CSM, despre reacțiile USR-PLUS și ale politicienilor în dosarul 10 august: Atac la adresa independenței judecătorului

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 16:18 Actualitate | Esenţial


Sediul CSM
Foto: Agerpres
Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii "condamnă cu fermitate derapajele de limbaj în transmiterea mesajului public” din declarațiile USR-PLUS și ale unor politicieni privind decizia Tribunalului București de clasare a dosarului 10 august. Judecătorii din CSM reacționează dur și susțin că "a fost depăşită orice limită admisibilă a libertăţii de exprimare".
Redăm integral punctul de vedere al Secției pentru judecători a CSM:
  • "(...) prin folosirea unor termeni şi a unor construcţii lingvistice de genul <<decizia de astăzi a Tribunalului Bucureşti este una foarte tristă pentru democraţia românească>>, <<un nou dosar închis fără să fi fost instrumentate toate probele>>, <<nu putem să ne prefacem că nu s-a întâmplat nimic>>, <<o mare ruşine pentru justiţia din România>>, <<imaginea unei ţări abandonate, unde justiţia nu funcţionează, unde justiţia umblă cu capul spart>> a fost depăşită orice limită admisibilă a libertăţii de exprimare, afirmaţiile menţionate în cuprinsul acestor poziţii având potenţial de a insufla ideea că o soluţie care nu răspunde aşteptărilor unui partid politic atacă democraţia.
  • De asemenea, se constată existenţa unor excese de discurs în legătură cu un alt proces penal, nefinalizat.
  • Secţia pentru judecători reiterează că statul democratic se fondează pe ordinea constituţională care exclude ingerinţa politică şi afectarea directă sau indirectă a independenţei judecătorilor chemaţi să aplice legea.
  • În acest context, Secţia constată că astfel de discursuri publice reprezintă un veritabil atac la adresa independenţei judecătorului şi, implicit, a puterii judecătoreşti în ansamblul său.
  • Fără a nega dreptul de a fi formulate critici legate de soluţiile pronunţate de instanţele judecătoreşti, Secţia pentru judecători atrage atenţia asupra modului în care se realizează acest lucru, chiar înainte ca o hotărâre judecătorească să fie motivată, din perspectiva termenilor folosiţi şi a caracterului de ingerinţă politică manifestată în această situaţie.
  • Secția pentru judecători face, din nou, apel la decenţă şi moderaţie în exprimarea discursului public şi reaminteşte factorului politic că trebuie să dea dovadă de bună credinţă în dezbaterea publică, aliniindu-se standardelor europene în această materie".
Dosarul privind intervenția în forță a Jandarmeriei la mitingul din 10 august 2018 rămâne clasat, a decis marți Tribunalul București, care a respins cererea DIICOT de redeschidere a anchetei. Prin această decizie, foştii şefi ai Jandarmeriei nu vor fi urmăriţi penal pentru intervenţia împotriva manifestanţilor.

Decizia Tribunalului București este definitivă. Magistratul de la Tribunalul București care a respins cererea DIICOT de redeschidere a dosarului 10 august este Daria Miheț, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare.

Hotărârea a generat reacții aprinse în spațiul public, inclusiv din partea premierului Florin Cîțu, care s-a declarat dezamăgit de această hotărâre, spunând că experții analizează dacă mai există și alte căi de atac.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















983 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Serios ? (Miercuri, 3 martie 2021, 16:38)

    sfarleaza [utilizator]

    Da' cand e vorba de taiat pensiile nerusinate de ce nu se aplica aceeasi independenta mah parazitilor ?
    • +13 (13 voturi)    
      //// (Miercuri, 3 martie 2021, 17:04)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Pai se aplica treaba cu independenta, ”independent de orice argumente logice ilogice pensiile noastre speciale nu pot fi taiate de nimeni niciodata pana Soarele se va stinge intr-o gaura neagra”
    • +10 (10 voturi)    
      si tu acum... (Miercuri, 3 martie 2021, 17:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      impartiali doar cand le convine

      doar ei sunt legea....
    • +10 (10 voturi)    
      la noi (Miercuri, 3 martie 2021, 17:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      independenta judecatorului inseamna ca ala daca da o decizie total aiurea nu pateste nimic ca daca e criticat se afecteaza independenta justitiei....

      judecatorii sunt zei care oricat ar gresi mai mult de 25% din salariu pe 3 luni nu patesc!
      tara de kkt, dar nu sunt ei hoti, noi suntem prosti ca inca stam aici si le platim privilegiile ca sa ne fure si sa-si bata joc de noi!
      • 0 (0 voturi)    
        pai Liviu... (Joi, 4 martie 2021, 13:33)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        da-ti demisia, baga munca la negru si venituri ilicite si determina cat mai multi ca tine sa faca acelasi lucru. Sa vedem cine plm ii mai plateste

        Daca un violator de minori a luat pedeapsa cu suspendare (la Braila), tu probabil vei primi un martisor si o pedeapsa maxima de a planta o floare pe spatiul public.
  • +8 (8 voturi)    
    vaai (Miercuri, 3 martie 2021, 16:46)

    liviu_ [utilizator]

    judecatorii sunt infailibili,...
    dumnezeu mai poate gresi, dar tovarasii judecatori nu!

    cand vezi cum TMB si CSM sare sa apere o decizie data ieri si FARA motivarea scoata...
    iti dai seama cat de corupta este justitia si subordonata politic!
  • +9 (9 voturi)    
    apropos (Miercuri, 3 martie 2021, 16:49)

    liviu_ [utilizator]

    dar pe carmen bogdan d c nu ati aparat-o?
    aaaa aia era de cealalta tabara nu? si voi doar sunteti impartiali

    "justitia" din romania o gluma proasta!

    stiti ce e mai dur jeguri ordinare? sa muncesti pentru banii tai! sa nu iesi la pensie la 50 de ani! sa nu ai pensie speciala! chiar sa te traga cineva la raspundere pentru deciziile tale si sa mai fi si batut si gazat pentru ca vrei o tara in care justitia sa fie respectata!

    daca nu va convine critica hai ma la privat sa va vedem interlopilor! deci la cum merge "justitia" din romania cred ca jignesc interlopii cu o asemenea comparatie!
  • +11 (11 voturi)    
    Subiectul asta ... (Miercuri, 3 martie 2021, 16:55)

    Cataleya [utilizator]

    ...a devenit plictisitor si caduc.

    De 30 de ani CSM si justitia in general se bat cu pumnul in piept ca li se incalca independenta de catre sistemul politic, dar in realitate judecatorii si institutiile juridice din Romania sunt slugile obediente ale politicului - contra cost, bineinteles.
    Altfel, daca justitia ar fi corecta si independenta,, nici CSM, nici ICCJ, nici CCR n-ar da nici macar o ceapa degerata pe declaratiile facute de politicieni.
  • +9 (11 voturi)    
    Kovesi, cui ne-ai lasat? (Miercuri, 3 martie 2021, 17:05)

    cenzuratul [utilizator]

    Mai aveau curaj astia din CSM sa comenteze daca DNA era condus acum de dna Kovesi?
  • +9 (9 voturi)    
    CSM ? (Miercuri, 3 martie 2021, 17:09)

    away [utilizator]

    CSM , CCR, grupuri mafiote unde interesele si relatiile sunt deasupra legilor. Pentru ei legea nu e lege , doar pentru prostii din strada.
  • +4 (4 voturi)    
    Actul de justiție este un serviciu public! (Miercuri, 3 martie 2021, 23:03)

    Tutea [utilizator]

    Ca orice serviciu public plătit din fonduri publice, acesta trebuie să corespundă așteptărilor tuturor contributorilor la bugetul de stat și care plătesc pentru a li se face dreptate! Populația nu vrea să i se ofere neapărat dreptate, indiferent de ceea ce a făcut ci vrea ca fiecare cauză să fie judecată cu celeritate. Și da, atunci când soluțiile oferite de unii magistrați sfidează orice logică, toți cei care plătesc lunar impozite au dreptul să-și exprime civilizat nemulțumirile. În toate categoriile profesionale sunt persoane care nu-și îndeplinesc sarcinile de serviciu cu bună-credință și aceste persoane
    trebuie trase la răspundere. Ciocănelul de lemn al unui judecător este, adesea, o armă letală ce nu poate trage în orice direcție, după pofta celui care-l mânuiește și în pofida evidențelor contrare. Aceea nu se numește justiție ci se numește putere discreționară. Din nefericire, pentru unii magistrați, independența justiției este unul și același lucru cu puterea discreționară! Dacă, în ultimii 31 de ani, justiția ar fi funcționat cum trebuie, în sprijinul interesului național și pentru protecția statului român, astăzi România nu era o ruină și cei care au devalizat-o n-ar fi zâmbit batjocoritor de la balconul vilelor din Monaco sau alte destinații de lux. Ați primit puteri supranaturale (și este normal), domnilor magistrați dar este nevoie și de decizii pe măsura puterii și privilegiilor. Când o persoană își găsește sfârșitul sub roțile unei mașini, pe trecerea de pietoni sau în cuțitul vreunui ucigaș recidivist, să oferiți maximă clemență autorului faptei înseamnă să pedepsiți victima și nu pe făptuitor. Ori aceea nu este justiție și astfel de decizii, oricât ar fi de acoperite de texte de lege interpretate în favoarea făptașilor, denotă că acei magistrați n-au niciun respect pentru cetățenii statului. Cei care se simt nedreptățiți au tot dreptul să-și exprime nemulțumirile, în mod pașnic și civilizat.
  • +2 (2 voturi)    
    vai dar sensibili mai sunteti! (Joi, 4 martie 2021, 13:21)

    gwolf [utilizator]

    poate erau mai de apreciat mesajele din era Dragnea:
    "sa vedem daca-l tin genunchii" SAU
    "il avertizez sa nu se incumete la asa ceva"

    Sunteti mai speciali decat pensiile speciale pe care le primiti la 45 de ani...

    cuvantul "RUSINE" nu inseamna nici depasirea unei limite si nici lipsa de moderatie.
    In schimb cuvantul SCARBA (adica ce simt eu acum si alti milioane ca mine) poate fi inclus acolo dar pana acum lumea s-a abtinut...

    nu vreti voi, dragi CSM-isti sensibili, sa mergeti mai bine la Otopeni in aeroport si sa informati fiecare pedofil care intra pe teritoriul Ro, ca aici ar putea sa violeze vreo minora si sa scape cu suspendare daca nu se genereaza suficienta "emotie publica" ?