Atentatele de la Bruxelles: 31 de morti si 270 de raniti - bilantul oficial / Fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni, sunt autorii dublului atac sinucigas de pe aeroport. Al treilea terorist nu a fost identificat / Doliu national joi in Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2016, 9:02 Actualitate | Internaţional

Centrul Bruxelles-ului dupa atentate
Foto: Twitter
Ministrii Uniunii Europene urmeaza sa se reuneasca de urgenta, la solicitarea Belgiei, pentru a discuta despre seria de atentate teroriste care au lovit ieri Bruxelles-ul la o ora de varf, a anuntat pe contul sau de Twitter ministrul olandez al Justitiei, Ard van der Steur, citat de Reuters. Olanda, care detine presedintia rotativa a Uniunii Europene, va organiza evenimentul. Intre timp, numeroase tari au sporit masurile de securitate in aeroporturi, dupa atentatele de marti. 31 de morti si aproape 200 de raniti este cel mai recent bilant al atentatelor comise marti pe aeroportul Zaventem si la statia de metrou Maelbeek din Bruxelles. Patru romani, dintre care un minor, se numara printre raniti. Atacurile au fost revendicate de Statul Islamic.

LIVETEXT:


20:41
Atacurile de Bruxelles: Najim Laachraoui, cautat in legatura cu atacurile din Paris, al doilea kamikaze de la aeroportul din Bruxelles (surse)

19:42
Presedintele american Barack Obama a afirmat ca prioritatea absoluta a sa este neutralizarea gruparii jihadiste Stat Islamic.

"Este prioritatea mea numarul 1 (...) Vom continua sa ne luptam cu SI pana cand ii alungam din Siria si Irak si vor fi total distrusi", a spus Obama, care efectueaza o vizita in Argentina, potrivit AFP.

Ora 18:48
Erdogan: Unul dintre teroristii kamikaze de la Bruxelles a fost arestat in iunie 2015 in Turcia si expulzat

Ora 18:20:
Barack Obama: Statele Unite vor oferi Bruxelles-ului asistenta in investigarea atentatelor.

18:00
O reuniune extraordinara a ministrilor de Interne si de Justitie din UE este convocata joi la Bruxelles, anunta AFP

Ora 16:30:
Trei angajati ai Comisiei Europene au fost raniti in atentate, anunta DPA.

Ora 16:02:
Brahim El Bakraoui, unul dintre cei doi frati kamikaze de pe aeroportul din Bruxelles, a lasat un testament in care scria ca "nu mai stie ce sa faca, deoarece este urmarit peste tot".

Ora 15:35: Politia belgiana a gasit 15 kilograme de explozibil de tip TATP in timpul unei perchezitii in Bruxelles, a anuntat procurorul federal belgian.

Ora 14:23: Guvernul a decretat o zi de doliu national in Romania joi, 24 martie, in memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.

Ora 14:22
Cel mai recent bilant oficial indica 31 de morti si 270 de raniti, scrie AFP

Ora 14:11: Procurorul federal al Belgiei confirma ca cei doi kamikaze de la aeroport si metrou au fost identificati ca fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni. Al treilea suspect, care s-a panicat si a fugit de pe aeroport, fara sa mai detoneze bomba pe care o avea asupra sa, nu a fost deocamdata identificat.

Ora 14:07: Premierul polonez Beata Szydlo afirma ca "Polonia nu poate primi migranti in acest moment", la o zi dupa atentatele de la Bruxelles. (Reuters)

Ora 13:41:
Aeroportul Zaventem din Bruxelles ramane inchis si joi. (AFP)

Ora 13:40
Meciul amical de fotbal programat pentru marti, 29 martie, la Bruxelles, intre Belgia si Portugalia, a fost anulat la cererea primariei bruxelleze, scrie AFP.

Ora 13:25: Barbatul retinut de politisti nu este Najim Laachraoui, cel de-al treilea al treilea suspect din atentatele din Bruxelles, transmite ziarul La Derniere Heure, cel care la ora 12.00 transmisese pe surse informatia ca autoritatile l-au capturat pe presupusul terorist.

Ora 13:00
Belgienii au tinut un moment de reculegere in semn de omagiu pentru victimele atentatelor de marti

Ora 12:29:
Autoritatile belgiene au decretat 3 zile de doliu national.

Ora 12:00:
Najim Laachraoui (25 de ani), al treilea suspect implicat in atacul de la aeroportul din Bruxelles, care a fugit dupa atac, a fost arestat la Anderlecht, anunta Reuters. Najim Laachraoui este suspectat ca s-ar fi panicat, a fugit din aeroport si nu a mai detonat bomba pe care o avea asupra sa.

Ora 11:50:
Manuel Valls: Anularea Euro 2016, programat in Franta in perioada 10 iunie - 10 iulie 2016, ar reprezenta "o infrangere".

Ora 10:55: Minut de reculegere tinut miercuri la Bruxelles in memoria victimelor.

Ora 10:44: Blue Air redirectioneaza zborul Bucuresti-Bruxelles de miercuri catre Liege si asigura transportul gratuit al pasagerilor cu autocarul intre Liege si Bruxelles.

Ora 10:25: Uniunea Europeana "a lasat securitatea sa ii scape", afirma premierul autralian Malcolm Turnbull dupa atacurile de la Bruxelles, cu referire la acordul Schengen si libera circulatie. (AFP)

Ora 10:08: Premierul francez Manuel Valls: "E nevoie de consolidarea de urgenta a frontierelor externe ale UE." (AFP)

Ora 10:00: Al treilea terorist de pe aeroportul din Bruxelles, care este suspectat ca s-ar fi panicat si a fugit si nu a mai detonat bomba pe care o avea asupra sa, a fost identificat ca fiind Najim Laachraoui (25 de ani), anunta Reuters, citand cotidianul belgian DH. El este cautat de autoritati. ADN-ul lui Laachraoui a fost gasit in casele folosite de organizatorii atacurilor de anul trecut de la Paris, iar el calatorise anul trecut in Ungaria impreuna cu Salah Abdeslam.

Ora 9.32: Aeroportul din Toulouse (Franta) a fost evacuat pentru o inspectie generala, anunta AFP

Ora 9:26: Cei doi autori ai atacului de pe aeroport aveau legaturi cu Salah Abdselam, "cel mai cautat terorist din Europa", arestat saptamana trecuta in Belgia, anunta AFP, citand televiziunea belgiana. Salah Abdselam este considerat organizatorul logistic al atacurilor de la Paris din 13 noiembrie 2015.

Ora 9:20: Autorii dublului atentat sinucigas de pe aeroportul din Bruxelles sunt fratii Khalid și Brahim El Bakraoui, rezidenti in Bruxelles si aflati in atentia politiei belgiene, anunta Reuters, citand postul public de televiziune RTBF. Cei doi frati aveau cazier, insa nu au fost suspectati de politie de legaturi cu terorismul.

























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

31756 vizualizari

  • +17 (35 voturi)    
    . (Miercuri, 23 martie 2016, 9:09)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Impreuna vor desena pe asfalt . Aia va plange iar.Olanda va asigura Europa ca vom merge inainte impreuna( impreuna cu unii ,mai in sila cu altii).
    Totul e bine,putem dormi linistiti ,cine nu poate e rasist si xenofob.
  • -16 (32 voturi)    
    balcani (Miercuri, 23 martie 2016, 9:19)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    da, mai ales in balcani, aeroportul bucuresti, ce sa zic, e si mare trafic. de navetistii muncitori. ce atita agitatie, noi, romanii oricum nu contam, noi trebuie sa ne guduram. ham-ham! ne mai dati un os?
      #showComment
  • +28 (34 voturi)    
    Sa vezi discutii importante pe tonuri grave (Miercuri, 23 martie 2016, 9:27)

    valahiandusk [utilizator]

    Iar se intrunesc de urgenta? La cat de dese sunt atacurile nici n-ar trebui sa se desparta!
      #showComment
  • +23 (29 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 23 martie 2016, 9:32)

    AdriEu [utilizator]

    "aflati in atentia politiei" ca toti teroristi ce au produs atentate, erau monitorizati, se aflau in atentia politiei dar in acelasi timp ei isi procurau arme si isi fabricau bombe..

    !?
      #showComment
  • +6 (24 voturi)    
    Nici acum nu sunt suspectati de legaturi cu teror. (Miercuri, 23 martie 2016, 9:35)

    averageJoe [utilizator]

    Sunt confirmati. Au sarit o etapa. Cred ca clasificarea readusa in prim plan de Basescu, aceea de puscariabil, ar trebui aplicata implicit multor tuciurii. Sau in alta ordine de idei, cum spunea un mare ganditor anonim autohton: "ala nu-i om, e femeie" ar trebui reclasificati: astia nu-s oameni ci islamisti.
  • +10 (16 voturi)    
    undeva in Belgia o mama gandeste (Miercuri, 23 martie 2016, 9:41)

    nellino [utilizator]

    "18 luni de greturi si cateva ore de chinuri ale nasterii pentru asa ceva?!..."
      #showComment#showComment
  • +13 (15 voturi)    
    Probabil era ceva mai de amploare (Miercuri, 23 martie 2016, 9:43)

    averageJoe [utilizator]

    pregatit, dar s-au speriat ca o sa-i dea in gat Abdeslam, si au facut ce se stie. Le fel de probabil, politia chefuia ca a pus laba pe Salah...
  • +10 (24 voturi)    
    hmm.. (Miercuri, 23 martie 2016, 9:44)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă însuși Osama bin Laden împingea niște valize suspecte în aeroportul din Bruxelles, impresia mea este că tot nu ar fi fost recunoscut și reținut. Incompetență sau intenție? Asta-i întrebarea.
  • +10 (16 voturi)    
    exact (Miercuri, 23 martie 2016, 10:15)

    toxx [utilizator]

    ieri cand am comentat ca serviciile nu si-au facut treaba, m-ati impuscat cu minusuri la greu. acum se dovedeste din nou, ca astia erau in vizorul serviciilor dar nu au facut nimic, ca si la Paris
      #showComment
  • +12 (16 voturi)    
    imi e teama... (Miercuri, 23 martie 2016, 10:33)

    liviu_ [utilizator]

    ca vom rata si sansa asta de a face ceva real impotriva teroristmului...
    in ultimul timp au fost nste greseli catastrofale care au dat aripi teroristilor...

    prima a fost charlie... ei vroiau ca pozele cu mohhamed sa nu mai fie publicate... ceea ce trebuia sa faca presa era sa le publice si nu sa decida ca e mai simplu sa nu o faca! asta a incurajat indirect teroristii!

    a 2a greseala a fost... evident declaratia lui merkel...

    a 3a este lipsa de massuri concrete! singura masura este exterminarea isis! asta inseamna ca rusia, sua , ue etc sa lucreze impreuna si sa trimita armata in tarile in care e isis si sa ii invinga! de asemenea sa distruga cuiburile din europa (de exemplu belgia) unde nu inteleg de ce nimeni nu intervine!
    daca faci asta rezolvi si problema imigrantilor ca termini naiba razboiul!
    de asemenea imigrantii sunt primiti neconditionat, si li se permite enorm!

    de asemenea solidaritatea europeana ii incanta... faptul ca apar pe fiecare post tv ii unge pe suflet! cu cat mai mult se vobeste despre atentate cu atat ei sunt mai fericiti!

    corectitudinea politica NU merge aici! sa empatizam cu arabii toleranti (adica aia care vor sa cucereasca europa fara sa se arunce in aer... doar aproba aceste actiuni), cu refugiatii etc NU merge... pentru ca ei nu fac asta cu noi!

    fara masuri concrete (care nu o sa fie corecte politic) nu vom putea castiga razboiul cu isis....

    la cum merg lucrurile anu asta o sa mai fie undeva intre 1-3 atentate in ue... cel mai probabil 2... daca incepem sa luptam impotriva terorismului putem intampina asta... la ce facem acum... nici o sansa...
  • +7 (13 voturi)    
    cine a inventat Isis? (Miercuri, 23 martie 2016, 10:52)

    king david hotel [utilizator]

    si l-a finantat?

    Oare n-au si aceia o vina?

    Acum 5 ani nici nu auzisem de Isis, dar atentate tot erau...
  • +12 (18 voturi)    
    Schengen (Miercuri, 23 martie 2016, 10:58)

    arpi [utilizator]

    Ce tot ii da astia cu controlul la frontiere??? Astia sunt copii lor din cartierul vestit.. Nemtii au umplut Europa cu refugiati si acum o ard cu controlul la frontiere...Singurele vinovate sunt Grecia si Germania...
      #showComment
  • -5 (5 voturi)    
    Chiar nu (Miercuri, 23 martie 2016, 12:04)

    Zummm [utilizator]

    Ma intereseaza ce zice australianul. Australia alt statpolitienesc. Ar sarii in sus americanii si care or mai fi daca s-ar anula Schengen
      #showComment
  • +5 (9 voturi)    
    UE... (Miercuri, 23 martie 2016, 12:13)

    CRMS [utilizator]

    Un imperiu condus de niste ageamii.
    DE securitatea nationala, in multe dintre statele UE, se ocupa unii care parca ar fi salariatii mediocri din Romania de genul Dorel care merg pe principiul: "N-are rost sa ma agit, poate nu se intampla nimic si scap fara sa fac mare lucru pana la pensie"
    Te doare mintea cum la nivel de Stat nu exista criterii de performanta, nu exista evaluare periodica pe criterii obiective..totul e numai prosteala din vorbe in perioada alegerilor.
  • +9 (9 voturi)    
    atentat (Miercuri, 23 martie 2016, 12:14)

    NeculaiRosca [anonim]

    "Sunteti francez?" - "Nu! Sunt belgian! raspunse Hercule Poirot". O tempora, o mores!
  • +9 (11 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 23 martie 2016, 12:36)

    liviu_ [utilizator]

    "Autoritatile belgiene au decretat 3 zile de doliu national. " au rezolvat problema... mortii o sa si invie cu masura asta...

    pe bune... solidaritate, unire, "fuck terror" "je suit belguim" etc... da masuri impotriva teroristilor cand luam si noi?!
  • +6 (6 voturi)    
    noua.... (Miercuri, 23 martie 2016, 12:58)

    periscop [utilizator]

    .... dezordine mondiala...
  • +1 (3 voturi)    
    ce gandesc oamenii conteaza (Miercuri, 23 martie 2016, 13:01)

    xan [utilizator]

    Adevarul despre atacurile din Bruxelles. Declaratii, atitudini, statistici, toate sunt informatii publice:
    https://youtu.be/jWjN48_Zx3E
  • +5 (17 voturi)    
    Raul trebuie taiat de la radacina (Miercuri, 23 martie 2016, 13:46)

    Bittick [utilizator]

    Razboiul cu terorismul trebuie castigat in Orientul Mijlociu. Acum chiar nu mai conteaza cine a inceput si ce interese a avut initial. S-a ajuns intr-un punct critic pentru noi europenii. Daca-mi amintesc bine, in istoria recenta, a mai existat o armata de fanatici care folosea oameni pe post de bombe; a fost nevoie de doua bombe atomice ca sa-i ingenuncheze...
  • +10 (12 voturi)    
    aoleu (Miercuri, 23 martie 2016, 14:11)

    dum_i [utilizator]

    "Ora 14:07: Premierul polonez Beata Szydlo afirma ca "Polonia nu poate primi migranti in acest moment", la o zi dupa atentatele de la Bruxelles. (Reuters) "

    Pai ce zice madama, ea care a cerut de la sultan pachetul extra-migranti, optiune nelimitata
  • +3 (3 voturi)    
    trama esuata (Miercuri, 23 martie 2016, 14:16)

    ThePapini [utilizator]

    scenaristului acestui episod i-a lipsit rafinamentul. p.s. "lupta impotriva terorismului"... nu vreti sa ganditi nicicum inafara abecedarului!
      #showComment
  • +10 (14 voturi)    
    mda... (Miercuri, 23 martie 2016, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    "halid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni" sunt convins ca aceste nume sunt perfect belgiene...

    de ce mass media ne manipuleaza in continuare si incearca sa ne faca sa ne simtim noi vinovati pentru niste atentate facute de alt popor?!
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    mai, dar la metrou (Miercuri, 23 martie 2016, 14:27)

    DrInOrice [utilizator]

    nici o stire? cine, cum a fost la metrou, kamikaze sau geanta cu bomba?
      #showComment
  • +4 (10 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 23 martie 2016, 14:37)

    Eu123 [utilizator]

    Ora 14:23: Guvernul a decretat o zi de doliu national in Romania joi, 24 martie, in memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.


    Stau si ma intreb, pentru turcii si strainii morti zilele trecute in Istanbul, oare de ce nu s-a declarat zi de doliu national? Turcii nu sunt si ei oameni?
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    WTF (Miercuri, 23 martie 2016, 14:55)

    muvis [utilizator]

    Cica al treilea suspect s-a panicat si a fugit. Cum naiba te poti panica cand te duci sa te sinucizi?
    Greu de patruns in mintea descreieratilor astora.
  • +7 (11 voturi)    
    prostie care doare (Miercuri, 23 martie 2016, 15:04)

    Razvan_M [utilizator]

    Belgienii, la fel cu francezii, au simtit pe pielea lor unde duce prostia extrema. Abdel cu Salam ala a fost cel mai cautat om din Europa si a frecat-o bine-mersi prin cartierul unde are si resedinta oficiala vreo 4 luni. In acest timp amici de-ai lui, baieti suspectati de legaturi teroriste si monitorizati cica au mers la plimbare pe un aeroport cu bombele in valize si le-au detonat nestingheriti de nimeni.
    La fel in Franta, dupa Charlie Hebdo am vazut mesaje de solidaritate idioata, dar pewla actiune din partea autoritatilor publice. Ba chiar idiotii care conduc Europa au continuat-o cu prostiile corect politice si multiculturale.

    Intrebarea este: ce capete la nivel inalt au cazut in Europa pt. deciziile idioate luate doar in ultimul an de zile? Deocamdata raspunsul incredibil este: ZERO.
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    Hotnews, nu e bine (Miercuri, 23 martie 2016, 15:11)

    DrInOrice [utilizator]

    Voi ati tradus: "Procurorul federal al Belgiei confirma ca cei doi kamikaze de la aeroport au fost identificati ca fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni"

    Procurorul a spus de fapt:
    - Deux terroristes sont décédés à Zaventem. L'un d'eux a été identifié par ses empreintes : il s'agit d'Ibrahim El Bakraoui. L'autre kamikaze n'a pas été identifié.
    - Le kamikaze du métro de Maelbeek est Khalid El Bakraoui. Le frère d'Ibrahim.

    Deci cei 2 frati NU erau impreuna la aeroport
      #showComment
  • +6 (10 voturi)    
    - (Miercuri, 23 martie 2016, 15:14)

    seoirse [utilizator]

    cititi urmatorul articol. acesta este viitorul Europei condusa de actualii dezaxati.
    https://bogdancalehari.wordpress.com/2016/03/19/bruxellistan-capitala-eurabiei/
    Premierul australian are dreptate. Ei au stiut foarte bine cum sa opreasca si sa controleze imigratia de genul acesta. Plus problemele de integrare gen religie, imbracaminte, limba vorbita etc etc!
    Nu vad de ce trebuie sa sufere si sa moara oameni nevinovati si alde merkel and co. sa putoreasca in palatele lor aurite paziti de armate de security. Lor de ce nu le pune o bomba sub fund sa vada in ce teroare traiesc europenii alaturi de "integrati"?
  • +1 (1 vot)    
    Fratii Khalid și Brahim El Bakraoui (Miercuri, 23 martie 2016, 16:05)

    Aramis [utilizator]

    au murit unul in aeroport si celalalt in metrou
  • +16 (16 voturi)    
    O parere personala (1) (Miercuri, 23 martie 2016, 16:23)

    ticbis [utilizator]

    In vara anului 1999 am fost in primul meu concediu intr-o tara din Europa de Vest, un sejur de doua saptamani in Grecia, la marea Egee, in Paralia Katerini.
    Ca sa obin viza turistica de Grecia am completat un dosar stufos de acte si de formulare si a trebuit sa stau o jumatate de zi la coada la ambasada pentru un interviu draconic. Atat eu cat si sotia mea eram angajati la companii multinationale din Bucuresti, cu toate astea interviul a fost umilitor, m-am simtit ca si cum as fi fost suspectat ca intentia mea ar fi fost sa raman clandestin impreuna cu sotia in Grecia!

    Un an mai tarziu, in 2000, m-am inscris la o excursie turistica de trei saptamani, un circuit prin aproape toate orasele pitoresti din Italia.
    Firma de turism ne-a organizat pe toti cei inscrisi in aceasta excursie si ne-a asezat la coada la ambasada Frantei, pe motiv ca Italia nu ofera romanilor nici macar vize turistice!
    Chiar si asa, la interviul pentru obtinerea vizei de la ambasada Frantei, pentru care am pierdut o zi din viata, am fost tratat ca un potential infractor (nu numai eu, absolut toti cei 50 de turisti ce se inscrisesera la aceeasi excursie)!

    Am inteles atunci ca asta este pretul pe care trebuie sa-l platesc pentru ca Romania nu era inca stat membru al Uniunii Europene si, cativa ani mai tarziu, dupa ce tara noastra a fost primita in UE, aceste constrangeri au disparut.

    Constat acum ca o gramada de cetateni din afara UE, proveniti mai ales din tari islamice cu o bogata pepiniera de organizatii teroriste si antieuropene, sunt primiti pe teritoriul uniunii cu bratele deschise, fara pasaport, fara acte, fara vize, fara interviuri pe la ambasade, fara minime verificari, fara garantii, fara noima, ca si cum Europa ar fi sat fara caini!

    Eu inteleg statutul de refugiat politic si dreptul oamenilor din intreaga lume de a incerca sa fuga din calea opresiunilor politice si totalitare din tarile lor de origine in alte state democratice, dar aici nu-i vorba de asa ceva!
  • +13 (13 voturi)    
    O parere personala (2) (Miercuri, 23 martie 2016, 16:25)

    ticbis [utilizator]

    In cazul de fata nu exista nici cel mai elementar control, intra cine vrea si cine nu vrea, la gramada!

    Nu inteleg de ce pentru cetatenii ne-membri ai UE nu se aplica aceleasi proceduri de acordare a vizelor de intrare in statele componente ca si cele pe care am fost eu nevoit sa le suport si eu atunci cand Romania era in afara Europei!

    Nu inteleg de ce Franta, Austria, Germania, Marea Britanie, Olanda ne trimiteau inapoi tiganii romani ajunsi prin tarile lor, pe motiv ca nu se integreaza in valorile occidentale si ca le altereaza viata sociala, iar toti musulmanii jihadisti de prin Siria, Irak, Yemen, Afganistan, Liban, Arabia Saudita sau magrabienii de prin nordul Africii sunt primiti cu bratele deschise si tolerati de toate guvernele europene!

    Ceea ce se intampla acum este consecinta politicii imbecile a unor politicieni handicapati mintal si, mai mult ca sigur, corupti de banii arabilor pana peste cap!
    Asta au vrut, asta au!
    Din pacate, sufera oameni nevinovati!
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    saudi (Miercuri, 23 martie 2016, 17:54)

    dum_i [utilizator]

    There are many reasons why Belgium has become a hotbed of radical Islamism. Some of the answers may lie in the implanting of Saudi Salafist preachers in the country from the 1960s.

    Keen to secure oil contracts, Belgium’s King Baudouin made an offer to Saudi King Faisal, who had visited Brussels in 1967: Belgium would set up a mosque in the capital, and hire Gulf-trained clerics.
      #showComment
  • +4 (4 voturi)    
    Ca idee (Miercuri, 23 martie 2016, 19:25)

    almadon [utilizator]

    Ca idee vorbind, de ce platesc cetatenii occidentali taxe si impozite ? Pentru ca institutiile care trebuie sa le asigure securitatea sa plateasca niste salarii, indiferent daca angajatii lor isi fac treaba sau nu ? Asta e culmea cinismului : noi, bugetari occidentali ne luam salarile degeaba iar tu, contribuabil occidental n-ai decat sa te declari solidar si sa desenezi pe asfalt.
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    7 teroristi barbosi (Joi, 24 martie 2016, 0:55)

    KostasP [utilizator]

    Au dat pe spate marea capitala europeana. Te-apuca rasu-plansu cand te uiti cat de impotenti sunt belgienii si serviciile lor de secu. Si ne mai miram ca unii il adora pe putin. Cel putin ala are oo.