UPDATE Tudorel Toader a cerut luni desecretizarea protocoalelor incheiate intre SRI si DNA sau DIICOT

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2018, 10:16 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Tudorel Toader a cerut luni dimineata Parchetului General desecretizarea protocoalelor incheiate intre SRI si Ministerul Public, DNA si DIICOT, in conditiile in care ministrul justitiei anuntase de vineri ca va face acest lucru.

UPDATE 10.41 MJ: "In data de 19 martie 2018, ministrul justitiei, prof. univ. dr. Tudorel Toader, a solicitat domnului Augustin Lazar, Procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in baza prerogativelor constitutionale si a competentelor legale, comunicarea urmatoarelor aspecte: 

daca si cate protocoale secrete au fost incheiate intre Ministerul Public, Directia Nationala Anticoruptie si Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism pe de o parte si Serviciul Roman de Informatii, pe de alta parte; data incheierii si semnatarii respectivelor protocoale; demararea procedurii legale de desecretizare a continutului acestora."

"Trebuie sa ne adresam si Ministerului Public. Eu in calitate de ministru voi solicita desecretizarea protocoalelor",  spusese vineri Toader, la Antena 3

Referitor la comunicatul CSAT, care transmite ca nu a aprobat prin hotarari incheierea de protocoale intre SRI si DNA si ca "activitatea de desecretizare a acestora nu intra in responsabilitatea Consiliului si, cu atat mai putin, a Presedintelui Romaniei", Tudorel Toader a subliniat ca "daca nu are competenta desecretizarii" atunci confirma "existenta protocoalelor (...), ni se spune ca ele exista, nu ramane decat sa respectam procedurile legale".

Premierul Viorica Dancila solicitase anterior, tot vineri, desecretizarea protocolalelor incheiate intre SRI si alte institutii ale statului, anunta Guvernul, intr-un comunicat publicat vineri seara.

Pozitia Guvernului vine dupa ce Administratia Prezidentiala a anuntat tot vineri ca CSAT nu a aprobat, prin Hotarari, incheierea unor protocoale intre Serviciul Roman de Informatii si Directia Nationala Anticoruptie sau intre Serviciul Roman de Informatii si alte entitati ale statului si nu a stabilit, prin prevederile Hotararilor aprobate, atributii suplimentare in sarcina acestora.

Desecretizarea protocoalelor incheiate de DNA trebuie facuta "cat mai rapid", a declarat sambata seara presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, adaugand ca atitudinea pe care au exprimat-o in acest sens premierul si ministrul Justitiei este una "foarte sanatoasa si corecta din punct de vedere politic si juridic".

Fostul presedinte Traian Basescu spune ca in sedintele Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) nu au fost aprobate niciodata protocoale de colaborare institutionala in mandatele sale, adaugand ca este convins ca nici in mandatul lui Klaus Iohannis nu s-a intamplat acest lucru


Citeste mai multe despre   


















3994 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    serios vb. (Luni, 19 martie 2018, 10:22)

    liviu_ [utilizator]

    psd face tot posibilul ca sa puna bete in roate sri si justitiei....

    si daca au colaborat sri si justitia care e problema ?! treaba serviciilor secrete e sa apere romania de amenintari interne si externe ,... coruptia e o amenintare!

    da desecretizarea tuturor protocoalelor si discutiilor sefilor partidelor cand?!
    daca tot vor transparenta faca toate convorbirile din psd publice.... au curaj?!
    • -16 (24 voturi)    
      ehe, ce vremuri?!! (Luni, 19 martie 2018, 11:06)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cand securitatea colabora cu justitia, cica era totalitarism si genocid. Treaba Securitatii era sa apere tara de amenintari externe si interne, nu?

      Acum, e ok!
      • +13 (17 voturi)    
        Surprize, surprize NU cu Andreea Marin (Luni, 19 martie 2018, 11:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Tudorel Strungar Model isi Afirma Intentia NU si Putintza!
        • +3 (3 voturi)    
          conform legilor (Luni, 19 martie 2018, 18:53)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          lui Murphy, care caracterizeaza pesedeul, cred ca vor ramane bujbe dupa desecretizarea protocoalelor respective.
          Ei spera sa gaseasca secretul lui Polichinelle care sa-i salveze pe dragnea si tradiceanu si sa-i redea averea varanului si parca vad ca iar si-o iau de la soarta.
      • +14 (16 voturi)    
        Securitatea apara partidul comunist (Luni, 19 martie 2018, 11:44)

        zanax [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        acum nu mai exista securitate, iar SRI este o institutie democratica care apara valorile statului de drept si lupta impotriva coruptiei.
      • +16 (18 voturi)    
        mananci urzici bulica (Luni, 19 martie 2018, 11:50)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ca de obicei compari mere cu pere stricate.
        Asta in perioada de care vorbesti tu securitatea se ocupa cu indentificarea amenintarilor la adresa partidului comunist nu al tarii. Iar justitia la fel.
        Iar tu ca un mandru politruc resapat ce te afli pui in aceeasi balanta Securitatea cu SRI-ul. Cand o sa ii putrezeasca oasele lui Dragnea la Sighet mai vorbim.
      • +8 (8 voturi)    
        Se pare ca esti un biet debarasor in ditai (Luni, 19 martie 2018, 14:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        hotelul ala cu care te lauzi !

        Ai cunostiinta de vreun protocol incheiat de DSS si Parchetul General al RSR, si CSJ a RSR ? Secretizat sau nesecretizat ori desecretizat dupa 1989 ?

        Nu ! Atunci inseamna ca "colaborarea" aia de care vorbesti nu era colaborare ci sarcina de serviciu !

        In cazul de fata "protocolul" stabileste reguli, limite, termene de valabilitate etc ! Daca au fost incalcate, trebuie sa raspunda cei vinovati !

        PS. Te pomenesti ca intre SRI si Parchetul General si ICCJ, e interzis sa existe o "colaborare loiala" !

        PPS. Sunt ferm convins ca CCR va sanctiona la cererea PSD-ALDE tocmai aceasta "colaborare" !

        PPPS. Intre cele doua institutii, (cum spuneai tu in finalul comentariului tau), nu-i ok !
    • -13 (21 voturi)    
      Colaborare SRI Justitie (Luni, 19 martie 2018, 12:11)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Exista legea 303 din 2004 care zice asta:

      "Art. 7 – (1) Judecatorii, procurorii, magistratii-asistenti, personalul de specialitate juridica asimilat acestora si personalul auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si parchetelor nu pot fi lucratori operativi, inclusiv acoperiti, informatori sau colaboratori ai serviciilor de informatii."

      Deci conform legii reprezenatii justitiei nu pot colabora nu serviciile de informatii.

      Daca se dovedeste ca aceste protocoale au existat cu adevarat atunci procurorii care au colaborat cu SRI au cam incurcat-o. Daca si Kovesi este implicata atunci Tudorel are toate motivele sa ceara revocarea ei.
      • +12 (12 voturi)    
        Tu citesti dar nu pricepi ce citesti (Luni, 19 martie 2018, 12:38)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        acolo scrie ca magistratii nu pot fi agenti ai SRI...nu ca magistratii nu pot colabora cu SRI.


        aceste protocoale au existat dar ele au fost aprobate de guvernul din care facea parte si PSD in 2009...totul e LEGAL
        • -10 (10 voturi)    
          Colaborare SRI Justitie #2 (Luni, 19 martie 2018, 12:58)

          adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Citeste pana la capat, alineatul se incheie cu "[...] sau colaboratori ai serviciilor de informatii".

          Colaboratorii nu sunt "agenti" ai SRI. Ori daca s-a incheiat un protocol de colaborare intre SRI si ministerul public (sau DNA) e clar ca procurorii au colaborat cu serviciile de informatii.

          De ce credeti ca Tudorel vrea desecretizarea? Ca sa-i rupe pe procurori cu prevederea asta legala.

          Dupa parerea mea din legea asta este clar ca procurorii nu numai ca nu pot fi lucratori SRI dar nu pot fi nici macar colaboratori, scrie clar in lege.
          • +9 (9 voturi)    
            colaboratori = turnatori (Luni, 19 martie 2018, 15:54)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

            adica procurorii si judecatorii nu pot fi "surse" pentru SRI.
            In lege e vorba de "colaborarea" personala nu de cea institutionala.
            Si mai e ceva, SRI-ul nu e organ de ancheta si nici de judecata deci daca identifica un spion si vrea sa-l expulzeze ghici la cine se duce? La un judecator fraiere, care e obligat sa colaboreze cu SRI-ul.
            • 0 (2 voturi)    
              Colaborarea SRI justitie (Luni, 19 martie 2018, 21:04)

              adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Aici vorbim cel mai probabil de o colaborarea SRI procurori care nu are absolut nicio legatura cu siguranta nationala. SRI-ul nu are nimic de a face cu dosarele de coruptie atata timp cat nu e vorba de spioni in ele (si in majoritatea nu e).

              O sa vedem exact in ce constau acele protocoale insa daca procuorii si angajatii SRI au lucrat impreuna la dosare de coruptie atunci foarte probabil procurorii (si poate si cei de la SRI) au incalcat legea.

              Exista relatii intre multe institutii ale statului insa aceste relatii nu inseamna ca oamenii din aceste institutii colaboreaza.

              Colaborare e atunci cand mai multi oameni (posibil din orgnaizatii, institutii sau tari diferite) lucreaza impreuna la un tel comun. Daca procurorii si oamenii din SRI au colaborat la instrumentarea unor dosare penale atunci insemna ca SRI-ul si-a depasit atributiunile angajatii sai facand munca de procuror.

              Daca SRI-ul doar a dat niste informatii procurorilor fara a se implica concret in instrumentarea dosarelor atunci mai este o sansa de legalitate. De asta e foarte important de stiut ce anume contineau acele protocoale si in ce anume a constat colaborarea.

              Exista zvonuri conform carora au existat echipe mixte procurori-oameni de la SRI care instrumentau impreuna dosare penale. Asta este sigur ilegal. Repet daca SRI-ul doar a dat niste simple informari procurorilor atunci se poate sa nu se fi incalcat legea.
              • 0 (0 voturi)    
                o intorci dincolo de Ploiesti (Joi, 22 martie 2018, 9:20)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

                Inati ne spui ca legea interzice magistratilor sa "colaboreze" cu SRI-ul. Apoi ca relatiile institutionale nu sunt colaborare. Pai relatiile pot fi de doua feluri: Conflictuale sau de colaborare. CCR ne spune ca trebuie sa fie de colaborare "loiala" chiar.
                Vad ca te astepti ca din protocoale sa reiasa ca oamenii SRI au lucrat impreuna cu procurorii. Si daca politistii de la Judiciara lucrau cu procurorii era tot ilegal?
                Ce inseamna caz de siguranta nationala? Faptul ca Dragnea vrea sa ne scoata din UE ti se pare caz de siguranta nationala?
                Fiindca omul exact asta e dispus sa faca ca sa isi scape pielea.
      • +8 (8 voturi)    
        'nu pot fi lucratori operativi'...dar pot COLABORA (Luni, 19 martie 2018, 12:48)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        in lege nu scrie ca nu pot COLABORA ci ca 'nu pot fi lucratori operativi'


        tu pricepi diferenta???
        • -10 (10 voturi)    
          Colaboararea SRI Justitie #3 (Luni, 19 martie 2018, 14:00)

          adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Citeste pana la capat, la sfarsitul alineatului scrie ca nu pot fi nici colaboratori.

          Acolo este o enumerare. Cele 3 elemente enumerate sunt: lucratori operativi, informatori si colaboratori. Astea sunt cele 3 calitati pe care lucratorii din justitie (inclusiv procurorii) nu le pot avea in raport cu serviciile de informatii.

          Singura scapare pe care o mai vad eu este considerarea lucratorilor din SRI ca fiind colaboratori ai procurorilor si nu invers. Adica procurorii fac activitatea pricipala iar cei din servicii colaboreaza cu ei in aceasta activitate. E chestie de interpretare insa conteaza foarte mult si ceea ce scrie exact in acele protocoale.

          Oricum am da-o aceste protocoale au fost o mare greseala dupa parerea mea ele putand scapa multi corupti de dosare in cazul in care sunt declarate ilegale sau neconstitutionale.
          • +10 (10 voturi)    
            Adriene, te-ai redresat (e adevarat nu 100%) (Luni, 19 martie 2018, 14:53)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

            in ultimul moment cand ai inceput sa ne vorbesti "de singura scapare" ! Asa este, SRI a colaborat cu Parchetele si cu instantele judecatoresti - completez eu - asigurand suport tehnic in procedura de strangere a dovezilor.

            In momentul in care se va dovedi ca SRI a cerut vreunui magistrat un lucru ilegal iar magistratul a dat curs cererii Serviciului ori nedand curs solicitarii ilegale nu a denuntat-o, abia atunci se poate vorbi de o colaborare ilegala si imputabila magistratului !

            PS. Mai incearca altadata, acum nu a mers !
            • -7 (7 voturi)    
              Colaborare SRI magistrati (Luni, 19 martie 2018, 16:10)

              adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Legea spune ca judecatorii si procurorii nu pot fi colaboratori ai serviciilor de informatii.

              In functie de cum se interpreteaza aceasta prevedere poate rezulta ca orice fel de colaborare magistrat servicii de informatii este ilegala si atunci faptul ca SRI a oferit suport tehnic parchetelor a fost un lucru ilegal.

              Se mai poate interpreta si ca este ilegal numai faptul ca magistratii sa ii ajute pe cei din servicii cu informatii insa serviciile ar putea in mod legal sa ajute procurorii.

              Oricare dintre cele doua variante ar fi corecta mie nu mi se pare normal ca serviciile de informatii sa se implice in actul de justitie. SRI nu este nici institutie independenta si nici nu are atributiuni in justitie.

              Daca SRI doar dadea niste informatii procurorilor mai e cum mai insa daca au existat asa zisele echipe mixte in care angajatii SRI au ajuns sa participe direct in munca procurorilor atunci mi se pare grav si s-a incalcat statul de drept.
              • +2 (2 voturi)    
                SRI nu a savarsit nicio ilegalitate (Marţi, 20 martie 2018, 3:28)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

                oferind in baza unui protocol suport tehnic parchetelor in operatiunea de strangere de dovezi iar acestea, de asemeni au actionat legal cata vreme au beneficiat de aceasta asistenta tehnica doar pt a realiza operatiuni permise, avizate de judecatori.

                E simplu, e clar ! Restul, ceea ce repeti tu pt a doua sau a treia oara in comentariile tale de pe acest forum e o incercare de a complica inutil subiectul, mai cu seama ca se bazeaza exclusiv pe interpretarea extensiva a cuvantului "colaborare", sugerand ca magistratul se transforma intr-un agent al lucratorului operativ al SRI care ii ofera suport tehnic !

                PS. Cat priveste asa zisele echipe mixte, aici toata lumea inoata intr-o apa extrem de mâloasă. Eu zic ca cel mai bine este in cazul acesta sa asteptam sa se ajunga in ape mai "limpezi" si apoi sa ne dam cu parerea !
    • -11 (17 voturi)    
      Daca nu au nimic de ascuns... (Luni, 19 martie 2018, 12:29)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pai daca nu au nimic de ascuns si totul a fost legal, de ce le este frica de desecretizare? Asta se face si un USA de atata timp. Daca lor le este frica, noua de ce ne zice ca daca nu suntem de acord cu ascultarea telefoanelor avem ceva de ascuns?
      • +9 (9 voturi)    
        Cine a zis ca le e frica ??? totul e legal (Luni, 19 martie 2018, 12:44)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        a zis cineva ca ii e frica de desecretizare???

        da exemplu cu citat sa vedem cine crezi tu ca a zis asa ceva
    • +8 (8 voturi)    
      Protocoalele sunt LEGALE! PSD le-a aprobat in 2009 (Luni, 19 martie 2018, 12:40)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD a fost la guvernare si in 2009 iar seful SRI era in 2009 un ...PSD-ist.


      dar protocoalele sunt legale, sunt normale...nu au nicio relevanta daca ele sunt desecretizate.

      acolo scrie ca SRI ajuta DNA si DIICOT sa prinda INFRACTORII
  • +18 (22 voturi)    
    also... (Luni, 19 martie 2018, 10:22)

    liviu_ [utilizator]

    daca sunt niste discutii secrete?! ce facem?!
    dar normal ca nu le pasa... interesul hotilor e mai presus de interesul tarii sau al poporului
    • -6 (12 voturi)    
      protocoalele intre institutii (Luni, 19 martie 2018, 11:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu sunt pe persoane. sau pe obiective, sunt pe proceduri. cum procedeaza fiecare in anumite cazuri cand este descoperit un fapt de coruptie, de ex.
      daca procedeaza conf. legilor in vigoare, nu incalca constitutia, sunt ok, mai ales ca asa cum s'a recunoscut, in csat li s'a da voie sa incheie protocoale de cooperare.
      dar, daca au fost intelegeri pentru a urmari persoane, sau institutii, atunci este o ilegalitate, asa cum este si o proba falsificata pt a putea acuza, asa cum este in un flagarant....organizat. seamana cu o vanatoare de persoane. sau cu celebrele decapari pt. a ajunge la p.m.
      deci, daca hotii ar simti ca sunt vanati, pe persoana fizica, ar avea tot dreptul sa ceara desecretizarea.

      pana la urma urmii, dece ar fi secret ce s'a facut pe fata, adica securistii bagati in anaf, in presa, doua domenii date pe fatza. probabil ca au fost plantati si in veceurile parlamentului...
      cum spunea dragomir, fost colonel, deci cu oarece cunoastere a organului, in perioada alegerilor nu mai aveau filatori pt. teroristi, ca toti erau chititi pe politrucieni.

      si in final, trebuie anchetate fapte de corupte, faptuitorii urmand sa cada numai dupa dovedirea lor ca au luat parte sau au pus la cale acele fapte.

      cand se jefuia tzara, se vindeau fabricile pe comisioane grase si bani putini, toata lumea tacea, de la procuror generel pana la sef al iccj si ministru de justitie.
      cand cotrutza era precuroare jenerala, jaful inca nu intrase in prescriptie.
      ce actiuni au luat procurorii sa ancheteze unde sunt banii lui ceausescu, cum s'a privatizat rafo, combinatul de la galati, aro, aluminiu slatina, santierele navale, bancile, bancorex, bcr, ultimul tun dat chiar de tarliceanu cand cotruta era procuror jeneral si era ocupata cu nup la ilici si clasarea dosareler mineriadelor si lovirutiei.
      se inghesuiau pesedei de frunte si coldea s'o propuna la dna, ca e de'a noastra, tine cu pesedeaua, l'a facut scapat pe ilici.
      morar era raul, ca'i bagase pe bombonel si pe varan.
  • +20 (22 voturi)    
    Poate-si da si demisia, (Luni, 19 martie 2018, 10:31)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    cineva sa-i strecoare printre hartii si o demisie, poate o semneaza din greseala.
    • +9 (11 voturi)    
      SRI ajuta DNA si DIICOT sa prinda INFRACTORII (Luni, 19 martie 2018, 12:41)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      asta scrie in protocoale: SRI ajuta DNA si DIICOT sa prinda INFRACTORII.

      cine are o problema cu asta? Infractorii, evident!

      protocoalele semnate in 2009 de un director SRI de la PSD si de un guvern in care era si PSD
  • +24 (28 voturi)    
    Anunta la A3 (Luni, 19 martie 2018, 10:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Inainte de a face legal cererea. Iata "noul" inalt functionar de stat. "Profesionistul" tudorel mai da o proba de incompetenta si slugarnicie fata de sefi.
  • +24 (26 voturi)    
    Hai... (Luni, 19 martie 2018, 10:50)

    Geo7 [utilizator]

    Hai sictir Tudorica...
  • +27 (29 voturi)    
    Mai bine cereai desecretizarea... (Luni, 19 martie 2018, 10:51)

    LLLL [utilizator]

    ... traseului tau profesional.... Sa confirmam si noi ceea ce credem despre tine.
    • +5 (5 voturi)    
      nu-i nevoie, si-a confirmat prostia (Luni, 19 martie 2018, 13:46)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      daca macar tacea salva ceva , dar asa a confirmat cit e
      de dus cu pluta .... pe Prut
    • +5 (5 voturi)    
      Dar nu e niciun secret, daca reusesti (Luni, 19 martie 2018, 15:06)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      sa treci de paznicul viei si "razbesti" cu privirea printre shpalieri, totul va fi limpede precum lumina zilei...!
  • +16 (20 voturi)    
    Cum sa mearga tara asta bine, (Luni, 19 martie 2018, 11:00)

    rov [utilizator]

    cand merele stricate ca tudorel, dracnea si moliceeanu ocupa locuri de frunte in conducerea neamului.
    Ce satana i-a pus acolo??
    • +6 (6 voturi)    
      Va rog, va rog..., asa nu se mai poate...! (Luni, 19 martie 2018, 15:10)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Una, doua dam vina pe Satana, fara sa tinem cont de pacatele lumesti...!

      Ne-a placut, ce mai la deal si la vale....! In literatura de specialitate se numeste...masochism...
  • +13 (17 voturi)    
    ce joc de glezne (Luni, 19 martie 2018, 11:00)

    cristi_an [utilizator]

    in interesul coruptilor si maicai Rusia
    • -13 (15 voturi)    
      si al Chinei! (Luni, 19 martie 2018, 11:07)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      nu mai zic de Iliescu!
      • +7 (9 voturi)    
        China se uita la Cartografierea Siberiei (Luni, 19 martie 2018, 11:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Si includerea in Spatiul Vital Chinez. URSS va preda acest teritoriu de buna voie deoarece nu are resurse militare sa apere resursele din Siberia. China si Uk vor taia panglica acolo astfel povestea cu Hong Kong se da uitariu
        • +3 (5 voturi)    
          Interesanta teorie...! Inseamna ca (Luni, 19 martie 2018, 15:13)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          neurotoxina pana la urma "face bine, nu face rau....!" . O fi buna si la hemoroizi...?
  • +16 (18 voturi)    
    disperare maxima (Luni, 19 martie 2018, 11:05)

    barba-neagra [utilizator]

    Sefii politici i-au cerut URGENT (dupa cum titrau Romania TV si Antena 3) lui tudorica sa ceara desecretizarea colaborarii SRI cu DIICOT si DNA, adica sa arate cat de ilegale au fost interceptarile (chestie tehnica) SRI in favoarea DIICOT si DNA - cu mandat sau fara mandat - CA SA-I SCOATA BASMA CURATA PE MAFIOTII POLITICI (adica tot pe cei care acum cer desecretizarea), in conformitate cu cerinta CCR!
    E disperare mare pentru ca se apropie termene judecatoresti si pentru Daddy si pentru Mocicleanu...
    • +5 (5 voturi)    
      interceptarile au fost LEGALE (Luni, 19 martie 2018, 12:46)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Guvernul PSD din 2009 cu seful SRI tot de la PSD din 2009...doar nu crezi ca faceau ilegalitati si ca se afla din 2018???
  • +13 (17 voturi)    
    Logica de lemn a lui 2Dorel (Luni, 19 martie 2018, 11:14)

    transalpinarum [utilizator]

    <Tudorel Toader a subliniat ca "daca nu are competenta desecretizarii" atunci confirma "existenta protocoalelor (...), ni se spune ca ele exista, nu ramane decat sa respectam procedurile legale">

    Deci CSAT nu e competent pe subiectul asta, si asta confirma existenta protocoalelor... ori m-am tampit eu de tot, ori astia nu au creier chiar deloc... cred ca si Vanghelie e mai perspicace decat 2Dorel
    • +7 (7 voturi)    
      Tudorel a gandit ca un politruc ! (Luni, 19 martie 2018, 15:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Pt el era valabil doar daca CSAT folosea sintagma "in masura in care ele exista" !

      Deja Slugarel nu ne mai poate impresiona cu ceva ! Nu poate gandi decat "pesedistic" !

      PS. Nasol o sa fie daca se va intoarce la catedra pt ca atunci nu va mai putea preda obiectiv stiinta dreptului penal si a dreptului de procedura penala ci va tine cursuri de drept "venal" si de drept procedura "venala" !
  • +11 (13 voturi)    
    prof.univ.dr.2dorel (Luni, 19 martie 2018, 11:17)

    blackbeard [utilizator]

    aka trash panda
  • +6 (8 voturi)    
    daca e desecretizare, desecretizare sa fie (Luni, 19 martie 2018, 11:46)

    programatoru [utilizator]

    poate se desecretizeaza si niste convorbiri, si niste filaje, sa se afle adevarul pana la capat, daca ne priveste ca natie, de ce sa nu aflam si noi, mi-ar place sa aflu ce gandesc politicienii nostri despre noi ca popor, cam cum se imparte ciolanul si alte chestii de genul
  • +12 (14 voturi)    
    Alte fumigene (Luni, 19 martie 2018, 11:47)

    zanax [utilizator]

    or sa treaca si astea. Vor veni sentintele si nu cred ca Dragnea mai scapa de data asta. Sa speram ca il va urma si Tariceanu.
  • -4 (14 voturi)    
    si ce e rau cu desecretizarea (Luni, 19 martie 2018, 11:59)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, multi p'acilea, can' devine la achizitii militare, care chiar sunt secrete, tzipati ca aveti dreptul sa stiti unde merg banii vostri.
    si sri / dna au cheltuit o gramada de bani, procurorii sunt platiti super, iau pensii nesimtite, la fel si securisii, iar ei nu prind niciun caz de mare coruptie, se lauda cu abuzuri in serviciu, si mica spaga.
    pe pariu ca teldrum moare ca microsoftul.
    venisera aia de la bruksal sa ancheteze teldrum, le'a dat si indicii la dna, si nici acum nu au nimic impotriva teldrum. nici macar nu stiu cine e sefu'.
    adica, cine parlea porcu'....
    • +5 (5 voturi)    
      A zis cineva ca e rau cu desecretizare? Cine??? (Luni, 19 martie 2018, 12:46)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Da un exemplu cu citat sa vedem cine a zis ca e 'rau' cu desecretizarea
  • -5 (11 voturi)    
    in afara de tudorel (Luni, 19 martie 2018, 12:00)

    nash pandelica [utilizator]

    desecretizarea protocoalelor au cerut'o si amandoua organizatiile judecatorilor, membrii ai csm, judecatorii de la iccj.
    numai precurorii si securistii nu vor.
    • +4 (4 voturi)    
      te vad om cetit nashule (Luni, 19 martie 2018, 16:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Asa ca explica-ne si noua la poporani:
      Ce se asteapta A3 si Tudorel sa gaseasca in protocoalele alea? In ce fel influenteaza pretul benzinei?
      Ca o tot tin in gura cu protocoalele astea secrete de parca ar fi scrise Da Vinci cand face baie cu Arhimede.
      PS vezi ca Helvig a zis ca le da protocoalele zbuciumatilor dar vrea intai sa se intalneasca cu Comisia lui Manda. Pe cat pariem ca lui Manda o sa ii treca cheful de protocoale?
      • -3 (3 voturi)    
        pai taman d'aia (Luni, 19 martie 2018, 17:08)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cu cat mai repede cu atat mai bine.
        poate ca hellvig vrea sa le arate pisica, poate se razgandesc, renunta, aaaa ?!:-))
        sau vor sa cada la pace ce descopera si ce ramane cu capacu' pus....
        habar n'am.
        dar e distractiv. in ultima luna s''au desbracat de caracter politrucienii nostii, sau dezgolit pan' la ...soricu gros.
        s'au intecut in...dezvaluiri, minciuni..
        totusi, io cred in proverbul amintit de tudorel, adevarul iese la suprafatza, precum untdelemnul...

        hahaha, se mai distreaza si boboru' in asteptearea maririlor de pensii si salarii....:-))
        cred ca si casele de pariuri au cotatii pe, daca pleaca kovesi sau ramane :-))
  • +8 (8 voturi)    
    " Neastamparatul " tuDorel are comanda pe .... (Luni, 19 martie 2018, 12:36)

    Plagarus [utilizator]

    ....pilot automat ?
    Oare ce i-au promIs puscariabilii din politica ?
  • +3 (5 voturi)    
    coruptia e o amenintare pentru stat (Luni, 19 martie 2018, 13:44)

    jescu [utilizator]

    Coruptia generalizata poate distruge un stat. In anii '90 industria Romaniei a fost distrusa de coruptie. Nu au fost 10 corupti ci zeci de mii care au furat cate putin. Au fost si unii care au furat mult dar nici macar acestia nu au fost prinsi. Au avut grija sa dea legi cum ca se prescriu faptele. N-ar trebui sa se prescrie nici o paguba pentru stat mai mare de 1000 de euro.
    • 0 (4 voturi)    
      Uite pe cineva care stie (Luni, 19 martie 2018, 14:36)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Oare este coincidenta ca milioane dintre noi au fugit peste granita ? Incerc de peste un an de zile sa-mi gasesc un loc de munca decent, normal, omenesc . Nu reusesc . Oriunde ma duc dupa o perioada de cateva luni esti luat in primire, efectiv esti tratat ca si ultimul om doar pentru ca "patronii" care sa ne intelegem in 90% dintre cazuri sunt niste GUNOAIE nu oameni considera ca el te poata trata dupa cum pofteste .
      Unul care a luat pe nimic hale, spatii, terenuri de la stat nu are cum sa te respecte pe tine ca si muncitor, tehnician, inginer, etc .
      • +1 (1 vot)    
        considera ca te pot trata dupa cum poftesc (Luni, 19 martie 2018, 14:46)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        corectie
    • +3 (3 voturi)    
      Pe tot locul (Luni, 19 martie 2018, 15:24)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Numai pupincuristi, oameni de paie, fara caracter gata sa faca orice numai sa obtina o functie sau un ban in plus .
      Trebuie sa ne unim altfel astia ne elimina orice sansa de a trai o viata normala !
  • +7 (7 voturi)    
    mai, da' nu se gaseste nici un ziarist (Luni, 19 martie 2018, 14:18)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de investigatii care sa afle cu cel il au la mana neocomunistii din psd pe t.t. !? se vede ca fostul sef de promotie ceausit, probabil din cauza zelului in slujba pcrului, are ceva grav de ascuns, prea e comandat ca o javra dependenta de oasele stapanului.
    poate explica cineva zelul pus in slujba infractorilor ?
  • +3 (3 voturi)    
    Domnu Toader (Luni, 19 martie 2018, 14:21)

    Marius_23 [utilizator]

    Nu va faceti proleme . Sunteti supravegheati 24/24 prin toate metodele existente .
    Sunteti un pericol pentru democratie !
  • -9 (9 voturi)    
    Domnul ministru , (Luni, 19 martie 2018, 14:55)

    A310 [utilizator]

    trebuia sa solicite desecretizarea tuturor protocoalelor dintre procurori si toate institutiile statului .
    • 0 (0 voturi)    
      Pe tine te-a dat in gat prostia (Marţi, 20 martie 2018, 13:34)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Nu SRI ! Doar infractorii au boala pe procurori si politisti .
      • -1 (1 vot)    
        Mult iti doresc (Marţi, 20 martie 2018, 13:56)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        sa ai de a face cu ei , si dupa aceea sa te vad .
        • 0 (0 voturi)    
          Traim intr-o societate (Marţi, 20 martie 2018, 17:45)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Nu putem sa facem doar ce vrem noi, la nivel individual, trebuie sa existe niste reguli .
          Desigur, legile nu sunt perfecte, din pacate . Pentru delictele mici fara pericol social si comise fara violenta eu nu as fi de acord cu dosarul penal, in fine, totul este perfectibil .
          Oamenii astia au alungat fin tara milioane de romani in timp ce ei se bucura de tot luxul din lume si nimeni nu-i intreaba cum au facut banii in conditiile in care au lucrat toata viata la stat . Plus de asta ei confisca statul, isi numesc doar oameni de incredere pe functii ca sa-i scape de inchisoare . Alt scop nu au, decat sa scape basma curata, bani au cat 20 de vieti inca .
  • +12 (12 voturi)    
    Atentie, astia mici si "imbujorati"! (Luni, 19 martie 2018, 15:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa nu va faceti cumva iluzii ca protocoalele trebuiau sa aiba la baza o lege speciala care sa incuvinteze astfel de colaborari ori sa fie aprobate de CSAT.

    Protocoalele vizeaza doar asigurarea de suport tehnic in operatiunile de strangere de dovezi ! Iar acest lucru il permit codul penal si codul de procedura penala !

    PS. Prietenul Slugarel stie de ce ! :))
  • 0 (0 voturi)    
    Ce prevede Legea ? (Marţi, 20 martie 2018, 9:29)

    adrian88000 [utilizator]

    Daca sunt secrete conform Legii, poate sa faca si tumbe 2Dorel , ca nu se vor desecretiza.