UPDATE Sorina Pintea, scoasă din nou din arest pentru a fi dusă la spital

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 19:47 Actualitate | Esenţial


Sorina Pintea
Foto: Hotnews
Fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, a fost dusă din nou, marți seara, la spital, pentru un consult medical de specialitate, anunță Poliția Capitalei, citată de Mediafax.

Potrivit Poliției Capitalei, o persoană privată de libertate, în baza unui mandat de arestare preventivă, a fost dusă într-un centru medical de diagnostic și tratament, din rețeaua Ministerului Afacerilor Interne, pentru un consult medical de specialitate.

Surse din anchetă au declarat pentru Mediafax că este vorba de fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea.

UPDATE 21.30 - Sorina Pintea a fost dusă înapoi în Arestul Capitalei, după ce a fost la Policlinica MAI pentru consultații medicale. La ieșirea din sediul policlinicii, fostul ministru a refuzat să vorbească cu presa și s-a îndreptat direct spre mașina de poliție care a transportat-o înapoi în arest.



Pintea a fost consultată și luni de un medic la Spitalul „Sfânta Maria”, din Capitală, însă nu a rămas internată.

Sorina Pintea a cerut încă de duminică seara, prin intermediul avocaţilor, să fie dusă la spital, deoarece starea ei se înrăutăţeşte în arestul preventiv.

Recent, Sorina Pintea a anunțat că a fost diagnosticată cu o boală autoimună gravă, dermatomiozită.

Tribunalul Bucureşti a decis, sâmbătă, arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Sănătăţii, Sorina Pintea. Decizia nu este definitivă. Ea este acuzată că a luat mită sumele de 10.000 de euro şi 120.000 lei, bani ce reprezintă un procent de 7% din valoarea unui contract.




Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8975 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Cum li se face rau exact cand trebuie sa plateasca (Marţi, 3 martie 2020, 19:53)

    leeloo2 [utilizator]

    pentru nerespectarea legii si coruptiei.
    • +10 (12 voturi)    
      Este absolut normal sa nu se simta bine. Cine s-ar (Marţi, 3 martie 2020, 21:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      simti acolo bine ???? O femeie in varsta, traita bine, intr-o atmosfera de confort, sa se trezeasca intr-o celula cu cine stie ce infractoare, sa manace la ore fixe ceea ce este in meniul puscariei si sa nu poate face ceea ce vrea ea. Cu cateva luni inainte avea putere, bani si influenta. Acum mai are doar banii. Eu cred ca daca babatia era sincera si spunea tot ce stie despre furaciunile P$D-ului, o lasau acasa, la ea. Dar probabil ca baba vrea sa-si pastreze banii, sa nu dea nimic inapoi, asa a vazut la Dragnea, la Voiculescu, la Hrebenciuc. Stai cateva luni in puscarie si dupa aceea, iti rontai averile prin tinuturi exotice. In cazul asta, sa suporte celula. Spera sa o ajute fostii ei subalterni si tovarasi de furaciuni din spitale. Se pare ca astia au uitat complicitatile avute, probabil ca si-au onorat obligatiile cash si nu mai considera necesar sa o protejeje cum a facut Bradisteanu sau beuran cu infractori celebrii.
  • +8 (18 voturi)    
    saracuta de ea.... (Marţi, 3 martie 2020, 19:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. merita sa suferi atata pentru cate milioane de euro cat poti sa furi ca politician?
  • +5 (11 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 3 martie 2020, 20:35)

    ipolitic [utilizator]

    E o boala grava, cauze necunoscute, simptome ciudate, iti vine sa te scarpini pe cap si iti arde pielea pe obraz.
    Se recomanda repaos.
    • +7 (9 voturi)    
      mda... (Marţi, 3 martie 2020, 21:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Se recomanda repaos dar nu la ...furat....cind se "scarpina" pe cap escrocii simt ....nevoia de ....bani...multi , de ordinul zecilor de mii de euro....
  • +11 (17 voturi)    
    guzganii rozalii... (Marţi, 3 martie 2020, 21:09)

    surena [utilizator]

    ... termen lansat de mizantropul presei din RO, Cristian Tudor Popescu (de altfel, un cerebral si un pragmatic, atunci cind e vorba de mersul lucrurilor prin RO).

    Acesti sobolani rozalii: A. Nastase, Hrebenciuc, Elenush Udrea, etc. etc (circa 90 % din clasa politica a ultimilor 15-20 ani - pentru echidistanta, nu? ), ei bine, toti, dar absolut TOTI devin victime DOAR cind sunt prinsi in cursa justitiei sau a serviciilor :)

    In rest - sunt mici zei pe felia lor de rahat aburind, sunt inamovibili, sunt nemuritori... Ei bine, pina si acesti zei de paianta pot - si trebuie! - sa moara singuri, macar in viata publica!
  • -12 (14 voturi)    
    asa da! (Marţi, 3 martie 2020, 21:14)

    cucuveauamov [utilizator]

    sper ca TFListii au un moment de fericire! isi pot pune filmul in reluare de cite ori vor.
    • 0 (2 voturi)    
      ai fost respins la proba ? (Miercuri, 4 martie 2020, 12:21)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mai incearca.
  • +8 (8 voturi)    
    haha (Marţi, 3 martie 2020, 23:27)

    dailyshow [utilizator]

    ia uite cum o mananca pielea cand e vorba de parnaie. penibil.
  • +7 (9 voturi)    
    mâine din nou dacă e ministru (Marţi, 3 martie 2020, 23:59)

    Tom2 [utilizator]

    n-o să mai cheme în fiecare zi salvarea.. oare de ce?
  • +6 (8 voturi)    
    la parnaie cu hoasca (Miercuri, 4 martie 2020, 6:55)

    carmen_i [utilizator]

    Pintea, prin actiunile ei, a nenorocit zeci de mii de bolnavi, unii din ei murind cu zile. Si acum trebuie sa simtim vreo mila pentru individa? Cand altii erau bolnavi, Pintea lua spaga.

    La parnaie cu harca si daca este dusa la spital, sa fie la un spital fara apa calda si cu infectii, sa guste si ea din propria ei doctorie.
  • +2 (4 voturi)    
    Justitia romaneasca. (Miercuri, 4 martie 2020, 8:57)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...Sorinuta dusa la spital afla ca e sanatoasa, dusa inapoi la mititica. Avocat "buuun" rezolva si dusa inapoi in spital, doar sunt conditii mai bune ca la bulau. Nuti lui Base si marinarul, cinstitii neamului, sar in apararea Sorinutei, "femeia este cinstita", ei se pricep. :) Vineri avocatul o va scoate pe Sorinuta din spital si va fi trimisa acasa, ca sa astepte verdictul final. Iar aceasta dureaza, cu 3 judecatori, cu 5 judecatori, in final poate revine PSD la putere si cu un nou OUG rezolva restul.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu neaparat (Miercuri, 4 martie 2020, 11:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      In afara de Curtea Constitutionala, PSD nu mai are pile la justitie. S-ar putea ca Pintea sa aiba surprize si sa ramana in puscarie.
  • -2 (2 voturi)    
    ce va mai place !!! (Miercuri, 4 martie 2020, 9:04)

    costelo999 [utilizator]

    sa vezi vaiete si chinuri daca dosarul se fiisie, si toti comentatorii o sa se tavaleasca pe jos, abea astept.
    • +1 (1 vot)    
      ce dosar taica ? (Miercuri, 4 martie 2020, 12:22)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      aici vorbim de mafie, deci e dosare, la plural.
      • 0 (0 voturi)    
        las (Miercuri, 4 martie 2020, 12:27)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        ca si la urmasii lu bratianu au fost dosare si s-au fisiit pe rind in frunte cu orbanovirusul, blaga virusul, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Du-te Pintea la vopsitorie langa Dragnea (Miercuri, 4 martie 2020, 17:32)

    tictictic [utilizator]

    Lasa mai Pintea figurile astea ca iti revii la Jilava langa puscariasul Dragnea .
  • 0 (0 voturi)    
    poate sedea bine merci (Miercuri, 4 martie 2020, 17:43)

    ..13 [utilizator]

    si in spitalul penitenciarului...

    Boala se duce dar si poate sa revina si de aceea locul cel mai safe pentru dansa este in spitalul penitenciarului.