„Arbitrii exprimării libere”: Elon Musk, nou atac la adresa Big Tech după blocarea lui Trump de către platformele social media

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:53 Actualitate | Internaţional


Elon Musk
Foto: youtube.com
​Elon Musk, CEO-ul Tesla și SpaceX, a catalogat așa-numitele companii „Big Tech” drept „arbitrii de facto ai exprimării libere” după ce Facebook, Instagram, Twitter și Youtube l-au suspendat pe președintele Donald Trump de pe platformele lor, relatează Newsweek.

Musk a făcut remarca într-un comentariu despre un articol al site-ului de satiră The Babylon Bee privind revoltele de miercurea trecută din capitala americană, miliardarul sud-african notând că:

„Multe persoane vor fi super nefericite cu [companiile] high tech ale Coastei de Vest [a SUA] drept arbitru al exprimării libere”.

Acesta a răspuns de asemenea unui tweet al unui fan al paginii Tesla care scria că „high tech-ul Coastei de Vest trebuie să facă o distincție între a interzice discursul urii și discursul pe care îl urăște”.

„Aceasta este o distincție importantă”, a răspuns Musk.

Twitter a anunțat că a decis să suspende permanent contul lui Donald Trump „datorită riscul unor noi incitări la violență”.

Mark Zuckerberg, CEO-ul Facebook, companie care deține și Instagram, a afirmat în 7 ianuarie, a doua zi după revoltele mortale din capitala americană:

„În ultimii câțiva ani i-am permis președintelui Donald Trump să folosească platforma noastră în concordanță cu regulile noastre, uneori înlăturând conținut sau etichetând postările sale care ne încalcă politicile. Am făcut acest lucru deoarece credem că publicul are dreptul la acces cât mai larg posibil la discursul politic, chiar și la discursurile controversate”.

„Dar actualul context este acum fundamental diferit, implicând folosirea platformei noastre pentru a incita la insurecție violentă împotriva unui guvern ales democratic”, a continuat acesta, anunțând că „credem că riscurile de a-i permite Președintelui să continue să folosească serviciul nostru în această perioadă sunt pur și simplu prea ridicate”.

Snapchat, Twitch, Reddit și, cel mai recent, Youtube, l-au interzis de asemenea pe Trump, în timp ce alte platforme au început să ia măsuri împotriva postărilor lui Trump care răspândesc informații eronate.

Interdicția lui Trump pe platformele social media a polarizat și mai mult opinia publică, unii fiind de părere că aceste companii cenzurează utilizatorii prea mult în timp ce cealaltă tabără susține că nu iau suficiente măsuri.

Unii afirmă că Facebook și Twitter ar fi trebuit să îl blocheze mai devreme pe Trump și că lipsa lor de intransigență a condus la violențele de pe Dealul Capitoliului. Alții, printre care câțiva lideri mondiali și politicianul de opoziție rus Alexei Navalnîi, văd interdicția drept un act de cenzură.

Dezbaterea s-a aprins și mai mult după ce Amazon, Apple și Google au decis să înlăture de pe platformele lor Parler, o rețea socială care afirmă că promovează „exprimarea liberă” populară în rândul conservatorilor și fanilor lui Trump.

Musk este un critic îndelungat al Facebook, afirmând că rețeaua socială este cel puțin parțial responsabilă pentru violențele din Washington D.C. din 6 ianuarie.

REFERINȚE:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3678 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    Gab.com + 1 milion conturi in 48 de ore (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:18)

    marc.andre [utilizator]

    Exodul a inceput.
    • +3 (19 voturi)    
      Sa plece toti (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:49)

      sprite [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Se curata Youtube, Facebook si Twitter de extremisti.
    • -7 (11 voturi)    
      Yuuup (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:27)

      sandsurfer [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Si eu am inchis conturile pe twitter si facebook, de ieri am cont pe gab si bitchute!
  • -5 (33 voturi)    
    Imediat se intoarce ventilatorul cu kk spre Musk (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:21)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Daca ai fluierat in biserica progresista, gata esti!
    Asteptam opiniile si anchetele de la CNN, MSNBC, NYT, WP etc. Tunurile pe Musk!
    • -5 (15 voturi)    
      si evident blocarea conturilor sale (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:00)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      pe platformele big tech
  • -7 (17 voturi)    
    Cum decid ei si pe baza caror criterii Libertatea? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:24)

    Kivek [utilizator]

    Cine decide care e adevarul?

    in ultimii 4 ani cat Trump a fost presedinte Facebook, Twitter, etc tot timpul au marcat mesajele lui Trump ca MINCIUNI dar fara sa dovedeasca in vreun fel ca Trump a mintit

    asa sunt zilnic stiri ale CNN si ale altora care apar pe twitter ca vening din partea unor 'SURSE' alea nu sunt tot MINCIUNI?

    de ce nu sunt marcate de twtitter ca atare?
    • -7 (13 voturi)    
      Dar (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:48)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Tare curios mai sunteti...! De ce asa, si nu asa...!

      Aveti un 'pic de rabdare' si o sa intelegiti TOTUL, in sensul ca Joe B. este numai o JUCARIE de care se vor folosi cei de la Big Tech, Xi Jinping, Obama, mamy Clinton, si multi altii care NU au vrut "America Mareata" pe care si-a dorit-o Trump.

      Acum dusmanii si 'pretenii' si-au bagat COLITII in actualul Presedinte, si se bucura sa-l faca frimituri.

      INSA, nu peste mult timp, vor regrata cu totii pentru ce fac in aceste momente...
      Dar atunci va fi mult prea tarziu, atat pentru America, cat si pentru ceea ce a reprezentat 'Lumea Libera'...

      In acel 'Viitor de Aur', este bine sa stiti ca pentru intrebarea dv din final, si anume: "de ce nu sunt marcate de twtitter ca atare?" veti putea alege unul dintre aceste raspunsuri
      a - 40 de lovituri cu biciul pe spate
      b - sa stati ca tinta pentru aruncatorii de pietre
      c - sau sa va oferiti capul pentru studii stiintifice...

      Si acum ceva mai serios!
      EU CRED ca prin 'spargerea' Sistemului American si inlocuirea lui cu niste DICTATURI 'galbene', 'verzi', sau 'Big Tech' - toata populatia globului VA FI LIBERA...SA STEA IN GENUNCHI!



      c -
  • +6 (20 voturi)    
    El are o treaba personala cu Zuckerberg (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:49)

    sprite [utilizator]

    Pe care o transforma in apararea discursului urii. Retelele aste nu au interzis discursuri politice care nu le convin, ci au aplicat propriile regulamente care interzic instigarea la violenta, reguli cu care au fost de acord toti cei care au devenit membri. Musk bate campii din cauza antipatiei lui personale.
  • -4 (20 voturi)    
    Si nu are dreptate? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:05)

    Parzivall [utilizator]

    Bine ca Maduro si cu Ayatolahu Iranului is OK. Nu mai spun de destui criminali de prin Africa.
  • +7 (17 voturi)    
    O placere (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:10)

    krank [utilizator]

    sa vad cum milioane de snowflaksi albi au fost topiti de BIG TECH :)))
  • -5 (17 voturi)    
    Asta (justificarea Twitter) e banc??? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:19)

    LiviuX [utilizator]

    Chiar asa au justificat?? Sper totusi ca nu, altfel e aberant si chiar periculos! Auzi: "„datorită riscul (probabil trebuia scris "riscului" unor noi incitări la violență”. Pai ce facem, inseamna ca de acum putem pedepsi, baga oameni la inchisoare ca daca exista riscul sa fure, sa faca o crima, etc.??!!
  • +1 (5 voturi)    
    Pai sa vina statul cu criteriile atunci? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cand e cate un atac terorist coordonat pe retelele respective, toata lumea se ia de ele ca de ce nu au blocat comunicarea alora. Acu, cand se inchid conturile lui Trump, sunt acuzati ca de ce blocheaza...

    Intr-adevar nu e OK ca o societate privata de comunicare in masa sa fie lasata fara reglementari. Si cum exista reguli in presa scrisa sau audio-video, cu drept la replica, blocarea violentei, etc, tot asha trebuie reglementat si domeniul social media. Dar atat timp cat statul nu face nimic, o fac firmele insele.
    • 0 (2 voturi)    
      E perfect legal (Joi, 14 ianuarie 2021, 9:39)

      keres [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Chiar Curtea Suprema din SUA a recunoscut dreptul companiilor private de a-si reglementa singure continutul si regulile fara interventie din partea statului. Astia care tipa acum sunt toti trumptarzi care incalca regulle si sunt expulzati. Aia care il plangeau pe cofetarul homofob ca nu are dreptul sa faca ce vrea el.
      • 0 (0 voturi)    
        pierzi esentialul... (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui keres

        Curtea suprema din SUA judeca dupa legile existente la momentul asta. Daca se schimba legea, se va schimba si decizia curtii.

        Iar problema aici e ca social media a devenit mult mai influenta decat mass-media, iar reglementarea e zero. Daca la ziar, radio sau TV exista reguli clare de conduita si organisme de verificare si pedepsire a celor care incalca regulile, pe social media e jungla. Fiecare companie face ce doreste. Si daca maine zuckerberg vinde Facebook, whatsapp si instagram Chinei sau vreunui prints arab, noul proprietar, conform legii, va avea dreptul sa considere ca toata lumea care vorbeste de rau un arab sau un chinez incita la ura si trebuie banat. O fi bine? o fi rau? Nu ar trebui sa existe niste criterii exchitabile de blocare de cont sau stergere de mesaj?