Comisia Europeana "respecta" rezultatul referendumului grec. Donald Tusk a convocat pentru marti un summit al zonei euro

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 3:42 Actualitate | Internaţional

Donald Tusk
Foto: Agerpres/Xinhua
Dupa ce grecii au respins prin referendum acordul propus de creditorii internationali, presedintele Consiliului European, Donald Tusk, a convocat un summit extraordinar al zonei euro pentru marti, 7 iulie, la ora 16:00 GMT, transmit agentiile AFP si EFE, citate de Agerpres. Anterior, presedintia franceza a anuntat ca o astfel de reuniune a fost solicitata de presedintele francez Francois Hollande si de cancelarul german Angela Merkel, care au avut o convorbire telefonica dupa aflarea primelor rezultate ale referendumului din Grecia.

In ceea ce priveste Comisia Europeana, aceasta a anuntat duminica seara ca "respecta" rezultatul referendumului din Grecia, iar presedintele acestei institutii, Jean Claude-Juncker, va avea luni consultari cu Donald Tusk, cu seful Bancii Centrale Europene, Mario Draghi, si cu presedintele Eurogrupului, Jeroen Dijsselbloem, iar marti va rosti un discurs in fata Parlamentului European.

Presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, este unul dintre putinii oficiali din Europa care au exprimat o opinie duminica seara, dupa aflarea rezultatelor referendumului. "Trebuie sa respectam suveranitatea si vointa grecilor, exprimata astazi la referendum", a spus el intr-o declaratie televizata, in care a cerut guvernului de la Atena "sa faca in orele urmatoare propuneri cu sens si constructive, care sa permita reluarea negocierilor, altfel vom ajunge intr-un moment foarte greu, sau poate chiar dramatic".

"Grecii au spus "Nu", dar 18 membri ai zonei euro au cazut de acord asupra propunerilor pentru care grecii au spus "Nu". Aceasta este democratia in Grecia (...), dar guvernele si parlamentele democratice din alte tari au alta parere", a adaugat Schulz.

Acum totul depinde de propunerile care vin din Grecia, a mai spus presedintele PE, care a propus ca la summitul de marti al zonei euro sa se discute si un program de ajutor umanitar pentru Grecia, avand in vedere faptul ca situatia populatiei acestei tari devine mai dificila pe zi ce trece. In acest context, el l-a criticat pe ministrul grec de finante, Yanis Varufakis, care a promis ca, in pofida crizei de lichiditati, bancile se vor redeschide. "Oamenii de rand, pensionarii, bolnavii sau copii nu trebuie sa plateasca pretul" pentru aceasta situatie "dramatica", a conchis Schulz.

La randul sau, presedintele Eurogrupului, Jeroen Dijsselbloem, a declarat ca rezultatul referendumului din Grecia este "foarte regretabil pentru viitorul" acestei tari, a carei economie are nevoie de "masuri dificile si de reforme care sunt inevitabile". "Nu vom astepta initiative din partea autoritatilor" de la Atena, a mai spus presedintele Eurogrupului, institutie care va avea de asemenea o reuniune extraordinara inaintea Consiliului European de marti.
  • Rezultatele referendumului din Grecia: 61,31% dintre greci au votat NU (impotriva masurilor de austeritate), iar 38,69% au votat DA (in favoarea masurilor cerute de creditorii externi)
  • Prezenta la urne a fost de 62,50%. Sursa si detalii
Citeste si:
  • Cristina Kirchner (Argentina) felicita Grecia pentru rezultatul referendumului: Poporul a spus NU conditiilor imposibile si umilitoare


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4445 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    a respecta rezultatul....... (Luni, 6 iulie 2015, 7:17)

    novator [utilizator]

    .....la un referendum este de bun simt pentru ca el reprezinta vointa majoritatii unui popor.
    Daca grecii au hotarat sa isi taie singuri creanga de sub picioare, ii priveste dar asta nu inseamna ca ceilalti trebuie sa sufere pentru aceasta decizie.

    Asa ca, Tsipras si gasca lui, vor trebui sa se descurce fara a mai cersi imprumuturi din banii nostri, pe care sa nu le mai poata rambursa.

    Sunt curios daca vor avea curajul sa recupereze banii de la adevaratii vinovati, adica de la politicienii care au jefuit, in mod "democratic", Grecia.
    Ar fi o prima dovada de aparare a interesului natiolnal dar si inceput sfarsitului pentru actuala clasa politica a europei, vinovata de dezastrul in care se afunda UE.
  • +10 (14 voturi)    
    Bietzii greci! (Luni, 6 iulie 2015, 7:54)

    BEDE [utilizator]

    sigur ca ar vrea sa aiba in continuare beneficiile sociale pe care le-au avut pana acum. Da, si mie mi-ar place... Numai ca majoritatea sunt destul de prosti ca sa-si inchipuie ca spunand NU rezolva problemele. Acel NU inseamna, de fapt, "nu ne place ce vrea UE". Bine, de accord, dar atunci inseamna ca trebuie sa se descurce singuri. Si nu prea vad cum ar putea singuri, din resurse proprii. sa-si asigure in continuare acele beneficii sociale cu care s-au obisnuit. Daca sunt in stare, atunci bravo lor! Dar nu prea as crede ca vor putea... Fraierii nu realizeaza ca este o distanta de la ceea ce isi doresc pana la ceea ce pot realiza practice.
    Si tare mi-e teama ca Ponta si maretzul P$D procedeaza exact dupa modelul grecesc. Acum reduc fara cap taxele, dau pensii mai mari mai ales la fostii military si politisti... Si apoi? Ramane responsabilitatea guvernului care va veni sa faca bine sa asigure sursele de finantare... Si, va putea acel govern? Eu prevad ca nu... Iar fraierii vor zice ca tot P$Dul e cel mai bun... D-aya iubesc eu mult partidele de stanga!
    • -5 (9 voturi)    
      Aici e vorba de Grecia, (Luni, 6 iulie 2015, 11:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      dar marota Ponta te bantuie stimabile,si da-i la lupta cea mare!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Idiotul ce nu invata din lectia istoriei (Luni, 6 iulie 2015, 14:49)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        e pedepsit sa o repete. E evidenta contagiunea populismului de extrema stanga in regiune cu consecinte catastrofale asupra economiilor. cand combini programe sociale cu reduceri de taxe si taieri de investitii (genialul ponta care gandeste cu genunchiul) drumul catre situatia Greciei e sigur.
  • -6 (20 voturi)    
    comisia europeana respecta ? (Luni, 6 iulie 2015, 8:17)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Vointa romanilor din 2012 nu a fost respectata!
    • +3 (9 voturi)    
      ??? (Luni, 6 iulie 2015, 9:25)

      Cristi_B [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      la ce te referi?
    • 0 (6 voturi)    
      Tocmai fiindca le respecta... (Luni, 6 iulie 2015, 9:50)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      au decurs lucrurile asa cum au decurs si nu cum a dorit uslamul.
      • -2 (6 voturi)    
        Tocmai asta e problema, (Luni, 6 iulie 2015, 11:13)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        votul masiv al cetatenilor Romaniei a fost aruncat la cos,si acum se vad rezultatele negative,iar procurorii chiar asta cerceteaza,frauda basistilor la referendum,fraudarea de catre USL s-a dovedit a fi un mare fas!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Vot masiv sau nu a fost (Luni, 6 iulie 2015, 14:51)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Strict interpretat conform legilor tarii. Aceasta e prima conditie a statului de drept. Concept strain papagalilor neo-comunisti si smenarilor politici ce vor doar controlul unei tari
    • +1 (5 voturi)    
      bineinteles ! (Luni, 6 iulie 2015, 10:55)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      - respecta doar ce le convine
      - voteaza ce vor, fara a consulta pe nimeni
  • 0 (8 voturi)    
    TREBUIE (Luni, 6 iulie 2015, 10:06)

    jidanul [utilizator]

    Grecia trebuie neconditionat ajutata pentru lectia de democratie care a dat-o tuturor tarilor din UE si din lume. Grecii vor trebui sa inteleaga ca trebuie sa reduca drastic evaziunea fiscala si coruptia dar, este clar ca poporul nu trebuie sa intre in austeritate. Binele unui popor, sanatatea si viata sunt cu mult inaintea austeritatii. Austeritatea care a fost in Romania arata foarte clar ca este cea mai proasta solutie, cea ce a fost recunoscut si de FMI, BM si CE. Austeritatea este posibil sa apara atunci cand este un cataclism natural major si/sau un razboi.
    • 0 (8 voturi)    
      Nu l-ati vazut pe Basescu (Luni, 6 iulie 2015, 11:15)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      cum se bate cu caramida-n piept,cica a salvat Romania,a salvat pe naiba,a profitat de criza pentru a taia banii care ulterior au fost furati de gasca sa de infractori!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Caldura ? (Luni, 6 iulie 2015, 14:53)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Se pare ca singurul tau neuron functional a clacat. far masurile de austeritate soarta Romaniei ar fi fost cu adevarat grea. Daca ai argumente si date te rog sa le prezinti daca ai numai simtiti si impresii discuta-le acasa.
        • +1 (1 vot)    
          Neuronul meu singular (Marţi, 7 iulie 2015, 13:04)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          imi spune ca numai la ANRP daca nu se fura si nu trebuiau taierile,de restul furturilor sa nu mai vorbim!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Respect grecia (Luni, 6 iulie 2015, 12:06)

    xanti [utilizator]

    Niciodata nu o sa ajungem la nivelul de respect al grecilor.
    Nu avem oameni politici de calibrul lui Tsipras.
    • -1 (3 voturi)    
      "Calibrul" Tsipras (Luni, 6 iulie 2015, 14:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Un om politic cu care nu discuta nici un politician serios. Credibilitate zero, program pentru grecia zero, populism 100%. Nivelul de respect pentru Greci in lumea civilizata nu a fost niciodata foarte mare acum e nul. Au votat fara sa stie ce acum vor masura foarte exact consecintele.
  • -1 (5 voturi)    
    Felicitari /s (Luni, 6 iulie 2015, 12:17)

    EXEs [utilizator]

    Sincer ma bucur ca lucrurile au fost clare si prostimea si-a putut exprima in mod liber incompetenta si imbecilitatea cat mai clar si mai vizibil. Pe DW am vazut cat de fericiti erau cretinii pentru marea lor "victorie" impotriva "imperialistilor nazisti vestici". Europa a fost construita pe niste principii economice si de civilizatie comune. Sincer nu sunt sigur ca grecii au respectat vreodata principiile economice occidentale, iar la cele de civilizatie am de asemenea indoieli dat fiind influentele fanariote din Romania.
    Astept solutia lui Merkel de care germanii s-au cam saturat se pare si o cam strang cu usa. In principiu trebuie sa-i salveze pe greci fara sa le faca compromisuri de continuare a furaciunilor. Nu vad cum poate obtine asta cu actualul guvern pe care ea l-ar fi vrut schimbat cu unul de tehnocrati, lucru care nu se va intampla pentru ca Tsipras practic s-a reales la acest referendum.
    Acum o sa vedem cam cat de buna e Merkel pentru ca din pacate pana acum nu a fost nevoita sa dovedeasca mai nimic. A distrus simbolul unificarii Germaniei si apoi a domnit steril fara sa reformeze in nici un fel Europa. Miscarea cu renuntarea la energia nucleara a fost interesanta, dar e posibil sa fi fost doar un compromis facut lui Obama si nu o miscare prea bine gandita. Europa are nevoie de un lider si daca el nu e Merkel acum o sa stim sigur. Este momentul marilor clarificari. Inca o data /sincere felicitari grecilor.