Rareș Bogdan, despre clasarea Dosarului 10 august: Am avut, încă o dată, imaginea unei țări în care justiția umblă cu capul spart. Vom merge la CEDO

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 8:19 Actualitate | Politic


Rares Bogdan
Foto: Captura video
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan, susține că, după decizia judecătorilor în Dosarul 10 august, a avut ”imaginea unei ţări abandonate, unde Justiţia umblă cu capul spart”. Liberalul afirmă că situaţia va fi tranşată la CEDO.

”Astăzi, din păcate, după decizie, după ce judecătorii au decis că dosarul nu se redeschide şi că cei patru şefi ai Jandarmeriei din acest dosar (…) scăpă fără niciun fel de cost în faţa cetăţenilor şi a istoriei, am avut, încă o dată, imaginea unei ţări abandonate, unde Justiţia nu funcţionează, unde Justiţia umblă cu capul spart”, a afirmat, marţi seară, la B 1 TV, Rareș Bogdan, potrivit news.ro.

Prim-vicepreşedintele PNLa adăugat că, ”faptul că după trei ani de zile nu se întâmplă nimic şi tot ce a fost acolo a fost şters cu buretele ne arată că Justiţia din România n-a înţeles absolut nimic din lupta românilor pentru libertate, pentru civism, dar şi pentru o Justiţie complet liberă”.

”Noi ne vom adresa Curţii Europene pentru Drepturile Omului, ne vom duce la Strasbourg cu ajutorul oamenilor care au fost, îi rog să facem front comun, pentru ca să atacăm decizia de clasare la CEDO pentru a veni Instanţa Europeană să redeschidă aceste dosar, nu se poate aşa ceva", a mai declarat Rareş Bogdan.

Cererea DIICOT de redeschidere a urmăririi penale în Dosarul 10 august a fost respinsă, marţi, de Tribunalul Bucureşti. Decizia este definitivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7938 vizualizari

  • -18 (36 voturi)    
    Un papagal penibil (Miercuri, 3 martie 2021, 8:21)

    Maspp [utilizator]

    Tot dosarul era o idiotenie. Ma mir ca in Romania sunt judecatori care au curaj sa ia o decizie obiectiva.
    • +9 (17 voturi)    
      serios?! (Miercuri, 3 martie 2021, 9:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      deci sa bati aiurea un om pe strata e corect?!

      ba stii ceva! bine v-a faut ma basescu cand a pus jandarmii pe voi...
      atunci urlati ca e naspoa jeguri ipocrite, si acum e bine,,...

      decizie obiectiva ar fi ca un jeg psihopat ca tine sa moara in chinuri, dar dzeu nu exista , deci nu ma pot astepta la asemenea minuni!

      sper doar sa ai parte de acelasi tratament sa te vad...

      PS: apropos deci e ok ca sa nu se judece ceva, si nu se stabileasca vinovatia (sau nevinovatia)! dragutz! mari aparatori ai justitiei mai sunteti... ai justitiei corupte, evident!
      PPS: sunt tare curios ce e in dosarul ala si ce mari tampenii s-au facut daca se chinuie toata clasa politica si justitia sa arunce acel dosar rapid sub pres si nu-l rezolva la judeacta cu amanari de 20 de ani,....
      • -5 (11 voturi)    
        Oameni batuti pe strada am mai vazut (Miercuri, 3 martie 2021, 10:39)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Atunci cand nu respecta regulile sociale.
        Am vazut asta si prin Londra, Paris, Berlin.
      • -2 (6 voturi)    
        Lasa minciunile ipocrite (Miercuri, 3 martie 2021, 11:15)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        In ce stat civilizat ai vazut fortele de ordine sa stea sa manance bataie de la niste protestatari ipocriti si fanatici?
      • -3 (7 voturi)    
        da, Rares Bogdan e un papagal (Miercuri, 3 martie 2021, 11:21)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        E cel mai penibil politician, o depaseste chiar si pe Sosoanca! Iar ceea ce face acum se numeste atac la adresa justitiei! Jos labele de pe justitie!
    • +10 (14 voturi)    
      aham (Miercuri, 3 martie 2021, 9:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      aresteaza hotii - "justitie corupta !!!"
      scapa infractori batausi (atentie nici macar nu-i jduecat, ii scapa din oficiu) - :o deccizie corecta"

      asta e gandirea postacului psd...

      sper ca atunci cand ai probleme cu justitia asa sa se comporte si cu tine...
      • -4 (6 voturi)    
        ai si tu dreptatea ta (Miercuri, 3 martie 2021, 11:23)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Batausii de pe 10 august nu sunt anchetati corespunzator. Si aici ma refer la protestatarii ce au incercat o rasturnare a puterii prin violenta! PNL ataca justitia!
    • +8 (8 voturi)    
      Recurs extraordinar in anulare ! (Miercuri, 3 martie 2021, 11:45)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Tuturor infractorilor condamnati definitiv si irevocabil, justitia le aproba nenunarate recursuri extraordinare.
      De ce nu se poate invoca acelasi lucru si in cazul deciziei aberante de respingere a redeschiderii anchetei in dosarul 10 August ?
  • +9 (19 voturi)    
    Pai sa se adreseze celor de la guvernare! (Miercuri, 3 martie 2021, 8:28)

    Miky60 [utilizator]

    Aaaa, stai, el este la guvernare. Pai ce ne spune noua? Sa faca schimbari in justitie!
    • 0 (10 voturi)    
      au facut schimbari (Miercuri, 3 martie 2021, 9:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      au pus la DIICOT o sluga , care a trebuit sa-si dea demisia pt ca sotul a furat...

      ala care a clasat dosaru e pensionat bine-merci si NOI (aia gazati) il platim!
      judecatoarea asta are a lasat dosaru inchis tot noi o platim si garrantat nu o sa pateasca nimic...

      dar urla toti ca SS e institutie buna... pai si acum ce a facut?! cu procucorul care a clasat dosarul ce a facut?! inca o dovada ca SS e o institutie politica si ca psd+pnl=love
  • +11 (17 voturi)    
    Daaaa ... (Miercuri, 3 martie 2021, 8:35)

    paulbutoi [utilizator]

    Si ?
    Situatia a fost transata la CEDO si pentru Dosarul Revolutiei & Dosarul Mineriadei .
    S-a intamplat ceva concret cu dosarele ?
    In Romanica , unde trebuie sa se rezolve efectiv ?
    Dosarele au fost respinse de judecator si retrimise la Parchet ...
    La cati ani dupa deciziile CEDO ?
    In Realitate , nu se va intampla nimic nici cu Dosarul 10 august .
    Felicitari Justitiei din Romanica !
    Trebuie marite substantial salariile si
    pensiile speciale ale judecatorilor si procurorilor din Romanica !
    Pentru ca merita !
    • -1 (7 voturi)    
      asta am spus de ieri (Miercuri, 3 martie 2021, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      o sa urmeze acelasi curs:
      - dupa X ani CEDO da dreptate
      - "justitia" romana plimba dosarul cat e nevoie ca sa se duca dracu tot...
      - (bonus) nici un magistrat (cu pensie speciala si pensionat la 50 de ani) nu o sa pateasca nimic pentru tampeniile facute;

      pe bune frate, d c dracu mai stau in kktu asta de tara?! eu sunt prost! a da ... stau ca din salariu meu de ITst "nenorocit" si neimpozat, tre sa platesc salariile celor care ma gazeaza si pensiile celor care-i scapa de puscarie pe cei care ma gazeaza
  • +4 (20 voturi)    
    Da-te bai de aici de... ma opresc sa nu ma baneze (Miercuri, 3 martie 2021, 8:41)

    Susufler0 [utilizator]

    HN ! :(((

    Unde sa mergi tu, bai panarama ?! Te bagi si aici repede in fata ! Ce treaba ai tu cu 10 august ?

    PS "Vom merge la CEDO". Ai incasat tu vre-un bulan pe spinare, in cap, peste maini ? Ai tras tu in piept vreo gura de gaz in ziua aceea ?

    PPS. Stai dreaq acolo si incaseaza-ti banii, ca tot nu am auzit sa fi facut ceva la Parlamentul European !
    • 0 (4 voturi)    
      A facut bani (Miercuri, 3 martie 2021, 10:21)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pentru el evident, si petrecere in pandemie, pentru ca legea e doar pentru fraieri.
  • +9 (17 voturi)    
    PNL e de rahat... (Miercuri, 3 martie 2021, 8:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PNL e de rahat... cine avea sperante, mare fraier... PNL = USL = PSD mai mic...
  • +5 (13 voturi)    
    Judecatorii? (Miercuri, 3 martie 2021, 9:06)

    luci094 [utilizator]

    Ar trebui amintiti acesti judecatori cu nume si prenume, sa ii cunoasca toata tara. De ce sa cada in anonimatul istoriei? Acesti Dumnezei pe pamant nu au nicio responsabilitate pentru deciziile luate. Atatea cazuri cu decizii controversate sunt doar in ultimele zile incat dreptatea pare ca sta bine ascunsa. Cum era cu bufnita inteligenta, statuia ce simboliza ca dreptatea e oarba si cu balanta simbol al echilibrului? Lehamite...
    • +3 (7 voturi)    
      scria intr-un articol de ieri (Miercuri, 3 martie 2021, 9:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui luci094

      si era judecatoare ... DA o (UNA) judecatoare a stabilit daca se redeschide sau nu unul din primele 5 dosare ca importanta de dupa 89!

      justitia din romania nu e doar moarta, e si putrezita!
      • -9 (9 voturi)    
        Ce iti mai place independenta justitiei! (Miercuri, 3 martie 2021, 10:26)

        Genialul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        In final ati protestat impotriva lui Dragnea, caruia nu-i convinea deciziile judecatorilor.
        Ati luat pentru asta bataie in mod legal, si acuma nu va mai place nici legea nici justitia, deci pana la urma sunteti exact ca Dragnea.

        Sigur o sa spui ca e o diferenta de gravitate, ca sunt alte fapte, dar pana la urma diferenta intre a fura 1$ si 1.000.000$ sunt doar zerouri.
        • +5 (5 voturi)    
          @Genial esti exact opusul nickname-ului ales ! (Miercuri, 3 martie 2021, 11:47)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

          Bataia data unui civil de catre reprezentantul unei institutii militarizate a statului nu este NICIODATA legala !
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 martie 2021, 9:06)

    mihai_mi [utilizator]

    Asta e culmea nesimtirii!!! Pai nu pnl a numit oamenii care au musamalizat dosarul?? Predoiu, Hosu?? Cum sa vii acum mai rares Bogdane sa spui catot tu pnl mergi la CEDO? Se va merge la CEDO dar nu de catre voi mai mafiotilor!
    • 0 (8 voturi)    
      vor merge la CEDO ei (Miercuri, 3 martie 2021, 9:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ca sa nu mergem noi si ca sa poata "aranja" dosarul...
  • +12 (16 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 3 martie 2021, 9:14)

    liviu_ [utilizator]

    ce partid a pus seful DIICOT (care a fost si nevoit sa plece ca sotul a fost condamnat)?!

    hai sa nu ne mai dam nevinovati, pnl e un psd care cand "lucreaza" in favoarea infractorilor, o face pai finut si mai pe sestache decat psd, dar in rest sunt acelasi drac!
  • +7 (17 voturi)    
    Iar (Miercuri, 3 martie 2021, 9:16)

    Alexa.99. [utilizator]

    a prins Rares Bogdan un moment sa-si faca reclama. Ce tupeist...
  • +2 (10 voturi)    
    R.B. (Miercuri, 3 martie 2021, 9:50)

    atc [utilizator]

    Pai, nu zicea sefu', mai ani : Jooos laaabeeeleee de pe justitieeeee!? Aa, ii zicea PSD-ului! Voi puteti sa vi le puneti!
  • 0 (8 voturi)    
    Rares Bogdan doar sa minta stie (Miercuri, 3 martie 2021, 10:26)

    emil bobu [utilizator]

    "Vom merge la CEDO... in 30 de zile"
    • -1 (3 voturi)    
      rares bogdan (Miercuri, 3 martie 2021, 12:56)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Cu litere mici , pentru ca este un individ mic , mic de tot , nu are si o pozitie la fel de revolutionara referitoare la clasarea definitiva a dosarului lui Iohannis in legatura cu casele luate in Sibiu cu acte false ?
      Asta , ca sa fie echidistant .
  • -4 (6 voturi)    
    Justitie independenta nu inseamna (Miercuri, 3 martie 2021, 10:36)

    galeo [utilizator]

    Sa faca tot ce vrei tu, draga Rares.
    De fapt ce vrei tu e o justitie obedienta puterii, ca in Congo, am vazut asta si in starea de urgenta.
  • 0 (6 voturi)    
    BRAVO JANDARMERIEI !!! (Miercuri, 3 martie 2021, 10:39)

    Martorii lui Vladuts [utilizator]

    Profesionisti ! Absolviti de orice vina. I-au tocat ca la carte pe micuti ! :)))) Pe cand 10 August v2.0 ?
  • -3 (5 voturi)    
    da' (Miercuri, 3 martie 2021, 10:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    cind era unul condamnat ca stia el ca unele nu lucrau unde trebuie ... ce parere avea?
  • -4 (6 voturi)    
    Mi se pare mie? (Miercuri, 3 martie 2021, 11:12)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi se pare mie sau domnul europarlamentar Rares Bogdan de la PNL ataca in mod josnic justitia din Romania? Asa mi se pare, un atac la adresa justitiei. Domnul Rares, jos labele de pe justitie, domnul Rares! Sau vreti sa ajungeti unde a ajuns Dragnea?

    Sau poate e doar o declaratie politica ...
  • +4 (6 voturi)    
    ok (Miercuri, 3 martie 2021, 11:21)

    martel55 [utilizator]

    justitia a cmois-o, insa e de neinteles de ce la nivem amdonistrativ nu se ancheteaza comprotamentul sefilorde atunci ai jandarmeriei si de ce nu sunt macar dati afara si degradati administrativ, pentru a nu mai avea sanse sa beneficieze de pensiile speciale?asta tine doar de guvern si minsitrul de interne care e din pnl daca nu stia jurnalistul Bogdan
  • -1 (3 voturi)    
    Rares Bogdan (Miercuri, 3 martie 2021, 15:30)

    FortApache [utilizator]

    Acest autointitulat Martir al Zilei de doliu national 10 august ar trebui sa se mai infasoare odata in tricolor si sa mearga la Bruxelles in Parlament sa urle si acolo : Opriti Macelul la adresa Romaniei!!!

    Cred ca-l dau aia afara de acolo in camasa de forta...:))))

    Apoi sa mearga la CEDO sau unde vrea el...Balaceanca e mai aproape :)))