VIDEO Familia adoptivă a fetiței de 8 ani din Baia de Aramă publică noi imagini cu aceasta pentru a arăta protestatarilor că este bine

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2019, 15:12 Actualitate | Esenţial


fetita de 8 ani din Mehedinti
Foto: Captura video
Familia adoptivă a fetiței de 8 ani din Mehedinți a făcut, duminică, publice noi imagini, filmate chiar de mama fetei, pentru a demonstra protestatarilor că aceasta este bine. Oamenii care au ieșit în stradă în Baia de Aramă au cerut să vadă imagini cu fetița.

Familia adoptivă a fetiței de 8 ani a făcut, duminică, publice noi imagini, în încercarea de a demonstra celor care protestează în Baia de Aramă că fetița este bine.

Avocatul familiei, Liviu Belulescu, a declarat că imaginile au fost filmate chiar de mama fetei. „E în regulă, fetița e foarte bine. Mama ei o filmează. Nu comentăm despre proteste", a spus avocatul, potrivit Mediafax.



Oamenii care au protestat duminică dimineața în fața primăriei din Baia de Aramă au cerut familiei adoptive să prezinte o înregistrare video cu fetița.

În imaginile făcute publice de familia adoptivă duminică se vede cum fata se joacă cu niște jucării.

Câteva zeci de oameni s-au strâns, duminică dimineața, în fața Primăriei din localitatea Baia de Aramă, județul Mehedinți, și au anunțat că vor pleca cu un autocar spre Craiova. Ei sunt nemuțumiți de modul în care au acționat autoritățile în cazul fetiței de 8 ani care a fost luată cu mascații din casă.

Proteste au avut loc și vineri și sâmbătă, în fața casei din care a fost luată fetița. Oamenii acuză autoritățile că nu se implică și mai mulți participanți au spus că adopția nu a fost făcută corect.

Fetița a fost luată cu mascaţii vineri din casa în care a fost crescută de un asistent maternal, din Baia de Aramă, județul Mehedinți, după ce copila a fost înfiată de o familie din America.

Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!". Și vecinii au fost revoltați de această situație.

Imediat după ce fetița a fost luată din casă a apărut un val de nemulțumiri, oamenii fiind supărați de faptul că fetița a fost luată împotriva voinței ei.

Asistenta maternală care a avut grijă de fetița luată din casă de mascați, la Baia de Aramă, susținea că nu a refuzat adopția copilei și a fost obligată să semneze o declarație gata scrisă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16711 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    proteste (Duminică, 23 iunie 2019, 15:16)

    naenae [utilizator]

    dar ma intreb daca dintre toti protestatarii aia si-a pus vreunul problema, vreodata, sa adopte un copil din cate goria asta... de greu adoptabili.
    • -9 (13 voturi)    
      aici e vorba de altceva ..... (Duminică, 23 iunie 2019, 22:23)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui naenae

      aici e vorba de altceva ..... se pare ca tatal adoptiv a mintit ....el lucreaza la Roche o companie medicala de transplanturi ..in plus cineva spunea ca familia adoptiva are 2 copii, din care unul grav bolnav ce necesita transplant !!!!!! (articol de presa....se poate verifica....) acuma eu cred ca la adoptie internationala iti fac toate analizele ..... intrebare: copilul adoptat e cumva compatibil pentru transplant cu copilul bolnav ?????
      • +5 (9 voturi)    
        Ai si ceva dovezi? (Duminică, 23 iunie 2019, 23:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Niste linkuri cu articolele pe care le aduci drept argumente ai?
        Dupa parerea mea faci parte din categoria credulilor care pot fi manipulati oricind de oricine.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e adevarat! (Luni, 24 iunie 2019, 13:15)

        Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Nu exista nici o dovada in acest sens, amandoi copii sunt sanatosi. Iar Roche nu este o companie medicala de transplanturi!!! Sunteti bolnavi cand scrieti asa ceva? Nici nu exista companie medicala de transplanturi. In locul tatalui as da in judecata cretinii de ziaristi care i-au afectat reputatia profesionala in goana dupa senzational!
        Asta este un caz perfect de Elodia in care presa a inventat o problema!
  • -18 (40 voturi)    
    Mda... (Duminică, 23 iunie 2019, 15:44)

    sfarleaza [utilizator]

    Avocatul familiei ce ati vrea sa va povesteasca? Astia sunt primele hiene! Simt mirosul banilor si se bat ca fiarele, nu pentru dreptate, pentu sumele babane pe care simt ca le pot baga in buzunar. Sunt sigur ca la Curtea de apel Craiova s’a lucrat cu lovele multe si nepotisne, ca prea au desfiintat subit si cu viteza luminii sentinta tribunalului Megedinti care zicea ca adoptia nu intruneste conditiile legale.
    Si dincolo de toate astea ramane modul in care un copil a fost saltat cu salbaticie ca pe un sac de cartofi, proprietatea cuiva.
    • +22 (30 voturi)    
      Auzi, trecand peste toate controversele (Duminică, 23 iunie 2019, 16:11)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      cum vezi viitorul unei fate de etnie roma, fara parinti, ajunsa la varsta de 18 ani, in Romania?
      • -10 (26 voturi)    
        De ce iesi din subiect nene ? (Duminică, 23 iunie 2019, 17:35)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui John_english

        Noi vorbim aici despre barbaria cu care s'a pus in aplicare o decizie de justitie. In alte parti ale lumii asa ceva era exclus de la bun inceput. Actul de justitie se executa cu cap (acolo unde cap exista) cand este vorba de o actiune atat de delicata (un copil de 8 ani nu'i sac de cartofi).
        • +18 (24 voturi)    
          nene? (Duminică, 23 iunie 2019, 18:48)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          care barbarie "nene"?...
          te referi la barbaria asistentei maternale care trebuia sa pregateasca bietul copil orfan pentru adoptie, dar ea a facut fix pe dos? sau la faptul ca fusese internata in trecut pentru malnutritie? sau la faptul ca nu o mai lasau nici macar sa mearga la scoala? sau la faptul ca tot familionul incepuse sa faca scandal cand au venit sa ia copilul, ca o satra de tigani?
          un biet copil de 8 ani, speriat de bombe pentru ca niste idioti i-au spus ca parintii adoptivi vor sa-i faca rau, plangea ca nu vrea sa plece. asta era barbaria?

          sunt zeci de mii ca ea in Romania. nimanui nu-i pasa de ei. barbarie este sa ignori complet subiectul pana cand unul chiar este salvat din mizeria asta de sistem, apoi sa urli ca vrei sa-l arunci inapoi in acelasi sistem.
        • +11 (15 voturi)    
          Freza dentara (Duminică, 23 iunie 2019, 18:52)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Cateodata binele trebuie livrat prin metode neplacute . Preferabil sub anestezie .

          Nu aplaud metodele politiei nici reactiile "doritorilor de bine" cu responsabilitate zero , doar rezultatul final . Acum chiar are o sansa de a deveni o fiinta normala. E singurul lucru care conteaza .
  • +14 (30 voturi)    
    Hm, daca e adevarat (Duminică, 23 iunie 2019, 16:46)

    Zentrix [utilizator]

    Si pare ca e, vreau puscarie pentru asistenta mater...mala! Cu executare !!!
    n fapt, o nemernica ahtiata dupa bani, care crede ca e ok sa manipuleze o minte ne-formata. Dar na, ea poate! Si tot ea culmea, e...victima. Nu copilul, ci ea, somera fara studii din Baia de Arama
    • -10 (24 voturi)    
      Da ? (Duminică, 23 iunie 2019, 17:41)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Si daca asistenta e nemernica, hai sa traga si restul de copilul ala, ca nu'i era de ajuns, nu ?
      Toti va oripilati (pe buna dreptate) ca Trump separa bebelusii de parintii lor emigranti ilegali, da' aplaudati cu maini si picioare cand "organele" trag de copil in halul in care au facut'o. Ca asta a scandalizat pe oameni, nu decizia judecatoreasca in sine.
    • -6 (12 voturi)    
      te inseli ..... (Duminică, 23 iunie 2019, 22:27)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      te inseli ..... familia adoptiva mai are 2 copii din care unul grav bolnav ce necesita transplant ....coincidenta tatal adoptiv lucreaza la Roche companie medicala de transplant !!!!! la adoptii internationale cu siguranta i-au facut toate analizele fetei .... intrebare: fata adoptata este compatibila pentru transplant cu baiatul bolnav ????
      • 0 (0 voturi)    
        dovezi aveti? (Luni, 24 iunie 2019, 14:57)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Sau doar repetati din auzite?
  • +22 (30 voturi)    
    Proteste (Duminică, 23 iunie 2019, 17:00)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    pentru miile de copii care mor de foame sau de inghet, iarna, nu se fac?
  • +21 (31 voturi)    
    Ambulanta neagra (Duminică, 23 iunie 2019, 17:06)

    pseudoce [utilizator]

    Astia cu protestele sunt subdezvoltatii care cred in ambulanta neagra, deochi si candva ardeau femei pe rug pt vrajitorie
  • +16 (28 voturi)    
    "De pe FB" (Duminică, 23 iunie 2019, 17:19)

    transpenibilus [utilizator]

    Unde-ti era sfanta indignare postacule rus si ingrijorarea legata de tratamentul aplicat minorilor pe 10 august cand jandarmii au dat cu gaze sufocante in piata plina de copii? Atunci aplaudai votantule psdalde! Si te-ai trezit acum sa versi lacrimi de crocodil?..
    • -9 (15 voturi)    
      10 august (Duminică, 23 iunie 2019, 18:38)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Despre cei care i-au incurajat pe oameni sa vina la manifestatie impreuna cu copiii, fiind deplin constienti de ce se va intampla, chiar nu aveti nimic de spus?!
      • -1 (3 voturi)    
        cei care stiau ce se va intampla (Duminică, 23 iunie 2019, 22:10)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        nu au chemat manifestantii cu copii in piata!
  • -20 (30 voturi)    
    La rece (Duminică, 23 iunie 2019, 17:34)

    luptator_din_munti [utilizator]

    Eu cred ca lucrurile au stat asa: anumite persoane din dgaspc cu anumiti avocati si judecatori si cu familia din state au constituit grup organizat si au rapit un copil acoperindu-se , ca orice sistem mafiot cu hartii, multe din ele falsuri grosolane, pe parcurs recurgand la amenintari, santaj si alte ilegalitati. Argumente: asistenta maternala afirma ca a fost presata sub amenintarea de catre agentul dgaspc ca i se va lua copilul sa semneze niste hartii gata scrise de catre agent. Asistenta maternala spune ca la proces au fost prezentate hartii ca fiind semnate de ea, care erau de fapt falsuri grosolane. Afirmatia ca 122 de persoane au refuzat sa adopte copilul nu poate fi verificata, sau altfel care e rata obisnuita de refuz in cazul altor copiii? Asistenta maternala afirma ca a incercat sa adopte copilul, si s-a lovit de refuzul celor de la dgaspc, primind in schimb amenintari. Toate lucrurile astea nu va ridica semne de intrebare? Mai mult in filmulet fata pare sub o stare de agitatie/tensiune dupa cum isi misca bratele. Ma tem chiar si ca familia care vrea sa o adopte cu forta o poate seda, avand in vedere ca au legaturi stranse cu sistemul medical. In opinia mea familia de asistenti maternali este victima unui sistem mafiot, dar care s-a decis ca in ciuda tuturor amenintarilor si santajelor si riscurilor sa lupte cu acest sistem mafiot. Ma surpinde reactia opiniei publice care iau pe nemestecate toate comunicatele dgaspc. dar oare contin lucruri adevarate? Se pare ca nu doreste nimeni sa se intrebe.
  • +13 (21 voturi)    
    Minciuni si gunoaie (Duminică, 23 iunie 2019, 18:06)

    Luk [utilizator]

    Sa vad o copie dupa cerererea de adoptie a asistentului maternal si pe urma stam de vorba.

    Gunoaie care profita de situatia unui copil pentru a alimenta xenofobia si frica pesedista de justitie.

    Copilul are nevoie de o familie si astia au nevoie de calmante si mai multa educatie. Indiferent cine profita de situatia copilului e un gunoi care ar merita sa faca puscarie.
    • +6 (12 voturi)    
      Dupa stiinta mea (Duminică, 23 iunie 2019, 18:44)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      PSD-istii cei mai mari sunt la DGASPC. Aia de-i crezi tu. Tot dupa stiinta mea angajatii DGASPC din sudul Romaniei au mers in fiecare casa care avea copiii in plasament si i-a amenintat pe fiecare ca daca nu merg si sot si sotie la mitingul PSD din 9 iunie 2018 li se vor lua copiii si vor pierde calitatea de asistenti maternali. Si asta am auzit-o din gura unor asistenti maternali din doua judete din sudul Romaniei. Asa ca daca vrei sa dai o tenta politica acestui caz da-o p-asta. Apropo nu e nicio diferenta intre voi si aia care il acuza pe Iohannis ca e in spatele acestui caz de trafic de copiii.
      • -2 (6 voturi)    
        pot sa nu introduci PSD-ul in poveste? (Duminică, 23 iunie 2019, 20:54)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

        Nimeni de aici nu-i iubeste dar asta nu inseamna ca automat tanti asistent maternal era vreo USR-ista sau vreo anti-PSD-ista.
        Aici e vorba de sansa, destul de rara, a acelei copile de a fi crescuta in America fata de obtuzitatea acelei asistente maternale( nu mama) care o voia legata de glie ca pe iobagi.
        Povestea depaseste oricum competentele DGASPC-ului si nu ma indoiesc ca aia sunt un cuib de faliti comandati de partidul unic.
    • -2 (10 voturi)    
      In sentinta din 18 febr 2019 (Duminică, 23 iunie 2019, 18:51)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      a Curtii de apel Craiova e scris asa: Constată că intervenienta Şărămăt Mariana a formulat cerere de adopţie a minorei LUCAN SORINA în termenul de un an prevăzut de art. 60 din Legea nr. 273/2004, republicată. Dupa care a intervenit Mafia si s-a dat sentinta invers in aprilie.