Gabriela Firea (PSD): Le cerem liberalilor sa inceteze sa mai amestece justitia in jocul politic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 14:14 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: AGERPRES
Purtatorul de cuvant al PSD, Gabriela Firea, sustine ca declaratiile liderilor liberali si ale presedintelui Klaus Iohannis "suprapun in mod incorect planul justitiei cu cel politic", ea facand apel ca "aceasta abordare sa inceteze", intrucat, in opinia sa, nu este corecta si nu este in interesul Romaniei. "PNL trebuie sa inteleaga, fie si in ultimul ceas, ca impotenta lor politica nu poate fi suplinita cu instrumente ce nu au legatura cu viata politica. Cele doua planuri trebuie separate", afirma Firea intr-un comunicat citat de Agerpres.

Purtatorul de cuvant al social-democratilor reitereaza ca doar Camera Deputatilor poate decide suspendarea premierului, "nu altcineva".

"Domnul Orban a declarat ca, daca Victor Ponta este trimis in judecata, va fi suspendat de presedinte. Nimic mai fals! Decizia CCR se refera clar si la acest aspect: doar Camera Deputatilor, din care face parte Victor Ponta, poate decide suspendarea, nu altcineva! Il invit pe domnul Orban sa consulte cazul Fenechiu, cand Traian Basescu nu a putut trece peste Camera Deputatilor", a precizat Firea.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2327 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    tovarasa... (Marţi, 9 iunie 2015, 14:22)

    liviu_ [utilizator]

    noi iti cerem sa nu mai spui tampenii!!!
    cu fiecare cuvand de aparare al plagiatorului hotoman nu faceti decat sa va asociati unui infractor...
  • +9 (9 voturi)    
    haoleo (Marţi, 9 iunie 2015, 14:22)

    sucaa [utilizator]

    fa fireo, pai cat l-ai tocat tu pe base cand l-au saltat pe fratele lui?
    si voi amestecati justitia cu politica cand spuneti ca este lovitura de stat. cand defapt este infractiune de golan.
    tu ai amestecat jocul politic cu familia cand spuneai ca iohannis nu are copii in campania electorala.
    voi ati apelat la cele mai murdare atacuri cand era vorba de politica.
    acum faceti pe victimele?
    voi ati creat precedente. voi ati deschis cutia pandorei.
    voi ati dat jos doua guverne prin manifestatii si greva parlamentara.
    suportati acum. pana nu pleaca plagiatorul tau sef care are tupeul sa se foloseasca de copii lui ca sa nu fie urmarit penal, nu aveti niciun drept sa cereti ceva.
    Romania pana nu scapa de psd si clica lor n-o sa devina stat cu adevarat demmocrat.
  • +10 (10 voturi)    
    /// (Marţi, 9 iunie 2015, 14:28)

    Imre [anonim]

    Sunt un om extrem de calm , insa cand o vad pe Firea ca ia cuvantul , incepe pur si simplu sa imi fiarba sangele in vine. Cat tupeu pe femeia asta...doamne cat tupeu...
    Nici nu ii mai comentez spusele , nu mai are sens .

    Firea asta e efectiv definitia demagogiei , ///.
  • +8 (8 voturi)    
    KWJ (Marţi, 9 iunie 2015, 14:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Klaus Werner Johannis il poate suspenda pe plagiator. N-ar fi constitutional, dar presedintele are electoratul de partea sa. Si cancelariile occidentale la fel, sunt alaturi de statul de drept si de principii.

    Printr-o mscare curajoasa, KWJ poate actiona etapizat si poate proteja justitia fata de parlamenul penal. Pe etape:
    - suspendarea premierului si a parlamentului
    - infiintarea unei adunari constituante
    - elaborarea si aprobarea unei noi constitutii
    - alegeri pentru un nou parlament cu 300 de parlamentari
    • -4 (6 voturi)    
      anaalbu24@yahoo.com (Marţi, 9 iunie 2015, 17:15)

      RespectRomania [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Imi place la nebunie cum oameni care nua u citit in viata lor Constitutia isi dau cu parerea....A avea o parere si idei despre ce tb facut nu te face, insa nici destept si nici nu inseamna ca ai dreptate. Iohannis (asa se scrie, apropos, nu cu J) nu are mijloacele necesare sa il dea jos pe premier. Gandeste-te la cazul Basescu-Tariceanu. Atunci TB s-a aflat intr-o situatie similara. Pana nu isi da demisia sau se schimba majoritatea parlamentara, nu are de ales decat sa il inghita...
  • +8 (8 voturi)    
    ...si noi cerem acestei /// (Marţi, 9 iunie 2015, 14:36)

    Lucky1 [utilizator]

    ...sa nu va mai amestecati in treburile Justitiei, Lasati Justitia sa-si faca treaba pentru care este responsabila.

    Nu mai Blocati Justitia in incercarile voastre miselesti de a va ascunde hotia si coruptia.

    Tara nu este a voastra, celor certati cu Legea. Actionand asa cum actionati pentru a va salva pielea murdara, va plasati in afara Legii si veti fi tratati ca hotii de cai pe vremuri. Haituiti, prinsi, batuti cu parul si aruncati intr-o groapa de noroi.

    Cum iti place aceasta perspectiva?
  • +7 (7 voturi)    
    Cerem sa nu se mai amestece politica in justitie! (Marţi, 9 iunie 2015, 14:38)

    pedepsitorul [utilizator]

    Demisia combinatorule politic!
  • +6 (6 voturi)    
    Iar eu o invit pe blonda de la Parlament (Marţi, 9 iunie 2015, 14:49)

    AdiSto [utilizator]

    Sa scrie de 100 de ori pe tabla: "Fenechiu nu a fost PM, Ponta este"
  • +7 (7 voturi)    
    gura mare (Marţi, 9 iunie 2015, 15:00)

    the obvious [utilizator]

    Dar invers se poate ? Mama de analfabet...
  • +5 (5 voturi)    
    Bun exemplu cu Fenechiu... (Marţi, 9 iunie 2015, 15:16)

    donald1234 [utilizator]

    Adica parlamentul protejeaza cloaca
  • +4 (4 voturi)    
    Asocierea Primaria Voluntari - Romstrade (Marţi, 9 iunie 2015, 16:21)

    andrei1232000 [utilizator]

    Stimata Doamna,
    Va rog sa-l intrebati pe sotul Dvs. cum mai sta cu asocierea cu Nelu Iordache, si daca mai are ceva din para-indaratul de la contractul pentru Pipera Drumul Potcoavei - Iancu Nicolae. In 2007 Primaria s-a imprumutat de la Romstrade cu 80 mil lei obligandu-se sa restituie 220 mil lei, in 5 ani. Calculati Dvs. dobanda.
    La licitatie au participat alaturi de Romstrade aceleasi fantome ca la autostrazi si Transalpina. Intrebati-l daca isi mai aduce aminte de Dragos Nia.
    • +2 (2 voturi)    
      DNA?? (Marţi, 9 iunie 2015, 17:15)

      Sophie [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Cand incepeti anchetarea primarilor din Voluntari, Corbeanca, Buftea, samd??
  • +3 (3 voturi)    
    Lol! (Marţi, 9 iunie 2015, 16:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cred ca doamna nu mai are proprietatea cuvintelor. Ce treaba au liberalii cu anchetele justitiei impotriva borfasilor din Romania printre care se intampla sa fie si primul ministru? Din cate stiu la justitie este un ministru pus de PSD! Din cate stiu la putere este PSD! Cred ca gura i se misca involuntar decuplata complet de creier!
  • +3 (3 voturi)    
    Asta ar fi buna pentru ISIS (Marţi, 9 iunie 2015, 17:29)

    potaissa [utilizator]

    vorba aia, face tot ce i se spune, n-are greturi.....
  • 0 (0 voturi)    
    Măi Gabi,tu știi ce spui? (Marţi, 9 iunie 2015, 19:52)

    vali47 [utilizator]

    La Gabriela Firea vorbește gura fără cap.Cum pot liberalii să amestece politica cu justiția.Este ministrul Justiției de la liberali.Gabi,vezi că sunteți la putere,nu în opoziție.Trezește-te!