8 (8 voturi)    
      Politia (Vineri, 26 iulie 2019, 20:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

      Politia = Militia, complice cu infractorii si traficantii. Cu salarii NESIMTITE, putori si incomptenti, corupti (cezi Academia de Politie = Militie). O RUSINE in solda Ciumei Rosii
      • +1 (1 vot)    
        Mai avem exemple... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 8:06)

        Laumi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Să ne amintim că în Țăndărei au fost achitate 25 de persoane puse sub acuzare pentru trafic de persoane întrucât se prescriseseră faptele, procesul durând 9 ani?

        Mai că nu plângeau polițiștii englezi care i-au prins și au aflat că vor fi transferați în România pentru judecare deși infracțiunile erau în Anglia
        De ce nu s-a judecat în Anglia?

        Pentru că noi avem legi mai bune, justiție mai bună, mai eficientă, totul.

        Iată avem rezultatele.
  • +14 (18 voturi)    
    Traducere (Vineri, 26 iulie 2019, 18:52)

    omezu [utilizator]

    Dragi cetateni sunteti singuri, descurcati-va! Politia, Jandarmeria, o parte dintre procurori si judecatori, servicile medicale de calitate, elicopterele smurd, pensiile mari sunt pentru smecheri si familiile lor. Voi, pulimea, sunteti buni sa platiti taxe si impozite si sa faceti ciocul mic incat sa nu deranjati (valabil si pentru politisti) infractorii intre orele 20-06, da?
    Munciti pana crapati ca sa platiti pensii speciale, aparati-va fara sa raniti vreun infractor cu relatii ca e vai de voi, paziti-va copiii, cumparati-va singuri medicamente, tratati-va unde puteti, autoritatile sunt fie incompetente, fie slugile politicienilor!
    • +4 (6 voturi)    
      Intre orele 20-06 ... (Vineri, 26 iulie 2019, 20:38)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ... doar plevusca actioneaza !! (foarte periculosi si astia)
      Marii smecheri actioneaza la lumina zilei, in fata camerelor televiziunilor, de la tribunele puterii, de la birourile obscure pline de doasre "grele" de unde se fac marile manevre. Astia sunt mult mai periculosi: plevusca exista in orice societate (chiar sustinuta partial de politie, armata etc), insa coruptia profunda si perversa nu este la putere de 30 de ani chiar oriunde !
      Romania este intr-un mare Y !!
      Nu trebuie sa scapam (doar) de Ciuma Rosie - trebuie sa scapam de tot esafodajul de putere distructiva pe care l-au construit in ultimii 30 de ani, utilizand institutiile statului.
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iulie 2019, 18:53)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    Vad (Vineri, 26 iulie 2019, 19:09)

    unins [utilizator]

    pe mai multe canale tv ca in la locul crimelor este foarte multa lume! ATENTIE! Furia multimii ar putea fi imposibil de necontrolat!
    • +7 (9 voturi)    
      presupun ca tablagiii nu mai sunt la poarta (Vineri, 26 iulie 2019, 19:33)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui unins

      ar merita niste scuipati.
      • +7 (7 voturi)    
        serios ? (Vineri, 26 iulie 2019, 21:33)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui gic

        Tablagiul este tablagiul peste tot in lume; e adevarat insa ca un tablagiu din Elvetia este diferit de unul din Pakistan.
        Totusi daca va asteptati ca un tablagiu sa fie la nivel de Harvard intr-o tara in care Vasilica-Viorica este prim-ministru inseamna ca aveti o problema !
        Peste tablagiu trebuie sa existe 3-4 niveluri de inteligenta si competenta care sa structureze si sa coordoneze treburile. Acesti oameni (structura ierarhica superioara) exista si sunt umflati cu bani si avantaje, insa ei sunt in mare masura oameni cu doctorate copy-paste, promovati pe cutii cu branza, plicuri, telefoane de la PSD etc.
        Problema societatii noastre este in acest moment cu oamenii aflati deasupra tablagiilor - linia urcand pana la Prim-ministrul in functie !!!
        In aceasta zi absolut oribila lucrurile incep sa devina si mai clare.
    • +4 (4 voturi)    
      daca se confirma toate astea (Vineri, 26 iulie 2019, 20:57)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui unins

      ... oricum nu are viata foarte lunga dementul.
      O sa inteleaga ce il asteapta in puscaria adevarata - ca poate in arest il baga singur in celula - si o sa se spanzure ca cetateanul din Timis care a omorat un politist.
      Daca o face nu este din regret ci pur si simplu de frica.
      La noi nu exista pedeapsa capitala, dar se mai moare prin puscarie subit, in cazuri extreme.
  • +17 (17 voturi)    
    Unii spun că individul era protejat. (Vineri, 26 iulie 2019, 19:21)

    asavreau [utilizator]

    Cu 3 ani în urmă într-o situație de trafic cu minore unde au fost implicați polițiști,pompieri și șoferi de taxi,a fost anchetat și individul(practica ilegal taximetria).Ancheta a rămas nelămurită,toți cei implicați fiind în funcții și ocupându-se în continuare cu traficul de minore.Pe plan local lumea spune multe despre poliție și atitudinea acesteia.O anchetă jurnalistică poate ar forța poliția să nu acopere cazul cu minciuni și piste false.
  • +11 (11 voturi)    
    Procurorul Licu (Vineri, 26 iulie 2019, 20:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Slugoi al Mafiei PSD+ALDE+UDRM, Un stîlp de apărare al infractorilor si hotilor, un magistrat corupt si o rusine pe obrazul (deja pătat) al Justitiei
  • +11 (13 voturi)    
    borfasii din guvern (Vineri, 26 iulie 2019, 20:15)

    CIP03 [utilizator]

    borfasii din guvern si-au dat legi sa nu fie deranjati de mascati intre 22:00 si 06:00
  • +6 (6 voturi)    
    Drepturi infinite vs siguranță cetățeanului (Vineri, 26 iulie 2019, 21:32)

    spirache [utilizator]

    Sta 5-6 ani, mai scrie 2-3 cărți de mecanica auto, măcelărie și îi dau ăștia drumul. Moștenirea legislativă a lui Tudorel va rezista deceniilor. După ce săptămâna trecută jandarmii ce i-au dat cu spray defunctului pedofil s-au fript, azi-noapte polițiștii au zis sa sufle și în iaurt, așteptând până dimineața, nedorind să afecteze prețioasele drepturi și libertăți pentru care urla toate ONG-urile. Daca intrau fără mandat și nu găseau nimic, erau vinovați, erau abuzivi, erau în gură presei. Asta este, democrația fara limite ucide oameni. Pe timpul dictaturii, lui Rimaru i se puteau face percheziții la orice ora. Nu exista sistem perfect.
  • +4 (6 voturi)    
    incompetenta ,lene si sfidare (Vineri, 26 iulie 2019, 22:16)

    credinciosul [utilizator]

    in minutele acelea ,seful politiei ar fi trebuit sa ia cate un echipaj ,din fiecare comuna din judet,chiar din judetelele invecinate si daca patrulau si perchizitionau unde trebuie ,ca fler au sigur,nu era moarta fata,de mergeu 100 de masini cu girofarele aprinse in zona toata noaptea si sigur aveam alta situatie!
    la televizor vad autoscara de la incompetentii de la ISU care doar salveaza pisici,caini si vaci,iar la oameni fac manevre de resuscitare dar decedatul nu raspunde(le fac pt impresie artistica ,de multe ori omul a decedat de jumate de ora)
  • +6 (8 voturi)    
    la ce kkt mai platim taxe?! (Vineri, 26 iulie 2019, 22:34)

    liviu_ [utilizator]

    la cum merg sistemele in romania (spitalele, ISU, politia etc) suntem mai castigat daca de banii de taxe ne luam dracu un kalasnikov si ne aparam singuri si invatam sa ne tratam singuri...
  • +2 (2 voturi)    
    asa e, ala n-avea ce cauta printre suspecti! (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:14)

    Antenistontel [utilizator]

    era ”usa de biserica”!
  • +1 (1 vot)    
    ''Viteazul'' Licu, se exprima dupa razboi !! (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 8:33)

    deval [utilizator]

    Pai procurorul care nu a autorizat interventia, desi o conducea, nu e subalternul dvs, bre ?? Politistul care ar fi rupt poarta ar fi putut fi arestat pentru insubordonare ! Taci dracu repetentule ! Pentru cazul asta nu ai primit ordine din Latrina ?!
  • +2 (2 voturi)    
    caracal (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:12)

    pol6 [utilizator]

    Lingaul asta ordinar de iordache spune ca au trebuit sa moara oameni ca sa ne dam seama ca legile sunt proaste, dar cine trebuie sa faca legile, eu sau el, parlamentaru lu peste, sef de comisie juridica. Atita tupeu la aceasta cirpa nu mai vezi decit la nicolicea, nicolae si altii ca ei care n-au avut grija sa faca legi bune ci numai legi care sa-l scape pe dragnea si nemernici ca el
    • +1 (1 vot)