Sorina Pintea, arestată pentru 30 de zile. Fostul ministru al Sănătății, acuzat de luare de mită

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:34 Actualitate | Politic


Sorina Pintea
Foto: Hotnews
​​Fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, a fost arestată de Tribunalul București pentru 30 de zile, potrivit Mediafax. Decizia nu e definitivă. Pintea fusese reținută de DNA în cursul dimineții de sâmbătă, fiind acuzată de luare de mită.

Potrivit unui comunicat al Direcției Naționale Anticorupție în perioada decembrie 2019 – 28 februarie 2020, fostul ministru al Sănătății, acum manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă ”Dr. Constantin Opriş” din Baia Mare, a primit, printr-un intermediar, de la reprezentanții unei societăți comerciale, în două tranșe, sumele de 10.000 de euro și 120.000 lei.

Banii reprezentau un procent de 7% din valoarea unui contract de achiziție publică ce avea ca obiect “proiectarea și executarea lucrărilor de amenajare bloc operator-sală chirurgie cardiovasculară și toracică și spații adiacente”, încheiat în anul 2019.

„În data de 28 februarie 2020, după primirea sumei de 120.000 lei, activitate ce ar fi avut loc în biroul inculpatei din cadrul spitalului, s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante”, se mai arată în comunicat.

Fiul Sorinei Pintea, Ionuț, a postat sâmbătă pe rețelele sociale o mărturie în care spune că s-a întâlnit cu denunțătorul din dosarul de mită al mamei sale și că acesta ar fi spus că i-a dat mai multe tranșe de bani senatorului Liviu Marian Pop pentru ca aceștia să ajungă la fostul ministru al Sănătății. Acesta relatează în postare că a fost sunat de Liviu Marian Pop să se întâlnească urgent cu cineva, respectiv cu denunțătorul din dosarul în care Sorina Pintea este reținută de DNA pentru luare de mită.

Direcția Națională Anticorupție a organizat vineri o acțiune de prindere în flagrant la Spitalul Județean din Baia Mare, în care este vizat și fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, în legătură cu un contract de achiziții, a declarat pentru HotNews.ro șeful DNA, Crin Bologa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31640 vizualizari

  • +36 (40 voturi)    
    DUamna Gabi Va Urma !!! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:38)

    un domn [utilizator]

    Apoi Vom Celebra !!!
  • +31 (35 voturi)    
    k (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:39)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cred ca psdul ar trebui sa se autodizolve ( toti acolo sunt unsi cu mire ) ...rusinica,rusinica !!!
  • +27 (33 voturi)    
    E PSD-ista adevarata, de top, fost ministru .... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:39)

    KTerinca [utilizator]

    .... si pune botu',
    Sictir !
  • +21 (27 voturi)    
    ţara la dispoziţia partidelor (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:43)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Actualmente în Românica cei care tind la funcţii trebuie să ştie că avantajele obţinute se plătesc prin rolul de pârghii ale mânăriilor partidului la putere.
    • 0 (0 voturi)    
      Greșești că-i bagi pe toți în aceiași oală. (Duminică, 1 martie 2020, 12:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      Nu sunt nici-unii perfecți,dar România a fost condusă preponderent de PSD și ei,PSD,sunt vinovați de ce au făcut.PSD ar trebui să dispară pentru a elibera spațiul politic ca să poată apărea un partid social-democrat real.PSD se pretind social-democrat dar au legiferat măsuri care au creat dezechilibre sociale majore.Au promovat prostia,analfabetismul,au protejat infractorii,au încurajat furtul din banul public, condiționat de a da ceva și la PSD,au umplut ministerele și administrația de oameni incompetenți protejați de legea funcționarului public-o anomalia care ține blocată administrația și viața socială.
  • +29 (33 voturi)    
    Cum ? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:49)

    FlorinG [utilizator]

    Domana e arestata, iar complicele Pop e liber ? De ce ?
  • +34 (38 voturi)    
    7%??? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:54)

    Martha Logu [utilizator]

    doar 7%? asta face de ras PSD-ul.
  • +30 (36 voturi)    
    Pentru cei care hulesc DNA-ul: (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:58)

    TheFreeOne [utilizator]

    Stiti pe cineva COMPLET nevinovat de coruptie, imaculat, un simplu om, ridicat cu mascatii, de pe strada?
    • -1 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 1 martie 2020, 0:28)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      ... si arestat preventiv pentru 30 de zile (uf, bine ca am scapat de idiotenia televizata cu arestul pentru 29 de zile), de catre un judecator ?
  • +21 (29 voturi)    
    Suma (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 20:05)

    finutza [utilizator]

    Mita găsita la madama fostă ministră e aproape egală cu cea pentru care fostul ei șef de partid repară mașini la atelierul auto al Penitenciarului Rahova.
  • +24 (28 voturi)    
    Tot de e pesede (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 20:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pute a hoție. Sunt moștenitorii celor care au ucis in 1989 pentru a-si anexa tara ca sa o jefuiasca. Aceasta trompeta din guvernul Dancila a fost o CRIMINALA datoria careia au murit mii de oameni ucisi de bombele biologice numite spitale, populate de personal șpăgar si indolent. Nu era zi sa nu deschida melitza si sa se infoaie la presa cu nenoricire din Sanatate, in vreme ce pe in spate hoața profita de pozitia ei ca sa se imbuibe ca o ticaloasa ce e.
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Duminică, 1 martie 2020, 5:43)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca aia care lucreaza in sanatate , doctorii si asistentele care nu misca fara "bacsis" , sunt nevinovati ...coruptia si hotia ( impreuna cu imbecilitatea ) sunt principalele "calitati" ale celor care alcatuiesc majoritatea acelui popor...indiferent de pozitia pe care o ocupa in societate....
  • +28 (36 voturi)    
    o javra psdista ramane o javra psdista... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 20:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o javra psdista ramane o javra psdista...
  • +35 (41 voturi)    
    Ce-mi facusi, Sorino?... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 20:36)

    Malone_M [utilizator]

    Cat de fraier, ca sa nu zic prost de-a binelea am fost crezand ca doamna spagara e singurul ministru cat de cat cinstit si poate si competent din guvernul de tot K@katul al danciloasei. Se vede treaba ca 30 de ani nu au fost de ajuns sa ma convinga ca ciumatii astia rosii sunt niste perversi irecuperabili infinit de lacomi al caror singur combustibil vital este banul furat.
  • +14 (22 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:10)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Codruța, pe ei, pe mama lor ! Ahh, dar stai...nu mai e Codruța ? DNA, DNA SĂ VINĂ SĂ VĂ IA !
  • +18 (20 voturi)    
    e fenomen general!! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:16)

    credinciosul [utilizator]

    pe ea a avut interes sa o prinda inainte de alegeri ,dar zeciuiala cred ca se practica in toate contractele cu statul,prin intocmirea unor cerinte tehnice in dosarul de licitatie astfel incat sa ramana cine trebuie si apoi sa si castige!
    banii nu au culoare politica!
    lar pt banii care ii castiga procurorii dna,nu prea fac mai nimic !
    nu am vazut verificari ale dosarelor de licitatie la lucrari mari ,cand, din cerintele tehnice si financiare din documentatia de licitatie,se stie cine va castiga!
    restul ,asteapta un oscior ca subcontractanti!
    la statia de epurare targoviste,castigatorul ,o multinationala avea 2 containere cu 2 ingineri!
    au subcontractat la o firma mare ,romaneasca cu o macara,vrea 10 containere si vreo 7 ingineri.
    tot greul lau dus firme micute de dulgherie,fierarie ,etc,dar cascavalul cel mare l-a luat firma austriaca care castiga aproape tot in ro!
    • +6 (6 voturi)    
      STRABAG? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 23:19)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      Zi-le pe nume ca să te credem. Sau ți-e rușine?
  • +20 (20 voturi)    
    o intrebare pt judecator ? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:23)

    falcoind [utilizator]

    170 000 mita / 1346 (salar minim net) mie îmi da 126 luni , e echitabil sau nu o pedeapsa cu executare de 126 luni ??? Eu zic ca DA. La multi ani! "doamna" Sorina .
  • +21 (21 voturi)    
    E PSD-ista , face parte din ADN (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:26)

    matali [utilizator]

    Face parte din clubul PSD , clubul infractorilor, coruptilor, impostorilor, hotilor si criminalilor. Mita face parte din ADN-ul PSD-istilor. Se pare ca in ultima vreme se reunesc toti in puscarie alaturi de seful lor, marele corupt Dragnea. Poate vor infiinta in puscarie,acolo la Rahova , o filiala a PSD. Puscaria e adevarata ta casa PSD-isto !
  • +27 (27 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:33)

    TheFaime [utilizator]

    Auzi, mama lui este bolnava si nu merita ce i se intampla..Dar miilor de bolnavi de la care fura ma-ta ce le-ai spune? Ce le-ai spune celor care au murit din cauza lipsei de medicamente sau a lipsei dotarilor (ex. COLECTIV) din spitale pentru ca directorii de spital fura??? Decizia e justa, ai furat, platesti! Statul trebuie sa ma protejeze si sa imi asigure libertatea si dreptul la un sistem medical eficient!!! Iar ceea ce face ma-ta se poate numi atentat la siguranta nationala! Ce le spui celor care au nevoie de operatii care costa mii de euro, pe care ma-ta i-a facut in 5 sec???? Apropo, celalt fiu ai distinsei cum a ajuns chimist la un spital din baia mare?? Intreb si eu pentru un prieten. Liviu Pop, you're next,. Catuse roz, confiscarea averlor pana la rudele de grad 2 si la culcare.
  • +7 (9 voturi)    
    va bucurati prea devreme (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 22:38)

    carmen_i [utilizator]

    Superb! au mai ramas doar 99.999 de corupti nearestati care zburda in libertate si acapareaza functiile publice fara ca DNA sa faca ceva in privinta lor.

    Nici cu Pintea nu sunt sigura ca DNA va izbuti ceva. Probabil ca Pintea va fi eliberata in curand si va urma un proces lung si complicat, iar pana la urma va scapa basma curata. Am mai vazut scenariul de multe ori, iar DNA este talentat in a pierde procesele cu marii corupti.
  • +7 (7 voturi)    
    cum zicea cineva... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 22:44)

    cristi_an [utilizator]

    "super tare!"
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie DNA... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 22:51)

    morometu [utilizator]

    GIO se pregateste de alegeri. Care este urmatorul?
  • +9 (9 voturi)    
    Se va arata in instanta (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 23:58)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Ca Sorana Pintea a fost fortata sub tortura sa primeasca banii.
  • +2 (2 voturi)    
    Cand urmeaza medicii ? (Duminică, 1 martie 2020, 9:24)

    Andra99 [utilizator]

    Oare DNA cand ia medicii la purecat, cand acestia isi iau luna de luna "plicul" de la farmacistii spagari, pentru retetele dirijate ?
  • -2 (4 voturi)    
    Totusi am o nelamurire, cica actiunea DNA (Duminică, 1 martie 2020, 11:11)

    xrogo [utilizator]

    a fost de prindere in flagrant dar in referatul de arestare preventiva lipseste tocmai procesul verbal de flagrant, acu ori astia de la DNA e cascati si-au uitat sa-l puna la dosar, ori, cel mai probabil, flagrantul a fost ratat!
    • 0 (2 voturi)    
      baietii (Duminică, 1 martie 2020, 12:33)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      rosii sufera pe faza de proceduri si detalii acum. E indoit coltul mandatului dom'le, pai ce flagrant mai e si ala?
  • -5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 martie 2020, 11:23)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      mie imi zici (Duminică, 1 martie 2020, 12:29)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui

      vad ca s-a dat drumul si la posteala. Mai lasa-ma cu love psd ala, ori sunteti necinstiti si luati bani ca sa ziceti asta, ori inca nu v-au cautat psihiatrii.
  • +1 (3 voturi)    
    Este tot mai presanta legea (Duminică, 1 martie 2020, 12:04)

    John M. [utilizator]

    CA TOTI CEI CE DEPUN JURAMANT LA PRELUAREA UNEI POZITII IN REPUBLICA SA FACA 10 ANI OBLIGATORII DE PUSCARIE DACA-SI INCALCA JURAMANTUL, INSELAND ASTFEL INCREDEREA NATIUNII.
  • +1 (3 voturi)    
    Ptr sanatatea populatiei (Duminică, 1 martie 2020, 12:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    Aratati-o cu catuse, ar fi super tare.
    • 0 (2 voturi)    
      Cred ca-i vorba despre satisfactia (Duminică, 1 martie 2020, 16:31)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      personala, ciudata si ingrijoratoare in acelasi timp!