Atentatele de la Bruxelles: 31 de morti si 270 de raniti - bilantul oficial / Fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni, sunt autorii dublului atac sinucigas de pe aeroport. Al treilea terorist nu a fost identificat / Doliu national joi in Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2016, 9:02 Actualitate | Internaţional

Centrul Bruxelles-ului dupa atentate
Foto: Twitter
Ministrii Uniunii Europene urmeaza sa se reuneasca de urgenta, la solicitarea Belgiei, pentru a discuta despre seria de atentate teroriste care au lovit ieri Bruxelles-ul la o ora de varf, a anuntat pe contul sau de Twitter ministrul olandez al Justitiei, Ard van der Steur, citat de Reuters. Olanda, care detine presedintia rotativa a Uniunii Europene, va organiza evenimentul. Intre timp, numeroase tari au sporit masurile de securitate in aeroporturi, dupa atentatele de marti. 31 de morti si aproape 200 de raniti este cel mai recent bilant al atentatelor comise marti pe aeroportul Zaventem si la statia de metrou Maelbeek din Bruxelles. Patru romani, dintre care un minor, se numara printre raniti. Atacurile au fost revendicate de Statul Islamic.

LIVETEXT:


20:41
Atacurile de Bruxelles: Najim Laachraoui, cautat in legatura cu atacurile din Paris, al doilea kamikaze de la aeroportul din Bruxelles (surse)

19:42
Presedintele american Barack Obama a afirmat ca prioritatea absoluta a sa este neutralizarea gruparii jihadiste Stat Islamic.

"Este prioritatea mea numarul 1 (...) Vom continua sa ne luptam cu SI pana cand ii alungam din Siria si Irak si vor fi total distrusi", a spus Obama, care efectueaza o vizita in Argentina, potrivit AFP.

Ora 18:48
Erdogan: Unul dintre teroristii kamikaze de la Bruxelles a fost arestat in iunie 2015 in Turcia si expulzat

Ora 18:20:
Barack Obama: Statele Unite vor oferi Bruxelles-ului asistenta in investigarea atentatelor.

18:00
O reuniune extraordinara a ministrilor de Interne si de Justitie din UE este convocata joi la Bruxelles, anunta AFP

Ora 16:30:
Trei angajati ai Comisiei Europene au fost raniti in atentate, anunta DPA.

Ora 16:02:
Brahim El Bakraoui, unul dintre cei doi frati kamikaze de pe aeroportul din Bruxelles, a lasat un testament in care scria ca "nu mai stie ce sa faca, deoarece este urmarit peste tot".

Ora 15:35: Politia belgiana a gasit 15 kilograme de explozibil de tip TATP in timpul unei perchezitii in Bruxelles, a anuntat procurorul federal belgian.

Ora 14:23: Guvernul a decretat o zi de doliu national in Romania joi, 24 martie, in memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.

Ora 14:22
Cel mai recent bilant oficial indica 31 de morti si 270 de raniti, scrie AFP

Ora 14:11: Procurorul federal al Belgiei confirma ca cei doi kamikaze de la aeroport si metrou au fost identificati ca fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni. Al treilea suspect, care s-a panicat si a fugit de pe aeroport, fara sa mai detoneze bomba pe care o avea asupra sa, nu a fost deocamdata identificat.

Ora 14:07: Premierul polonez Beata Szydlo afirma ca "Polonia nu poate primi migranti in acest moment", la o zi dupa atentatele de la Bruxelles. (Reuters)

Ora 13:41:
Aeroportul Zaventem din Bruxelles ramane inchis si joi. (AFP)

Ora 13:40
Meciul amical de fotbal programat pentru marti, 29 martie, la Bruxelles, intre Belgia si Portugalia, a fost anulat la cererea primariei bruxelleze, scrie AFP.

Ora 13:25: Barbatul retinut de politisti nu este Najim Laachraoui, cel de-al treilea al treilea suspect din atentatele din Bruxelles, transmite ziarul La Derniere Heure, cel care la ora 12.00 transmisese pe surse informatia ca autoritatile l-au capturat pe presupusul terorist.

Ora 13:00
Belgienii au tinut un moment de reculegere in semn de omagiu pentru victimele atentatelor de marti

Ora 12:29:
Autoritatile belgiene au decretat 3 zile de doliu national.

Ora 12:00:
Najim Laachraoui (25 de ani), al treilea suspect implicat in atacul de la aeroportul din Bruxelles, care a fugit dupa atac, a fost arestat la Anderlecht, anunta Reuters. Najim Laachraoui este suspectat ca s-ar fi panicat, a fugit din aeroport si nu a mai detonat bomba pe care o avea asupra sa.

Ora 11:50:
Manuel Valls: Anularea Euro 2016, programat in Franta in perioada 10 iunie - 10 iulie 2016, ar reprezenta "o infrangere".

Ora 10:55: Minut de reculegere tinut miercuri la Bruxelles in memoria victimelor.

Ora 10:44: Blue Air redirectioneaza zborul Bucuresti-Bruxelles de miercuri catre Liege si asigura transportul gratuit al pasagerilor cu autocarul intre Liege si Bruxelles.

Ora 10:25: Uniunea Europeana "a lasat securitatea sa ii scape", afirma premierul autralian Malcolm Turnbull dupa atacurile de la Bruxelles, cu referire la acordul Schengen si libera circulatie. (AFP)

Ora 10:08: Premierul francez Manuel Valls: "E nevoie de consolidarea de urgenta a frontierelor externe ale UE." (AFP)

Ora 10:00: Al treilea terorist de pe aeroportul din Bruxelles, care este suspectat ca s-ar fi panicat si a fugit si nu a mai detonat bomba pe care o avea asupra sa, a fost identificat ca fiind Najim Laachraoui (25 de ani), anunta Reuters, citand cotidianul belgian DH. El este cautat de autoritati. ADN-ul lui Laachraoui a fost gasit in casele folosite de organizatorii atacurilor de anul trecut de la Paris, iar el calatorise anul trecut in Ungaria impreuna cu Salah Abdeslam.

Ora 9.32: Aeroportul din Toulouse (Franta) a fost evacuat pentru o inspectie generala, anunta AFP

Ora 9:26: Cei doi autori ai atacului de pe aeroport aveau legaturi cu Salah Abdselam, "cel mai cautat terorist din Europa", arestat saptamana trecuta in Belgia, anunta AFP, citand televiziunea belgiana. Salah Abdselam este considerat organizatorul logistic al atacurilor de la Paris din 13 noiembrie 2015.

Ora 9:20: Autorii dublului atentat sinucigas de pe aeroportul din Bruxelles sunt fratii Khalid și Brahim El Bakraoui, rezidenti in Bruxelles si aflati in atentia politiei belgiene, anunta Reuters, citand postul public de televiziune RTBF. Cei doi frati aveau cazier, insa nu au fost suspectati de politie de legaturi cu terorismul.













Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
31712 vizualizari
  • +17 (35 voturi)    
    . (Miercuri, 23 martie 2016, 9:09)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Impreuna vor desena pe asfalt . Aia va plange iar.Olanda va asigura Europa ca vom merge inainte impreuna( impreuna cu unii ,mai in sila cu altii).
    Totul e bine,putem dormi linistiti ,cine nu poate e rasist si xenofob.
  • -16 (32 voturi)    
    balcani (Miercuri, 23 martie 2016, 9:19)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    da, mai ales in balcani, aeroportul bucuresti, ce sa zic, e si mare trafic. de navetistii muncitori. ce atita agitatie, noi, romanii oricum nu contam, noi trebuie sa ne guduram. ham-ham! ne mai dati un os?
    • +6 (16 voturi)    
      AVEA DREPTATE CTP-ul... (Miercuri, 23 martie 2016, 11:44)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Rezervele de prostie ale Romaniei sunt inepuizabile!
  • +28 (34 voturi)    
    Sa vezi discutii importante pe tonuri grave (Miercuri, 23 martie 2016, 9:27)

    valahiandusk [utilizator]

    Iar se intrunesc de urgenta? La cat de dese sunt atacurile nici n-ar trebui sa se desparta!
    • +4 (6 voturi)    
      teroristul trei de la aeroport (Miercuri, 23 martie 2016, 15:03)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Eu nu cred ca cel de-al treilea terorist artificier de la aeroport s-a panicat si a renuntat, de aceea nici nu a avut manusa pe mana care acoperea declansatorul bpmbei. Rolul lui era de a organiza toata actiunea si acum si pe viitor.
  • +23 (29 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 23 martie 2016, 9:32)

    AdriEu [utilizator]

    "aflati in atentia politiei" ca toti teroristi ce au produs atentate, erau monitorizati, se aflau in atentia politiei dar in acelasi timp ei isi procurau arme si isi fabricau bombe..

    !?
    • +4 (6 voturi)    
      un apar politia... (Miercuri, 23 martie 2016, 11:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AdriEu

      dar cand ai 100 "in atentia politiei" e usor sa ii monitorizezi ... cand ai mii sau zeci de mii......
      • +10 (14 voturi)    
        De ce sa-i monitorizezi (Miercuri, 23 martie 2016, 13:53)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        cand poti sa-i tii inchisi pe toti laolalta? Se lauda unii ca au puscariile goale. Normal, daca toti criminalii, hotii si violatorii umbla liberi pe strazi.
        • 0 (2 voturi)    
          until proven guilty?! (Joi, 24 martie 2016, 9:35)

          Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          Si nu dovedit oricum, ci fara dubii!
          beyond reasonable doubt!
          Cum ramane cu prezumptia de nevinovatie?
          Suspectii nu pot fi arestati numai pe baza de banuieli, inainte de a comite atentatul!
          iar DUPA ce se detoneaza, este cam greu sa aduni bucatile.
          Daca i se face frica, si nu se mai arunca in aer, nu ai motive sa il arestezi - ar foarte incorect politic! Se stie ca societatea occidentala este de vina, iar atentatorii au avut o copilarie nefericita!
          Nu de arestare este nevoie, ci de mediere, de consiliere!
  • +6 (24 voturi)    
    Nici acum nu sunt suspectati de legaturi cu teror. (Miercuri, 23 martie 2016, 9:35)

    averageJoe [utilizator]

    Sunt confirmati. Au sarit o etapa. Cred ca clasificarea readusa in prim plan de Basescu, aceea de puscariabil, ar trebui aplicata implicit multor tuciurii. Sau in alta ordine de idei, cum spunea un mare ganditor anonim autohton: "ala nu-i om, e femeie" ar trebui reclasificati: astia nu-s oameni ci islamisti.
  • +10 (16 voturi)    
    undeva in Belgia o mama gandeste (Miercuri, 23 martie 2016, 9:41)

    nellino [utilizator]

    "18 luni de greturi si cateva ore de chinuri ale nasterii pentru asa ceva?!..."
    • +2 (6 voturi)    
      mama e balena? (Miercuri, 23 martie 2016, 14:06)

      ThePapini [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      este incarcata cu foarte mult mister aceasta fraza!
      • +3 (5 voturi)    
        omu a (Miercuri, 23 martie 2016, 14:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ThePapini

        facut operatia de aritmetica pentru cei doi frati atentatori de cetatenie belgiana, morti in atentat : 9 luni/copil x 2 = 18 luni.
    • +4 (6 voturi)    
      mai grav ca multe mame plang si nu inteleg (Miercuri, 23 martie 2016, 14:42)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      mama alora doi nu m-ar mira sa fi fost la curent cu intentia
  • +13 (15 voturi)    
    Probabil era ceva mai de amploare (Miercuri, 23 martie 2016, 9:43)

    averageJoe [utilizator]

    pregatit, dar s-au speriat ca o sa-i dea in gat Abdeslam, si au facut ce se stie. Le fel de probabil, politia chefuia ca a pus laba pe Salah...
  • +10 (24 voturi)    
    hmm.. (Miercuri, 23 martie 2016, 9:44)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă însuși Osama bin Laden împingea niște valize suspecte în aeroportul din Bruxelles, impresia mea este că tot nu ar fi fost recunoscut și reținut. Incompetență sau intenție? Asta-i întrebarea.
  • +10 (16 voturi)    
    exact (Miercuri, 23 martie 2016, 10:15)

    toxx [utilizator]

    ieri cand am comentat ca serviciile nu si-au facut treaba, m-ati impuscat cu minusuri la greu. acum se dovedeste din nou, ca astia erau in vizorul serviciilor dar nu au facut nimic, ca si la Paris
    • +1 (1 vot)    
      sunt cetateni europeni si au drepturi! (Joi, 24 martie 2016, 9:37)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Cei doi sunt (ma rog, erau) cetateni europeni.
      Iar in calitate de BELGIENI, aveau mai multe drepturi decat noi si bulgarii!
      Ce ai fi vrut sa le faca?
      UE respecta Multiculturalitatea!
  • +12 (16 voturi)    
    imi e teama... (Miercuri, 23 martie 2016, 10:33)

    liviu_ [utilizator]

    ca vom rata si sansa asta de a face ceva real impotriva teroristmului...
    in ultimul timp au fost nste greseli catastrofale care au dat aripi teroristilor...

    prima a fost charlie... ei vroiau ca pozele cu mohhamed sa nu mai fie publicate... ceea ce trebuia sa faca presa era sa le publice si nu sa decida ca e mai simplu sa nu o faca! asta a incurajat indirect teroristii!

    a 2a greseala a fost... evident declaratia lui merkel...

    a 3a este lipsa de massuri concrete! singura masura este exterminarea isis! asta inseamna ca rusia, sua , ue etc sa lucreze impreuna si sa trimita armata in tarile in care e isis si sa ii invinga! de asemenea sa distruga cuiburile din europa (de exemplu belgia) unde nu inteleg de ce nimeni nu intervine!
    daca faci asta rezolvi si problema imigrantilor ca termini naiba razboiul!
    de asemenea imigrantii sunt primiti neconditionat, si li se permite enorm!

    de asemenea solidaritatea europeana ii incanta... faptul ca apar pe fiecare post tv ii unge pe suflet! cu cat mai mult se vobeste despre atentate cu atat ei sunt mai fericiti!

    corectitudinea politica NU merge aici! sa empatizam cu arabii toleranti (adica aia care vor sa cucereasca europa fara sa se arunce in aer... doar aproba aceste actiuni), cu refugiatii etc NU merge... pentru ca ei nu fac asta cu noi!

    fara masuri concrete (care nu o sa fie corecte politic) nu vom putea castiga razboiul cu isis....

    la cum merg lucrurile anu asta o sa mai fie undeva intre 1-3 atentate in ue... cel mai probabil 2... daca incepem sa luptam impotriva terorismului putem intampina asta... la ce facem acum... nici o sansa...
  • +7 (13 voturi)    
    cine a inventat Isis? (Miercuri, 23 martie 2016, 10:52)

    king david hotel [utilizator]

    si l-a finantat?

    Oare n-au si aceia o vina?

    Acum 5 ani nici nu auzisem de Isis, dar atentate tot erau...
  • +12 (18 voturi)    
    Schengen (Miercuri, 23 martie 2016, 10:58)

    arpi [utilizator]

    Ce tot ii da astia cu controlul la frontiere??? Astia sunt copii lor din cartierul vestit.. Nemtii au umplut Europa cu refugiati si acum o ard cu controlul la frontiere...Singurele vinovate sunt Grecia si Germania...
    • +7 (7 voturi)    
      e... (Miercuri, 23 martie 2016, 11:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      politicieni...
      vor sa dea impresia ca fac ceva... ca poate scapa pana la urmatoarele alegeri...
      nu a fost nici o masura reala dupa nici un atentat isis in europa!
      toate au fost frectii doar ca sa dea impresia ca fac ceva
  • -5 (5 voturi)    
    Chiar nu (Miercuri, 23 martie 2016, 12:04)

    Zummm [utilizator]

    Ma intereseaza ce zice australianul. Australia alt statpolitienesc. Ar sarii in sus americanii si care or mai fi daca s-ar anula Schengen
    • -3 (7 voturi)    
      poate sa spuna ce vrea pt ca nu au avut atentate (Miercuri, 23 martie 2016, 14:38)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      australianul poate spune ce vrea si mai ales ar trebui luat in seama avand in vedere ca la ei nu au fost atentate
      e drept ca ei nici nu s-au dus sa dea cu bombe in Siria
      • +5 (5 voturi)    
        dupa (Miercuri, 23 martie 2016, 14:58)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        logica bombardarii Siriei, atentatele trebuia sa aiba loc la Moscova si Washington.
      • +2 (4 voturi)    
        No shit (Miercuri, 23 martie 2016, 15:17)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        Dar in 2014 la cafeneaua din Sydney ce a fost? Acumulare de gaze?
  • +5 (9 voturi)    
    UE... (Miercuri, 23 martie 2016, 12:13)

    CRMS [utilizator]

    Un imperiu condus de niste ageamii.
    DE securitatea nationala, in multe dintre statele UE, se ocupa unii care parca ar fi salariatii mediocri din Romania de genul Dorel care merg pe principiul: "N-are rost sa ma agit, poate nu se intampla nimic si scap fara sa fac mare lucru pana la pensie"
    Te doare mintea cum la nivel de Stat nu exista criterii de performanta, nu exista evaluare periodica pe criterii obiective..totul e numai prosteala din vorbe in perioada alegerilor.
  • +9 (9 voturi)    
    atentat (Miercuri, 23 martie 2016, 12:14)

    NeculaiRosca [anonim]

    "Sunteti francez?" - "Nu! Sunt belgian! raspunse Hercule Poirot". O tempora, o mores!
  • +9 (11 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 23 martie 2016, 12:36)

    liviu_ [utilizator]

    "Autoritatile belgiene au decretat 3 zile de doliu national. " au rezolvat problema... mortii o sa si invie cu masura asta...

    pe bune... solidaritate, unire, "fuck terror" "je suit belguim" etc... da masuri impotriva teroristilor cand luam si noi?!
  • +6 (6 voturi)    
    noua.... (Miercuri, 23 martie 2016, 12:58)

    periscop [utilizator]

    .... dezordine mondiala...
  • +1 (3 voturi)    
    ce gandesc oamenii conteaza (Miercuri, 23 martie 2016, 13:01)

    xan [utilizator]

    Adevarul despre atacurile din Bruxelles. Declaratii, atitudini, statistici, toate sunt informatii publice:
    https://youtu.be/jWjN48_Zx3E
  • +5 (17 voturi)    
    Raul trebuie taiat de la radacina (Miercuri, 23 martie 2016, 13:46)

    Bittick [utilizator]

    Razboiul cu terorismul trebuie castigat in Orientul Mijlociu. Acum chiar nu mai conteaza cine a inceput si ce interese a avut initial. S-a ajuns intr-un punct critic pentru noi europenii. Daca-mi amintesc bine, in istoria recenta, a mai existat o armata de fanatici care folosea oameni pe post de bombe; a fost nevoie de doua bombe atomice ca sa-i ingenuncheze...
  • +10 (12 voturi)    
    aoleu (Miercuri, 23 martie 2016, 14:11)

    dum_i [utilizator]

    "Ora 14:07: Premierul polonez Beata Szydlo afirma ca "Polonia nu poate primi migranti in acest moment", la o zi dupa atentatele de la Bruxelles. (Reuters) "

    Pai ce zice madama, ea care a cerut de la sultan pachetul extra-migranti, optiune nelimitata
  • +3 (3 voturi)    
    trama esuata (Miercuri, 23 martie 2016, 14:16)

    ThePapini [utilizator]

    scenaristului acestui episod i-a lipsit rafinamentul. p.s. "lupta impotriva terorismului"... nu vreti sa ganditi nicicum inafara abecedarului!
    • +3 (3 voturi)    
      sa nu fiu inteles gresit! (Miercuri, 23 martie 2016, 15:25)

      ThePapini [utilizator] i-a raspuns lui ThePapini

      sarcasmul este o reactie a frustrarii si a suferintei atunci cand gandirea analitica si lucida devine neputincioasa. acei oameni au fost sfartecati de cuie in numele unei regii ample, sofisticate, inaintea careia speculatiile noastre sunt ghicitori cu veverite si cocosi.
  • +10 (14 voturi)    
    mda... (Miercuri, 23 martie 2016, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    "halid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni" sunt convins ca aceste nume sunt perfect belgiene...

    de ce mass media ne manipuleaza in continuare si incearca sa ne faca sa ne simtim noi vinovati pentru niste atentate facute de alt popor?!
    • +8 (14 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 23 martie 2016, 14:57)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Din acelasi motiv in baza caruia functionarii publici din Bruxelles au primit ordinul ca in perioada Ramadan-ului sa nu manance pe strada in zona cartierelor cu arabi, ca sa nu se simta ofensati minoritarii.
      • +1 (1 vot)    
        care minoritati?! (Joi, 24 martie 2016, 9:41)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        In Belgia si in franta, in multe cartiere respectivii nu mai sunt de mult o minoritate, dimpotriva!
  • +5 (5 voturi)    
    mai, dar la metrou (Miercuri, 23 martie 2016, 14:27)

    DrInOrice [utilizator]

    nici o stire? cine, cum a fost la metrou, kamikaze sau geanta cu bomba?
    • +1 (3 voturi)    
      am aflat (Miercuri, 23 martie 2016, 14:51)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Noroc ca ne-a lamurit procurorul federal al Belgiei: http://www.dhnet.be/actu/belgique/attentats-de-bruxelles-ibrahim-el-bakraoui-dit-avoir-agi-dans-la-precipitation-direct-56f2800835708ea2d3d5d122.

      Hotnews, actualizati "Doi frati, cetateni belgieni, sunt autorii dublului atac sinucigas de pe aeroport. Al treilea terorist nu a fost identificat". Cei doi frati nu au fost impreuna la aeroport, ci unul la aeroport, celalalt la metrou. Al treilea terorist din poza aia, pe langa unul din frati si cel in alb care este dat in urmarire nu a fost inca identificat.
  • +4 (10 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 23 martie 2016, 14:37)

    Eu123 [utilizator]

    Ora 14:23: Guvernul a decretat o zi de doliu national in Romania joi, 24 martie, in memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.


    Stau si ma intreb, pentru turcii si strainii morti zilele trecute in Istanbul, oare de ce nu s-a declarat zi de doliu national? Turcii nu sunt si ei oameni?
    • +4 (6 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 23 martie 2016, 14:58)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      Turcii nu sunt oameni sunt musulmani :D
  • +3 (5 voturi)    
    WTF (Miercuri, 23 martie 2016, 14:55)

    muvis [utilizator]

    Cica al treilea suspect s-a panicat si a fugit. Cum naiba te poti panica cand te duci sa te sinucizi?
    Greu de patruns in mintea descreieratilor astora.
  • +7 (11 voturi)    
    prostie care doare (Miercuri, 23 martie 2016, 15:04)

    Razvan_M [utilizator]

    Belgienii, la fel cu francezii, au simtit pe pielea lor unde duce prostia extrema. Abdel cu Salam ala a fost cel mai cautat om din Europa si a frecat-o bine-mersi prin cartierul unde are si resedinta oficiala vreo 4 luni. In acest timp amici de-ai lui, baieti suspectati de legaturi teroriste si monitorizati cica au mers la plimbare pe un aeroport cu bombele in valize si le-au detonat nestingheriti de nimeni.
    La fel in Franta, dupa Charlie Hebdo am vazut mesaje de solidaritate idioata, dar pewla actiune din partea autoritatilor publice. Ba chiar idiotii care conduc Europa au continuat-o cu prostiile corect politice si multiculturale.

    Intrebarea este: ce capete la nivel inalt au cazut in Europa pt. deciziile idioate luate doar in ultimul an de zile? Deocamdata raspunsul incredibil este: ZERO.
    • +5 (7 voturi)    
      Daca se intimpla asta in Ro... (Miercuri, 23 martie 2016, 15:31)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cadea si guvernul si presedintele si tot. La ei totul e bine mersi.
  • +7 (7 voturi)    
    Hotnews, nu e bine (Miercuri, 23 martie 2016, 15:11)

    DrInOrice [utilizator]

    Voi ati tradus: "Procurorul federal al Belgiei confirma ca cei doi kamikaze de la aeroport au fost identificati ca fratii Khalid si Brahim El Bakraoui, cetateni belgieni"

    Procurorul a spus de fapt:
    - Deux terroristes sont décédés à Zaventem. L'un d'eux a été identifié par ses empreintes : il s'agit d'Ibrahim El Bakraoui. L'autre kamikaze n'a pas été identifié.
    - Le kamikaze du métro de Maelbeek est Khalid El Bakraoui. Le frère d'Ibrahim.

    Deci cei 2 frati NU erau impreuna la aeroport
    • +3 (5 voturi)    
      OK, Ok (Miercuri, 23 martie 2016, 15:18)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Esti Kamikaze. Detonezi o bomba la mai putin de 50 cm de tine, daca a fost in valiza, sau vesta lipita de corp. Rezultatul: esti imprastiat pe o raza considerabila in bucati si bucatele. Alaturi de tine mor si altii in jurul tau.

      Cum au reusit ei sa gaseasca degetul kamikaze-ului in haosul de nedescris?

      Daca stiu sa faca analiza ADN, amprentare si mai ales sa gaseasca degetul in carul cu fan asa de repede, de ce le trebuie luni de zile sa gaseasca un om intreg intr-un cartier?
      • +2 (2 voturi)    
        video (Miercuri, 23 martie 2016, 17:38)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        i-au luat de pe inregistrarile video
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Miercuri, 23 martie 2016, 19:01)

          Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

          Vrei sa spui ca i-au luat amprentele de pe inregistrarile video? :)) Daca e la misto, recunosc, e foarte mista faza.
          • -2 (2 voturi)    
            i-au identificat repede (Joi, 24 martie 2016, 1:51)

            avicenna [anonim] i-a raspuns lui Eu123

            fiindca erau "preparati" de cei care au jubilat, la Tel-Aviv!
            Atentat-diversiune menit sa intimideze Europenii in a sustine lupta poporului Palestinian pe calea non-violenta a campaniei BDS!
  • +6 (10 voturi)    
    - (Miercuri, 23 martie 2016, 15:14)

    seoirse [utilizator]

    cititi urmatorul articol. acesta este viitorul Europei condusa de actualii dezaxati.
    https://bogdancalehari.wordpress.com/2016/03/19/bruxellistan-capitala-eurabiei/
    Premierul australian are dreptate. Ei au stiut foarte bine cum sa opreasca si sa controleze imigratia de genul acesta. Plus problemele de integrare gen religie, imbracaminte, limba vorbita etc etc!
    Nu vad de ce trebuie sa sufere si sa moara oameni nevinovati si alde merkel and co. sa putoreasca in palatele lor aurite paziti de armate de security. Lor de ce nu le pune o bomba sub fund sa vada in ce teroare traiesc europenii alaturi de "integrati"?
  • +1 (1 vot)    
    Fratii Khalid și Brahim El Bakraoui (Miercuri, 23 martie 2016, 16:05)

    Aramis [utilizator]

    au murit unul in aeroport si celalalt in metrou
  • +16 (16 voturi)    
    O parere personala (1) (Miercuri, 23 martie 2016, 16:23)

    ticbis [utilizator]

    In vara anului 1999 am fost in primul meu concediu intr-o tara din Europa de Vest, un sejur de doua saptamani in Grecia, la marea Egee, in Paralia Katerini.
    Ca sa obin viza turistica de Grecia am completat un dosar stufos de acte si de formulare si a trebuit sa stau o jumatate de zi la coada la ambasada pentru un interviu draconic. Atat eu cat si sotia mea eram angajati la companii multinationale din Bucuresti, cu toate astea interviul a fost umilitor, m-am simtit ca si cum as fi fost suspectat ca intentia mea ar fi fost sa raman clandestin impreuna cu sotia in Grecia!

    Un an mai tarziu, in 2000, m-am inscris la o excursie turistica de trei saptamani, un circuit prin aproape toate orasele pitoresti din Italia.
    Firma de turism ne-a organizat pe toti cei inscrisi in aceasta excursie si ne-a asezat la coada la ambasada Frantei, pe motiv ca Italia nu ofera romanilor nici macar vize turistice!
    Chiar si asa, la interviul pentru obtinerea vizei de la ambasada Frantei, pentru care am pierdut o zi din viata, am fost tratat ca un potential infractor (nu numai eu, absolut toti cei 50 de turisti ce se inscrisesera la aceeasi excursie)!

    Am inteles atunci ca asta este pretul pe care trebuie sa-l platesc pentru ca Romania nu era inca stat membru al Uniunii Europene si, cativa ani mai tarziu, dupa ce tara noastra a fost primita in UE, aceste constrangeri au disparut.

    Constat acum ca o gramada de cetateni din afara UE, proveniti mai ales din tari islamice cu o bogata pepiniera de organizatii teroriste si antieuropene, sunt primiti pe teritoriul uniunii cu bratele deschise, fara pasaport, fara acte, fara vize, fara interviuri pe la ambasade, fara minime verificari, fara garantii, fara noima, ca si cum Europa ar fi sat fara caini!

    Eu inteleg statutul de refugiat politic si dreptul oamenilor din intreaga lume de a incerca sa fuga din calea opresiunilor politice si totalitare din tarile lor de origine in alte state democratice, dar aici nu-i vorba de asa ceva!
  • +13 (13 voturi)    
    O parere personala (2) (Miercuri, 23 martie 2016, 16:25)

    ticbis [utilizator]

    In cazul de fata nu exista nici cel mai elementar control, intra cine vrea si cine nu vrea, la gramada!

    Nu inteleg de ce pentru cetatenii ne-membri ai UE nu se aplica aceleasi proceduri de acordare a vizelor de intrare in statele componente ca si cele pe care am fost eu nevoit sa le suport si eu atunci cand Romania era in afara Europei!

    Nu inteleg de ce Franta, Austria, Germania, Marea Britanie, Olanda ne trimiteau inapoi tiganii romani ajunsi prin tarile lor, pe motiv ca nu se integreaza in valorile occidentale si ca le altereaza viata sociala, iar toti musulmanii jihadisti de prin Siria, Irak, Yemen, Afganistan, Liban, Arabia Saudita sau magrabienii de prin nordul Africii sunt primiti cu bratele deschise si tolerati de toate guvernele europene!

    Ceea ce se intampla acum este consecinta politicii imbecile a unor politicieni handicapati mintal si, mai mult ca sigur, corupti de banii arabilor pana peste cap!
    Asta au vrut, asta au!
    Din pacate, sufera oameni nevinovati!
    • -4 (6 voturi)    
      Iti explic eu de ce (Miercuri, 23 martie 2016, 17:11)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      De-a lungul timpului tari precum UK, Franta, Olanda, Belgia au avut colonii de sclavi in nordul Africii. Din cauza asta se explica si bunastarea economica pe care aceste tari o au acum.

      Odata cu modernizarea societatii acele colonii au capatat din ce in ce mai multa independenta iar tarile care le-au capusat secole la rand le-au acordat vize de intrare in tara (ca asa era oarecum moral nu?) cu scopul de a ajuta acele tari sa se dezvolte incet, incet.
      Problema este ca-n acele tari-colonii a inflorit imediat coruptia si foarte multi musulmani din tarile vecine (care nu au fost colonii ale europenilor) au facut asa incat sa obtina pasaport sau cetatenie marocana (de exemplu) si dupa aia sa migreze in Europa.

      Daca te uiti la musulmanii imigranti de-a lungul timpului in Europa ai s avezi ca majoritatea provin din nordul Africii
      • +2 (2 voturi)    
        Congo belgian si Congo francez (Miercuri, 23 martie 2016, 17:38)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        Nu sunt chiar in nordul Africii, Algeria da
      • +1 (5 voturi)    
        Nu m-ai lamurit! (Miercuri, 23 martie 2016, 18:27)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        Am inteles explicatia ta, este valabila pentru magrebienii din nordul Africii care au fost secole de-a randul sub ocupatie franceza, belgiana, spaniola, britanica sau olandeza.
        De bine, de rau, astia s-au adaptat si s-au integrat cat de cat in culturile tarilor lor de adoptie (nu toti, ca n-ar fi fost posibil asa ceva).
        La fel, in Germania exista cateva milioane de etnici turci ce au emigrat inca din anii '50-'60; traiesc si muncesc de doua-trei generatii alaturi de nemnti, au cetatenia germana, fac afaceri, vorbesc germana la perfectie, s-au integrat perfect in rigorile democratiei occidentale desi si-au pastrat religia, obiceiurile si datinele, limba, traditiile. In Munchen, oras in care am trait o perioada si pe care-l cunosc mai bine decat imi cunosc Bucurestiul natal, un sfert din populatie e de etnie turca, dar n-am auzit niciodata de pericole de atentate teroriste din partea lor.
        In Marea Britanie, la Londra, exista o imensa comunitate de etnici indieni; ii vezi lucarand ca si ospatari prin restaurantele de lux, prin hoteluri, taximetristi sau vanzatori prin supermarketuri; nici din partea lor n-am auzit vreodata de acte de terorism.

        Ceea ce se intampla acum se datoreaza imigrantilor din tarile arabe de genul Siria, Libia, Arabia Saudita, Yemen, Afganistan, Irak, Liban, etc; ori astea n-au fost niciodata in istoria lor colonii ale Frantei, Belgiei, Olandei, Marii Britanii, Germaniei, Spaniei, Portugaliei sau Rusiei!
        Cel putin, asa stiu eu!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Orientul Mijlociu si colonialismul (Joi, 24 martie 2016, 1:36)

          avicenna [anonim] i-a raspuns lui ticbis

          https://en.wikipedia.org/wiki/Syria
          https://en.wikipedia.org/wiki/Libya
          https://en.wikipedia.org/wiki/Iraq
          https://en.wikipedia.org/wiki/Lebanon
          https://en.wikipedia.org/wiki/Palestine
          https://en.wikipedia.org/wiki/Afghanistan
          https://en.wikipedia.org/wiki/Yemen
  • +6 (6 voturi)    
    saudi (Miercuri, 23 martie 2016, 17:54)

    dum_i [utilizator]

    There are many reasons why Belgium has become a hotbed of radical Islamism. Some of the answers may lie in the implanting of Saudi Salafist preachers in the country from the 1960s.

    Keen to secure oil contracts, Belgium’s King Baudouin made an offer to Saudi King Faisal, who had visited Brussels in 1967: Belgium would set up a mosque in the capital, and hire Gulf-trained clerics.
    • +8 (8 voturi)    
      Adica (Miercuri, 23 martie 2016, 18:45)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Exact ce vrea Iohannis sa facă în București!!!

      Tocmai ce i-a promis lui Erdogan o moschee! Ceea ce n-a reușit sa facă Ponta, uite ca se încăpățânează Iohannis sa facă!
  • +4 (4 voturi)    
    Ca idee (Miercuri, 23 martie 2016, 19:25)

    almadon [utilizator]

    Ca idee vorbind, de ce platesc cetatenii occidentali taxe si impozite ? Pentru ca institutiile care trebuie sa le asigure securitatea sa plateasca niste salarii, indiferent daca angajatii lor isi fac treaba sau nu ? Asta e culmea cinismului : noi, bugetari occidentali ne luam salarile degeaba iar tu, contribuabil occidental n-ai decat sa te declari solidar si sa desenezi pe asfalt.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 23 martie 2016, 21:13)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui almadon

      Lumea e prea spalata pe creier acolo ca sa se revolte de orice!
  • +6 (6 voturi)    
    7 teroristi barbosi (Joi, 24 martie 2016, 0:55)

    KostasP [utilizator]

    Au dat pe spate marea capitala europeana. Te-apuca rasu-plansu cand te uiti cat de impotenti sunt belgienii si serviciile lor de secu. Si ne mai miram ca unii il adora pe putin. Cel putin ala are oo.