Esteticianul Adina Alberts, despre italianul cu 8 clase care s-a dat drept medic: Este extrem de talentat, discuțiile erau la nivel academic / Colegiul Medicilor: Nu a fost întregistrată nicio reclamație de la medicul estetician

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2019, 20:27 Actualitate | Esenţial


spital
Foto: Stirile ProTV
Chirurgul Adina Alberts, care l-a cunoscut pe italianul cu 8 clase care s-a dat drept medic, susține că Matteo Politi este ”extrem de talentat” și că ”discuțiile cu el erau la nivel academic”, deși nu are diplomele necesare. Colegiul Medicilor din București precizează însă că nu a fost înregistrată nicio reclamație în cazul lui Matteo Politi, nici de la medicul estetician care a declarat în mass media că a făcut acest lucru, și nici de la vreo altă persoană.

”A venit printr-o firmă de imobiliare. Am avut discuții pe teme medicale. Discuțiile cu el te făceau să nu ai niciun dubiu cu privire la pregătire. Erau de nivel academic. Avea o personalitate puțin ciudată, bipolară, nu am dat atenție, până când am văzut câteva mici intervenții, injectabile, nu prea are maniera unui chirurg, dexteritatea. Era ceva ciudat. Mi-a trebuit o perioadă până când am realizat”, a declarat Adina Alberts la Digi24.

Aceasta spune că în momentul în care au apărut îndoielile, a întrebat Colegiul Medicilor dacă are drept de liberă practică în România. ”Mi s-a zic că nu. M-am dus la poliție. (...) Se întâmpla în noiembrie, au început cercetările”, susține chirurgul, care spune că Politi are ”escrocheria în ADN-ul lui”.

”A escrocat sistemul medical din Italia, cât și pe cel din Anglia, este extrem de talentat. Nu este total zero. Are o experiență, în Italia a lucrat ani buni până să fie descoperit. El are experință, deși nu are diplomele de rigoare”, a mai spus Alberts.



















45256 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    Lol (Marţi, 5 februarie 2019, 20:29)

    mitg [utilizator]

    Se vede cat de “talentata” e doamna in sine ...
    • +19 (23 voturi)    
      La clase (mai putin ca Nastase) (Marţi, 5 februarie 2019, 21:18)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sa porti discutii la nivel "academic" cu un "medic chirurg" de la noi spune mult... la ce nivel "inalt" suntem.
      Valabil peste tot nu numai in medicina.
      In domeniul in care lucrez cam tot asta e nivelul (din pacate).
      Dancila nu a aparut intamplator, din neant...
    • +8 (12 voturi)    
      .... da .... (Marţi, 5 februarie 2019, 21:51)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Este talentat, are ceva ucenicie la locul de munca, sa-i dam drept de libera practica pentru ca oricum nu se deosebeste de medicii licentiati cand il vezi in halat si mascat.
    • +1 (3 voturi)    
      "A venit printr-o firmă de imobiliare" (Miercuri, 6 februarie 2019, 14:58)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mobila a fost inclusa banuiesc
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Miercuri, 6 februarie 2019, 21:09)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Doamna a avut un valet cu 8cls care facea operatii la ea in clinica,ce sa mai zica.
  • +20 (24 voturi)    
    Nivel academic de 8 clase (Marţi, 5 februarie 2019, 20:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    Cam asta a ajuns romania.
    • +1 (1 vot)    
      Cizmarul avea si mai putine (Miercuri, 6 februarie 2019, 20:39)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      dovada ca, uite, se poate !
      Hai sa deschidem pilotajul pentru orbi: dom'le, si ce, n-are picioare, maini si cap ?
      Ca votul la morti e deja lucru dovedit de lege.
      Nimic nu-i opreste pe bamblegii de romanasi.
  • +9 (11 voturi)    
    Desigur, (Marţi, 5 februarie 2019, 21:09)

    pallst [utilizator]

    la fel era si ...Ciomu!
    Iesiti cu cat mai multe declaratii de genul acesta, sa dea navala toti escrocii si impostorii, tot avem deficit de forta de munca in domeniul medical!
  • +14 (20 voturi)    
    Păi dacă ea nu vede nicio diferență (Marţi, 5 februarie 2019, 22:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    Îmi imaginez ce pregătire are ea
    • +4 (4 voturi)    
      O fi fost mulțumită de el. (Miercuri, 6 februarie 2019, 8:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poate italianul avea//talent//.
      • 0 (4 voturi)    
        I-o vârât viezurele-n vizuina păroasă (Miercuri, 6 februarie 2019, 14:32)

        FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        O fi fost percutată de el ?
  • +7 (15 voturi)    
    Sa nu fim indecenti (Marţi, 5 februarie 2019, 23:28)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    I'a facut si p'aia din vest. Este celebru un caz in Franta unde unu' fara studii si'a falsificat CVul si a ajuns director general ba chiar cu super rezultate si a fost dat afara abia cand au descoprit ca nu are nici o diploma. Apoi si europarlamentarii britanici au trecut o lege pin parlamentul european care impunea o anume curbura a castravetelui. Aia au pus'o la misto si ce sa vezi... a trecut. Se mai intample si din astea hai ca nu suntem cei mai prosti (suntem DECAT pe lolul 2 :) )
  • +3 (13 voturi)    
    Holy Molly, Holy Cow (Miercuri, 6 februarie 2019, 1:40)

    Dalinar [utilizator]

    Asta e dintr-o realitate paralela???
  • +12 (14 voturi)    
    3 referinte de la ultimile locuri de munca (Miercuri, 6 februarie 2019, 1:56)

    Dalinar [utilizator]

    cu toate datele de contact pt persoanele care le dau, e practica frecventa afara, se pun intrebari cheie, e jignitor si trist sa vezi cum s-a strecurat un peizan in sistemul medical romanesc, incompetenta si coruptie crasa.
  • +6 (6 voturi)    
    E surprinzător în branșa asta (Miercuri, 6 februarie 2019, 7:55)

    BEDE [utilizator]

    Fiind vorba de viața omului este chiar grav.
    Dar, altfel, sunt mulți care nu au nici un fel de diplomă, dar reușesc bine. De pildă, ce diplomă are Larry Ellison? Nu are decât liceul, dar a fondat Oracle. A arătat că știe ce trebuie ca să reușească.
    Totuși, în medicină, pentru că este vorba de viața omului, trebuie să fie ceva studii, diplome și certificate, că altfel nu m-aș lăsa pe mâna oricui...
    Dar, și cu diplomele și certificatele în regulă, poți oare să fii sigur că medicul îți prescrie ceea ce știe el că ți-ar face mai bine, sau cumva îți prescrie ceea ce costă mai mulți bani și ceea ce este stimulat de niște companii să promoveze? Deci, câtă încredere să ai ca pacient? Doar să te rogi să nu încapi pe mâna unuia care umblă numai după bani și nu pune preț pe etica profesională.
  • +6 (6 voturi)    
    asa aiureala (Miercuri, 6 februarie 2019, 10:30)

    ananstef [utilizator]

    daca am inteles eu bine
    1. doamna asta ii da cu chirie un spatiu in clinica unde el isi pune pe usa doctor... si face interventii chirurgicale si ea nu i-a cerut actele?
    2. politia stia din noiembrie si l-au lasat sa practice in continuare? nu aveau marturii, paciente, dovezi? asa procedeaza si cu alti impostori gen incasatori la renel, controlori in tramvaie, soferi fara documente, etc??? la tara noastra de controlori, preventia si strategii cum sa fie proactivi nu exista... azi am vazut o masina de politie care a oprit in trafic pe cineva si erau opriti pe o sectiune cu o singura banda si linie continua, la 50 de metri de unde incepea linia intrerupta. ca sa ii ocolesti trebuia sa incalci linia continua. cata minte...
  • +1 (1 vot)    
    Colegiul Medicilor (Miercuri, 6 februarie 2019, 16:29)

    t4v1 [utilizator]

    Acolo se strang cei mai penali. Auzi tu, "nu a fost înregistrată nicio reclamație", s-au scos, sunt curati ca lacrima!! Ne cred prosti!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum s-a angajat? (Miercuri, 6 februarie 2019, 18:49)

    nlln [utilizator]

    A prezentat un Cv si o scrisoare?
    Si-a trecut in scrisoare persoanele care pot oferi informatii despre el( referinte).
    Sau a fost angajat asa....nu stiu cum.

    A lucrat independent?

    Ce discutii academice poti avea cu o persoana a carui pregatire se termina cu cele 8 clase obligatorii?
    Daca acest excroc putea sustine discutii academice atunci Dancila......