Un document al Directiei pentru Evidenta Persoanelor remis CCR arata ca "MAI nu isi poate asuma veridicitatea numarului de persoane inscrise in listele electorale permanente"

de C. Pantazi     HotNews.ro
Joi, 2 august 2012, 13:07 Actualitate | Politic


Un document al Directiei pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date (Directie a Ministerului Administratiei si Internelor) remis joi Curtii Constitutionale arata ca "MAI nu isi poate asuma veridicitatea numarului de persoane inscrise in listele electorale permanente, neavand instrumente legale suplimentare de control a datelor procesate de autoritatile publice locale".

Precizarile Directiei pentru Evidenta Persoanelor au fost trimise CCR dupa ce Ministerul trimisese miercuri catre CCR - potrivit purtatorului de cuvant al institutiei - listele electorale care cuprindeau 18.292.514 de persoane, respectiv cel precizat de MAI inainte de referendumul din 29 iulie.

In documentul de joi insa, Directia pentru Evidenta Persoanelor arata ca exista posibilitatea ca in listele electorale permanente sa fie inscrise persoane decedate al caror deces sa nu fi fost comunicat "de catre ofiterii de stare civila din cadrul primariilor" sau ale caror date sa nu fi fost operate "de catre personalul serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor din subordinea consiliilor locale". De asemenea, Directia pentru Evidenta Persoanelor mai scrie ca e posibil ca in listele electorale sa mai apara persoane decedate al caror deces sa nu fi fost comunicat "de catre familie sau autoritatile straine" sau din cauza "neindeplinirii sau indeplinirii defectuoase de catre primari a obligatiei de actualizare a listelor electorale permanente".

"Conform prevederilor legale in vigoare, competenta de verificare a acestora (a datelor de pe listele electorale permanente - n.red.) apartine exclusiv Autoritatii Electorale Permanente. Astfel, datele de mai sus pot fi de natura sa afecteze numarul total al cetatenilor cu drept de vot inscrisi in listele electorale permanente", se mai arata in precizarile remise joi dimineata Curtii Constitutionale de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date.

Reamintim ca CCR e intrunita joi in sedinta pentru a decide validarea sau invalidarea referendumului de demitere a presedintelui suspendat Traian Basescu. Conform legislatiei in vigoare, referendumul este validat daca la vot se prezinta 50% plus unul din cetatenii de pe listele elctorale. Desi la vot s-au prezentat, conform BEC, 46,24% din cetateni, USL a cerut Curtii Constitutionale sa ia in calcul alte liste decit cele inaintate de Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, motivand ca numarul real al alegatorilor este mai mic decat numarul comunicat inainte de referendum de Directia pentru Evidenta Persoanelor. CCR a cerut miercuri, cand au inceput deliberarile pentru validarea sau invalidarea referendumului, documente suplimentare de la institutiile invocate de USL in cererile sale.

















24279 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    ....mda (Joi, 2 august 2012, 13:13)

    ana maria matei [utilizator]

    nimeni nu vrea sa-si asume responsabilitatea in tara asta...aruncam mingea cand la unul cand la altul....nu stim cati morti sunt....nu stim daca au fost declarati.....poate au murit si prin strainatate......
    • +38 (44 voturi)    
      nu-i vorba de asta... (Joi, 2 august 2012, 13:40)

      gicu007 [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      USL face presiuni Evid Pers, ca sa demonstreze cu orice chip ca au cvorumul ala nenorocit. Da' am si io o intrebare stupida... De ce tac toti astia care au vazut FRAUDA? De ce nu se leaga de alea 110%, 250%, etc???? Ii lasa pe astia sa-si faca mendrele si toata lumea tace? PDL-ul de ce nu contesta prezenta la vot bazandu-se pe datele legate de FRAUDA?

      Poate-s io prost si nu mai inteleg nimic...
      • -22 (28 voturi)    
        Pentru ca lucrurile sunt clare (Joi, 2 august 2012, 14:07)

        ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui gicu007

        Boicotul a fost ilegal, conform legii partidelor si s-a votat mult peste jumatate, avand in vedere ca milioane de romani au plecat definitiv din tara si ne-am imputinat oricum.

        E o prostie oricum sa-i aduni pe cei plecati de ani de zile din tara, carora nu le mai pasa de Romania si nici nu voteaza. Habar n-au ce se intampla si nu prea mai au dreptul moral sa ne stabileasca noua destinul. Si sunt milioane. Cand se vor intoarce in tara n-au decat sa voteze.
        • +11 (15 voturi)    
          Ce zici matale ... (Joi, 2 august 2012, 15:42)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          ... e ca exercitarea dreptului de a participa sau nu la referendum, dupa cum iti dicteaza constiinta, e ilegala.

          Io tot repet asta: opinii de genul asta, exprimate peste tot de USL si de sustinatorii lor, demonstreaza doar lipsa de respect a USL fata de lege.

          Daca vrei o ilegalitate, hai ca-ti zic io una. Cf. constitutiei, presedintele nu poate fi suspendat decat daca a incalcat constitutia. USL l-a suspendat pe Basescu fara macar sa se oboseasca sa enunte macar un articol din constitutie pe care l-a incalcat.

          Si mai o chestie: legea partidelor n-are absolut nici o legatura cu referendumul. Boicotul a fost o chestie la care fiecare a participat sau nu dupa cum i-a dictat constiinta. Ideea boicotului oricum n-a plecat de la vreun partid, ci a fost preluata de PDL si mai apoi de Basescu, pe masura ce aceasta a luat amploare in alte medii.
        • +5 (13 voturi)    
          pai tocmai asta e problema voastra (Joi, 2 august 2012, 15:44)

          yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          si nu vreti sa le vedeti clare. scrie in lege ca e nevoie de cvorum? DA. atunci ce-o mai dati la tocmeala cu stai sa vezi ca suntem mai putini, am mai emigrat, am murit mai multi decat cei care au trecut peste 18 ani, ca-l votam cu mai putini da de ce avem nevoie de majoritate ca sa-l suspendam, bla bla. Respectati legea si acceptati situatia: conform legii referendumul e invalid, restul inseamna atac la statul de drept, la constitutie, etc
        • -5 (7 voturi)    
          De la un roman plecat (Vineri, 3 august 2012, 9:15)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          1. Prima gresala: boicotul. Toate partidele ar fi trebuit sa indrume spre participare, nu spre boicot. Cine se temea de ce?

          2. A doua gresala: pragul. Oamenii sa faca bine sa mearga la vot. Cei care nu merg inseamna ca le e indiferent iar majoritatea va decide pt ei.

          3. Daca celor care sunt plecati de ani de zile le luati dreptul la vot, luati-l si de la cei care sunt analfabeti.
          • +3 (3 voturi)    
            Zau? (Vineri, 3 august 2012, 10:04)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

            Boicotul e o greseala? Adica parerea ta e ca ar trebui sa iei pozitia de drepti si sa mergi disciplinat la vot ori de cate ori un grup de canalii decide ca trebuie sa le validezi ticalosiile? Amigo, votul e un drept, nu o obligatie. E dreptul meu sa nu accept complicitatea la o mizerie. Nu accept ca o gasca de penali si de turnatori sa ma cheme la ordine cand au ei chef, punct.
            • +1 (1 vot)    
              Alegerile (Vineri, 3 august 2012, 15:52)

              Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

              Sunt facute pentru ca poporul sa decida. Aceste alegeri organizate si boicotate nu ofera absolut nici o informatie (ma refer de facto, nu de jure) asupra presedintelui Traian Basescu. Asadar aceste alegeri nu aduc nici cea mai mica schimbare sau imbunatatire: lupta politica continua in detrimentul economiei (si bunului simt).

              De ce nu aduc? Simplu: pentru ca respingerea suspendarii nu se poate stabili daca este cauzata de indiferenta sau de dorinta respingerii. Da, legal, Traian Basescu se va intoarce la Cotroceni. Dar are sau nu sustinerea populara?
      • -16 (22 voturi)    
        nu s-a pus problema de cvorum la alte alegeri (Joi, 2 august 2012, 14:29)

        firewall [utilizator] i-a raspuns lui gicu007

        La celelalte alegeri nu a existat un prag referitor la prezenta la vot. Procentul a fost mult mai mic la toate alegerile. In plus nu exista un astfel de prag in nici o legislatie europeana, a fost o gaselnita (a cui oare?) fix pentru acest refrendum.
        • +2 (2 voturi)    
          Gaselnita (Vineri, 3 august 2012, 8:47)

          Draky [utilizator] i-a raspuns lui firewall

          A fost gaselnita PSD, dupa care-i pare rau acum.
        • +2 (2 voturi)    
          Memory full (Vineri, 3 august 2012, 9:16)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui firewall

          Ati uitat cand la fiecare alegere a presedintelui votati de doua ori. Primul si al doilea tut. Ia cautati un pic pe net...
      • +1 (1 vot)    
        gicu 007 (Vineri, 3 august 2012, 23:27)

        GMirela [utilizator] i-a raspuns lui gicu007

        cred ca s-au incuiat singuri in chestia asta,nu se asteptau sa cerceteze parchetul datele transmise la CCR.
        Daca nr.anuntat a fost bun ,atunci o incurca cu dezinformarea ca nu stiu nr. exact,
        daca nr.e fals, de ce au organizat cu date false.
        Fiecarei sectii i se da nr buletine =nr electori pe lista +10% pentru listele suplimentare.
        DE UNDE BULETINE DE VOT LA SECTIILE CU PREZENTA PESTE 110%?PE CE BAZA AU FOST ADUSE<DE CINE?
        PARRCHETUL ANALIZEAZA SI ASPECTUL ASTA?
    • -9 (29 voturi)    
      ... (Joi, 2 august 2012, 13:44)

      SebyS [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      Sa-ti dau un caz concret: m-am casatorit in mai acest an si sotia mea apare cu ambele nume atat pe lista corespunzatoare noului domiciliu cat si pe lista vechiului domiciliu. Aici ce facem ? Banuiesc ca asta nu e caz singular...iar din mai si pana acum s-au cam facut nunti.
      • +15 (17 voturi)    
        Si niste penalizari cine le da celor care gresesc? (Joi, 2 august 2012, 14:06)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui SebyS

        Ei bine, sa zicem ca unii functionari ai statului nu au raportat date corecte. Se ridica urmatoarele intrebari
        - asta e primul, ultimul, sau doar unul dintre referendumurile la care a functionat aceeasi regula
        - daca e vorba de date incorecte despre care usl are habar, de ce abia acum le aduce in discutie? Pentru ca ar trebui penalizati sau dati afara prea multi functionari incompetenti adusi de usl ?
      • +15 (19 voturi)    
        dublam leafa la functionarii publici :D (Joi, 2 august 2012, 14:23)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui SebyS

        era doar o gluma.. cand s-a decis taierea din salariile functionarilor publici vai doamne ce tambalau a fost, iar presedintele l-a facut opozitia tiran si dictator, acu vedeti si voi cati functionari din administratia publica isi merita cu adevarat leafa
      • +14 (18 voturi)    
        Aiureli (Joi, 2 august 2012, 15:11)

        Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui SebyS

        Stimati domni, discutia e o aiureala. Indiferent cate sotii, morti, vii, etc, in tara asta au existat niste date furnizate de MAI in prealabil. Pe astea le avem, pe astea le-am avut si dupa astea s-a desfasurat actiunea.
        Daca exista aceasta grija pentru morti, sotii si alte minuni trebuia sa se amane referendumul pana ce incompetentii de la MAI corectau cu precizie pana la ultima cruce si bebelus. Dupa care spuneau: acum sa tinem referendumul.
        Dar sa spui acum, dupa referendum ca de fapt stati ca nu stim cati suntem inseamna ca esit cel putin incompetent daca nu idiot de-a binelea.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai verificat bine ce spui? (Vineri, 3 august 2012, 11:42)

        pfa [utilizator] i-a raspuns lui SebyS

        Fals ce spui ca sotia ta este inscrisa de 2 ori pe liste.
        AI verificat si CNPul ?
        Nu uita ca sunt destule persoane care au acelasi nume si prenume.
        Cand spui ca este inscrisa pe mai multe liste - va rog sa verificati si CNPul.
        Daca CNPurile sunt diferite rezulta ca sunt persoane diferite dar cu acelasi nume si prenume
        Verificati zona de SM sau MM unde majoritatea au numele de familie POP si prenume ION sau IOAN.
        aici poti sa spui ca este aceiasi persoana inscrisa de mai multe ori.
        FALS - sunt persoane diferite.
    • +35 (39 voturi)    
      Pai ALEGERILE LOCALE nu tot dupa listele-astea ? (Joi, 2 august 2012, 13:53)

      Sass [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      S-au facut ?

      Atunci inseamna ca tb. anulate si alegerile locale si tb. facute altele

      Numa bine ca PSD a eliminat orice control la organizarea alegerilor, stampile, urne fara sigiliu, etc - asa c-acuma pot sa se prezinte singuri la alegeri locale si castiga cu 150%
      • -2 (16 voturi)    
        nu exista nici un prag la locale (Joi, 2 august 2012, 13:58)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Sass

        deci nu are relevanta la ce numar total te raportezi (putau sa fie si 120 mil ) .

        doar pragul de 50+1 e afectat de totalul de pe liste
        • +12 (16 voturi)    
          in cazul in care (Joi, 2 august 2012, 14:24)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          ai avea dreptate, adica nu stim cati alegatori avem in tara, atunci nu facem referendum, este vina usl care au organizat referendumul ca nu au actualizat listele...
          fie vorba intre noi, nu or fi prinsi cateva mii sau zeci de mii, dar unde s-au evaporat cele 3 milioane? sau nu vrem sa-i socotim si pe cei din afara? dar ce facemm cu parlamentarii care reprezinta acesti oameni?
          si sa stii ca conteaza si la locale totalul de pe liste, dar nu vreau sa te luminez, poate o sa afli de la anateme, acum ca au flacara democratiei gratis...
        • +13 (15 voturi)    
          Gresit! (Joi, 2 august 2012, 14:42)

          Dragoch [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Are relevanta pentru numarul de consilieri locali, judeteni, etc. pe care ii platesti din impozitele tale.
        • +10 (12 voturi)    
          Conform (Joi, 2 august 2012, 14:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          ...listelor electorale, la alegerile locale, unde nu este limita de prag, numarul de alesi a fost majorat.

          Deci a fost luat in calcul numarul prezentat de MAI. Daca acest numar nu mai este valabil, atunci alegerile nu mai sunt valabile si trebuie organizate noi alegeri. La fel si pentru elegerile parlamentare.
    • +22 (24 voturi)    
      corect (Joi, 2 august 2012, 14:04)

      dumil [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      tare imi e frica ca nici CCR-ul nu-si va asuma raspunderea de a vota 6/3, si va plasa pisica la parlament care va lua "decizia corecta" intr-un minut!
      • +6 (8 voturi)    
        a asuma (Joi, 2 august 2012, 20:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dumil

        va amintiti de benny hill > ?
        ela a facut o gluma cu, to assume:
        when you assume, you make an ass of u and me.

        cam asta este cu asumarea mai.

        asteptam demisia ministrului rus si a sefului sau, dr. ghilimel tonta.

        jos iliescu si clica lui !
    • +11 (13 voturi)    
      ...hmm (Joi, 2 august 2012, 14:12)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      Eu zic sa o tinem tot intr-un referendum. Ca de cand se termina referendumul si pana il valideaza curtea constitutionala mai mor cativa iar altii implinesc 18 ani. Daca tot ne-am tampit, sa ne tampim de-a binelea!
    • +12 (14 voturi)    
      Nimeni (Joi, 2 august 2012, 14:14)

      Marius_Buliga [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      ... din conducere nu isi asuma consecintele faptelor sale.

      Am vazut ca Ministerul Educatiei nu isi asuma diplomele (ACTELE) pe care le-a dat.

      Acum MAI nu isi asuma ACTELE sale.

      Universitatile nu isi asuma DIPLOMELE eliberate.

      Toate aceste organisme sunt conduse de oameni (vii, vorba celebra deja), care vor sa conduca, fac o treaba execrabila si apoi nu isi asuma nici o raspundere.

      Trasatura lor comuna este ca sunt toti mai sus de nivelul lor de competenta (si moralitate, as zice).
    • 0 (6 voturi)    
      adevarat (Joi, 2 august 2012, 14:16)

      alf [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      Unde locuiesc, in Bucuresti, figureaza 2 persoane, nascute in 1925, plecate din tara inainte de 1989. De 5 ani de fiecare data cand votez comunic presedintelui de sectie de votare, am sesizat si primaria...DEGEABA.
      • +1 (1 vot)    
        este posibil ce spuneti (Vineri, 3 august 2012, 11:47)

        pfa [utilizator] i-a raspuns lui alf

        aceste persoane nu au dobandit statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.
        nici o persoana nu poate fi radiata din listele electorale - decat daca exista informatia de CRDS , actualizata pe documente prezentate de persoanele respective sau transmise de misiunile diplomatice.
        Fiind persoane in varsta - posibil sa primeasca si pensie de la statul roman.
        Nu pe vorbe se actualizeaza bazele de date ci pe documente oficiale.
        asa putem spune ca sunt si decedate - dar exista actul de deces inregistrat la oficiile de stare civila?
    • +3 (7 voturi)    
      ole (Joi, 2 august 2012, 16:13)

      I [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      eu nu inteleg de ce nu stiu cati morti sunt? cat de greu este sa mergi pe la fiecare si sa le ceri cnp-ul? :))

      Oricum asta este doar o facatura ca nu stiu. Daca mergeti pe la evidenta populatiei o sa vedeti ca sunt destul de organizati. Numarul se stie. Problema ii ca este prea maaaaare :))
    • -4 (8 voturi)    
      Referendumul valid! (Joi, 2 august 2012, 17:22)

      AndreiStefan [utilizator] i-a raspuns lui ana maria matei

      Mie mi se pare o decizie foarte grea a CCR, care trebuie sa tina cont si de rezultate, si de lege, si de realitate. Nu poti invalida referendumul pentru ca niste basisti striga disperati ca cei care nu au fost la vot, sunt sustinatori ai lui base. Nimeni nu-mi poate demonstra asta cu argumente corecte si logice. Dar stim sigur ca peste 7 milioane de romani au spus ca nu-l mai vor de base. Asta stim clar si nu poate nimeni contesta!
      • +2 (6 voturi)    
        Ba eu spun ca nu (Vineri, 3 august 2012, 0:30)

        florinb1 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStefan

        Si am legea de partea mea. In mod corect si logic, unde-i lege nu-i tocmeala.

        Si apropo, chiar stim sigur ca au fost 7 milioane, cu turismul electoral efectiv demonstrat mai deunazi?
  • +33 (35 voturi)    
    tara lu' papura voda .. (Joi, 2 august 2012, 13:16)

    adrian8 [utilizator]

    nimeni nu isi asuma nimic ...
  • +30 (36 voturi)    
    si cine este de vina... (Joi, 2 august 2012, 13:17)

    map [utilizator]

    ca se apuca ei sa faca referendum fara sa fie siguri ca listele de alegatori sunt in ordine. Ne apucam si noi pe graba sa-l demitem pe "Dictator"....cum le place unora sa-l denumeasca pe dl Basescu! Ei oamnei buni, lucrurile facute in graba nu-s bune...asa ca aveti grija ca data viitoare sa fiti mai atenti. ..

    De data asta nu prea v-a iesit pasenta...ordinarilor!
    • -20 (30 voturi)    
      logica stramba .... (Joi, 2 august 2012, 13:39)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui map

      pragul de 50%+1 este aberant in cazul in care nimeni nu stie nimic concret despre numarul populatiei ...

      nu referendumul , ala e normal .
      • +6 (10 voturi)    
        logica dreapta (Joi, 2 august 2012, 14:25)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        concret care articole, paragrafe, alineate din constitutie le-a incalcat Basescu incat a fost suspendat de parlament?
        restu ce-a urmat dupa suspendare e cancan
      • +9 (11 voturi)    
        ar fi normal (Joi, 2 august 2012, 14:35)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        in elvetia, dar acolo idiotii din parlament sau cei care gandesc cu stomacul sau depind de stat nu se pot desfasura cum vor ei, au legi care stabilesc reguli clare, la noi penalii din parlament pot face orice doresc, ba am auzit voci liberale spunad ca suntem republica parlamentara, sigr or sa-l demita pe basescu in parlament si fara referendum...
        in asemenea conditii, este nevoie de prag electoral iar listele de la evidenmta populatiei sunt foarte corecte, ca in orice alta tara, ca doar nu a fpst acum un dezastru in romania si nu se mai stie cati au ramas... sau credeti ca cateva mii sau zeci de mii de oameni decedati si neinregistrati (compensati cu cei care au facut 18 ani) achivaleaza cu 3 milioane de romani, cam cat ar avea nevoie usl pentru legitimitatea loviturii de stat...
        eu sper ca curea const sa nu legitimizeze ceea ce poporul nu a vrut sa faca...
        de la 7.5 milioane de asistati sociali, pensionari, bugetari pana la 16-17-18-19 milioane de romani este un pic de diferenta, care cred ca se incadreaza in toate cazurile la MAJORITATE...
        ia gandeste-te la familia ta, ai putea lua o decizie numai cu majoritatea celor prezenti acasa? ca poate 2 membri sunt in italia la munca, sa va repare casa si in urma voi vindeti, ca sunteti 3 de acord, 2 impotriva , din cei prezenti...
        este 3 majoritatea? daca te raportezi la cei 2 de acasa, da, dar daca tii cont si de cei din afara, 3 nu poate fi majoritar fata de 4...
        cum crezi ca este corect?
  • +17 (19 voturi)    
    LISTE (Joi, 2 august 2012, 13:19)

    mihail nica [utilizator]

    PE PRINCIPIUL ROMANESC : " MERGE SI ASA "
  • +23 (23 voturi)    
    se astepta cineva la altceva ? (Joi, 2 august 2012, 13:20)

    sile1 [utilizator]

    Traim in Romania unde totul e relativ si aproape toata lumea din sfera bugetara,ofiteri de stare civila,primari,etc, isi face treaba in dorul lelii !!

    Grea trebuie sa fie decizia CCR.
  • +33 (35 voturi)    
    ??? (Joi, 2 august 2012, 13:22)

    tavonne [utilizator]

    si ce se intimpla cu pensiile celor care au decedat si nu sint inregistrati oficial ca si decedati?

    urmare a acestui comunicat, cred ca se impune demisia Ministrului de Interne.
    • +5 (5 voturi)    
      Nimic (Joi, 2 august 2012, 14:38)

      firewall [utilizator] i-a raspuns lui tavonne

      Nimic. Pensiile nu le mai incaseaza nimeni, decesul se inregistreaza la casa de pensii. Dar casa de pensii nu are obligatia sa informeze primaria sau alte institutii. Problema e ca certificatele de deces sunt emise de primarii, dar nu se actualizeaza listele de vot pt ca nu exista nici o reglementare in acest sens. La listele de vot se fac doar adugari, stergerile se fac doar la solicitarea unor votanti, intamplator - cum a fost cazul cand l-am gasit pe lista de vot pe socrul meu in timpul alegerilor din 2009, la 3 ani dupa deces. Am informat comisia si a fost taiat de pe lista. Dar daca nu-mi pica fisa sa verific lista?
      • +4 (4 voturi)    
        Cum se inregistreaza decesul la Pensii??? (Joi, 2 august 2012, 22:13)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui firewall

        Pe declaratie scrisa? A cui? A mortului? A rudelor? Care dintre rude?
        Cum poti sa spui ca la casa de pensii se inregistreaza un mort, asa fara nici o alta confirmare, fara un cerificat de deces, ceva acolo?
        Dac maine ma duc si declar la Casa de pensii ca bunica ta e moarta, luna viitoare ea se poate trezi cu surpriza de a nu mai primi pensie??
  • +31 (35 voturi)    
    Penibilitate (Joi, 2 august 2012, 13:23)

    omliber [utilizator]

    O tot întoarcem ca la Ploieşti!
    Suntem atât de penibili cu aceşti conducători ai noştri care nu au altă politică decât "Jos Băsescu"!!!
    Trebuie să îmi schimb ţara pentru că aceasta nu mai este a mea! Dragi politicieni, am votat câţi am votat, nu ne-a ieşit! Gata s-a terminat O tot ameţim aşa. Ce vreţi, alt referendum? Pe mine m-aţi pierdut de muşteriu pentru tot restul vieţii... Absenteismul de la vot va fi răspunsul meu de acum încolo. Şi voi milita pentru asta printre toate cunoştinţele mele!
    O bătaie de joc mai mare nu se există!!!
    • -25 (29 voturi)    
      tu nu ai votat . (Joi, 2 august 2012, 13:41)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui omliber

      dupa cum te exprimi ....
      • +8 (12 voturi)    
        si ce daca? (Joi, 2 august 2012, 14:13)

        postacu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Care-i problema daca n-ar fi votat de data asta? Nu era liber sa o faca? Trebuie sa-ti dea tie socoteala ca nu ati gasit peste 9 milioane de fraieri care sa sustina orbeste abuzurile actualei puteri?
        • -3 (7 voturi)    
          problema este... (Joi, 2 august 2012, 16:16)

          firewall [utilizator] i-a raspuns lui postacu

          ca Voda o da la intors si zice "cine nu a votat e cu mine". Se foloseste de absenteism. Nu zice ca pe cei ca n-au votat ii doare in cot de tot circul asta. De aici toata tarasenia: daca era clar ca cine a vrut cu Base s-a prezentat si a votat "NU", stiam o treaba. Chestiunea cu pragul minunat da nastere la ambiguitati. Sunt penibili si unii si altii, unii ca au "aranjat" sa fie cu prag stiind ca listele sunt neactualizate, ceilalti ca s-au trezit sa faca gat dupa ce s-au dat rezultatele, stiind la fel de bine ca listele nu sunt actualizate. In concluzie: primii sunt smecheri iar ceilalti incompetenti.
      • +5 (9 voturi)    
        stiu mai draga... (Joi, 2 august 2012, 15:36)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        cine nu gandeste ca noi, este impotriva noastra, asa au facut si comunistii cu parintii si bunicii liberalilor care acum s-au inrudit cu comunistii facnd sa se intoarca toti in mormant... rusine sa le fie!solicit ca toate despagubirile platite de statul roman s fie date inapoi, comunistii au fost si sunt prieteni buni cu liberalii! lucru confirmt astazi de usl-cedovada mai mare doriti? totul este o inscenare ca sa mai primeasca bani de la stat rudele celor care ar fi suferiot in puscarie! nu s-antamplat acest lucru, este o mare minciuna!
  • +25 (29 voturi)    
    M.A.I. o da la-ntors ! (Joi, 2 august 2012, 13:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Este posibil..."
    si
    "Astfel, datele de mai sus pot fi de natura sa afecteze numarul total al cetatenilor cu drept de vot inscrisi in listele electorale permanente."

    Si s-au spalat pe maini...

    Sa inteleg ca sunt cateva milioane de morti pe liste ?!

    Mai degraba ministrul Rus incearca sa dreaga busuiocul...
    • +4 (8 voturi)    
      Da' mai e o ciudatenie... (Joi, 2 august 2012, 15:24)

      radul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Cum se face ca pustanii care au facut 18 ani fix in ziua alegerilor sunt pe liste?

      Pana la urma, listele erau sau nu actualizate?
      • +4 (8 voturi)    
        E foarte corect asa (Joi, 2 august 2012, 18:21)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui radul

        Listele se tiparesc cu cateva zile inainte de alegeri si contin persoanele cu drept de vot, adica si cei care urmeaza sa aiba 18 ani impliniti in ziua votului. Asa se explica si prezenta unor decedati in liste. Oamenii au fost listati, dar intre timp au decedat.

        Nu asta e problema, ci faptul ca USL nu accepta ca exista baze de date care pot spune cati cetateni romani exista si cati au drept de vot...
  • +22 (28 voturi)    
    Trebuie precizat (Joi, 2 august 2012, 13:26)

    Mishi [utilizator]

    MAI este sub control USL.

    Nu cum naiba se face ca in loc sa confere stabilitate, CCRul asta mai mult baga lumea in ceata. Toata tara si toata Europa stie ce si cum s-au desfasurat toate, numai CCRul NU!

    In ziua de azi daca nu tii cu un partid politic esti facut in toate felurile, a se vedea medaliatii olimpici, nu dau nume -se stie.

    Daca nu votez, la fel. Trebuie sa fie clar ca dreptul de a vota este un drept al meu, de care ma pot folosi sau NU. De ce trebuie sa fiu facut in toate felurile daca nu am votat? E dreptul meu si democratia imi da posibilitatea sa aleg!!!!

    Din punctul meu de vedere am avut de ales intre a merge la vot sa aleg dintre ciocoi vechi si noi sau sa petrec mai mult timp cu familia. Am ales o data si acum vad ca unul a luat bani de la oameni, ca asa e criza si celalalt se face ca-i da inapoi dar cheltuie pe referendum.

    Nici macar o stire mai civilizata din tara nu mai pot vedea... citesc doar fascisti, comunisti, securisti, atentat, malefic, tiranul.... ce cauta astia in politica cand de fapt nu stiu sa se comporte????

    Acum CCRul isi face la fel jocul politic....PENIBIL !!!
  • +15 (23 voturi)    
    Inseamna ca dom' Cacarau... (Joi, 2 august 2012, 13:30)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    ...ramane presedinte interimar 2 ani, ca atat ii ia Autoritatii Electorale Permanente sa actualizeze listele. Mai bine de atat nu se putea pt USLasi: parlamentare anul asta dupa listele vechi (alea cu morti votanti) si presedinte (fie si interimar) la Cotroceni.
    PS: Daca CCR o comite in felul acesta, cei 3-4 judecatori desemati de Basescu si PDL ar trebui sa demisioneze in semn de protest. Altminteri, raman complici la lovitura de stat.
    • -15 (19 voturi)    
      alb si negru ... (Joi, 2 august 2012, 13:46)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

      tu asa vezi tot nu ?

      cine nu e cu basescu e cu "lovitura de stat" .

      ce sa zic ... inteligenta deosebita ...

      ps. 8.5 mil locuitori au participal la lovitura de stat ... cred ca e o premiera mondiala ... :)
      • +2 (8 voturi)    
        da (Joi, 2 august 2012, 14:57)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        scade 1 milion de voturi furate de USL
        si DA 7.5 milioane au fost pacaliti sa participe la lovitura de stat.
        Hitler a ajuns la putere prin referendum nu prin alegeri normale . Iti spune ceva asta?
  • +27 (31 voturi)    
    Directiei pentru Evidenta Persoanelor din MAI (Joi, 2 august 2012, 13:31)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Doamne ce bazaconie poate comunica MAI(Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date) catre CCR: "Conform prevederilor legale in vigoare, competenta de verificare a acestora (a datelor de pe listele electorale permanente - n.red.) apartine exclusiv Autoritatii Electorale Permanente" .
    Mai tovarasi, eu pricep ca presiunile sunt uriase dar sa afirmi ca albul e ...negru, e peste poate. Nu vedeti ca insasi denumirea "Directiei" defineste obiectul activitatii ei !!. Cum poate Autoritatea Electorala Permanenta sa fie obligata sa va faca treaba ? Apare AEP in organigrama MAI ca organism subordonat ? RUSINE, AFARA CU TOTI CEI CARE AU INTOCMIT/SEMNAT/TRANSMIS acest document !!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    corect... (Joi, 2 august 2012, 13:32)

    lucyan [utilizator]

    mai pot lipsi cateva mii, sau zeci de mii de persoane decedate si neactualizate in baza de date, dar de aici si pana la ~ 3 milioane de persoane , e cale lunga...
    cu aceasta ocazie sa se faca si corecturile necesare, daca exista documete, daca nu, sa se inceteze cu aceste speculatii si usl sa puna mana sa guverneze, ca s-ar putea ca in toamna sa nu intre in parlament daca sisteaza uniunea fondurile si investitorii ocolesc romania, sau cine stie, poanta si antonescu castiga suficient de mult cat sa plateasca din buzunarul lor salarii, pensii, ajutoare sociale, ca ei au impartit romania in doua, s-a vazut foarte clar la referendum cate persoane depind de stat...
  • +19 (23 voturi)    
    E de-a dreptulpenal ce incearca usl ! (Joi, 2 august 2012, 13:32)

    Alex2009 [utilizator]

    N-au reusit cu recensamantul, acum vor sa-si invalideze propria lista electorala actualizata si folosita inclusiv la alegerile din 10 iunie 2012 !
    La un calcul sumar, le trebuie cam 50-60 de morti ramasi la fiecare sectie de votare din cele peste 18.000 de sectii. Ceea ce e enorm.
    Partea si mai proasta pentru USL e ca verificarile ar conduce la concluzia ca o parte din mortii existenti inca pe liste, ar aparea ca AU VOTAT la aceasta mascarada zisa "referendum" , a pucistilor.
    Plus ca ar mai aparea si persoane care au votat multiplu sau apar ca au votat dar nu au participat (e simplu, nu au stampila pe buletin).
    USL isi zgandare propriul rahat proaspat facut, neingropat si mai mare decat casa.
  • +12 (16 voturi)    
    cati suntem? (Joi, 2 august 2012, 13:33)

    dan3 [utilizator]

    Se pare ca in mileniul informatizarii, noi nu stim cati suntem, cati votam, cati... Cred ca este un motiv suficient de invalidare a referendumului. Problema adevarata: la alegerile parlamentare din toamna vom sti cati suntem, cati votam, cati...
  • +4 (12 voturi)    
    Ne democratizam, dar greu! (Joi, 2 august 2012, 13:40)

    marvio [utilizator]

    MAI are aici dreptate. Ea transmite niste informatii autoritatilor locale, dar nu este responsabila sa verifice si ca listele electorale au fost actualizate corect de acestea, conform datelor transmise.

    Avem inca un caz de indolenta a guvernelor Romaniei in a pune ordine in aceasta privinta. Sau poate nu este vorba de indolenta ci de interes direct, acela de a a avea situatii neclare care sa permita fraudele la diverse alegeri utilizand de pilda persoane inexistente.

    Iata ca aceasta indolenta sau interes primar se intoarce acum impotriva celor care au nevoie de un anume rezultat, cum a fost in cazul referendumului din 29.07.

    Sper ca pana la alegerile din toamna aceste desincronizari grave sa fie rezolvate. De asemenea sper sa fie rezolvata si problema existentei si functionarii unui soft capabil sa blocheze pro-activ posibilitatea de a vota multiplu.

    Putem constata ca Romania se democratizeaza dar foarte greu si cu mule salturi inapoi.
    • +3 (3 voturi)    
      EXACT (Joi, 2 august 2012, 15:52)

      firewall [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Asa este. Nu are nimeni in fisa postului actualizarea listelor de vot. Mortii ca mortii, in mod clar nu se scot, dar totusi MAI ar trebui sa stie macar cati minori sunt un tara asta printr-un calcul extrem de simplu: data referendumului minus data nasterii calculata din cnp. SI ar trebui sa se mai stie cate persoane sunt in detentie pt. ca nu au drept de vot (tot MAI) si ce categorii mai sunt prevaziute de lege (cei ceau renuntat la cetatenie, cei fara discernamant, etc.). Daca se vrea, se poate calcula. Dar nu se vrea. SI nu se va actualiza nimic pana la toamna, pt. ca nu va fi nevoie de cvorum. Cvorumul e o gaselnita doar pt. acest refrendum, ca sa iasa ce trebuie.
  • -5 (11 voturi)    
    Liste..liste (Joi, 2 august 2012, 13:41)

    SebyS [utilizator]

    Ar cam trebui refacute listele alea avand in vedere situatiile sus amintite. Pot veni si eu cu un caz concret: m-am casatorit in luna mai a acestui an iar sotia mea apare atat cu numele vechi cat si cu cel actual in ambele locatii (dinainte si dupa casatorie). Daca asa este pentru toate persoanele casatorite, atunci s-a cam umflat un pic cele 18 milioane de persoane cu drept de vot; la care, daca adaugam si situatiile mentionate de Directia pentru evidenta populatiei, acel "un pic" se transforma intr-un "pic mai mult".
  • +8 (12 voturi)    
    nu vor sa stie ! (Joi, 2 august 2012, 13:45)

    mariaeva [utilizator]

    Toata lumea stia ca sunt mai putini cetateni dar toti oamenii politici au tacut pentru ca asta inseamna mai putin deputati si senatori !!! Acum la referendum USL-ului ii serveste reducerea numarului de cetateni. La alegerile locale si sunt sigura ca si la cele urmatoare, vor ramine aceleasi liste neactualizate. Doar nu credeti ca USL-istii doresc mai putini senatori si deputati.
  • +13 (15 voturi)    
    alt grajdan (Joi, 2 august 2012, 13:46)

    skyradio [utilizator]

    la directia evidenta populatiei! ministrul ieri trimisese o hartie la ccr cu 18,2 milioane de votanti. e oare razboi intre rus si ponta?
    • +10 (14 voturi)    
      sigur e razboi (Joi, 2 august 2012, 14:05)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      ponta este oricum compromis, se pare ca in psd exista o aripa puternica ce-l sustine pe rus, rus a jucat prea corect pentru gustul plagiatorului. sa nu uitam afirmatiile facute de catre vasile dancu pe blogul lui, s-ar putea sa asistam o rupere a psd ardeal de ceilalti. grupul de la cluj ar putea infiinta un alt partid, pro-european (multi pesedisti din ardeal sunt proeuropeni)!

      atunci sa vezi!!
  • +9 (13 voturi)    
    Si se mai plang de ce sunt salariile mici in MAI (Joi, 2 august 2012, 13:47)

    kebab [utilizator]

    Pai daca nimeni nu este responsabil de nimic. In caz ca cineva nu isi face treaba lui pentru care oamenii il platesc repet populatia romaniei plateste acesti oameni. Daca nu isi fac treaba nu e vina nimanui.
  • +10 (14 voturi)    
    Propunere! (Joi, 2 august 2012, 13:49)

    Schimbare [utilizator]

    Sa fie OBLIGATI toti romanii (ungurii pot sta acasa, sic) "in viata" sa se prezinte in urmatoarele 30 de zile la Primarii, ca se se stie CIFRA EXACTA, cati mai suntem.

    Si daca se prezinta 10 milioane, Basescu sa fi fost demis inca de la ora 17:00 din zoua alegerilor.

    Ca nu mai era nevoie de fraude masive in Oltenia, Moldova, Teleorman, etc...

    Si Basescu sa plateasca toate costurile astea adiacente din buzunarul propriu. NUMAI EL E DEVINA!

    Frate, astia chiar ne cred prosti?

    In drum spre Siria, le recomandam americanilor, sa-si stabileasca niste tinte si-n Bucuresti, ca deja s-a imputit "balagarul" USL-ului de la SECETA ASTA DE IQ
  • +9 (13 voturi)    
    Minciuni totale (Joi, 2 august 2012, 13:50)

    Crisval [utilizator]

    Mai lasati-ma cu manipularea cu persoanel decedate aflate pe liste; daca exista, cred ca din greseala si nu prea multi.

    Tatal meu a decedat in 2006 si la primele alegeri dupa aceasta data, europarlamentarele 2007, NU mai era pe liste.
  • +12 (16 voturi)    
    tampiti de dau in gropi (Joi, 2 august 2012, 13:50)

    corvus coraX [utilizator]

    in acest caz, CC nu poate sa ia decat o decizie. referendumul va fi invalidat datorita faptului ca organizatorii lui, recte guvernul ponta nu l-a organizat corect. pentru ca toate chestiile astea idioate se intampla in curtea guvernului...

    este clar ca in interiorul MAI s-a produs un "defect" in ultimele ore, cineva vrea capul lui Rus care se pare ca a jucat prea corect pentru gusturile USL. dar, rezultatul nu are cum fi altul, indifenet ce declara acum DEP. denota brambureala guvernamentala, precipitare dubioasa. in acest caz, cei care au organizat referendumul ar trebui sa plateasca din buzunarele lor toate cheltuielile. si, desigur, demisia intregului guvern...
    • +2 (6 voturi)    
      USL - o Mafie care practica terorismul politic (Joi, 2 august 2012, 15:06)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Da, dar daca faptul ca a fost incorect organizat va fi evidentiat, fie si ca opinie separata, in motivatia CCR, atunci USL are un argument sa repete "referendumul"... Adica, exact ceea ce vor. Deci, lupta cea mare se da mai putin pe validare, cat pe motivatia invalidarii...sau a opiniilor separate ale judecatorilor pe care USL ii preseaza !
  • +13 (15 voturi)    
    cine raspunde pentru haosul acesta (Joi, 2 august 2012, 13:51)

    vodatepes [utilizator]

    Cine ne poate spune noua cetatenilor Romaniei care este numarul real al alegatorilor. INS nu a terminat recesamintul, MAI ne spune prin Directia pentru Evidenta Persoanelor ca nu garanteaza veridicitatea datelor. Pai atunci cine. Poate directia de imbunatatiri funciare din cadrul Ministerul Agriculturi sau directia privind cresterea vitelor. De aici se vede ca e avem o tara a haosului fara legi sau cu legi care sunt prost aplicate. Pe acesta cale intreb si eu guvernul Romaniei Cine intocmeste liste de alegatori . Ce institutie raspunde conform legi. Cine plateste pentru 21 milioane de euro aruncati pe apa sambetei. Au dreptate cei din UE ca suntem niste t.........ani. Va ganditi ce spun insitutiile europne despre noi. Functie de populatia tari avem anumite drepturi in UE si acum daca se descopera ca noi nu stapinimi cifrele s-ar putea ca UE sa ne faca mincionsi si sa ne trezim cu unele masuri impotriva tari. Deci Guvernul Romaniei trebuie sa ia masuri de urgenta sa clarifice situatia si sa imputa suma de 21 milioane de euro celor vinovati.
  • +16 (18 voturi)    
    foarte corecte afirmatiile de mai sus (Joi, 2 august 2012, 13:52)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Romania este tara in care nimeni nu isi asuma nimic. Nu stim cat bugetari avem, cati angajati la privat, cati morti , cati vii , cati plecati in afara.
    Eu personal, pentru toata mocirla asta politica in care ne aflam de cand USL vrea sa-l demita pe T.B,
    dau vina pe CCR. Cand USL a prezentat cele 7 motive pentru demiterea lui T.B. , CCR trebuie sa spuna clar: T.B. a incalcat (sau nu a incalcat) constitutia. Apoi justificarile de rigoare. Parca vad ca si acum o sa zica ca referendumul nu ese valid daca judecam dupa listele electorale , dar este valid daca judecam dupa nu's ce date.
  • +12 (14 voturi)    
    Rus (Joi, 2 august 2012, 13:54)

    mmicheline [utilizator]

    Ioan Rus (25 iulie 2012): "Listele electorale permanente au fost reactualizate şi se reactualizează. Astăzi, când noi vorbim, sunt 18.292.514 persoane cu drept de vot. Ele se reactualizează până în data de 24 iulie. Aceea este ultima cifră pe care o vom utiliza. Diferenţa dintre această cifră eventuală şi cifra finală din această seară poate să fie de câteva sute de persoane.”

    Probabil ca ieri, la Neptun, intr-o companie atat de selecta, dl Rus s-a razgandit. Oricum, desi inteleg caror presiuni a cedat, nu pot sa inteleg cum poate sa ajute aceasta pozitie la validarea referendumului ("impecabil" organizat de guvern). Dimpotriva, asta nu arata decat ca guvernul a fost incapabil sa organizeze un referndum corect, deci acesta trebuie invalidat.
  • +7 (11 voturi)    
    e doar un razboi declarativ (Joi, 2 august 2012, 13:56)

    easy [utilizator]

    este doar un razboi la nivel declarativ, ceea ce a trimis MAI catre CCR nu poate fi decat oficial, iar junghiul asta de referendum nu putea sa aiba loc fara aceste liste. in fapt, pe baza lor s-a votat nominal si au fost bifati cei care au participat, deci ceea ce face MAI acum e doar o abureala declarativa.
    nimic nou in strategia comunistilor, se incearca haosarea institutiilor si negarea rolului explicit al acestora, deci sa fim seriosi, sa incerce si la alte mese (ca sa nu zic mase)
  • +9 (13 voturi)    
    Relativ (Joi, 2 august 2012, 13:59)

    Erwin [utilizator]

    Adevarul e ca nu se poate stabili cu exactitate numarul cetatenilor cu drept de vot, la un anumit moment.
    In consecinta, Traian Basescu si Ponta ar trebui sa fie convocati la CCR ca rezultatul sa se stabileasca in urma unei partide de barbut.
    Si daca se gandeau de la inceput la asta poate nu se cheltuiau 20 mil Euro de la buget.
    • 0 (4 voturi)    
      CORECT! (Joi, 2 august 2012, 14:12)

      Schimbare [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

      Piti sa le fie arbitru, si fiind certat cu Hagi (care vine de la Constanta), PROPUN sa-i dea dreptate olteanului PONTA, ca-n OLTENIA s-a furat cel mai mult.

      Si Ponta sa-si mute guvernul USL la Scornicesti!

      Sunati-l si pe Mititelu, sa vedeti ce parere are...

      E DE PLANS !!!
  • +9 (11 voturi)    
    referendum 2007 (Joi, 2 august 2012, 13:59)

    Aramis [utilizator]

    Oare legile de evidenta populatiei, liste electorale etc. s-a schimbat atit de mult din 2007 pina acum?
    Toate aceste probleme nu existau atunci si au aparut brusc si din senin acum in 2012?????
  • +8 (10 voturi)    
    ESTE CINEVA (Joi, 2 august 2012, 14:01)

    efz [utilizator]

    INSTITUTIE IMPORTANTA ---CARE STIE !! TOT !! NU MAI CREDETI BAZACONIILE CA NU SE STIE .
    • 0 (2 voturi)    
      schengen (Joi, 2 august 2012, 14:59)

      rgm1989 [utilizator] i-a raspuns lui efz

      bine ca vrem in schengen, dar institutiile abilitate nu stiu nici macar cati cetateni romani suntem :(, asta dupa ce au papat bani grei pt a face lumina si in problema asta ...
  • +2 (4 voturi)    
    respectati legile! (Joi, 2 august 2012, 14:11)

    idealista [utilizator]

    sa inteleg ca nici listele pe care le furnizeaza pentru eliberarea retetelor nu sunt bune? asta e culmea ! aceste liste sunt actualizate cel putin lunar cu cei decedati si cu cei nascuti, alfel atunci cand se introduc CNP-urile la retete electronice nu se valideaza. in concluzie listele lor sunt bune iar acum vor sa intoarca lucrurile in favoarea USL. S-au grabit ? acum sa suporte consecintele. nu mai avea rabdare C A , vroia presedinte.asta dovedeste imaturitatea. nu-mi pasa cine este presedinte! nu vreau decat legile acestei tari, bune, rele cum sunt sa fie respectate.
  • +6 (10 voturi)    
    Facatura (Joi, 2 august 2012, 14:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Facatura asta nu e semnata de ministrul de interne.
    Care a fugit impreuna cu Ponta.
    Lovitura de stat e in plina desfasurare.
  • -4 (10 voturi)    
    si totusi (Joi, 2 august 2012, 14:17)

    titirica [utilizator]

    peste 7.000.000 oameni au votat pentru demitere...nimeni nu se astepta la asa ceva. Ca poate au fost furate niste voturi, nu stiu ce sa zic, insa evidenta e clara!

    subiectul e foarte sensibil si raspunderea majora, dar probabil Basescu se intoarce "la masa verde" pentru ce el nu e las....dupa cum spunea la TVR
    • -2 (2 voturi)    
      concluzia (Joi, 2 august 2012, 16:00)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      ai traso singur, "nu stiu ce sa zic"... s-au furat milioane de voturi, s-au scos la vot prin amenintari oameni care depind de ajutoare sociale, oameni care muncesc in administratiile locale, asistenta sanitara, etc.., pensionari, in special cei pe caz de boala, sunt sate intregi in care toti sunt pensionati pe caz de boala, acum basescu le-a sisat la unii aceste pensii (pe drept e adevarat, dar cum sa-i mai convingi acum ca nu au dreptul), altii asteapta sa-i primeasca comisia si le e teama ca pierd pensia medicala, astia sunt oamenii care au fost pacaliti sa legifereze lovitura de stat...
      nu basescu a chemat oamenii sa-l valideza, penalii din parlament au sustinut ca poporul nu-l mai vrea si ca ei demonstreaz acest lucru la referendum, lucru pe care nu au reusit, sunt mult mai multi cei care nu doresc demiterea, chiar si prin faptul ca nu s-au prezentat...
      este curios cat de credibil este basescu si pdl daca a reusit printr-un simplu mesaj sa boicoteze alegerile, in detrimentul penalilor care de de acum, de ani de zile sustin prin niste televiziuni mizerabile aservite unor mafioti securisti divediti de instante abilitate in tara si strainatate, care si-au turnat pana si rudel apropiate la securitate, numai porcarii...
      intr-o democratie patronata de usl normalul devine anormal....sau viceversa...
  • +5 (11 voturi)    
    Ce ne facem... (Joi, 2 august 2012, 14:44)

    vasglo [utilizator]

    daca se constata ca niscai "morti" au votat la referendum??!! USL stieeee...!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      nu cred ca (Joi, 2 august 2012, 16:03)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui vasglo

      este corecta "daca", sigur sunt asemenea cazuri, eu am fost observatir la o sectie de votare si am avut cel putin 4 cazuri in care persoana care facuse cerere pentru urna mobila nu era de gasit, ba plecata in italia, ba erau despartiti de ani de zile, intr-un loc era sa luam si bataie, cine a facut cererea...
      cererile puteau fi aduse de oricine la sectie pe parcursul zilei iar de la primarie se facuse inventarul la cei care sunt plecati, cei care nu se pot deplasa si persoane binevoitare aduceau cereri, oamenii erau foarte bucurosi ca ne-am dus sa voteze si ne intrebau cine a depus cererea...
  • +5 (5 voturi)    
    educatie civica (Joi, 2 august 2012, 16:09)

    mdanabunea1341643733879 [utilizator]

    Locuiesc in Elvetia de 32 ani, si dupa moartea sotului meu am inregistrat decesul si in Romania, desi asta a insemnat zile intregi pierdute pe la diverse birouri, de catre cumnata mea, imputernicita de mine sa faca asta. Si ca sa vedeti pana unde merge birocratia romaneasca: certificatul de deces elvetian nu prevede cauza decesului. Dupa ce certificatul de deces elvetian a fost apostilat in Elvetia si tradus in romana (asta inseamnand si cheltuieli), cei de la evidenta populatiei nu vroiau sa-l primeasca deoarece,lipsind cauza decesului, ei presupuneau ca mortul as fi putut fi asasinat de mine si probabil pierdea dreptul de a fi mort in Romania. Atunci ma intreb si eu daca rudele celor decedati si ingropati in afara tarii nu sunt indreptatite cand nu inregistreaza decesul si in Romania.
  • 0 (4 voturi)    
    Anonymous (Vineri, 3 august 2012, 0:42)

    Anonymous89 [utilizator]

    Antonescu presedinte! Asteptam totusi cu nearebdare decizia CCR pe 12 septembrie si sper cu sufletul la gura ca am reusit sa salvam Romania de Tiranul basescu si hienele sale.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-si dea toti demisia (Vineri, 3 august 2012, 9:39)

    alnimanui [utilizator]

    daca nimeni nu raspunde de nimic le ce isi mai iai salariile? de ce si-au luat angajamentul organizarii daca nu aveau control ? Intrebari retorice pentru ca stiti toti raspunsul.
  • 0 (0 voturi)    
    dorec o vila ca a lui voiculescu...cer mult ?????? (Vineri, 3 august 2012, 9:56)

    ivanescu [utilizator]

    exact ce se spune, acest guvern nu merita sa ne guverneze ...oare pentru ei nu sunt legii? ...daca nu sunt an stare sa dea o situatie clara la CCR...pentru ce mai stau acolo? ....ALOOOOO d, ponta ce faci , ce masuri ai luat ....lasa marea lasa raliul si asuma-ti raspundere !......noi latram degeaba an schimb conturile voastre se maresc .........domnule an genunchi te rugam ,asigurane si noua un trai mai bun ......o viata decenta ....o piscina.o vila la monte carlo ...etc.