Dăncilă: Fac apel la președintele Iohannis pentru o analiză riguroasă în ședința CSAT privind STS

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 19:31 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
Premierul Viorica Dăncilă face apel la președintele Klaus Iohannis pentru o analiză "riguroasă" în ședința Consiliului Suprem de Apărare al Țării (CSAT) de marți, privind responsabilitatea Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) în cazul fetei din județul Olt care a fost ucisă.

"Crima din Caracal este o dramă cumplită, o tragedie care ne-a înghețat inimile. Ca mamă, sunt alături de rudele aflate în suferință și voi face tot ceea ce îmi stă în putință pentru a le sprijini. Ca prim-ministru, solicit imperativ o anchetă completă și elucidarea de urgență a acestui caz, motiv pentru care am dispus alocarea tuturor resurselor necesare din partea Poliției Române și deplasarea de urgență a ministrului Afacerilor Interne la Caracal. De asemenea, fac un apel către Președinte pentru o analiză riguroasă în ședința de CSAT de marți, în special a responsabilității STS în acest caz", a transmis Viorica Dăncilă, vineri, într-un mesaj publicat pe Facebook, potrivit Mediafax.

Aceasta a mai transmis că "cine a greșit va plăti".

"Este un apel ferm către toate instituțiile implicate să analizeze și să impună sancțiuni severe, dar și să corecteze eventuale vulnerabilități și vicii de procedură, pentru ca astfel de tragedii să nu se mai întâmple", conchide mesajul prim-ministrului.

Președintele Klaus Iohannis va cere în ședința CSAT de marți o anchetă privind modul în care s-a acționat la Caracal, în cazul fetei de 15 ani ucise, spunând că vinovații vor trebui aspru sancționați.


STS se află în subordinea Consiliului Suprem de Apărare a Țării.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că polițiștii din Caracal știau locația în care se afla Gheorghe Dincă încă de noaptea, dar nu au organizat un flagrant, așa cum le permitea legea, ci au preferat să aștepte autorizație de percheziție pentru dimineața.

Alexandra, în vârstă de 15 ani, a fost dată dispărută miercuri, iar, joi, fata a sunat la ora 11.00 de trei ori la Serviciul de Urgență 112, anunțând că este sechestrată. Cu toate datele furnizate, Serviciul de Telecomunicații Speciale nu a reușit o locație exactă, ci o arie de căutare, polițiștii având nevoie de 19 ore pentru a intra în imobilul principalului suspect.



Citește pe acest subiect:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2002 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    STS-ul a aşteptat până la 6 dimineaţa ? (Vineri, 26 iulie 2019, 19:48)

    Lu48 [utilizator]

    Ministerul de interne ?
    Am uitat, este în subordinea analfabetei !
    STS-ul nu este în subordinea ei şi ar vrea controlul asupra softului utilizat la alegeri
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate! Atentie cu atacurile la STS! (Vineri, 26 iulie 2019, 20:50)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      Ciuma Rosie le-a pus de mult timp gand rau!

      Din cauza STS-ului nu se mai poate fura la alegeri cu votul multiplu si nici cu mortii nu cred ca mai se poate veni la vot.

      Toti am vazut zeci de filme americane despre criminali si tentative de localizare a apelurilor telefonice. Americanii lasau sa se inteleaga ca nu e chiar atat de usor, desi nu duc lipsa de tehnologie si au mai multa experienta decat noi.
  • +8 (8 voturi)    
    apel sa nu mai fie ascultati politicienii (Vineri, 26 iulie 2019, 19:51)

    V. Istina [utilizator]

    au gasit acum si un motiv sa distruga si ce mai mergea prin STS. Au dat-o in bara, ei ori politia, inca nu se stie clar, desi cand am auzit de "vidul legislativ" mi-a fost clar cum sta treaba.

    Cucoana, da-ti te rog demisia sa inceteze odata circul asta grotesc de Videle. Un film horror istoric. Cum se foloseste un mecanic auto. ucigas in serie, pentru a distruge institutii care asculta politicieni fara voia lor.
  • +8 (8 voturi)    
    aha (Vineri, 26 iulie 2019, 20:04)

    codyrocco [utilizator]

    si ce naiba ar putea sa faca presedintele, la o adica?
  • +10 (10 voturi)    
    DANCILA (Vineri, 26 iulie 2019, 20:10)

    ------ [utilizator]

    dancila vezi cu 10 august cu lovituri de stat si alte povesti.
  • +4 (4 voturi)    
    Suspectii de serviciu (Vineri, 26 iulie 2019, 20:37)

    Jolly Roger [utilizator]

    Cei de la STS si-o iau pe toate partile, si de la guvern, si de la media (A3 &Co) in curand.

    Vor fi suspectii de serviciu, pentru ca acest caz e motivul perfect sa ii scoata din cadrul alegerilor prezidentiale, parlamentare, locale, etc.

    Si uite asa profitorii din guvern/parlament vor face tot posibilul sa revenim la alegeri la liste suplimentare si coloane de autobuze...
  • +5 (5 voturi)    
    ce oportunitate .... (Vineri, 26 iulie 2019, 20:38)

    asada [utilizator]

    ....pentru aceasta fripturista scolita la golania lui Dragnea !!!Demonstreaza pe zi ce trece ticalosia caracteristica slugilor de proasta factura!!! A luat din zbor dorinta exprimata de presedinte de a se discuta in CSAT si javra hop si ea cu apelul . Nu stiu dar incep sa cred ca Dragnea a fost un biet pui in comparatie cu aceasta tat de cartier !!!
  • +4 (4 voturi)    
    De trei ani (Vineri, 26 iulie 2019, 21:24)

    ulei de soia [anonim]

    Ne țineți captivi in ticăloșia voastră! Trei ani a fost sclava lui dragnea, vestita secretara, in fruntea MAI și singura ei realizare e ca echipat mai bine Jandarmeria ca sa bată protestatarii. Atat a facut! Acum prim analfabeta țării încearcă sa arunce pisica in curtea altuia.
  • +3 (3 voturi)    
    De 3 ani, tu, Vasilico, (Vineri, 26 iulie 2019, 22:07)

    John M. [utilizator]

    si gasca ta de infractori v-ati chinuit sa masacrati codul penal pentru a-l salva pe gunoiul din fruntea bandei, in loc sa faceti schimbari care sa faciliteze interventia rapida si fara echivoc a autoritatilor in cazuri grave de infractiuni. Ai auzit, proasto, cat ai stat la Bruxelles de "probable cause"?! Asta e in toate jurisprudentele civilizate si da politiei dreptul sa actioneze fara mandat de la judecator CA NU E TIMP DE BALET CAND VIATA CUIVA E IN PERICOL!
    Pai de ce sa-l dai afara pe seful politiei si nu pe prostii care au primit apelul de la fata si si-au zis, "o lasam pe maine ca acum iesim din tura si ne e foame" ?!
    Cred ca v-ati imbatat de putere si nu va mai dati seama ca nu ne mai sunteti de niciun folos...
  • +3 (3 voturi)    
    Te doare in c... de drama familiei , (Vineri, 26 iulie 2019, 23:07)

    kokos [utilizator]

    ati gasit un motiv sa desfiintati STS-ul ca sa nu mai aiba cine sa verifice votul multiplu la alegeri si sa puteti fura in voie voturile , ca asta e singura voastra sansa .