Raluca Turcan: Daca il arestau pe Dan Sova, cadea Guvernul. Sova duce la Victor Ponta direct

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 15:48 Actualitate | Politic

Deputatul liberal Raluca Turcan sustine ca Dan Sova a fost scapat astazi de arest in Senat pentru ca "daca il arestau pe Sova, cadea Guvernul". "Dan Sova duce la Victor Ponta direct. PSD a ales victima neimportanta politic Darius Valcov, ca un sacrificiu pentru Sova", sustine vicepresedintele PNL, intr-un comunicat.

Raluca Turcan cere public demisia lui Victor Ponta, despre care spune ca este “girantul lui Sova, 'salvatul' in fapt al haiduciei politice PSD”. "Dan Sova a fost partener de afaceri cu Victor Ponta, relatia dintre cei doi este arhicunoscuta si cu siguranta Ponta are pentru ce-l apara pe Dan Sova de bratul justitiei", sustine deputatul PNL.

Amintim ca procurorii DNA au cerut Senatului incuviintarea retinerii si arestarii senatorului Dan Sova in dosarul privind contractele incheiate de firma sa de avocatura cu complexurile Turceni si Rovinari. Astazi, 25 martie 2015, Dan Sova a scapat de arestare desi majoritatea senatorilor prezenti au votat pentru arestare, plenul Senatului motivand ca nu au fost prezenti jumatate plus unu din numarul total al senatorilor. Este insa posibil ca solutia senatorilor sa fie neconstitutionala, pentru ca exista o decizie a Curtii Constitutionale care arata ca hotararile Senatului trebuie adoptate cu majoritatea celor prezenti. Detalii aici

In cazul lui Darius Valcov, Senatul a aprobat cererea procurorilor de retinere si arestare preventiva in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta. Detalii aici


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6566 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    una peste alta... (Miercuri, 25 martie 2015, 15:52)

    liviu_ [utilizator]

    vozganian a fost obligat sa plece din PNL ... asteptam acelasi lucru si in cazul lui sova... asta daca psd vrea sa arate ca nu este cel mai corupt partid. este minimul necesar pentru ca psd sa nu recunoasca tacit ca este un colac de salvare pentru infractori
    • +13 (13 voturi)    
      da ce nevoie ai ca psd ul.. (Miercuri, 25 martie 2015, 16:21)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa recunoasca ca e plin de hoti si escroci.....numai cind le vezi mutrele unora nu poti sa te gindesti la altceva...jumatate ( cel putin ) sunt infractori inascuti iar restul dintre ei sunt niste im-ecili folositi ca marionete pt a face jocurile escrocilor..
      • +3 (3 voturi)    
        deci, (Miercuri, 25 martie 2015, 19:29)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        de ce s-au mai adunat asa zisii senatori daca tot nu erau cati trebuia sa fie?
        orice se vota, pacaliciul de sova nu putea fi saltat.
        ipochimenii astia trebuie rasi de pe fata pamantului.
  • +15 (15 voturi)    
    Total de acord!!! (Miercuri, 25 martie 2015, 15:53)

    dandra [utilizator]

    Are dreptate!
  • +8 (8 voturi)    
    Are dreptate! (Miercuri, 25 martie 2015, 16:34)

    Kepler [utilizator]

    S-ar fi intrat direct in gasca lui ponta.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu e destul! (Miercuri, 25 martie 2015, 17:01)

    mr_mojo [utilizator]

    Președinții partidelor mari care se bat cu pumnul în piept că sunt pentru neîngrădirea actului de justiție ar trebui să își oblige membrii să voteze la vedere pentru continuarea urmăririi penale. Cine votează altfel va fi exclus din partid.
    E un gest minimal din partea lor care ar clarifica si ar rezolva problema.
    Desigur vor spune că nu vor să interfereze cu deciziile celor din partid, etc. Atunci să își dea ei demisia.
    Sau continuăm să ne prefacem...
    • +1 (1 vot)    
      F. corect! (Miercuri, 25 martie 2015, 19:45)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Asa ar trebui daca vor binele tarii!
  • +6 (6 voturi)    
    E clar ca Sova si Ponta au tilharit impreuna ! (Miercuri, 25 martie 2015, 19:12)

    andreesanu [utilizator]

    Ce nu-i clar ???,asociatul lui Sova in hotiile,tilhariile din compania energetica Oltenia le-au facut impreuna.
    Ce daca pica guvernul ???,este loc la beciul domnesc si pentru Ponta.
  • +3 (3 voturi)    
    Dan Sova si 'Beciul Domnesc' ! (Miercuri, 25 martie 2015, 19:38)

    nord-est [utilizator]

    Daca milogul de Sova ajungea in/la "Beciul Domnesc" exista riscul ca sa inceapa "sa dea pe goarna" tot ceea ce stie si ceva pe de-asupra! Si-atunci mitomanul-plagiator a dat ordin pe unitate ca Sova sa fie "salvat"! O contributie aparte a avut si "sluga" Calin Dinu Paturica Moliceanu, care "a condus" sedinta Senatului! Cred ca dupa incheierea sedintei Moliceanu s-a trezit din transa si a avut o viziune apocaliptica despre propriul viitor politic! Potentiala invalidare a votului printr-o(noua) decizie a CCR, plus reactia clara si transanta a abasadorilor britanic, american si olandez l-au pus intr-o situatie ridicola "pe al doilea om in stat", care a balbait o declaratie penibila in care a incercat "sa deaga busuiocul"! Iata cu cine "defilam" noi prin Europa si prin lume si ne mai miram ca nimeni nu ne baga in seama! DESTEAPOTA-TE ROMANE!
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul despre hoti (Miercuri, 25 martie 2015, 20:54)

    elena ely [anonim]

    Victor Ponta - partener la Sova si Asociatii

    Casa de avocatura Sova si Asociatii si-a extins parteneriatul prin alaturarea in cadrul echipei a avocatului Victor Ponta, ca partener senior. Astfel, echipa de parteneri a firmei Sova si Asociatii ajunge la sapte membri, dintre care patru parteneri seniori (Victor Ponta, alaturi de Dan Sova, Roxana Eftimie si Radu Cernov).

    Dan Sova, Managing Partner, precizeaza ca alaturarea avocatului Victor Ponta echipei Sova si Asociatii va contribui la dezvoltarea si specializarea firmei, precum si la consolidarea imaginii profesionale si publice.

    Dan Sova: "Este o optiune profesionala care va intari pozitia firmei pe piata avocaturii din Romania".

    In comunicatul Sova si Asociatii se mentioneaza ca "acest parteneriat aduce impreuna avocati cu experienta semnificativa in profesie, ce se bucura de o recunoastere durabila pentru profesionalismul, performantele si competentele lor, completand in acest fel echipa tanara, performanta si ambitioasa din cadrul casei de avocatura Sova si Asociatii.

    Victor Ponta, fost procuror in cadrul Parchetului de pe langa Curtea Suprema de Justitie, doctor in drept penal si conferentiar universitar, este de departe si cel mai bun produs tanar al politicii romanesti de dupa 1989. Stau marturie nu numai alegerea sa ca si castigator al campaniei "Zece pentru Romania" la categoria "Tineri politicieni 2006", ci si urmatoarele superlative pe care le-a avut de-a lungul carierei sale: cel mai tanar procuror, cel mai tanar secretar de stat, cel mai tanar ministru. In ultimii ani, Victor Ponta a intrat in avocatura unde practica acelasi stil nonconformist care ii este caracteristic, implicandu-se in cazuri controversate si complexe. In cadrul echipei de la Sova si Asociatii, in calitate de partener senior, Victor Ponta va coordona toate activitatile ce tin de drept penal, domeniu in care are si o intensa activitate publicistica.

    Sova si Asociatii este o casa de avocatura multidisciplinara care acopera un dome
    • -1 (1 vot)    
      Comunicatul (Joi, 26 martie 2015, 11:48)

      DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui elena ely

      Ne puteti spune unde poate fi gasit acest comunicat al Sova si asociatii pentru ca daca este un comunicat banuiesc ca este public?
  • -1 (1 vot)    
    De acord. (Miercuri, 25 martie 2015, 23:30)

    Ionutzelu [utilizator]

    Dar, să nu uităm: duce şi la Gorghiu. Şi nu numai. Deci... mai răsfirat, băieţi (şi fete)...
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta-i vinovat. (Joi, 26 martie 2015, 8:58)

    vali47 [utilizator]

    Fuga lui Marian Sîrbu din funcția de consul în Dubai,ascunderea lui Șova în Parlament,diversiunea cu Codul fiscal care este //încropit//nu făcut,toate pentru a prelungi agonia noastră prin menținerea la putere a lui Ponta.Raluca Țurcan are dreptate.
  • -2 (2 voturi)    
    Si care e acuzatia? (Joi, 26 martie 2015, 11:46)

    DanBruma [utilizator]

    De ce nu avea voie firma lui Sova sa incheie acele contracte? Mai sint si alti acuzati in acel dosar? Care e treaba pana la urma pentru ca eu unul nu înteleg nimic din acuzatiile care i se aduc lui Sova.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINEA NATIUNII: PARLAMENTUL (Joi, 26 martie 2015, 16:41)

    Mocuta Dorel [anonim]

    Cand esti curat si nu te simti vinovat pot sa te caute toti procurorii. Chiar daca cineva iti ”aranjeaza ceva” si vine cu martori mincinosi, adevarul va iesi la lumina, pentru ca nu pot 2 sau 5 martori mincinosi sa contrazica sute de oameni de credinta, cu care lucrezi zilnic, si care confirma ca respecti si aplici legea. Daca, in schimb, ai probleme cu respectul fata de lege, atunci te fofilezi, te ascunzi dupa explicatii, te dai mare ca fara tine nu mergea nimic, eventual dai vina pe altcineva. Ca asa-i romanul, nu-i asa? Unii spun ca prin arestarea lui Sova, va cadea guvernul Ponta. Este oare posibil?