Elevii romani au obtinut trei medalii de argint si trei de bronz la Olimpiada Internationala de Matematica

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iulie 2013, 17:45 Actualitate | Esenţial


Elevii romani au cucerit sase medalii - trei de argint si trei de bronz - la a 54-a editie a Olimpiadei Internationale de Matematica, desfasurata in perioada 18-27 iulie, in localitatea columbiana Santa Marta, informeaza sambata Ministerul Educatiei Nationale.

Multiplu medaliat la concursurile regionale si internationale de matematica, Omer Cerrahoglu, elev in clasa a XI-a la Colegiul National "Gheorghe Sincai" din Baia Mare, si-a trecut in palmares o medalie de argint. Este a cincea distinctie obtinuta de olimpicul baimarean in aceasta prestigioasa competitie, el fiind medaliat la fiecare participare din 2009 incoace (doua medalii de aur si trei de argint), precizeaza ministerul.

Ceilalti doi laureati cu argint sunt Stefan Spataru (medalie de bronz la precedenta editie) si Marius-Ioan Bocanu, ambii elevi in clasa a X-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti.

Medaliile de bronz au fost obtinute de Stefan-Cosmin Gramatovici, elev in clasa a XI-a la Colegiul National "Tudor Vianu" din Bucuresti, respectiv Hai Tran Bah si Andrei-Viorel Bud, elevi in clasa a XI-a la Liceul International de Informatica din Capitala.

"Stefan Spataru, Marius-Ioan Bocanu si Andrei-Viorel Bud au facut primii pasi spre performanta in matematica in Alexandria, Pitesti si Negresti-Oas, orasele lor natale, indreptandu-se ulterior spre excelenta ca bursieri ai Liceului International de Informatica", mentioneaza Ministerul Educatiei.

Editia din acest an a Olimpiadei Internationale de Matematica a reunit 547 de participanti din 103 tari.

UPDATE Un cititor HotNews.ro ne-a semnalat faptul ca in acest an si in lotul Marii Britanii se afla un roman, Matei Mandache. Tanarul a obtinut medalia de aur la olimpiada internationala de matematica de anul acesta (sursa), iar tatal sau - Nicolae Mandache - a castigat de asemenea medalia de aur la Olimpida Internationala de Matematica din 1983, ocupand locul 5 in lume cu scorul obtinut individual (sursa aici si aici).

De asemenea, coordonatorul lotului olimpic din Pakistan este Barbu Rudolf Berceanu, el insusi multiplu medaliat la olimpiada internationala de Matematica: in 1970 si 1969 a obtinut medalie de argint, in timp ce in 1968 a castigat medalie cu scor perfect de 100% care i-a adus si locul I in lume (sursa). Elevii din Pakistan au participat pentru prima oara la Olimpiada Internationala de Matematica in 2005, iar anul acesta au obtinut trei mentiuni (sursa). 

Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4588 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Rezultat OIM (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 18:22)

    bogdanenescu [utilizator]

    Cea mai slabă clasare din istorie: la egalitate cu Belarus şi Ungaria pe locurile 22-24!

    http://www.imo-official.org/year_country_r.aspx?year=2013
    • +5 (5 voturi)    
      OIM (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 19:24)

      Licheeanu [utilizator] i-a raspuns lui bogdanenescu

      Intr-adevar, rezultat destul de dezamagitor, una din rarele dati in care Romania nu a obtinut nici macar o medalie de aur. E o realitatea usorul declin al Romaniei in ultimii 5-6 ani la OIM, fapt ce se poate vedea atat in clasamentele pe tari, cat si in clasamentele individuale unde nu am mai avut olimpici care sa reuseasca o clasare in Top 10 absolut, nu doar sa obtina medalia de aur. Din pacate nici Omer Cerrahoglu nu a reusit asta, desi a fost un prodigy in concursurile si olimpiadele de matematica, fiind de altfel primul roman de 5 ori participant si medaliat la OIM. Sa speram ca in urmatorii ani vom avea rezultate mai bune si Romania va reveni in top.
      • +2 (2 voturi)    
        Explicatie? (Duminică, 28 iulie 2013, 8:12)

        OctavD [utilizator] i-a raspuns lui Licheeanu

        Dupa cum bine stiti, generatia care a terminat anul trecut (indeed, generatia mea) a dus echipa mai sus in ultimii 2 ani. Cel putin anul trecut, 4/6 participanti erau clasa a 12a.

        Avand in vedere si faptul ca actuala clasa a 12a care termina anul acesta a fost o generatie comparativ slaba cu cea din urma ei sau dinaintea ei, s-a creat un "vid de experienta" la IMOul de anul acesta. Multi sunt first-timeri si era de asteptat ca rezultatul overall sa fie mai slab decat cele din anii trecuti.

        Anul viitor, spre exemplu, ma astept ca echipa sa fie formata cam din aceleasi persoane, insa nivelul va fi net superior, multumita experientei castigate intre timp.

        Pentru niste participanti inca relativ tineri, fiecare rezultat individual este bun, chiar daca totalul este subpar. De aceea eu imi permit sa ii felicit pe fiecare in parte, cu sinceritate :)
    • +5 (5 voturi)    
      n-as spune chiar cea mai slaba (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 20:49)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui bogdanenescu

      Daca e cea mai slaba participare a Romaniei din istorie sau nu, e putin mai greu de cuantificat decat ai crede.

      Competitiile de prin anii '70,'80, '90 erau mult mai usoare (de exemplu, erau mai putine tari participante, mai ales cele precum Korea, Singapore, Vietnam, Taiwan, etc ... care in ziua de azi au rezultate excelente). Sa termini in Top-10 e mai usor cand concurezi impotriva a doar 20 de tari, decat acum cand sunt peste 100 de tari in competitie.

      Ca fapt divers, vad ca e si un englez de origina romana printre medaliatii cu aur de anul asta :)
      http://www.imo-official.org/participant_r.aspx?id=21915
      • +5 (5 voturi)    
        mea culpa (Duminică, 28 iulie 2013, 0:03)

        bogdanenescu [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Aveţi dreptate, ar fi trebuit să mă refer doar la ultimii ani. De fapt, unul dintre cele mai slabe rezultate din istorie a fost în 1977, când am fost şi eu în echipă.

        Am postat informaţia doar pentru că mi s-a părut incorect din partea ministerului să prezinte doar medaliile obţinute anul acesta, subînţelegându-se un rezultat excelent al echipei.
        • +1 (1 vot)    
          minister USL (Duminică, 28 iulie 2013, 7:12)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bogdanenescu

          asta face USL,orice s-ar intampla ei prezinta totul ca extraordinar.
      • +2 (2 voturi)    
        Mandache (Duminică, 28 iulie 2013, 0:39)

        Licheeanu [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        http://www.imo-official.org/participant_r.aspx?id=1388
  • +7 (9 voturi)    
    extraordinar (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 19:16)

    Tomis [utilizator]

    Acum ce facem cu astia care n-au fost in stare sa ia 5 la bac si capacitate (oricum mult prea usoare fata de cum era in trecut), ca aia o sa ne dea in cap in 20 de ani in timp ce olimpicii vor fi de mult plecati?

    Nu inteleg de ce ne freaca atata grija de medalii scolare in conditiile in care nici o tara vestica nu face caz din asa ceva. Cand elevii nostri cei mai slabi vor fi mai buni decat cei mai slabi elevi ai lor, atunci va fi intr-adevar un subiect de presa.
    • +1 (7 voturi)    
      stire ok (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 21:50)

      altheia [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Lasa ca e ok ca se scrie si despre asa ceva. Mie imi place sa mai citesc si de bine (chiar daca nu castig personal ceva anume din asta.)

      Tarile vestice au si ele subiectele lor pe care le descos pe toate partile si cu care uneori te bombardeaza, de exemplu, familiile regale si ce-a mai facut cutare si cutare din familia regala...:-)
    • +2 (2 voturi)    
      ai perfecta dreptate! (Duminică, 28 iulie 2013, 7:52)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Chiar daca ar fi luat 2-3 madalii de aur, asta era excelent pentru elevii respectivi, dar irelevant pentru noi, pe ansamblu!
      Si nici zece medalii de aur nu pot sa compeneseze situatia dezastruoasa de la bac!
      Tmis are dreptate cu "ce va fi peste 20 de ani", dar mai este si aspectul ca in Parlament avem deja ca reprezentanti [pe unii care au luat bacul doar pt ca atunci nu existau camere de supraveghre. Este clar ca acestia NU vor crea un cadru legsilativ in care medaliatii de la Olimpiada sa se simta bine si sa poata sa lucreze aici in tara!
  • +6 (6 voturi)    
    si in ce tari pleaca ? (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 20:08)

    Gryphus [utilizator]

    Romania a mai pregatit niste olimpici pentru Franta, Germania, SUA, Anglia...in detrimentul majoritatii si spre satisfactia ministerului educatiei care se poate lauda cu niste ARGINT
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca ... (Duminică, 28 iulie 2013, 10:07)

      ClaudiuO [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      a pregatit pentru ca nu stie sa-si puna un cadru legislativ in ordine si sa-i tina aici. Pai nu se poate sa cheltui bani cu acesti tineri si sa nu ii integrezi in proiecte interne fie asta si prin legi specifice. Eu daca eram legiuitor pe toti cei care fac scoli gratuite non-private (liceu/facultate) platite de stat i-as obliga ca minim 10-15 ani sa munceasca in tara altfel sa scoata banii pentru anii scolarizati de stat. Pentru genii /prodigy as mari aceasta perioada la 30 de ani pentru ca sunt valori nationale care pot schimba major valori economice / tehnice. Iti vine un om d-asta si iti inventeaza o chestie care se vinde la altii pe miliarde de $.

      Insa in Romania ne pasioneaza mai mult cum sa ne furam caciula si cum sa-l punem sus pe un plagiator.
  • +1 (1 vot)    
    Nelamurire (Duminică, 28 iulie 2013, 0:43)

    HP [utilizator]

    La olimpiadele internationale, toata lumea ia medalii ? Pare un numar nesfarsit de medalii, pentru toti. Exista tari care nu iau nicio medalie ?

    Sau suntem noi asa de buni ?
  • +1 (1 vot)    
    viitor (Duminică, 28 iulie 2013, 8:19)

    Z9 [utilizator]

    Nu doar cei medaliati, dar si cei buni in general pleaca din tara. Romania ce face fara elita ? Cu ce ramane ? Mai mult, sansele cele mai mari de intoarcere in tara (fortata) le au cersetorii si infractorii. Oare cum o sa arate Romania in 20 de ani daca nu facem nimic in privinta asta ?
  • +2 (2 voturi)    
    stire (Duminică, 28 iulie 2013, 8:30)

    Z9 [utilizator]

    ire ok
    klarra [utilizator], Sâmbătă, 27 iulie 2013, 21:50 0/4

    Lasa ca e ok ca se scrie si despre asa ceva. Mie imi place sa mai citesc si de bine (chiar daca nu castig personal ceva anume din asta.)
    -------------------------------------
    O mica observatie:
    O stire nu trebuie sa fie obligatoriu alba sau neagra. Presa nu trebuie sa fie un instrument de dresaj (cel putin asa ar fi corect, cred eu). Presa informeaza. E important sa cunoastem rezultatele obtinute la aceste competitii.
  • +3 (3 voturi)    
    Traducere gresita (Duminică, 28 iulie 2013, 21:00)

    DanSchwarz [utilizator]

    Hai sa lasam pisica afara din sac. Problema 2 a fost gresit tradusa, cee ce a facut ca elevii romani sa lucreze cu un enunt gresit, si deci sa ia câteva firimituri de puncte, în afara de Ömer, care a lucrat dupa versiunea originala din limba engleza. Aceasta explica în parte rezultatul prost obtinut la nivel individual si nivel de echipa.
    • +2 (2 voturi)    
      incredibil (Duminică, 28 iulie 2013, 21:36)

      Licheeanu [utilizator] i-a raspuns lui DanSchwarz

      varianta in engleza:
      [...] no region contains points of both colours.
      traducerea in romana:
      [...] Nicio regiune nu contine puncte de aceeasi culoare.

      cu o traducerea corespunzatoare, avand in vederea media obtinuta de primele 20 de tari la aceasta problema, Romania ar fi urcat minim 10 locuri. cine e responsabil de eroare?!
      • +3 (3 voturi)    
        Doar 15 (Duminică, 28 iulie 2013, 22:47)

        DanSchwarz [utilizator] i-a raspuns lui Licheeanu

        Nu, cu 18 puncte în plus (media pe problema 2 la primele 25 de tari a fost 29), am fi ajuns la un total de 152, bun pentru locul 15.