Liderul Consiliului National Vlah din Serbia: ​​Romanii si vlahii sunt doua minoritati etnice distincte

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 29 februarie 2012, 18:22 Actualitate | Internaţional


Romanii si vlahii din Serbia sunt doua minoritati etnice distincte, a declarat miercuri presedintele Consiliului National Vlah, Radiša Dragojević. Liderul vlah a adaugat ca Romania nu ar trebui sa conditioneze aderarea Serbiei la UE de aceasta chestiune, relateaza pagina online a postului sarb de televiziune B92.

Radiša Dragojević a declarat pentru B92 ca vlahii din Serbia nu sunt lipsiti de drepturi si nu sunt defavorizati. Acesta sustine ca problema a fost creata de cativa membri ai comunitatii vlahe care considera ca limba lor este romana si care au cerut ajutorul Romaniei.

"Ceea ce face Romania in acest moment este o continuare a conditionarii prezentate institutiilor Uniunii Europene in ceea ce ne priveste pe noi, vlahii, din dorinta de a ne identifica drept romani, de a ne asimila. Au cerut chiar si o categorie numita vlaho-romana la recensamant, o categorie de tranzitie care ne-ar transforma pe toti, a doua zi, in romani, masura pe care am respins-o", a explicat Dragojević.

Liderul Consiliului National Vlah sustine ca Romania a cerut autoritatilor sarbe, inainte de recensamantul populatiei, sa stearga optiunea de "vlah" din formulare astfel incat etnicii vlahi sa fie nevoiti sa se declare romani sau vlaho-romani.

Mai mult de 40.000 de persoane s-au declarat de etnie vlaha la recensamantul din 2002, in timp ce 4.500 de persoane s-au declarat de etnie romana. Rezultatele recensamantului din 2011 nu sunt inca disponibile, precizeaza B92.

Pe de alta parte, cotidianul sarb Danas a publicat o scrisoare semnata de Partidul Democrat al Vlahilor si de mai multe asociatii ale vlahilor din Serbia in care acestia sustin ca nu se bucura de drepturi egale cu ceilalti cetateni sarbi.

"Vlahii nu au oportunitatea de a-si pastra identitatea nationala, sunt manipulati de majoritatea institutiilor importante, inclusiv institutiile statului. De asemenea, nu avem posibilitatea de a invata in scoli in limba noastra materna si de aceea limba vlaha este creata acum", se arata in scrisoare.

Potrivit scrisorii, "actualul Consiliu [n.r. Consiliul National Vlah], intr-o serie de provocari ale Romaniei, a respins romana si a proclamat limba sarba ca limba materna. De ce nu au vlahii institutii mass media in limba lor si de ce nu au posibilitatea de a-si pastra cultura si traditiile? Daca statul a fost corect cu vlahii, atunci de ce nu ne bucuram de toate acele oportunitati de care se bucura cele mai multe minoritati etnice din Serbia?".

Citeste si:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3865 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ce gluma buna... (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:31)

    Chiar Eu [utilizator]

    sa fii minoritate nationala distincta de sarbi, in Serbia dar sa ai limba materna sarba.
    • +4 (4 voturi)    
      fiecare vrea sa inventeze ceva (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:39)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Unii vor sa inventeze noii limbi si popoare, la fel cum nu exista limba moldoveneasca, ci doar limba romana.
    • +12 (14 voturi)    
      Romania are interese strategice in Balcani (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:46)

      Serbia inventeaza etnii si limbi [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Exista etnia "secuiasca", "lipoveneasca", "moldoveneasca" sau "vlaheasca"? Nu. E vorba de etnici maghiari, rusi, romani.

      A inventat Romania vreo limba "secuiasca" pt a-i discredita si asimila pe acesti etnici? Sau o limba "lipoveneasca" pt a-i impiedica pe rusii lipoveni sa stie ca ei sunt etnici rusi imigrati in Romania? Nu. Dimpotriva, le-am acordat drepturi cum rareori vezi in Europa.

      Ce face Serbia de cand a intrat in Timoc in 1833?

      Incearca din rasputeri sa convinga vlahii de acolo ca ei sunt niste..sarbi. Si chiar daca vorbesc o limba romaneasca sau au ca limba materna romana ei n-ar fi de etnie romaneasca.

      Serbia a interzis scolile pentru vlahi in limba romana, le-a interzis pana si slujbele pt morti in limba lor, a adus acolo in Timoc preoti fanatici sarbi, a dat afara de la primarii orice consilieri sau primari care indrazneau sa vorbeasca de etnia lor vlaho-romana.

      La Bor a fost ales ca presedinte al consililui local un vlah si atunci guvernul de la Belgrad a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a-l indeparta din functie si a reusit.

      Intelegi ca Serbia duce o politica fascista, criminala, impotriva vlahilor/romanilor, incearca sa-i divida, sa-i incurajeze pe unii sa nu se declareromani, le infiltreaza ONG-urile si asociatiile cu securisti sarbi.

      Romania isi apara si un interes strategic in Balcani.

      Croatia a fost obligata de guvernul Boc sa recunoasca istro-romanii si vlahii ca minoritati romanesti, in urma vizitei premierei croate Kosor la Bucuresti. Doar asa a primit ok-ul Romaniei pt aderare. Situatia istro-romanilor s-a imbunatatit imediat, acum au scoala in limba romana, doua publicatii, asociatii si au ajuns sa fie invitati cu ansambluri folclorice la presedintia croata.

      Daca Serbia va fi obligata sa recunoasca si ea ca vlahii sunt etnie romaneasca, nu una inventata pe loc, atunci orice tara balcanica ce vrea sa intre in UE si are vlahi va sti ca e obligata sa-i considere pe vlahi etnici romani, altfel nu intra in UE, punct.
      • 0 (0 voturi)    
        despre origini (Joi, 1 martie 2012, 9:46)

        Blac - Balac - Balca [anonim] i-a raspuns lui Serbia inventeaza etnii si limbi

        Valahia înseamnă ţara Pelasgilor > Belagilor / Belachilor > Valahilor / Vlahilor, adică ţara Dacoromânilor / Românilor, cea mai veche ţară a Europei, întinsă de la Alpi la Don şi Marea Getică / Neagră, şi de dincolo de Carpaţii Nordici până la Marea Mediterană (Marea Thracică / Egee). Toponimul Peninsula Balacanică îşi lămureşte semnificatul dintâi în “peninsula Pelasgo-Daco-Thracilor / Valahilor, adică a Dacoromânilor / Românilor”; oronimul Munţii Balcani, desemnează, fireşte, “munţii Pelasgo-Daco-Thracilor / Valahilor, adică ai Dacoromânilor / Românilor”.

        sau cititi aici mai mult:
        http://ro.metapedia.org/wiki/Pelasg
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 1 martie 2012, 12:17)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Serbia inventeaza etnii si limbi

        Nu prea s-a spus ca asta a fost pretul impus Croatiei.
        In tzara s-a prezentat ca o cedare in fatza intereselor tzarilor mari ale UE.
        Ma bucur ca macar Croatia i-a recunoscut drept romani.
    • +8 (8 voturi)    
      ii supara si pe greci (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:53)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      care, si ei sustin ca vlahii sunt greci romanizati in timpul imperiului.

      deci, vlahii sunt greci, albanezi, sarbi si, cateodata, romani. :-)
      • +1 (1 vot)    
        iaca, una din galop, trasa la xerox :-) (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:00)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        Macedonian Press Agency

        PROTEST BY THE GREEK FEDERATION OF CULTURAL ASSOCIATIONS OF VLACHS
        Thessaloniki, 18 August 2003 (17:51 UTC+2)
        http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=366995

        The Greek Federation of Cultural Associations of Vlachs issued a strong
        protest on the occasion of the direct or indirect characterization of the
        Vlach-speaking Greeks as an ethnic, linguistic or other type of minority, a
        position expressed in the latest report issued by the American organization
        Freedom House.

        Speaking to MPA, Federation President Konstantinos Adam stated that the
        Vlach-speaking Greeks never asked to be recognized as a minority by the
        Greek state as both historically and culturally they were, and still are,
        an integral part of Hellenism.

        He characterized the allegations as ridiculous and attributed them to the
        efforts made by the above mentioned organization to create impressions. He
        also added that its president is an anti-Greek former CIA official.

        In a resolution issued by the Greek Federation of Cultural Associations of
        Vlachs they condemn any exploitation, for political or other purposes, of a
        purely cultural element and its promotion to an element used to
        differentiate the Vlach-speaking Greeks from the rest on ethnic or other
        grounds.
        ....................
        seamnana, nu ?

        daca vreti mai mult, gugaliti oleaca si vedeti ca vlahii sunt iubiti de toti balcanici.
        toti ii vor de-ai lor !
  • +10 (10 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:42)

    saabo [anonim]

    asta e pus de actuaslii sarbi!!..
    Intrebati-i pe tinerii vlahi!!..Romania toata inainte de 1877 era VLAHIA! Nu?
    Asta e ce a rezultata din lupta antiromaneasca dusa de toti cotro[itorii slavi si de alte feluri!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 1 martie 2012, 12:22)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui saabo

      Sincer nu prea inteleg de ce a trebuit sa schimbam numele de Valahia in Romania in secolul 19.
      Acum nu am mai fi avut toate problemele astea.
  • +10 (10 voturi)    
    Radiša Dragojević vlah?un securist sarb nenorocit (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:48)

    Eneas [anonim]

    asistam ,la falsificarea istoriei in cel mai curat stil cominternist !orice cunoscator de istorie,chiar si Antenescu ,cu hartile medievale ale Balcanilor in fata ,invata despre vlahi=romani !Cuvantul a fost împrumutat de la goții germanici (ca *walhs) de către slavi ! De la slavi, cuvântul a trecut și la alte popoare: la unguri ("olah") și la greci ("vlachoi") și a fost folosit pentru toate popoarele latine din Balcani. El a căpătat și un al doilea înțeles, acela de "cioban", după ocupația multor vlahi din Grecia și Serbia. În Albania s-a întâmplat invers, çoban a ajuns să însemne "vlah".
    Termenul a fost la început un exonim, în timp ce vlahii foloseau diferite cuvinte derivate din romanus pentru a se numi pe ei înșiși: români, rumâni, rumâri, aromâni, arumâni etc.
  • +1 (3 voturi)    
    bravo (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:51)

    her [anonim]

    hai, ca va mai dati rotunzi putin timp si pe urma... asa facea si iliescu cu Holocaustul prin anii '90. ca nu e ca n-a fost. si cand i s-a pus sula in coaste cu integrarile in Nato si UE a lasat-o moale. vrei in UE faci cum ti se spune. nu vrei in UE, ai luat-o.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:58)

    anca [anonim]

    Daca a fost amenintat sa declare asa ceva, este problema Serbiei, daca este ceea ce crede cu adevarat este o alta problema, a noastra. la fel cum se intampla cu Moldova. Poate e mai bine sa ne vedem de ale noastre, ale celor care se simt romani si simt romaneste pana in maduva oaselor, cu bune si cu rele si sunt destui asemenea. Sunt toti cei care aleg sa traiasca in tara aceasta frumoasa si de inalta valoare numita Romania . Nu suntem perfecti, nimeni nu este, dar inca mai avem sanse . Doar de noi dpinde, de alegerile pe care le vom face de acum incolo si cine nu este cu noi si nu vrea sa fie cu noi , nu ne este dusman, dar nu merita nici cea mai mica atentie din partea noastra. Romania, poti !!!! (valabil si pentru nationala de fotbal:))
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:08)

    CVal [utilizator]

    Domnule spune-ne si noua ce suma ti-au transferat in cont autoritatile sarbe pentru aceasta declaratie si te rog sa imi spui ce drepturi au romanii din Serbia.
    In Timisoara , cetatenii de etnie sarba au liceu de stat in limba materna , iar la Universitatea de Vest exista o sectie de limba si literatura sarba. Ma intreb daca si romanii din Serbia beneficiaza de aceste drepturi....
    • +4 (4 voturi)    
      n-auzi de ce ? (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:23)

      diaspora [anonim] i-a raspuns lui CVal

      Pai daca seful vlahilor sustine ca ei n-au nici o legatura cu romanii si limba materna este sarba...
      No comment.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 1 martie 2012, 12:24)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui diaspora

        Nici Voronin nu spunea ca moldovenii vorbesc limba romana. Asa si sefuletzul asta al vlahilor.
  • +2 (4 voturi)    
    UE (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:21)

    alex [anonim]

    Acest Radiša Dragojević viseaza la banii de la UE cum am crezut si noi ca o sa ne umplem daca intram, eu nu cred ca asta e pozitia comunitatii vlahe, cum poti sa nu fii de acord cu drepturile ptr .neamul tau.

    Sunt multe de facut, e nevoie de scoli si de studiere in lb. vlaha (romana), de biserici in limba vlaha plus consulatul care l-au primis de pe vremea lui Nastase.
  • +3 (5 voturi)    
    Timocu e Romania (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:23)

    ursucu [utilizator]

    Astia chiar ne credu prosti tatu zua

    După ce au preluat controlul asupra Consiliului Naţional al Minorităţii Române, autorităţile sârbe pregătesc o nouă lovitură împotriva „vlahilor“ de pe Valea Timocului. Belgradul pregăteşte, pentru luna septembrie, interzicerea limbii române în Valea Timocului, pe considerentul că vlahii nu ar fi români.

    http://www.adevarul.ro/international/europa/Romanii_din_Timoc-infiltrati_de_sarbi_0_327567824.html
  • 0 (2 voturi)    
    Vlah (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:42)

    Crisis [anonim]

    Ca sa nu va mai dati cu stangul in dreptul aflati ca termenul de vlah nu denumeste doar romani sau vorbitor de limba latina. Un simplu search pe google. Ceea ce e si mai hazliu este ca in Bosnia musulmanii ii numesc vlahi chiar pe sarbi. Throughout history, the term "Vlach" has often been used for groups which were not ethnically Vlachs, and often pejoratively.[citation needed] For example, it might have been used for any shepherding community or as a reference to Christians by Muslims (Karadjaovalides)[citation needed]. In the Croatian region of Dalmatia, Vlaj/Vlah (sing.) and Vlaji/Vlasi (plural) are the terms used by the inhabitants of coastal towns for the people who live inland, and is often intended to be pejorative, as in "barbarians who come from the mountains." In Greece, the word Βλάχος (Vláhos) is often used as a slur against any supposedly uncouth or uncultured person, but literally it means nothing more than countryperson and is often used as a synonym for Χωριάτης (Choriátis) which simply means villager.[citation needed] Maniots, for example, used the word to refer to lowland-dwelling Greeks, and the Maniots of Cargèse used it to refer to native Corsicans"
    Bosnian vlah, влах non-Muslim living in Bosnia, usually Serb (pejorative)
    Bosnian vlah Catholic (pejorative)
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate, tocmai de aia mi se pare ca problema (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:17)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      e pusa foarte prost. Noi nu ar trebui sa sustinem pozitia vlahilor (care prin Balcani inseamna multe, unele cu legatura cu romanii, altele nu) ci a romanilor de pe Valea Timocului. Aia nu vorbesc alta limba decat romana, nu vreun dialect cum e aromana, istromana etc. Sunt romani get-beget, nu altceva, asa cum sunt si romanii din Ucraina sau Ungaria de exemplu. Te intelegi cu ei vorbind romaneste, ceea ce cu un aroman nu prea reusesti.

      Insistand cu problema vlaha (care e interpretabila in Balcani) ratam problema romaneasca (iar asta nu e intrepretabila, ci foarte usor de sustinut)
    • +1 (1 vot)    
      atentie la surse (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:24)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      incearca sa treci prin filtrul logicii ceea ce citesti. iti dau un simplu exemplu tigani - romi. Probabil la fel se va putea putea citi si pe google in anul 3000 despre acest termen. Important e un singur lucru - de unde a venit? si iti spun eu ca vine de foarte multe secole, ceva peste 1000-1500 de ani. ca dupa a aceea a intrat in diverse limbi si cu alte sensuri este partea III-a.
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:25)

        VeseMilicici1321202587132 [anonim] i-a raspuns lui ady

        daca stii de unde vine cuvantul atunci de ce nu stii ce anume desemna? Vrei saiti spun eu? Sau te pomenesti ca Valašsko in Cehia are vreo legatura cu romanii? Mikrí Vlahía din sudul Greciei idem? Wloch in poloneza inseamna roman? Istro - romanii sunt romani? Vlahii au fost prezenti in mici grupuri din Moravia pana in sudul Greciei? Erau, sunt romani astia? Iar daca tot sustinem ca cei din Macedonia, Albania sunt romania eu zic: usor cu pianul pe scari ca dam apa la moara teoriei Roessleriene, atat de draga maghiarilor:(. Etnogeneza, prietene, et
    • +2 (2 voturi)    
      Google??? (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:29)

      Clovis [utilizator] i-a raspuns lui Crisis

      Nu cred ca pe gugal gasesti informatii relevante, poate doar orientative. Problema e dezabatuta de istoricii din balcani asa ca cel mai bine ar fi sa consulti cativa istorici... Pe "gugal" si io pot sa scriu...
      • 0 (0 voturi)    
        Greu de stabilit (Miercuri, 29 februarie 2012, 22:44)

        Munch [utilizator] i-a raspuns lui Clovis

        Originea acestor populatii (aromani, istrioti, megleno-romani, vlahi etc.) este imposibil de stabilit. Tot ce se afirma despre originea lor sunt presupuneri fara nimic concret, dovedit istoric. Conteaza doar ceea ce simt ei ca sunt, sau ce vor ei sa fie. Se jongleaza cu denumiri si termeni in functie de necesitatea politica. Peste 1000 de ani nimeni nu va putea explica aparitia limbii "moldovenesti" din senin, undeva la sfarsitul mileniului XX si inceputul mileniului XXI, nestiind ca a fost o inventie pur politica, fara baza reala.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce conteaza... (Joi, 1 martie 2012, 8:59)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Munch

          de unde se trag si cum de-au ramas pe acele meleaguri ?!
          Este un fapt cert ca aceasta populatie isi cere dreptul lor GARANTAT IN UE de a invata si se ruga in limba lor si aia-i tot. Daca sarbii nu pot garanta acest drept, sa stea pe afara si sa viseze la vremurile lor de glorie pana le vine mintea la cap. Punct.
      • 0 (0 voturi)    
        google (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:11)

        VeseMilicici1321202587132 [anonim] i-a raspuns lui Clovis

        Dragul meu,
        Ma trag din zona banatului si am calatorit ceva in balcani , inclusiv in Bosnia. In plus vorbest 3 limbi:) de origini diferite. Ceea ce am mentionat este un fapt banal si binecunoscut nu voi face un ultra research pe acesta tema. Daca vrei trimiteri la lucrari stiintifice voi mentiona si cateva referinte. Si acum bosniecii si croatii ii denumesc pe Sarbi , vlasi = valahi. Etimologia cuvantului e destul de complexa insa in general are sensul de romanofon insa limitandu-se la anumite zone si populatii. Nu roman. O alta forma este maghiarul olasz(a se citi olas) pentru italieni, ca exemplu sau Włoch in poloneza. Insa nu este singurul inteles (meaning al termenului). Chiar de aici apare o problema de semantica romanofoni find si megleno-romanii si istro-romanii, fara a fi romani sau a avea macar legatura cu romanii ci fiind descendenti romanici evoluand independent asa, cum si romanii au evoluat la randul lor. Prin urmare este un termen general, care nu are de aface nimic cu romanii. Daca acesti vlahi doresc sa se considere romani si sa apartina romanitatii, sa se declare romani. De altfel pe asta se si sprijina Belgradul in teoriile sale. E limpede acum?
        • 0 (0 voturi)    
          draga milicici (Joi, 1 martie 2012, 20:13)

          ady [anonim] i-a raspuns lui VeseMilicici1321202587132

          hai sa iti mai dau teme de gandire: spui ca in maghiara italian este olasz dar uiti sa mentionezi ca roman este olah . In poloneza italian este wloski iar valah woloch; exista o regiune Walahia in Slovacia si chiar are legatura cu ciobanii valahi care mergeau cu turmele pana acolo. Nu mai demult de sec. XIX tara romaneasca se numea (si o mai numim inca) Valahia. Ce sa spun altfel, o intreaga literatura maghiara, austriaca, bizantina etc. ne numeste valahi dar vii tu si dai cu batu'n balta.
          si da dragule exista legatura inclusiv intre walles, valoni si valahi = cu totii erau vorbitori de limba romanica = acesta este sensul exonimului respectiv dat de catre germanici (sec. V-XI) si preluat de catre slavi (ai tai) atunci cand au ajuns in zona in calitate de sclavini ai avarilor. Noi ne-am numit pe noi intotdeauna romani/rumani etc, (vezi exemplu nemtilor vs exonime) ceea ce nu inseamna ca vlahii sunt diferiti. Sunt pur si simplu populatie vorbitoare de limba romanica din Balcani si fac parte din aceesi familie cu noi - nu uita ca romanii s-au retras la sud de dunare numind acea zona Dacia. Chiar crezi ca populatiile de pe ambele maluri nu se puteau amesteca? mai ales ca erau acelasi neam. Limbile sunt la fel cu vagi imprumuturi regionale. asa cum Rusia promoveaza panslavismul, desi sunt peste 1000 de ani de separare intre rusi si sarbi, croati si alti slavi de ex. tot asa promovam si noi pan-romanismul, care-i problema?
    • +2 (2 voturi)    
      romanii/vlahii timoceni (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:45)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      @Cristi: Ce vrei sa demonstrezi? In cazul de fata e vorba doar de romani - "vlahii" din valea Timocului sunt romani. Ei au ca limba materna limba romana - graiul lor e foarte asemanator cu cel din Oltenia(majoritatea romanilor timoceni vorbesc asa) sau Banat. Asta e un lucru cert, studiat si documentat.
      Romania are tot dreptul sa se intereseze de situatia populatiei romanesti de acolo si sa ceara respectarea drepturilor acestora (in special pt pastrarea limbii si a identitatii). Despre ce altceva e vorba?
      Pacat ca Romania nu a facut mai devreme cunoscuta in UE situatia dramatica a romanilor timoceni din Serbia. Ei sunt practic lipsiti de educatie in limba materna si nerecunoscuti ca etnici romani in pofida evidentei. Se vede foarte bine politica de deznationalizare si asimilare fortata practicata de sarbi: asa-zisul lider al Consiliului National Vlah(organizatie controlata de autoritatile sarbe) e un sarb care a respins limba romana si a proclamat limba sarba ca limba materna(!?) pt "vlahii" din Serbia. Nu-l intereseaza pe acesta ca vlahii sa vorbeasca limba vlaha - care se poate oricand demonstra ca e romana - ci doar ca acestia sa fie rupti de limba lor materna si sa fie asimilati ca sarbi. Noi nu putem fi de acord cu asta si avem tot dreptul sa ne facem cunoscuta pozitia si interesele(legitime) in UE.
  • +2 (2 voturi)    
    sarbii, prieteni ? (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:54)

    diaspora [anonim]

    Nu inteleg de ce ei l-au ales pe Dragoi(evici) asta care este un individ mincinos si lipsit de scrupule.
    Intamplarea a facut sa stau cu chirie la o madama de pe langa Negotin care plecase de vreo 40 de ani de acolo.N-am avut niciodata probleme sa ma inteleg cu ea si fiica ei in romana,n-a fost niciodata nevoie sa recurgem la engleza pentru a ne intelege.
    Limba vorbita de ele este romana curata,
    pigmentata cu cateva regionalisme simpatice.Unele dintre ele ca "leurda" ,dragavei" ,"ogas",etc. sunt folosite si la noi, in Oltenia.Cele doua "vlahoaice" nu stiau sa scrie si sa citeasca in romaneste,mi-au zis ca nu aveau drept sa invete in romana si nici slujba la biserica lor in sat s-o tina in romana.
    Romana pe care o stiau o invatasera oral,in familie.
    Daca la aceasta interdictie de a invata in limba romana se mai tine cont de situatia in care copiii rezultati din casatoriile mixte nu mai stiu deloc romaneste(nepotul madamei de care vorbesc era
    rezultatul unei asemenea casatorii si nu stia deloc romana) ne dam seama de politica fatisa si perfida de asimilare folosita de sarbi.Au stramutat multi sarbi din zona Kosovo pe Valea Timocului tocmai pentru a slabi si asimila elementul autohton romanesc.Lasa ca nici Dumnezeu nu doarme,ca in timp s-au inmultit albanezii si au pierdut Kosovo !
    Daca se spune istoria adevarata,sarbii nu ne-au fost mai "prieteni" decat alti vecini.La sfarsitul Primului Razboi Mondial,au desfasurat trupe pana la Arad si au incercat sa alipeasca si aceasta ramasita a Banatului romanesc la Serbia.
    Sarbii,ca si croatii si alti nomazi migratori veniti din Asia poseda ceva crud si nemilos in fiinta lor.
    A se vedea atrocitatile cutremuratoare de care au fost capabili reciproc in razboiul de dezmembrare a
    Iugoslaviei.Poate si asta conteaza in politica asta de
    asimilare fortata pe care au aplicat-o atat ei,cat si
    ungurii sau bulgarii.Former asian people,no comment.
  • +2 (2 voturi)    
    occident (Joi, 1 martie 2012, 7:35)

    vasile [anonim]

    e bine ca ro.intoarce cu aceeasi moneda occidentului. cred ca occidentul uita conditiile puse ro.pentru aderare,acum face o reparatie morala ce s-a intanplat timp de 20 ani in iugoslavia,si inca ceva ro.nu a recunoscut kosovo si acum sarbii duc tratative cu ei.pe o perioada scurta a istoriei ceva nu e in regula.
  • +1 (1 vot)    
    Era o vreme cand... (Joi, 1 martie 2012, 8:44)

    John M. [utilizator]

    tot lagarul socialist se uita cu admiratie la Yugoslavia si la maiestria cu care Tito si-a condus corabia cu echipaj multietnic.
    Intre timp (vreo 20 de ani) sarbii au ramas mult in urma cu emanciparea. De fapt, din cauza nationalismului lor tembel si-au pierdut si tara si respectul altor popoare.
    " Ce pericol este pentru Serbia dreptul unei minoritati romanesti de a invata si se ruga in biserica in limba lor?!" Eu le-as da inca vreo 10-15 ani sa se gandeasca si sa raspunda la aceasta intrebare.
  • 0 (0 voturi)    
    catre VeseMilicici/un pic de istorie (Joi, 1 martie 2012, 9:27)

    "Vlahul" [anonim]

    Draga Vese, daca vrei sa faci referinte la lucrari stiintifice de inspiratie pan-slavista, io zic sa te mai gandesti o data.
    Herodot, în vestita sa lucrare Istorii, spune că PELASGII au fost primii locuitori ai Greciei şi Italiei, aparţinând rasei europene. Erau veniţi din nordul Dunării.
    Cercetatoarea Marija Gimbutas, spune ca ” Romania este vatra a ceea ce am numit Vechea Europa, o entitate culturala, care a precedat societatile- indoeuropenizate…
    Tu Vese ar trebui sa stii ca strabunii Nostrii TRACI, ca descendenti ai PELASGILOR aveau in stapanire intreg arealul de sud-est al Europei.
    Care se intindea la vest de pe teritoriul actual al Cehiei si in vest pana in zona BUG din Ucraina.
    Iar de la nord din Polonia si pana la insulele grecesti in sud.