Reacția Patriarhiei, după decizia de interzicere a pelerinajelor: Măsurile cu impact public nu trebuie să ducă la limitarea libertății religioase / Bisericile sunt spaţii ale decenţei

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2020, 10:12 Actualitate | Esenţial


Biserica
Foto: Facebook
Măsurile sprijinite pe rațiuni medicale cu impact public trebuie luate cu maxim discernământ și bunăvoință, astfel încât ele să nu ducă la afectarea unor libertăți, la contrarierea și tulburarea oamenilor credincioși care compun majoritatea societății românești, afirmă Patriarhia Română. Reacția vine în contextul în care Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis că în perioada următoare se vor interzice pelerinajele la evenimentele religioase, urmând să poată participa doar persoanele care au domiciliul sau reședința în respectiva localitate.
  • "Înțelegem, desigur, că noile măsuri ale autorităților sunt justificate exclusiv de creșterea alarmantă a numărului de pacienți cu Covid, de necesara prevenire și diminuare a îmbolnăvirilor ce pot conduce sau au condus deja la excedarea secțiilor ATI din spitale.
  • Din perspectiva prezervării unor libertăți intangibile, precum fundamentala libertate religioasă, considerăm că măsurile sprijinite pe rațiuni medicale cu impact public trebuie luate cu maxim discernământ și atentă bunăvoință, astfel încât ele să nu conducă la afectarea acestor libertăți, la contrarierea și tulburarea oamenilor credincioși care compun majoritatea copleșitoare a societății românești.
  • Măsurile ce se impun ca strict necesare trebuie justificate în mod onest de rațiuni sanitare foarte limpezi, precum și de probe indubitabile legate de respectarea sau nerespectarea regulilor în anumite locuri sau instituții. Bisericile sunt prin natura lor spații ale decenței, curățeniei și ordinii, nu ale dezordinii. Desigur, regulile stricte referitoare la igienă, la purtarea măștii în anumite momente și la păstrarea distanței de 1,5 m între persoane se impun inclusiv în spațiile liturgice și trebuie riguros respectate. Ceea ce în toată perioada de până acum s-a făcut în mod exemplar în cadrul tuturor cultelor religioase din România. Biserica Ortodoxă Română a fost și rămâne implicată într-un mod fără precendent și fără termen de comparație inclusiv în plan caritabil, prin ajutorul consistent oferit persoanelor vulnerabilizate de pandemie, dar și multor spitale din România”, a transmis Patriarhia, într-un comunicat citat de Mediafax.
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a decis luni seară că este permisă organizarea de manifestări cu ocazia sărbătorilor religioase numai cu participarea celor care au domiciliul sau reşedinţa în localitatea respectivă, motivând că riscul de infectare este unul foarte mare atunci când pelerinii se deplasează dintr-o localitate în alta cu mijloace de transport precum autocare.

Măsura CNSU are loc în contextul în care reprezentanţii Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei au decis că pelerinajul de la Iaşi, de Sfânta Parascheva, nu va fi anulat, pe fondul pandemiei de coronavirus.

Sfânta Liturghie va avea loc pe 14 octombrie şi va fi oficiată pe un podium amplasat pe Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt, în dreptul altarului Catedralei Mitropolitane. În zonă vor fi amenajate culoare de acces pentru cei care vor dori să participe la slujbă şi care, în număr restrâns, vor putea să intre în spaţii delimitate – astfel încât să nu se creeze grupuri mari de persoane şi să se poată păstra distanţa recomandată de autorităţi. În acest an nu vor fi aduse nici din ţară, nici din străinătate alte sfinte moaşte sau relicve sfinte.

Zeci de mii de credincioşi sunt aşteptaţi la Iaşi în fiecare an, în luna octombrie, pentru a se închina la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, care sunt scoase din incinta catedralei şi apoi sunt depuse într-un baldachin amenajat în curtea lăcaşului de cult. Sfânta Cuvioasa Parascheva este considerată ocrotitoarea Moldovei, iar ziua de 14 octombrie, când este hramul, transformă Iaşiul în cel mai mare centru de pelerinaj din România.

CITEȘTE ȘI: Pelerinajul de la Iași, de Sfânta Parascheva, în pandemie: Mitropolia Moldovei nu interzice atingerea raclei: "Moaştele nu fac rău”, "Sfințenia nu este contagioasă"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8428 vizualizari

  • +27 (45 voturi)    
    ce jegoasa e biserica (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:17)

    liviu_ [utilizator]

    - interzici teatre, cinematografe, concerte, meciuri etc.. yah, sure, no problem!
    interzici slujbele: NUUUUUUU DEZASTRU !!!

    va pasa voua de poporu roman la fel de mult cum imi pasa mie de bunastarea gandacilor de bucatarie! diferenta e ca eu chiar vreau sa scap de ei si NU profit de pe urma lor!
    • -13 (17 voturi)    
      Exista reguli de protectie sanitara (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:22)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Exista distantare sociala, masca, dezinfectant pentru maini. A interzice o activitate cand exista toate aceste masuri inseamna a recunoaste ca toate acele reguli si masuri de protectie sanitara au ZERO efecte in a preveni raspandirea virusului.
  • +25 (41 voturi)    
    De ce să te rogi musai la biserică? De ce? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:20)

    Tayen [utilizator]

    Nu te poți ruga și acasă?
    SAU TREBUIE SĂ TE VADĂ TOȚI!?
    • +11 (15 voturi)    
      Trebuie sa-si ia poparul spaga (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:22)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      De aia trebuie sa te duci la biserica. Sa zicem ca dumnezeu a creat universul, chiar il roade pe el grija ca se duc doua babe cu baticul pe cap sau nu la biserica sa aprindă o lumânare.
    • +7 (9 voturi)    
      Bani pentru Mitropolia Moldovei si Bucovinei (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:23)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      In 2018, Mitropolia Moldovei si Bucovinei a avut venituri de 95 de milioane de lei, aproape 25 de milioane venind din donaţii sau subvenţii.
    • +12 (14 voturi)    
      nu intelegi (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      daca te rogi acasa, biserica nu primeste bani!

      tu crezi ca mertzanele merg cu rugaciuni?! benzina costa bani!
    • +1 (7 voturi)    
      intrebarea e dovada (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:38)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ca nu ati inteles corect si complet conceptul de biserica....(Chit ca si acasa te poti ruga, desigur si nu e musai sa te rogi in acea adunare)
  • +32 (44 voturi)    
    In principiu da,bisericile sunt.... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:20)

    gigiN [utilizator]

    ...spatiil ale decentei,dar voi,preotii,in proportie de 90% nu aveti nimic de a face cu decenta!!
    • +6 (14 voturi)    
      Ce bisericos esti! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:23)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nici 99 % nu au vreo decenta, toti sunt cu chitanțierul in buzunar.
      • +11 (13 voturi)    
        Care chitantier ?Popii sunt..... (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:40)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        .... singurii la care evaziunea fiscala este de 100 % !!!
  • +25 (37 voturi)    
    Păgânismul ... ortodox (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:23)

    neagoe [utilizator]

    Huo, ba nespălatilor! Pupatul unor moaște este este lasat de Dumnezeu?!

    V-au scazut incasarile si va doare ca se inchid bisericile ... Biserica este in fiecare om, a voastra este in buzunarul lor.
  • +26 (34 voturi)    
    BOR traieste in alta realitate... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:29)

    inmono [utilizator]

    Chiar si dupa ce Pimen a murit, iar alti inalti prelati (ultimul la Cuj) s-au imbolnavit si stau prin spitale sa-i ajute doctorii ... de unde atata cinism ?!? ptr niste bani dati de enoriasi ?
    • +2 (4 voturi)    
      planuri ascunse? (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:39)

      pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      poate vor sa scape de unii incomozi, gen fosti nomenclaturisti, popi profitori sau parveniti sau santajisti ca vicarul de la Barlad, nu stiu dar stiti vorba aia (parafrazat) Incurcate-s caile domnilor (preoti).
      biserica este si ea formata din multe mici 'bisericute'. fiecare trage focul sub oala ei.
  • +14 (24 voturi)    
    dezinfectarea banilor e solutia (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:32)

    credinciosul [utilizator]

    ca apoi,daca se strang gramezi de bani sa nu punem in pericol viata fetelor bisericesti ce trebuie sa-i numere si sa aleaga acatistele de prin ei,si sa le puna la loc de cinste,in tomberonul sfintit!
    sau mai bine aplica pentru granturi BOR,ca de nu curg rauri de enoriasi la moaste,chiar sunt afectati,SARMANII!
  • +14 (26 voturi)    
    Toata lumea (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:37)

    Alexa.99. [utilizator]

    se conformeaza, cei de la Biserica o tin pe-a lor. Asa le trebuie politicienilor, daca s-au inteles cu preotii ca sa primeasca voturi de la enoriasii care fac tot ce li se spune la biserica. Preotii li se urca acum in cap.
  • +13 (23 voturi)    
    Un fel de limbă de lemn... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:38)

    BEDE [utilizator]

    Cred că ar trebui, în primul rând, să recunoască faptul că ei, ca oameni, nu au nici o putere, că nici ei, nici guvernul nu pot stăvili infectările, ba chiar că ei, strângând mulți oameni la un loc, creează condițiile pentru mai multe infectări. Mai ales cu pupatul icoanelor și moaștelor și cu împărtășania dată cu aceeași linguriță la N persoane...
  • +17 (27 voturi)    
    le-a taiat banutii, normal ca se oftica (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:39)

    Crup [utilizator]

    Pai cati bani castiga BOR din pelerinajul de la Iasi, normal ca sunt suparati.
    A lovit-o fix unde o doare cel mai rau pe BOR: la bani.
    Sanatatea si viata enoriasilor? Ia mai di-i naibii, ca si Isus a murit pe cruce, deci si cateva sute sau mii de pelerini, in special batrani pot sa moara pentru prosperitatea BOR din aceasta toamna.
  • +13 (23 voturi)    
    decenta? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:48)

    levierul [utilizator]

    Ce decenta? Sunteti orbiti de pacatele pe care pretindeti sa nu le faca credinciosii vostri!
    Furati bani publici, la toate nivelurile fiind mana in mana cu coruptii. Ei va dau bani din banul public, voi le dati inapoi parti. Sunteti o mafie care mananca banii societatii.
  • +19 (27 voturi)    
    se pare că BOR (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:49)

    nahir [utilizator]

    este sensibilă doar la pierderile financiare cauzate de restricția deplasării pelerinilor din afara Iașului.
  • +17 (27 voturi)    
    mda (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:50)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu vreau sa fiu polemic (Doamne fereste) dar libertatea religioasa nu inseamna DREPTUL de a pupa moaste sau de a te imbogati organizand pelerinaje.

    Libertatea religioasa inseamna sa poti crede in ce si cine vrei tu si sa nu fi ucis sau condamnat pentru credinta ta. Nu cred ca e cazul.

    Iar statul (ca Romania e stat laic, attn BOR) trebuie sa intervina si sa apere dreptul la viata al cetatenilor in secunda in care orice persoana sau asociere de persoane indeamna la sinucidere sau alte activitati care pun viata cetatenilor in pericol.

    Orice alta prostie brodeaza postacii incalziti la sani de Hotnews e doar propaganda a Rusiei+PSDALDE.
  • +16 (26 voturi)    
    Banu e ochiul dracului (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:51)

    CptPopa [utilizator]

    Libertatea religioasa se poate practica si de acasa.
    Problema acestei smerite mafii a decenței, curateniei si ordinii e ca de acasa nu mai primesc "5lei-ul".
  • +7 (17 voturi)    
    E simplu... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Se umple Iasul de pelerini.
    Regula este sa poarte masca (este loc aglomerat) si sa stea la 1.5 m distanta unul de altul.
    Primaria sa faca marcaje pe trotuare, iar politia sa-i amendeze pe toti cei care nu respecta regulile.
    In acest fel, 4000 de oameni vor forma o coada pana in Bucium...
    Daca sunt mai multi, ajung pana in Poieni.
    • +3 (7 voturi)    
      Vrei sa spui Pascani. (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:26)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Poate ai uitat ce a fost in alti ani când s-au bătut babele cu jandarmeria. Si babele au învins ha,ha,ha.
  • +12 (20 voturi)    
    Poate spatii de infectare.... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:54)

    MisuG [utilizator]

    Ar fi bine sa verificati inainte de a face tot felul de declaratii! In ultima perioada merd destul de des la biserica si ceea ce vad ma ingrozeste. Sunt multi enoriasi care isi dau masca jos si pupa toate icoanele din biserica! Unul dupa altul, nici nu stiu ei cati au mai pupat icoana inainte.... Dpdv epidemiologic este un focar de infectie!
  • +12 (22 voturi)    
    Bisericile Sunt Spatii Ale Decentei cand (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:55)

    un domn [utilizator]

    La Slujba de Duminica din 20 05 1990 pana in prezent NU s ar fi predicat Cucuveaua Nemuritoare si Ucenicii Acestuia

    Oamenii, adica Credinciosii sunt Decenti daca Manajementul BOR nu ar umbla cu SKlasse 600 4Matic
  • +9 (15 voturi)    
    pelerinaj (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:04)

    nimrod [utilizator]

    Iar sar cu gura?!
  • +15 (17 voturi)    
    Libertatea religioasa e intangibila (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:06)

    cicci [utilizator]

    In sensul ca nu poate nimeni sa iti interzica sa te rogi, in cadru privat sau organizat, cu masca pe fata, pastrand distantarea sociala.

    In schimb, dreptul altora la sanatate, trebuie protejat de catre stat si autoritati: nu e ok ca o multime de oameni sa sarute obiecte de cult, si intr-un scenariu simplu, sa mearga acasa la copii si nepoti, care apoi vor merge in comunitate, la scoala, gradinita si vor da mai departe ce a lasat pe obiectul de cult unul ce a sarutat inainte.
  • +12 (20 voturi)    
    Lipsa educatiei elementare... (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:09)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... lipsa educatiei elementare a majoritatii celor care frecventeaza bisericile le face focare de infectie.
  • +14 (20 voturi)    
    Da da (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:10)

    Akylas [utilizator]

    "bisericile sunt spatii ale decentei".... curat decenta !!!
    Ce-ar fi sa nu ne mai ascundem in spatele minciunii si sa recunoastem adevarul ?
  • +6 (8 voturi)    
    Si libertatea mea? (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:13)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Si libertatea mea la sanatate unde ramane? Daca voi va strangeti ca oile in biserica, iar apoi mergeti prin comunitate fara masca, prohovaduind covidul... unde mai e siguranta mea?
    bisericile "spatii ale decentei"??? Da cu Popohaci si Barladeanu cum ramane? Cred ca voi ati citit prea mult biblia si sunteti obisnuiti cu idei de sacrificiu uman, anihilarea triburilor rivale, bataie/executie cu pietre, mutilari... de ajungeti sa incadrati pedofilia la "decenta"!
    Rusine BOR!
  • +6 (8 voturi)    
    Forma sau fond? (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:21)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu cred ca masurile luate pentru prevenirea raspandirii virusului intr-o astfel de situatie pot fi vazute drept o "limitare a libertatii religioase". Poti sa te rogi foarte bine si acasa, urmarind o liturghie transmisa la TV sau la radio. E important fondul, nu forma de manifestare. Devii u om mai bun fiind impreuna cu multi altii in acelasi loc?

    Trebuie neaparat organizate evenimente cu participare larga? Chiar purtand masti, nu esti protejat 100%. In plus, putini dintre cei care poarta masca o fac in mod corespunzator, ceea ce reduce si mai mult eficienta lor. Mai mult, deplasarile spre si dinspre biserica ajung si ele sa ridice sansa de contaminare.
  • +6 (8 voturi)    
    eu zic sa se aleaga calea de mijloc: (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:36)

    liviu_ [utilizator]

    enoriasii trimit banii online si se roaga acasa!
    win-win... sc bor srl primeste preaiubitii bani si nici nu se imbolnavesc oamenii ca sa imbogateasca popimea!
    • 0 (2 voturi)    
      Corect. (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:00)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Afisati, va rugam cu smerenie, contul bancar in care sa va verse mama pensia. Chiar daca pare oficial, nu va temeti de fisc. Hotii organizati nu se fura intre ei.
  • +5 (9 voturi)    
    ce sa faca si patriarhia (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:41)

    mmmircea [utilizator]

    daca am vedea bilantul din 2020, am lesina. Cate nunti si botezuri s-au facut ? Nici la pomeni n-am stat bine, o citire rapida, de multe ori pe repede inainte. Venituri de la pelerini aproape nule, venituri din donatii slabe, noroc cu doamna Gabi si inca cativa primari PSD care au dat, si uite Dumnezeu le-a luat, ca sa intelegeti cat de incurcate sunt caile Domnului. Cert e ca visteria e goala, iar presiunea pe cei aflati la baza piramidei e maxima, sa extraga bani si din piatra seaca. Cred ca lucrurile vor exploda cat de curand si aici, Banescu sa-si pregateasca sihastria.
  • +6 (10 voturi)    
    cati bani a bagat duamna in catedrala (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    si tot nu s-a ales! nu mai merge fratia politica ( in special PSD ) - beserica !
  • +3 (5 voturi)    
    Lovitura grea (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:02)

    Jan2016 [utilizator]

    Biserica uita un singur lucru: ca oamenii sunt egali nu numai in fata legii ci si a lui Dumnezeu. Sau invers.
    "Subtilitatile" din comunicatul Patriarhiei denota disperarea "onoratilor" care pierd milioane bune nefiscalizate, neimpozitate, necontrolate de nimeni. A
  • -2 (6 voturi)    
    Are si Biserica dreptate (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:38)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    Nu mai credeti in ce spun guvernantii, credeti si in ce spune Biserica. asta cu distantarea si purtarea mastii e praf in ochii prostilor. masuri luate de forma, sa nu zica ca nu fac nimic.
    infectii in spitale sunt de multa vreme, dinainte de pandemie. majoritatea care se infecteaza intra in contact cu cadre medicale, merg la spital pt alte boli sau cei din azilele de batrani.
    majoritatea oamenilor poarta aceeasi masca de saptamani sau luni intregi. deci nu mai e nici o protectie, mai bine nu porti. iar asta cu distantarea iar e o tampenie, trebuie sa fie o concentratie foarte foarte mare ca sa il poti lua de la 1 m, sa nu mai zicem de timpul la care trebuie sa fii expus pentru contaminare.
    Si nu in ultimul rand, Bisericile au fost printre principalele tinte ale acestor metode de asa-zisa protectie inca de la inceput, din martie- aprilie .....
    • -1 (3 voturi)    
      Fii atent ! (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      Când Dumnezeu vrea să pedepsească pe cineva,întâi îi ia mințile.Cap ai,mintea unde-ți este?
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 6 octombrie 2020, 21:47)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Concluzia ta o poti usor desprinde citind postarile celor care pun la zid biserica, preotii, credinciosii.
      • 0 (2 voturi)    
        Are si Biserica dreptate (Miercuri, 7 octombrie 2020, 21:49)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Spune mai direct ce vrei sa spui/ zici ....
        Enumar mai jos cateva aspecte de care trebuie tinut cont si pe care le-am urmarit in timp:
        - ce efect benefic a avut inchiderea tarii timp de 2 luni: nimic, cazurile oricum au crescut dupa redeschidere;
        - nu cred in aceste cifre/ numere neam: nici la inceput si nici acum; sa nu spuna ei ca pana in alegeri nu se depasise nr de 1500 sau 2000 ca nu ii cred; dar s-a tinut la secret;
        - indemnul nesimtit al presedintelui de a merge la vot, dar de a nu ne vizita parintii in primavara, la inceputul acestei mascarade/ pandemii;
        - manciu andi se ascunde in spatele GCS si nu a iesit niciodata pe un post sa vorbeasca despre grupul pe care il coordoneaza, de unde ia datele, ce statut au persoanele bolnave de covid, din ce medii sociale provin, totul tinut la secret; nu poti avea incredere in asemenea grup/ institutie sau ce mai e;
        - investitii putine, unele fara logica, fara necesitate, alte nepuse in functiune, la multe spitale, chiar daca am avut episodul colectiv din octombrie 2015.
        Si mai sunt multe, poate va amintiti si voi astia, care cititi aceste randuri .....