BEC a respins, din nou, cererea PSD de anulare a alegerilor la sectorul 1

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 18:46 Actualitate | Politic


Protest PSD
Foto: Facebook
​​Biroul Electoral Central (BEC) a respins din nou cererea PSD de anulare a alegerilor în sectorul 1. Solicitarea fusese adresată BEC, iar între argumentele pe care se baza era înregistrarea difuzată miercuri seara de Antena 3.

Dan Tudorache, primar în funcție la Sectorul 1, care a pierdut alegerile pentru un nou mandat, a declarat, joi, că, după ce a urmărit imaginile apărute din încăperea în care erau depozitate materiale electorale, cere anularea votului și reluarea alegerilor. Dan Tudorache spune că deși tot Biroul Electoral al Sectorului 1 este împânzit de camere, singura cameră care funcționează este acolo unde sunt depozitați sacii.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a declarat joi că în depozitul cu buletinele de vot se aflau președintele Biroului Electoral de Circumscripție al Sectorului 1, un membru în BES 1, delegat din partea PPU-SL (partidul lui Dan Voiculescu), cel care depozitează un sac, președintele secției de votare 141, cel care se vede că ridică un sac, și 3 observatori candidați care supraveghează procedura.

"Confirm că în urma analizelor cei prezenți în depozitul unde sunt buletinele de vot sunt președintele Biroului Electoral de Circumscripție al Sectorului 1, un membru în BES 1, delegat din partea PPU-SL, cel care depozitează un sac, președintele secției de votare 141, cel care se vede că ridică un sac, și 3 observatori candidați care supraveghează procedura", a precizat Vela. El a spus că a văzut un atac constant asupra MAI, deși, conform Legii 115/2015, ministerul este implicat în desfăşurarea alegerilor doar în măsura în care asigură paza la secţiile de votare şi pe timpul transporturilor materialelor necesare procesului electoral, iar angajaţii ministerului intervin în proximitatea secţiilor de votare pentru menţinerea ordinii. El a spus că în scandalul de la Sectorul 1 primul eveniment a fost înregistrat la MAI în baza unui apel la 112, iar MAI a înaintat acest caz Parchetului Sector 1. "MAI nu intervine în această verificare, dar sunt convins că ea va reflecta realitatea", a susținut Vela.

PSD a depus o plângere la Parchet cu privire la situația de la Sectorul 1 al Capitalei, pentru că există "suspiciuni foarte, foarte mari” cu privire la procesul electoral, susține prim-vicepreşedintele PSD Sorin Grindeanu. Întrebat despre explicațiile Biroului Electoral Sector 1 privind imaginile cu persoane care umblă la sacii cu voturi, Grindeanu a spus că nu mai crede explicaţiile transmise de BES1.

BEC a mai respins miercuri o cerere a PSD de anulare sau renumărare a voturilor de la sectorul 1.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18976 vizualizari

  • +32 (46 voturi)    
    >>>> (Joi, 1 octombrie 2020, 18:54)

    GemstonePig [utilizator]

    Stirea diminetii de maine ''un urias si devastator incendiu la arhiva\secretariatul primariei sector 1. Un incendiu si o inundatie au loc la primaria capitalei''
    • +17 (25 voturi)    
      Ati uitat... (Joi, 1 octombrie 2020, 19:25)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Jandarmul de paza la arhiva s-a sinucis prin spânzurare dupa care si-a tras un glont în cap si s-a aruncat in Dâmbovita Primariei 1
  • +36 (58 voturi)    
    Cum ii ajuta Latrina 3 sa se faca de ras ! (Joi, 1 octombrie 2020, 18:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai Tudorache, mai Ciolane, vedeti ma ca ala care v-a furat e reprezentantul partidului lu' dom Profesor : a luat ditai sacul cu voturi si l-a scos din incapere. Restul nu mai e filmat dar cica voturile sutite de la Tudoras s-au numarat la sectorul 5 pt Piedone ! :)))))))))
  • +39 (61 voturi)    
    interesant e (Joi, 1 octombrie 2020, 18:55)

    liviu_ [utilizator]

    ca pesedeii vor anularea voturilor pentru ca unul din aliatii lor ( PPU-SL ) a miscat niste saci !!!

    e ca si cand mi-as pune nevasta sa-mi zgarie masina si apoi l-as acuza pe vecin !

    cat de penibili pot sa fie pesedistii?!
    • +24 (36 voturi)    
      Aici e vorba de sute de milioane de $ (Joi, 1 octombrie 2020, 19:26)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bani pierduti de mafie...
      La urma de tot se vorbeste de PUSCARIE, pentru ei e o mica pauza de refacere...la blandetea legilor din Romania.

      Oricum oamenii au ocazia sa vada ardoarea cu care pezedeii lupta sa se puna in serviciul cetatenilor :))) , macar asta sa le dea de gandit, a.i. sa nu mai puna in viata lor stampila pe MAFIA PEZEDE
      • -1 (5 voturi)    
        ce naiv eşti... mafia nu pierde niciodată... (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:13)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui rov

        indiferent cine e la putere, se aranjează cu toţi...
        arătaţi-mi mie românul ce nu poate fi cumparat, cu o sumă oricât de mare şi îi fac statuie din timpul vieţii...
        • 0 (0 voturi)    
          De la PLUS (Vineri, 2 octombrie 2020, 12:16)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          As miza pe Vlad Voiculescu, dintre cei cunoscuti.
  • +20 (32 voturi)    
    If (Joi, 1 octombrie 2020, 19:04)

    Casargoz [utilizator]

    Dacă erau alegeri doua tururi nu mai era atâta scandal cu Piedone și PSD.
    Poate chiar câștigau pe linie primarii PSD in doua tururi, da de ...
    Aroganta se plătește, pierzi pe mâna ta ( birou electoral la primărie fonduri) și la 1 vot din putine voturi.
    Asta au vrut asta au primit.
    • +1 (1 vot)    
      chai şi la 2 tururi frauda ar fi putut inversa (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:15)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      locurile 2 şi 3 şi tot ieşea scandal...
  • +16 (38 voturi)    
    stapanul si pechinezul isteric (Joi, 1 octombrie 2020, 19:11)

    qwerasdf [utilizator]

    Pechinezul isteric, acest tudorache (firea also).
    Stapanul? Partidul psd din spate si slugile lor de la bec

    pechinezul isteric se da la ditamai dulaul (renumararea voturilor) si daca stapanul l-ar lasa din brate... ar fi sfasiat! (a se intelege: tudorache si ceata lui de slugoi, lingai si pupincuristi ar intra la puscarie pentru furt si manipulare de voturi).
  • +16 (28 voturi)    
    Suparare mare (Joi, 1 octombrie 2020, 19:22)

    Luk [utilizator]

    Sectorul 1 are cel mai mare buget dintre toate sectoarele: 0,5 miliarde euro, 2 miliarde de lei.
    PSD are o foarte mare problema cu treaba asta, cu atat mai mult cu cat vorbim de o doamna foarte inteligenta care intra la S1 in timp de toapa lor iese din joc definitiv.
  • +8 (28 voturi)    
    Daca BEC (Joi, 1 octombrie 2020, 20:09)

    moima [utilizator]

    A respins cererea asta inseamna ca in mod sigur nu exista nici cel mai mic dubiu. Slugile PSD din BEC s-au pus la adapost.

    Sa faci circ ieftin pe strada cu ciatistele e una, sa dai decizii ilegale e alta.

    Amaratele alea cu probleme psihice care-si vand nurii in fomat digital pot fi maxim compatimite si ignorate... in schimb membri BEC raspund penal daca nu au fundament legal pentru decizii.
    • -3 (5 voturi)    
      membri BEC raspund penal (Vineri, 2 octombrie 2020, 7:51)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui moima

      "... daca nu au fundament legal pentru decizii.".... o sa raspunda, stai linistit... nu acum, pe dragnea l-au saltat la cati ani dupa chestia cu referendumul, unde nici macar n-a fost ilegal ce-a facut?...fraierul asta o sa plateasca pentru toti, ca e cel mai vizibil :) :) ... ca se-nvarte roata.... :)
      • -4 (6 voturi)    
        dar pe cei ce au manipulat voturile la (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:28)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        alegerile din 2009 i-a întrebat cineva ceva?
        mai ales pe ambasadorul baconsky de la paris şi pe seful sts de atunci?
        atunci s-a solicitat renumărarea voturilor din afara ţării şi în schimb s-a aprobat renumărarea voturilor nule. bătaie de joc complice!
    • -3 (5 voturi)    
      vai, câtă încredere oarbă în bec... (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:24)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui moima

      eu am solicitat bec la nişte alegeri trecute la care nu am participat la turul 2 (ambii candidaţi rămaşi în cursă erau inacceptabili pt. mine) să îmi certifice că nu a votat altcineva în locul meu şi că rubrica mea a ramas goală în tabel. mi s-a răspuns că trebuie să revin cu cererea la 6 luni de la acel tur de scrutin. de ce aşa târziu? ca să nu se mai poată corecta nimic, chiar în caz de fraudă? câtă vreme şefii şi chiar membri unor astfel de instituţii sunt desemnaţi politic nu putem avea încredere în corectitudinea lor.
  • +17 (35 voturi)    
    psd a ramas acelasi de 30 ani (Joi, 1 octombrie 2020, 20:26)

    alexman1 [utilizator]

    Indivizii aia de la psd au avut acces la sacii cu buletine, asa ca au bagat ce au vrut ei, iar acum vor renumararea. Niste jigodii...
  • +12 (24 voturi)    
    A dat turbarea in ei! (Joi, 1 octombrie 2020, 22:02)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Dupa aceste alegeri pierdute ca nici o data dupa revolutie, isi arata fata lor reala din spatele gandirii despre Romania! Asa cum arata Romania in urma carmuirii lor in ultimii 30 de ani!
  • +1 (11 voturi)    
    renumarare? (Vineri, 2 octombrie 2020, 3:53)

    marius o [anonim]

    Ce anume s-ar putea obtine prin renumarare?
    In fiecare sectie au existat reprezentanti ai partidelor care au participat odata la numarare si in fiecare sectie s-a incheiat un proces verbal care ilustreazaacest proces. Daca vrei sa pui mai mult la un partid, trebuie sa iei de la altul, pentru ca totalul nu poate fi mai mare decat numarul celor ce au votat.
    Nu prea vad cum ai putea sa inseli vigilenta a 5-6 oameni, fiecare de la alt partid, care verifica acele procese verbale.
    Singurul loc unde e posibil sa se gresasca e la introducerea acestor procese verbale in sistem.
    Prin urmare nu e nevoie de renumarare ci doar de verificarea concordantei intre procesele verbale si datele introduse in sistem.
    Ca sa vrei sa renumeri voturile ar trebui sa fii sigur ca sunt diferite ca numar (sa se fi inmultit), lucru care nu se putea intampla in sectia de vot (am explicat cat de complicat ar fi) ci ulterior, pe traseul de la sectie la BEC/BES.
    Cred ca cei de la PSD sunt siguri ca sunt mai multe buletine si as indrazni sa spun ca atatia ani de experienta in domeniu i-a ajutat la otinerea acestei diferente de care vorbesc.
    Renumararea nu ar face altceva decat sa legitimeze o posibila frauda (s-ar constata clar ca umarul de buletine nu bate cu numarul de votanti) si daca nu e facuta prost, nu ai cum sa iti dai seama cui apartin buletinele in plus asa ca ar fi nevoie de reluarea alegerilor.
    • -1 (5 voturi)    
      se poate obţine eliminarea unor suspiciuni (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui marius o

      de ce se lasă aşa greu la renumărat? le e lene?
      eu aş aproba oricâte renumărări s-ar solicita, din partea oricui.
      iar sistemul de vot este departe de a fi perfect atâta timp cât sunt o gramadă de situaţii în care nu se închid cheile de control.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prietene, voturile,sunt pazite (Vineri, 2 octombrie 2020, 19:21)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        pana la prima numarare de toate partidele interesate!
        Dupa aia, se poate face oarisice ajustari de cei intaresati in renumararea voturilor, in speta PSD!
  • +3 (5 voturi)    
    ati innebunit? (Vineri, 2 octombrie 2020, 9:19)

    comentacu [utilizator]

    O lume nebuna de tot. O banda, de hoti consuma resursele societatii de pomana si nimeni nu ii ia la dat cu subsemnatu'...
  • +2 (4 voturi)    
    trebuie sa vedem disperarea psd (Vineri, 2 octombrie 2020, 9:48)

    liviu_ [utilizator]

    ei sunt inca (din pacate) un partid puternic. Dar vad ca au rezultate din ce in ce mai proaste (parlamentare, prezidentiale, localele astea) si incep sa-si dau seama ca pierd ciolanu.
    Acum e disperarea ca au pierdut bani!
    Si mai e ceva (si mai grav pentru ei): USR s-a prins (macar partial) de metodele prin care fura voturi!

    raspunsul animalului ranic psd? ii acuza pe ailalti de furt?! d c? simplu! o data ca sa distraga atentia de la faptul ca ei au furat (si poate sa anuleze renumararea la sectorul 5) si a 2a oara ca sa se victimizeze (lucru pe care-l fac de 30 de ani) si sa-i radicalizeze si mai mult electoratul!

    nu e chiar complicat sa te prinzi ce e in mintea mafiotilor psd... au o gandire simpla si axata doar pe furat!
  • +1 (1 vot)    
    ......la cate (Vineri, 2 octombrie 2020, 14:02)

    Rebecka [utilizator]

    incercari au dreptul?Sper ca exista o limita a numarului de incercari......Daca nu este limitat numarul de incercari,,atunci psd-ul o s-o tina tot in veselie cu contestatiile pana la alegerile locale viitoare!Ba ca se vor adauga si cele de la alegerile parlamentare......BEC tin-te bine!!N-o sa ai liniste intreg cincinalul(cuvant drag urmasilor pcr)!