De ce nu mai sunteti niste pacienti cuminti?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 8:15 Actualitate | Esenţial

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Ce? Pana acum nu stiati ca exista in Romania spitale de stat cu saloane murdare, unde mancarea e servita la ligheane? Stiati. Pai si atunci ce v-a apucat sa trimiteti fotografii la presa si sa va plangeti de conditiile de acolo?

De ce nu mai sunteti niste pacienti cuminti? De ce nu mai sunteti niste medici disciplinati? De ce deranjati? La ce mai sperati?

 
Ministerul Sanatatii a fost obligat sa reactioneze la lipsa de igiena si la absenta materialelor sanitare de baza din mai multe spitale mari din Ploiesti, Satu-Mare, Iasi, Bacau, Craiova, Vaslui sau Bucuresti. A trimis comisii de control. A dat comunicate de presa. S-a agitat.

Cel mai probabil este ca toate aceste defecte impardonabile (mancare la lighean sau dusuri fara apa calda) erau cunoscute de Ministerul Sanatatii. Sau, cel putin oficial, ar fi trebuit sa fie cunoscute. Caci ministrul Sanatatii are la dispozitie cateva zeci de Directii de Sanatate Publica (DSP) al caror rol este chiar identificarea acestor probleme si raportarea lor.
 
Doar ca toate cazurile mai sus enumerate au fost facute publice, prin intermediul presei, de catre pacienti si medici. Nu de la Ministerul Sanatatii am aflat ca toaletele celui mai mare spital din Satu-Mare sunt imputite. Nu de la DSP Prahova am aflat ca medicii celui mai mare spital din Ploiesti opereaza de mai multe ori cu bisturiuri de unica folosinta.

Ministrul Sanatatii fuge de scandaluri, iar directorii DSP-urilor nu vor conflicte cu puternicii din judetul lor. Exista insa o frica comuna si unora, si celorlalti: frica de puternicii baroni locali.
 
Putini romani constientizeaza ca majoritatea spitalelor de stat sunt dirijate astazi (efectul descentralizarii) de baronii locali. Aproape trei sferturi dintre ele se afla de cativa ani in subordinea Consiliilor Judetene sau Locale. Baronul locului este cel care numeste si destituie directorul unui spital. Si chiar daca fondurile vin de la Ministerul Sanatatii si de la Casa de Asigurari, directorul spitalului este cel care decide pe ce si catre cine se cheltuie banii.
 
In aceasta privinta, Ministerul Sanatatii sufera de impotenta cronicizata: nu poate ridica de pe scaun un director de spital, oricat de incompetent sau hot ar fi acesta. Uneori nici nu vrea.

Il poate verifica prin intermediul DSP-urilor, dar oamenii de acolo traiesc in judet si nu au niciun interes sa faca valuri sau sa se puna rau cu stapanirea locala. Inca de acum trei ani se constata intr-un raport al Bancii Mondiale ca rolul de control si supraveghere al acestor DSP-uri este “prea slab”.
 
Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a incercat inca din primavara lui 2013 sa desfiinteze sau sa reorganizeze aceste DSP-uri. Nu a reusit, desi putea invoca faptul ca Banca Mondiala a recomandat exact acelasi lucru. De altfel, Eugen Nicolaescu a fost ingenuncheat de mai multe ori in 2013 de interesele baronilor din teritoriu. Daca citim comunicatele oficiale, vom vedea ca ministrul Sanatatii practic se roaga de Consiliile Judetene sa-i dea afara pe directorii incompetenti.

Dar baronii au numit, numesc si vor numi pe cine vor.
 
In acest context, un posibil instrument de influenta ar fi existenta unui top national al celor mai bune spitale din Romania care sa masoare nivelul de satisfactie al pacientilor. Astfel de topuri exista deja in alte tari si aparitia lor e un eveniment important. In Germania de pilda, spitalele sunt obligate sa publice anual un raport asupra calitatii serviciilor pe care le ofera.

Si Eugen Nicolaescu repeta de ani de zile, precum o cutiuta muzicala ruginita, ca trebuie sa punem pacientul in centrul sistemului. Mai mult, in primavara anului trecut Eugen Nicolaescu declara ca doreste sa introduca un chestionar de satisfactie in spitale: “sa mai stim si noi care e parerea oamenilor fata de ceea ce se face in spitalul respectiv”.

Dar ministrul Nicolaescu a uitat (!) ca aceste chestionare fusesera deja introduse in spitale, printr-o lege semnata tot de el in urma cu sase ani. Pe site-urile mai multor spitale exista deja un astfel de chestionar pentru evaluarea satisfactiei pacientilor, dar sub 2% din spitalele romanesti il pun activ la dispozitia pacientilor (studiu: Banca Mondiala).

Nu e in interesul nimanui sa se afle ce cred cu adevarat pacientii despre un anumit spital.


Chiar si atunci cand asta se intampla, chestionarele nu sunt colectate anonim: fie pacientul este pus sa le semneze, fie sunt preluate chiar de catre medicul curant. Raportul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate in care sunt povestite astfel de cazuri precizeaza cu onestitate ca “procentul foarte mare de asigurati care s-au declarat foarte multumiti poate ridica semne de intrebare asupra gradului de corectitudine sau onestitate cu care au fost completate chestionarele”.

Daca puterea baronilor e la zenit, atunci unde este puterea pacientilor? Ea rasare acolo unde oamenii s-au saturat. La Ploiesti, unde curajul medicului Dan Oprea de a vorbi a dus la demisia unui manager incompetent. La Satu-Mare si Bacau, unde sectiile pe care cativa pacienti au indraznit sa le arate, in toata mizeria lor, au fost inchise pentru a fi renovate si igienizate.

Pacientii au putere si, atunci cand vor invata ca e mai eficient sa o foloseasca decat sa taca, niciun ministru nu va mai putea uita de existenta unei legi pe care chiar el a semnat-o cu cativa ani in urma.

E asta o realitate prea indepartata? Probabil. Dar atunci recitesc ultimele comunicate de pe site-ul Ministerului Sanatatii, toate provocate de cativa oameni exasperati care au decis, in sfarsit, sa arate adevarul. Si incep sa sper.


NOTA: Daca doriti sa ne trimiteti fotografii din spitale le puteti incarca pe www.medalert.ro alaturi de o sesizare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

10466 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    dar de lipsa de medicamente, nu ziceti nimic? (Luni, 13 ianuarie 2014, 8:25)

    Dan [anonim]

    Recent am avut o ruda in spital. S-a operat de ceva obisnuit in aste zile -cancer.Am cumparat tot ce a avut nevoie pentru tratamentul pre si post operatie. "Aprovizionarea" am facut-o coborand si urcand 5 etaje in fiecare zi, de 4-5 ori pe zi, de la farmaciile strategic amplasate in fata portii spitalului....
    • +5 (5 voturi)    
      pai cine sa zica?! (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:43)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      or fi ei, ziaristii, vocea poporului, dar daca poporul alege sa taca...
      http://medalert.ro/sesizari
      si apoi mai vedeti.
      • -1 (5 voturi)    
        Dezamagitor (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:32)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Dupa titlu as fi crezut ca e vorba de faptul ca incet-incet pacientii incep sa faca denunturi la parchet impotriva spagarilor. Dar nu, articolul ne sugereaza ca de fapt marea majoritate a medicilor sunt oameni de caracter si ca marea problema a sistemului medical e ca niste directori, niste politruci sifoneaza banii. Si cum nu, majoritatea medicilor nu au onoare, ci marea majoritate iau spaga, articolul vrea sa ne prosteasca.

        Dle Mixich, se spune "se cheltuiesc" (nu "se cheltuie"), nici nu cautati in dex, intrebati un traitor din zonele ce au constituit odata Dacia romana.
    • +4 (8 voturi)    
      ai impresaia (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:53)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ca dl Mixich vrea sa ascunda lipsa de medicamente?
      Cit ti-a spus si ajunge sa te iei cu miinile de cap.
      Dar, ca s-o termin intr-un mod mai glumet:
      Toate astea trebuiau sa poarte un nume, si li s-a zis " Basescu e de vina, doctorul Calafat este nevinovat".
    • +3 (5 voturi)    
      despre medicamente (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:46)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      medicamentele au alt regim legal. nu reprezinta subiectul articolului, daca citesti titlul vei realiza imediat diferenta. exista cheltuieli reglementate de lege pe care directorii nu le pot afecta foarte mult, si exista cheltuielile de administrare, de la bai la contracte cu furnizori unde baronii au tot interesul sa-si bage nasul si li s-a facut loc treptat treptat.
  • +1 (7 voturi)    
    La ce mai speram? (Luni, 13 ianuarie 2014, 9:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    La PRIVATIZAREA SPITALELOR!
    • +1 (5 voturi)    
      Acolo sunt banii (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:12)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cu cat starea spitalelor e mai proasta, cu atat se pot vinde mai ieftin, de acolo ies comisioanele. Desi e probabil mai bine pentru pacient, pentru ca pentru stat pacientii sunt doar masa de manevra, asa e cand traiesti in dictatura.
  • +10 (10 voturi)    
    sa nu uitam sectorul privat (Luni, 13 ianuarie 2014, 9:21)

    ctrlm [utilizator]

    Contribuția sectorului privat devine mai puternică, în ciuda șicanelor gen nedecontare de către CAS etc. Și aici ma refer la servicii de calitate gen spital nu doar cabinete individuale.
  • +2 (6 voturi)    
    distrugatorii sistemului de sanatate (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:42)

    Marcelica2013 [utilizator]

    Nu mai incercati sa-l scuzati pe nicolaescu si toata conducerea tarii, principalii vinovati pt ceea ce se intampla in sistemul de sanatate. Pai cand subfinantezi sistemul si platesti cadrele medicale cu salarii de mizerie, e evident ca aici se ajunge. Degeaba prezentati articole cu medici arestati pt mita - e o chestiune absolut normala, si eu nu-i invinovatesc cu nimic, sau cu spitale murdare - e absolut normal la cati bani primesc.
    Degeaba incercati sa dati vina pe baronii locali - inca suntem stat unitar si comanda vine de la centru. Guvernul are puterea sa schimbe baronii din pozitiile lor... daca doreste.

    Bani sunt, dar se cheltuiesc pe autostrazi si asfaltari la suprapret, schimbari inutile de borduri, stadioane de sute milioane de euro, adaposturi pt caini vagabonzi, sute de tone de mancare pt acestia, in timp ce oamenii sunt tratati mai rau decat cainii.

    Pai daca s-ar eutanasia cainii aia pe care-i intretin ei in adaposturi s-ar rezolva problema mancarii si medicamentelor in toate spitalele bucurestene. Ia faceti un calcul. Sigur, directiile vin si din afara, ONG-urile sponsorizate de te miri cine, cu putere de lobby (=spaga) nu ne vor deloc binele, asta e clar.

    Romanii sunt oameni de bun simt, finanteaza cu banii lor ceea ce guvernantii subfinanteaza - de aici platile informale din spitale. E un lucru bun, dar statul ar vrea sa incaseze si banii aia, doar doar nu mai ajunge nimic la medici, si vor fi nevoiti sa plece din tara sau sa se reorienteze. Ca de fapt asta e scopul lor.. distrugerea sistemului de sanatate.

    Tot ce-am spus e valabil si pt educatie.
  • +3 (3 voturi)    
    Birocratie romaneasca (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:44)

    g01an [utilizator]

    vai de steaua noastra cu sistemul asta imbarligat. si mai rau este ca nu exista un motiv concret pentru care a ajuns in starea asta, doar incompetenta ani de zile la rand, de la juristii care scriu textul de lege, de la partidele care au cerut modificarile in lege, la oamenii din sistem birocratic care accepta schimbarile pasiv.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui (Luni, 13 ianuarie 2014, 14:02)

    Mao2 [utilizator]

    sa se impuna tot maxim doua mandate ca si la presedentie altfel astia nu mai mor decat in parlament...
  • +5 (9 voturi)    
    vesnica scuza: salarii mici, deci tragem chiulul!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:55)

    angela [anonim]

    Hai, lasati-o mai moale cu salariile mizerabile. Pai cand s-au angajat in sanatate, stiau exact ce si cat li se ofera. Ne place sa ne tot ascundem dupa perdeaua cu salariile. Din cauza salariilor mici, femeia de serviciu spala doar cu apa chioara pe jos( dezinfectantele si le duce acasa), asistenta nu are o fasa sau un plasture decat daca ii bagi 10 lei in buzunar, medicul nu are vreme de consultatii sau operatii decat dupa primirea plicului, etc... Mutati-va mai neen in sectorul privat, unde avem aceleasi salarii ca bugetarii,dar munca dubla si lacat pe gura, ca altfel la cea mai mica greseala sau nemultumire suntem pusi pe liber!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Ma lasi!... (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:35)

      ion si maria [anonim] i-a raspuns lui angela

      "Hai, lasati-o mai moale cu salariile mizerabile. Pai cand s-au angajat in sanatate, stiau exact ce si cat li se ofera."
      Dupa cat primesc atat ofera. E normal.
    • +1 (1 vot)    
      dezinfectantele, le aducem noi... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 8:57)

      florin [anonim] i-a raspuns lui angela

      ... de acasa de multe ori!
  • +1 (5 voturi)    
    stiu (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:16)

    ggna [utilizator]

    Basescu e vinovat!
  • +6 (6 voturi)    
    Pt toti nesimtitii (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:28)

    KostasP [utilizator]

    care repeta aceeasi placa la nesfarsit cum ca de aia e murdar in spitale pt ca femeia de servici e platita mizerabil, samd. Imputitul e imputit si cand are bani si cand n-are. Hotul este hot si cand e bine platit si cand nu este. Societatea romaneasca este imputita si corupta pina in maduva oaselor, de la femeia de servici si portar pina la chirurg si directorul de spital, de aia Romania este cum este, nesimtitilor. Omul sarac dar bine crescut este intotdeauna curat si ordonat, paparudelor. Nu exista speranta pt voi.
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:37)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Haideti sa gandim si in sens invers. Salariile mici atrag oameni pe masura.
      Si ar mai fi un aspect care o sa iasa la iveala abia in vreo 10 ani. Sunt anul 5 la medicina si mi-e groaza cand ma uit in jur si realizez ca la momentul de fata studentii se impart marea majoritate in doua categorii:
      1.Cei care isi dau interesul, muncesc pe rupte si care mai mult de jumatate intentioneaza sa profeseze in afara.
      2. Cei care trec prin facultate ca gasca prin apa. Exemplu : am un coleg care in anul 4 a aflat unde se afla ficatul !! E inadmisibil ca i s-a permis sa treaca de anul 1. Omul asta va ajunge in curand sa profeseze !!
      In vreo cativa ani, spaga si conditiile mizere din spitale vor fi nimic comparativ cu pregatirea medicala ce lasa de dorit a viitorilor medici.
  • +2 (2 voturi)    
    doar noi pacientii (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:00)

    virginia [anonim]

    in primul rand noi, pacientii trebuie sa reactionam si sa nu ne mai temem sa spunem clar si deschis tot ceea ce ne deranjeaza. asta ar fi un inceput!