Curtea Constitutionala clarifica situatia: Am cerut Guvernului listele electorale valabile la referendum, nu sa reactualizeze listele. Plus Cronologia evenimentelor politice care au afectat economia

de C. Pantazi     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 10:48 Actualitate | Politic


 documente
(06 Aug 2012) PDF, 41KB
Curtea Constitutionala arata luni, intr-o adresa oficiala postata pe site, ca a cerut Guvernului listele electorale permanente "actualizate conform dispozitiilor art. 17 alin 2 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului". Articolul 17, alineatul 2 din Legea 3/2000 arata ca "reactualizarea listelor electorale permanente se face de catre primari... in termen de cel mult 5 zile de la data stabilirii zilei referendumului".

Cu alte cuvinte, CCR nu a cerut Guvernului un mini-recensamant pentru actualizarea la acest moment a listelor electorale permanente, ci a cerut listele electorale permanente in baza carora s-a organizat deja referendumul de demitere a lui Traian Basescu din 29 iulie.

Reamintim ca ministrul de Interne (Ioan Rus) si al Administratiei (Victor Paul Dobre) si-au dat demisia luni dimineata, Rus mentionind presiuni din partea lui Traian Basescu si Crin Antonescu. Ioan Rus si Victor Paul Dobre ar fi trebuit sa se ocupe de organizarea "mini-recensamantului" pentru actualizarea listelor electorale permanente.

----------------------

Vezi mai jos comunicatul integral al CCR

"Avand in vedere interpretarile diferite aparute in mass-media si in conferinta de presa a Guvernului Romaniei, care a avut loc in data 3 august 2012, cu privire la datele solicitate de CCR, va aducem la cunostinta faptul ca, prin Adresa nr. 5305 din 3 august 2012, Plenul CCR a solicitat Guvernului listele electorale permanente, actualizate conform dispozitiilor art. 17 alin 2 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, liste in baza carora s-a desfasurat referendumul din 29 iulie 2012 pentru demiterea Presedintelui Romaniei, domnul Traian Basescu".


Curtea Constitutionala

----------------------

Cronologia evenimentelor politice de dupa referendum care au avut un impact negativ asupra cursului de schimb si asupra economiei:




29 iulie: A avut loc referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu. Participarea la vot a fost de 46,24%. Pentru a fi validat referendumul, participarea trebuie sa fie de minimum 50% plus unu din totalul alegatorilor inscrisi pe listele electorale permanente.

31 iulie: USL si presedintii celor doua camere ale Parlamentului au depus contestatii la Curtea Constitutionala, cerand validarea referendumului.

1 august: Curtea Constitutionala, reunita in sedinta de plen, ia in discutie contestatiile si discuta despre validarea sau invalidarea referendumului. La finalul zilei, CCR emite un comunicat in care anunta ca a amanat pentru a doua zi, 2 august, dezbaterile. CCR a mai anuntat ca a cerut de la Ministerul Administratiei si Internelor (MAI) listele electorale permanente in baza carora a fost organizat referendumul. MAI a anuntat, prin purtatorul de cuvint, ca a remis CCR listele cu 18.292.514 de alegatori - un numar care facea ca referendumul sa fie invalidat si Traian Basescu sa se intoarca la Cotroceni.

2 august: In timp ce CCR era reunita in a doua zi de sedinta pentru validarea sau invalidarea referendumului, HotNews.ro a publicat o adresa a MAI catre CCR, conform careia MAI isi declina raspunderea fata de corectitudinea listelor electorale permanente. Adresa, semnata nu de ministrul Ioan Rus, ci de altcineva in numele sau, era de fapt o adresa asumata de MAI si emisa de Directia pentru Evidentia Populatiei din subordinea MAI.

2 august: CCR anunta la finalul sedintei o decizie suprinzatoare: amina pentru 12 septembrie decizia finala si cere noi documente Guvernului legate de listele electorale permanente. Leul cade imediat, mediul de afaceri anunta ca prelungirea incertitudinii politice inseamna o lovitura majora data economiei.

2 august: Procurorii de la Parchetul General au ridicat de la Autoritatea Electorala Permanenta listele electorale. A inceput o ancheta

2 august: Guvernul anunta organizarea unei actualizari a listelor electorale, citind decizia CCR.

3 august: CCR revine si anunta 31 august ca data a sedintei decisive pentru soarta referendumului. Surse apropiate situatiei au declarat pentru HotNews.ro ca abia cind au vazut in presa efectul devastator al aminarii deciziei asupra economiei judecatorii CCR au realizat gravitatea deciziei lor de aminare pina la 12 septembrie a verdictului.

3 august: Prima reactie oficiala a lui Traian Basescu: Presedintele suspendat spune ca "este fara precedent ca dupa ce ai vazut rezultatele sa incerci sa modifici cifrele dupa ce ai facut referendumul:

3 august: Ioan Rus, ministrul de Interne, explica modul in care se va desfasura actualizarea listelor electorale: "Va fi un mini-recensamint, La nivelul satelor va fi mai simplu, la orase va fi mai complicat". Mai devreme, intr-o videoconferinta, premierul Ponta le-a cerut tuturor primarilor sa trimita echipe pe teren pentru a elimina de pe liste decedatii, condamnatii ramasi fara drepturi electorale si cetatenii romani care si-au stabilit domiciliul ori resedinta in strainatate. primarul Clujului, Emil Boc, i-a spus in videoconferinta lui Ponta ca este imposibil ca pina la 31 august sa fie facut acest minirecensamint.

3 august: Traian Basescu il acuza public pe Ioan Rus ca "a dat dispozitie sa blocheze decizia CCR" prin transmiterea adresei in care MAI nu-si mai asuma corectitudinea listelor electorale. Basescu face analogie la cazul Nastase.

4 august: Romania Libera scrie, citind surse din CCR, ca adresa Curtii Constitutionale catre Guvern a fost schimbata de magistratul-asistent, astfel incit sa reiasa ca CCR cere actualizarea listelor, desi nu aceasta ar fi fost intentia Plenului Curtii. O acuzatie extrem de grava.

6 august: Ministrul Internelor, Ioan Rus, isi anunta demisia din functie. Rus a acuzat presiuni din partea lui Traian Basesciu si Crin Antonescu. Inca de duminica circulau informatii ca Rus ar fi fost acuzat de Antonescu pentru ca a trimis Curtii Constitutionale in prima faza listele electorale cu numarul de 18.292.514 de alegatori.

6 august: CCR clarifica ce a cerut exact Guvernului pentru a lua decizia finala in cazul referendumului: listele electorale valabile la data organizarii referendumului, si nu actualizarea acestor liste. Inseamna ca "mini-recensamantul" anuntat de Guvern nu mai are obiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22437 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    CCR (Luni, 6 august 2012, 10:52)

    fan geoana [utilizator]

    NU MAI DATI TITLURI DIN ASTE DE 2 LEI.... CA SA CREATI CONFUZIE. CURTEA CERE LISTA ACTUALIZATA PE CARE A AVUT LOC REFERENDUMUL....
    • +39 (41 voturi)    
      totusi (Luni, 6 august 2012, 11:50)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui fan geoana

      Stii sa citesti dar din pacate nu intelegi.
      Nu o sa te jignesc, desi sunt aproape sigur ca meriti, dar iti voi explica.
      Curtea a cerut documentul oficial conform legii stipulate in articol.
      Conform legii, la maxim 5 zile de la stabilirtea datei referendumului, autoritatile statului fac o scrisoare cu parafa oficiala si semnaturile persoanelor abilitate cu numarul alegatorilor inscrisi pe liste.
      Din ce imi dau seama acea scrisoare nu a ajuns la ei, motiv pentru care am mari dubii ca exista. Oricum USL-ul intelege si interpreteaza cum vrea ca de obicei. Cred ca asta va rezulta direct in invalidarea referendumului.
      • -30 (32 voturi)    
        MAI IMPORTANT E CA (Luni, 6 august 2012, 12:38)

        ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui be_real

        Curtea a spus ca cei cu domiciliul afara nu voteaza
        Intrucat cifrele exacte sunt imposibil de obtinut, se poate estima asa:

        TOTAL ROMANI :20 de milioane (recensamant, MAI, liste CNAS etc)
        din care
        ROMANI CU DOMICILIUL AFARA : 3 milioane (pasapoarte, MAI, etc)
        MINORI (MAI, recensamant): 3.5 milioane

        Raman vreo 14 milioane. Basescu a pierdut referendumul de facto. Curtea trebuie sa decida pe estimari destul de exacte si sa ia o decizie, ca doar n-o s-o tinem asa 2 ani!
        • +23 (23 voturi)    
          Atentie dragutule (Luni, 6 august 2012, 12:44)

          freeardeal [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          Tot mai dau astia 50/zi??
          • +6 (6 voturi)    
            le mai da (Luni, 6 august 2012, 14:35)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui freeardeal

            varanul, ca ala e cel mai disperat. Dupa aia pune ciinii pe ei.
        • +19 (19 voturi)    
          tu esti serios? (Luni, 6 august 2012, 12:58)

          be_real [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          Curtea trebuie sa decida pe estimari?

          Uite ca nu ma mai pot obtine. De asta e tara unde e daca toti gandesc ca tine dupa cum le zic antenele.
          Ce coeficient de inteligenta iti trebuie sa ca crezi ca CC decide dupa ESTIMARI? Esti dus cu capul
          domnule!
          Curtea decide dupa legi si dupa documente oficiale, iar conform Constitutiei Romaniei documentele oficiale legate de listele electorale sunt facute de MAI.

          Pune mana si citeste si informeaza-te din mai multe surse daca vrei sa fii un cetatean cat de cat informat.

          Eu intru pe jurnalul si ma crucesc cand citesc comentariile de acolo. Nici nu merita raspuns indivizii respectivi.

          Hai sanatate si putere de concentrare! Putin efort iti poate face mai mult bine decat crezi!
        • +4 (4 voturi)    
          penibil (Luni, 6 august 2012, 15:27)

          liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          curtea nu spune cine voteaza si cine nu !
          curtea intreaba institutiile CINE A VOTAT ?
          verificarea va veni mai tarziu. si va fi nasol...
        • +5 (5 voturi)    
          pentru ATENTIE (Marţi, 7 august 2012, 0:58)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          Ce inseamna " domiciliu afara " ?
          In cotet , asa cum il ai tu ?
          Romanii , care si-au pastrat cetatenia, indiferent de tara in care locuiesc au drept de vot !
          Si de unde pana unde dai tu stirea , in premiera , ca romanii care locuiesc in cotet nu au drept de vot ? Unde ai citit tu asta in afirmatiile CCR ?
      • +11 (11 voturi)    
        ma bucur ca ... (Luni, 6 august 2012, 13:48)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui be_real

        cc clarifica aceasta situatie, eu de sapatamana trecuta am tot scris aici ca cc nu a cerut actualizarea listelor ci pur si simplu a cerut listele dupa care s-a votat la referendum si care sunt actualizate de primari...
        era ilogic sa ceara actualizarea unor liste electorale tinand cont ca s-a votat dupa niste liste electorale dar rezultatul sa se raporta la listele actualizate, ca asa vrea usl-ul...
        de asemenea am mai scris ca pana la urma rus nu a gresit cand a trimis adresa ca nu raspunde de corectitutdinea datelor, decese si persoane care implinesc 18 ani intamplandu-se in fiecare zi si obligatia actualizarii datelor revenind primarilor, care probabil ca nu au trimis nici la mai scrisoarea care sa confirme numarul de votanti... aici este vorba de organizare si ponta si rus sunt vinovati, ca ei trebuiau sa se ingrijesca de acest lucru...
        imi cer scuze ca am tras concluzii pripite referitoare la cc, cum ca sunt intelesi cu usl-ul si ca rezultatul referendumului este deja cunoscut, ori cvorum ori anularea, dar tinand cont de isteria provocata de minirecensamant, de discutiile cu cine are dreptul sa voteze si cine nu, de manipularile usl care sustineau sus si tare ca trebuiesc actualizate listele la cererea cc, m-am inselat...
        stiu ca ponta si guvernul lui, usl-ul practica numai manipularea si minciuna, dar faptul ca cc nu a fost foarte clara si nu a luat decizia de miercuri, a amanat totul pana pe 12 septembrie, m-au pus pe ganduri...
        si totusi ramane intrebarea, de ce trebuie asa de mult amanata decizia curtii daca este necesara numai prezentarea listelor electorale permanente actualizate, dupa care s-a votat si de ce mai nu a putut prezenta aceste liste, intelegand ca ei au prezentat unele liste dar exista suspiciuni ca s-a votat de pe alte liste...
        • +4 (4 voturi)    
          ba da (Marţi, 7 august 2012, 8:23)

          Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

          N-ai tras concluzii pripite cu privirea la faptul ca USL (sau doar unii membri ca Aspazia Cojocaru care s-a antepronuntat). Ne baga in ceata cu aceste solicitari, mai ales ca s-ar fi putut pronunta foarte repede. gandeste numai ca acolo trebuie luate decizii cu o majoritate de cel putin 6:3 si cand presiunile sunt mari.....
    • +22 (22 voturi)    
      si acuma ce facem (Luni, 6 august 2012, 12:07)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui fan geoana

      Nea Vasile asteapta la poarta pentru 3 secunde de minireferendum
  • +45 (47 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 6 august 2012, 10:53)

    Parzival [utilizator]

    se vede puterea pe care o are inca presa in Romania. Daca n-ar fi tipat presa si daca nu ar fi avertizat Basescu nenorocitii astia ar fi facut iarasi ce voiau. CCR incearca in al doispelea ceas sa dreaga busuiocul, desi in opinia mea s-au compromis iremediabil. Daca o sa-i avem pe Dragnea si Sova in pozitii cheie asa cum se aude, vai de noi!
    • +16 (16 voturi)    
      Încă nu este clar ce s-a petrecut la CCR (Luni, 6 august 2012, 12:10)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      Și acolo sunt tot oameni supuși greșelilor.
      Faptul că au reușit să corecteze eroarea dovedește că sunt mai mulți cei care respectă Statul decât cei care răspund comenzilor puciștilor.
    • +21 (21 voturi)    
      sper ca cineva (Luni, 6 august 2012, 12:30)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      acolo sus a sesizat si parchetul pentru fals agravat in acte publice
    • +6 (6 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 7 august 2012, 1:05)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      Trebuia sa dea decizia in 10 minute ! Nu in 40 zile !
      Ce nevoie are Curtea de toate listele electorale ? Se ocupa Curtea cu depistarea fraudelor ? Vot multiplu ,s.c.l.?
      Curtea ia act de cifrele pe care il le-a oferit BEC si da decizia. Imediat, nu dupa o luna !
    • +2 (2 voturi)    
      asa-i (Marţi, 7 august 2012, 8:27)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      pe sova (cu s mic) -antisemitul deja l-au bagat ca ministru. Mai rau e ca acesti nenorociti ne mazilesc tara, o dau rusilor care abia asteapta. Europa ne arunca cat de curand ca pe o masea stricata. adevarul e ca nici nu ne prea meritam locul intre tarile civilizate ale occidentului
  • +15 (17 voturi)    
    corectura (Luni, 6 august 2012, 11:01)

    Locke [utilizator]

    Nu confundati recensamant cu referendum. Guvernul a pretins ca i-a fost cerut un mini-recensamant, nu un mini-referendum.
  • +20 (26 voturi)    
    12 septembrie (Luni, 6 august 2012, 11:02)

    Gustav666 [utilizator]

    Si ghici ce va urma? Vor constata ca celebrele liste nu au fost actualizate conform legii, vor gasi cativa decedati care ocupa locuri in liste si vor ajunge la concluzia ca listele sunt incorecte. In consecinta, referendum anulat, termen pentru actualizarea listelor si repetarea referendumului. Probabil in acelasi timp cu alegerile parlamentare. Baieti, 12 septembrie e pentru prosti!
    • +3 (3 voturi)    
      pentru Gustav (Marţi, 7 august 2012, 1:08)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Dar are Curtea atributii in ceea ce priveste verificarea listelor ? Sau isi va depasi competenta facand acest lucru ?
      Eu cred ca CCR nu are competenta de a verifica listele !
  • +36 (36 voturi)    
    Deci, e clar? (Luni, 6 august 2012, 11:05)

    ticbis [utilizator]

    Asa a inteles toata lumea, de prima data!
    Numai un plagiator sau un repetent la scoala puteau intelege altceva!
    Deci: "mini-recensamat", la revedere!!!
    Ponta, Antonescu, Antena 3, ati inteles? Sau trebuie sa va explicam babeste?
  • -24 (28 voturi)    
    ORICUM ATI PIERDUT (Luni, 6 august 2012, 11:05)

    GOGOMANRIGHT [utilizator]

    .
    • +15 (15 voturi)    
      Comunicat USL (Luni, 6 august 2012, 13:09)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui GOGOMANRIGHT

      N-am pierdut inca ! Vom lupta pana la capat ! Moscova nu va recunoaste niciodata alt guvern decat guvernul Ponta si nici alt presedinte decat Paiata lui Voiculescu !
  • +43 (45 voturi)    
    Guvernul penibil (Luni, 6 august 2012, 11:08)

    admus [utilizator]

    Deci listele actualizate pina in 11 iulie cel tirziu, asa cum a spus Basescu, cele in baza carora s-a desfasurat deja referendumul.
    Nu pina in 29 iulie cum a dezinformat judecatorul Predescu, prieten bun cu Iliescu.
    Despre mini-recensamintul lui Ponta si Rus = cascadorii risului
    Ce guvern penibil si incapabil avem!
    Vai de capul nostru unde o sa ajungem cu astia la putere!
  • +26 (26 voturi)    
    Astia din CaCaRau au facut matematica (Luni, 6 august 2012, 11:11)

    Schimbare [utilizator]

    la scoala?

    Cu cat poate sa difere o lista electorala in 5 zile consecutite intr-o tara, oricat locuitori ar avea ea?

    Au auzit de statistica?

    Au suzit ca pe langa legislatie, mai tb sa faca si conexiuni cu alte stiinte?

    Ca (lipsa de) decizie a lor costa buzunarele TUTUROR ROMANILOR cu fiecare zi de intarziere?

    Dar pe ei cine ii trage frate la raspundere? Astia sunt stat in stat, care nu au habar de lipsa de TRANSPARENTA si de impactul amanarii deciziei lor cu o luna de zile?

    Adaptati-va timpurilor pe care le traiti si nu mai reactionati ca in mileniul trecut!!!

    TREZIREA !!!
    • +14 (16 voturi)    
      5 zile de la data stabilirii datei referendulu (Luni, 6 august 2012, 12:01)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Schimbare

      Daca ei au stabilit referendumul pe 8 iulie, primarii trebuiau sa finalizeze listele pana pe 13 iulie. CCR vrea lista din 13 iulie.
  • +34 (34 voturi)    
    Ceva este putred! (Luni, 6 august 2012, 11:12)

    marvio [utilizator]

    CCR revine cu aceste precizari. OK. Insa atunci nu inteleg de ce ar fi nevoie de 4 saptamani (initial 6 saptamani) pentru ca guvernul sa puna la dispozitia CCR aceste liste gata facute.

    Un termen de 3 zile era arhi-suficient!

    Ca exemplu, in procese de divort cu minori, cauzele de stabilire a pensiei alimentare se judeca cu termene de cateva zile, iar intr-o cauza ca cea de fata, care priveste Romania intreaga, CCR da termene de ordinul saptamanilor pentru a i se aduce niste liste!

    Ceva este putred!
    • +12 (12 voturi)    
      Situația se complică (Luni, 6 august 2012, 12:24)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Demisiile celor doi miniștri declanșează procedura înlocuirii lor dar probabil USL va găsi repede alte marionete dispuse să-și sacrifice cariera politică în cadrul unui stat de drept.
      Acum este mult mai urgentă rezolvarea problemei de la CCR.
      Cum a fost posibilă manevra sinistră de subminare a unei acțiuni a Curții ?
      Răspunsul poate fi unul singur:
      Pe linia de comandă prin care a fost emisă solicitarea către MAI s-a strecurat un factor perturbator transformând o acțiune normală și legitimă a CCR într-un act de înaltă trădare.
      Abia acum se va vedea dacă în România există Libertatea Justiției și dacă Judecătorii și Procurorii care vor fi implicați în rezolvarea acestui teribil caz de trădare sunt conștienți că miza este însuși Statul.
    • +16 (16 voturi)    
      adevarat putred! (Luni, 6 august 2012, 12:44)

      hmc [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Exact asta doream sa punctez si eu:
      1) De ce a fost nevoie de cateva zile si de interventia presei libere pentru ca CCR sa faca "precizari"?
      2) De ce a dat un termen de 6, respectiv 4 saptamani pentru a primi niste documente care exista, doar trebuie trimise.

      Ceva miroase foarte rau aici....

      PS. 3) De ce se "supara" Rus pe Antonescu?
      Incepe deja ruptura sau e praf in ochi pentru o noua marsavie? Din pacate, cred ca varianta doi e cea adevarata...
    • +1 (1 vot)    
      parere (Luni, 6 august 2012, 15:44)

      rezis [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      cred ca nu avea nici o legatura cu studiul aprofundat! pur si simplu membrii ccr au si ei concediu ca orice oameni tot asa cum si noi toti trebuia sa avem concediu! Insa usl a hotarit altfel! mii de oameni si/au ratat concediile sau poate chiar banii de rezervari etc. Politistii au fost in aceeasi situatie! De aici pot rezulta oare vreo 1/2 milioane de voturi lipsa pt usl? eu cred ca da!
  • +25 (29 voturi)    
    Mie-mi miroase a destramare USL (Luni, 6 august 2012, 11:13)

    Adrian C. [utilizator]

    Sunt singurul?
    • +14 (14 voturi)    
      Sper si eu (Luni, 6 august 2012, 11:56)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Sper si eu sa pice inainte de alegeri
    • +12 (12 voturi)    
      nu (Luni, 6 august 2012, 11:59)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      e limpede ca se apropie sfirsitul USL
    • -5 (11 voturi)    
      Nu ar fi bine sa se intimple asa ceva. (Luni, 6 august 2012, 12:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Cred ca avem nevoie de un partid social democrat adevarat si nu de unul care face doar garagra de interesele oamenilor cu salarii si pensii mici si de fapt se lupta pentru interesele celor care s-au cocotat in fruntea lui, mai vizibili sau mai putin.
      Cred ca un subiect valabil in discursul si in practica unui partid social democrat ar trebui sa fie si raportul dintre salariul maxim si minim din domeniul bugetar si chiar din cel privat.
      Sa nu uitam ca aceasta criza a fost creata de oameni cu salarii astronomice fata de un salariu decent.
      • +1 (1 vot)    
        suntem prea hoti (Luni, 6 august 2012, 16:24)

        alien_ [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Statul nu are de ce sa isi bage nasul in salariile de la privat, doar ale bugetarilor.

        Eventual poate doar sa stabileasca un impozit progresiv, dar la cat de hoti suntem asa ceva nu merge la noi, munca la negru ar fi iar la nivelul record dinainte de introducerea cotei unice, toti ar avea pe hartie salarul minim pe economie si restul de bani ar fi luati la negru.

        Tara are nevoie de o conducere de centru-dreapta care sa stimuleze economia, mai ales intreprinderile mici si mijlocii, sa opreasca hotia banilor publici, sa limiteze cat mai mult numarul asistatilor sociali si sa reduca aparatul bugetar la minim prin simplificarea birocratiei.

        Ultimul lucru de care ar fi nevoie acum ar fi un guvern de stanga de genul guvernului PSD din perioada 2000-2004 care ar duce tara la sapa de lemn.
        • -1 (1 vot)    
          Din pacate nu ai citit cu atentie ce am scris. (Luni, 6 august 2012, 19:41)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui alien_

          "Statul nu are de ce sa isi bage nasul in salariile de la privat, doar ale bugetarilor." Cred ca aceast lucru era valabil pina inainte de criza. Criza a fost declansata de iresponsabilitatea conducatorilor cu salarii astronomice a unor banci . Deci s-a dovedit ca astfel de oameni reprezinta o vulnerabilitate pentru economia de piata. Dupa mine este o tema care va trebui abordata la un moment dat.
          Nu am sustinut necesitatea unui guvern de stinga. Cea ce am scris se referea la parerea mea in ce ar trebui sa fie discursul public si demersul practic a unui partid social democrat modern, cea ce din pacate nu avem in tara noastra, si vedem consecintele negative a acestui fapt.
  • +23 (27 voturi)    
    De cite dovezi e nevoie? (Luni, 6 august 2012, 11:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Ca sa fie clar cine minte? Basescu sau pucistii lui Cacarau?
  • +24 (24 voturi)    
    ... (Luni, 6 august 2012, 11:14)

    Ariona [utilizator]

    tind sa cred ca erau in cunostinta de cauza cand s-au transmis cele doua adrese in formate diferite, de aceea au si dat un termen atat de lung (31.08.2012). Pentru a primi listele pe baza carora s-a efectuat referendumul nu le trebuiau 28 de zile sa le printeze.
    Nu este decat o bila neagra pentru CCR si nu inteleg de ce au ales sa se decredibilizeze voit.
  • +28 (32 voturi)    
    SAH MAT (Luni, 6 august 2012, 11:14)

    Cel [anonim]

    USL a primit un SAH si curand va fi SAH MAT
    • +7 (7 voturi)    
      USL e in sah de pe data de 2 august (Luni, 6 august 2012, 13:39)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Cel

      PARCHETUL GENERAL a ridicat de la AEC toate copiile listelor electorale permanente şi listele suplimentare cu semnăturile alegătorilor IN ORIGINAL.
      Suntem martorii unor momente istorice : ultimele clipe ale unui complot ce viza schimbarea ordinii constitutionale in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Codruta Kovesi (Marţi, 7 august 2012, 12:51)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

        e tare, nu degeaba le sta in gat uselasilor.
  • +20 (20 voturi)    
    Liste si liste (Luni, 6 august 2012, 11:16)

    Draky [utilizator]

    De ce nu se spune clar ca e nevoie de listele care erau recunoscute si aprobate inainte de efectuarea referendumului. Daca spui "actualizate" se poate interpreta...
  • +26 (28 voturi)    
    In sfarsit... (Luni, 6 august 2012, 11:22)

    Buonarroti [utilizator]

    Mult le-a mai luat celor de la CCR sa dea un comunicat de presa. Sper din tot sufletul ca Guvernul acestei tari sa respecte legea. Culmea, nu? Eu simplu cetatean al acestei tari sa-mi pun sperante ca Guvernul platit de noi toti sa respecte legea. Ciudate vremuri traim!
  • +16 (20 voturi)    
    minciunica... (Luni, 6 august 2012, 11:24)

    be_real [utilizator]

    are picioare scurte!
    L-au terminat psihic pe Basescu dar USL-ul se indreapta cu pasi repezi spre disparitie sper eu dizolvare.

    Eu salut demisia lui Rus spre deosebire de ceilalti. A aratat in mai multe ocazii ca este printre putinii din USL care mai au cat de cat discernamant.

    M-am cam saturat de spectacolul asta grotesc. Astept invalidarea referendumului si alegerile parlamentare. Sper ca de la toamna sa avem o sansa la reconstructie politica, economica si sociala!
    • +8 (8 voturi)    
      nu cred (Luni, 6 august 2012, 12:38)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      ca l-au terminat psihic pe Basescu.
      Dar riscam sa ne termine psihic (si economic, acolo e mai rau) pe noi.
    • +2 (2 voturi)    
      Mi-e ca termina Romanica inainte.. (Luni, 6 august 2012, 17:42)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      .. Oamenii astia nu stiu cand sa se opreasca, poate nici nu pot, ca nu stim ce au in spate.
      Dar este evident ca economic tara nu mai rezista: le-au spus de la Comisia Europeana, le-a spus ambasadorul american, acum le spune si Isarescu...si cred ca FMi le va spune lucruri mult mai grave.
  • +23 (25 voturi)    
    Speranta (Luni, 6 august 2012, 11:27)

    catri81 [utilizator]

    moare ultima. Noi "mortii" speram in continuare ca lucrurile vor intra pe fagasul normal: Traian Basescu la Cotroceni, ponta si antonescu (cu litera mica) la puscarie, CCR fara presiuni politice.
  • +24 (26 voturi)    
    adevarul triumfa (Luni, 6 august 2012, 11:28)

    pragmatism [utilizator]

    In sfarsit ... mai este si un dram de normalitate in tara asta. Important este ca CCR sa devanseze si termenul de 31 august pt a invalida referendumul. Cifrele sunt clare si ele vor duce indubitabil la invalidare. Sper ca judecatorii CCR sa aiba un dram de luciditate si sa programeze muuult mai devreme sedinta de invalidare ... avem rate la banci in euro!!! Help us!!!
  • +14 (16 voturi)    
    eu nu mai pricep nimic... (Luni, 6 august 2012, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    pai alea nu le aveau deja?!
    ce era neclar?!
    hai ca si astia de la ccr devin penibili... nici ei nu mai stiu ce vor. o fi in functie de aia care le promit mai multe...
    • +7 (7 voturi)    
      pai le avea guvernul, nu si CCR (Luni, 6 august 2012, 12:26)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca nu a binevoit MAI sa i le dea; si a mai zis si ca alea care le-a dat nu raspunde pentru ele. Adica va dam niste foi dar noi nu raspundem pentru ce e pe ele. Si atunci CCR a zis bine, va dam termen sa ne dati foile dupa care ati organizat referendumul si pentru care sa raspundeti.
  • +26 (26 voturi)    
    Puci ratat (Luni, 6 august 2012, 11:29)

    nano2k [utilizator]

    Incet incet se strange latul... Nastase isi asteapta colegii. Bineinteles vor face un nou partid la pârnaie: Partidul Puscariabililor si Tradatorilor de Tara (PPTT).
  • +10 (12 voturi)    
    e incredibil ... zici ca suntem un stat de babuini (Luni, 6 august 2012, 11:30)

    adrian8 [utilizator]

    pt. HN : se poate sa publicati exact adresa trimisa de CCR catre guvern ?

    ori se razgandesc in fiecare zi , ori cineva minte cu nerusinare .
  • +11 (13 voturi)    
    !!! (Luni, 6 august 2012, 11:32)

    Razvan-TheodorIorga [anonim]

    se strange latul!!
  • +21 (23 voturi)    
    Debandada marca USL (Luni, 6 august 2012, 11:32)

    Captain Obvious [utilizator]

    Astia nu au nicio strategie bine pusa la punct cum sa il dea jos pe Basescu, cu toate ca numai asta au visat de 8 ani. Ce sa mai zic de a pune Romania pe roate...
  • +15 (17 voturi)    
    termen de raspuns (Luni, 6 august 2012, 11:36)

    Komentator [utilizator]

    Poate ne precizati si termenul initial : 12 Septembrie, 31 August sau 12 August. Daca solicitarea a fost cea din articol atunci de ce este nevoie de o luna pentru raspuns?
    Referendumul trebuia invalidat din 3 August.
  • +20 (22 voturi)    
    Base se intoarce la Cotroceni (Luni, 6 august 2012, 11:39)

    Confident [utilizator]

    "listele electorale actualizate la 5 zile de la data stabilirii zilei referendumului" conform legii referendumului, pai asta a spus cu subiect si predicat Basescu de mai bine de cateva zile.
    De ce au asteptat atata timp acesti mamaluci de la CCR sa rupa pisica, dupa ce au aflat ca Ponta si prostovanii lui se pusesera pe facut recensaminte, nu imi dau seama. Singura explicatie este ca fiind plecati sa-si trateze reumatismele la Sovata si Techiorgiol si-au inchis telefoanele
  • +24 (28 voturi)    
    A trebuit sa le mai explice Basescu inca odata... (Luni, 6 august 2012, 11:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    USL este in stare sa "impinga" prin orice mijloace rezultatul final al referendumului, conditionandu-l (poate) si de caderea primei zapezi, numai sa-l tina pe Crin la Cotroceni, ca taaaare-i mai place si muuulte chestii are de rezolvat pentru Justitia Romana...

    Daca nu explica Basescu inca odata situatia de fapt, folosind articole din legi, nu declaratii politice, ne mai trezeam cu niste falsi recenzori pe la usi...
  • +17 (19 voturi)    
    si fosta adresa? (Luni, 6 august 2012, 11:43)

    Locke [utilizator]

    Ramane deschisa problema adresei vehiculata de Guvern in care se cerea "actualizarea". A fost un fals pentru media? Sau e vorba de un functionar corupt sau stupid de la CCR?
    • +17 (19 voturi)    
      Ala este grajdanul CCR-ului (Luni, 6 august 2012, 11:48)

      Confident [utilizator] i-a raspuns lui Locke

      .....este vorba de de o a doua adresa trimisa de CCR Guvernului de asistentul magistrat al Curtii care, din investigatiile facute, a mai "gresit" cateva acte in defavoarea lui Basescu si spre beneficiul uselistilor
      • +4 (4 voturi)    
        Ar fi bine să fie numai asta ! (Luni, 6 august 2012, 13:47)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Confident

        Dacă se dovedește vina unuia dintre asistenți atunci totul poate fi resetat rapid atât la CCR cât și la MAI, solicitarea CCR (cea corectă) poate fi îndeplinită rapid astfel încât CCR să poată da mult așteptata decizie mult mai repede.
        Trebuie să repunem în picioare Statul de Drept !
        Domnul Guvernator al BNR a avut deja două intervenții extrem de dure, complet în afara modelului de discurs echilibrat, voit echidistant și prudent, cu care ne-a obișnuit și cu care a trecut prin atâtea situații periculoase.
        Este clar că ne paște un pericol grav...
      • +2 (2 voturi)    
        ok, dar mai departe? (Luni, 6 august 2012, 17:27)

        Locke [utilizator] i-a raspuns lui Confident

        Multumesc, stiu asta. Întrebarea mea e ce se întamplă în continuare? CCR a dat explicația binevenită de dimineață, dar ce măsuri se iau împotriva celui care a greșit? Manoloiu de la MAI e acum incriminat... ce se întâmplă cu cel de la CCR? Întreb mai ales pentru jurnaliști care pot face investigația...
  • +6 (14 voturi)    
    Sesizare scrisa si semnata Catre Presedinte​le Cu (Luni, 6 august 2012, 11:45)

    anamariae [utilizator]

    Conform Art.64. din Legea 47/1992 republicata:
    "- Judecătorii Curţii Constituţionale sunt obligaţi:
    ...
    b) ... să nu ia poziţie publică sau să dea consultaţii în probleme de competenţa Curţii Constituţionale;
    ...
    e) să nu permită folosirea funcţiei pe care o îndeplinesc în scop de reclamă comercială sau propagandă de orice fel;
    ..."
    doresc sa va aduc la cunostiinta, ca Doamna Judecatoare a CCR Aspazia Cojocaru a declarat, joi 2 august 2012, la iesirea din sediul Curtii, ca, in opinia sa, referendumul trebuia anulat pentru ca totul s-a bazat pe "date false". "Eu, dupa mine, trebuia anulat votul, pentru ca totul s-a bazat pe date false", a spus Aspazia Cojocaru, mentionand:"toate institutiile competente sa ne trimita toate datele".

    Avand in vedere

    Art. 63 din Hotararea 6 din 7 martie 2012 (Hotararea 6/2012) a CCR,

    " Art. 63. - (1) Pornirea actiunii disciplinare impotriva judecatorilor Curtii Constitutionale se poate face numai pe baza unei sesizari scrise si semnate."



    astept raspunsul Dumneavoastra , mentionand ca acest e-mail este sesizarea mea scrisa si semnata.

    Enea Anamaria

    Cetatean Roman, inscris pe ce liste electoare doriti, si in INS si la CNAS ...
    • -3 (7 voturi)    
      emotionant!!! (Luni, 6 august 2012, 12:20)

      cred [utilizator] i-a raspuns lui anamariae

      Vai cata desteptaciune,vai cata elocienta???!!!!! Am ramas incremenit ,nu altceva!!! Aranjaz-ai tu pe toti fetito!!!! Sa nu-ti scape nimeni !!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Felicitări Anamaria! (Marţi, 7 august 2012, 12:07)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui anamariae

      Pentru plângere penală care va fi luată în calcul trimite un mail special la parchetul general.
      Aşa am făcut eu pentru Ponta şi Marga, când nu au respectat decizia CC
  • +14 (18 voturi)    
    Pontacul Prostanacul (Luni, 6 august 2012, 11:45)

    mockito [utilizator]

    Astuia treubuie sa-i zici de cateva ori...si sa-l pui sa repete ca sa inteleaga. Deci Pontacule...ai inteles in final ce vrea CC? Sau trebuie sa venim la tine sa-ti urlam in ureche pana pricepi...
  • +19 (21 voturi)    
    Cine este magistratul-asistent? (Luni, 6 august 2012, 11:46)

    fane_grija [utilizator]

    Vreau sa-l cunosc si eu pe cel ce se joaca cu soarta si banii romanilor intr-un mod atat de penal.
    • +11 (11 voturi)    
      24 de asistenti (Luni, 6 august 2012, 11:55)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Oho, cel putin ca numar la CCR sunt 24 de magistrati asitenti, asta ca sa nu cumva sa dea vreunul in greu de la atata munca.
      http://www.ccr.ro/default.aspx?page=composition/magistrates
      Daca ceea ce se afirma in Romania Libera este adevarat, iar unul dintre magistratii asistenti a modificat comunicatul CCR ar trebui ca respectivul sa plateasca din greu pentru raul facut.
      • +3 (3 voturi)    
        N-a fost de capul lui (Luni, 6 august 2012, 13:48)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

        deci trebuie săpat mai adânc pentru a descoperi adevăratul(ții) trădător(i).
    • +14 (14 voturi)    
      O sa il cunoastem (Luni, 6 august 2012, 12:03)

      Confident [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      fiindca procurorii s-au sesizat si fac deja acte preliminare de urmarire penala
    • +1 (1 vot)    
      Pai sa ne uitam pe site, nu? (Luni, 6 august 2012, 13:31)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Si vom vedea cine sunt!
  • +11 (13 voturi)    
    CCR (Luni, 6 august 2012, 11:48)

    Omics [utilizator]

    Important este că nu ați decis ci ați cerut liste (poate vă lipsea hârtia igienică) . Și le-ați dat și termen lung, poate li se strică imprimanta și trebuie să-și cumpere alta.
    • +2 (2 voturi)    
      xerox (Luni, 6 august 2012, 13:14)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      L-au dat afara din guvern pe specialistul in xerox. Vezi ce bun ar fi fost acum?
  • -16 (20 voturi)    
    Nici o urma de bun simt nu i-a mai ramas. (Luni, 6 august 2012, 11:52)

    gv [utilizator]

    Singura decizie dictata de un minim de bun simt, cand sunt 7,5 milioane de voturi pentru demiterea ta si stii ca ai fost ales cu 5 milioane era DEMISIA.
    Dar nu, badaranul dictachior insetat de alcool si mai ales de putere trebuie sa se agate cu ghearele si cu dintii de putere, sa recurga la orice smecherie imorala si ilegala (vezi cererea de prag si apoi apelul disperat la boicot), doar-doar scapa de votul poporului pe care-l minte de 8 ani si pe care stie ca nu-l mai poate prosti.
    • +4 (4 voturi)    
      Vezi ca ai gresit canalul (Luni, 6 august 2012, 12:26)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Aici nu esti la antene ca sa-ti mearga cu argumente sentimentaliste de asistat social ofuscat.
      Asta ca sa-ti dai seama de ce-ti iei minusuri peste bot.
    • +3 (3 voturi)    
      legal da, (Luni, 6 august 2012, 12:31)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui gv

      doar demisia va mai poate scapa de el. Dar eu nu vreau sa isi dea demisia, vreau sa fie acolo sa isi duca la final mandatul si sa poata sa va mai tina pe voi in sah sa nu infundati de tot tara asta ca deja in cateva luni s-a dus dracu' tot ce se reusise in ultimii ani.
    • +7 (7 voturi)    
      7.5 "meleoane" (Luni, 6 august 2012, 12:32)

      naicul [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Sa-ti zic de ce am boicotat : am simtit pentru prima data ca cei putini si informati, care stiu diferenta intre dorinte si posibilitati, platitori neti de taxe nu pomanagii la stat , pot contracara pe cei "prosti dar multi ". Simplu.
  • +8 (10 voturi)    
    . (Luni, 6 august 2012, 12:01)

    gb [utilizator]

    sunt ingrijorata ca nu au aparut inca Sova, Dragnea, Ponta sa ne explice ce vrea de fapt CCR cu aceasta adresa. Sau au aparut pe la Antene la care eu nu ma uit. Bancurile de la radioErevan sunt deja depasite de astia de la USL. Cred ca vocea rusiei ar trebui sa le reactiveze
  • +3 (3 voturi)    
    liste (Luni, 6 august 2012, 12:32)

    Soundflor [utilizator]

    Din càte se ştie listele electorale se află la Parchet.
    Sper că au apucat să facă copii valabile pentru a nu avea surprize neplăcute.
  • +4 (4 voturi)    
    sova - ministru de interne (Luni, 6 august 2012, 12:34)

    chiuariu [utilizator]

    n-au astia ambitie. sa avezi atunci distractie.
  • -6 (8 voturi)    
    Sa le ceara la Parchetul general (Luni, 6 august 2012, 12:37)

    Koczka [utilizator]

    care a confiscat toate listele electorale.
    Sa ne asteptam dupa ce in procesul Trofeul Calitatii au fost audiati mii de martori ca Parchetul General recte Codruta Kovesi sa inceapa urmarirea penala a peste 8 mil de cetateni care au votat la referendum pentru tenativa si complicitate la lovitura de stat.
  • +4 (4 voturi)    
    vai de poporul roman (Luni, 6 august 2012, 12:54)

    vodatepes [utilizator]

    Vai de noi in cazul unei situatii de urgenta, de razboi. Au trecut 3 zile si deabea s- au dezmeticit ce trebuie sa faca. In situatii de urgenta orice ora e importanta, acum pentru romani fiecarea zi e importanta pentru ca euro se duce in sus iar salarile nu cresc ci scad. USL pierde in fiecare zi din sustinatori pentru ca furia importiva lui Basescu scade si creste insa foamea din buzunarele romanilor. Rus si-a dat demisia pentru ca si a dat seama ca este pus sa faca o ilegalitate prin mini recesamintul cerut de USL. Mazilierea lui Base este un esec si cum economia se duce de rapa cred ca domnul Antonescu a avut dreptate privind eventualele miscari sociale din toamna dar tinata nu va fi Base ci USL pentru ca oameni vor spune pe Base nu l-ati dat jos iar de economie nu v-ati ocupat asa ca valea. Cred ca vor pierde alegerile din toamna.
  • +2 (2 voturi)    
    CCR - ului ii tremura mana pe tragaci! (Luni, 6 august 2012, 13:17)

    Vb2 [utilizator]

    Este evident ca miza acestui atac la democratie ii depaseste si pe cei care trebuie sa fie ultimul zid de aparare. Primele semne s-au vazut de la rezolutia cu privire la decizia de suspendare a presedintelui. E clar ca sunt prea mici pentru un razboi asa de mare. Daca institutiile statului nu functioneaza (nimeni nu isi asuma raspunderea, demisiile curg pe banda rulanta, economia e in regres, strainatatea nu intelege nimic din ce se intampla, etc.) - insemna ca statul nu exista si ca trebuie construit din nou cu sprijinul cetatenilor. Alegerile anticipate pare a fi singura si ultima solutie logica pentru a opri iesirea in strada.......
  • +2 (2 voturi)    
    DE CE ? (Luni, 6 august 2012, 15:07)

    niku56 [utilizator]

    De ce nu spuneti, CINE a semnat,fiecare in cele 3 adrese ?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 6 august 2012, 15:21)

    dragos234 [utilizator]

    CC si guvernul sa spuna de unde a aparut prima adresa falsificata.
  • 0 (0 voturi)    
    sigur a fost "GRESIT" ? (Luni, 6 august 2012, 15:30)

    liviusmaximus [utilizator]

    Fie au avut un kamikaze acolo, fie nu a fost niciodata gresita acea adresa si ei au mizat pe faptul ca ccr va tacea malc.
    mass-media ar trebui sa faca presiuni pt a obtine acea adresa "gresita"incriminata. atunci ne vom lamuri....
  • 0 (0 voturi)    
    CCR - amatorism sau greseala intentionata? (Luni, 6 august 2012, 23:16)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Ce sa intelegem, ca cineva din interiorul CCR i-a sabotat si a modificat adresa iar dl Zegrean a semnat ca primaru sau ca aceasta situatie a fost creta deliberat de CCR pentru a tergiversa decizia referitoare la referendum? Daca e asa cum zice dl Zegrean in precizare, de ce e nevoie de un termen de o luna de zile cand acele liste deja existente pot fi inaintate de indata, intr-o zi? De ce e nevoie ca CCR sa prelungeasca aceasta stare de lucruri, aceasta instabilitate politica? Sper ca nu au plecat in vacanta...De ce CCR nu ia atitudine pentru a cere inaintarea DE INDATA a listelor electorale pentru a fixa cu celeritate un termen ??? Nu stiu ce sa cred, initial as fi optat spre amatorism, dar termenul de o luna de zile si redactarea ambigua a adresei ma face sa cred ca ceea ce face CCR e deliberat. Oare mai era nevoie de liste cand cifra celor cu drept de vot a fost comunicata oficial inaintea referendumului? Cu aceasta ocazie CCR a dovedit - daca mai era necesar, ca nu este independenta... In mod cert, pentru a vorbi de un stat de drept se impune modificarea legii CCR pentru ca membrii acestei institutii sa fie judecatori, magistrati, independenti si inamovibili...
  • 0 (0 voturi)    
    CCR sub presiunea USL (Vineri, 10 august 2012, 14:42)

    adiv45 [utilizator]

    Toata povestea asta este un sofism ordinar. Conform legii listele au fost actualizate pina la maxim 5 zile dupa stabilirea datei referendumului. Referendumul a avut loc si nimeni nu s-a plins ca ar fi existat probleme, decit dupa referendum, adica nu au furat destul si nu pot sa obtina ceea ce au vrut. CCR este intradevar presata din doua parti, PDL preseaza sa respecte legea, iar USL preseaza sa o incalce si sa o interpreteze in asa fel incit sa nu mai conteze ca nu au furat cit trebuia.
    De pilda:
    ART. 22 legea3/2000
    (1) Autorităţile publice care au întocmit listele electorale le vor înainta birourilor electorale ale secţiilor de votare cu două zile înainte de data desfăşurării referendumului.
    (2) Orice modificare ulterioară se comunică de îndată birourilor electorale ale secţiilor de votare.
    sau
    ART. 25
    (1) Biroul Electoral Central veghează la reactualizarea listelor electorale permanente, la întocmirea copiilor de pe acestea şi la transmiterea lor la birourile electorale ale secţiilor de votare, supraveghează corecta desfăşurare a referendumului, centralizează la nivel naţional rezultatele acestuia, pe care le înaintează Curţii Constituţionale.
    Ceea ce s-a intimplat. Acum ce mai vor? Sa se numere pina iese cumvor ei?