Dăncilă: Dacă lângă Antipa e locația bună, acolo vom înființa Muzeul Holocaustului

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:14 Actualitate | Esenţial


Muzeul Antipa
Foto: HotNews / DP
​Premierul Viorica Dăncilă susține că locul identificat pentru Muzeul Holocaustului este lângă Muzeul Antipa, iar, dacă se va dovedi că acesta este cel mai potrivit, acolo se va construi. Declarația sa vine în contextul în care mai multe personalități ale societății civile și Academia Română au cerut Guvernului să renunțe la intenția construirii Muzeului Holocaustului în curte la Antipa.

„Vrem să înființăm Muzeul Holocaustului​. Sunt două variante de hotărâre de guvern sau inițiativă legislativă. Trebuie să avem amândouă variantele în prim-plan și vom da o HG și propunerea legislativă pe care o vom susține. E un lucru pe care l-am promis și pe care trebuie să-l ducem la bun sfârșit. Locația e identificată lângă Antipa, vom vedea dacă e o locație bună. Daca e o locație bună, acolo vom înființa Muzeul Holocaustului”, a declarat, sâmbătă, Viorica Dăncilă.

Ministerul Culturii a anunțat, vineri, că pentru viitorul Muzeu al Holocaustului se are în vedere curtea muzeului Antipa. Mai exact, precizează că „va fi creat un complex muzeal care să cuprindă Muzeul Naţional al Satului «Dimitrie Gusti», Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Naţional de Istorie Naturală «Grigore Antipa» şi viitorul Muzeu Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România, pentru care se are în vedere locaţia existentă între Muzeul Naţional de Istorie Naturală «Grigore Antipa» şi Muzeul Naţional al Ţăranului Român”.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5003 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    proasta (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:24)

    c.oameni [utilizator]

    de bubuie
    • 0 (26 voturi)    
      nu atat de proastă (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:11)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui c.oameni

      cât de șmecheră.
      Evreii (foarte puțini în România) au un rol important în economia lumii. Vrem, nu vrem.
      Iar VV de Videle uită textele cu ”mândri că suntem români” atunci când îi convine.s-o facă.
      • +13 (19 voturi)    
        Asa si? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:34)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

        Care a fost beneficiul tarii? Nu cumva platim pentru consultantii lui Dragnea si spionarea lui Kovesi?
        Iar Viorica nu e dim Videle, e din Rosiori de Vede. Mai informeaza-te.
      • +16 (16 voturi)    
        Daca ar fi dat pe la scoala (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:36)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

        Ar fi stiut ca Romania a fost singurul aliat al Germaniei care a refuzat sa trimita evrei in lagarele de exterminare naziste. Mai mult, Constantin Karadja a reusit sa salveze si evreii de origine romana din alte tari aliate Reichului.
        In loc sa lupte pentru recunoastere, tanti Viorica tranteste Muzeu al Holicaustului; am scapat de moscheea lu’ Ponta (tot ultracentral) si dam in alta acum. Guverne de incompetenti!
      • +8 (8 voturi)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 18:21)

        complet_retard [anonim] i-a raspuns lui vax-albina

  • +23 (23 voturi)    
    Auzi, proasta satului din Bolintin, (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:45)

    John M. [utilizator]

    Am eu un teren la fel de bun, undeva la tara, in Prahova. Vi-l dau gratis, numai sa-l lasati in pace pe Antipa.
    • +6 (8 voturi)    
      eu îi (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      propun să-l facă la Gratia, împreună cu cârciuma memorială ”hamsterul flaușat” sau, în cel mai rău caz. în blocul din Videle unde a stat ea și secretara ajunsă șefă peste danjarmi. Ori pe scara ei ori a celeilalte ”intelectuale”.
      Varianta de rezervă ar putea fi casa matrimonială a lui madam manda volguța vasilescu.
      Și eu care mă gândeam să-i rezervăm un loc la Muzeul Antipa pentru primul exemplar de vasilicas împăiatus.
  • +16 (16 voturi)    
    Cat e comisionul? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Daca trebuie pus acolo muzeul a clar ca se cunoaste cine o sa faca constructia si cat e comisionul.
    Istoria va consemna ca a fost o decizie gresită!
    Pripită!
    Din dragoste de comisionul de partid!
  • +16 (16 voturi)    
    de ce nu vizavi de muzeul victimelor comunismului? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:46)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    care ? Tocmai.
  • +6 (6 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:18)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Terenul mare de la Romexpo pentru moschee ce are? Nu e bun pentru un muzeu?
  • +9 (11 voturi)    
    Nu zau? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Face muzeul din banii furati de gruparea infractionala psd sau ai lui Dragneev ot Teleorman? Daca il face din banii publici, atunci zarzavagioaica din Videle musai trebuie sa intrebe si contribuabilii, nu sa ne trateze cu dispret. Asta ar fi daca prostia si nesimtirea nu ar caracteriza-o in pofida incercarii ei disperate de a-si schimba imaginea de sluga a Ciumei Rosii (asta a fost si a ramas)
  • +11 (11 voturi)    
    anti (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:52)

    TrueBlue [utilizator]

    In ditamai Bucurestiul n-au gasit alt loc decat in curtea altui muzeu iar chestia cu antisemitismul suna ca un fel de santaj de parca daca esti in contradictie cu un evreu sau mai multi se cheama ca ai ceva cu cu toata semintia lor... o alta interpretare ar fi ca o asemenea fapta ar fi antiromaneasca.
  • +8 (8 voturi)    
    Omul potrivit la locul potrivit (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:02)

    Aquariuss [utilizator]

    Bravo Viorica ! Pe zi ce trece, imi place din ce in ce mai mult de tine ! Nu scapi nici un prilej de a contribui la a pune gruparea din care faci parte la locul pe care-l merita pe deplin : ... Lada de gunoi a istoriei !
  • +4 (4 voturi)    
    Eu unul am vazut si.... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 19:32)

    gigiN [utilizator]

    ...”joiane” care pareau mai ...istete. De ce oare cea mai cretina a ajuns PM in tara asta ???
  • +3 (3 voturi)    
    nu (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 20:26)

    codrean [utilizator]

    Nu e "locatia" potrivita !
  • +3 (3 voturi)    
    Hehe! Are ea o problema cu ocuparea spatiului (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:50)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    din jurul cladirii Guvernului.
    Daca ar putea ar mai face niste cladiri si pe platoul din fata ...
    Hai, fato fii serioasa, in curand nu va mai fi problema ta.
    Oricum, si daca se face acolo, nu te ajuta cu nimic.
  • +1 (1 vot)    
    rebut de fiinta, te-ar fi etichetat Noica (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 22:53)

    U_swamp [utilizator]

    Prostanaco, nu se spune locatie, ci amplasament. Iar tu n-ai calificare nici sa gindesti amplasamentul unui cotet de gaini intr-o gospodarie. Adica nu ti-ai dezvoltat personalitatea prin instructie (nimic nu s-a lipit de tine, tefloanco), nu posezi abilitatile native ale omului simplu dar cu mintea la el....
  • 0 (0 voturi)    
    Poate ca acum este momentul... (Duminică, 21 iulie 2019, 15:15)

    Ark_ro [utilizator]

    ... sa fie consultati si bucurestenii cu privire la:
    1. Infiintarea muzelului in Bucuresti;
    2. Amplasamentul acestuia.

    In fond, nimic nu trebuie sa fie "la impuse" atata timp cat discutam de bani de la buget si lipsirea muzeului de posibilitatea unei extinderi viitoare.

    Hai sa vedem cine are curajul sa initieze aceasta consultare populara... ca sunt foarte curios cu privire la rezultatul acesteia.
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Duminică, 21 iulie 2019, 16:15)

    daldepsd [utilizator]

    de ce nu in cadrul fiecarui muzeu de istorie din tara?
    Ar fi mai instructiv, nu ajunge oricine in Bucuresti cu clasele de copii si nu numai; exista turism si in afara Bucurestiului.
    Lasati Antipa in pace oricum nu cadreaza cele doua la un loc, au cu totul alt specific.
    Propunerea aceasta impieteaza memoria celor ce au suferit in timpul holocaustului , nu stiu cum de le-a venit ideea asta absurda.
  • 0 (0 voturi)    
    Sediul PSD (Luni, 22 iulie 2019, 14:40)

    fara_pseudonim [utilizator]

    Eu am alta idee de amplasare a Muzeului Holocaustului - in sediul central PSD...e tot pe Kiseleff.