Aduc lumea izolată la viață, dar munca le este uneori invizibilă: Ce spun oamenii din a doua linie de pe frontul coronavirusului / De la gunoieri, la poștași - AFP

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:07 Actualitate | Coronavirus


gunoieri Franta
Foto: Captura YouTube
Sunt cei care aduc lumea izolată la viață: vânzătorii, persoanele care colectează gunoiul, curierii, menajerele, factorii poștali. Slujbe prost plătite, adesea invizibile, uneori disprețuite, care au devenit esențiale astăzi. Muncesc ca să nu moară de foame sau din datorie, se simt sacrificați sau valorificați, scrie AFP într-un reportaj.

Nu sunt aplaudați în fiecare seară precum doctorii în Franța sau Italia, dar ne uităm la ei diferit, dar îi privim altfel, poate le vorbim mai mult decât până acum, uneori poate le scriem ”Mulțumesc” pe o pubelă sau în fața supermarketului.

Pentru că ei sunt soldații din a doua linie în lupta cu Covid19, indispensabili, cei fără de care nimeni nu poate mânca, comunica, circula, dezinfecta, îngropa. În cea mai mare parte a timpului, fără alte arme decât cetățenii care depinde de ei - o mască, un gel.

De pe 18 aprilie până pe 25, în 25 de țări, aproximativ 50 dintre acești muncitori au fost de acord să pozeze pentru AFP la locul de muncă.

Printre rafturile cu legume sau de medicamente, în fața băcăniei sau brutăriei, a unui tramvai sau a unei pubele de gunoi, în fața bucătăriei sau a cimitirului, și-au încredința vulnerabilitatea, misiunea, mândria.

Pentru a supraviețui


A munci pentru a nu muri de foame. Unii nu au de ales când pauza în economie a creat milioane de șomeri în lume, accentuând disparitatea socială.

Zainab Sharifi, o afgană de 45 de ai, are șapte copii și este brutar în Kabul.

”Foamea mi-ar fi ucis familia înaintea coronavirusului dacă nu muncesc”, a spus ea.

Karem Khalafallah, 21, livrează legume pe motocicletă în Cairo ”Este singura cale de a supraviețui”.

Cu teamă adunată în stomac, își fac totuși slujba.

”Riscurile sunt peste tot, pentru toată lumea, ne e teamă să nu ne infectăm sau să infectăm pe alții”, a spus Fatou Traoré, o ivoriană de 43 de ani, care este femeie de menaj la spitalul Cremona din Italia.

Mulți se duc la muncă pentru că altfel nu și-ar putea plăti facturile.

Uneori se simt sacrificați de societate.

”Cine ar vrea să meargă la muncă în aceste condiții?”, întreabă Larissa Santana, în vârstă de 26 de ani din Brazilia, care vinde gogoși în Salvador.

”Dar nu am de ales, este doar șomajul (...) este singura mea sursă de venit și am un băiat de trei ani”.

Gunoierul Thierry Pauly, în vârstă de 54 de ani, francez, continuă să ridice gunoiul din Mulhouse (Estul Franței) în tradiționala sa uniformă portocalie din cauza ”conștiinței profesionale”.

Dar este furios: ”Este o slujbă riscantă care nu este recunoscută”.

O datorie, o misiune


Munca este pentru alții o datorie: cea de a furniza servicii publice de interes general, principiul continuității.

”Cineva trebuie să facă munca”, a spus Sofia Stoyanka Dimitrova, 49 de ani, șofer de tramvai. Singura sa protecție e că ține ușa din dreptul său închisă pentru a preveni contactul cu pasagerii.

”Fiecare își alege singur profesia și trebuie să își ducă crucea”, a spus ea.

Oamenii au nevoie de corespondență, spune Aline Alemi, factor poștal în vârstă de 53 de ani din Franța.

Este un act de responsabilitate civică, a spus Jackie Ferney, 54 de ani, din Marea Britanie, care nu își imaginează să își închidă supermarketul.

”Este normal să fii responsabil față de societate, familie și față de mine”, a spus sârbul Marjan Andjelkovic, 45, șofer de autorbuz.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3964 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Sa ridem cu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:39)

    NoFive [utilizator]

    Pe linga faptul ca asta cu "prima linie" a devenit un cliseu de nesuferit, umorul involuntar al presei e debordant daca iti imaginezi ca medicii sint in "prima linie", iar in "linia a doua" vin gunoierii si curierii.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e cazul sa fim fara empatie (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Da, este destul de cliseu "prima linie" si nu poti compara cu un asediu, dar pana la urma, si lupta cu COVID-19 tot razboi este, nu? Iar rolul Armatei, al soldatilor, este jucat de cei din Sanatate: doctori, asistente, ambulantieri etc.

      Se cheama prima linie nu numai ca ei se lupta direct si ne apara, dar si pentru ca spre deosebire de tine si de mine care stam la caldurica, ne uitam pe Netflix, ascultam Spotify si scriem pe Whatsapp, iar cand ne e foame comandam mancare sau obiecte, ei nu au acest lux. Stau si lucreaza garzi peste garzi si incearca sa faca fata afluxului de victime.

      Iar daca in alte tari ceva mai misca, gandeste-te ca la noi domeniul Sanatatii e la pamant. Da, ma iau de PNL, da, sunt manageri de spital slugi idioate, da, avem asistente cu palma intinsa la spaga si da, avem doctori care nu stiu ca spirtul e biocid. Da. Dar avem si profesionisti, avem oameni dedicati, avem voluntari. Ei se ocupa de lucrurile de care noi ne prefacem ca nu exista pentru ca nu ne pasa si nu ne afecteaza. Ei sunt prima linie.

      Eh, apoi, confortul asigurat si anume faptul ca iti comanzi mancare, apoi arunci ambalajele la gunoi, ce reprezinta? Gandeste-te ca spre deosebire de Anglia sau America, la noi nu exista servicii robotizate de transport. Sunt aduse de curieri. Iar gunoiul ala aruncat va deveni un maldar. Se va pune maldar peste maldar de gunoaie, va mirosi, va ocupa spatiu. Si totusi nu se intampla. Asta pentru ca vin gunoierii care se asigura ca tu nu ai munti de gunoaie. Ei sunt a doua linie.

      Nu poti compara un curier sau gunoier cu un doctor, evident. Dar doctorii se asigura ca cei care intra bolnavi ies mai sanatosi ca tu sa nu te imbolnavesti sau chiar vor avea grija de tine (nu-ti doresc sa te imbolnavesti, dar cine stie, poate atunci vei intelege), iar ceilalti iti asigura un minim de confort pentru ca ei fac drumurile in locul tau.

      Trebuie apreciati !

      Sper ca ti-am clarificat confuzia si sper ca pe viitor sa pricepi ca bascalia nu isi are locul mereu.
      • -1 (3 voturi)    
        Ușurel! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:57)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nu înteleg de ce mă luați la per tu. Iar mesajul dvs. patetic la extrem nu face ca "în prima linie" să iasă din categoria de clișeu in care l-a încadrat folosința repetată fără măsură. Nu am contestat meritul medicilor și nici al gunoierilor. Observam doar umorul involuntar și exemplar care reiese la tot pasul din formulările șablonarde ale celor care fac presă. Iar faptul că nu ați înțeles comentariul meu vă plasează în categoria analfabeților funcțional. Un alt șablon probabil, dar cred că vă simțiți bine acolo, nici nu băgați de seamă, somn ușor în continuare.
        • 0 (0 voturi)    
          Simplu de inteles (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:23)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

          "[...] e debordant daca iti imaginezi ca medicii sint [...]"

          Nu imi suna a adresare cu dumneavoastra, drept urmare nu am simtit nevoia sa o fac.

          "per-tu" sau "dumneavoastra" nu denota respect sau lipsa sa, cat continutul a ceea ce este spus. Si repet: bascalia nu isi are sensul. Iar acel comentariu imi pare lipsa de respect la adresa celor care, totusi, au grija de noi. Faptul ca sunt gunoieri ce? Sau curieri? Sunt mai prejos sau cum? Sunt oameni ca noi, iar munca facuta de ei mi se foarte grea. Eu nu as putea sa o fac, dar asta poate pentru ca imi recunosc snobismul. E o treaba care trebuie facuta de cineva, iar ei o fac.

          Si faptul ca cineva vine si vine cu o atitudine "hahaha a doua linie hahaha gunoieri" ma duce fix cu gandul la copiii de 11 ani.

          Daca asta ma face "analfabet functional", fie nu cunoasteti (folosesc "dumneavoastra", ca sa nu aveti traume morfo-sintactico-literare) semnificatia, fie gresesc eu, dar sunt mandru sa fiu. Pentru ca ma simt bine aici si nu bag de seama. Si da, cu o abordare, cat mai obiectiva si constanta posibila din partea mea, am un somn foarte usor si dorm linistit.

          Si daca nu v-am (!!!) inteles umorul involuntar, regret, dar nu avem toti acelasi tip de umor. Cliseu sau nu, mie se pare admirabila comparatia cu un razboi, asa cum am zis si in celalalt comentariu. Si eu zic ca merita o astfel de comparatie.

          Iar daca cumva este vorba de un atac subtil la "jurnalismul din ziua de azi", da, sunt de acord. Titluri de genul "X a dezvaluit tot! Nu mai ascunde nimic. Vezi reactia lui Y cand a aflat" arata cat de jos s-a ajuns cu presa. GhitaTV si Latrinele fiind un exemplu de zombificare si spalare a creierelor suprem.

          Iar ironia este chiar in acest articol de la Vice:

          https://www.vice.com/ro/article/ypkvpv/curs-despre-fake-news-predat-de-un-sef-de-la-romania-tv

          Dar nu e cazul aici, parerea mea. De la clisee la clickbait si la restul de tehnici de mana a tz-shpea de a atrage vizualizari e cale lunga.
  • +2 (4 voturi)    
    ar fi interesant (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:04)

    johnescu [utilizator]

    sa vedem o situatie cu numarul imbolnavirilor cu angajatii din salubritate !
    de ce ?
    fiindca sunt foarte expusi imbolnavirii cu covid19 si totusi nu am auzit pana acum de vreun caz din randul salubritatii !
    oare sa fie datorita expunerii continue la diversi virusi, bacterii, au capatat un sistem imunitar mai perfectionat ?
    cine poate sa ne dea niste raspunsuri ?
    de asemenea am vazut o statistica pentru Singapore: au rata mortalitatii la covid de 1 la mie !!!
    la noi e in jur de 5 la suta, de 50 de ori mai mult, de ce ???
    • 0 (0 voturi)    
      pentru (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:09)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      ca ei l-au avut pe Lee Kiuan Yew, iar noi i-am avut pe ceausila si pe iliescu.
  • +1 (1 vot)    
    linii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:35)

    nimrod [utilizator]

    Constat ca in toate listele astea de doi bani, farmacistii lipsesc. Sensibil mai putin utili decat extensiile de unghii, sunt probabil cu atat mai putin importanti chiar decat gunoierii. Oricum, decat cu gunoierii mai bine in anonimat... O sa-i spun sotiei, deci, din nou, ca discretia ramane cea mai buna dovada a curajului in vreme de pandemie. Incredibil unde s-a ajuns cu populismul... Huo!
  • 0 (2 voturi)    
    Munca invizibila (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:56)

    Setalcott [utilizator]

    Munca mea, ca stau toata ziua intr-un birou, acum acasa, e vizibila?