Ministerul Culturii confirmă că Muzeul Holocaustului ar trebui să fie în curte la Antipa: Va fi creat un complex muzeal

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 19 iulie 2019, 12:12 Actualitate | Esenţial


Muzeul Antipa
Foto: Ministerul Culturii
​​La doar câteva ore după ce ministrul Culturii, Daniel Breaz, a declarat că nu există vreo dispută referitoare la Muzeul Antipa, instituția pe care o conduce a emis un comunicat în care scrie negru pe alb că pentru viitorul Muzeu al Holocaustului se are în vedere exact curtea muzeului Antipa.

Mai exact se precizează că „va fi creat un complex muzeal care să cuprindă Muzeul Naţional al Satului «Dimitrie Gusti», Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Naţional de Istorie Naturală «Grigore Antipa» şi viitorul Muzeu Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România, pentru care se are în vedere locaţia existentă între Muzeul Naţional de Istorie Naturală «Grigore Antipa» şi Muzeul Naţional al Ţăranului Român”.


CITEȘTE ȘI: Propunerea ca Muzeul Holocaustului să fie construit în curte la Antipa a fost făcută de Institulul ”Elie Wiesel”. Explicațiile directorului: Este adevărat că zona este protejată, dar asta nu însemnă că nu se pot face construcții acolo

CITEȘTE ȘI: Academia Română, despre propunerea construirii Muzeului Holocaustului în parcul Muzeului Antipa: Complet inadecvată și păguboasă

CITEȘTE ȘI: Scandalul construirii Muzeului Holocaustului în curtea Muzeului Antipa. Zeci de personalități îi scriu premierului: Orice discuție privind înstrăinarea unei părți din parcul de la Antipa, complet neavenită

Comunicatul Ministerului Culturii vine la câteva ore după ce ministrul Daniel Breaz declara că „nimeni nu a spus «acolo se va face muzeul respectiv». După ce se va înființa muzeul, vom decide și, de comun acord, poate și cu o consultare publică, vom vedea unde vom înființa muzeul respectiv (...) Locația nu a fost stabilită pe terenul dintre Muzeul Antipa și Muzeul Țăranului Român, ca să exclud din start orice speculație”.

Declarația ministrului Daniel Breaz , citată de Mediafax:

  • Nu există nicio dispută cu Muzeul Antipa. Sunt subiecte de presă, e o scrisoare deschisă și chiar le-am mulțumit celor care au scris acea scrisoare în care au prezentat o anumită situație, pentru eleganța... și sincer vorbesc aici, nu sunt nici ironic... chiar au fost eleganți în acea scrisoare deschisă. Clar, Guvernul României are în programul de guvernare înființarea acestui Muzeu al Holocaustului.
  • Avem susținerea, după cum ați văzut în acea scrisoare deschisă, inclusiv din partea Academiei Române. Deci, toți spun că este necesară construirea unui astfel de muzeu. În momentul de față, suntem și elaborăm o hotărâre de guvern de înființare a acestui muzeu. Nimeni nu a spus «acolo se va face muzeul respectiv».
  • După ce se va înființa muzeul, vom decide și, de comun acord, poate și cu o consultare publică, vom vedea unde vom înființa muzeul respectiv. Vom vedea după ce vom încheia toate aceste demersuri legate de hotărârea guvernamentală. Acolo unde ne permite legea, acolo unde ne permite PUZ-ul, PUD-ul municipiului București vom găsi o soluție astfel încât să putem înființa acest muzeu. Mă repet, locația nu a fost stabilită pe terenul dintre Muzeul Antipa și Muzeul Țăranului Român, ca să exclud din start orice speculație".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5903 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    nu ni-l băgați pe gât! (Vineri, 19 iulie 2019, 12:31)

    MG [utilizator]

    puneți-l în curtea guvernului, sau în locul clădirii guvernului, dar lăsați muzeul Antipa în pace!
    • +22 (28 voturi)    
      Corect. Politicul langa politicieni. (Vineri, 19 iulie 2019, 13:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Sunt destule terenuri evreiesti in Bucale pentru a face un muzeu.
      • +7 (13 voturi)    
        Stigmatizarea generatiilor viitoare, inacceptabila (Vineri, 19 iulie 2019, 15:22)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Nu poate fi acceptat ca generatiile urmatoare sa deconteze moral actiunile criminale ale unui regim nazist!

        Apoi sa doresti stigmatizarea celei mai importante piete de Capitala, cu in reper criminal este mai mult decat nepotrivit!

        Inteleg totusi ca acest institut doreste mai mult spatiu central si valoros pentru comunitatea evreiasca decat in spatiu de mari dimensiuni de ex.
        Nu at fi exclus sa aflam ca se transforma si in hotel si poate apare si o terasa alaturi!

        Sa-ti plangi strabunii e una, sa faci bani de pe urma acelor morti este mai urat decat moartea lor!
      • +5 (7 voturi)    
        de vizitat ...... (Vineri, 19 iulie 2019, 19:34)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ....cimitirul evreesc din sos. Giurgiului sa vedeti cat spatiu au acolo !!!! Vechiul cimitir era si este spre Ferentari dincolo de fosta cale ferata de centura .Noul cimitir cu intrarea din sos.Giurgiului (un teren de mai bine de 10.000 mp )imprejmuit de un gard din placi prefabricate de beton de aproximatitiv 2,5-3,0 m inca inainte de anul 1961 era in proprietatea Izraelului si pentru a nu fi luat de comunisti (pe vremea lui Gheorghiu-Dej si apoi a lui Ceausescu inconjurasera tot perimetrul cu un singur rand de morminte !!! Retine-ti se intampla inainte de1961,fiind informati de blocurile ce au inceput sa se construiasca in acel an in zona !!!!
    • -14 (20 voturi)    
      Nu, in curtea Cotrocenilor, Werner a indus (Vineri, 19 iulie 2019, 14:09)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui MG

      aceasta idee!
      • +10 (14 voturi)    
        la Unkiu Tau Varanuu Mai Mircica (Vineri, 19 iulie 2019, 15:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        acolo este loc !
      • +4 (6 voturi)    
        5 sec (Vineri, 19 iulie 2019, 17:39)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        asta a fost din ”putu gandiri” varanului ......
    • +10 (12 voturi)    
      fi-le-ar (Vineri, 19 iulie 2019, 15:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MG

      ciubucul/interesul să le stea în gât.
      În loc să dezvolte Muzeul Antipa, îl înghesuie cu holocaustul. Sigur aveau destule alte terenuri în zone la fel de vizibile și centrale ca să-i mulțumească și pe evrei.
    • +6 (6 voturi)    
      mai bine in curtea .. (Vineri, 19 iulie 2019, 18:33)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui MG

      muzeului ar putea sa construiasca o inchisoare numai din otel si sticla pt a putea fi vazuti hotii si escrocii din toate ramurile societatii : administratie , politica , invatamint , sanatate , etc....din pacate locatia nu ar fi de ajuns pt locurile de care ar fi nevoie avind in vedere milioanele de astfel de .."specimene"...
  • +37 (37 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 12:36)

    complet_retard [anonim]

    • +7 (25 voturi)    
      Tare vreau sa aud cum USR-ul se opune. (Vineri, 19 iulie 2019, 13:18)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      Dar nimic si tacerea asta e asurzitoare.
      • +2 (20 voturi)    
        Zero (Vineri, 19 iulie 2019, 13:42)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Unii fosti si actuali membrii din USR au facut mai mult pentru Buc decat vei face tu in viata ta trista.
        • +3 (11 voturi)    
          Super. Sa o faca si pe asta. (Vineri, 19 iulie 2019, 13:55)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui dihania

          Adica e din domeniul lor. Au si expertiza din cate dai de inteles. Si parca erau in opozitie. Sa se opuna. ;)
          • -1 (3 voturi)    
            pai de ce nu incepi tu (Vineri, 19 iulie 2019, 16:13)

            dihania [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ca vad ca esti plin de sfaturi - din spatele tastaturii
            • +3 (3 voturi)    
              Uite chiar o fac. (Vineri, 19 iulie 2019, 16:50)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui dihania

              Indignarea celor ce dau plus se varsa usor in social si cine stie poate ajunge si la urechile care trebuie. Poate ajunge la PSD care le pot scoate ochii. Poate ajunge la PNL care o sa o faca ei primii si fura electorat. Nu cunosc eu caile domnului. Dar e clar ca nu stau sa cred ca USR-ul isi face treaba.
    • +17 (21 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:22)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui complet_retard

  • +17 (23 voturi)    
    subliminal, punand Holocaustul in Antipa... (Vineri, 19 iulie 2019, 12:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se transmite un alt gen de mesaj, nu neaparat in ajutorul memoriei Shoah. dimpotriva.

    nu e interzis sa iti folosesti creierul inaintea oricarei decizii.
    • +3 (13 voturi)    
      poate, dar va trece f.f. mult timp pana atunci (Vineri, 19 iulie 2019, 13:40)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Se va intampla intr-o zi, dar nu se stie daca aceasta alcatuire debila, Romania, si acest popor de stransura, cretin de-a dreptul, vor mai exista pana atunci.

      In prezent are alt inteles subliminal, avand in vedere ca este in buricul Capitalei, in fata Guvernului - steagul jidanesc va flutura la ferestrele guvernantilor zilnic, spre vesnica aducere aminte ca au un stapan caruia i s-au inchinat si caruia trebuie sa i se supuna.

      Romania a permis ca iesirea din comunism sa fie facuta de jidani si tot ei sa preia fraiele dupa regimul comunist; Romania mamaligoasa, puturoasa, proasta facuta gramada, indiferenta la propria existenta si securitate trebuie sa suporte consecintele.
      • +8 (8 voturi)    
        Vom ajunge sa confundam (Vineri, 19 iulie 2019, 14:28)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui revo

        muzeele intre ele...?!
    • +9 (9 voturi)    
      E chiar (Vineri, 19 iulie 2019, 14:19)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      obscen... :-(
  • +20 (24 voturi)    
    deci ne vedem in strada ! (Vineri, 19 iulie 2019, 12:49)

    un domn [utilizator]

    P$D este Ciuma Orientala
    • +5 (9 voturi)    
      nu, este Ciuma orientata! (Vineri, 19 iulie 2019, 13:42)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si trebuie sa recunoastem ca se descurca bine si, slava Domnului, are resurse pretioase la dispozitie si de unde sa-si aleaga patronii si aparatorii.
    • +4 (4 voturi)    
      hotii din psd ne a furat (Vineri, 19 iulie 2019, 15:34)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cu hotii Mossad gen Elan Schwartnustiucum. S-au unit si au primit logistica de la nivel inalt din Israel
      De la FNI , Caritas ar fi urmat si Rosia Montana..
      Ei se victimizeaza , pe noi ne scot vinovati, se folosesc de corupti si in final dau tunuri uriase dupa care vin in vizita oficiala pt a intari prietenia romano israeliana
  • +16 (18 voturi)    
    breaz (Vineri, 19 iulie 2019, 13:00)

    Ilidia [utilizator]

    Desapre un prost se mai zice si ca este ca "un cal breaz"...Pe acest individ nu-l califica absolut nimic ptr. functia de ministru al culturii...
  • +17 (21 voturi)    
    1. Intre cele doua muzee nu este suficient spatiu! (Vineri, 19 iulie 2019, 13:08)

    Habermas [utilizator]

    Sunt doar vreo 70 de metri, si mai sunt si alte lucruri acolo. In plus este singurul spatiu unde Antipa se poate extinde, un muzeu care are nevoie de cel putin 3 ori mai mult spatiu decat are acuma. Deci Antipa va fi sufocat!

    2. Antipa, Muzeul Taranului si Muzeu de Geologie de peste drum fac o continuitate tematica, un spirit al locului, iar aceasta comunitate tematica va fi sparta de bagarea unui Muzeul al Holocaustului! Pur si simplu este un atac la spiritul Romanesc, relatia dintre Roman si Natura. Aceasta idee este un act de violenta la sufletul Romanesc!

    Asa se vrea incurajarea bunelor relatii cu Israelul? Eu cred ca cineva (Rusii adica) ii duce de nas si pe Romani si pe Israelieni, incat sa bage zazanie garantata intre ei.

    De ce nu gasisti alta locatie in zona, undeva inspre Muzeul Satului? Ar fi o solutie mult mai degajata, inteligenta, si va incuraja vizitarea lui. Altfel Iraelienii vor fi perceputi ca fiind extraordinar de impertinenti, nesuferiti si etc. Infingerea Muzeului Holocasustului in sufletul Muzeului Antipa nu va face decat sa distruga Muzeul Antipa si sa creeze ostilitate impotriva evreilor si a istoriei lor.

    Totusi, eu ii credeam mult mai inteligenti si pe Romani si pe Israeelieni!
  • +12 (16 voturi)    
    Ministrul Breaz (Vineri, 19 iulie 2019, 13:15)

    ipolitic [utilizator]

    are o idee fixa: curtea Antipa. Poate nu idee fixa, mai mult un tic. Antipa-tic.
  • +14 (18 voturi)    
    sediul PSD ar fi numai bun (Vineri, 19 iulie 2019, 13:17)

    jorj_bv [utilizator]

    la fel si palatul lui Gigi, la fel si cel al PNL din Modrogan.
    De ce ai inghesui o cladire moderna intre 2 vechi de 100 ani?
  • +13 (15 voturi)    
    Ce oameni (Vineri, 19 iulie 2019, 13:28)

    dincannes [utilizator]

    … de paie ne conduc !
    RUSINE !
  • +7 (13 voturi)    
    Insista pentru ca fac pe ei de frica (Vineri, 19 iulie 2019, 14:01)

    Cuca [utilizator]

    sa nu se supere Bibi pe ei.

    Asta e culmea jegoseniei - alt loc nu au gasit.

    De ce nu-l fac la Botosani ?
    • +7 (9 voturi)    
      Bibi merge acolo (Vineri, 19 iulie 2019, 15:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      unde este Dragnea acum IN MOD CERT !
  • +4 (8 voturi)    
    Raptorii cu raptorii (Vineri, 19 iulie 2019, 14:18)

    ruskimushki [utilizator]

    sau, altfel spus, sa-l faca oriunde vor ei, insa cel mai corect ar fi in gara. Acolo il vor putea vizita toti.

    Sau la Ierusalim. Acolo il vor putea vizita cei strict concernati.
  • +5 (9 voturi)    
    Un amestec de (Vineri, 19 iulie 2019, 14:49)

    Namaste [utilizator]

    fosile ;-)
  • +7 (17 voturi)    
    Eu sunt impotriva unui Muzeu al Holocaustului ! (Vineri, 19 iulie 2019, 15:23)

    KTerinca [utilizator]

    Sa nu se faca deloc.
    Nu ma intereseaza asa ceva si nu sunt de acord sa se construiasca si din banii mei, de contribuabil roman.
    Am dreptul sa spun asta tare si raspicat ?
    Cine mai este de acord cu mine ?
  • +6 (12 voturi)    
    in primul rand (Vineri, 19 iulie 2019, 15:30)

    Kosmos [utilizator]

    Ce sa caute un astfel de muzeu la noi ?
    Cum apare un litigiu de asta cum mai apare o groapa cu oseminte si un martor de prin Moldova
  • 0 (12 voturi)    
    Nu cred ca poporul evreiesc (Vineri, 19 iulie 2019, 16:26)

    Observatory [utilizator]

    arde de nerăbdare sa vadă un muzeu evreiesc !
    este un popor foarte inteligent, a adus contribuții inegalabile României in general pe toate aspectele economiei.
    Am învățat , crescut și educat împreuna cu oameni minunați :Acești evrei sunt sursa de mișto , tipic românesc de joasa calitate.
    Cu sau fără acest muzeu, evreii , din Israel , SUA sau pe tot globul nu se vor supăra dacă nu mai faceți Nimic .
    Doar ca evreul de rând , v-a avea un ușor zâmbet la citirea anunțului .
    Dacă tot vreți muzee, faceți unul pentru Ceașca și Leana, doi nenorociți care a indobitocit o nație , acum și in veci vecilor.

    PS Nu sunt evreu sau cu neamuri de departe.
    Adevarul este știut de toți , doar ca din N motive nu se recunoaște contribuția acestui popor minunat !
    • 0 (6 voturi)    
      las o moale (Vineri, 19 iulie 2019, 17:19)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      V au murit laudatprii?..pot sa si oa marile relizari si sa sa ece cu ele qcasa la ei..sunt hoti si sunt orhanizati in stil mafiot
    • 0 (4 voturi)    
      Tu ce nație de pripășit mai ești? Perciunat? (Vineri, 19 iulie 2019, 17:33)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Mai degrabă hindi, după caracter.
  • +7 (11 voturi)    
    sa nu plecam capul la asa magarie (Vineri, 19 iulie 2019, 16:32)

    Mateiul [utilizator]

    Dar cu muzeul comunismului cum ramane? N-are trebui sa fie prioritar pentru noi? Daca ar fi sa se faca un muzeu in buricul orasului ar trebui sa fie cel al comunismului si in niciun caz al holocaustului. Si apropo, pe bld. primaverii la nr 15 (pe colt) era vorba sa se faca acest muzeu. ce s-a intamplat? nu e suficient de scumpa zona? incetati sa mai bagati batul prin gard!
    • +3 (3 voturi)    
      Viziunea mea, sau o parte din ea: (Vineri, 19 iulie 2019, 17:13)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Mateiul

      - Mutarea capitalei Romaniei la Iasi. Cu aceasta ocazie:

      - Reformarea administratiei (--> mai supla, eficienta, inteligenta)

      - Trecerea la un Parlament de maxim 123 de Parlamentari (41 de senatori si 82 de deputati).

      - Construirea unei noi cladiri a Parlamentului la Iasi, in stil modern futurist (ca in Berlin dupa reunificarea Germaniei), intr-un cartier administrativ (de studiat locatiile posibile si optime pentru acest scop).

      - Transformarea Casei Poporului in Complex Polivalent care sa includa un Complex Muzeal (inclusiv cladirea insasi) care sa includa si sali dedicate Muzeului Comunismului - plus sali dedicate rolului de Palat de Conferinte si Business. Un fel de oras in oras. De fapt deja este un oras in oras, dar sa fie cu alt profil - eventual unul care sa genereze suficient business incat sa poata fi sustinuta intretinerea lui, daca nu 100% macar pe-aproape.
  • +3 (5 voturi)    
    Idee (inspirata de comentatorul Cuca): (Vineri, 19 iulie 2019, 16:57)

    Habermas [utilizator]

    Poate ca un Muzeul al Holocaustului ar fi mai potrivit la Iasi. Din motive istorice evidente.

    Dupa cum stiti, eu consider ca Iasiul este capitala reala a Romaniei moderne. Dar asta nu ma impiedica ca sa recunosc si sa o spun tare si raspicat ca Iasiul este orasul inceputurilor -in sensul bun si nobil dar din pacate tot la Iasi a inceput in Romania si masacrul impotriva evreilor (Pogromul de la Iasi, cel mai violent din Romania, 27-29 Iunie 1941, 1366 oameni omorati sub comanda lui Ioan Antonescu care urmarea un plan de "purificare etnica" - adica o nebunie prin care Romania si-a omorat o parte din proprii cetateni).

    La acea data, o treime din populatia orasului Iasi era formata din evrei. Romanii evreii au contribuit enorm la dezvoltarea civilizatiei Romanesti din Iasi si din Romania.

    Istoric vorbind, centrul civilizatiei Romano-evreiesti este in Moldova, si mai ales la Iasi.

    Cel mai corect si mai demn si mai inteligent ar fi ca Muzeul Holocaustului sa fie construit la Iasi. Evident, nu in opozitie cu arhitectura si civilizatia orasului ci in armonie cu ea. In acelasi timp, ar trebui recuperate (adica Statul Roman ar trebui sa finanteze, cel putin partial) si dezvoltate obiective culturale evreiesti, precum:

    - renovarea Marii Sinagogi si transformarea ei in muzeu (astfel incat sa poata servi si ca sinagoga si ca muzeu - sa fie o cladier vie),

    - reconstruirea (chiar daca nu pe aceeasi locatie, dar poate in apropiere) a Teatrului Evreiesc de la Pomul Verde, eventual sa poarte numele fondatorului sau Avraam Goldfaden. Pt info iata un link al Teatrului Evreiesc din Bucuresti, singurul urmas actual: https://teatrul-evreiesc.com.ro/despre-noi/istoric/

    - renovarea Cimitirului Evreiesc si transformarea lui (si cu permisiunile de rigoare) in parc vizitabil, ca si complement la Muzeul Holocaustului.

    Eventual Muzeul Holocaustului ar putea fi amplasat eventual undeva intre Teatrul Evreiesc Avraam Goldfaden, Marea Sinagoga si Cimitirul Evreiesc.
    • -2 (4 voturi)    
      Tu ai scăpat de la Socola??? (Vineri, 19 iulie 2019, 20:20)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Marș înapoi.
      Când te gândești că există lighioane care vor să se alipească și R.S.S. Moldovenească cu România. Păi nu ne ajung ăștia ca tine?
      • +1 (1 vot)    
        Esti mai prost decat credeam. (Vineri, 19 iulie 2019, 21:55)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Ce am spus mai sus este doar o mica parte din recuperarea patrimoniului orasului Iasi si al Romaniei. Iasul are foarte multe locuri istorice. Cele propuse de mine nu ar ameninta cu nimic caracterul orasului, din contra, i-ar recupera o parte din bogatia culturala.
        Comentezi de parca esti cazut din luna.
    • 0 (2 voturi)    
      credeam ca te pui martor (Vineri, 19 iulie 2019, 23:21)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      S-a mai "descoperit" o groapa?
  • +4 (4 voturi)    
    Muzeul Antipa (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 7:28)

    Mircea-Dragomir Andrei [anonim]

    Otto Waldmann a comentat
    S-a gindit cineva la urmatoarele: FCER, adica comuniatea noastra evreeasca, detine niste domenii funciare in inima Bucurestiului de milioane de euro(!!), practic strazi intregi. Anual socitatea Caritatea, care se presupune ca apartine comuniatii NOASTRE si care este practic condusa dupa cum vrea muschii micului si vinjosului escroc local Aurel Vainer, impreuna cu fostul turnator al Securitatii comuniste, Paul Schwartz, produce sume uriase, de milioane Nu de lei/ron ci de Dolari! Avem si locuri si bani si, din mindrie cel putin, ca sa nu fim la cheremul altora, putem sa facem noi cu banii si IN proprietatile noastre muzeul NOSTRU. A nu se ocolii acesta problemaa daca, intr-adevar va intereseaza. Sa va vad si eu macar acum niste reactii normale, fara orgolii si rautati meschine...