LIVETEXT

Coronavirus în România: Bilanțul oficial al deceselor a ajuns la 331, cel al cazurilor la 6.663 / Spitalul din Focșani intră sub comandă militară

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2020, 8:08 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: dpa picture alliance / Alamy / Alamy / Profimedia
Alte 17 decese din cauza coronavirusului au fost anunțate luni în România, numărul victimelor ajungând la 331. De asemenea, bilanțul îmbolnăvirilor în țara noastră a urcat la 6.633, potrivit datelor difuzate de Grupul de Comunicare Strategică.

Cele mai noi informații despre epidemia din România, LIVETEXT:


----------




19.21 Nelu Tătaru: Mai avem vreo trei săptămâni de urcat / O eventuală relaxare a restricțiilor, după 15-20 mai sau 1 iunie




15.35 Opt persoane au fost confirmate cu noul coronavirus la Serviciul de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Vrancea, dintre care un medic şi şapte asistenţi medicali şi dispeceri, a declarat, luni, la Focşani, Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru.

15.00 Armata face zboruri militare zilnice pe ruta București-Frankfurt și retur pentru a aduce în țară 45 de tone de echipamente medicale

14.33 VIDEO/FOTOGALERIE Spital de triaj pentru suspecții de coronavirus construit în timp record la Fundeni, din donații strânse de medici

13.34 Spitalul Judeţean din Deva a ieşit din carantină. Aici vor fi tratați pacienți cu coronavirus sau suspecți de COVID-19

13.00 BestJobs: Un sfert dintre angajați au fost concediați sau trimiși în șomaj tehnic, în urma situației coronavirus COVID-19

12.52 Au fost anunțate 333 de cazuri noi, în total 6.633 de infecții / 231 de pacienți sunt internați la ATI

11.40 Spitalul din Focșani a treia unitate medicală care intră sub comandă militară. Anunțul a fost făcut de ministrul Nelu Tătaru

11.32 Al treilea caz de coronavirus de la Ministerul Justiției, instituția trece la regim de muncă de acasă

10.48 Alte 4 decese în România, bilanțul a urcat la 318

10.32 Cluj: 20 de persoane, toate asimptomatice, au fost confirmate cu COVID-19 la Institutul Oncologic

09.57 Harta pe județe a seniorilor României. Cifrele care arată cât de gravă ar putea deveni problema COVID-19 dacă nu se iau măsuri

09.35 Nelu Tătaru merge luni la Galați și Focșani

09.27 S-a lansat Telefonul Medicului: Suport psihologic și locuințe temporare pentru personalul medical din prima linie a luptei cu COVID-19

08.58 ''Teleşcoala'' continuă la TVR 2 săptămâna aceasta, fiind programate lecţii de luni până joi, urmând ca elevii să intre într-o "minivacanţă" până pe 22 aprilie, când programul se va relua, a anunţat, luni, televiziunea publică.

08.40 MAE: 56 de români din Kuwait au fost aduși acasă cu un zbor al unei companii private

00.00 Izolat la o pensiune, managerul Spitalului Județean Focșani a fost obligat să se interneze. „Prefectul mi-a zis că, dacă refuz, va trimite Poliția și mă va muta cu forța”

---------

Un număr de 812 cadre medicale sunt infectate cu coronavirus în România, conform raportărilor primite de către Institutul Național de Sănătate Publică din teritoriu.

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a afirmat că se ia în calcul prelungirea măsurilor de izolare a persoanelor în vârstă, cel puțin pentru 10-14 săptămâni, în funcție de evoluția pandemiei COVID-19 în România.

Un medic militar detașat de la Cluj la Spitalul Județean Suceava a fost depistat pozitiv la testul pentru coronavirus.

Un nou focar de infecție raportat într-un cămin de bătrâni de aceasă dată în Orăștie, Hunedoara. 25 de persoane, dintre cele 30 care sunt internate la un cămin de bătrâni din municipiul Orăştie, dar şi cinci angajaţi ai unităţii de asistenţă socială au fost confirmaţi pozitiv cu noul coronavirus.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24449 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    ce face PSD...? (Luni, 13 aprilie 2020, 8:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... pentru electoratul sau?
    La astia daca le-ar zice ca le da 10 lei la pensie, s-ar trezi din morti.
    • +1 (11 voturi)    
      N are Cu Ce (Luni, 13 aprilie 2020, 11:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sau ar avea cu ce daca Cleptocratii din P$D care s au perindat de la 20 05 1990 - 2019 ar “dona” din cele 35 miliarde Furate ( de la banul public )
      • +2 (8 voturi)    
        e n are... (Luni, 13 aprilie 2020, 12:36)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .. se scotocesc prin buzunare dupa maruntis la urmatorul CEX si aia e, problem solved.
  • +2 (12 voturi)    
    Asa (Luni, 13 aprilie 2020, 8:55)

    sbangi [utilizator]

    Prelungim de 10/14 săptămân izolare a vârstnicilor mai ales da ca stau totii impreuna , mai bagam un bolnav in mijloc si asa o sa scapam de cateva sute de pensii.
    Da ca batrani erau izolati si boala nu ar fi fost adusa de cineva din exterior cum putea sa se imbolnaveasca?
  • -7 (11 voturi)    
    In Italia a fost nevoie de o luna. (Luni, 13 aprilie 2020, 9:35)

    Marionette [utilizator]

    Deci o luna sa treaca peste peak. Cifrele de ieri sunt incurajatoare. Noi avem nevoie de pauza pana trecem si noi de peak indiferent de ce zic PSD-istii si Basescu. Daca faceti ce susura cleptocratia securisto-comunista dupa ce in iulie vom avea 3000 morti pe zi PSD-istii vor critica guvernul ca de incompetent ce este ucide romani!
    Dar daca in august vom avea 1 nou infectat si 100 cazuri active PNL va avea 30 de ani la carma tarii.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 13 aprilie 2020, 11:10)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Subestimezi prostia romanului.
    • +6 (8 voturi)    
      sau nu e nici un peak (Luni, 13 aprilie 2020, 12:33)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      In Romania nu putem vorbi de epidemie monentan.
  • 0 (8 voturi)    
    Demiterea Dictatorului de Vrancea (Luni, 13 aprilie 2020, 11:52)

    un domn [utilizator]

    #obligatorie
  • 0 (12 voturi)    
    Ministrul de interne da interviuri fara masca (Luni, 13 aprilie 2020, 12:24)

    voinicu [utilizator]

    Am ramas blocat cind l-am vazut pe ministrul de interne cum tinea masca cind dadea interviuri. O tinea smecherereste lasta pe barbie si le scuipa alora pe microfoane.
    Daca asta are atit de putina minte, ce sa astept de la militienii de pe strada? Si noi ne miram de ce avem atit de multe cazuri - uite de aia , ca astia care chipurile iau masuri spre binele nostru nu au minte nici cit o gaina.
    • +1 (9 voturi)    
      Sa l vedem pe Oprishan (Luni, 13 aprilie 2020, 12:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Cu Zeghe si Masca
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va suparati (Luni, 13 aprilie 2020, 12:38)

    doz2018 [utilizator]

    dar de ce a plecat managerul Spitalulul Judetean Focsani cu actele si cu calculatorul? Cu covidu' inteleg , nu l-a putut lasa dar cu actele?
    • +6 (12 voturi)    
      Extras din Primul Topic cu Focsani (Luni, 13 aprilie 2020, 12:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Constantin Mandrila a fost instalat de Marian Oprisan in functie si a ramas neclintit la conducerea spitalului din 2012.

      Constantin Mandrila a fost condamnat pentru furt in 2005, pe cand indeplinea functia de secretar al prefecturii Vrancea. El a furat din ajutoarele destinate sinistratilor.

      „Mandrila a fost implicat intr-un dosar de furt in 2005, cand in apartamentul sau au fost gasite 150 conserve din carne de porc insemnate, fiind ajutoare din rezerva de stat a Romaniei. Acestea au ajuns la el acasa prin intermediul soferului, cativa vecini au vazut, s-au revoltat, au confiscat o conserva si au facut o reclamatie la politie”, scria jurnalista Silvia Vranceanu in 2012.

      Mandrila a primit o condamnare de 3 luni cu suspendare.
      • +8 (8 voturi)    
        Acum am inteles si eu (Luni, 13 aprilie 2020, 14:46)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu intelegeam de ce cu cateva zile inainte de coronavirus adicalea pe 22.11.2019 pe la ora 10 si 29 minute , Spitalul Jud Focsani cumpara niste mopuri (carpe de spalat de jos) cu 55 lei bucata. Deci carpa aia pe care o bagi in galeata si speli cu ea pe jos, de aia e vorba. A cumparat 600 ca e spital mare. Ei bine carpa aia sta pe un plastic care are la capatul celalalt o coada . Plasticul ala cat credeti ca a costat? 250 lei . Cu reducere (!) Bun , o fi un plastic deosebit. Nu poti sa vii cu orice plastic la Spitalul Jud Focsani , e ca si cum ai oferta Logan MCV la sediul Apple. Deci femeia de serviciu tine in mana un condei care costa cat un stilou Parker. Dar stiloul ala trebuie transportat de colo-colo de un carucior de curatenie adica un plastic pe care doamna de la curatenie pune mopuri, lavete, detergenti si ce mai aduna ea in procesul respectiv. Cat credeti ca poate costa un plastic din asta? Doar 2.500 lei . Si uite asa au zburat 100.000 lei din contul spitalului intr-un minut. Treaba buna, nu? Cate plastice din astea cu acareturi credeti ca a mai vandut firma respectiva de atunci la o institutie publica? FIX ZERO. Dar trebuie sa ai mintea unui copil de 5 ani sa crezi ca daca ti-ai luat laptopul si niste hartii nu mai stie nimeni ce faci tu.
        • +3 (3 voturi)    
          de ce va mirati domnu ? (Luni, 13 aprilie 2020, 15:56)

          johnescu [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

          noi toti, psss stiti voi cine...folosim carpe de lux !
          carpe gata sa absoarba mizeria, multa mizerie, ehei, gem dealurile Moldovei de atata mizerie !
          pentru asta ai nevoie de carpe speciale, nu de alea care sa te contrazica...si dvs cam bateti apropouri obraznice ! sa nu ma mai contraziceti niciodata daaaaa ?!?
          il stiu pe baiatu asta, pe mandrila, eu l-am crescut, de cand era o carpa mica si se juca cu maruntis, eu l-am educat, l-am indrumat, i-am zis sa ia sanatatea la focsani, pentru focsaneni a fost o usurare, i-am usurat cu metode moderne, ce naiba, suntem golani ori nu mai suntem !
        • -1 (5 voturi)    
          Stai linistit, doz..... (Luni, 13 aprilie 2020, 17:47)

          Radu I [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

          Pune ministrul sanatatii un meneger pdl-ist si va avea firma pe care o vaiti posibilitatea sa vanda cu preturi triplate. Are un bun exemplu la Suceava , unde marele pdl-ist, pardon, pnl-ist Flutur are o mare experienta de la gripa aviara. Oare de cand ministrul sanatatii numeste menegeri la spitale din subordinea altora, primarii, consilii judetene ? Ministrul ar trebui sa se ocupe de asigurarea celor necesare spitalelor, ca sunt si acum in suferinta mare si sunt focare de infectie cu coronavirus pentru personalul medical si populatie.
  • -1 (5 voturi)    
    5% rata de crestere a infectarilor azi (Luni, 13 aprilie 2020, 13:35)

    subcultura [utilizator]

    asa ne scaldam, o zi doua 5%, o zi doua 10%.

    numarul de pacienti internati la ATI similar cu Israel care are peste 10000 de cazuri si populatie pe jumatate si se duce cu testele spre zece mii pe zi.

    18.03.2020 "Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a declarat miercuri seara la Digi24 că cel mai rău scenariu pentru România ar fi ca îmbolnăvirile de Covid-19 să se producă într-un ritm alert și să se ajungă în scurt timp la 10.000 de cazuri, perspectivă care ar fi prognozată undeva după mijlocul lunii aprilie."

    Probabil ca se va atinge aceasta cifra fix de Paste.

    Exista doua curente, al celor care vor restrictii respectate serios si care mizeaza pe un efort scurt si o recuperare si al celor care vad covid ca pe ceva exagerat, e mai important banutu de azi etc.

    Guvernul se uita la alegerile ce vor veni si incearca sa stea in doua luntre.
    • +1 (3 voturi)    
      si cat este rata vindecarilor astazi? (Luni, 13 aprilie 2020, 14:36)

      M188 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Sau, si mai bine, cate cazuri au fost declarate vindecate in ultimele 2-3 zile, comparativ cu cazurile nou aparute acum 14-15 zile, cat am inteles ca se estimeaza perioada de recuperare pt. o infectie de gravitate mica/medie. Asta ca sa comparam mere cu mere si pere cu pere.
  • +4 (4 voturi)    
    "Mesaje" subliminale (Luni, 13 aprilie 2020, 14:28)

    M188 [utilizator]

    Nimic despre recuperati sau undeva prin paragraful, 3,4,5... Nimic despre trendurile pe ultimele 2-3 zile... doar cifre care sa socheze - numarul de morti, volumul total de infectati, cifre care nu au decat sa creasca de la zi la zi. Adevarat comunicare strategica
    • +1 (3 voturi)    
      Comorbiditatea Mare la Focșani (Luni, 13 aprilie 2020, 14:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui M188

      Nu e știre ? E pandemie acolo din 1992 !
    • -1 (1 vot)    
      Geu si cu militienii (Luni, 13 aprilie 2020, 20:53)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui M188

      dar mai ales cu civilii dim MAI - doctori sau sudori care nu le au cu epidimiologia su microibiologia ci doar cu restrictiile de circulatie sanctionabile cu 1/2 ... 20 salarii minime pe economie. In Vest amenda nu trece de 450n Euro, si in multe tari nu se palica amenzi ci trecerea directa in carantina.
  • +2 (2 voturi)    
    ce cifre cu duble, 6633 ca la barbut, 333 victime (Luni, 13 aprilie 2020, 15:49)

    haicasepoate [utilizator]

    sigur nu joaca unii barbut? probabilitatea ca sa ai cateva zile la rand. Ieri erau 6300, iar cifra rotunda ... sigur nu se minte ?
  • +1 (3 voturi)    
    medicina in Germania (Luni, 13 aprilie 2020, 16:00)

    vodatepes [utilizator]

    Medicina si statistica din Germania si medicina si statistica din Romania. Putem compara capacitate si organizarea germana cu balcanismul nostru. Germania raporteaza cazurile de deces care au la baza pneumonia provocata de virus. La noi tot ce este decedat si este infecatat cu virus este declarat decedat din cauza virusului. Cred ca daca unul este impuscat dar si infectat cu virusul se declara cauza VIRUSUL. Cifre peste 6000 de cazuri infecate, Ba tampitilor dar nu scadeti cazurile vindecate si cei decedati. Nu se face "descarcarea " sistemului sanitar. Deci in spitale mai sunt 5000 . Ne spun tot felul de prosti ca daca se ajunge 10 000 de cazuri sistemul medical cade. Pai daca miine se atinge numarul de 10000 infecati dar ai 9000 vindecati cati mai ai in spitale? 1000. Niste idioti care mentin starea de confuzie si de panica. Se spune ca la ATI avem 1500 de paturi echipate corespunzator si ca cei care ajung la ATI sunt 2 pana la 3 % din total infectati. Pai la 10000 sunt maxim 300 de pacienti. Pai 1500 de paturi ocupate insemna 3% din 50.000 din infectati care se afla in spitale. La 50 000 trebuie sa aduni si pe cei vindecati care sunt cam 10% deci la 50000 trebuie sa aduni si 5000 deci cand se va ajunge la pacinetul 55000 atunci sistemul medical poate cadea. Deci stiri alarmiste si care nu se bazeza pe logica si buna simt. Specialsti spun ca vom avea in jura de 10000 de cauzuri. Sa presupunem ca mergem cu 1000 de cazuri pe zi ne trebuie peste o luna din acest moment si nu ajungem la 55 000 cazuri. Fente , fente