VIDEO UPDATE Protestul de la Baia de Aramă s-a mutat în fața Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova: Oamenii cer anularea adopției

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2019, 11:30 Actualitate | Esenţial


Protest Baia de Arama
Foto: Facebook
Zeci de oameni protestează, duminică, în fața Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova, cerând anularea adopției fetei de 8 ani, care, vineri, a fost luată de polițiști din casa în care a locuit. Oamenii au venit cu un autocar și mai multe autoturisme din Baia de Aramă, județul Mehedinți, relatează Mediafax.

UPDATE 16.10: Protestatarii care au plecat de la Baia de Aramă cu autocarul au ajuns la Craiova.

Oamenii au scandat în fața Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova „Uniți pentru Sorina”, „Noi de aicea nu plecăm, nu plecăm acasă, fără Sorina noastră”, „Jos corupția”, „Nu ne luați copiii, că sunt ai României” sau „Anulați adopția”.

La protest participă câteva zeci de oameni care au venit din Baia de Aramă cu un autocar și cu mai multe mașini. Oamenii cer anularea adopției fetiței de 8 ani și să o vadă pe fată.

Mergem să o vedem pe Sorina, să vedem dacă e bine”, a spus unul dintre participanţii la protest. Oamenii poartă pancarte pe care scrie „Nu distrugeţi fericirea unui copil” şi au scandat în faţa primăriei „Sorina noi vom lupta, traficanţii nu te ia”.

Proteste au avut loc şi vineri şi sâmbătă, în faţa casei din care a fost luată fetiţa. Oamenii acuză autorităţile că nu se implică şi mai mulţi participanţi au spus că adopţia nu a fost făcută corect.

Fetiţa a fost luată cu mascaţii vineri din casa în care a fost crescută de un asistent maternal, din Baia de Aramă, judeţul Mehedinţi, după ce copila a fost adoptată de o familie din America.






















4513 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    Șanse mici (Duminică, 23 iunie 2019, 11:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciuma Rosie vinde tot ca sa se imbuibe, inclusiv copiii. Justitia e cea dintâi aparatoare a hotilor. Deci... sanse mici, daca nu char vor fi intampinati de jandarmi, slugile ticaloase ale mafiei penale PSD+ALDE, reunoscute pentru abuzurile si brutalitatile lor (ca si politia corupta = militia)
  • +16 (32 voturi)    
    K (Duminică, 23 iunie 2019, 11:50)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cine ii dirijeaza in fond? ...chiar asa de cretini sunt uni?
  • +22 (36 voturi)    
    Tara ...... (Duminică, 23 iunie 2019, 11:54)

    2420sto135 [utilizator]

    ........lui Papura Voda !!! Nimeni nu respecta nicio lege . Acei oameni nici nu o adopta , dar nici nu lasa sa fie adoptata . Care este interesul lor ? Caci peste vreo 4 ani nu o s-o ajute nimeni cu nimic , caci nu au nicio obligatie . Si atunci , cine raspunde . Din ce s-a scris in presa , este clar un caz de sechestrare de persoana . Asa zisa asistenta maternala , fosta asistenta maternala , nu lasa un copil sa se duca la familia ei . Astea sunt faptele , restul sunt vorbe aruncate de toata lumea ,dar care nu-si asuma nicio responsabilitate . De ce din cei 40 de oameni care vor sa plece cu autocarul n-a vrut nimeni s-o adopte . Pt ca nu vor sa-si asume nicio obligatie .!!! Dar se opun cu vorba !!! Deci autoritatile sa faca dosar penal de sechestrare de persoana fostei asistente maternale si sa nu se mai intinda acest caz pt ca vor unii doar sa se auda vorbind , dar nu sunt in stare de o fapta buna .
    • -3 (13 voturi)    
      stai așa.. (Duminică, 23 iunie 2019, 14:32)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui 2420sto135

      nu manipula. fata voia sa ramana cu fosta agenta maternala. dorinta copilului primează in orice situație.
      • +5 (9 voturi)    
        legea primeaza (Duminică, 23 iunie 2019, 16:05)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        iar interesul societatii este ca fata sa aiba familie, adica sa fie adoptata in cazul ei.

        asistenta maternala sau foster care din vest sunt doar solutii temporare mai bune decat orfelinatele.

        atunci cand copilul este adoptat de noua familie foster care inceteaza oriunde in lume.
        • -2 (4 voturi)    
          pai vezi ca incerci sa manipulezi? (Duminică, 23 iunie 2019, 19:26)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui John_english

          si legea aia ce zice? ia citește si vino mătăluță apoi aici sa ne povestești cum decizia copilului primeaza. asa spune legea.
          • +4 (4 voturi)    
            Poate imi dai si mie o sursa (Duminică, 23 iunie 2019, 21:54)

            John_english [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

            sa citesc legea romaneasca.

            in vest e foarte clar. responsabil pentru copil este statul in cazul copiilor abandonati. reprezentantii statului decid in cazul acelor copii si nu copiii, nici asistentii maternali si nici opinia publica.

            in familiile normale, părintii sunt dealtfel responsabili si iau decizii pentru copii si nu invers.

            nu vad de ce in România ar trebui sa fie altfel.
          • +2 (2 voturi)    
            tu sigur nu ai citit legea.. (Luni, 24 iunie 2019, 10:37)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

            majoritatea copiilor orfani sunt adoptati la varste la care nici macar nu pot sa vorbeasca. e suficient sa dea din cap sugarul sau trebui sa astepte 3 ani pana incepe sa vorbeasca?

            legea 273/2004 privind procedura adoptiei:

            Art. 15.
            (1) Consimțământul la adopție al copilului care a împlinit vârsta de 10 ani se dă în fața instanței judecătorești, în faza încuviințării adopției.
      • +2 (8 voturi)    
        si daca fata voia sa devina barbat? (Duminică, 23 iunie 2019, 18:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Sau credea ca e Jeane d'Arc? sau credea ca "vede" dioxidul de carbon ca vizionara aia de 15 ani din Norvegia?
        Ai copii? Daca fiica ta vrea sa mearga la Nisa dar tu ai bani doar de Eforie dorinta ei primeaza?
        Va sa zica in cazul familiei putem sa ne impunem vointa ca adulti responsabili dar in cazul acestui copil fara familie, dorinta lui este mai tare ca legile tarii?
        • -2 (4 voturi)    
          manipulare (Duminică, 23 iunie 2019, 19:27)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          legea spune ca copilul decide, mai sapa apoi vin-o sa ne povestești povesti.
  • +1 (11 voturi)    
    cine este dirijorul cu ochelari de soare? (Duminică, 23 iunie 2019, 12:47)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • -4 (18 voturi)    
    opinie (Duminică, 23 iunie 2019, 13:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    SORINA
    Dedesubturile afacerii cu infiatul nu-s clare, ca massmedia are N versiuni (dupa cum i se comandă). Dar pt.mine e clar ca cu acel copil de NOUĂ ani nimeni nu a vorbit de situatia lui - deci acest copil a fost tratat ca un OBIECT si traumatizat pe viată de niste adulti imbecili, oricare ar fi ei. Adulti care acum dau fiecare vina pe celalalt.
  • +6 (24 voturi)    
    Fata aia are sansa la o viata buna in SUA (Duminică, 23 iunie 2019, 13:58)

    Gryphus [utilizator]

    de ce vor acesti oameni sa-i ia fetitei sansa la o viata DECENTA in SUA???

    de ce vor unii sa o tina in MIZERIA asta de tara numita Romania?
    • +7 (11 voturi)    
      Pai (Duminică, 23 iunie 2019, 14:27)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu stii vorba aia cu "sa moara si capra vecinului"?
    • -7 (19 voturi)    
      simplu (Duminică, 23 iunie 2019, 14:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      fiindca 1. nu traia intr-o familie mizera 2. nu vrea sa plece de la asistenta maternala si 3. exista suspiciuni rezonabile ca in SUA o asteapta cel putin pierderea unui rinichi, daca nu "dezmembrarea" totala; acuma intelegi?
      • +7 (15 voturi)    
        @sparc am apasat gresit pe "plus" ! (Duminică, 23 iunie 2019, 15:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Nu-ti fa iluzii ca toti inghitim chestia cu "suspiciuni rezonabile" privind transplantul de rinichi de care ar avea nevoie copilul din SUA !
        Cica exista acte medicale cum ca rinichii acestui copil sunt sanatosi si nu au nevoie sa fie inlocuiti !

        PS. Mai departe, recunosc , nu pot sa jur ca dupa intrarea Sorinei pe teritoriul american nu v-a fi preluata de ambulanta neagra care sa inceapa sa colinde prin America cu organele copilului pregatite de livrare !!! :))))))))))

        PPS. Acum, pe bune, voi va auziti ce spuneti ? :)))
        • +3 (3 voturi)    
          E incredibil ca in anul 2019 (Duminică, 23 iunie 2019, 20:42)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          mai sunt atatia spalati pe creier care mai cred in ambulanta neagra care rapeste copiii pt. organe , si ca fetita asta , odata ajunsa in SUA va fi transata pentru organe .Probabil SUA e vreo jungla unde traiesc numai triburi de canibali dupa mintea unora.
      • +7 (9 voturi)    
        Da bah, ca sa vezi, America e Tara Africana (Duminică, 23 iunie 2019, 18:18)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        unde se ciopartzesc oameni ca in filmele horror. Eu creca tu te uiti prea mult la filme horror, din alea gory!!!
    • -3 (11 voturi)    
      cine decide asta?? (Duminică, 23 iunie 2019, 14:33)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ea sau tu?
      • +3 (11 voturi)    
        @Martha... ia las-o 3 luni in SUA cu familia ei (Duminică, 23 iunie 2019, 15:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        si apoi las-o 3 luni si in casa fostei asistente maternale unde a stat peste 6 ani (fara sa fie adoptata de asistenta si de sotul acesteia, dupa 120 de refuzuri de adoptie) si da-ti cu presupusul ce ar vrea sa faca Sorina la sfarsitul celor 3 luni : sa ramana sau sa se intoarca in SUA la parintii adoptivi ?
        • -3 (3 voturi)    
          manipulare mica (Duminică, 23 iunie 2019, 19:24)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          sau intr-o hazna.. poate ii va plăcea, nu-i asa?
    • -2 (14 voturi)    
      Așa o fi , (Duminică, 23 iunie 2019, 14:52)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ai fost acolo în America, unde toți cainii au colaci , ,dar să aduci mascați cu trei dube, de parca ar fi fost valcovdragnea si altii , de parca ar fi fost o criminală , mai degraba ar fi luat-o pentru rele tratamente pe ,, proc -oroarea ,, aia cu fața tipica de sluga ,,.. Rușine , că altceva nu avem drept, cica aducem atingere justitiei !!!!!!!
  • +2 (18 voturi)    
    Ce se intampla acum la Baia de Arama (Duminică, 23 iunie 2019, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    este un caz tipic, este un caz de "de scoala"in ceea ce priveste realizarea unui exercitiu de manipulare ! Multi din cei care stau stransi in strada (cine i-o fi strans ?) si striga niste lozinci pe care nu le-au inventat ei, cunosc faptul ca Sorina, fetita adoptata, a fost internata in spital pe vremea cand se afla in plasament la fosta asistenta maternala cu diagnosticul de sub nutritie ! Dar ce sa-i faci ? E cald, e plictiseala, ei nu au alta treaba fiind asistati social si atunci, de ce nu ?

    PS. E adevarat ca ar fi fost mai bine sa fie mai racoare ! Dar, asta e ! :)))))))))
    • +2 (4 voturi)    
      foarte bine spus (Duminică, 23 iunie 2019, 20:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      80% din cei prezenti ar taia-o in US sau orice tara europeana cu mare viteza daca cineva le-ar oferi biletul de avion.
      Dar PRM-ul nu a murit si apara in continuare raul, ramul si prostia.
      Oricum toata gogoasa cu Sorina este o manipulare estivala ca sa mai uitam de dezastrul bugetar al tarii si al Bucurestiului, de cotoaiele din PSD, etc.
      Vechiul dusman, adica Occidentul care ne fura copii pentru organe, a fost redescoperit impreuna cu tema mai noua a procurorului abuziv.