Victor Ponta, pentru presa straina: Sper ca odata cu votul de vineri sa se incheie criza politica

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 12:48 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: HotNews / DP
Premierul Victor Ponta a declarat marti, intr-un interviu acordat agentiilor straine de presa ca Guvernul sau va supravietui, vineri, motiunii de cenzura pe care a depus-o opozitia de centru, ceea ce va pune capat crizei politice care dureaza de o saptamana, relateaza Mediafax.

Seful Guvernului s-a declarat increzator ca are o "majoritate solida", capabila sa treaca peste incercarile de rasturnare a Guvernului, relateaza Bloomberg. "Ideea este sa oprim criza politica si sa avem stabilitate", le-a spus Ponta reporterilor Bloomberg, Reuters, AP si AFP la Bucuresti. "Sunt convins ca dupa votul de vineri din Parlament lucrurile vor fi clare: fie avem o majoritate solida - ceea ce cred ca avem - fie avem o alta majoritate", a continuat el.

Ponta a respins apelurile presedintelui Klaus Iohannis de a demisiona dupa ce procurorii au anuntat ca este cercetat penal pentru fals, spalare de bani, conflict de interese si evaziune fiscala, relateaza Reuters. Potrivit Bloomberg, el a numit ancheta o incercare de a-l inlatura de la putere prin "mijloace nedemocratice".

Premierul roman a negat orice nereguli, iar biroul sau a declarat ca acuzatii impotriva lui au fost inaintate si anterior de adversarii sai politici si "demontate meticulos" prin dovezi clare si documente. "Rata de schimb a leului, toate datele privind increderea investitorilor in Romania au fost afectate, de aceea este fundamental sa aratam ca nu avem de-a face cu o criza pe termen lung", a declarat Ponta, citat de Reuters.

Procurorii romani au facut o serie de arestari la nivel inalt in acest an in ceea ce ramane una dintre cele mai corupte tari din UE.

Ponta a afirmat ca negocierile cu Fondul Monetar International si Comisia Europeana vor avea loc la sfarsitul lunii sau la inceputul lui iulie.

UPDATE:



Citeste mai multe despre   









6207 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Strada Decide tov Dottore ! (Marţi, 9 iunie 2015, 12:53)

    un domn [utilizator]

    pana vinery mai e mult...well..well..we cross the bridge..when we see it !!!
  • +15 (15 voturi)    
    da?:)) (Marţi, 9 iunie 2015, 12:57)

    ylav [utilizator]

    Mitomane ,astia stiu cine esti:)) nu mai tine :(
  • +20 (20 voturi)    
    Acelas gagauta... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:01)

    Lucky1 [utilizator]

    ...care nu intelege ca, daca ieri criza politica era imputabila doar Premierului care trebuia sa dea socoteala in fata Justitiei si sa ceara ca prin actul de Justitie libera sa fie spalata onoarea Premierului Romaniei si presedintelui partidului majoritatii Parlamentare, astazi criza politica are doi factori: Parlamentul corupt si Premierul las.

    Deci, acum asteptati-va la schimbari nu numai in conducerea guvernului dar si a Parlamentului.
  • +12 (12 voturi)    
    neam (Marţi, 9 iunie 2015, 13:19)

    gigi popescu [anonim]

    ponta pici pac pici pac
    ponta tic tac tic tac
  • +21 (21 voturi)    
    serios?! (Marţi, 9 iunie 2015, 13:20)

    liviu_ [utilizator]

    bai omule... criza politica se va termina cand vei zbura...
    pana atunci NU ARE CUM sa se termine!!!

    - esti urmarit penal
    - comportamentul tau URLA a vinovatie
    - tu nu ai scapat decat ca subalternii tai (fiind sef de partid) au votat sa te scape
    - nu ai crfedibilitate interna sau externa (mai ales)
    - exista suspiciuni cum ca vei face jocurile in interes propriu (a se citi eliminarea independentei justitiei si/sau modificarea codului penal).
  • +11 (11 voturi)    
    Tonta , nu intelegi nimic... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:45)

    Doru Savin [anonim]

    Educatie tipic securisto comunista, impunitate si prostie. Acest individ ne afecteaza profund, atatea si atatea scandaluri provocate de prostia lui Ponta, plagiat, suspendare, comentarii inutile la adresa justitiei, atitudine sfidatoare fatza de puterile statului, denigrarea multor personalitati politice din spatiul euro atlantic, s.a.m.d. Toate astea se aduna , au un cost, platit de poporul roman in general. Costul se traduce prin lentoare si indiferentza in relatiile cu Europa si Statele Unite.
    Vei fi in curand un gunoi, ca si Nastase, judecat si condamnat, somer si muritor...
    Nimeni nu va ma da 2 bani pe tine, fara sansa sa te scuturi si sa poti sa o iei de la capat. Nici avocat nu vei mai putea fi, ceea ce.ti ramane este ca vei putea fi doar mancator de rahat. Nu cu linguritza ci cu polonicul...
    Multe succesuri !
  • +11 (11 voturi)    
    Nici Tirana bunicilor tai nu te mai crede ! (Marţi, 9 iunie 2015, 13:48)

    Plagarus [utilizator]

    Care ti-o fi ultima dorinta Viorele ? O tigara, un "doctorat
    tacerea lui Sova & Ciurel ?
  • +11 (11 voturi)    
    Haha (Marţi, 9 iunie 2015, 13:50)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Mai țineți minte, acum cȃțiva ani, cȃnd (copy-)Ponta spunea despre Băse că nu are credibilitate externă, că nu vorbește nimeni cu el la întrunirile multilaterale, și că acesta era un motiv de demisie?

    Cum se schimbă vremurile...

    Atunci, ieșitul în stradă era o expresie sănătoasă a democrației. Acum, este faptă penală.
  • +10 (10 voturi)    
    nu este criza politica, (Marţi, 9 iunie 2015, 13:50)

    anonim [anonim]

    sunt niste infractori acuzati de multe capete de acuzare, infractori care fiind in libertate, au incercat si reusit sa ditruga probe,
    daca acest individ se pune la dispozitia justitie, atunci se termina cu bilciul de prost gust intretinut si cu ajutorul penalilor din palament,
  • +6 (6 voturi)    
    victore.. (Marţi, 9 iunie 2015, 14:01)

    rochiri [utilizator]

    nu ai inteles nimic din vot!
    Nu a scapat Nastase ..dar tu...cat sa mai rezisti.?
  • +7 (7 voturi)    
    pentru tine (Marţi, 9 iunie 2015, 14:11)

    Gobelin [utilizator]

    criza politica tocmai a inceput.
    • +3 (3 voturi)    
      :))) (Marţi, 9 iunie 2015, 14:57)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Totdeauna exista cineva care sa spuna EXCACT ce vroiam sa spun si eu: de fapt, criza politica in Romania abia acum incepe!
  • +3 (3 voturi)    
    via( pe romaneste : drum bun cale batuta) (Marţi, 9 iunie 2015, 14:29)

    tufa_de_venexia [anonim]

    vino la comisia de la venezia !
    Comisia fantoma a lui motocicleano (scuzati- tariceanu)
    incalca grav atributiile comisiei de la Venezia
  • +4 (4 voturi)    
    ;) (Marţi, 9 iunie 2015, 14:30)

    Motanul Phelix [anonim]

    iete fleosc, in urma cu trei ani, cu lovitura de stat uselista impotriva marinerului, cand tot ei erau la putere si o luase leul la vale ...nu mai era o problema. Sau cu martea neagra - cand crestea euroiul ca fat-frumos din poveste. Atunci nu se punea problema prabusirii leului?
  • +2 (2 voturi)    
    mafie si furt (Marţi, 9 iunie 2015, 14:54)

    tavi [anonim]

    Sova a luat 300 miliarde de lei intre 2006 si 2009 pentru consultanta juridica , de la societati controlate de stat - dupa ce a dat druptul la mafie si la reprezentantul mafiei - Ponta . Datele sunt oficiale pe site-ul Anaf . Daca era in China , Sova era executat direct pentru tradare nationala
  • +3 (3 voturi)    
    sigur, criza se va termina vineri.... (Marţi, 9 iunie 2015, 16:42)

    US Marines [anonim]

    odata ce vei fi demis ca o carpa!!! daca erai barbat si nu carpa, iti dadeai demisia de vinerea trecuta!!
    Si apoi vei ajunge in aceeasi caseta a istoriei ca Nastase: fost premier, megalomanic, cu tendinte dictatoriale, mincinos patologic si nu in ultimul rand, puscarias.
  • +1 (1 vot)    
    sper... (Marţi, 9 iunie 2015, 18:01)

    lili [anonim]

    Sa pleci cat mai repede, sa se incheie criza politica cat mai repede!
    Pleaca, Ponta!
    Du-te si lasa-ne, suntem satui de minciunile si manipularile tale, du-te in Teleormanul lui Dragnea, poate acolo tine sa-i mai mintiti ca si pana acum pe saramanii din Teleormanul lui Dragnea-bogatul!!!