Criza gunoiului din Sectorul 1. Nicușor Dan: Verificarea contractelor e foarte utilă, dar trebuie asigurat serviciul public / Nu vreau să intru în polemică cu Clotilde Armand

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2020, 19:41 Actualitate | Esenţial


Gunoi Sectorul 1
Foto: Hotnews
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, spune din nou, referindu-se la criza gunoiului din Sectorul 1, că verificarea contractelor pentru serviciul de salubrizare este foarte utilă, dar că în acelaşi timp trebuie asigurat serviciul public de colectare a deşeurilor.

"M-am exprimat pe subiectul acesta. În primul rând, nu vreau să fac o polemică cu primarul Sectorului 1. În al doilea rând, consider foarte util ca verificarea contractelor şi a modului în care contractele sunt realizate să fie făcute. Dar în timpul acesta trebuie oferit serviciul public. Acesta e punctul meu de vedere. (...) Sunt în responsabilitatea primarului Sectorului 1 şi sper ca primarul Sectorului 1 să rezolve această chestiune", a spus joi Nicuşor Dan, potrivit Agerpres.

El a spus că speră ca primarul Sectorului 1 să rezolve această problemă, precizând că realizarea unui contract între Primăria Capitalei şi un operator de salubritate ar dura cel puţin două-trei luni.

"Eu, eventual, cu acordul Consiliului General, aş putea să fac lucrul acesta, alocând nişte bani, dar este o chestiune de durată, pentru că trebuie să faci o licitaţie publică. Nu avem în momentul de faţă un contract. Noi, Primăria Generală, nu avem un contract prin care să putem să avem un operator care să fi câştigat o licitaţie, cu care să putem să luăm gunoaie de pe străzi. Şi atunci - doar dacă ne punem în cap să facem asta - trebuie să facem o licitaţie şi nu putem să acţionăm mai devreme de două-trei luni. Dar până atunci eu sper să se rezolve", a declarat Nicuşor Dan.



Poliția Locală Sector 1 a început recent o amplă acțiune de identificare a deșeurilor depozitate ilegal și de informare a cetățenilor și agenților economici care își desfășoară activitatea în Sectorul 1 pentru a le reaminti obligațiile legale.

Depozitarea pe domeniul public (zona intersecțiilor, în jurul stâlpilor de iluminat, pe spații verzi etc) a sacilor cu deșeuri în vederea colectării de către operatorul de salubrizare se sancționează contravențional cu amendă între 2.000 și 5.000 lei, iar depozitarea de orice fel pe terenuri virane, proprietate publică sau privată, constituie contravenție și se sancționează contravențional cu amendă de la 1.500 la 2.500 lei.

Reamintim că, de la finalul lunii noiembrie, firma Romprest nu mai ridică depozitele necontrolate de deșeuri din Sectorul 1, din cauză că Primăria are facturi neplătite de 94 milioane lei. Clotilde Armand spune că facturile ar fi umflate și din această cauză nu le plătește. În plus, Primăria Sectorului 1 nu are banii necesari să le plătească, potrivit sursei citate, deoarece vechea administrație a lăsat în buget o gaură de 800 milioane lei.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7652 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    romprest a luat ostateci cetatenii sector 1 (Joi, 17 decembrie 2020, 20:12)

    cetatean2016 [utilizator]

    la sectorul 1 e simpla speta o firma de salubritate detinuta de grupul de la monaco are contract pe 25 de ani si incasa 80 de mil euro pe an sa ridice gunoiul si factura tot felul de servicii neprestate, pana in prezent toti primarii sectorului 1 au fost capturati de firma asta si treaba mergea bine pt ei . acum a venit un primar care a zis stop si ce au facut au lasat gunoiul in strada ca sa irite populatia si aceasta sa faca presiuni impotriva primariei sa cedeze si sa le plateasca in contiunuare renta . acest comportament este similar cu o luare de ostateci in lupta cu primaria o firma ca sa isi conserve renta economica ia ostateci cetatenii sectorului si ameninta primaria cu imbolnavirea lor prin acumularea gunoiului in oras daca nu i lasa sa extraga bani incontinuare.
  • +2 (4 voturi)    
    gunoi S1 (Joi, 17 decembrie 2020, 20:24)

    atc [utilizator]

    "Clotilde Armand, anunță că luni ( 14.12.) va începe o acțiune de strângere a gunoiului stradal din Sectorul 1 cu echipele ADP."
    Nu ma intereseaza disputele N.D./ C.A. Insa, ca locuitor al S1, as dori sa fiu informat:
    - care este rezultatul concret ( cate to. ridicate
    /tone estimate) al actiunii pe care am apreciat-o ca fiind corecta in situatia "de avarie".
    - care este solutia / termenul propus pentru a se rezolva definitiv problema gunoaielor si a se ajunge la situatia de curatenie a strazilor de dinainte de 27.09.2020.
  • +1 (5 voturi)    
    serviciul public de incalzire (Joi, 17 decembrie 2020, 21:04)

    ..13 [utilizator]

    Sigur este usor de privit in curtea vecinului dar despre asigurarea caldurii - nu mai comentez despre apa calda ca acolo pot trece mai repede peste daca imi incalzesc apa rece - dar caldura din casele alora fara centrale de apartament sau de bloc????

    cum se poate ca verificarile sa fie facute in miez de iarna pentru ca unii pretind ca avarii, ca chesti...Pana mea de ce anul trecut nu s-au avariat desi erau la fel de proaste si au duduit calorifele de caldura???

    Inteleg o situatie de urgenta dar atunci trebuia lucrat zi si noapte si remediat in max. 3 zile nu in 1 saptamana.

    cat despre gunoiul din sectorul 1 - exista alternative.

    Numai ca la fel ca si in chestiunea incalzirii sunt unii care baga fitile si umfla/inflameaza lucrurile. Lucrurile vor intra in normalitate.la sectorul 1.

    Atat

    #faraciumarosie
    #faraincompetenti
    • -1 (5 voturi)    
      alo, domnu' tovaras (Joi, 17 decembrie 2020, 22:03)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      va cazut niste sos pe cravata.
      "trebuia lucrat zi si noapte si remediat in max. 3 zile"
      ati pus mana vreodata pe o cheie, pe un ciocan? ati facut ceva asa mai proletar? daca nu, va rog sa va vedeti de pixul dumneavoastra si sa nu mai agitati pancartele. va informez ca Stahanov a murit de mult.
      • 0 (2 voturi)    
        exact! (Joi, 17 decembrie 2020, 23:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

        munca intensa si de buna calitate nu e deloc specifica cacatpitalismului rrominesc
  • -1 (5 voturi)    
    Nicusor Dan vorbeste deja ca un PNList (Joi, 17 decembrie 2020, 21:59)

    Adi_rus [utilizator]

    Din cum se exprima Nicusor Dan mi se pare ca el mai degraba vrea sa apere mafia gunoaielor decat corectitudinea si alte principii bune precum si pe cetatenii sectorului 1.

    Nicusor Dan pare a fi devenit doar un alt soldat insirat de mafia gunoaielor in armata lor de propagandisti. Asta dupa ce respectiva mafie toarna bani grei in televiziuni si ziare ca s-o atace pe Clotilde cu noroi in ventilator.

    E clar, Nicuosr Dan a deveni un PNList. N-a putut rezista anturajului apropiat din PNL. Ca doar se stie ca Prigoana si ceilalti din mafia gunoaielor sunt amici apropiati si cu oameni de la varful PSD dar si de la varful PNL.
  • +2 (2 voturi)    
    incep sa cred (Joi, 17 decembrie 2020, 23:41)

    liviu_ [utilizator]

    ca nicusor dan devine pnlist cu trup si suflet...

    ne-a mintit la alegeri
    si acum cam ataca membrul fostului lui partid

    baiete... deja incep sa cred ca fara vreo 3 sosele de centura nu te mai votez... atat de antimatic mi-ai ajuns!

    URASC mincinosii si tradatorii!
  • 0 (0 voturi)    
    oare isi trag bani si nicusor is da in petic deja (Vineri, 18 decembrie 2020, 4:05)

    Coco Whistle [utilizator]

    doamna aceea nu e subordonat, are o primarie in administrare si nu pune botul la facturi care nici in paris nu se platesc ptr servicii prestate cu gps. e timpul renegocierilor si in sf timpul ca si competitia sa isi arate eficienta.