Patriarhul Daniel intervine în scandalul interzicerii pelerinajului la Sf. Parascheva: O măsură disproporționată și discriminatorie / Sperăm că se va reveni cât mai curând asupra măsurii

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2020, 19:27 Actualitate | Cultură


Patriarhul BOR Daniel
Foto: basilica.ro
Patriarhul Daniel intervine în scandalul interzicerii pelerinajului de Sfânta Cuvioasă Parascheva pentru credincioşii care nu locuiesc în Iaşi și spune că este o măsură disproporționată, discriminatorie şi luată fără o consultare prealabilă cu Biserica Ortodoxă Română.
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a decis luni seară că este permisă organizarea de manifestări cu ocazia sărbătorilor religioase numai cu participarea celor care au domiciliul sau reşedinţa în localitatea respectivă, motivând că riscul de infectare este unul foarte mare atunci când pelerinii se deplasează dintr-o localitate în alta cu mijloace de transport precum autocare.

După ce marţi seara reprezentanţii Mitropoliei au anunţat că au informat Prefectura că nu vor să mai organizeze sărbătoarea în intervalul 8 - 15 octombrie, ci se vor limita la hramul din data de 14 octombrie, cu slujba ţinută pe pietonal, ulterior Mitropolia a trimis o adresă oficială către Consiliul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă în care a solicitat modificarea punctului 4 din ultima hotărâre, cea care prevede că pelerinii nu au voie să atingă racla. Mitropolia se angajează că va lua măsuri de prevenţie sanitară la raclă, asigurând un plexiglas deasupra care urmează să fie dezinfectat o dată pe oră şi pe care pelerinii să îl poată atinge, a scris Ziarul de Iași.

Mitropolia a mai cerut ca CJSU Iaşi să discute la nivel naţional pentru abrogarea Hotărârii nr. 47 / 05.10.2020, prin care a fost restricţionat accesul pelerinilor din alte localităţi la o sărbătoare religioasă, mai ales în contextul în care aceştia susţin că şi-au modificat programul de la Iaşi şi, astfel, riscul de a se crea o aglomeraţie a scăzut.

Reprezentanţii CJSU au trimis solicitarea Mitropoliei către Consiliul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. „După obţinerea răspunsurilor de la CNSU şi DSP Iaşi, vom putea organiza o şedinţă punctuală pentru a aduce amendamente deciziei CJSU nr 35/06 oct 2020”, au precizat reprezentanţii Prefecturii Iaşi.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11534 vizualizari

  • +47 (61 voturi)    
    Disproportionata (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:37)

    billy34 [utilizator]

    e nesimtirea BOR...
    • +9 (17 voturi)    
      Bai batman (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 8:22)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Deci sunt inchise teatrele, cinematografele, nuntile, inmormantarile, restaurantele, iar CEO-lui BOR nu ii ies cifrele si vrea sa faca acest circ?!
      Bai oamenilor, chiar atat de prosti ne credeti sau chiar atat de lacomi sunteti?
    • +4 (16 voturi)    
      HolinesDeniel a grait (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 9:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Din URSS ( acolo merge in city break )
  • +40 (54 voturi)    
    Mentalitate (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Abordarea Patriarhului, ca sa nu mai spun de episcopul Husilor, suna de genul "E greu in pandemie, oamenii trebuie sa fie sacrificii... dar noi nu! Noi trebuie sa fim lasati sa facem totul ca inainte"

    Presupunand ca se respecta total regulile in biserica (desi, din ceea ce se vede in reportaje, mastile sunt purtate in fel si chip), pelerinii se expun unor riscuri pe timpul deplasarii spre si dinspre biserica. Mai mult, ii expun ulterior si pe cei apropiati lor.

    Chiar e atat de greu de inteles acest lucru? Degeaba sustii ca respecti regulile, cand toate mesajele pe care le transmiti sunt unele ce stimuleaza neincrederea in masurile luate de autoritati.
    • +1 (1 vot)    
      parere.... (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 15:58)

      danton68 [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      eu cred ca-i bine sa fie pelerinaje, slujbe etc..... altfel nu vad cum as putea castiga contra votantilor psd :)
  • +29 (43 voturi)    
    Sindrom generalizat (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:45)

    mra [utilizator]

    Se pare ca toti posesorii de barba si de tichii aurite sufera de acelasi sindrom.
    Cred ca le e tare dor de Pimen
    • +19 (27 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 0:39)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui mra

      eu cred ca le-ar prinde bine o intrevedere scurta cu lenin ...
  • +21 (39 voturi)    
    Un incult comunist (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:48)

    Wulfy [utilizator]

    Ce draq sa știe nea caisă asta....numai la bani le sra gândul la ăștia
  • +34 (48 voturi)    
    PF Daniel e dovada ca romanii inghit orice (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:53)

    emil bobu [utilizator]

    In alte tari, clovnul asta ar fi fost o gluma. Aici are putere, printre slugarnici.
    • +1 (11 voturi)    
      DUamna GF ( acum o ilustra necunoscuta) (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      N are nici o Replica !

      Inghite...inghite pe sec
      • +2 (10 voturi)    
        Las' c-o sa vina si prea plinul ! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        N-o lasa Pandele, ca nu de-aia a luat-o ! :))
        • 0 (10 voturi)    
          Adică Pandele (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ii da prinos Prea Plinul ....și înghite și sughită și înghite și sughită ))))
          • 0 (8 voturi)    
            La ea in casa e Regina ! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:14)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Poate sa rescrie istoria cum vrea ea !

            PS. Iar Pandele o sa o indoape mult si bine ! Dupa aia...

            PPS. Dup-aia incalecam pe-o sa...
            • +3 (5 voturi)    
              Da da )))) (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:58)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              A Fost Odata Ca Niciodata ))))
              O Ilustra Necunoscuta Rezolvata de Un Matematician ))))
              • +2 (6 voturi)    
                Suna aproape obscen numele Gabitzeii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 14:05)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                in asociere cu cel al lui Nicusor ! :))

                PS. Este adevarat ca portretul lui Firea nu a mai avut loc pe perete alaturi de cele ale celorlalti primari si a ajuns pe perete la buda ?
                • +3 (5 voturi)    
                  Acolo (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 15:50)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Este Mazeta In Delir cu Mana Dreapta )))) desi el este Stangaci ))))
                  • +1 (3 voturi)    
                    Duamna Gabi si Mazeta ! (Duminică, 11 octombrie 2020, 0:49)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Mazeta Stangaciul manuind vermorelu' cu care-i albeste pe prieteni si-i inroseste pe dusmani !

                    PS. Si efigia lui Pandele scrijelita intre doua mascari, ca Intaiul Taietor de panglici la bude ! ::))))))
      • +3 (3 voturi)    
        Stimate domn, (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 14:51)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        da-v-ar Dumnezeu sanatate:n-o treziti!Lasati-o sa hiberneze!Ce de-o da drumul la goarna,dracul ne-a luat! Moldoveanca fiind,nu putea lipsi de la faimosul pelerinaj,asa ca s-a amestecat anonim printre pupatori,ca de cand nu mai este ditamai primar de capitala,nu i se mai asterne covorul rosu,iar de podium nici nu poate fi vorba......Cu peruca si cu masca nici dracul nu o recunoaste.
        • +1 (3 voturi)    
          Stimata Doamna (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

          Stie DUamna GF - Ilustra Necunoscuta ca intr un ceas din anul Domnului 2020 ( ce a ramas ) NU vor suna Clopotele in Voluntari cat se vor auzi Zanganind Catushele iar Pandele Intaiul Va Fi Negru !
    • 0 (0 voturi)    
      Pai da, (Luni, 12 octombrie 2020, 9:05)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      deoarece b.o.r. e a doua putere, in stat, daca nu prima!
  • +31 (45 voturi)    
    Iresponsabil (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:54)

    Dr.Jivago [utilizator]

    Veniti de luuati tulpinaaa!
  • +29 (45 voturi)    
    Lua-v-ar circu sa va ia! (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:02)

    Cataleya [utilizator]

    Comunistii, dandu-si seama ca nu au cum sa castige lupta cu religia, i-au corupt si i-au facut turnatori pe popi, folosindu-se de lasitatea, lacomia si dorintele lor de (prea)marire. (cu putine exceptii)
    Astfel au tinut biserica sub control.

    Acum, neobrazatii astia, ramasitele comunistilor si turnatorilor nu permit nimanui (de multe ori nici macar justitiei) sa se bage in treburile lor, in schimb, ei vor sa fie implicati in absolut toate problemele statului, indiferent ca e vb de justitie, educatie, sanatate si, mai ales, politica!
    Neaparat trebuie sa-l consulti pe Daniel ca altfel se supara si face urat!
    Si cand face urat le da ordin popilor de pe intreg hotarul sa aiba grija in ce directie canalizeaza voturile prostimii pupatoare de moaste in toiul unei pandemii.
  • +32 (50 voturi)    
    Nu mai putem (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:07)

    Alexa.99. [utilizator]

    de grija unora care venereaza un cadavru si umplu preotii cu bani. La ce nivel sa fii incat sa tii neaparat sa mergi cu autocarul jumate de tara ca sa te prosternezi la un cadavru?
    Iar preotii, daca ar avea un minim de bun simt si n-ar fi doar cu ochii dupa banii naivilor, i-ar sfatui sa stea acasa. S-a intalnit hotul cu prostul si e mare iubire si evlavie.
  • +31 (43 voturi)    
    CEO BOR (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:18)

    dandra [utilizator]

    Ca urmare a scaderii cifrei de afaceri si a riscului de a pierde si mai multe venituri de la bietii pensionari, noi BOR am decis ca este discriminatorie decizia de interzicere pelerinajului.
    Consideram disproportionata decizia de anulare a pelerinajului si mai ales ca nu ati consultat BOR, acum ca se lanseaza noul SLK Mercedes versiunea 2020.

    Pai ce tara din mileniul 3 suntem noi sa interzicem pupatul de cadavre, in pandeme si cand ne dorim masini luxoase.

    Un pacat mai mare ca asta nu exista!
  • -4 (20 voturi)    
    paraschiva (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:19)

    ------ [utilizator]

    O masura bine venita.
  • +17 (33 voturi)    
    Alooo (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:22)

    Atreyu [utilizator]

    E pandemie sau cu sfantul duh inainte, doamne ajuta!? In primul rand cine sunt nebunii care vin din alte părți ale tari pana la Iași in condițiile actuale?
    • +5 (13 voturi)    
      cum cine? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 9:42)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Atreyu

      sunt membri armatei de zombie a bor, taratoarele acerebrate dar cu drept de vot.
  • +26 (40 voturi)    
    Daca vor reveni asupra masurii guvernantii (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:26)

    Susufler0 [utilizator]

    se vor compromite !

    PS. Vor da semnal ca intre biserica si sanatate aleg biserica si ca lasa in voia lui Dumnezeu rezolvarea crizei medicale !

    PPS. Doar ca Dumnezeu este cam ocupat in perioada asta si e posibil sa ne lase sa ne descurcam singuri !
    • +1 (3 voturi)    
      Pimen (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 15:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Daca da un SMS poate Intelegem ceva ))))
      • +3 (3 voturi)    
        Nu cred ca poate momentan (Duminică, 11 octombrie 2020, 7:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pen' ca e in carantina !
        Doar nu iti inchipuiai cumva ca cei de sus sunt niste neglijenti ?

        PS. L-au bagat in carantina de cum a sosit ! 6 luni nu iese din camera !
        Joaca table prin corespondenta cu Sfantu Petru !
        • 0 (0 voturi)    
          Sau (Duminică, 11 octombrie 2020, 14:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Cu @Scara )))))
          Sa l intrebam cat ii scorul ))))
  • +5 (25 voturi)    
    . (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:33)

    altudintei [utilizator]

    Sunt sigur ca daca ar fi permis, oamenii ar sta la 1.5m si nu s-ar inbulzi, deloc. Niciodata.
    Nu ma iau de batrani, e greu sa mai schimb ceva cu ei, au trait alte timpuri, dar ma astept ca prea fericitul sa fie mai la curent cu realitatea ... Nu cred ca nu e constient de ce o sa se intample
    • +19 (29 voturi)    
      Pai (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:57)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui altudintei

      nu i-ati vazut deja ca au si facut protest la catedrala in Iasi? Cu mastile sub barba, gramada unii langa altii. Totusi, vorbim despre niste oameni cu nivel scazut de educatie, ce reguli sa respecte? Daca doar atat pot, saracii, e logic sa-i aperi de ei insisi, nu sa le dai apa la moara.
  • +22 (40 voturi)    
    perfect justificate masurile, Chirica e bolnav (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:42)

    jorj_bv [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24341709-mihai-chirica-primarul-iasiului-confirmat-coronavirus.htm
    Plus ca pupatorii de moaste sunt cei mai habotnici, iar adesea incapabili nici de a se proteja singuri, de aia merg la mila divina.
    • -6 (6 voturi)    
      nu fi asa sigur (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:18)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Mi se pare suspecta coincidenta momentului in care Chirica este confirmat cu COVID (si dispare din peisaj pt 2 saptamani), simultan cu inceperea razmeritei taratoarelor la Iasi. Ceva e in neregula, atentie mare la ce se intampla in zilele urmatoare la Iasi.
  • -18 (26 voturi)    
    prea putin prea tarziu (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:50)

    mmmircea [utilizator]

    Daniel o fi bun pe timp de pace, dar pe astfel de vremuri e nevoe de un altfel de patriarh, unul ca teodosie.
    • +3 (9 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 9:44)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      de unul ca pimen e nevoie. sa aiba pupatorii de cadavre mai mult material didactic.
  • +24 (40 voturi)    
    BOR si auru' ce-i atarna la gat sefului .... (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:59)

    KTerinca [utilizator]

    Oare nu i-e rusine ?
    Oare i-o fi fost rusine vreodata ?
    In rest, preafericit sau suparat, ce sa mai comentezi despre declaratiile respectivului.
    Habotnicii sunt cei mai periculosi.
    In toate religiile.
  • -19 (33 voturi)    
    Din moment ce (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:08)

    Dilematic [utilizator]

    nu exista vre-o restrangere generala a libertatii de circulatie a cetatenilor dintr-un judet in altul pe teritoiul Romaniei, interdictia instituita special pentru pelerinii din alte judete de a intra in judetul Iasi este excesiva.
    • +21 (29 voturi)    
      esti sigur? (Vineri, 9 octombrie 2020, 23:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      La mostele alea ajungeau in general cateva sute de mii de sarmani. 99% cu autocare platite de primarii de prin toata tara. Un singur infectat dintr-un autocar, de exemplu de la Ilfov la Iasi, 6-7 ore pe masina, e imposibil sa nu infecteze pe altul. Peste asta infectatii astia noi vor trebui sa stea la o coada imensa, vor pupa moastele, se vor duce sa-si ia un salam de la supermarket, etc, etc. Deci cu putina "sansa" minim 50-100.000 de noi cazuri de covid in maxim o saptamana. O fi bine, o fi rau?

      Si 80% din acei pelerini au minim 65 de ani...
  • +22 (36 voturi)    
    Bun asa! (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:12)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Eu personal, ma opun ca o institutie fie ea si religioasa, sa hotarasca ce e bine si rau pt cetatenii acestei tari!?!
    Ce rol mai au institutiile acestui STAT de rahat?
  • +23 (41 voturi)    
    Ce-i, boss? (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:35)

    Andy500 [utilizator]

    Nu mai ai bani sa-ti schimbi S-Class-ul?
    Mama ta de jeg...
    • -18 (28 voturi)    
      Un pic de civilizatie, (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:36)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      nu a ucis pe nimeni!!
      • -2 (2 voturi)    
        Civilizatie? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:04)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        Incompatibila cu functionarii BOR
    • -9 (11 voturi)    
      după cum spuneam și ieri (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:41)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      pașol na kazarma, nea cașchetă...fă-i jeguri pe gheniralii de carton din kazărmi, mîncătorii de pensii speciale și făcătorii de licitații de sute de mlioane, gen Arafat...ăștia ne fură banii, nu BOR, la BOR dăm că așa vrem...sekuriștii ne fură și ne omoară în spitale, vezi Hexifarma, nu BOR a vîndut dezinfectanți diluați
      • +1 (11 voturi)    
        ,,Dam ca asa vrem´´ (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:17)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        si va dati de ceasul mortii ca nu va ajunge pensia!Ia adunati cu creionul pe hartie cati bani dati anual la biserica,pe acatiste,spovedit,impartasanie,pelerinaje,lumanari,boboteaza,botezatul cailor,masinilor,maine-poimaine si a cainilor......Basca nunti,botezuri,inmormantari urmate de nenumaratele pomeniri......Trageti linie si adunati!!!Ce suma v-a iesit?Ei bine,banii astia i-ati bagat in buzunarul bisericii din pensia voastra,,pentru ca asa vreti´´!Atunci,natarailor,ciocu mic!Nu stati cu gura pe guvern ca nu va ajunge pensia!
        • 0 (4 voturi)    
          . (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 14:07)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

          am reacționat dăcît la limbaju necivilizat a lu domnu de mai sus...în rest, fiecare are dreptu să creadă în ce vrea...sau să nu creadă în nimic
          • +1 (3 voturi)    
            Stimate domn, (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 14:58)

            Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            daca v-am jignit,va rog sa ma scuzati!O zi frumoasa va doresc.
  • +20 (34 voturi)    
    Cred (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:45)

    My50cents [utilizator]

    Ca e restant ptriarhul Daniel la rata la benz. Poate 2-3 rate la rand si se alege cu bad credit, mai stii.
    Asta ar fi singurul motiv logic pentru iesirea asta
  • +4 (26 voturi)    
    biserica ortodoxa (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:51)

    Drago65 [utilizator]

    Ne exprimăm speranța că, pentru cinstirea demnă şi responsabilă a Sfintei Cuvioase Parascheva, biserica ortodoxa poate intelege ca e mai bine sa aiba credinciosi in viata. Sau poate e mai important ca anul viitor sa aiba nenumarati sfinti, luptatori contra covidului.Tot ce ne dorim este sa fie sfintite si cat mai multe capete bisericesti. Toate daca se poate. M-as bucura nespus, Ar fi corect.Am putea apoi sa-i proslavim in urmatorul secol. Ce si-ar putea dori mai mult niste adevarati slujitori ai Domnului?
  • +23 (39 voturi)    
    consult (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:54)

    Ademordna [utilizator]

    Pai bine bei, cum de nu ați consultat shamanii când ați luat o decizie de sănătate publică?
    Cum va permiteți sa luați o astfel de decizie numai pe baza științei și interesului public? La cuferele BORului nu vă gândiți?

    Daniele, marș în peștera ta de primitiv cleptomaniac! Sau îl invidiezi pe Pimen?
  • +13 (29 voturi)    
    Pacat ca BOR (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:55)

    Bradisor [utilizator]

    nu se implica suficient in combaterea pandemiei.Conteaza veniturile aduse de un mare pelerinaj?
    • +6 (26 voturi)    
      Care venituri? (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:26)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      De la acatiste la lumanari cumparate, de la BOR? Ce este stat in stat!?! Nu plateste taxe si IMPOZITE! ROMANIA nu este reprezentata de BOR din limuzine pt sufletele lor proprii de inapoiati!!
  • +20 (28 voturi)    
    Pai sau inchis restaurante si baruri; (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:12)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    care plateau impozite si taxe pe salariati!!
  • +17 (31 voturi)    
    Hmm (Vineri, 9 octombrie 2020, 23:34)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Daniele, pupi tu toate moastele si icoanele ultimul ?
    • +1 (7 voturi)    
      Le pupa de ochii lumii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:32)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ca nici el nu crede in de-alde astea!Macar in liceu si tot a prins o bruma de fizica,biologie,astronomie.......Mai are si internetul spre a se informa despre marile descoperiri ale STIINTEI......Face pe prostul si-i merge!Toata viata n-a pus mana decat pe lingura sa nu moara de foame,si pe p........si hartie igienicaa sa nu faca pe el.In rest a dat din gura ,si a strans bani ca Hagi Tudose.La atat se rezuma viata unui netrebnic puturos.
  • -15 (23 voturi)    
    Pentru Sică și ai lui (Vineri, 9 octombrie 2020, 23:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu există nici parlament, daramite bor
  • +28 (36 voturi)    
    Biserica ar trebui sa plateasca taxe (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 0:57)

    Klaus_ [utilizator]

    Inconstientii astia de popi strang prostimea la pupat moaste si se imbolnavesc toti de Covid. Ajung in spitale platite din taxele noastre. Iar biserica nu contribuie cu nimic. Ce-ar fi daca ar plati si biserica taxe pe venit, contributii la sanatate, impozit pe cladiri, TVA... asa cum toti platim?
    • +2 (8 voturi)    
      .....ce-ar fi? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:34)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Ar jupui si mai abitir turma de creduli!
  • +4 (8 voturi)    
    iubire (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 6:03)

    clujanu [utilizator]

    Acest om nu respecta una din poruncile de baza date de Isus Cristos : " Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit eu ". Orbit de dorinta pentru castiguri materiale sacrifica turma pe care o pastoreste. "Iarta-l Doamne ca nu stie ce face"
  • +3 (7 voturi)    
    Biserica numai pentru unii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 7:01)

    Piru [utilizator]

    Cum sa aiba incredere autoritatile in promisiunile mitropoliei cu privire la respectarea regulilor de protectie impotriva virusului cand preotii din mitropolie nu poarta niciodata masca. Cum sa aiba autoritatile incredere in mitropolie cand lasa perelinii sa pupe moastele si nu dezinfecteaza racla dupa fiecare perelin (in Grecia se face aceasta dezinfectare inca iainte de a aparea aceasta pandemie) Biserica a tinut unit poporul roman in toata istoria noastra - acuma biserica il dezbina
  • +10 (10 voturi)    
    De ce ei pot ...??? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 8:55)

    B.Michelle [utilizator]

    Pelerinii care obişnuiau să vină la marea procesiune de Rusaliile Catolice de la Şumuleu Ciuc sunt rugaţi să fie prezenţi în acest an doar cu sufletul la slujba care va avea loc în data de 30 mai, întrucât evenimentul clasic nu se va mai desfăşura, din cauza pandemiei de COVID-19.

    Într-un mesaj al Ordinului Franciscan se arată că, în acest an, pelerinajul va fi doar în suflet.

    Sursa citată precizează că decizia de a nu primi pelerini în acest an a fost una dificilă, dar este pentru binele acestora şi pentru a le proteja sănătatea.

    În conformitate cu această hotărâre, credincioşii sunt rugaţi să nu vină în acest an la Şumuleu, ci să urmărească slujba de Rusalii şi alte programe liturgice, fie online, fie la televizor.

    De asemenea, cei care vin la biserică să se roage în mod individual, sunt rugaţi să respecte cu stricteţe reglementările de prevenire a răspândirii noului coronavirus.
    • +5 (9 voturi)    
      De ce pot? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:13)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui B.Michelle

      pentru ca au EDUCATIE!!!!!!!Dar si DISCIPLINA si ASCULTARE!Notiuni care turmei pupatoare ii lipseste cu desavarsire!Iar bor,prin popi,nu se grabeste,bineinteles din interes pecuniar,cu luminarea si educarea masei de cotizanti.,,stie bor de ce´´.........
  • +6 (12 voturi)    
    e plina tara de paraziti slinosi (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:29)

    yotta [utilizator]

    care se cred indispensabili gloatei de prosti facuti gramada,naivi, ignoranti si disperati.
  • +4 (8 voturi)    
    desigur (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:34)

    revo [utilizator]

    COVID-ul trebuie democratic si nediscriminatoriu diseminat.
    Eu propun si sustin ca preainaltul in sarlatanii ieftine sa fie primul care pupa moastele, fara dezinfectie inainte, ca toti dreptcredinciosii. Sa dea un exemplu personal.

    Ba, dar chiar asa, chestia asta cu moastele nu e profanare de morminte? Oasele femeii aleia nu au dreptul la respect, sa zaca, in sfarsit, linistite? Nu i-o fi ajuns? Ce blestem e asta pe capul ei? Sa colinde lumea, ca o fantoma blestemata de soarta, dar tangibila?
    • +5 (9 voturi)    
      Biata femeie nu numai (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:18)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ca e scoasa din mormant,mai e si facuta bucatele....Ca doar nu zace intreaga in racluta aia.Treaba asta se incadreaza si la Profanare de cadavru......
  • +6 (6 voturi)    
    Oare a uitat domn parinte ce scrie in Biblie ? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:50)

    democtrates [utilizator]

    Este scris în Biblie: Romani 13:1-4. “Supuneţi-vă guvernului, căci Dumnezeu l-a aşezat acolo. Nu există niciun guvern în toată lumea asta care să nu fi fost adus la putere de Dumnezeu. Astfel, cei care nu vor să respecte legile ţării refuză, de fapt, să-L asculte pe Dumnezeu şi vor fi pedepsiţi pentru aceasta. Căci judecătorul nu inspiră frică celor care au o purtare corectă; dar cei care comit rele îi vor şti totdeauna de frică. Dacă vrei să nu-ţi mai fie frică, respectă legile şi nu te va mai durea capul. Judecătorul este trimis de Dumnezeu să te ajute. Dar dacă comiţi vreo abatere, fireşte că ai de ce să te temi, căci el va porunci să fii pedepsit. Tocmai pentru acest scop l-a trimis Dumnezeu.
  • +5 (7 voturi)    
    Multumesc din suflet,stimate domn! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:32)

    Rebecka [utilizator]

    Mi-ati vorbit din inima!Sper sa citeasca cat mai multi comentariul dumneavoastra.Dar ma tem ca,dintre cei carora le este adresat,putini stiu sa citeasca si mult mai putini cei care inteleg ce au citit.....Iar Danoi cu mitropolitii ar fi in stare sa nege(din interes banesc!) mesajul chiar daca le-ati da cu Biblia in cap!Sanatate si toate cele bune!
  • +1 (1 vot)    
    Altul este baiul. (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:31)

    asavreau [utilizator]

    Când este lume multă,este hărmălaie și nu se mai vede că,de fapt,preoții nu fac nici-o slujbă.Mormăie ceva neinteligibil,umblă de colo-colo făcându-se preocupați și pe urmă se felicită pentru efortul depus.Fără pelerinaj vor trebui să facă slujbă//pe bune//și nu sunt pregătiți.O slujbă corectă făcută și transmisă TV,Radio și Internet ar fi o sărbătorire cu adevărat creștină,cu grijă față de oameni și Dumnezeu va fi mulțumit.Poate spune PF Daniel desfășurătorul sărbătoririi Cuvioasei Parascheva?
  • 0 (0 voturi)    
    Tu, "Sfanta" Modestie, esti (Duminică, 11 octombrie 2020, 13:02)

    John M. [utilizator]

    trecator, dar eternul Caragiale iti spune de dincolo de mormant:
    "Amice, esti idiot..."