Chirurg bucureștean, despre Matteo Politi: L-am văzut de mai multe ori în sala de operație. Era o catastrofă

de george sirbu     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2019, 11:52 Actualitate | Esenţial


Operatie chirurgicala
Foto: Photoxpress.com
​Un chirurg estetician din București, Victor Schwartz, susține că l-a văzut de mai multe ori în sala de operație pe falsul chirurg italian și că acesta, pe lângă faptul că nu avea studii, nici măcar nu se spăla pe mâini înainte de intervenții, nu dezinfecta și nu folosea mănuși.

„L-am văzut de mai multe ori în sala de operație, la o clinică privată unde lucram amândoi. Pe lângă faptul că nu avea studii, era o catastrofă din punct de vedere al procedurilor standard. Nu dezinfecta nimic, lucra fără mănuși și nici măcar nu se spăla pe mâini”, a declarat, pentru Mediafax, Victor Schwartz, chirurg estetician.

Victor Schwartz explică și cum a fost posibil ca un individ fără studii medicale să facă, totuși, intervenții chirurgicale.

„A fost o clinică privată care l-a promovat la început, apoi și-a făcut singur reclamă. El făcea rinocorecții și liposucții, dar evident, le făcea foarte prost, nu avea tehnică, nu respecta procedurile. Cred că s-a uitat foarte mult pe Youtube la operații de acest gen, că să poată avea idee despre aceste intervenții”, mai spune Schwartz.

Acesta nu exclude ca în zilele următoare să apară multe persoane, îndeosebi femei, care să suțină că au fost operate de falsul medic italian și care acum au probleme din punct de vedere medical.

Citește și






    Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















    34070 vizualizari

    • +16 (20 voturi)    
      Cuuuum (Miercuri, 6 februarie 2019, 11:57)

      mitg [utilizator]

      Dar mai ieri ceva tanti ne spunea ca a avut discutii "academice" cu el.
      • +13 (13 voturi)    
        Academice? (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:10)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Probail că se refrea la Acaddemia Română, doldora de filo-comunisti, securisti si infromatori, in frunte cu presedintele ei care scoate aceeasi carte de zece ori, schimbând titlu si coperta,
      • +2 (6 voturi)    
        ! (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:32)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Exact! Tantea de ieri spunea ca i-a atras atentia tocmai ca era prea grijuliu cu dezinfectia :)))
      • +16 (16 voturi)    
        .... (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:19)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        "Tanti" macar e singura care i-a facut plangere la Politie. Dnul dr ar trebui sa moara de rusine ca a vazut asa ceva si l-a durut 5 metri in spate. Si maretele clinici certificate ISO 99999999999 nu ar trebui sa aiba niste proceduri? Si sa le si respecte. Rusine maxima pentru tot sistemul,de la minister la managementul clinicilor si la doctori si asistente. O singura plangere , facuta in noiembrie, fara nicio finalitate. Baiatul opera fara jena.
        Nicio demisie, chiar asa? Singura vinovata va fi spagara din minister.
    • +11 (13 voturi)    
      Adica.. "medici"... (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:03)

      Martha Logu [utilizator]

      ... tot ce faceti voi acolo, e atat de facil incat toti portarii cu 8 clase le pot face daca se uita la niste clipuri pe youtube?

      Asa s-o fi uitat si aia care au uitat fese de tifon in fata aia de saptamana trecuta?
      • +5 (5 voturi)    
        .... (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:20)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Vai, dar nu e sigur ca le-au uitat. Dupa aia au zis ca poate si le-a bagat singura. O rusine de sistem medical.
        • -2 (2 voturi)    
          ete na... (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:16)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          or avea tinerii curiozitati ciudate, dar ce, s-au terminat castravetii si morcovii? sa iefteneasca astia legumele, domnule...
    • +10 (10 voturi)    
      cica la labioplastie si la pus silicon (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:07)

      Je__ [utilizator]

      Nu e nevoie de multa carte....faci o taietura...bagi niste chestii acolo...cosi la loc....si buzoasele is fericite, cu cat mai hidos arata. Eventual daca raman ceva semne, se coc la solar si cica nu se mai cunoaste.
    • +5 (7 voturi)    
      Invidie profesionala :) (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator]

      Omul era genial, avea și parafă de la DSP !

      Oare acea taraba medicală privata avea reguli si proceduri? Si dacă da, chiar nimeni din taraba medicală nu s-a sesizat că procedurile nu sunt respectate Curios... Sau, poate, privatele medicale sunt ca și tarabele universitare create de Androneaskaya pe baza de relatii, mită si bani pentru partid?
      • +2 (2 voturi)    
        bre (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:23)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Taraba medicala e asa: poate am toate hartiile in dosar, dar sunt false, nu e treaba mea sa verific toate hartiile ca nu ma intereseaza, oricum pe baza contractului el doar foloseste sala, clientii pacienti sunt ai doctorului, nu ai spitalului.
    • +15 (17 voturi)    
      Victor Schwartz, asta are 12 clase, sau ce? (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:08)

      Je__ [utilizator]

      Daca erai asa destept, de ce nu ai sesizat conducerea?

      Adica tu vezi pe unu catastrofa in sala de operatii, si de doare in banana?

      Eu in locul clinicii alea te-as zbura si pe tine, no doar pe Mateo al nostru!
      • +8 (8 voturi)    
        Nope (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:18)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Omul e intr-un con de umbra momentan si a sarit sa-si mai faca si el niste reclama. Asta e Victor Schwartz.
      • +7 (7 voturi)    
        acum si tu... (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:57)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        pai pina sa-l descopere ca n-are nici o treaba cu medicina il considerau coleg, si cum sa-l de-a in vileag pe colegu' ca nu respecta procedurile. corb la corb nu-si scoate ochii. asa se acopera toate greselile, malpraxisurile.
      • +1 (3 voturi)    
        Curios cum se rascoala trompeta (Miercuri, 6 februarie 2019, 20:34)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        nonvalorilor.
        Cata indignare proletara prost ascunsa...
    • +9 (11 voturi)    
      Coruptia si abuzul in serviciu (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:13)

      Frank777 [utilizator]

      l-au adus in sala de operatie. Abuzul in serviciu pe care se lupta sa il dezincrimineze Dragnea, Tariceanu vestitul candidat la presedentie, Tudorel Toader vestitul ministru de inJustitie.Iata un caz in care abuzul in servicu al functionarului care a eliberat parafa nu are un quantum in lei sau alte bunuri.Este un abuz clasic cer nu poate fi masurat in mod direct in bani.Ca au disparut banii si nu se fave vorbire de ei. Cazurile astea le vor dezincriminate Dragnea Tariceanu si talentatul Tudorel Toader.Abuzurile in serviciu care fac imens rau populatiei prin efectele lor
    • +6 (8 voturi)    
      Macaroane cu branza (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:37)

      feroviarul123 [utilizator]

      Dezinfecția în spitalele din România este oricum inutila. spălatul pe mâini te ferește pe tine nu pe alții. Mascalzone era in ton cu lumea. Pana la urma prim ministrul României nu știe sa vorbească corect. Un doctor de scotea grăsimea de pe grasane ce vroiai sa aibă facultate? Ce serban niculae are? si ala a luat diploma cu ajutorul milei. mila cu t de fapt dar ce importanta are.
    • +11 (11 voturi)    
      Rusinos.. (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:48)

      Tkay [utilizator]

      Faptul ca un medic vede un alt medic ca nu respecta regulile de igiena si nu face nimic in privinta asta este absolut ridicol. Ar trebui sanctionat si Victor Schwartz in cazul asta. Cum sa lasi un alt medic sa intre in sala de operatie fara sa se spele si fara manusi ?
      • +4 (6 voturi)    
        De smecher (Miercuri, 6 februarie 2019, 20:38)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Tkay

        golanii astia se cred pe tarmac. Iti cer bani deschis, daca nu dai ridica din umeri: nu garantez. Bine ba cooe, nici eu nu garantez ca nu te strivesc pe trecere: am incurcat pedala.
        Igiena ? Ce-i aia ? am fost cu cardul de sanatate expirat la ortoped, mare boss peste un spital municipal: ii zicca nu lucrez, deci n-am asigurare. Las' ca facem noi sa mearga zice bossu.
        Trebuie lasati pe tarlaua lor si emigrat.
        Acest popor respinge, in masa, civilizatia.
    • 0 (0 voturi)    
      Ciocul mic! (Joi, 7 februarie 2019, 10:31)

      Sunt_nimic! [utilizator]

      Autoritatea suprema in Sanatate, Dna. Pintea, a zis ca italianul nu este de lco o catastrofa, ci reprezinta un talent nativ, ce merita promovat!

      Ori, Sorina Pintea este singura voce AUTORIZATA in medicina, daca dumneaie zice ca e firesc ca italianul sa continue sa opereze, atunci asa ramane!