Oficial EMA: Este clar că există o legătură între tromboze și vaccinul AstraZeneca

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 13:05 Actualitate | Coronavirus


AstraZeneca
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24
Un înalt oficial al Agenției Europene pentru Medicamente (EMA) a declarat într-un interviu publicat marți că există o legătură între vaccinul anti-COVID-19 dezvoltat de AstraZeneca și cazurile de tromboze depistate în rândul unor pacienți, relatează AFP și MedicalXpress.

„Putem de acum să o spunem, este clar că există o legătură cu vaccinul. Totuşi, nu ştim deocamdată ce cauzează reacţia (...) Pentru a rezuma, în următoarele ore vom spune că există o legătură, dar va trebui să înţelegem şi cum aceasta se produce”, a afirmat Marco Cavaleri, coordonatorul strategiei pentru vaccinuri din cadrul EMA, într-un interviu pentru presa italiană.

Oficialii EMA urmează să se întrunească între 6 și 9 aprilie pentru a discuta problema.

„Încercăm să obținem o imagine precisă a ceea ce se întâmplă, să definim precis acest sindrom datorat vaccinului (...) în rândul persoanelor vaccinate există un număr de cazuri de tromboze cerebrale mai mare decât ne-am aștepta în rândul persoanelor tinere”, mai precizat Cavaleri.

De mai multe săptămâni au început să apară suspiciuni cu privire la posibile efecte secundare grave dar rare observate în rândul persoanelor inoculate cu vaccinul dezvoltat de compania anglo-suedeză AstraZeneca în parteneriat cu Universitatea Oxford.

Zeci de cazuri au fost deja identificate, o parte a acestora ducând la decesul persoanelor vaccinate.

În Marea Britanie au fost depistate 30 de cazuri și 7 decese la un total de 18,1 milioane de doze administrate până în 24 martie.

Numeroase țări din Uniunea Europeană au suspendat administrarea vaccinului AstraZeneca la jumătatea lunii martie după depistarea primelor cazuri de tromboze la persoanele inoculate cu accest vaccin.

Însă acestea au reînceput vaccinările cu serul AstraZeneca la scurt timpă după ce EMA a anunțat în 18 martie că vaccinul este „sigur și eficient”, fără a exclude însă total la momentul respectiv o legătură între evenimentele tromboembolice și acest vaccin.

România a retras la rândul ei de la administrare 4.200 de doze din lotul AstraZeneca ABV 2856 considerat cu probleme în Italia după decesul a două persoane în Sicilia dar le-a reintrodus în uz după anunțul EMA.

Mai multe țări europene, printre care și Germania, au restricționat însă din nou administrarea vaccinului anglo-suedez în rândul persoanelor cu vârsta de sub 60 de ani după ce s-a observat că persoanele tinere ar avea o susceptabilitate mai ridicată de a dezvolta tromboze după vaccinarea cu acest vaccin.

Organizația Mondială a Sănătății a anunțat la rândul său la jumătatea lunii martie că recomandă „pentru moment” continuarea inoculărilor cu acest vaccin.

„Pentru moment, OMS crede că balanța risc/beneficiu se înclină în favoarea vaccinului AstraZeneca și recomandă continuarea vaccinărilor”, a anunțat OMS într-un comunicat de presă remis în 17 martie.

Aceasta a sublinat însă ca experții să continue să „evalueze” datele referitoare la problemele de sănătate întâmpinate de unele persoane vaccinate cu acest produs”.

REFERINȚĂ:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21844 vizualizari

  • +10 (46 voturi)    
    Spuneti-i si lui Gheorghita! (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:16)

    mircea112 [utilizator]

    Aaaa si poate mai specifica EMA, cand a zis ca vaccinul este sigur si eficient pe ce s-a bazat?

    A) au luat decizii pe genunchi?
    B) au luat dezizii pe spaga?
    C) pur si simplu sunt incompetenti?
    • +5 (27 voturi)    
      A fost o decizie POLITICA (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      deciziile se iau POLITIC atat in Romania cat si in afara cu cateva exceptii cum sunt Germania, Olanda, Norvegia etc unde viata cetatenilor conteaza

      in Romania pe Arafat, Gheorghita, Iohannis si altii ii intereseaza un singur lucru: la 1 August sa declare ca au vaccinat suficienti oameni incat ei sa fie aplaudati

      ca pana atunci mor niste oameni din cauza vaccinului, nu le pasa
      • -11 (19 voturi)    
        Deocamdata nu a murit NIMENI (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:23)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ...si probabil nici nu o va face vreunul...Asa ca mai usor cu propaganda...Hai sa vedem ce spune in final EAM. Statistic in UK au murit 7 persoane din 18.1 milioane de locuitori..ceea ce inseamna 0.38 la milinionul de vaccinati...

        Nu cred ca in Romania se vor vaccina 1 milion cu AstraZeneca!!!
        • +9 (19 voturi)    
          Au facut infarct sau atac cerebral (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:56)

          mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

          Oamenii au facut infarct sau atac cerebral astea au fost cauzele mortii, cauze determinate de tromboze. Tromboze care pana acum nu au fost legate de vaccinul AstraZeneca, oamenii au fost trecuti ca morti din cauze naturale!
        • +1 (1 vot)    
          Cand un familiar de-al tau... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:31)

          Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

          ... va intra in statistica aia mica, si va muri, atunci sa vad ce comentariu de lozinca mai scrii.
    • -8 (12 voturi)    
      Poate s-a bazat (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:54)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      pe faptul că englezii se vaccinează cu ASTRA ZENECA și au ajuns zilele trecute să nu mai aibă nici un decedat... Iar restricțiile s-au relaxat considerabil...
    • +4 (4 voturi)    
      Spaga (Miercuri, 7 aprilie 2021, 7:49)

      Cripto [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      e regele si a fost intotdeauna intre oameni ca astia.
  • +14 (38 voturi)    
    nu ii credeti pe astia (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:18)

    alfa1 [utilizator]

    gheorghita stie si e fara dubii...prostul niciodata nu are dubii
    • -8 (20 voturi)    
      Tocmai ca nu stie (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:42)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      De aia a ascultat de expertii lui peste de la EMA. Si recomandarea lor a fost ca e sigur. Daca vrei sa te iei de cineva, ia-te de aia de la EMA.
  • +13 (25 voturi)    
    In sfarsit! (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:32)

    Luk [utilizator]

    O pozitie de bun-simt. Ma mir...
  • +17 (39 voturi)    
    conspirationist platit de rusi :) (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:36)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    ce zicea propaganda cand isi puneau oamenii intrebari legate de tromboze?
  • +14 (24 voturi)    
    vaccinatii cu pfizer (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:47)

    Captain Obvious [utilizator]

    balanta oms se inclina spre continuarea vaccinarii, ca vor sa isi stearga cat mai repede pacatele chinezesti. statistic vorbind e bine si cu AZ dar sa nu fii in statistica.
  • -9 (39 voturi)    
    hopa... (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:48)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... lovitura in moalele capului pentru vaccinisti.
  • +6 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:49)

    [anonim]

  • +12 (42 voturi)    
    aviz celor care sustin ca vaccinurile covid (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:59)

    bobo2 [utilizator]

    nu sunt experimentale. Problema e ca unele tromboze pot trece neobservate, nefiind letale. Un mic vas de sange blocat in creier nu te omoara intoitdeauna, dar cine stie ce efect are, poate devii fanatic covid...
    • +3 (5 voturi)    
      :-) (Marţi, 6 aprilie 2021, 17:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      :-)
  • +14 (26 voturi)    
    din nou EU a pierdut o buna ocazie... (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:10)

    liviu_m [utilizator]

    ...sa arate ca e in stare de ceva (orice). EMA are rostul de a decide - ptr întreaga Uniune Europeana - care medicamente sunt sigure și care nu. În cazul de fata, nu EMA ci agențiile naționale au decis, înaintea & împotriva EMA, ca acest vaccin nu este sigur.

    Asadar, ptr ce avem EMA?!
  • +9 (37 voturi)    
    Ce sa vezi? (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:17)

    lazarus101 [utilizator]

    Acesti mincinosi care la inceput sustineau sus si tare ca numarul de cazuri aparute e chiar mai mic decat in randul populatiei generale acum se vad nevoiti sa recunoasca ceea ce era foarte evident de la inceput!

    Pai si cum anume mai e permisa administrarea acestui vaccin care ucide oameni perfect sanatosi pentru care covid-19 ar fi o raceala banala?
    Ar trebui de urgenta suspendata autorizatia de folosire a vaccinului AstraZeneca in UE, acum exista 3 alte vaccinuri dintre care cel putin cele de la Pfizer si Moderna sunt mai eficiente si nu au prezentat reactii adverse semnificative desi au fost administrate zeci de milioane de doze pe plan global!
    • +2 (24 voturi)    
      Pfizer si Moderna (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:47)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      sunt mai eficiente, dar nu e deloc adevarat ca nu au prezentat reactii adverse semnificative. Ia uita-te mai bine la raportarile din SUA si UK de decese, reactii anafilactice, ba chiar si de tromboze simple sau trombocitopenii simple. Numai pe VAERS sunt raportate 2.249 de decese, desi in SUA nu se vaccineaza nimeni cu AstraZeneca.
      • +6 (6 voturi)    
        ce ma mira pe mine este ca (Miercuri, 7 aprilie 2021, 1:26)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        Trebuie sa ma uit in curtea altuia ca la mine nu pot sa vad transparent nr de reactii severe si cele care au dus la moartea pacientului vaccinat...

        Vorba unui banc de pe HNs cica asistenta ii spune doctorului ca pacientul care tocmai ce a iesit de la el a murit pe hol - doctorul calm ii spune asistenti sa schimbe pozitia cadavrului ca sa arate ca omul intra in cabinet...
    • -13 (29 voturi)    
      . (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:04)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Sarcina e un factor de risc important pentru tromboze. Nu mai bine nu mai facem copii? Contraceptivele au risc de tromboze cerebrale mult mai mare decat vaccinul asta. Nu ar fi bine sa le scoatem de pe piata? Pratic renuntam la sex, ca n-are nicio logica sa facem sex daca implica atatea riscuri. Asa le dam ocazia anti-vaxxerilor lipsiti de orice cunostinte medicale sa nu fie singurii care si-o iau la la la.
  • +9 (35 voturi)    
    balanța risc / beneficiu (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:19)

    TrueBlue [utilizator]

    Balanța risc / beneficiu se înclină în favoarea vaccinului AstraZeneca este o afirmatie falsa deaorece exista alte vaccinuri fara aceasta problema. Ar fi fost adevarat doar daca astra zeneca era singurul vaccin disponibil.
    • -9 (17 voturi)    
      Pentru multe tari (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:35)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      este!!! Cursa este contracronometru.
      Riscul mare este ca asteptarea intregii lumi sa se vacineze cu Pfizer sa fie mai mare decat timpul in care mutatiile care fac acest vaccin sa nu mai aibe eficacitate.
      Adica dupa vreo 12 luni sa constati ca ai vaccinat 1 miliard. In plus o paleta larga de producatori reduce riscurile de fabricatie. Ai vazut cum au fost compromise 15 milioane de doze dintr-un singur foc?
      Stii cum e aici? Ca in intrebarea aia in care esti mecanicul unui tren si fie alegi sa salvezi o viata si omori 5 sau alegi sa salvezi 5 si omori unu.
      Dupa tispe milioane de doze astra ai 15 cazuri mortale. Ai salvat insa sute de mii. Sau invers.
      • +8 (8 voturi)    
        O fi singurul penrtu unii dar e daunator (Miercuri, 7 aprilie 2021, 1:33)

        StefanV [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        In Norvegia aveau pana acum o luna 3 morti de la covid care erau sub 40 ani.
        Si doi morti de la vaccin sub 40 ani.
        La cifrele astea te mai gandesti daca (te) vaccinezi sau nu.
    • +2 (16 voturi)    
      pai cam este singurul disponibil (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:12)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Singurele locuri disponibile la programare in Romania, fara lista de asteptare, sunt la AstraZeneca. In rest sunt cozi. Lungi. Pana cand aceste cozi nu vor disparea, ai de alege intre riscul e a astepta programarea la alte vaccinuri, si a te infecta in acel interval de timp, si a te vaccina acum cu AstraZeneca, pentru a reduce intervalul de timp in care esti vulnerabil la infectare.

      Evident Pfizer si Moderna sunt de preferat datorita eficacitatii crescute si efectelor secundare mai rare. Dar inca nu avem de ales, nu exista un surplus de vaccin, nici in Europa, nici la nivel mondial, nici in Romania. Chiar si locurile disponibile la AstraZeneca, dupa toata aceasta panica, nu sunt extraordinar de multe, cateva zeci de mii, si doar in anumite regiuni ale tarii.

      Si limitarea vaccinari cu AstraZeneca la cei in varsta este discutabila, pe de o parte reduci acest mic risc de tromboze la cei tineri, pe de alta parte le dai un vaccin mai putin eficient tocmai celor in varsta, care sunt mai afectati de COVID. Nu e o problema simpla.

      Cand cantitatile de Pfizer si Moderna vor fi suficiente, toate vaccinurile cu eficienta mai mica vor disparea automat de pe piata. Dar este posibil sa dureze cativa ani. In ultimele 4 luni a fost vaccinata sub 5% din populatia mondiala cu cel putin o doza. Ca sa ajungem la un 80%, ar fi necesare 64 de luni. Adica cam 5 ani. Evident ritmul de productie creste, si in final vom ajunge mai repede acolo. Dar nu poti spune ca ai de ales, mai ales daca faci parte din 95% care n-au reusit inca sa primeasca macar o doza.
      • -6 (10 voturi)    
        În plus se vaccinează (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:00)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        englezii cu AZ și le merge mult mai bine...
      • +14 (22 voturi)    
        stai calm (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:01)

        c2 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        peste un milion de doze Pfizer ajung in Romania saptamana asta si saptamana viitoare

        pe listele de asteptare sunt 700 mii

        deci renunta la AstraZeneca si programeaza-te la Pfizer
        • -9 (9 voturi)    
          stai prost cu matematica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:07)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui c2

          1 milion il imparti la doua, dozele nu se distribuie toate cum ajung ci se repartizeaza pt. a respecta calendarul de vaccinare. Siretlicul propus de tine s-a facut in UE si a dat gresi. Doi la mana, sunt 5 mil de batrani, majoritatea nevaccinati, care au nevoie de 10 mil de doze, plus personal prioritar, plus etc si etc.
          "stai calm", auzi la el. Stai cal pana prin 2022, ca abia atunci apuci.
  • -10 (34 voturi)    
    VarzaZeneca... (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:21)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...doar profit, fite, parc auto exclusiv hibrid, sediu in cel mai scump mp din Bucuresti. Pe ei pe mama lor de corporatisti !
  • -14 (24 voturi)    
    cam multă gălăgie cu AZ, îi prea ieftin (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:13)

    di livio [utilizator]

    și prea multă liniște cu alealalte superscumpe, cam bate la ochi, părerea mea...citii ceva interesant pe România Curată, articol scris de Alina Mungiu https://www.romaniacurata.ro/cioban-lovit-de-trasnet-dupa-ce-s-a-vaccinat-cu-astra-zeneca/...păreri și păreri
  • -15 (35 voturi)    
    7 decese la un total de 18,1 (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:18)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Asta e cheia intregului articol...Acum evident trebuie vazut ce anume cauzeaza posibilele tromboze...la personanele vaccinate, e vorba de cateva zeci pana la urma din 18 milioane...

    Se va modifica prospectul si se va mentiona pentru cine poate reprezenta un risc si va merge mai departe...Riscul de a te cu Covid_19 e infinit mai mare...

    Statistic este in felul acesta :
    - sa patesti ceva de la vaccin este de 0.38 la un milion
    - sa te infectezi cu Covid_19 in Romania si sa mori, este de 1.2 la mie, si asta cu masuri severe

    Statistic, sunt de 316 de ori sanse mai mari sa mori de la Virus, decat de la AstraZeneca...THE CHOICE IS YOURS!!!
    • +6 (18 voturi)    
      Statistica e asa... (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:55)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Daca nu te vaccinezi cu AZ sansele sa patesti ceva sunt Zero.

      Math 101. Clasa a 6-a.
      • -2 (18 voturi)    
        Simpla Matematica.. (Marţi, 6 aprilie 2021, 17:55)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        In RO, nu a murit nimeni de la AstraZeneca...dar de prostie infectati cu Covid_19, cel putin cateva sute care au refuzat tratamentul corespunzator de la medici si care probabil vaccinati anterior cu AstraZeneca ar fi fost in viata acum...

        Asa ca HAI JET, postac platit....

        De asemenea, e mai sigur acest vaccin decat mersul cu masina si sunt sigur ca desi esti stupid, ai permis de conducere(prea multi au in Romania) si conduci zilnic...Sansele sa mori in accident de masina in RO sunt aprox. de 1 la 10000, pe cand de la vaccin, DACA SE CONFIRMA, 0.38 la milion(ti-am mai facut o data calculele)
        • +1 (11 voturi)    
          Inca o data (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:40)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

          Cu desene

          Daca un om nu se vaccineaza cu AZ, probabilitatea sa moara de la vaccinul AZ este Zero.

          pe pamant sau pe marte.
          • -3 (3 voturi)    
            Ma, are americanu' zicala cu sacul de cuie (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:18)

            bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            Ai avea dreptate, daca n-am fi in pandemie.
            Dar sansele sa patesti ceva se schimba cand vaccinarea nu o faci ca esti batut in cap. Cam asa se pupa zicalele una cu alta. Vaccinarea o faci sa nu te bage covidutz la ATI si mai apoi in groapa cu o sutana deasupra ce-ti mai si cere bani, ce conteaza ca esti mort.
    • +7 (21 voturi)    
      deci nu conteaza ca au murit oameni (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:06)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      ci doar ca sunt putini?
      • 0 (14 voturi)    
        conteaza (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:28)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        de unde isi ia salariul/comisionul. restul e statistica.
      • -3 (15 voturi)    
        Haide sa iti altfel... (Marţi, 6 aprilie 2021, 17:49)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ...in cazul in care folosesti masina, sansele sa mori sunt mult mai mari decat vaccinandu-te cu AstraZeneca, ca sa fim clari...

        Ai mai jos nr. de decedati in Romania in accidente auto pe ani...

        2001: 51.483
        2006: 40.452
        2011: 28.844
        2015: 24.416
        2019: 22.659

        In schimb, in RO, nu a murit nimeni de la AstraZeneca...dar de prostie infectati cu Covid_19, cel putin cateva sute care au refuzat tratamentul corespunzator de la medici

        Asa ca HAI JET, postac platit....
      • -4 (4 voturi)    
        conteaza (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:21)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Doar ca in pharma, oamenii mor pt. ca nu orice fizionomie poate fi controlata. O doctorita a spus la interviu la protv, daca esti obez morbid, probabilitatea de a dezvolta tromboze e extraordinara, cu sau fara az. Daca le combini, e aproape garantat. Ori pharma dezvolta vaccinuri pt. populatia generala, nu pt. grasi ce nu vor sa lase shaorma din mana.
  • +3 (7 voturi)    
    AZ... (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Manuetului 13, cladirea BPB, pentru ...ANAF, Antifrauda, DIICOT....poate nu stiti adresa...0(zero) lei platiti statului roman impozit pe profit. Saracii de ei, aduc bani de acasa !!!
  • 0 (6 voturi)    
    Spirit civic!!! (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:14)

    rapano0on [utilizator]

    Eu si multi dintre cunoscutii mei ne dobam dozele de vaccin pentru doritori, indiferent de restrictiile rezultate din intreprinderea acestui gest civic!!!
    Succes!
  • +4 (10 voturi)    
    Unde-s postacii care racneau ca e SIGUR 100%? (Marţi, 6 aprilie 2021, 23:01)

    Parzivall [utilizator]

    Toate vaccinurile actuale is experimentale. Au doar teste initiale de laborator, teste clinice de 2-3 ani ca la carte nu s-au facut pt ca nu e timp. Sunteti cobaii gigantilor farmaceutici in cahoots cu guvernele lumii.
    • +1 (3 voturi)    
      nu este asa (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Actualele vaccinuri au respectat toate protocoalele in vigoare pentru trecerea pe piata a lor.

      Vaccinul rusilor si cred ca cel al chinezilor au sarit din neant au aparut brusc pe piata dar nu sunt si eficace

      Studiile anteriaore ca si cele actuale sunt menite sa inlatura orice posibilitate de ratare si sa faca lucrurile transparent

      Asta se intampla si acum.
      EMA si producatorul AZ analizeaza cazurile, le interpreteaza si furnizeaza raspunsuri scurte pentru utilizatori.

      Asta este parcursul firesc si nu are legatura cu politica sau cu interesele unora sau ale altora
  • -1 (3 voturi)    
    EMA nu a ajuns la vreo concluzie (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:18)

    Nietzsche [utilizator]

    Diferenta de jurnalism. Articolul citat de hotnews are titlul urmator "EMA has 'not yet reached conclusion' on AstraZeneca". Conferinta EMA de Marti prezinta acest comunicat, nu legatura "clara" cu un anumit tip de tromboze. Dar un interviu in Italia al unui oficial de la EMA acesta afirma ca legatura e clara. Bineinteles, asta se transforma in EMA a spus ca legatura e clara sau ca exista un risc semnificativ comparat cu beneficiul. EMA nu a validat nici macar deciziile Frantei sau Germaniei de a l'administra doar > 55 sau > 60 ani.

    Semnalul observat cu AZ nu priveste toate trombozele sau trombozele in general. Trombozele in general sunt mais scazute cu AZ decat incidenta naturala (un efect observat cu un vaccin trebuie comparat mereu cu incidenta naturala in populatie). Daca vaccinezi milioane, dupa vaccinare persoanele vor prezenta bolile care le-ar fi prezentart oricum (embolii pulmonare, infarct, AVC etc.). Pt a vorbi de un risc, rata de aparitie post vaccinare trebuie sa fie superioara a celei asteptate in populatie.

    Pentru AZ exista mai putine tromboze decat cele asteptate in mod natural, per global. Vorbim de un singur tip de tromboze in exces, trombozele venoase cerebrale (TVC), un fenomen foarte rar si de cateva cazuri de trombopenie/Coagulare intravasculara diseminata (CID).

    Pentru Marea Britanie 30 cazuri tromboze cerebrale/CID pt 18,1 milioane de vaccinati deci 1,6 cazuri pe milion. Aproape ca si incidenta asteptata de TVC. Un semnal foarte slab. Semnalul mai puternic a fost pt Germania 4,5 pe milion.Imposibile de a detecta intr-un studiu pe 30 mii pacienti.

    Deci un risc de < 2 milion de a face o tromboza cerebrala. E absolut infim. Oamenii nu inteleg diferenta intre confirmarea unei legaturi cauzale intre un risc si vaccin si magnitudinea riscului. Doua lucruri diferite. Un risc absolut minim nu are vreun impact clinic semnificativ (dar mediatic da). Mai multe tromboze provoaca pilula contraceptiva la un numar echivalent de femei.
    • 0 (4 voturi)    
      acest Cavaleri (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:44)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Nietzsche

      este coordonatorul strategiei pentru vaccinuri din cadrul EMA, nu un anonim care isi da cu parerea. El nu a vorbit in nume personal, ci in calitatea asta pe care o are la EMA, iar interviul a fost tocmai ca sa dea un semnal pregatitor pentru un verdict al EMA mai putin placut pentru AZ decat a tot dat pana acum. Faptul ca un inalt oficial al EMA admite deschis legatura clara intre vaccin si acest tip de reactii rare este un eveniment foarte important. Deci stirea este jurnalistic corect prezentata.

      In rest vad ca stii sa prescurtezi TVC si CID, dar te faci ca nu observi ca o comparatie corecta nu este intre reactiile astea separate in populatia generala si in populatia vaccinata, ci in combinatia dintre ele si trombocitopenie, care este un fenomen specific declansat de acest vaccin. Pilula contraceptiva provoaca tromboze la femeile cu risc de tromboza, pe cand combinatia de reactii declansata de vaccin este o reactie imunitara aberanta, imprevizibila. Nu mai compara mere cu pere.
      • +1 (1 vot)    
        E cam invers (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:39)

        BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        Cavaleri, fie el si coordonatorul grupului de vaccinologie EMA, nu ar fi trebuit sa emita pareri in nume propriu...cam politicianista abordarea sa iei tu fata institutiei pe persoana fizica. Deciziile EMA se iau la nivelul unui comitet de experti. Este f. posibil ca unii sa aiba aceeasi parere ca si Cavaleri, dar altii au viziuni diferite - la final se trage linie si se ia o singura decizie bazata pe date certe (existente la acel moment).

        https://medicalxpress.com/news/2021-04-ema-links-astrazeneca-vaccine-thrombosis.html
      • -1 (1 vot)    
        Absurdistan (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:04)

        Nietzsche [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        Ce e placut cu romanasii nostrii educati la scoala vietii e ca mai sunt si agresivi.

        Daca EMA face o conferinta de presa in care declara ca nu a ajuns la o concluzie in privinta Astra-Zeneca, nu o sa retinem declaratia izolata a unui responsabil care va inlocui conferinta de presa. EMA functioneaza pe baza unui comitet de experti, daca nu exista consens inca, nu are rost sa declare fiecare in ziarul preferat concluzia proprie.

        Vad ca nu ti-a trecut printre cei doi neuroni ca stiu sa abreviez pt ca, categoria asta de patologii face parte din specialitatea mea. Nu prea intelegi mare lucru din patologiile astea, vad ca ai stabilit in garaj ca AZ provoaca trombocitopenii cand TVC au aparut si cu si fara trombocitopenii. Reinventezi tu acuma evaluarea de securitate a vaccinului. Evenimentele post vaccin sunt comparate cu cele asteptate in populatie (background incidence). Asta a facut EMA pt tromboze in general, asta a facut Germania pt TVC (si aveau un exces).

        Iar pilula reprezinta un factor de risc independent pt tromboza, nu doar la femeile cu risc de tromboza. Se compara foarte simplu riscul de tromboza provocat de tratamentul A cu riscul provocat de tratamentul B (pilula e responsabila de diferenta de incidenta de TVC la tineri femei vs barbati).
        • 0 (2 voturi)    
          nu vad (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:24)

          Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Nietzsche

          de ce te-ai simtit jignit daca am zis ca ai invatat sa abreviezi; pe drumul in cariera pana cand ai devenit specialist sigur a existat un moment cand ai invatat la scoala abrevierile astea.
          Iar restul nu l-am stabilit eu in garaj, doar am citit ce zic altii, poate si astia sunt tot romanasi cu scoala vietii:

          https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/161106/research-cause-of-blood-clots-after-vaccination-found-and-its-treatable/

          https://www.leeds-live.co.uk/news/uk-world-news/oxford-astrazeneca-vaccine-blood-clot-20333409
          • 0 (0 voturi)    
            Curios ca ironizezi pe cineva care (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:48)

            Nietzsche [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

            doar prezinta niste date, si te miri dupa ca replicile tale nu sunt bine primite.

            Expertul citat in articolol hotnews tocmai explica de ex ca trebuie sa descoperim mecanismul. "nu stim deocamdata ce cauzeaza reactia". Iar cei de la Brussel times (journal medical foarte specializat) ne spun ca avem deja terapia si mecanismul. Senzationalisme de genul sunt interesante, dar e mai important sa verifici niste surse mai fiabile gen Nature sau Science. Mecanismul imunogen si o trombocitopenie imuna era deja suspectat de EMA in raportul precedent, ipotetic datorita momentului de aparitie.

            Incidenta ramane f scazuta 169 TVC/ 34 milioane, 4,9 pe milion, stiind ca sunt incluse si cazurile naturale, nu toate sunt legate de vaccin. Si tocmai au anuntat ca nu modifica recomandarile si ca nu e posibil sa fie identificati factori de risc (incluzand deci varsta) documentul de azi

            https://www.ema.europa.eu/en/news/astrazenecas-covid-19-vaccine-ema-finds-possible-link-very-rare-cases-unusual-blood-clots-low-blood
            • 0 (0 voturi)    
              scuze (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:20)

              Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Nietzsche

              trebuia sa ma prind ca de fapt esti chitit sa minimalizezi orice informatie care nu-ti convine. Daca erai cinstit, observai ca expertul olandez in tromboze citat in articolul din Brussels Times (opinia lui e mai putin medicala daca e exprimata intr-un ziar pentru publicul larg?) a dat exact acelasi verdict si aceleasi recomandari ca Sabine Straus de la EMA cu cateva minute in urma, administrare de imunoglobulina si evitarea heparinei.

              Cat despre risc si recomandarile de administrare in continuare, aceeasi Sabine Straus zice:
              “The frequency is difficult to assess, but we feel if you state the reporting rate is approximately one in 100,000 or even a little bit higher, that would reflect the risk.”
              “Based on that information we ask national vaccination authorities to make up their mind on who they would like to vaccinate with which kind of vaccine.”

              Factori de risc ex. varsta tocmai au identificat azi cei din UK, care au determinat ca riscul de efecte grave ale vaccinului e de 1,1 la 100.000 de persoane de 20-29 de ani si scade progresiv pe grupe de varsta pana la 0,2 la persoanele de 60-69 de ani. De asta au si limitat uzul vaccinului la tinerii sub 30 de ani.
              • 0 (0 voturi)    
                Nope (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:35)

                Nietzsche [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

                Nu minimalizez nimic, jurnalul respectiv spune ca cercetatorii au descoperit mecanismul. E fals, exista o ipoteza plauzibila care deocamdata e studiata. Compara informatia cu articolul urmator din Science https://www.sciencemag.org/news/2021/03/rare-clotting-disorder-may-cloud-worlds-hopes-astrazenecas-covid-19-vaccine. Experti de la John Hopkins nu sunt convinsi inca. Ipoteza a fost formulata de Greinacher si deocamdata e preprint, nu a fost under review si nu e publicata inca.

                Dna Cook precizeaza la min 9:25 exact contrariul, varsta nu a fost considerata ca un factor specific.Straus repeta acelasi lucru (se pare ca tu ai retinut contrariul dar de fapt nu te-ai uitat la conferinta).

                Arlett (al 3lea membru) da ca exemplu exact ce ti-am dat si eu contraceptivele orale, ca o comparatie de risc.

                Straus precizeaza clar ca heparina nu se administreaza pana cand nu s-a exclus o trombopenie indusa de heparina. Opinia din ziarul tau despre tratament e speculativa, Straus precizeaza ca nu exista data. Imunoglobulinele (Ig) se administreaza pt trombopenii imune de ceva vreme, 40 de ani. Nu e vorba de o descoperire recenta, nici validata. Alte tratamente sunt steroizii si plasmafereza. Dar toate astea sunt pt trombopenie, nu pt tromboza efectiva.

                Iar daca faci o tromboza cerebrala, nu o sa o tratezi cu Ig, ci cu anticoagulant. Deci cred ca e nevoie sa-ti clarifici un pic datele si sa preferi sursele primare unor ziare generaliste. Oricum e nevoie de mult scepticism si modestie cu toate opiniile care circula in toate sensurile, mai ales bazate pe cateva cazuri.
                • 0 (0 voturi)    
                  dar (Joi, 8 aprilie 2021, 1:11)

                  Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Nietzsche

                  eu n-am spus nicaieri ca EMA a considerat varsta ca factor specific. Am spus doar ca asta au facut cei din UK cand au prezentat astazi graficul cu esalonarea riscurilor pe varste. Asa arata criteriile lor, nu ale EMA. La fel cum si Belgia, Italia, Germania si alte tari care au tras linie la 55 sau 60 de ani au avut criteriile lor.
                  https://twitter.com/alex_freeman/status/1379808289278545922

                  Am vazut cercetarea lui Greinacher cand a aparut. Si el, si olandezul ii urmeaza de fapt pe norvegieni, primii care au avut ipoteza cu anticorpii aberanti. EMA a mentionat explicit in concluzia de azi ipoteza lui Greinacher: „One plausible explanation for the combination of blood clots and low blood platelets is an immune response, leading to a condition similar to one seen sometimes in patients treated with heparin (heparin induced thrombocytopenia, HIT).”
                  Are cel de la Johns Hopkins sau au altii o alta ipoteza? N-a fost sau nu poate fi probata aparitia acestor anticorpi? Mie mi se pare ca lucrul care ii nemultumeste pe toti de fapt nu e atat ipoteza in sine, ci faptul ca n-au reusit inca sa-si dea seama prin ce mecanism si la cine anume apare reactia asta la un vaccin produs dupa tehnologia AZ sau J&J. Altfel e normal ca EMA nu a avut ce altceva sa spuna mai mult, nr de cazuri la care s-a raportat este intr-adevar foarte mic.