Cazul Sorina. Procurorul general cere instanței interdicție de părăsire a țării pentru fetiță / El solicită și revizuirea deciziei de încuviințare a adopției internaționale

de MH     HotNews.ro
Luni, 24 iunie 2019, 16:39 Actualitate | Esenţial


Momentul in care fetita a fost scoasa din locuinta
Foto: Captura Facebook
Procurorul general Bogdan Licu cere ca Sorina, fetița de 8 ani luată cu mascații de la foștii asistenți maternali care au crescut-o, după ce a fost adoptată de un cuplu de români din SUA, să aibă interdicție de părăsire a țării, el solicitând Tribunalului Mehedinți o ordonanță președințială în acest sens. De asemenea, el a cerut Curții de Apel Craiova revizuirea deciziei prin care s-a dispus încuviinţarea adopţiei internaţionale a Sorinei.

Ministerul Public anunță că procurorul general, Bogdan Licu, a formulat luni o cerere de ordonanță președințială către Tribunalul Mehedinți, pentru a-i interzice fetiței de 8 ani să părăsească teritoriul României "până la administrarea probelor în dosarele penale constituite la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova şi la Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie".

El a cerut instanței și obligarea cuplului de români din SUA care a adoptat-o să îi asigure fetiței, în România, un program de consiliere psihologică pentru o perioadă de 3 luni.

Totodată, printr-o acțiune separată adresată Curții de Apel Craiova, procurorul general a transmis luni o cerere de revizuire a deciziei civile din 23 aprilie, pronunțată de Curtea de Apel Craiova, prin care s-a dispus încuviinţarea adopţiei internaţionale a Sorinei, "solicitându-se schimbarea în tot a deciziei atacate, în sensul respingerii apelurilor ca nefondate, iar în temeiul art. 512 Cod procedură civilă a fost solicitată și suspendarea executării acestei hotărâri".

Ministerul Public precizează că în 21 iunie procurorii Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție au dispus începerea urmăririi penale in rem pentru infracțiuni de abuz în serviciu, fapte în legătură cu judecarea dosarului având ca obiect cererea de adopție internațională a minorei, respectiv instrumentarea dosarului penal în care procurorul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova a efectuat, la data de 21 iunie 2019, o percheziție la domiciliul asistentului maternal.

Fetița de 8 ani a fost luată cu mascaţii vineri din casa în care a fost crescută de un fost asistent maternal din Baia de Aramă, după ce a fost înfiată de o familie din Statele Unite.

Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!", dar și cum la un moment dat este târâtă de către procurorul care a coordonat intervenția.

Imediat după ce fetița a fost luată din casă a apărut un val de nemulțumiri legat de modul în care a fost luată fetița, împotriva voinței ei.

Asistenta maternală, rămasă fără atestat în luna mai, susținea că nu a refuzat adopția copilei și a fost obligată să semneze o declarație gata scrisă.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9506 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    :))) (Luni, 24 iunie 2019, 16:46)

    Casargoz [utilizator]

    Vroiam sa vad care este baza legala. Nu este numai incompetenta este si reavointa.
    Se paseaza catre Johanis :))))

    Wow
    Copii daca ar fi facut vreunul, sau daca ar fi studiat putin legislatia :Au interdictie sa plece din tara fara parinti.
    Parintii pot primi interdictie, copii nu :)
    Domunul procuror il invita pe domnul presedinte sa incalce constitutia pentru ca ei nu stiu ce sa faca :)
    • +8 (8 voturi)    
      Gresesti un pic (Luni, 24 iunie 2019, 20:04)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Ordonanta presedentiala nu are nicidecum legatura cu Presedintele Romaniei! Este un termen juridic care se refera la ordonanta pe care o poate da presedintele tribunalului
    • +3 (5 voturi)    
      Inca unul... (Luni, 24 iunie 2019, 20:27)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Pe lista prostilor care se baga de seama.
      Ce rahat de justitie, ce rahat de ....
  • +1 (5 voturi)    
    O cerere absolut logica (Luni, 24 iunie 2019, 16:52)

    fat.cat [utilizator]

    Pana se clarifica tot acest proces super dubios de adoptie.
    • +1 (1 vot)    
      o cere (Marţi, 25 iunie 2019, 9:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      pe ce bază?
      Există o hotărâre judecătorească definitivă conform căreia din aprilie 2019 fata trebuia să fie dată în grija părinților adoptivi. Ce este neclar și susceptibil în această hotărâre?
      Faptul că inclusiv bamblecul de procuror general interimar vede dube negre care răpesc copii, nu este un argument legal și pertinent. Doar populist, că altfel îl doar fix în cot.
      În plus, asistentul maternal, dacă tot moare de grija fetei și dacă tot e convins că are dreptate, de ce nu a atacat hotărârea definitivă cu recurs în anulare?
      De asemenea, ca totul să fie corect în privința tovarășului procuror general, ar trebui să fie anulate toate adopțiile făcute în, să zicem, ultimul an. Dacă și acolo a fost vorba de dube negre care fură organele de la copii?
  • +5 (11 voturi)    
    what?! (Luni, 24 iunie 2019, 16:55)

    liviu_ [utilizator]

    WHAT?!

    stiti ceva... eu zic ca sa nu mai dea justitia sentinte...
    eu zic sa facem 2 mitinguri... unu pentru aia care sunt pentru condamnare si unu cu cei care-s pt achitare si in functie de care sunt mai multi dam sentinta!
    ce atata instante judecatoresti daca toata justitia si conducerea tarii fac pe ei pt ca au iesit 1k oameni in strada?! (surprinzator cand au iesit mai multi i-au gazat, dar astea-s detalii!)

    serios acum... presa a MANIPULAT si toti sar sa dea dreptate MINCIUNILOR presei!!!

    auzi dar nu ne sesizam si noi ca un asistent maternal concediat a sechestrat un copil, i-a bagat tampenii in cap, a refuzat sa-l dea inapoi, nu l-a trimis la scoala s.am.d.?! pentru astea nu ne sesizam?!

    la pariu ca daca asistena maternala il ranea aceeasi oameni ii anchetau tot pe procurori ca s-au miscat prea incet si nu au luat copilul!
    serios chiar ne luam condusi de presa?! d c nu-l punem pe gadea si badea presedinte si PM... ca pana mea vad ca e mai important ce zice presa dcat legea (si asta pt un procuror ceea ce este EXTREM de grav)! si da .. .stiu probabil la faza asta lustruieste niste ghete, dar tot nu se justifica!

    PS: https://en.wikipedia.org/wiki/Trial_by_media
    asta se intampla acum si procuratura pica in plasa!
  • +2 (10 voturi)    
    patasti (Luni, 24 iunie 2019, 17:04)

    Gobelin [utilizator]

    cand ajunge procuror general un plagiator ordinar.
    In temeiul carei legi din tara asta cere el familiei adoptive sa o includa pe fetita intr-un program de consiliere psihologica pentru 3 luni? In virtutea carei legi cere el revizuirea unei sentinte definitive intr-un proces civil? In virtutea carei legi vrea sa impiedice el niste cetateni asupra carora nu planeaza nici o suspiciune, sa paraseasca tara impreuna cu copilul adoptat cu acte in regula? E de noaptea mintii, nu altceva.
    Asta se crede supe-instanta de judecata, sau ce? Aberatiile legate de acest caz abia acum incep.
  • +4 (10 voturi)    
    si uite asa (Luni, 24 iunie 2019, 17:11)

    KayT [utilizator]

    i se fura copilului sansa de a avea o familie, sansa de a pleca intr-o tara unde ar fi putut reusi ceva in viata.

    Si asta "multumita" opiniei publice, care s-a oripilat in fata scenetei de prost gust pe care a regizat-o asistenta maternala, care sa nu uitam, era decazuta din drepturi si practic tinea copilul prizonier (fapt care in alta tara s-ar fi pedepsit cu ani grei de inchisoare).
  • -5 (13 voturi)    
    hopa, ce avem noi aicea? (Luni, 24 iunie 2019, 17:13)

    Martha Logu [utilizator]

    stai ca vedem in curand cum se vor descoperi nereguli.. o spaguta, un comision acolo... sa-i vedem pe toti trompetistii cum isi vor inghitii cuvintele.
  • +7 (7 voturi)    
    Alooo, domule procuror general (Luni, 24 iunie 2019, 17:15)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    Ati auzit de Conventia Europeana a Drepturilor Omului ? Stiti ca Romania e parte la conventie ?
    ”Pâna la administrarea probelor în dosarul penal” poate insemna si peste 5 ani in Romania.
    ce sa faca familia adoptiva in acest rastimp ? Sa o lase in grija unor cunoscuti in Romania ? Sa emigreze si cu ceilalti copii inapoi in Romania pana când se termina dosarul penal ? Si de ce o asemenea masura de siguranta - sunt inculpati si exista vreun risc ca aceasta familie sa dispara cu tot cu copii in Madagascar sau in neant ?
  • -2 (6 voturi)    
    Foarte bine. Cine iubeste acest copil? (Luni, 24 iunie 2019, 17:18)

    D-or [utilizator]

    Si pe cine iubeste acest copil?
  • +4 (6 voturi)    
    Diversiune securista pentru prosti (Luni, 24 iunie 2019, 17:20)

    floriniulian [utilizator]

    Noi cetatenii care inca mai platim taxe si impozite in aceasta tara esuata adica salariile acestor institutii pline de fosti securisti corupti si incompetenti gen Parchet General/DIICOT si SRI populate numai cu oameni de nimic si invechiti care mentin tara asta in topul celor mai corupte tari din Europa ne intrebam daca au rezolvat problemele cu clanurile de tigani si sistemul mafiot care de 30 de ani delapideaza aceasta tara fara sa fie trasi la raspundere in nici un fel ?de au timp sa bata cimpii la TV cu tot felul de declaratii aberante vizavi de viitorul unei copile care urma sa fie infiata de o familie de americani?

    E de rau securistilor diversionisti?Era mai bine daca raminea in Romania si ajungea infractoare sau traficata de conationalii ei mai tarziu? asa cum ajung 99% din acesti copii instuitutionalizati?
  • +3 (7 voturi)    
    manevre de cacao dintr-un stat de banane (Luni, 24 iunie 2019, 17:55)

    levierul [utilizator]

    Adica vine procurorul general si cere revizuirea unei sentinte definitive, de parca are vreo putere in directia asta. Prostii vor spune ca uite... are dreptate. Prostii nu vor stii niciodata ce a cerut smecherul asta
  • +4 (8 voturi)    
    ca sa vezi!!!!!! (Luni, 24 iunie 2019, 18:12)

    exilatul [utilizator]

    """Ministerul Public anunță că procurorul general, Bogdan Licu, a formulat luni o cerere de ordonanță președințială către Tribunalul Mehedinți, pentru a-i interzice fetiței de 8 ani să părăsească teritoriul României."""....dar la penalii din politica ( gen fost prim "consiliere" al tarancii analfabete din teleorman ) nu le interziceti si ii lasati sa fuga prin costa rica , madagascar , israel , usa, etc...
  • -2 (12 voturi)    
    Ce mai exporta Romania ... (Luni, 24 iunie 2019, 18:28)

    val111 [utilizator]

    Ne obisnuisem ca in Romania cu o spaga sa iti treci penumele tau un teren , o padure , o plaja sau chiar o cladire.

    Uita ce am ajuns si la asta : cu o spaga iti treci pe numele tau un copil ! Pe ales !

    Asta in tara in care li s-a explicat oamenilor ca daca nu voteaza cum li se spune o sa le ia homosexuali copii !

    O rugam pe doamna procuroare sa aficheze pretul ca sa stie toata lumea...

    Rusine !
  • +2 (4 voturi)    
    banana republic cu oameni sensibili (Marţi, 25 iunie 2019, 1:24)

    John_english [utilizator]

    sunt curios daca mai exista in Romania europeana:

    -copii la cersit prin intersectii sau pe strazile patriei
    -aurolaci
    -copii ce dorm prin canale

    in 2019.
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Marţi, 25 iunie 2019, 9:32)

    jaoju [utilizator]

    procuror general care nu cunoaste legea ! tara asta continua sa se scufunde...
  • 0 (0 voturi)