Reuters: Romania, "una dintre cele mai corupte tari UE", criticata pentru blocarea arestarii lui Sova

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2015, 7:46 Actualitate | Esenţial

Romania, "considerata unul dintre cele mai corupte state europene", si-a atras noi critici dupa ce Senatul a blocat miercuri arestarea lui Dan Sova, comenteaza agentia Reuters.

"Parlamentarii romani au dat aviz cererii procurorilor de arestare a unui fost ministru de Finante acuzat de coruptie, dar au blocat arestarea altui fost ministru, atragand noi critici referitoare la seriozitatea angajamentului de a contracara coruptia la nivel inalt", scrie Reuters, citata de Mediafax.

"Statele Unite, Marea Britanie si Olanda au emis comunicate dupa decizia Parlamentului roman de a nu anula imunitatea fostului ministru al Transporturilor Dan Sova, o decizie care a generat furie si apeluri pe retele de socializare in vederea organizarii de proteste", continua agentia Reuters.

"Romania este considerata unul dintre cele mai corupte state din Uniunea Europeana, iar sistemul judiciar este supus unei monitorizari speciale (de catre UE); cu toate acestea, procurorii si magistratii romani au fost laudati la Bruxelles", subliniaza agentia de presa, notand ca, in schimb, Parlamentul Romaniei a dat aviz favorabil arestarii fostului ministru al Finantelor Darius Valcov.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8162 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    sa raspunda Ponta!! (Joi, 26 martie 2015, 7:57)

    lili [anonim]

    Ca el si-a dirijat colegii de partid cum sa voteze!
    Pe cat de rapizi au fost in cazul E Udrea(au aprobat ore-n sir pana la miezul noptii ca s-o trimita pe E Udrea la arest preventiv!), pe atat de indiferenti au fost la Sova!
    Indiferenti la LEGE, la protestele opiniei publice, ii doare-n pais'pe de Constitutia Romaniei, de LEGE, de cetatenii acestei tari!
    Sunt obisnuiti sa calce in picioare LEGEA dupa bunul lor plac!
    Rusine Ponta, rusine PSD, SILA!!
    • +9 (9 voturi)    
      tratament discriminatoriu (Joi, 26 martie 2015, 9:00)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      elen udrea a fost lăsată fără imunitate cu majoritatea voturilor celor prezenţi la şedinţă - şi mi se pare absolut normal.

      la şova, acelaşi senat aplică o altă bază de calcul - se raportează voturile la întreaga componenţă a ruşinosului senat!? deci, pentru unul - mumă, pentru alta - ciumă.

      constiuţia? aţi auzit ce-a zis madama senator PSD şi judecător: IA MAI LĂSAŢI-MĂ CU CONSTITUŢIA! (pristanda spunea: "curat neconstituţional... da umflaţi-l!").
      haideţi în stradă, că ăştia şi-au revenit din spaimele lunii noiembrie!
    • -7 (9 voturi)    
      articol scris de un roman (Joi, 26 martie 2015, 10:11)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui lili

      nu ma asteptam sa scrie cineva mai rau despre Romania decat un roman.

      Titlul articolulului este de fapt o extragere din textul acesta: "Romania is seen as <one of the European Union's most corrupt states> and its justice system is under special monitoring"

      Text care descrie parerea autorului. Dar prinde bine la postacii platiti de tanti udrea. Chiar asa, acum cine va mai plateste?

      PS: sunt convins ca Sova va ajunge foarte curand la inchisoare.
  • +13 (13 voturi)    
    parlamentul , "mandria" tarii (Joi, 26 martie 2015, 8:17)

    vergotti [utilizator]

    In comunism, era cam la fel : pentru ca procuratura sa aresteze un membru de partid, era nevoie de acordul organizatiei de baza din care facea parte acesta. Deci Parlamentul Romaniei este astazi o institutie care functioneaza dupa reguli comuniste, ce trebuiesc urgent schimbate. De bunavoie ? Putin probabil. De aceea , presedintele tarii ar trebui sa decreteze masuri in acest sens utilizand toate prerogativele constitutionale ce ii stau la dispozitie
  • +9 (9 voturi)    
    Dovedește că este vinovat. (Joi, 26 martie 2015, 8:36)

    vali47 [utilizator]

    Șova are un simt politic de kkt.Dacă era nevinovat mergea cu fruntea sus în justiție și-și dovedea nevinovăția.Uns cu pișat de fată mare și ascuns sub fustele unei babe,stă pitit în Parlament ca un borfaș.
  • +6 (6 voturi)    
    fara imunitate (Joi, 26 martie 2015, 8:50)

    d [anonim]

    ce bine ar fi daca nu ar exista imunitatea parlamentara...
  • -12 (12 voturi)    
    Avem un... (Joi, 26 martie 2015, 8:59)

    Gigi Kent [utilizator]

    Avem un talent al naibii de a ne spala rufele murdare in public.

    Am observant ca si ambasadorii si ziaristii din strainatate (probabil dimpreuna cu oricine din strainatate) habar nu au de fapt ce s-a votat si ce nu. Urmarirea penala nu este oprita, cei in cauza pot fi condamnati oricand de catre o instanta. Imi aduce aminte de vara lui 2012 cand madame Nicholson si nu numai ea ne spunea ca suspendarea nu e democratica. Uneori traiesc impresia ca SIE e implicata in transmiterea unor informatii partiale sau eronate in strainatate pe diverse canale pentru a servi interesele nu stiu cui.
    • +4 (4 voturi)    
      Decât să rămână murdare (Joi, 26 martie 2015, 11:04)

      pepeman [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...mai bine le spălăm în public, mai ales că Şova deţine o funcţie PUBLICĂ, cea care, de altfel, graţie minunatei nostre Constituţii încropite la repezeală după '89, îi şi conferă un statut juridic privilegiat.
      Şi de când e democratică o tentativă de lovitură de stat, concertată din umbră de personaje care acum beneficiază şi de răcoare?
  • +5 (5 voturi)    
    propunere (Joi, 26 martie 2015, 9:04)

    barbu007 [utilizator]

    SUA şi ţările UE ar trebui să acţioneze şla fel cum au făcut-o cu unii oligarhi şi politcieni ruşi, interzicându-le accesul pe teritoriul lor şi blocându-le conturile: ponta, şova, tăriceanu... şi restul parlamentarilor care au contribuit, ieri, la încălcarea flagrantă a consituţiei, pe care declară în public că o dispreţuiesc şi căria ei nu i se supun.

    ce ziceţi, domnule Hans Klemm, viitor ambasador al SUA la bucureşti, ar fi o măsură de succes? căci afganistanul e un mic copil, pe lângă unsuroşenia şi abilitatea politicienilor români.
  • -3 (5 voturi)    
    haida-de (Joi, 26 martie 2015, 9:05)

    ernst [utilizator]

    va-mbatati cu apa rece si in cazuri de-astea durerile de cap de dupa sunt chiar mai rele. vezi greva regala 1945.

    reactia occidentului fata de chestiune este in realitate anemica. nici nu stiu daca ar putea fi alta. vedeti in cazuri putintel mai grave (ucraina) cat de viguroase au fost reactiile. Altceva decat sa tot trimeata birocrati cu MCV-ul si sa ne tina afara de schengen [ceea ce oricum se va intampla si v-a explicat olandezul ala zburator de ce] nu au ce ne/le face.

    atat CE cat si ambasadele US si UK de fapt au raspuns unor interpelari ale Mediafax et co. cu texte standard de genul ce e bine sa facem. Mai lipsea un indemn la consumul cu moderatie a bauturilor alcoolice si la o dieta sanatoasa bogata in legume. Ultimul press release pe site-ul ambasadei SUA e tot ala cu antreprenorul lunii martie -- o cooperativa agricola de la Apahida -- asta vine pe langa cluj. Daca a dat CE ceva, nu ma lasati ignorant -- ca in site-ul lor oricum nu ai nici cea mai mica sansa sa gasesti ce cauti.

    Reuters a bagat backgroundul ala cu cea mai corupta tara din ue ca sa mai castige ceva hituri (ca ei din ce-or trai, ca deontologia nu tine de foame). De fapt cred ca ei isi tageaza stirile despre comania cu "most corrupt european country", sau "seecond poorest european nation". [scuze, asta-i bloomberg].
    • +3 (5 voturi)    
      de ce te supara adevarul? (Joi, 26 martie 2015, 9:39)

      laborator [utilizator] i-a raspuns lui ernst

      Aici nu este vorba de UE, CE, USA, etc. Toata lumea stie ca avem un atasament fata de HOTIE si CORUPTIE. O stiau si comunistii si legionarii si nemtii si capitalistii. O stiu si rusii si omul de rand din toate tarile. Aici este problema . Imaginea proasta a Romaniei este si in VEST si in EST, si in SUD si in NORD. Am speriat o lume intreaga cu hotia si cu lipsa unui criteriu al VASLORII. Sunt unii id..oti care spun BINE DAR SI IN ALTE TARI SE FURA. Conteaza fff. mult numarul hotilor dintr-o tara . Una este sa ai un procentaj de 10% si cu totul altceva 50 %./ Dar tu poti crede ca are lumea ceva cu noi , te poti opune adevarului EVIDENT , DAR ASTA NU INSEAMNA CA ACEL ADEVAR VA DISPARE> Inseamna doar ca esti penibil./..
      • -3 (5 voturi)    
        un picusor neicusorule (Joi, 26 martie 2015, 10:21)

        ernst [utilizator] i-a raspuns lui laborator

        ca te-ai infierbantat cam prea mult.

        nu neg ci dimpotriva confirm atasamentul profund catre hotie si prostitutia de toate felurile ale acestui popor. cred ca ai citit pe diagonala, dar nu te-a obligat nimeni sa raspunzi.

        am sugerat numai sa nu se mai supraaprecieze niste reactii altminteri diplomatice. zilele trecute am citi un comentariu, tot pe net pe undeva, despre cam ce s-ar intampla daca rusii s-ar avanta si ar agresa un stat nato de prin zona. concluzia -- nu s-ar intampla mai nimic.

        si mai cred ca ti-ai permis un limbaj putin exagerat.
      • -5 (5 voturi)    
        si un amanunt stilistic (Joi, 26 martie 2015, 10:33)

        ernst [utilizator] i-a raspuns lui laborator

        expresiile astea "te supara adevarul", "adevarul doare" miros puternic a mahala si de regula [nu comentez cazuri individuale] tradeaza ani indelungati petrecuti in fata blocului la spart seminte cu baietii.
        nu da bine -- un sfat amical, daca mai ai de gand sa te dai cu comentariile pe net.
        • +3 (3 voturi)    
          insulte gratuite (Joi, 26 martie 2015, 11:15)

          laborator [utilizator] i-a raspuns lui ernst

          Nu inteleg ce te-a suparat atat de tare, mai ales ca in esenta mi-ai dat dreptate, mult mai mult decat m-as fi asteptat. De altfel comentariul de dupa mine (Suntem o tara corupta pana in maduva!) spune exact acelasi lucru, dar exact si chiar mult mai dur. In privinta "semintelor in fata blocului" nu numai ca este o insulta dar profiti de faptul ca nu este nici locul si nici nu am posibilitatea aici sa-ti descriu nici calificarile mele, nici cele doua job-uri, etc Daca lucrand 6 zile pe saptamana, cate cca 10 ore pe zi mai am timp si de seminte inseamna ca sunt intr-adevar genial...
  • -8 (8 voturi)    
    . (Joi, 26 martie 2015, 9:08)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Asa am un feeling ca Sova e mic copil pe langa niste ministri occidentali din care unul in cel mai rau caz demisioneaza honorabil ,restul fiind ok...
    • -2 (2 voturi)    
      update (Joi, 26 martie 2015, 13:00)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Incredibil cum ma pot insela ,chiar acum am citit ca respectivul se intoarce in parlament.
      Deci nu , nimeni nu demisioneaza ,toti sunt cinstiti cu exceptia unora din Est.
  • +2 (4 voturi)    
    Suntem o tara corupta pana in maduva! (Joi, 26 martie 2015, 9:55)

    Metec [utilizator]

    Ma gandeam la un prieten, care imi spunea cum incheie el contracte cu avocatii: comision 10%! Omul lucreaza la privat, nu la stat: ei, si?!
    Toti directorii iau mita, indiferent unde lucreaza. Toti percep comisionul de 10-20%, nu doar Udrea sau Vanghelie. E o mare ipocrizie sa arati numai spre clasa politica, fara sa recunosti ca intregul popor este decazut moral, mai mult sau mai putin. Coruptia moravurilor, iata fenomenul cu care se confrunta Romania de la caderea comunismului, cu radacini adanci in trecutul nostru istoric...
    Cu un ministru arestat, nu se face primavara. E cazul sa ne facem cu totii un examen de constiinta si sa ne punem la incercare: am lua sau nu mita, pusi fiind in functii de decizie? Cat de integri moral suntem, de fapt? Apoi, putem sa cerem pedepsirea coruptilor din politica si administratie.
  • +6 (6 voturi)    
    s-a dus dracu zona euro... (Joi, 26 martie 2015, 10:10)

    liviu_ [utilizator]

    si cateva d-satea pt cativa ani de acum incolo...
    multumim victor viorel monta
    guvernul TREBUIE sa demisioneze URGENT !!!
    tariceanu a IGNORAT articolul din constitutie care spune ca nu conteaza numarul total de voturi, ci procentul din cei prezenti !!!
    chiar daca sova va fi arestat (si se va face asta destul de curand), acet guvern TREBUIE SA PLECE !!!
    un guvern care incalca cu buna stiinta constutitia NU ARE CE CAUTA LA GUVERNARE !!!
  • -4 (8 voturi)    
    cei mai cinstiti (Joi, 26 martie 2015, 10:35)

    mos teaca [anonim]

    Romania, "una dintre cele mai corupte tari UE" - de ce Olanda o tara asa de "cinstita" nu cere anchetarea in Anglia a cazului fregatelor , a cazului Mitall (spaga de 160 mil euro pt partidul laburist - pardon in Anglia se cheama donatie) pt privatizarea Sidex , de ce nu le cer americanilor anchetarea Bechtel , austriecilor preluarea Petrom pe doi lei ......... Coruptia e la fel de mare si la ei , nu finalizeaza nici o ancheta daca statul incaseaza amenzi.
    • -1 (1 vot)    
      . (Joi, 26 martie 2015, 13:28)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui mos teaca

      pt. ca Olanda e ocupata sa ignore propria curte ,dupa ce termina de ignorat chestii actuale ( + Teeven , Opstelten) probabil va face un efort sa nu vada si la vecinii apropiati. Ca pentru cei mai departati avem zoom x 5k.
  • +3 (3 voturi)    
    imunitate (Joi, 26 martie 2015, 11:33)

    giotto [utilizator]

    Imunitatea inaltilor demnitari(exclusiv presedintele) trebuie sa dispara din Constitutie. Cel mult sa ramana o anumita imunitate pentru declaratii politice si atat.
    • 0 (0 voturi)    
      Absolut corect (Joi, 26 martie 2015, 14:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui giotto

      Imunitatea este pentru opinii si declaratii politice, nu pentru talharii, omor etc.
      De fapt asa se si intampla in tarile civilizate, doar ca acolo esti penalizat chiar si pentru opinii, chiar daca ai imunitate
  • +3 (3 voturi)    
    Coruptie (Joi, 26 martie 2015, 12:13)

    Cristi [anonim]

    In strada , romani !!! Sa starpim coruptia in tara! Nimeni nu ne garanteaza ca ne va fi mai bine dar merita sa incercam!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai calatoriti in UE cat se poate (Joi, 26 martie 2015, 12:27)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca in ritmul asta ni se vor introduce vizele, cu cozile si bataie de joc de rigoare!

    Acceptand plagiatori si restul traficantilor la putere, ne facem singuri cetateni de randul 3 in Europa...nimeni nu ne obliga sa le permitem astora sa fie la putere. Deci e un accept tacit.