VIDEO Câteva sute de persoane au protestat în fața Mitropoliei din Iași față de restricțiile impuse la pelerinajul Sf. Parascheva

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2020, 17:52 Actualitate | Esenţial


protest
Foto: Captura
Protest la Iași, în fața Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Câteva sute de persoane s-au adunat vineri seară, nemulțumite de interdicțiile impuse de autorități la pelerinajul Sfintei Parascheva. Oamenii au spus rugăciuni și cântă cântece religioase.

O parte dintre ei au pancarte cu mesaje precum "Pelerinaj zilnic la metrou permis, pelerinaj la sfinți, o dată pe an, interzis!" sau "Dumnezeu este cu noi, fiți curajoși!”. În imaginile filmate de Bună Ziua Iași se poate vedea că unii participanți nu poartă mască.



Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a decis luni seară că este permisă organizarea de manifestări cu ocazia sărbătorilor religioase numai cu participarea celor care au domiciliul sau reşedinţa în localitatea respectivă, motivând că riscul de infectare este unul foarte mare atunci când pelerinii se deplasează dintr-o localitate în alta cu mijloace de transport precum autocare.

După ce marţi seara reprezentanţii Mitropoliei au anunţat că au informat Prefectura că nu vor să mai organizeze sărbătoarea în intervalul 8 - 15 octombrie, ci se vor limita la hramul din data de 14 octombrie, cu slujba ţinută pe pietonal, ulterior Mitropolia a trimis o adresă oficială către Consiliul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă în care a solicitat modificarea punctului 4 din ultima hotărâre, cea care prevede că pelerinii nu au voie să atingă racla. Mitropolia se angajează că va lua măsuri de prevenţie sanitară la raclă, asigurând un plexiglas deasupra care urmează să fie dezinfectat o dată pe oră şi pe care pelerinii să îl poată atinge, a scris Ziarul de Iași.

Mitropolia a mai cerut ca CJSU Iaşi să discute la nivel naţional pentru abrogarea Hotărârii nr. 47 / 05.10.2020, prin care a fost restricţionat accesul pelerinilor din alte localităţi la o sărbătoare religioasă, mai ales în contextul în care aceştia susţin că şi-au modificat programul de la Iaşi şi, astfel, riscul de a se crea o aglomeraţie a scăzut.

Reprezentanţii CJSU au trimis solicitarea Mitropoliei către Consiliul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. „După obţinerea răspunsurilor de la CNSU şi DSP Iaşi, vom putea organiza o şedinţă punctuală pentru a aduce amendamente deciziei CJSU nr 35/06 oct 2020”, au precizat reprezentanţii Prefecturii Iaşi.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6830 vizualizari

  • +26 (42 voturi)    
    Uite gloata (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:09)

    ZimZum [utilizator]

    Astia sunt cei care nu respecta regulile, vezi in video cum isi tin masca sub nas si canta si Doamnee Ajuta!
    Spalatii pe creier, parca n-am fi in 2020, ci in evul mediu.
    Sunt iesean, dar cu astia nu ma mandresc, iar daca tot tipa ca la metrou ii lasa, sa-i aduca aminte lui Chirica sa ne faca si noua unul, ca noi aici n-avem decat tramvaie din 1950.
    • +6 (16 voturi)    
      Eu nu stiu de ce nu-i amendeaza pe idolatrii astia (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:16)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      Altfel nu disciplinam populatia mai saracuta cognitiv...
      • +2 (6 voturi)    
        Sa-i amendeze? eu propun sa-i incurajeze! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 0:02)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Sa se stranga cat mai multi, fara masti. Dar nu sunt adevarati crestini daca nu se roaga macar 14 zile continuu! Si daca se imbolnaveste careva, adevaratii crestini il vor ajuta acolo, pe loc, nu-l vor trimite la spital.

        Serios acum, cred ca guvernul rateaza o mare oportuntate - cine vrea sa se duca in pelerinaj, ar trebui sa o poata face, dar sa semneze ca renunta la dreptul de a fi internat in caz ca se imbolnaveste, toata familia / persoanele cu care locuieste. Si BOR sa se angajeaze in scris ca le asigura gratuit inmormantarea..
        • 0 (0 voturi)    
          LOL (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 9:42)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Buna poanta!
    • +4 (14 voturi)    
      Stimate domn, (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:27)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      propun ca toti acei protestatari,fara exceptie,sa fie bagati urgent in carantina 14 zile pe cheltuiala beneficiarului,adica a mitropoliei.Ce face mitropolia cu ei,unde-i cazeaza,cu ce-i hraneste o priveste! bor e disperat ca pierde tributul substantial post parascheva,de aici si cuvantarea plina de manie duhovniceasca a lui Danoi,asa cum ii sta bine unui patriarh caruia ii pasa de turma de oi si berbeci capiati....
  • +22 (32 voturi)    
    e foame de bani băieți... (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:25)

    samuraijack [utilizator]

    vorba lui Sișu și Puya
  • +16 (32 voturi)    
    de urgenta! (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:28)

    Filbert [utilizator]

    Preacuvioasele videochatiste au sosit la demonstratie?!
    • +9 (17 voturi)    
      Pai Au Făcut Foamea (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Nu se pot înscrie la Ajutor IMM deoarece nu taie chitanța la Clienți
    • +1 (1 vot)    
      Numai maine nu-i poimaine! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 15:39)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Iar nepotii si stranepotii pupatorilor de azi se aleg cu inca doua moaste,, preasfinte´´numai bune de pupat!Se vor intreba viitorii pupatori ce hram au purtat si ce,,indeletnicire´´au avut in viata,,cuvioasele´´?Da de unde!Bucurosi ca au ce pupa,dau banii,le pupa si gata!Sunt absolviti de toate pacatele!Biata Parascheva!Cu astfel de concurente redutabile,meciul va fi unul greu,foarte greu..........
  • +8 (18 voturi)    
    cu primaru” (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:48)

    ggogu [utilizator]

    sa l cheme pe chirica, sa stea de vorba...sa le tuseasca in nas...
    tocmai s a dat informatia ca i infectat
  • +16 (24 voturi)    
    Imi place cum poarta masca de forma (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Puteau sa nici nu le poarte, oricum ii incurca cand pupa icoane si moaste.
  • +13 (25 voturi)    
    nu-i ceea ce pare (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:48)

    fl0rin [utilizator]

    a plouat mult zilele trecute si au iesit ramele din pamant, atata tot.
  • +13 (23 voturi)    
    Medie de 5 zile (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:52)

    ZimZum [utilizator]

    Cam atata o sa dureze pana jumatate dintre ei o sa fie clienti in curtea la UPU, si o sa se roage la Sf. Paraschiva sa le gaseasca medicii vreun loc sa-i interneze, si vreun ventilator, ca deja asta se intampla
    • -13 (15 voturi)    
      Hai mă, mă leși? (Vineri, 9 octombrie 2020, 21:33)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      Amenințările de genul ăsta nu mai țin.

      Trebuia să mor deja de câteva ori (nu mai zic de câte ori trebea să ajung în spital).

      Trebea să mor pentru că am fost la protestele din 15-17 mai. Apoi pentru că am fost în Suedia. Apoi pentru că am fost la protestul din 12 iulie. Apoi la protestul din 10 august. Apoi la cel din 19 septembrie.

      Acu o să mor pentru că voi veni la protestul de mâine, 10 octombrie.

      Câți bani iei de la PNL să răspândești minciuni intenționate și dezinformări pentru a demobiliza rezistența în fața regimului iliberal de la București?
      • +2 (4 voturi)    
        norocu' tau (Vineri, 9 octombrie 2020, 23:12)

        Filbert [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

        De prosti si de betivi are Dumnezeu grija...
  • +5 (11 voturi)    
    Adunate IQ-urile lor (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:12)

    mra [utilizator]

    face cat al unui om normal
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate, nu se aduna (Vineri, 9 octombrie 2020, 23:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mra

      In cel mai fericit caz, se aplica valoarea maxima. Dar este democratie, deci se foloseste valoarea mediana.
  • +4 (12 voturi)    
    Domnu' Presedinte Johannis, (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:23)

    fl0rin [utilizator]

    Intrebare: CSAT-ul mai exista? N-ati vrea sa aveti o mica discutie despre o organizatie care pune in pericol siguranta nationala facand manifestatii de protest in plina pandemie, in unul din orasele cele mai afectate? Nu considerati ca le-ar prinde bine capilor acestei organizatii care se crede stat in stat o perioada de 30 de zile de meditatie intr-un loc cu racoare? Posibile subiecte de meditatie ar fi zadarnicirea combaterii bolilor (continuu de cand a inceput pandemia), instigare la nerespectarea legilor statului roman si inselaciune in forma continuata (dintotdeauna).
  • -7 (13 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:33)

    mentopic [utilizator]

    Art. 29 din Constitutia Romaniei l-a mai citit cineva? Ii mai pasa cuiva in tara asta daca se mai respecta Constitutia sau nu? Nu trebuie sa fim de acord sau nu cu cei care vor sa mearga in pelerinaj, este vorba daca noi respectam Constitutia sau nu. Pentru ca guvernul nu o respecta.
  • +9 (13 voturi)    
    Sa ingrijeasca ei bolnavii (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:52)

    aniod [utilizator]

    Sa le faca o mancare bolnavilor din spitale, sa jute un batran cu cumparaturile, acestea sunte faptele care plac Domnului. Sfintii nu pupau alti sfinti, ci aveau ei un comportament altruist.
  • +6 (12 voturi)    
    pelerinaj (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:13)

    Drago65 [utilizator]

    Pelerinajul ar trebui permis dar cu o carantina de 14 zile, Pupi icoana si apoi stai acolo inca 14 zile sa te rogi. Ar trebui sa ajute. De 14 ori mai mult decat daca te-ai ruga numai o singura zi. Iar pelerinii vor iesi dupa 14 zile fericiti si impliniti ca si cum ar fi facut un pelerinaj de 14 ani. de ce nu? Ar mai fi o conditie. Toti prelatii care se impotrivesc carantinei sa fie alaturi de credinciosi si de sfanta in cele 14 zile. Le asigur eu mancarea si apa ca de bautura nu poate fi vorba la credinciosi.Pot sa participe si politicienii. Pentru astia nu cred e nevoie sa le asigur eu nimic, oricum se descurca ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Stimate domn, (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:49)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Drago65

      de gazduirea si hranirea gloatei de cre(s)tini sa se ocupe organizatorul(mitropolia) si beneficiarul(bor)!Va rog,spre binele dumneavoastra,retrageti oferta!Nu de alta,dar daca va pomeniti in ograda cu turma de oi si berbeci capiati nu va vad bine........Daca-i indeamna popa,,astia´´nu stiu multe ............