​LIVETEXT

Coronavirus în lume: Marea Britanie a devenit a treia țară grav afectată de pandemie, ca număr de victime / A fost convocat Comitetul de urgență al OMS / Situația în timp real

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:06 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus SUA
Foto: Alexander Rector/National Guard / Zuma Press / Profimedia
Numărul cazurilor de coronavirus la nivel global depășește 3,1 milioane, din care peste 1 milion sunt identificate pe teritoriul SUA. SUA este, de altfel și țara cu cele mai multe decese, peste 58.000, mai mulți morți decât în Războiul din Vietnam, reprezentând mai bine de un sfert din bilanțul total al victimelor în lume, peste 217.000. După SUA, Italia, care se apropie de 30.000 de decese, Spania, Franța și Regatul Unit, au fiecare peste 20.000 de morți declarate oficial.




Cele mai noi informații despre pandemie, LIVETEXT:









Bianțul a fost revizuit de la primul deces înregistrat pe 2 martie și include 765 de decese înregistrate în utlimele 24 de ore, potrivit Guardian. Regatul Unit are peste 160.000 de cazuri de infecții.







15.28: Numărul total al cazurilor de infecții cu Covid-19 a depășit pragul de 20.000 în Suedia, au anunțat miercuri autoritățile citate de Reuters. În același timp, au fost anunțate încă 107 decese, bilanțul total al victimelor ajungând astfel la 2.462 de la izbucnirea epidemiei.

15.10: Numărul cazurilor de coronavirus din Olanda a ajuns la 38.802, după ce țara a confirmat alte 386 de cazuri în 24 de ore. Bilanțul total al deceselor a ajuns la 4.711, după ce miercuri alte 145 de decese au fost raportate.

15.00: Germania prelungește avertismentul de călătorie în străinătate până la mijlocul lunii iunie

13.50: SUA au raportat peste 1 milion de contaminări pentru că testează mai bine, spune Trump

13.35: Numărul deceselor în Iran se apropie de 6.000, după alte 80 de persoane au murit în utlimele 24 de ore.
Numărul cazurilor de coronavirus a ajuns la 93.657.


12.42: Coronavirus Spania: 325 de persoane au murit în 24 de ore

12.10: Polonia va redeschide hotelurile și mall-urile pe 4 mai / Când ar putea fi redeschise grădinițele

12.05: Franța: Festivalurile şi evenimentele sportive la care participă mai mult de 5.000 de persoane, interzise până în luna septembrie

11.05: Rusia se apropie de un bilanț de 100.000 de cazuri

09.55: Cum a fentat ”Mica Chină” din Italia coronavirusul

08.45: Hotelurile din Polonia vor fi deshise în timpul vacanțelor de vară, a anunțat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Piotr Muller, la un post de radio de stat. Acesta a adăugat că numărul infecțiilor cu noul coronavirus este încă în creștere în țară, relatează Reuters.

Miercuri, guvernul polonez este așteptat să anunțe decizia cu privire la redeschiderea afacerilor care au fost închise până acum din cauza pandemiei.

Guvernul tocmai a extins măsura închiderii școlilor până pe 24 mai.

08.10: Aduc lumea izolată la viață, dar munca le este uneori invizibilă: Ce spun oamenii din a doua linie de pe frontul coronavirusului / De la gunoieri la factori poștali

07.41: Germania a raportat miercuri 1.304 noi cazuri de coronavirus, în timp ce numărul deceselor a crescut cu 202, relatează Reuters

Cea mai numeroasă populație din Europa are un total de 157.641 de cazuri confirmate și 6.115 de decese.


06.15: Brazilia a depăşit pragul de 5.000 de morţi 29 aprilie

02.16: Coronavirus SUA: Peste 58.000 de decese / Mai mulţi americani morţi decât în Războiul din Vietnam

În acest timp, China continentală a raportat 22 de noi cazuri pentru 28 aprilie, cu șase mai multe față de ziua anterioară, ridicând numărul infecțiilor de Covid-19 la 82.858.

Comisia Națională de Sănătate a spus miercuri că numărul cazurilor importate se ridică la 21 marți, de la 3 cu o zi anterioară. Numărul total al deceselor în China continentală rămâne neschimbat la 4.633.

Brazilia a depăşit marţi pragul de 5.000 de morţi din cauza noului coronavirus, după ce a înregistrat un record de 474 de decese în ultimele 24 de ore, ceea ce face ca țara să depășească bilanțul deceselor din China.

În acest context, premierul Franţei, Edouard Philippe, a anunţat, marţi după-amiază, un plan de relaxare a măsurilor antiepidemice începând din 11 mai.


  • Grădiniţele şi şcolile elementare se vor redeschide în Franţa pe 11 mai, pe bază de voluntariat
  • Pe 18 mai vor putea fi deschise şi şcolile generale în regiunile în care gradul de contagiere este redusă
  • Şcolile profesionale şi liceele ar urma să reia cursurile la începutul lunii iunie
  • Magazinele se vor redeschide
  • Piețele alimentare se redeschid
  • Cafenelele și restaurantele nu se vor deschide
  • Bibliotecile și micile muzee se pot redeschide, a adăugat el, dar cinematografele și marile muzee vor rămâne inchise.


Fiecare etapă cuprinde faţă de precedenta un nivel superior de deschidere a centrelor comerciale, sectorului Horeca, sectorului educaţional şi activităţilor culturale, sportive şi religioase, a spus Sanchez într-o declaraţie televizată.

El a precizat că şcolile rămân închise până în septembrie, cu excepţia activităţilor de recuperare sau pentru copiii mai mici de şase ani ai căror părinţi nu pot lucra de acasă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22234 vizualizari

  • +5 (33 voturi)    
    Situatia e critica... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 7:57)

    Seby30 [utilizator]

    iar la noi multi vor parcuri, terase si restaurante. Oare cand ne vom trezi la realitate? Oameni buni, trebuie sa acceptati ca nu-i de joaca si nu puteam face ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
    • -6 (30 voturi)    
      Important de reținut (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Atunci când inconștienții se vor relaxa, tu poți rămâne închis în casă. Și nu uita să te speli des pe mâini. Toată lumea are de câștigat.
      • +3 (13 voturi)    
        retorica de anti-vaxer (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:41)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        .
      • -7 (19 voturi)    
        Da-i romanului ceva de care sa se teama (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:05)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Si va accepta (cu aplauze) orice abuz!
        Sunt destui comentatori pe aici care par incantati de ideea prelungirii starii de urgenta, iar altii mai viteji cereau chiar dizovarea Parlamentului.
      • +6 (14 voturi)    
        Sefu nu-i acasa (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:36)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Vezi ca seful tau s-a ascuns intr-o scorbura langa Moscova si nu ii place ce zici despre el!
      • +1 (3 voturi)    
        Sau ne putem spala pe tine (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:28)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        E cea mai buna metoda sa ne pastram curati
      • +1 (7 voturi)    
        mai mazeto (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:55)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        tu si tovarasii tai propagandisti psd sunteti inconstienti: pai cei mai expusi ma coronavirus sunt exact votantii vostrii adica cei peste 65 ani. Voi in loc sa sprijiniti masurile de izolare, pentru a-i proteja, faceti exact invers.
        Veti regreta la alegeri.
      • +1 (1 vot)    
        Normal ca ma spal.... (Joi, 30 aprilie 2020, 5:27)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu traiasc intr-o zona ca tine unde spalatul pe maini nu e sport national.
  • +14 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:07)

    mihai_mi [utilizator]

    Atat USA cat si Brazilia au avut timp suficient sa ia cateva masuri de bun simt pentru a preveni situatia in care au ajuns acum. Stiau situatia din China, Italia, Spania care nu au avut sansa asta. Dar oare de ce nu au facut USA si Brazilia nimic? Ce au ele in comun? Ambele sunt conduse de doi idioti!!!
    • -4 (18 voturi)    
      in timp (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:12)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      cs spania, italia, belgia, suedia si franta sint conduse de marxistoizi supercompetenti. Dar fara sanse, c-asa spui tu.
      • +4 (18 voturi)    
        ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:06)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Gneralizezi si concluzionezi in cel mai pur stil psdist posibil. Unde ... mea am spus eu ca astea au conducatori supercompetenti?
        • -2 (6 voturi)    
          Faci insa o mare gresala (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:40)

          Marionete [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          Presupunand ca cronologia infectarii populatiei este aceeasi cu cronologia evolutiei bolii. Este posibil ca in SUA virusul sa fi ajuns mult inainte de primii bolnavi testati si recunoscuti oficial, cazurile fiind inregistrate la "pneumonie atipica". Si te intreb: daca iti arde bucataria si nu stii pentru ca esti afara sapand un sant ca sa te protejezi de incendiul din vecini, conteaza ca faci santul? Sau fiind ocupat cu el, nu vezi focul din bucataria ta...
          • +1 (3 voturi)    
            nu e asa cum zici (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:15)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

            diferenta de timp e semnificativa.

            cand in China se infectau pe capete lumea in US se uita la televizor ca la un horor movie. Totusi spitalele erau constiente si testau pentru coronavirus.

            aproape sigur infectia a ajuns in US pe calea China->Italia->New York si in Brazilia din US.
    • -6 (16 voturi)    
      Mai exact? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:03)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      USA nu e pe primele locuri in topul mortilor, iar Brazilia e sub Romania deocamdata. Italia, Spania si Belgia, tarile cu cea mai stricta carantina, ocupa primele locuri. Deci, ai nota 4.
      • +5 (13 voturi)    
        Apropae 60 de mii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:19)

        pontex [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Number One. America first.
        • +1 (7 voturi)    
          Am inteles (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:12)

          copci [utilizator] i-a raspuns lui pontex

          Deci sunt number one pentru ca au cea mai mare populatie. Am inteles acuma, nu ma gandisem, deci nu conteaza populatia tarii, ci doar numarul total de cazuri.
        • -1 (3 voturi)    
          SUA e pe locul 4 (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:10)

          SiriusB88 [utilizator] i-a raspuns lui pontex

          la numarul de cazuri raportat la populatie.
          https://ourworldindata.org/grapher/total-confirmed-cases-of-covid-19-per-million-people?year=2020-04-29

          1. Islanda
          2. Irlanda
          3. Italia
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:38)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Promiti ca atunci cand USA si Brazilia vor ajunge number one si per milion revii aici si recunosti ca esti pr... adica ai gresit? Pana una alta esti profesor de dai note si asezi oamenii pe jos? Nu esti unul foarte bun.
  • -5 (13 voturi)    
    La noi (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:56)

    briciu [utilizator]

    Politica guvernului a fost mai multe amenzi si mai putine teste !!
    • -2 (2 voturi)    
      asa este (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:57)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      da ca psd-ul era la putere erau de 100 ori mai multe teste (ei le-ar fi facut pe la prietenii lor din Rusia si China)
  • +5 (11 voturi)    
    hehe (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:06)

    transpenibilus [utilizator]

    Rusia nu are cum sa mai scape de faliment, colacul ei de salvare in alte vremuri - petrolul - e un bolovan de plumb pentru Putler. E o chetie de saptamani ca Rusia sa faca implozie.

    Iar PSD trebuie scos in afara legii si desfiintat.
  • +3 (9 voturi)    
    Isteria Pandemica bate Pandemia! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:53)

    mike123 [utilizator]

    Ar trebuii sa fie prezentate statistici comparind rata mortalitatii lunare in 2019 (no CORONA) cu rata mortalitatii lunare in 2020!
    Cred ca Isteria Pandemica bate Pandemia!
    • -1 (1 vot)    
      Este irelevant (Joi, 30 aprilie 2020, 5:29)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Daca anul trecut au murit 300 si anul acesta tot 300, dar 180 din cauza noului virus....multi vor parcuri, terase si restaurante. Oare cand ne vom trezi la realitate? Oameni buni, trebuie sa acceptati ca nu-i de joaca si nu puteam face ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.