Calin Popescu Tariceanu despre desecretizarea protocoalelor incheiate de DNA: Trebuie facuta cat mai rapid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2018, 10:41 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Desecretizarea protocoalelor incheiate de DNA trebuie facuta "cat mai rapid", a declarat sambata seara presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, adaugand ca atitudinea pe care au exprimat-o in acest sens premierul si ministrul Justitiei este una "foarte sanatoasa si corecta din punct de vedere politic si juridic".

"Ceea ce mi se pare mult mai important este luarea de atitudine a prim-ministrului si a ministrului Justitiei, si cred ca aceasta atitudine pe care au exprimat-o este una foarte sanatoasa si corecta din punct de vedere politic si juridic si cred ca aceasta desecretizare trebuie facuta cat mai rapid. Am vazut ca ministrul Justitiei s-a angajat sa faca lucrul acesta, cred ca si ca urmare a declaratiei facuta de prim-ministru. Cred ca este momentul sa scoatem la lumina toate aceste lucruri care au permis abuzurile pe care le cunoastem de aproximativ zece ani, abuzuri care au dus la incalcarea grava a drepturilor si libertatilor in Romania, a tuturor categoriilor. Vorbim aici nu numai de oameni politic, vorbim de oameni de afaceri, de persoane foarte cunoscute din mediul universitar, pentru ca aceasta practica a ascultarii telefoanelor pe asa-zise mandate de siguranta nationala stim ca recent a fost sanctionata si de decizia Curtii Constitutionale. Cred ca in momentul acesta avem nevoie de a ne lamuri si de a pune o sita foarte stransa pentru ca aceste abuzuri sa nu se mai intample si de aceea decizia prim-ministrului si a ministrului de Justitie sunt cele care ar trebui salutate", a declarat Tariceanu la RTV, citat de Agerpres.

In ceea ce priveste pozitia presedintelui in aceasta chestiune, Tariceanu a spus ca "e un fel de apa de ploaie".

Intrebat ce posibilitati are ministrul Justitiei, Tudorel Toader, sau prim-ministrul Viorica Dancila sa impuna SRI desecretizarea acestor protocoale, presedintele Senatului a raspuns ca SRI nu este in subordinea CSAT: "SRI-ul este o structura care functioneaza sub autoritatile romane. Deci aceasta cerere nu poate fi neglijata de SRI, daca vine din partea prim-ministrului pentru a desecretiza aceste protocoale. Dar aceste protocoale au fost facute de SRI si DNA si poate si celelalte parchete. Ministerul Public functioneaza sub autoritatea ministrului Justitiei si ministrul Justitiei, in calitatea pe care o are, este cel care poate sa decida desecretizarea acestor protocoale care s-au realizat la nivelul Ministerului Public. Nu cred ca trebuie o pozitie comuna a CSAT-ului, pentru ca aceste lucruri nu sunt chestiuni care sunt de siguranta nationala sub nicio forma. Ele au o alta componenta si anume extinderea activitatilor SRI, in trecut, in campul Justitiei, ceea ce este foarte grav."

El a adaugat ca "aflarea adevarului nu e o povara, este o obligatie a tuturor, incepand cu presedintele Romaniei, care nu poate sa incerce sa ascunda aceste lucruri grave, pe care pana acum le-a ignorat din motive de interes personal, pentru ca el este produsul sistemului acesta pervertit din Romania, sigur ca nu a miscat un deget".

"Nu ma astept din partea presedintelui la vreo reactie sanatoasa, el va incerca tot timpul sa acopere aceste lucruri, dar acum nu cred ca mai poate sa o faca", a mai spus Tariceanu.

Presedintele Senatului a adaugat ca nu stie daca va fi nevoie de constituirea unei comisii parlamentare pe aceasta problema: "Nu cred ca e treaba Comisiei SRI si nici nu stiu daca va fi nevoie in momentul acesta sa hotaram o comisie parlamentara, cred ca trebuie desecretizate protocoalele si, in momentul in care vor fi desecretizate, vom putea sa stim mai mult, mai exact ce trebuie facut. Eu cred ca aici un rol foarte important il vor avea in continuare atat ministrul Justitiei, cat si probabil ICCJ si CCR."



















1805 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    Gaspadin Motocicleanu (Duminică, 18 martie 2018, 10:51)

    un domn [utilizator]

    Planul de Guvernare Mandru ca is Roman? Este blocat in lipsa desecretizarii?
    • +6 (6 voturi)    
      Infractorii vor sa stie cu ce au fost inregistrati (Duminică, 18 martie 2018, 15:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si sa-si stearga urmele .....
      • +6 (6 voturi)    
        Cam asa cred si eu (Duminică, 18 martie 2018, 16:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu cred ca Motocicleanu Gaspadin chiar va trece de la flecareala la fapte
  • +17 (25 voturi)    
    Interpretare: "am primit ordin s-o facem (Duminică, 18 martie 2018, 11:13)

    scaraotchi [utilizator]

    cat mai repede, pentru ca Tatucul, cel cu insesizabil defect la picioare, doreste sa-si agate aceasta victorie in piept la noua investire..."!

    "Davai ribeata" !
  • +20 (28 voturi)    
    Tariceanu (Duminică, 18 martie 2018, 11:23)

    florian3619 [utilizator]

    isi va musca limba cand protocoalele devenite publice vor dovedi ca au fost agreate si utilizate in perioada guvenarii sale si dudui nu doar economia ci si imixtiunea/delatiune in justitie?
    • -12 (18 voturi)    
      Protocolul SRI - Ministerul Public (Duminică, 18 martie 2018, 13:09)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      a fost încheiat în 2009. Când a guvernat Tăriceanu? Dă-ți o palmă.
  • +16 (24 voturi)    
    Ce-i zburleste mintiuca vinovata l'u Sterling P.T (Duminică, 18 martie 2018, 11:35)

    Plagarus [utilizator]

    Spaima-i mare pt. potlogarul penal ,asa zis liberal.
  • -8 (20 voturi)    
    Poate cu astfel de oameni (Duminică, 18 martie 2018, 11:53)

    asistat [utilizator]

    Sa se curete tarisoara asta, bine zice domnu Tariceanu, e momentul sa aflam si noi!
  • +17 (17 voturi)    
    ineptilor (Duminică, 18 martie 2018, 12:54)

    zigot [utilizator]

    ma refer la dragnea si tariceanu, deopotriva:
    vedeti ce se intampla cu clima, vedeti starea
    autostrazilor, vedeti ce se intampla cu plecarea elitelor
    romanesti din tara, vedeti ce este in educatie, vedeti ce
    este in sanatate, vedeti?
    si voi va preocupati impreuna cu parlamentul la fel de
    inept ca si voi, de ce?
    desecretizarea cui? cui serveste ca prioritate?
    sunteti alesi sa serviti p o p o r u l , t a r a, nu pe voi si
    interesele voastre meschine, josnice si uneori,
    antinationale.
    trezitiva loazelor!
    • +8 (10 voturi)    
      @xrogo inca doarme in puful Crescent (Duminică, 18 martie 2018, 13:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Nu il va parasi pentru ca nu il angajeaza “Concurentza “
  • -13 (17 voturi)    
    Nu inteleg ironiile ieftine si deplasate (Duminică, 18 martie 2018, 12:58)

    xrogo [utilizator]

    ale unor postaci frustati ca nu cade guvernul PSD cand vor si cer ei, a afla adevarul daca aceste protocoale au fost legale si de catre cine au fost intocmite si semnate nu poate duce decat la clarificarea unei triste perioade din istoria aceste tari!
    • +9 (13 voturi)    
      Beneficiarii Sunt si ai P$D, penele, ald€ (Duminică, 18 martie 2018, 13:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Esti 100 % convins ca Vor Asta? Deddy si Dottore di Catania sunt la Spovedanii, amandoi sunt buni Comunicatori, ce reiese? Ca P$D este frustrata ca nu are performantele lu Base, eu cred ca Nici sanse sa il depaseasca! Informatii despretalhariile din banul public comise de P$D sunt covarsitoare...
    • +7 (7 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Duminică, 18 martie 2018, 13:48)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      " nu poate duce decat la clarificarea unei triste perioade din istoria aceste tari!"

      Triste pentru infractori, pentru cetatenii onesti ai acestei tari a fost o perioada fericita cand banditii au inceput sa infunde puscariile pentru jafurile comise.
  • +13 (15 voturi)    
    trebuie gasite persoanele (Duminică, 18 martie 2018, 13:00)

    Adrian_. [utilizator]

    cine ne-a dat in gat la SRI in toti acesti ani?
    acum ii gasim si ii eliminam repede din sistem.
  • +11 (13 voturi)    
    Hai dă tu Tăriceanu o lege! (Duminică, 18 martie 2018, 13:20)

    asavreau [utilizator]

    Că cei secret nu mai este secret!Altfel ceri să se facă o fărădelege.Din obișnuință!
  • +10 (12 voturi)    
    De cand am aflat ca Tariceanu a fost corijent (Duminică, 18 martie 2018, 13:37)

    Susufler0 [utilizator]

    la fizica in liceu, deci cum ar spune Voiculescu, i s-a furat o vara din viata lui din cauza ca a fost nevoit sa toceasca pt a trece in anul scolar urmator, lucru care se pare a produs sechele de neinlaturat pt tanarul Anton, nu imi mai fac probleme cu privire la atacurile sale cenusii, terne, de "corijent" asupra lui Iohannis !

    Inclin sa cred ca Tampiceanu mai crede si faptul ca va candida impotriva lui Iohannis din partea PSD_ALDE la Presedintia Romaniei si va ajunge Prezidentul Romanicii lui Dragnea !

    PS. Daca-i asa, inseamna ca insul e "tampiceanu" de doua ori, dar asta-i treaba lui !
    • +4 (6 voturi)    
      P$D este Constient (Duminică, 18 martie 2018, 14:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca Motocicleanu presedinte si Hamsterul prim ministru este Singura carte pentru ei; stafia esecului P$D la alegerile prezidentiale este mai emotionanta pentru ei vs toate dosarele DNA la un loc. Transparenta Fratiei Infractorilor P$D si Ald€ pregateste terenul
  • +2 (2 voturi)    
    Graba strica treaba (Duminică, 18 martie 2018, 13:45)

    Propinatiu [utilizator]

    De mirare ca nu a generat urgente noul tip de agresiune subtila, care impune predarea, macar in licee, a unor notiuni elementare de "cultura de securitate", 2-3 ore: ce este un spion si cum te influenteaza el, fie si ca postac; cum ne protejam informatiile personale etc., domeniul intelligence progresând exponential in era digitala.
  • +7 (7 voturi)    
    In Protocoale nu poate fi nimic ilegal ! (Duminică, 18 martie 2018, 18:59)

    deval [utilizator]

    Sigur sunt niste cadre generale ! SE DORESTE ANIHILAREA SRI PE ANTICORUPTIE ! Adica SRI sa redevina Mama Omida si sa dea informari din alea gen : Se spune ca se cam fura in Romania !
    Toata lumea s-a ratoit sefi de institutii dupa relevarea praduirilor de la ANRP (de exemplu) in sensul ca , cum de nu stia SRI ? Pai cu ce mijloace ...sa stie ? Citind in presa ?
    Mafia politica, isi creeaza cadrul propice pentru PRADUIRE EFICIENTA si FARA CONSECINTE !!
    Daca CORUPTIA e benefica Romaniei, daca praduirea face parte din ADN-ul national , da, trebuie taiate legaturile dintre institutii !
    Daca Coruptia ucide, daca e considerata un risc pentru statul de drept si democratie , protocoalele devin legi clare , prin care institutiile coopereaza intr-un cadru legal, in anihilarea praduitorilor la varf, din politica si administratie !!