UPDATE Sorina Pintea, vizată de un flagrant al DNA într-un dosar de luare de mită / În biroul fostului ministru al Sănătății ar fi fost găsiți 120.000 de lei

de M.H.     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2020, 19:07 Actualitate | Esenţial


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Direcția Națională Anticorupție a organizat vineri o acțiune de prindere în flagrant la Spitalul Județean din Baia Mare, în care este vizat și fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, în legătură cu un contract de achiziții, a declarat pentru HotNews.ro șeful DNA, Crin Bologa.

UPDATE 20:40 În biroul fostului ministru al Sănătății ar fi fost găsiți 120.000 de lei, potrivit unor surse judiciare. La această oră procurorii se află în continuare în biroul Sorinei Pintea, care urmează să fie adusă la DNA București pentru audieri, după terminarea percheziției.

Este vorba de un dosar deschis de DNA București și care vizează executarea unui contract de achiziții.

Nu s-a dispus încă nicio măsură preventivă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37346 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    K (Vineri, 28 februarie 2020, 19:10)

    cartofiprajiti [utilizator]

    SPAIMA SPITALELOR ARESTATA !!!...NU SE POATE !......cati moralisti ca ea mai sunt si nunt la putere ....ioii
    • +11 (17 voturi)    
      /// (Vineri, 28 februarie 2020, 21:54)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Statu paralel, telejustitia, jihadul politic lansat impotriva psd,! vor urla vuvuzelele
      Maine cand se afla clar ca a luat spaga o sa se spuna ca ''n-a dat in cap la nimeni, a facut mult bine ca ministru, banii erau un imprumut pe 50 de ani fara dobanda, si de fapt nu a pus mana pe plic , nici nu stie cine la lasat in fundul sertarului''
    • -16 (34 voturi)    
      912 mil. lei furați de Orban cand se ancheteaza? (Vineri, 28 februarie 2020, 21:58)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Pe 24 Decembrie 2019, Orban împreuna cu Iohannis au plătit fraților Micula 912,5 milioane de lei pe hartie sub pretextul că România avea o datorie față de ei. Escrocheria asta cand se ancheteaza?

      Vezi: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/orban-am-achitat-titlul-executoriu-in-cazul-romatsa-micula-a-retras-actiunea-de-poprire-a-banilor-1236457
      • +9 (17 voturi)    
        Ce are cu prefectura? (Vineri, 28 februarie 2020, 22:42)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Afacerea cu fratii Micula este o excrocherie vche de aprox 20 de ani, din vremea lui Bombonel. Guvernele de dupa 2010 n-au cazut la pace cu ei, astia smecheri foc si Romania a pierdut (mai ales cu ce avocati a avut, cazul cu Insula Serpilor fiind singular). Banii trebuiau dati, exista hotarare judecatoreasca definitiva, sechestru pe fonduri...ce are de a face cu Orban ? Mai ales ce are de a face cu spaga aici - suma fiind clara???
      • +3 (9 voturi)    
        si halatul? (Vineri, 28 februarie 2020, 23:10)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Cand o sa avem avocati mai buni!...Nu e vina aluia care cere..E vina aluia care e idiot!
      • +14 (18 voturi)    
        Nu te doare capul? (Vineri, 28 februarie 2020, 23:37)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        As intelege sa vii cu petarde din astea in cazul in care as trai in China sau Coreea de Nord unde nu as avea acces la surse de informare. Dar sa vii acum si aici cu minciuni din astea, deja depasesti toate limitele. Pai matale nu stii ca toata poveste asta a inceput pe undeva prin mandatul lui Radu Vasile ( OUG 24/1998) cand se acordau facilitati, scutiri vamale, etc unor investitori in zonele defavorizate. Mai tarziu, in timpul domniei lui Bombonel Burberry Nastase, s-a schimbat legislatia ajutorului de stat, anulandu-se toate beneficiile de care au beneficiat cetatenii suedezi Nicula. Ca un facut, in 2002, Romania a semnat un acord de protejare a investitiilor cu Suedia, ceea ce a dus la posibilitatea judecarii litigiilor investitorilor suedezi in Romania la ICSID (Banca Mondiala). Astfel fratii Micula au dat in judecata Romania pentru nerespectarea contractului prin care ei beneficiau de reduceri de taxe, scutiri vamale, etc pana in anul 2009. Iar acum dupa multi ani se pare ca acestia au castigat si Romania trebuie sa plateasca. Deci toata gargara cu banii furati de Orban nu prea este cum o spui tu. Pentru ca daca era Dragnea sau Orlando sau Dancila in functia de premier, semnau actele de transfer cu ambele maini. Si asta pentru ca asa trebuie. Si aici nu a mai fost dosar politic cum cred ca erai tentat sa spui.
        • +14 (18 voturi)    
          Chiar nu va inteleg. (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 2:34)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

          Stati si va pierdeti vremea pentru tot felul de trolli.

          Papagalul in cauza stie bine ce face: stie care este adevarul cu fratii Micula, stie ca ai lui PSD-isti sunt toti niste borfasi si, atunci cand unul din borfasii lui sunt prinsi, schimba subiectul cu ceva aparent tangential, care de fapt nu are legatura cu realitatea si care trebuie sa fie "vina" altcuiva in afara de PSD. E atat de simplu. L-ati vazut vreodata sa sara in sus pentru o fapta penala, potential penala, facuta de cineva din PSD?..."Patriot" adevarat! Romanas verde, de-al lui dracnea si ai lui hoti.
    • +10 (14 voturi)    
      PSD-ista...cine se mai mira. aia sunt toti hoti (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 0:15)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      in PSD daca nu esti corupt, spagar si HOTZ nu te primesc
  • +23 (27 voturi)    
    Ministru al Sănătății (Vineri, 28 februarie 2020, 19:13)

    Sebip [utilizator]

    Eroare
  • +27 (43 voturi)    
    P$D 12 % la alegerile 2020 (Vineri, 28 februarie 2020, 19:19)

    un domn [utilizator]

    Cine voteaza P$D ii Coronavirus in persoana !
    • 0 (0 voturi)    
      TOȚI BUGETARII!!! CU FAMILII CU TOT! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 22:27)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      TOȚI PENSIONARII SPECIALI ȘI FAMILIILE LOR!
      ȘI RESTUL DE ASISTAȚI!!! CU FAMLIILE LOR!
  • -22 (46 voturi)    
    fragrantu (Vineri, 28 februarie 2020, 19:22)

    Mazeta [utilizator]

    Părcă și la Sorin Oprescu era flagrant.. până n-a mai fost.
    • +16 (22 voturi)    
      Yacht ul din contabilitate (Vineri, 28 februarie 2020, 20:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cine il utilizeaza ?
    • +17 (25 voturi)    
      Si tu ai fost om, pana n-ai mai fost (Vineri, 28 februarie 2020, 20:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      shai devenit Mazeta!!!
      • +9 (15 voturi)    
        Mi a dat minus (Vineri, 28 februarie 2020, 20:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Deoarce l am intrebat ceva despre, in legatura cu Oprescu si un yacht
  • +20 (34 voturi)    
    Hai cu pizidista la bulău!!! (Vineri, 28 februarie 2020, 19:23)

    prec [utilizator]

    Cu toți foștii guvernanți roșii împreună.
  • +16 (20 voturi)    
    - (Vineri, 28 februarie 2020, 19:32)

    elMatador [utilizator]

    Fost ministru al sanatatii, nu al justitiei.
  • +19 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 februarie 2020, 19:38)

    [anonim]

  • +22 (26 voturi)    
    Vantul schimbarii (Vineri, 28 februarie 2020, 19:42)

    Doru1963 [utilizator]

    Scaunul si pozitia trebuie demonstrate.

    Intr-o Romanie in care, chiar si azi, firmele de partid castiga licitatii cu primariile si fac lucrari la preturi de zeci si sute de ori (vezi reportajul Recorder), ai zice ca DNA are de lucru pe banda rulanta, si ca numai fac fata la cati hoti prind in fiecare luna si an.
    • +10 (14 voturi)    
      partial (Vineri, 28 februarie 2020, 20:41)

      BlueX [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      ideea pe care te-ai lansat era buna . stricata de un singur cuvant - FAC - da, castiga, dar nu fac... SE FAC CA FAC si fura, fac strazi care in 2 ani maxim trebuiesc rerasfaltate, pun borduri cand tu nu ai sisteme de termoficare si poduri, pasaje, vac numai caropeli la p[returi internationale de calitate maxima.... ca daca se facea in tara asta ceva de 30 ani cu o parte macar din banii furati tot era ceva...
  • -20 (40 voturi)    
    Sa vedem (Vineri, 28 februarie 2020, 19:46)

    soringusar [utilizator]

    Personal am incredere in d-na Pintea
    Sper sa nu ma insel...
    • +9 (13 voturi)    
      eu nu (Vineri, 28 februarie 2020, 21:33)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      eu sper sa te inseli.
    • +6 (10 voturi)    
      hahaha (Vineri, 28 februarie 2020, 22:22)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      Asta cu personalu' e clara. Cum stai cu acceleratu?
    • +9 (11 voturi)    
      si eu cred....la fel.... (Vineri, 28 februarie 2020, 23:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      """În luna mai a anului trecut, Sorina Pintea a declarat la o dezbatere: „Eu cred că suntem un popor de infractori”.""""
  • +7 (15 voturi)    
    A fost Ministrul Sanatatii (Vineri, 28 februarie 2020, 19:46)

    Zimbrul Carpatin [utilizator]

    Cred ca a fost ministrul sanatatii nu al Justitiei
  • +14 (20 voturi)    
    Numai "lume buna " printre psdisti si nu numai ! (Vineri, 28 februarie 2020, 19:49)

    Plagarus [utilizator]

    Fura fiecare cat poate ca de aceea au intrat in politica si si-au adjudecat sinecuri prin institutiile de stat.
    Zum Pa Pa Sorina.
  • +13 (27 voturi)    
    CRIMINALA (Vineri, 28 februarie 2020, 20:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politruca Pintea trebuie sa platească pentru MIILE DE MORTI din spitale de pe vremea când condus ministerul ca o incompetenta jalnica este. Fiind pesedista , nu încape îndoiala ca e o infractoare ordinara, pentru ca orice pesedist e hoț sau complice la jaf. E plin sisitmul medical de beurani, bourani, pintea, si alti CRIMINALI ca ei.
  • +18 (22 voturi)    
    Pesederizarea trebuie oprita ! (Vineri, 28 februarie 2020, 20:33)

    Krokus [utilizator]

    Astia sunt oamenii din PSD,cu ei au votat 46 % dintre romani.>.
    Credeti ca cei 46 % care au votat PSD nu ar fi luat si ei la randul lor spaga daca ar fi fost in locul lui s..pintea ?
    Sunt sefi de aeroporturi care nici nu coboara din pat pt 100k euro !!!
  • -12 (22 voturi)    
    Greu de crezut așa ceva! (Vineri, 28 februarie 2020, 21:13)

    constatator [utilizator]

    Nu pot să cred așa ceva despre doamna Pintea.
    Și acest flagrant, de ce profesioniști a fost făcut și cine a avut interes?
    Întreb asta, pt că eu personal nu am încredere in sistemul de justiție din România!
    Rămâne ca judecătorii să se pronunțe asupra vină i acestui flagrant.
    • +11 (15 voturi)    
      cum nu poti crede (Vineri, 28 februarie 2020, 21:34)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      dar crezi ca gentile si pantofii aia scumpi de unde i-a cumparat? tot de la matusa tamara?
      • +1 (9 voturi)    
        Nu mi o lua în nume de rău te rog,.. (Vineri, 28 februarie 2020, 22:13)

        constatator [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        dar această comparație a ta cu gențile și pantofii nu stă în picioare asupra faptei de corupție.
        Sper să mă înșel /pt că eu rar fac acest lucru/, eu nu dau două parale pe acești ciumați, dar nu îi bag pe toți în aceași oală!
    • +5 (11 voturi)    
      Cred (Vineri, 28 februarie 2020, 21:45)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      si eu ca n-ai incredere, atunci cand toate procesele p$d-istilor sunt amanate cu veacurile, iar pulimea moare cu dreptatea in mana.

      Ia uite, ca incepe sa se intoarca roata, ca intotdeauna in viata asta.

      Iar intrebarea dumitale e absolut aiuristica. Ai idee ce inseamna un flagrant? Intreb asta, pentru ca tu intrebi de cine a fost organizat si de ce.

      Flagrantul a fost organizat pe baza unei plangeri, pentru ca Pintea nu misca nimic in front fara sa-si ia partea. Nu e ca si cum cuiva i-a venit ideea sa insceneze o achizitie doar ca sa o infunde pe ea.

      In orice caz, in ABSOLUT orice caz, chiar daca ne luam dupa scenariul tau de film hollywoodian, in care n-a existat nici o achizitie reala, iar totul a fost doar ca sa o infunde pe Pintea, n-ar fi putut face nimic daca madam n-ar fi luat banii. Dar, dansa i-a luat. Intelegi ce zic? Daca ai fi corect, nu ai pune mana sub absolut nici o forma.

      Aici ma mira mult si intrebarea ta care, in aceasta lumina, nu are logica: nu conteaza ce i s-a inscenat: daca nu lua, nu ar fi umflat-o.

      Oricum ai da-o, Pintea a luat, deci trebuie umflata. Intrebarea mea e: de ce sari tu cu gura pe justitie cand, in niciun scenariu, tu nu ai dreptate.

      Dar, nu e chiar o intrebare... Cu totii stim cam cine ai putea fi, teoretic.

      O seara buna.
  • +5 (13 voturi)    
    Mita... (Vineri, 28 februarie 2020, 21:16)

    vladzy [utilizator]

    Mita e rusinoasa, dar e sanatoasa...
  • +10 (14 voturi)    
    ! (Vineri, 28 februarie 2020, 21:21)

    chiuaua [utilizator]

    Eu as spune ca banii gasiti erau bani de protocol.
    Haideti , nu fiti rai....
    Bani de Cola si chestii d'astea...
  • +11 (19 voturi)    
    Sa nu ne impacientam (Vineri, 28 februarie 2020, 21:25)

    ww [utilizator]

    Sa vedem prima data ce zic dumnezeii Romaniei, judecatorii CC. Foarte probabil, in urma unei sesizari a dnei Weber, CC in frunte cu Daniel Morar - arhanghelul luptei anticoruptie, va stabili ca flagrantele DNA facute in Baia-Mare, mai ales cele din zilele de vineri, sunt absolut neconstitutionale.
    • +2 (10 voturi)    
      Si mai e (Vineri, 28 februarie 2020, 22:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Colegiul Medicilor, condus de ȘPĂGARUL Borcean care va spune ce mare medic e Pintea... Institutia CRiMNALA pe care o conduce borcean nu trebuie uitata.... Poate cineva il va lua si pe acest TICALOS la intrebari ca sa ajunga unde trebuia sa stea de mult - LA PUSCARIE!
  • +5 (9 voturi)    
    au bagat-o-n carantina! (Vineri, 28 februarie 2020, 21:46)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +3 (7 voturi)    
    nu cumva (Vineri, 28 februarie 2020, 21:54)

    Dan_Nemes [utilizator]

    ar putea fi acuzata de crime impotriva umanitatii daca a furat bani destinati tocmai pentru a preveni imbolnavirea si moartea a mii si zeci de mii de oameni???
    • +1 (5 voturi)    
      Da (Vineri, 28 februarie 2020, 23:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      Oricum cât fpst ministru si nu a facut nimic, politruca trompeta Pintea e responsabila pentru MIILE DE MORTI din spitale. ESTE CRIMINALA DOVEDITA. Pentru asa ceva Ceausescu a fost impuscat

      Mai tineti minte cum trâmbita toata ziua la presa si iesea in fata ca o javreta komunista? Cît r@hat mânca? NU pierdea nici un prilej sa nu se imburice si sa isi face reclama, gunoiul asta pesedist
      • -1 (5 voturi)    
        Vez ca ai mai spus asta si mai sus, (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 6:03)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        bre, mai schimba registrul!
  • +7 (11 voturi)    
    Pintea e Pepsi, Oprescu a fost un adevarat PSDist (Vineri, 28 februarie 2020, 23:31)

    Klaus_ [utilizator]

    Oprescu a sustinut intr-un interviu in septembrie 2015 ca se stie curat si doarme linistit, insa ii este teama ca balanta justitiei nu este intotdeauna echilibrata. “Nu suntem toti neam de hoti si de derbedei”, zice Oprescu relaxat, in interviu. Cautati pe YouTube “Sorin Oprescu despre Justitie”. Daca il vezi prima data, il crezi pe cuvant, omul pare cinstea intruchipata. Dupa cateva ore a luat mita 25,000 euro. Iar el cand debita minciunile, stia clar ca dupa ce termina interviul are de incasat 25,000 euro. Asta inseamna sa fii mafiot! Hai sa nu ne mai miram de Sotina Pintea, ca a avut de la cine invata.
  • +3 (7 voturi)    
    Si aia 120000 de lei is maruntis (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 1:20)

    Dalinar [utilizator]

    De a uitat de ei, va dati deama ce sume vehicula gagika!!!
  • +3 (7 voturi)    
    dna ar trebui sa fie 'recuperatori' (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 2:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    de ce nu intra oameni onesti in sistem ca sa nu mai actionam dupa ce ce evenimentul s-a intimplat? politicienii inventanti since cel mai rau al romaniei. de aia sintem unde sintem de atitia sute de ani.
  • +5 (9 voturi)    
    pesedeul tot pesedeu ramane (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 5:06)

    Crup [utilizator]

    Femeia asta parea cam singura spalata si decenta din guvernul proastei Romaniei.
    Ba mai mult se plangea acum o vreme in public ca "suntem un popor de infractori", ca s-o citez. Vezi Doamne, exasperata de multele furturi.
    Ei uite ca avea si ea talharia in sange.
    Asta imi intareste convingerea ca n-ai cum sa ajungi la un nivel in care PSD sa te propuna intr-un post important daca nu ai talharia in sange. La PSD asta este primul criteriu!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ma mira (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 8:04)

    Mariamoto [utilizator]

    As vrea sa stiu un membru PSD care NU FURA
    • -1 (1 vot)    
      Doar aceia care sunt Arestati (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 9:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mariamoto

      In rest, fura TOTI
  • +1 (1 vot)    
    sa vezi (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 9:23)

    costelo999 [utilizator]

    plinsete cind o sa se fisiie dosarul, procurorii pusi de holera galbena o sa plesneasca de ciuda, ca nu mai este protocol cu judecatorii sri nu mai colaboreaza, dar mai întâi aștept rezolvarea cazului caracal,
  • +1 (1 vot)    
    mmm (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 9:44)

    codyrocco [utilizator]

    io as lua faza asta cu circumspectie; 2500 de euroi...salariul ei e mai mare, merita sa faca treaba asta stiind ca is toti cu ochii pe ea?
  • -1 (1 vot)    
    valeleu muica! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 10:42)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...in alte surse am citit de 120000 euro. La ce asteptari putem avea de la un ministru PSD, din guvernul Vasilica? Pacat ca numai ea a fost filata, cu siguranta nici ceilalti nu au fost mai curati? Votati PSD, votati spaga, votati furtul, votati minciuna.. PSD fostul PC, a devenit rusinea romanilor, afara cu ei din Parlament.
  • 0 (2 voturi)    
    Vezi Pintea ce rau fara trainner daca e la Jilava (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:17)

    tictictic [utilizator]

    Mai oameni buni , cat de infractori pot fi aceste panarame de parlamentari ai PSD-ului oblojiti de alte mizerii de personaje din CCR ? Daca au ajuns sa-si dea cu stangul in dreptul si la furat cum e fosta contabila medicala Pintea , va dati seama cat de mizerabili sunt. Vedeti ce inseamna sa aiba trainnerul in puscarie la cursuri ? Ma tot intreb cum de admiratorii aceia turmentati ai lor de peste tot, cu creierul cat nuca mucegaita nu se dezmeticesc din betia minciunilor servite .