VIDEO Fiul Sorinei Pintea acuză că Liviu Pop ar fi implicat în dosarul de mită al fostului ministru al Sănătății / Reacția senatorului PSD - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:37 Actualitate | Esenţial


Ionut Pintea
Foto: Captura video
Fiul Sorinei Pintea, Ionuț, a postat pe rețelele sociale o mărturie în care spune că s-a întâlnit cu denunțătorul din dosarul de mită al mamei sale și că acesta ar fi spus că i-a dat mai multe tranșe de bani senatorului Liviu Marian Pop pentru ca aceștia să ajungă la fostul ministru al Sănătății.

Acesta relatează în postare că a fost sunat de Liviu Marian Pop să se întâlnească urgent cu cineva, respectiv cu denunțătorul din dosarul în care Sorina Pintea este reținută de DNA pentru luare de mită.

”M-am întâlnit cu un domn, cu părul grizonat, mi-a spus că urmează să se întâlnească cu Marius, finul primarului din Ulmeni. După alte 15 minute a venit la mine și mi-a spus că are niște informații care o pot ajuta pe mama: Știi că, de fapt, eu n-am mai spus despre ceilalți bani. L-am întrebat: Care ceilalți bani? Mi-a zis că a fost vorba de alte patru tranșe de bani pe care el le-a făcut către Liviu Marian Pop. 40.000 de euro anul trecut și câte 5.000 de euro tot către Liviu Marian Pop. Bani care am înțeles că trebuiau să ajungă la mama mea. Zice că el e denunțătorul. Am rămas șocat când mi-a zis că el este Mihai Costea denunțătorul”, a relatat Ionuț Pintea.



Senatorul Liviu Marian Pop a negat la Antena 3 acuzațiile că ar fi cerut bani de la denunțător și a spus că nu a discutat niciodată despre bani cu Sorina Pintea.

"Niciodată în viața mea nu am avut discuții despre bani cu Sorina Pintea. Nu am vorbit cu nimeni acest subiect, niciodată în viața mea. Am vorbit cu fiul doamnei Pintea, dar să văd cum îi. (...) Nu am discutat asemenea subiecte cu Sorina sau cu altcineva. Poate se vrea să se ajungă la mine. Posibil. Nu, pentru că cine mă cunoaște știe că nu mă ocup cu prostii din astea. Am vorbit cu Ionuț dimineață și atât. Habar nu am. Mi-e și groază să sun”, a spus Liviu Pop, potrivit site-ului Antena 3.

Sorina Pintea a fost reținută sâmbătă dimineață de procurorii DNA, după ce Direcția Națională Anticorupție a organizat vineri o acțiune de prindere în flagrant la Spitalul Județean din Baia Mare, în care este vizat și fostul ministru al Sănătății, în legătură cu un contract de achiziții.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28007 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    la racoare toti ALL INCLUSIVE (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:43)

    rakleta [utilizator]

    tu pop si care mai sunteti, toti. ALL INLUSIVE
    • +15 (17 voturi)    
      la racoare sub glia stramoseasca (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 16:02)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

      .
  • +36 (38 voturi)    
    pai ... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:55)

    feroviarul123 [utilizator]

    Si restul miniștrilor? Ce aia sunt nevinovați? Cuculetul cați bani a luat pentru contractul Brasov -Sighisaora? Hai ca puteți...
  • +38 (40 voturi)    
    Super! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:56)

    sfarleaza [utilizator]

    Hai cu tot p$d’ul la bulau ! :))
  • +36 (38 voturi)    
    Si-a inchipuit cineva (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:58)

    Kornell [utilizator]

    ca banii erau DOAR pt ea??? Hai sa fim seriosi - ministerul sanatatii si locurile de contracte cu statul au fost arondate de PSD de ani buni. Scopul - bani pt PARTID
  • +32 (34 voturi)    
    Adica... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:58)

    grongobar [utilizator]

    ...cum...???...N-am prea inteles,dar daca intra si "genunche" la mititica sa le uram "La multi ani !"
  • +33 (35 voturi)    
    psd = spaga = mita... coruptie... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:05)

    qwerasdf [utilizator]

    incompetenta, prostie, rautate...
  • +31 (33 voturi)    
    Sa va duceti toti... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:07)

    ggiiggii [utilizator]

    la puscarie sa scapam de paraziti ca voi.
    TU, ma-ta si toti hotii din PSD
  • +24 (26 voturi)    
    mai beizadea (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:07)

    DiDiRo [utilizator]

    in pesederea asa se fura, ca sa fie siguri ca ajung bani si la partidoi (MAFIE), crezi ca maica-ta era asa de potrivita de ministru? Postul ala cred ca este taxat in pesederea cu cel putin juma de milion (de euroi). Aproape ca inclin a crede ca si tu esti implicat.
  • +11 (13 voturi)    
    mai beizadea (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:07)

    DiDiRo [utilizator]

    in pesederea asa se fura, ca sa fie siguri ca ajung bani si la partidoi (MAFIE), crezi ca maica-ta era asa de potrivita de ministru? Postul ala cred ca este taxat in pesederea cu cel putin juma de milion (de euroi). Aproape ca inclin a crede ca si tu esti implicat.
  • +23 (25 voturi)    
    Asta cu par grizonat... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E cumva ala care a depistat asasinii de voiau sa il omoare pe Dracnev la hotelul la care nu a fost cazat vreodata? Sau care i-a pus sarma in fund Firicicai? Te pomenesti ca e cel cu geamantanul de la TeleormanLeaks al lui Rise Project.
  • +28 (30 voturi)    
    Alt infractor (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:18)

    iulian73cta [utilizator]

    Ce valoare au spusele unui condamnat la 7 ani de inchisore pentru trafic de droguri? Este o familie de infractori.Și cred ca e valabil pentru toti cei ce-și etaleaza vilele si masinile din bani munciti.
    • +25 (25 voturi)    
      Ai vrut sa spui.... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:03)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui iulian73cta

      bani munciti de ALTII?!
  • +26 (28 voturi)    
    Ce spune smecherul lui mama... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:19)

    tofu [utilizator]

    ...e ca vorbim de un GIO. Nimic nou, stim ca PSD = GIO.
  • +21 (25 voturi)    
    Concluzia mea (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:25)

    Doru1963 [utilizator]

    Imi pare rau, personal, nimeni nu-si doreste sa-si vada mama in inchisoare.

    In acelasi timp, am o intrebare care as pune-o fiecarui PSDist dar nici cu PNL si cu alte partide, ex-PD(L), etc:

    Indiferent, de cat de bine intentionat ai fi,cum poti sa fi membru de partid si coleg cu indivizi dubiosi care au tinut tara asta 30 de ani in minciuna si furt?
    • +17 (17 voturi)    
      e rau... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 17:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      daca iti pare.. rau de niste penali nenorociti...un traficant de droguri si o escroaca parvenita care declara in mai anul trecut "„Eu cred că suntem un popor de infractori”."..
  • +26 (26 voturi)    
    A început păruiala între ei în PSD. (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:29)

    asavreau [utilizator]

    Cei de la PSD știu că li se vor restrânge drastic numărul de locuri în Parlament și încep să-și elimine concurența în modul specific,.mafiot.
  • +19 (21 voturi)    
    Romanica.. (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:46)

    arpi [utilizator]

    Cand macelaria era numai a lor imparteau ciovarte la toti dupa bunul plac.. Acum cand trebuie sa o imparta cu altii sa incaiere pe lesuri ( Cluj ,Alexa,, Fifor la Arad,, Asria la Baia Mare) Hienele..
  • +10 (20 voturi)    
    Acum incep sa inteleg (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:54)

    ggiiggii [utilizator]

    Cum un individ ca Nastase, Basesc, Dragnea poate conduce un partid cu mana de fier, cum decizia lor era litere de lege, cadeau guverne, isi dadea toti demisia, nimeni nu comenta....este foarte simplu- TOTI sunt corupti si ABSOLUT TOTI ai facut o furaciune la un moment dat...furaciune cu care pot fi foarte usor santajati.
    Au cazut guverne, directori de institutii publice, ministri, parlamentari tocmai din cauza ca .....ABSOLUT TOTI sunt corupti si au "dosare" pregatite.
    Aici intervine justitia...partasa la aceasta mizerie
    • +14 (14 voturi)    
      Participantii la praduiri strang ''probe''chiar in (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:42)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      timpul derularii faptei la care participa ei insisi astfel ca fiecare poate turna/santaja oricand pe fiecare ! Asa s-a nascut si exista omerta Ciumatilor !
      Adica dosarele sunt ''pregatite'' de colegi ! Nu stiu daca cunoasteti dar marele dosare impotriva lui nascase pentru care a fost glorificat eronat Morar a avut la baza turnatorii -bine alese- ale colegilor de partid . Bine alese vad ca inseamna : o fapta izolata care sa nu includa mai multi colegi, cu sume nu foarte mari -in opinia lor. Apoi daca exista un denunt , cu probe, cu flagrant , se ocupa - profesionist sau nu- procurorii ! Nici nu au de ales. Asta nu e bine pentru societate , dupa dvs ?
  • +16 (18 voturi)    
    .Ahaaa.. barca ia apa si PSD-stii tot infractori (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:10)

    tictictic [utilizator]

    Mai oameni buni , cat de infractori pot fi acesti derbedei parlamentari ai PSD-ului oblojiti de alte mizerii de personaje din CCR ? Daca au ajuns sa-si dea cu stangul in dreptul si la furat cum e fosta contabila medicala Pintea , va dati seama cat de mizerabili sunt. Vedeti ce inseamna sa aiba trainnerul in puscarie la cursuri ? Ma tot intreb cum de admiratorii aceia turmentati ai lor de peste tot, cu creierul cat nuca mucegaita nu se dezmeticesc din betia minciunilor servite .
  • +14 (18 voturi)    
    mocirla comunista! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:24)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...sunt curios cati altii o sa traga Sorinuta dupa ea. Primul Liviuta Pop, nickname "genunche" care a salvat pisicuta de ghearele justitie pt plagiatul doctoratului. Un individ perfid, murdar pana maduva oaselor. . Urmeaza…??? PSD este o sleahta de corupti, care traiesc f. bine din banii statului, din taxele si impozitele populatiei. Daca DNA nu face nimic, Dorneanu si echipa lui , o -i scoate curati. Pestele de la cap se impute, PSD-ul de la ministrii, senatori si parlamentari.
  • +14 (14 voturi)    
    Nefericitul asta realizeaza ca doar il poate (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 16:00)

    deval [utilizator]

    trimite si pe Ghenunche dupa mama sau crede ca poate accesa varianta lui Ciordache care zicea ca nu e coruptie daca nu e pentru sine , beneficiul ??
    Coana Pintea cara gentile negre pentru Ghenuche !! Apoi ca si Coana Leana , dupa ce smantanea oala o ducea la stapan !!
  • +11 (13 voturi)    
    deosebirea intre pesedisti si infractori?! (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 17:30)

    Antenistontel [utilizator]

    toti pesedistii sunt infractori, dar mai exista cativa infractori care nu sunt inca pesedisti!
  • +10 (12 voturi)    
    termen (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:10)

    anion [utilizator]

    Ati vazut ce modificare a fost facuta de Dragnea, Ciordache, Nicolicea, Serban? Ca dupa un an de zile denuntul sa nu mai aiba relevanta? Deci, dadeau tunul si dupa un an era sters delictul. Probabil ca deja Pop este fericit ca fapta lui s-a prescris.
  • +9 (9 voturi)    
    reactia fireasca e (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca a incalcat legea trebuie sa plateasca indiferent ca e mama, sora etc. sa-si faca firma de consultanta sau lobby si atunci nu ne mai intereseaza, totul e transparent si nediscriminatoriu, dar altfel, pe masura functiei pedeapsa trebuie inasprita deasemenea. ce ati facut in ultmii 35 ani? luati la puricat averile celor car enu muncesc nici o zi, stau prin alte tari pe concedii platite, nu muncesc doar semneaza condicele dar sug la stat ptr ca tata sau mai stiu eu cine face parte din categoria premiantilor. unde sint controalele? cum identificati aceste capuse? de ceu eu sa platesc taxe ptr a mentine acest sistem ridicol?
  • -10 (14 voturi)    
    Pentru cei care au cazut in extaz in fata (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:35)

    xrogo [utilizator]

    marelui flagrant organizat de DNA, de citit acest mic ghid de intelegere a flagrantului DNA:https://www.stiripesurse.ro/sorina-matei-face-show-dupa-flagrantul-dna-la-sorina-pintea-mic-ghid-de-utilizare-a-dudelor-dna_1435648.html!
    • +6 (8 voturi)    
      Si pentru cei ... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      .. care susțin necondiționat toți borfasii, ai ceva link-uri?

      Multam!
      • 0 (2 voturi)    
        Spune-mi din care categorie esti (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 22:49)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca sa-ti trimit linkul potrivit!
        • +1 (3 voturi)    
          Mie, daca se poate .... (Duminică, 1 martie 2020, 10:06)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ...trimite-mi niște link-uri cu și despre borfasii tai. Asta ca sa realizezi din ce tabără fac parte.
  • -2 (4 voturi)    
    Daca a pus ma-sa botu' , oare au pus toti ? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 19:44)

    KTerinca [utilizator]

    Sigur, doar e PSD .
  • +1 (5 voturi)    
    Uimitor gradul de inocenta ... (Duminică, 1 martie 2020, 1:07)

    andypandy [utilizator]

    ... pe care il vad in comentarii. Probabil ca foarte putini nu realizeaza ca psd-ul este doar "the tip of the iceberg". Dragii mosului, voi credeti ca doar crema politicienilor e corupta? Fie ei psd/pnl/chiar orice ... puterea corupe oamenii fara integritate morala (o trasatura pe cale de disparitie pe la noi). Din pacate am avut ocazia sa trec prin mai multe ministere cu diverse proiecte si in umila mea opinie personala coruptia este infiltrata in TOATE cele ... de la tanti de la ghiseu care te intarzie cu actele pana nu-i dai o cafea (sau mai mult), la tanti care evalueaza dosarul de pensie cum trebe'/sau nu in functie de ce dispozitii a primit de la sefu' care are curajul sa ceara mita in mod direct de la "beneficios" ... etc etc Oamenii sunt corupti pentru ca pot fi si nu pentru ca sunt muritori de foame si eu mi-am luat adio de la speranta ca vom putea scapa vreodata de ea. Putem scapa de psd si de orice alt partid se vrea asa de distractie dar "miezul" coruptie tot acolo va fi. Sanatate tuturor
    • +1 (1 vot)    
      andypandy, hai ca rad si curcile de tine (Duminică, 1 martie 2020, 10:23)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

      …ceeace descrii este tipic in tarile balcanice, fostele republici satelit rusesti, zone orientale. Este o mentalitate in aceste tari, nu si in Germania, Olanda, UK, Franta etc. Incerci sa convingi multimea ca lumea e corupta, nu poate fi schimbata. Te-ai plimbat degeaba prin ministere, cu asa un caracter subred, nu ai avut ce cauta pe acolo. Cea mai corupta organizatie politica este cea PSD-ista, iar cu siguranta esti un postac platit de acesti infractori!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu cred ca este ceva tipic balcanic (Duminică, 1 martie 2020, 12:34)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

        Opinia mea nu a sustinut nici un partid politic si aceste lucruri sunt statistic documentate: https://www.businessinsider.com/these-are-the-13-most-corrupt-countries-in-europe-2019-2 || https://www.transparency.org/cpi2019?/news/feature/cpi-2019. Acum daca alegem sa fim partinitori si sa bagam capul in nisip sa nu vedem problemele din jur ... este alegerea fiecaruia. Eu doar spuneam ca inlaturarea psd-ului de la guvernare nu o sa rezolve problema de fond a coruptiei ... trebuiesc masuri mai profunde.
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarat.... (Duminică, 1 martie 2020, 11:06)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

      Coruptia este prezenta la fiecare pas si infecteaza omul mai ceva ca coronavirusula asta.
      La orice interactiune cu sectorul public si la orice nivel dam de oameni corupti cu mana intinsa ce se bucura de la un pachet de cafea la milioane de euro.