Angela Merkel, deasupra unei Grecii in ruine, pe coperta Der Spiegel: Die Trümmerfrau. Daca Euro se prabuseste, la fel se intampla si cu mandatul de cancelar al lui Merkel

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2015, 17:33 Actualitate | Internaţional

Coperta Der Spiegel
Foto: Der Spiegel
Angela Merkel se bucura de reputatia de regina a Europei, insa nu a invatat cum sa isi foloseasca aceasta putere, permitand unei situatii dificile sa se incalzeasca pana la punctul de fierbere, scrie Der Spiegel, adaugand ca incapacitatea ei de a lua pozitii nepopulare a exacerbat grav criza greaca. Publicatia germana isi ilustreaza cel mai recent numar, publicat sambarta, cu o imagine a unei Angela Merkel zambitoare, asezata pe o gramada de moloz, aparent ruinele unor coloane grecesti, in umbra Acropolei, insotita de textul "Die Trümmerfrau. Daca Euro se prabuseste, la fel se intampla si cu mandatul de cancelar al lui Merkel".

Der Spiegel prezinta, citand surse, reactia pe care a avut-o cancelarul german weekendul trecut cand a aflat vestea ca premierul elen Alexis Tsipras a cerut organizarea unui referendum pe tema acordului cu creditorii internationali.

Potrivit sursei citate, o Angela Merkel exasperata le-a spus apropiatilor din CDU ca politica lui Tasipras este "dura si ideologica" si ca "isi conduce tara intr-un zid, cu ochii larg deschisi".

Spiegel precizeaza ca citatele au fost confirmate de mai multi participanti la intalnirea desfasurata in Berlin, lunea trecuta. Sursele au precizat ca liderul german s-a aratat uimit ca Tsipras "poate sa joace ruleta cu o tara intreaga".

Spiegel o prezinta pe coperta celui mai recent numar pe Angela Merkel asezata pe ruinele unei Grecii prabusite, cu titlul "Die Trümmerfrau" - o trimitere la femeile care au adunat moloz de pe strazile Berlinului dupa al bombardamentele din Al Doilea Razboi Mondial, si textul "Daca Euro se prabuseste, la fel se intampla si cu mandatul de cancelar al lui Merkel".
  • Rezultatele referendumului din Grecia: 61,31% dintre greci au votat NU (impotriva masurilor de austeritate), iar 38,69% au votat DA (in favoarea masurilor cerute de creditorii externi)
  • Prezenta la urne a fost de 62,50%. Sursa si detalii
Citeste si:
  • Cristina Kirchner (Argentina) felicita Grecia pentru rezultatul referendumului: Poporul a spus NU conditiilor imposibile si umilitoare


Citeste mai multe despre   









12612 vizualizari
  • -52 (78 voturi)    
    salvarea Romaniei (Duminică, 5 iulie 2015, 17:40)

    xanti [utilizator]

    Indirect estul europei va fi salvat de dictatura finaciara germana.
    Grecia e la baza viitoarelor revolte in sud estul european.
    De abia astept sa vad mutra lui Merkel diseara vazand rezultatul NU ,stie ca scaunul se clatina,stie ca e sfarsitul UE,sfarsitul bancilor si maharilor imbuibati de miliarde de euro.
    NU!!!!!!!!!!!!!
    • +45 (61 voturi)    
      Comentariul clasic bullshevic (Duminică, 5 iulie 2015, 17:51)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar sa bei din banii "maharilor" iti place asa-i?
      • +11 (17 voturi)    
        Lasa-l in pace (Duminică, 5 iulie 2015, 18:08)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Daca avea minte pleca din Rusia de mult.
      • -16 (22 voturi)    
        bleah (Duminică, 5 iulie 2015, 21:40)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        al tau e comentariu tipic de sluga la mafie
    • +7 (13 voturi)    
      Ce v-ar mai place (Duminică, 5 iulie 2015, 17:58)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sa ne transformati in ceva gen Sudan sau Liban . Dar nu se poate , nu este suficient soare ca sa ne tampeasca de tot .
    • +8 (12 voturi)    
      te inseli (Duminică, 5 iulie 2015, 18:00)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu te grabi cu presupunerile, madam Merkel e la cote ridicate de popularitate in Germania, iar ea e cancelar pentru ca asa vor/voteaza nemtii, deci nu tine de atitudinea fata de Grecia, atitudine care de fapt e aplaudata in Germaia. Riscul pentru Europa e mare, dar ar fi pacat sa cada acest proiect din cauza unor greci lenesi! Chiar si daca va cadea, proiectul va supravietui in jurul Germaniei, situatie in care insa noi vom fi pe dinafara, la cheremul Rusiei.
    • +10 (12 voturi)    
      Bancile nu pot sa dispara (Duminică, 5 iulie 2015, 18:52)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De cand s-a batut prima moneda asa functioneaza lumea. Ai de ales, mergi inainte prin munca (ceea ce voi comunistii proslaviti dealtfel)...sau traiesti ca triburile alea din Papua sau Amazonia.
      Culmea ca si comunistii au banci. Ai uitat de cooperativele de credit sau de CEC-ul de pe vremuri???
    • +11 (15 voturi)    
      Numai o uniune (Duminică, 5 iulie 2015, 18:54)

      math [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...euroasiatica cu Rusia, acest popor educat si salvator, ne poate aduce bunastarea si fericirea. Jos cu imperialistii care ne dau bani cu imprumut atunci cand (din cauza unei inteligente superioare) cheltuim mult peste ce ne permitem. Tsipras si Putin cei mai iubiti conducatori. Ponta nu este departe, umple in continuare orice stadion.
      Fiti vigilenti si contribuiti la revolutia care va destrama UE. Cu pensionarii si asistatii sociali inainte spre victoria finala !
    • +11 (13 voturi)    
      Tu (Duminică, 5 iulie 2015, 18:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      stii,ma ,cate sate din Romania au apa curenta si canalizare pe bani moca de la UE?Tu stii,ma, cate mld.de euro ne-a alocat UE si noi n-am fost in stare sa facem proiecte pentru a-i cheltui?
      Merkel va fi fericita ,ma, la NU,ca nu mai cheltuie bani cu toti prostii.
      • +6 (10 voturi)    
        nu are relevanta (Luni, 6 iulie 2015, 0:41)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        El nu bea apa niciodata. Numai vodca.
    • +8 (10 voturi)    
      Lasa-ne (Duminică, 5 iulie 2015, 19:01)

      EMP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De ce nu te duci dumneata in Cuba, Venezuela sau Coreea de Nord sa vezi ce frumoasa-i viata fara democratia putreda europeana, fara banci si alte institutii caracteristice economiei de piata?
      Stim cu totii ca nu traim intr-un sistem ideal dar anarhisti politici ca dumneata nu reprezinta o solutie.
    • +8 (10 voturi)    
      Era sa iti dau reply... (Duminică, 5 iulie 2015, 19:35)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ... dar ce folos cit timp bati niste cimpii infioratoare. Va da net acolo la voi acolo? Si daca da, il folositi numai ca sa emiteti timpenii? De ce nu te duci mata in Coreea de Nord si ne lasi pe noi cu chestiile astea complicate cu finantele, cu sud estul Europei etc?
    • +7 (9 voturi)    
      Dacă ai fi cât de cât responsabil ..... (Duminică, 5 iulie 2015, 22:03)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ... ar trebui să te preocupe ma degrabă mutra grecilor în așteptarea pensiilor și a salariilor.
      Oricum UE fără Grecia s-ar simți cu mult mai bine decât Grecia fără UE!
      Iar felul în care vezi "salvarea" estului Europei, mă face să cred că ești plătit de către marele prieten de la răsărit.
    • +9 (11 voturi)    
      dictatura financiarra germana (Duminică, 5 iulie 2015, 22:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Gindire tipica de uslamist educat la antena3.

      Deci a consuma doar cit produci repprezinta dictatura finaciara. A-ti plati datoriile tot dictatura financiara e. Adevarata democratie, dupa mitea creatsa a asistatului social uslamist, e atunci cind nemtii muncesc, platesc taxe iar grecii ies la pensie la 55 de ani cu pensie medie mai mare ca a nemtilor. Si asta, bineinteles, pe banii imprumutati de la nemti.

      Las ca o savezi democratie in Grecia cind vor ajunge sa manince coaja de copac pe post de piine.
  • +11 (13 voturi)    
    CAMELEONUL VEDE DEOBICEI BINE . ACUM NU E CAZUL (Duminică, 5 iulie 2015, 17:59)

    arheopterix [utilizator]

    O tara e ca o familie . Daca cheltuesti mai mult decit produci si in loc sa iti revii te mai si inprumuti ....E limpede ca te paste falimentul , . Ce e asa de greu de inteles daca cestiunea va doare atit de tare , dati un anunt ca veti intretine personal o familie de greci (care nu concepe sa traiasca sub 1000 EURO /LUNA
    • +9 (11 voturi)    
      Scuze dar nu ai inteles (Luni, 6 iulie 2015, 0:47)

      math [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      1000 Euro/luna pentru o familie de greci !? E foarte putin chiar daca sunt pensionari. Acest popor mandru si viteaz are un standard mult mai ridicat.
      Abia astept sa-i vad peste vreo 7 zile.
      Nebunii aia doi sunt in stare de orice inclusiv sa creeze o criza umanitara. "Sariti, imperialistii in frunte cu Merkel vor sa ne omoare prin infometare. sa termine ce nu au reusit in WW2 !"
  • +10 (12 voturi)    
    Grecia in literatura populara (Duminică, 5 iulie 2015, 18:21)

    minup [utilizator]

    Vreme de restriste,jale
    Nu mai au grecii parale
    Stau la coada pensionarii
    Pentru ei muncesc Germanii
    Vor in lume sa se stie
    Ca traiesc pe datorie
    Vor sa stie lumea toata
    Despre plata , niciodata
  • -3 (9 voturi)    
    Deasupra ruinelor... (Duminică, 5 iulie 2015, 18:27)

    magojanul [utilizator]

    NU nu este bine sa consumi si sa nu platesti. Insa nu s-a inteles bine mecanismul CE. Acum e prea tarziu. Toata lumea consuma fara munca sau asa pe hartie niste bani care au venit de undeva. Acesti bani nu se reflecta in produse , in ceva fabrica construita nou, care ar fi adus si locuri de munca. Nu . acest tip de trai din comunitate nu este sanataos unii produc si obliga pe ceilalti sa cosume prin creditele date asa moca, spun ei. Acolo sau aici la noi sau in Grecia toti traim , bine acum pe niste bani primiti. Unde sunt investitiile care ar fi trebuit sa dea inapoi aceste imprumuturi. Doar nu ati crede precum Grecii ca sunt fara intoarcere , si nu trebuie dati inapoi. Aceasta intelegere tine doar pana cand te saturi de batjocura lor, si , cand vrei sa spui ceva te ameninta cu alungarea din zona euro!! Acum pot face asta pentru ca tu, romanule, tu grecule ti-ai taiat fabricile si productia ta si ai dat-i la fier vechi. NU mai ai nimic unde sa mergi si ce sa mai faci ca ai distrus economia si industria ta. Si, este musai sa pleci unde , taman in Germania si-n tarile Europene care beneficiaza de saracita si ruinarea tarilor pentru a angaja in economia si industria lor milioane de oamnei pentru a-si asigura prezentu si viitorul. Noi romanii o s atrebuiasca sa ne cumparam copii inapoi pentru a putea avea brate tinere de munca, pentru a putea asigura continuitatea pensiilor, a posibilitati de a trai decent a acelora care datorita varstei trebuie sa se ingrijeasca pana la capatul zilelor. Iata un adevar crud pe care nu l-am luat in serios de la bun inceput. A fost comunismul foarte lung si foarte greu , insa nu trebuia sa renuntam asa usor la demnitatea de a fi romani. Acolo unde o familie se imprastie in lume, casa se ruineaza si dispare, acea familie nu o sa mai aba motiv pentru a se intoarce cand stie ca nimic si nimeni nu-i mai asteapta. Asa si Romania o data ce ati parasit-o inapoi nu veti veni poate acum dar din ce in ce mai rar. Ruinele nu atrag niciodata.
  • +12 (16 voturi)    
    UE a aplicat degeaba un plan Marshall pt. GR! (Duminică, 5 iulie 2015, 18:31)

    Plagarus [utilizator]

    " Grecia a primit prin Pla­nul Marshall ajutor per capita mai mult decât Germania şi de şapte ori mai mult decât inamicul istoric, Turcia.
    In plus, a fost prima ţară care a beneficiat de sume, încă din ianuarie 1947, alături de Turcia, pentru că ambele erau privite ca barieră în calea expansiunii sovietice.
    Atenei i se cerea să nu mai acumuleze datorii noi înainte de plata vreunei dobânzi sau sume oarecare creditorilor.
    Se astepta ca măcar anul 2015 să-l închidă pe un mic plus, ca dovadă de efort şi bună-credinţă în reforme, apoi om vedea noi ce facem şi cu sumele restante, cât şi cum le re­du­cem. Este exact ce începuse să facă Gu­ver­nul Samaras, mai dificil şi mai lent decât aştepta lumea isterizată de criză, e drept, dar în direcţia cea bună. Şi exact ceea ce ezită să-şi asume noul guvern, din teama de votanţi, cărora le-a promis iresponsabil şi fără vreun temei economic să dea din nou drumul la robinetul cu cheltuieli pe datorie, sperând că asta va produce creş­tere şi bunăstare, deci PIB mai mare. Asta nu se va întâmpla însă, dacă banii se duc pe reangajarea funcţionarilor restructuraţi şi pe noi ajutoare sociale, fireşte; eco­no­mia nu se va relansa, iar datoria va începe iar să urce.
    Dacă Berlinul a beneficiat de X, Y, Z după război, inclusiv ştergere de da­torii, atunci de ce nu şi Grecia acum?
    13 miliarde de dolari (cam 140 miliarde de dolari în preţurile de azi, comparabil cu bugetul anual al UE) au fost folosiţi între 1948 şi 1951 pentru susţinerea eco­nomiilor europene, cu efec­te spectaculoase, peste aş­teptări: creşterea eco­no­mi­că s-a relansat rapid.
    Topul ajutoarelor arată aşa: Marea Britanie (3,3 miliarde); Franţa (2,3 miliarde); abia apoi Germania (1,4 miliarde) urmată în­dea­proape de Italia (1,2 miliarde) şi Olanda (1,1 miliarde); iar în continuare încă 11 alte ţări." (Sorin Ionita )
    • +3 (5 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxxx (Luni, 6 iulie 2015, 9:04)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      S-a calculat exact. Grecia a primit pana acum echivalentul a 36 (treizeci si sase) planuri Marshall aici fiind suma corectata si la relatia curs actual/curs de pe vremea Palnului Marshall initial.
  • +10 (12 voturi)    
    GrExit (Duminică, 5 iulie 2015, 18:39)

    Raju [utilizator]

    Niciodata Angela Merkel nu a fost mai populara ca acum. Presa de stanga un vrea sa stie de miliardele de euro trimise de Germania pentru salvarea Greciei, tara a carei guvern minte inca de la intrarea in EU. Grecia este tara care nu poate supravietui singura fara ajutorul Germaniei, Olandei, etc. Guvernele Greciei au aruncat cu bani fara sa se gandeasca la lipsa surselor de finantare, mentalitate de ...cersetori.
    • +4 (6 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxxx (Luni, 6 iulie 2015, 9:07)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Si nerusinati pe deasupra. Se revolta ca Slovacia unde pensia medie este 342 euro pe luna refuza sa mai sustina financiar Grecia cu o pensie medie de 882 euro lunar (deci nesemnificativ mai mica decat in Germania). De remarcat ca in anul 2010 pensia medie in Grecia era cu 40& mai mare decat cea din Germania.
  • +17 (19 voturi)    
    deci (Duminică, 5 iulie 2015, 19:04)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Femeia asta e singura care s-a gandit ca grecii n-au nici o sansa sa plateasca datoria aia imensa si i-a presat pe creditori aucm 2 ani sa taie o parte din ea.
    Tot atunci a cumparat aproape toata datoria greciei (60%+) ca sa nu intre astia pe mana creditorilor, si acum le cere sa faca ordine in legi sa fie macar sustenabili. Tsipras asta zice he he daca ai fost prosta sa le cumperi e problema ta. Uite eu iti arat ca nu facem nici macar ordine si asteptam sa ne dai bani si deacum incolo facem pariu ? ... si sta 6 luni cu mainile in san si urla prin ziare si al tv.
    Rezultat ? De 6 luni economia greciei aia care era e pe duca, au 36 de miliarde in minus facute in ultimele 6 luni de care au nevoie chair si daca li se sterge orice datorie si asta doar pt a ajunge la zero.
    Si cine e ala rau ? Merkel. Ceteodata nesimtirea castiga ingredibil de multi adepti. Daca Merkel le da vreun ban inseamna ca e chiar fraiera.
  • -19 (21 voturi)    
    uraaaa euro (Duminică, 5 iulie 2015, 19:48)

    xanti [utilizator]

    La gunoooooooi !!!!!!!!!!
  • -19 (23 voturi)    
    Eu unul as dori (Duminică, 5 iulie 2015, 20:25)

    potaissa [utilizator]

    o schimbare in Berlin. Cat de repede.
    • +5 (9 voturi)    
      de aia (Luni, 6 iulie 2015, 0:19)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Germania e unde e si noi unde suntem
      Media populatiei decide pentru toti dar la aia media e mai serioasa si mai desteapta
      • -4 (8 voturi)    
        Eu n-am votat-o (Luni, 6 iulie 2015, 7:00)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        si stiu de ce. Germania ar fi mult mai departe fara Merkel.Dar tu n-ai cum sa intelegi...
  • +3 (5 voturi)    
    Bibi (Duminică, 5 iulie 2015, 21:19)

    Joseph18 [utilizator]

    Credeti ca de vina este Netanyahu?
  • +16 (18 voturi)    
    hehe (Duminică, 5 iulie 2015, 22:29)

    DanielStroe1 [anonim]

    Astept cu nerabdare momentul in care guvernul Greciei cu 10 drahme in buzunar va trebui sa plateasca pensii de 20 :)))) O sa fie foarte distractiv.
    • +7 (11 voturi)    
      si eu (Luni, 6 iulie 2015, 0:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui DanielStroe1

      dar o sa ajunga la fraze despre "imperialisti" si sudoarea proletarilor ... cevagen Hugo Chavez
      Ce mi-e mie teama e ca Tsipras&co sunt chiar javre si o sa vanda chinezilor care o sa ii foloseasca drept marionete impotriva eu ... pe ei o saii doara in fund ca ei iau spagi dar o sa ii puna pe nemti contra chinezilor si practic o sa intrebe "care da mai mult ?"
      • +1 (3 voturi)    
        stai (Luni, 6 iulie 2015, 12:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        linistit domnu' adrian, china gindeste intotdeauna pe termen lung si nu-si va strica relatia privilegiata cu germania de dragul greciei, care practic inseamna zero pentru economia chineza.
    • +1 (3 voturi)    
      get popcorn :D (Luni, 6 iulie 2015, 10:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanielStroe1

      o sa fie distractiv...
      pacat de aia 38% din greci...
  • +3 (5 voturi)    
    Si cu ce e Merkel de vina? (Luni, 6 iulie 2015, 8:01)

    BEDE [utilizator]

    Grecii au inceput sa contracteze datorii in urma cu vreo 20 de ani. Nu de azi sau de ieri au ajusn ei sa datoreze 300mld EUR... Si, ce era ea sa faca? era correct sa spuna: lasati-i pe greci sa nu ramburseze nimic, ba mai dati-le inca si bani in continuare ca sa o duca bine? A ajuns intr-o pozitie tare ingrate. Dar, ma rog, asta este politica, si cine ajunge in frunte, inevitabil, ajunge sa fie injurat. Da, cum a fost si cu Margaret Thatcher, de pilda. Si nu numai: si pe Hollande il injura multi - si parca ar avea si de ce, la cat a promis fara sa-is puna problema daca e in stare sa faca...
    Macar in occident, cand se dovedeste ca cineva nu poate rezolva problemele, altcineva vine in locul lui in functie, ceea ce nu se intampla in Rusia...