Palmares istoric pentru lotul olimpic de astronomie: Romania a obtinut 7 medalii la Olimpiada Internationala de Astronomie

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2013, 17:16 Actualitate | Esenţial

Olimpicii romani la Astronomie
Foto: edu.ro
Lotul olimpic al Romaniei a obtinut cele mai bune rezultate din istoria participarilor la Olimpiada Internationala de Astronomie, anunta Ministerul Educatiei intr-un comunicat remis HotNews.ro. Elevii romani au obtinut in total 7 medalii, dintre care 2 medalii de aur, 2 medalii de argint si 3 medalii de bronz. In clasamentul neoficial pe natiuni, Romania a ocupat locul 3.

Olimpiada Internationala de Astronomie s-a desfasurat in perioada 6 - 14 septembrie, in Vilnius (Lituania). Aceasta a fost a XVIII-a editie a olimpiadei, care a reunit peste 160 de concurenti din 18 de tari.

Medaliile de aur:
  • Paul Andrei Draghis - elev in clasa a XII-a la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare. El a mai castigat anul acesta si medalia de argint la Olimpiada Internationala de Astronomie si Astrofizica, care s-a desfasurat in Grecia. Paul Andrei Draghis este laureat cu aur si la editia precedenta a Olimpiadei Internationale de Astronomie. 
  • Tudor Suciu - elev in clasa a XII-a la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare
Medaliile de argint:
  • Andrei Catalin Raduc - elev in clasa a IX-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti
  • Malina Rosca - absolventa a clasei a VIII-a la Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" din Alba Iulia
Medaliile de bronz:
  • Maria Cristiana Dedu - eleva in clasa a IX-a la Colegiul National "Petru Rares" din Piatra-Neamt
  • Sebastian Trifa - elev in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti
Tarile care au participat la Olimpiada Internationala de Astronomie 2013

Peste 160 de concurenti din urmatoarele regiuni au participat la aceasta olimpiada: Armenia, Bangladesh, Bulgaria, China, Crimeea, Cehia, Estonia, India, Indonezia, Italia, Kazahstan, Lituania, Regiunea Moscova, Romania, Rusia, Coreea de Sud, Sri Lanka, Suedia, Thailanda, Ucraina.

Ministerul Educatiei Nationale a precizat la solicitarea HotNews.ro ca pe primele doua locuri in ierarhia neoficiala s-au clasat India si Rusia, iar Romania a ocupat locul al III-lea.

Rezultatele Romaniei la olimpiada, de la prima participare si pana in prezent

Romania participa la aceasta olimpiada incepand din anul 2003. Potrivit datelor puse la dispozitia HotNews.ro de Ministerul Educatiei, in 2003 Romania nu a obtinut nicio medalie, in 2004 lotul olimpic roman a obtinut o medalie de argint si una de bronz, in 2005 nu a obtinut nicio medalie, in 2006 - o medalie de argint si una de bronz, in 2007 - 2 medalii de argint si 3 de bronz, in 2008 - o medalie de aur, una de argint si 2 de bronz, in 2009 - 2 medalii de argint si 3 de bronz, in 2010 - 2 medalii de argint si 2 de bronz, in 2011 - o medalie de aur, 3 de argint si una de bronz, in 2012 - 2 medalii de aur, iar in 2013 - 2 medalii de aur, 2 de argint si 3 de bronz.

Vezi aici rezultatele integrale de la Olimpiada Internationala de Astronomie

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
5493 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    Astronomia salveaza Romania! (Luni, 16 septembrie 2013, 17:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Poate ne caram cu totii pe Marte si scapam de forfetarul lui Parsivel.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce tare (Luni, 16 septembrie 2013, 17:54)

    spanac [utilizator]

    Mai lasati medalii si altor tari. Maine voi citi un nou titlu in hotnews: "Palmares astronomic pentru lotul olimpic de istorie"
  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari. Succes in continuare. (Luni, 16 septembrie 2013, 18:29)

    jackalphonse [utilizator]

    Suntem mandri de voi!
  • -11 (11 voturi)    
    locul 2-3 ...rusinos (Luni, 16 septembrie 2013, 18:33)

    marius123 [utilizator]

    de ce nu locul 1????
    dragi elevi, ne-ati facut de ras!
  • +8 (8 voturi)    
    Sincere felicitari! (Luni, 16 septembrie 2013, 19:10)

    seek4fun [utilizator]

    Ma intreb cu tristete oare ce poate sa ofere Romania acestor tineri in domeniul in care sunt atat de buni? Altfel, o stire care ne bucura azi, dar ne intristeaza maine!
    • +5 (5 voturi)    
      Sproape nimic (Luni, 16 septembrie 2013, 21:28)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui seek4fun

      Tehnica aproape zero. Insa cu bucurie vorbesc cu romani aflati pe Mauna Kea in Hawaii sau la Kitt Peak in Arizona sau la telescopul sud-australian din New South Wales. Acolo unde se fac mari descoperiri la care si ei contribuie.
  • -5 (5 voturi)    
    iar incepeti... (Luni, 16 septembrie 2013, 20:46)

    antonioro [utilizator]

    Cind veti inceta sa prezentati succesele individuale ale unor oameni, neajutati cu nimic de incompetentul stat romanesc,ca fiind ale Romaniei?
    • +3 (3 voturi)    
      Sunt ale Romaniei (Luni, 16 septembrie 2013, 21:26)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      In masura in care salariile primite de profesori sunt de la bugetul de stat, iar copiii beneficiaza de invatamant gratuit.

      Efortul suplimentar insa este al lor iar cu el si cu informatiile vor pleca, cel mai probabil.
  • +6 (6 voturi)    
    dragilor (Luni, 16 septembrie 2013, 20:48)

    keiser_soze [utilizator]

    felicitari si la mai multe impliniri !
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Luni, 16 septembrie 2013, 21:18)

    Clop [utilizator]

    Felicitari!
    Straluciti ca cerul noptii senin si plin de stele, copii!
  • -2 (2 voturi)    
    de ce (Luni, 16 septembrie 2013, 23:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    nu avem proiecte in Romania in care pot fi atrasi sa-si aplice cunostintel?
    va spun io..pt ca Romania este pe mana unor borfasi..de la presedinte pana la femeia de servici
    • +2 (2 voturi)    
      Va raspund (Marţi, 17 septembrie 2013, 9:48)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Pentru ca astronomia cere instrumente la care suta de milioane de euro sunt "restul". Cere (daca lucrezi in fereastra optica, deci nu radio) un cer nepoluat (nici cu smog si nici cu lumina oraselor).

      Ce produce astronomia? Nimic masurabil imediat. Da, ne spune de ce supernovele tip 1a sunt practic identice, ne spune cum se formeaza o gaura neagra, ne spune ca exista o planeta in jurul stelei XYZ Paegasi. Si? Cu ce te ajuta in viata de zi cu zi mai mult? Cu practic nimic. Este cercetare de dragul cercetarii si cunoasterii. Nu aduce rezultate imediate. Este STIINTA, adica ceea ce Romania descurajaza si nu apreciaza. Este mult mai apreciat un concert al lui Salam sau ce a mai zis DD despre Elodia. Si este foarte bine ca e asa. Sunt destule locuri in lume pentru astronomi, la observatoare de prestigiu. Lasati-i sa isi faca treaba acolo unde sunt apreciati.

      PS: O aplicatie practica este senzorul CCD din aparatele digitale. Scopul lui a fost initial astronomic insa ele s-au dezvoltat apoi pentru mase.
  • 0 (0 voturi)    
    Cercetarea in Romania (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:36)

    Elena03 [utilizator]

    e doar o himera, de-aia am si plecat din cercetare la o firma privata unde fac secretariat...