UPDATE Sorina Pintea, internată sub pază în spital

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2020, 10:46 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: Hotnews
​​Sorina Pintea va fi dusă luni la spital, fostul ministru al Sănătății acuzând o înrăutățire a stării de sănătate după arestarea sa preventivă, sâmbătă seara, potrivit unor surse citate de Mediafax. Pintea a solicitat transferul la un spital din București, sub pază, pe motiv că suferă de o afecțiune autoimună, care necesită tratament specializat.

Sorina Pintea va fi internată sub pază într-un spital din București, pentru a primi îngrijiri de specialitate, anunță, luni, Poliția Capitalei. Potrivit sursei citate, medicul din cadrul Centrului de Reținere și Arestare Preventivă nr. 1 a recomandat ca o persoană privată de libertate, în baza unui mandat de arestare preventivă, să fie internată într-un spital din București, din rețeaua publică, pentru a primi îngrijiri medicale de specialitate.

Surse judiciare afirmă că este vorba de Sorina Pintea, fostul ministru al Sănătății. „Pe parcursul internării, paza va fi asigurată de Serviciul Independent de Reținere și Arestare Preventivă”, arată Poliția Capitalei.

Fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, a cerut duminică, prin avocaţi, să fie dusă la spital pentru a fi tratată, deoarece starea sa se înrăutăţeşte în detenţie.

De altfel, Sorina Pintea, aflată în Arestul Central al Poliţiei, a mai avut nevoie duminică de medici. Ea a primit îngrijiri medicale, după ce a acuzat că se simte rău, dar nu a fost dusă la spital.

Tribunalul Bucureşti a decis, sâmbătă, arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Sănătăţii, Sorina Pintea. Decizia nu este definitivă. Ea este acuzată că a luat mită sumele de 10.000 de euro şi 120.000 lei, bani ce reprezintă un procent de 7% din valoarea unui contract.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9083 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Romanica (Luni, 2 martie 2020, 10:53)

    arpi [utilizator]

    Dar cand primea spaga nu era bolnava??? Constantinescu sa vindecat de cancer la bulau.. Becali a scapat de operatie dupa liberare.. Cate minuni face bulaul..
    • +4 (4 voturi)    
      Spitalul este in subordinea P$D (Luni, 2 martie 2020, 11:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      DUamna Gabi
    • +5 (5 voturi)    
      Scutire medicala la organizatia PSD Rahova ? (Luni, 2 martie 2020, 12:13)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Oare primeste scutire medicala pentru organizatia PSD Rahova?

      Nu uitati ca si in cazul Colectiv, coruptia a ucis cu mana complicilor din sistemul medical!
      Coruptia medicilor a conservat un system medical corrupt si la nivel administrative, astfel incat orice infractor politic sa beneficieze de documente medicale!
    • -3 (3 voturi)    
      asa o fi? (Luni, 2 martie 2020, 14:04)

      dibaciu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Esti sigur ca a fost asa? Am mai vazut manipulari marca DNA. M-as informa inainte sa fac aprecieri...
      • 0 (0 voturi)    
        O afecțiune autoimună. (Luni, 2 martie 2020, 15:33)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui dibaciu

        Poate fi și SIDA.Ea o spune,nu eu.Presupun că o spune să audă cei interesați și să sară să o scape,altfel va fi vai de familiile lor.
  • +8 (12 voturi)    
    adio (Luni, 2 martie 2020, 10:55)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Romania! daca intr-un caz atat de grav, dinaintea unei pandemii le permitem acestor giboni sa isi faca ei jocurile asa cum stiu ei mai bine, noi nu mai meritam sa existam ca stat, ca popor! pentru ca suntem prea prosti! nu mai exista limite ?
  • +14 (16 voturi)    
    toti cand sunt arestati... (Luni, 2 martie 2020, 11:03)

    liviu_ [utilizator]

    isi amintesc ca sunt bolnavi
  • +13 (15 voturi)    
    bai saracii (Luni, 2 martie 2020, 11:08)

    alex34 [utilizator]

    Daca nu-i cauta DNA cu catusele habar nu au ca sunt bolnavi, asa isi mai fac si ei analizele si descopera boli grave care trebuie tratate de urgenta oriunde altundeva in afara de inchisoare...
    Spaga asta e panaceu universal, cat timp o iei esti sanatos tun si nu te doare nimic
  • +12 (14 voturi)    
    minunat lucru arestarile, fara ele (Luni, 2 martie 2020, 11:09)

    __alex__ [utilizator]

    s-ar fi plimbat vesela prin Bucuresti, ca toti PSD-istii inca nearestati si fara sa descopere cat sunt de bolnavi.
    Pentru binele lor, arestati-i in masa, direct de la sediu.
  • +11 (13 voturi)    
    boala (Luni, 2 martie 2020, 11:10)

    Jude [utilizator]

    Boala grea. Cand ajung la parnaie toti sunt bolnavi grav, in stadiu terminal.
    Romania e condusa de hoti, aparata de hoti si judecata de hoti !
    Imi este o scarba cand vad ce conducatori (primari, sefi consilii judetene, sefi mediu, apele romane, etc) avem care nu fac decat sa-si umple buzunarele
  • +13 (15 voturi)    
    Cum se imbolnavesc hoti, (Luni, 2 martie 2020, 11:17)

    ABBV [utilizator]

    Cand sunt prinsi toti au probleme medicale, nu suporta arestul etc. Cand scoateti odata din constitutie balaria "Caracterul licit al dobândirii se prezumă." Cand o sa vedem un referendum pe treaba asta ?
  • +11 (13 voturi)    
    Boala asta nu se trateaza la spital (Luni, 2 martie 2020, 11:19)

    Cetatean002 [utilizator]

    Lacomia se trateaza la inchisoare
  • +10 (12 voturi)    
    Are o reactie adversa (Luni, 2 martie 2020, 11:19)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    la bulau.
    La spaga era asa de infloritoareeee...
    Sufera de imunoglobina?
    Pai, sa/i aduca madam tampila, fostul pm pizidist; analfabeta neamultui, proasta satului, ...
    Apropo, ii vor da niste viermi cu nozocomiale?
    Are un astfel de merit, deci trebuie recompensata, nu?!
  • +14 (14 voturi)    
    Si-a pregatit terenul (Luni, 2 martie 2020, 11:20)

    Jolly Roger [utilizator]

    A anuntat din timp (de luna trecuta), public, ca sufera de ceva ”autoimun” - adica daca e de spaga nu o doare nik, daca e de dna - valeu!
    Amu o rezolvat cu transferul la spital, urmatorul pas e transferul in strainatate, poate chiar in aceeasi vila cu Mario Iorgulescu.
    Ca doar nu ati uitat de el, nu?

    PS: Nu-i asa ca e convenabil sistemul legislativ din ro? Parca e facut cu bataie lunga, sa fie in permanenta in folosul infractorilor si a celor ce vor si pot sa fenteze legea!
  • +11 (13 voturi)    
    Era normal ... (Luni, 2 martie 2020, 11:22)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...cand lua spaga nu avea nici o boala autoimuna. Asta e, nu poate sa faca puscarie...ii recomandam soare si caldura in Costa Rica !!!
  • +7 (9 voturi)    
    Prea sanatoasa nu pare... (Luni, 2 martie 2020, 11:25)

    Cataleya [utilizator]

    ...din moment ce, la doar 54 de ani, arata ca de 70.

    Sa-i dea Dzeu sanatate sa traiasca inca 50 de ani, din care macar vreo 2-3 dupa gratii (daca asa va decide justitia)
  • +13 (15 voturi)    
    Na cum te ia beteșugu (Luni, 2 martie 2020, 11:28)

    falcoind [utilizator]

    Noroc ca au săltat-o cei de la DNA , murea in spital la "munca" nu ar fi aflat nici odată cat de grav e bolnava.
  • +14 (16 voturi)    
    mda (Luni, 2 martie 2020, 11:28)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ba dar cum de se imbolnavesc toti brusc dupa ce sunt arestati???
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru ziaristii de investigatie (Luni, 2 martie 2020, 11:30)

    un_moftangiu [utilizator]

    Din delacratiile Dnei Pintea aflam ca isi trateaza boala cu Imunoglobuline. Cati dintre pacientii care au aceeasi boala primesc imunoglobuline in Romania? Si... de ce?
  • +3 (5 voturi)    
    saracii corupti! (Luni, 2 martie 2020, 11:34)

    carmen_i [utilizator]

    Lumea chiar nu are nici un pic de compasiune pentru acesti sarmani corupti, care isi sacrifica sanatatea furand in conditii mizere, adesea pentru o spaga simbolica, de zeci de mii de euro. Ar trebui sa facem o strangere de fonduri ca sa-i ajutam.

    Mai rau, sarmanii corupti se expun si la riscuri profesionale, cum ar fi riscul sa fie inchisi in puscarii insalubre si lipsite de conditii, fara piscina, bar si masaj.
    Si pentru ce sunt persecutati bietii corupti? pentru niste bosorogi prapaditi care oricum mureau? pentru niste plozi imbuibati care n-au nevoie de nimic? pentru niste autostrazi ridicole de care nu avem oricum nevoie?
  • +2 (4 voturi)    
    Daca ar fi stat ministreasa 20 de ani, (Luni, 2 martie 2020, 12:12)

    John M. [utilizator]

    n-ar fi durut-o absolut nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    beuran acasa (Luni, 2 martie 2020, 13:02)

    nash pandelica [utilizator]

    pinteea la zdup in bucuresti, cat mai departe de casa.
    deci, beuran a promis ca trateaza si niscai politrucieni si judecatori de dreapta, pe cand pintea a anuntat ca va candida la primaria b.m.
    si ca un facut, banii marcati, flagrantu''..
    cu ajutorul gastii pesedizde din b.m. cu pop gneuche tare la inaintare. de unde ca nici pesedeaua nu era taman bucuroasa de o asa candidatura...
    iar procurorii au luat masuri, au dus cazul la bucale, desi ea este din b.m. si delictul, mita sa petrecut in b.m. taman un' se anina harta'n cui.
    iar la b.m a mai fost un caz, cu un primar aes tot de la popriire...
    ca sa vezi.
    cazul orban, de la capat.
  • +1 (3 voturi)    
    O sa fie foarte bine tratata. (Luni, 2 martie 2020, 13:06)

    Cataleya [utilizator]

    Daca dr Beuran are o "jena" la ora actuala, nu m-ar mira sa intervina cealalta eminenta cenusie a medicinei mondiale, Dr. Bradisteanu.
    Ramane sa se inteleaga la pret.
  • +1 (3 voturi)    
    Ministra spagara (Luni, 2 martie 2020, 14:30)

    Anasha [utilizator]

    Toti politicienii cand se vad in celula, fac crize si se dau bolnavi.Cand a luat spagi, nu a mai avut boala autoimuna, sa declanșat subit in celula. Cat a guvernat ministerul, nu sa gandit la milioane de amarati cu boli autoimune, acum cerseste clementa.
    • -2 (2 voturi)    
      Ce-ar fi sa cada beleua pe tine si sa (Luni, 2 martie 2020, 15:15)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Anasha

      suferi de-aceiasi boala, tot asa ai vorbi?