Efectul Sova: Val de proteste anuntat pentru vineri in Bucuresti si in alte 9 orase - Parlamentarii isi bat joc de popor si de justitie. Le reamintim de ce am iesit in noiembrie!

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2015, 13:16 Actualitate | Esenţial

Protestul de la Universitate - 25 martie 2015
Foto: Hotnews / Balazs Nitsch-Petioky
Proteste fata folosirea imunitatii parlamentare "ca paravan pentru infractori" au fost anuntate pe Facebook pentru vineri in 10 orase din tara. "Dan Sova a ramas cu imunitate! Parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie", este mesajul care anunta mitingul din Bucuresti. Miscarile de protest anuntate pentru vineri in Bacau, Brasov, Cluj-Napoca, Constanta, Iasi, Oradea, Sibiu, Timisoara si Targu-Mures vin dupa ce in jur de 150 de persoane au protestat ieri seara in Piata Universitatii din Bucuresti.

Amintim ca blocarea de catre Senat a cererii procurorilor DNA de avizare a retinerii si arestarii lui Dan Sova a generat miercuri, 25 martie 2015, un val de proteste in mediul online, iar aproximativ 150 de persoane s-au strans miercuri seara in Piata Universitatii din Bucuresti si au scandat "Nu se mai poate, vrem anticipate" sau "Dan S-o va lua". Presedintele Klaus Iohannis a reactionat printr-un mesaj postat pe Facebook in care a spus ca "Parlamentul a blocat din nou o cerere a justitiei". Reactia presedintelui a fost sub asteptarile protestatarilor, iar scrisoarea adresata lui Iohannis de catre un roman din Italia a atras rapid aprecierea online, scrie Adevarul.

"Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori! Ne vedem vineri la ora 18 in Piata Universitatii din Bucuresti! Precum si Duminica", este mesajul postat pe pagina de Facebook "Vineri - Bucuresti - impotriva IMUNITATII parlamentare - actiune de protest".

Organizatorii au anuntat ca Dan Sova a ramas cu imunitate si ca "parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie!". De asemenea, acestia precizeaza ca "daca vor fi prezenti anumiti oameni politici sau lideri de opinie, ii rugam sa precizeze faptul ca sunt acolo doar ca simpli participanti, la fel ca toata lumea".

Protestatarii anunta ca mitinguri vor avea loc astazi in Pitesti si vineri in alte 9 orase: Bacau, Brasov, Cluj-Napoca, Constanta, Iasi, Oradea, Sibiu, Timisoara si Targu-Mures.

Protest anuntat pentru vineri la Bacau: "Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori! Ne vedem vineri la ora 18 in Piata Tricolorului din Bacau!"

Protest anuntat pentru vineri in Brasov: "Parlamentul actual face in continuare scut impotriva membrilor sai suspecti si anchetati pentru fapte de coruptie, asigurandu-le acestora imunitatea. Cerem dizolvarea de urgenta a parlamentului si organizarea de alegeri anticipate. Consideram ca imunitatea parlamentara poate fi acordata doar pentru declaratii si actiuni politice, nu si pentru alte fapte".

Protest anuntat pentru vineri la Cluj-Napoca: "Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori! Ne vedem vineri la ora 18 in Piata Unirii din Cluj!"

Protest anuntat pentru vineri la Constanta: "Ne vedem vineri la ora 18:00 in fata Prefecturii din Constanta!"

Protest anuntat pentru vineri la Iasi: "Ieseanule te-ai saturat de infractori si de aparatorii lor, care si-au gasit adapost, chiar in Parlamentul Romaniei, institutie fundamentala a democratiei, pe care au compromis-o grav, transformand-o in 'pestera de talhari'? Dupa 'martea neagra', din decembrie 2013 a urmat 'miercurea rusinii' in martie 2015! Ieseanule intreaba-ti senatorul, cum a votat in cazul Sova dar si in cazul Vosganianl! Daca nu-ti raspunde sau raspunsul sau este nesatisfacator ai nu numai dreptul ci si datoria de a-l trimite acasa sau chiar in puscarie! Aceasta tara nu poate fi condusa de infractori si de protectorii lor! Aminteste-ti cuvinteleiesenului nostru, Pastorel Teodoreanu: Din Banat pana la Iasi Se resimte lipsa sarii,Fiindca cei mai multi ocnasi Au ajuns la carma tarii. Parlamentul Romaniei s-a transformat, datorita parlamentarilor romani, alesi in 2012, in 'Parlamentul Rusinii Nationale'! Ieseanule esti multumit de parlamentarul tau, crezi ca te reprezinta si crezi ca-ti apara interesele? Crezi ca institutia 'imunitatii parlamentare' este utilizata corect de catre parlamentarul tau? Daca raspunsul este 'NU', la una din aceste intrebari, te asteptam vineri, 27 martie, orele 18:00 pe Esplanada, din fata Palatului Culturii".

Protest anuntat pentru vineri in Oradea: "Protest impotriva IMUNITATII parlamentare, ORADEA Piata Ferdinand, vineri, ora 18:00 PM"

Protest anuntat pentru pentru joi la Pitesti: "In semn de solidaritate cu protestele organizate astazi in alte orase din tara ne adunam maine, la orele 18.00, in Piata Primariei din Pitesti, pentru a face auzita si vocea noastra impotriva imunitatii parlamentarilor si a deciziei senatorilor de a-l scapa pe social-democratul Dan Sova de arest!"

Protest anuntat pentru vineri la Sibiu: "Parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie!"
 
Protest anuntat pentru vineri in Timisoara: "Decizia Senatului de respingere a cererii DNA pentru incuviintarea arestarii preventive a lui Dan Sova i-a revoltat pe multi romani, dar si pe cei de la PNL care vor sa atace la Curtea Constitutionala decizia Senatului. Pana cand se pronunta Curtea, in mai multe orase din Romania au inceput sa se organizeze proteste, declansate de "nevinovatia" lui Dan Sova. Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori!"

Protest anuntat pentru vineri la Targu-Mures: "Ne vedem vineri la ora 18 in Piata Trandafirilor din Targu Mures!"

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









19281 vizualizari
  • +17 (21 voturi)    
    p$d=shova (Joi, 26 martie 2015, 13:19)

    un domn [utilizator]

    afara j.a.v.r.a ordinara
    • -14 (20 voturi)    
      de ce acum ? (Joi, 26 martie 2015, 13:46)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si nu atunci cu vosganian, sau cu ceilalti pnl--isti scapati din noiembrie si pana acum ? Nu a fost nimeni interesat sa va agite ?

      P.S. "j.a.v.r.a ordinara" este numai o persoana in tara asta, si aia nu e din PSD.
      • +13 (15 voturi)    
        e tot p$d ul (Joi, 26 martie 2015, 13:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        cu nea nelu, cu hrebe, cu bombonel, cu dottore...cu tine daca iti place
        • +10 (10 voturi)    
          Am fost ieri, merg si maine! (Joi, 26 martie 2015, 15:35)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          In niciun caz nu voi milita ca PNL, cealalta parte vopsita a USL dar aceeasi mizerie, sa puna mana pe guvernare prin alegeri anticipate. Sunt acolo ca sa cada guvernarea nociva a PSD, sa preia PNL guvernarea si sa ne dovedeasca inca odata, daca mai era nevoie, ca sunt un partid plin de turnatori, securisti si penali, care trebuie sa dispara la cosul de gunoi al istoriei pentru raul facut Romaniei!
          De abia astept maine sa strig din nou, ca la prezidentiale: "Antena 3, niste derbedei!".
          • -4 (6 voturi)    
            adica esti acolo (Joi, 26 martie 2015, 19:00)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            pentru un subiect care nu are nici o legatura cu prezentul. Credeam ca Sova a fost protejat in parlament, nu de Gabriela Szabo in guvern.
      • +2 (6 voturi)    
        j.a.v.r.e is mai multe si-d din psd (Joi, 26 martie 2015, 17:12)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        asa ca mai lasa-ne cu devierea atentiei, psd e grup infractional organizat si gata...
        • +1 (7 voturi)    
          PDL (Joi, 26 martie 2015, 19:01)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          e un grup infractional organizat si mafiot. Si gata, lasa-ma cu propaganda ta ieftina.
          • +3 (3 voturi)    
            Marile jafuri apartin psdului (Joi, 26 martie 2015, 21:05)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Behtel, Mehel, Kaimunaz, caritas, FNI etc is multe de tot.
      • +1 (1 vot)    
        pai (Vineri, 27 martie 2015, 13:09)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        pai noi iesim pentru sova/monta, tu cu ai tai (?) iesiti pentru vosganian... si asa ne strangem mai multi.
  • +12 (20 voturi)    
    particip! (Joi, 26 martie 2015, 13:25)

    jackalphonse [utilizator]

    locuiesc in unul din orasele in care se organizeaza proteste si voi participa. nu pentru ce s-a intamplat cu sova, ci bucuros ca ar putea sa fie o reactie civica la politica mizerabila care ne decide destinele.
    • +6 (10 voturi)    
      faptul ca s a dat cu mir (Joi, 26 martie 2015, 13:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      e un semn ca e Nobil ? Curat ? Nevinovat ?
      • +6 (10 voturi)    
        mirosul mirodeniei il acopera pe cel al banilor (Joi, 26 martie 2015, 14:00)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        poate se face popa
  • +15 (21 voturi)    
    Alegeri Anticipate! fiindca altfel nu se mai poate (Joi, 26 martie 2015, 13:30)

    uluit [utilizator]

    Avem nevoie de o noua clasa politica, care sa raspunda actualelor cerinte ale societatii.

    Protestele trebuie sa continuie pana schimbam ceva.
    • -6 (14 voturi)    
      si pe cine o sa votezi ? (Joi, 26 martie 2015, 13:47)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      La alegeri anticipate, daca pe liste o sa fie aceeasi mafioti din PDL (pardon, noul PNL) si la PSD o sa fie aceeasi oameni de acum ? Anticipate, dar dupa ce face DNA dreptate!
      • +1 (7 voturi)    
        dreptatea DNA este discutabila (Joi, 26 martie 2015, 14:03)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        cand am vazut cum au fost eliberati pescariu si florica pentru ca au ciripit, nu prea mai am incredere ca chiar face dreptate. cat au ciripit si ce....DNA stie. in plus, aia erau infractori, imbogatiti prin mita data si trafic de influenta. sa le dai neurmarire penala...serios ca am niste semne de intrebare vis a vis de dreptate...
      • +6 (8 voturi)    
        Au schimbat legeaelectorala? (Joi, 26 martie 2015, 14:17)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Pana acum a fost foarte greu ca un nou partid sa apara. Sa ne amintim ca Nicusor Dan a avut nevoie de 70 000 de semnaturi pentru a putea candida ca independent (fara sanse reale) la primaria Bucuresti. Asta ca exemplu. Orice nume nou aparut este contestat, tocat mai ales daca este intelectual. In schimb parlamentul e plin de oameni fara meserie, care n-au facut nimic in viata lor decat afaceri, smecherii, firme dubioase, contracte cu statul doctorate plagiate si facute pe bani(da Ponta nu e singurul), deseori dupa 40 de ani, care au facut scoli de doi bani, au fost repetenti... iar acum sunt mafioti uneori condamnati dar ocupa posturi bine platite de statul Roman in fel de fel de administratii..
        Sa citim legea electorala sa vedem e facuta tot pentru ei?
      • +5 (9 voturi)    
        M10 (Joi, 26 martie 2015, 15:41)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        O sa votez M10. Copii tineri, destepti, cu viitor.
      • +7 (7 voturi)    
        Pai lasa-i p'astia sa fure linistiti, nu? (Joi, 26 martie 2015, 16:42)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Nu stiu ce-o fi in viitor dar nici sa stai sa te uiti la cotoiarbe cum te fura.
    • +1 (1 vot)    
      un nou sistem (Vineri, 27 martie 2015, 12:52)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui uluit

      oare nimeni de aici nu realizeaza ca e sistemul putred?
      http://www.piticigratis.com/2014/11/candidatul/
      cereti ma un nou sistem. ca aia tineri vor avea mai mult elan la furat.
      cereti mai bine o democratie directa.
      iar conducatorii sa fie alesi pe baza de merit nu toti parvenitii
  • +18 (18 voturi)    
    La revolutie am cintat toti (Joi, 26 martie 2015, 13:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
    În care te-adânciră barbarii de tirani!
    Acum ori niciodată, croiește-ți altă soarte,
    La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani.
  • +26 (26 voturi)    
    VOSGANIAN (Joi, 26 martie 2015, 13:32)

    Tony [anonim]

    Cu VARUJAN cum a ramas ?
    • +13 (15 voturi)    
      sa ii radem barba la armean (Joi, 26 martie 2015, 13:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tony

      ca tot se plang minoritatile ca sunt prigonite..sa se ridice si armenii cu pretentii..atunci sa vezi radio erevan
    • -6 (16 voturi)    
      nu e din PSD (Joi, 26 martie 2015, 13:48)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Tony

      numai cand scapa unul din PSD trebuie sa iese lumea in strada. Nu mai conteaza cei 5 scapati de pdl (pardon, noul PNL) din noiembrie pana acum.
      • +11 (17 voturi)    
        p$d e Cancerul de 25 de ani (Joi, 26 martie 2015, 13:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        care TREBUIE extirpate..e simplu
        • -2 (6 voturi)    
          cancerul care trbuie extirpate (Joi, 26 martie 2015, 18:56)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          sper sa nu fim niciodata condusi de oameni care au preferintele tale electorale. Nu de alta, dar gramatica spune multe despre tine.
          • +1 (1 vot)    
            p$d-cancerul-TU (Joi, 26 martie 2015, 23:28)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            sunteti in simbioza, asta nu e gramatica, e realitate
      • +13 (13 voturi)    
        Cum sa nu conteze? (Joi, 26 martie 2015, 14:03)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        S-au adunat toti penalii din parlament. Picatura cu picatura, pina s-a umplut paharul.

        De unde-ai scos-o ca nu conteaza PNL-istii penali?! Teoriile astea sint propaganda Antena 3. Cu bazaconii de astea ne-ati sfidat mereu. Dar acuma nu mai scapati. Degeaba schimbati vorba, tot veti da socoteala!
        • -5 (5 voturi)    
          nu v-am vazut in strada (Joi, 26 martie 2015, 18:56)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          deci pentru aia nu conteaza. Acum pentru ce iesiti in strada ? Sa dati jos Guvernul ca parlamentarii se protejeaza intre ei ? Guvernul e condus de PSD, PDL (noul PNL) si-a salvat 5 oameni de la alegeri pana acum. PSD tocmai si-a salvat unul de la arestare (nu si de la cercetare penala, precum cei salvati de PDL) si acum va treziti sa iesiti in strada. Pana acum ati fost absenti. Normal, va lipseau agitatorii platiti de PDL.
          • +4 (4 voturi)    
            Un dofttoroi in fruntea guvernului (Joi, 26 martie 2015, 21:07)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            nu a mai avut nimeni pana acum si guvern compus din grajdani abramburiti again, n-au mai fost.
  • +17 (19 voturi)    
    macar sa mearga lumea... (Joi, 26 martie 2015, 13:36)

    liviu_ [utilizator]

    oricum e destul de proasta data...
    vineri seara dupa munca, inainte de weekend....
    dar sper sa vina cat mai multi!
    fara niste proteste masive nu o sa se intample nimic...
  • +14 (14 voturi)    
    Atentie (Joi, 26 martie 2015, 13:39)

    svejk [utilizator]

    Referendum pentru ridicarea imunitatii !
  • -9 (11 voturi)    
    ce e asta? (Joi, 26 martie 2015, 13:48)

    fane [anonim]

    sintagma "paravan pentru infractori" sugereaza ca strada se substituie judecatorului. Orice om are dreptul de a se apara actiunilor procurorilor, si sa incerce sa-si dovedeasca nevinovatia.
  • +8 (8 voturi)    
    Romania sa saturat de Dictatura SUPRACORUPTIEI ! (Joi, 26 martie 2015, 17:21)

    fost PSD´ist [anonim]

    Romania sa saturat de Dictatura SUPRACORUPTIEI cultivata , protejata si sustinuta in Guvernul , Senatul si Parlamentul al Romaniei .

    Pana cand ???
    • +3 (3 voturi)    
      de un motociclean si un strungar (Joi, 26 martie 2015, 23:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fost PSD´ist

      al craiovei
  • +6 (6 voturi)    
    proteste (Joi, 26 martie 2015, 22:09)

    fluturel [utilizator]

    de ce nu iese lumea in strada? de ce piata universitatii nu-i plina de cetateni?
    de ce tace lumea si accepta mizeria de zi cu zi?
    platiti taxe ca ei hotii sa aiba de unde sa fure.dormiti.
    avem o clasa politica de hoti.ei au distrus romania si lumea tace, de ani de zile tace.
    politicieni,guvern ,senat,parlament,justitie,politie = coruptie
  • -1 (1 vot)    
    STATI CALMI !!! (Vineri, 27 martie 2015, 10:22)

    adrian [anonim]

    Nu o sa il vedeti pe Sova la puscarie !!! :)) Nu va mai agitati degeaba !!! No PSD iar m-ai pacalit pe mine ardelianul =))
    • +2 (2 voturi)    
      vorbesti cu pacat (Vineri, 27 martie 2015, 10:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      shova e baiat de brutarie, acolo e locul
  • +2 (2 voturi)    
    protest impotriva imunitatii (Vineri, 27 martie 2015, 11:37)

    Oancea Servilia [anonim]

    Alianta Civica, filiala Iasi va participa la protestul de vineri de la Palatul culturii din Iasi, impotriva imunitatii parlamentarilor si a ministrilor care sunt pusi sub urmarire penala
    Presedinte,
    Prof.univ.dr. Servilia Oancea
  • +1 (1 vot)    
    vosganian (Vineri, 27 martie 2015, 15:50)

    Andrei [anonim]

    și de vosganian nu se mai aude nimic? șova la-nchisoare și cu vosganian ce facem?